olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Espey Mfg. & Electronics Corp. ESP
Electronic Components, NEC · SIC 3679 · Verticală: Electronic Components, NEC (SIC 3679)
Espey Mfg. & Electronics Corp. proiectează și fabrică surse de alimentare, convertoare de putere, transformatoare și echipamente de energie pentru aplicații militare și industriale severe, din unitatea sa din Saratoga Springs, New York. Pentru anul fiscal 2026, vânzările au atins 46,1 milioane USD, iar portofoliul de comenzi ferme de 134,9 milioane USD oferă o perspectivă de activitate pe mai mulți ani, în condițiile în care compania ar putea depinde în continuare de bugetele de apărare ale SUA.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Espey Mfg. & Electronics Corp. (ESP) costa 50,27 USD (−3,07 % într-o zi), cu capitalizare 152,7 mil USD, P/E 12,9 pe un EPS diluat de 3,89 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 3,48 %, beta 0,62, interval pe 52 de săptămâni 37,20–72,22 USD. Ultimul trimestru raportat (T4 2026): venituri de 13,5 mil USD (+40,4 % an/an), profit net de 3,3 mil USD (+13,9 % an/an), EPS diluat 1,15 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 29,9
- supravândut (≤ 30)
- Bollinger (20, 2)
- 49,22 – 60,31
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,09 · lățimea benzii 20,2 %
- SMA 50 / 200
- 59,81 / 60,25
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -2,39 / -2,27
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −18,8 % | −1,1 % | −17,7 pp | — |
| 3 luni | −18,1 % | −0,5 % | −17,6 pp | — |
| 6 luni | −28,8 % | +4,4 % | −33,2 pp | — |
| De la început de an | +6,7 % | +12,3 % | −5,7 pp | — |
| 1 an | +31,0 % | +13,5 % | +17,4 pp | +9,6 % |
| 3 ani | +193,5 % | +76,4 % | +117,1 pp | +31,5 % |
| 5 ani | +240,4 % | +63,7 % | +176,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q4 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 | Q4 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 10,4 mil | 13,6 mil | 10,3 mil | 9,6 mil | 9,1 mil | 12,1 mil | 11,4 mil | 13,5 mil |
| Costul vânzărilor | 7,6 mil | 10,4 mil | 7,4 mil | 5,8 mil | 5,9 mil | 7,9 mil | 7,2 mil | 8,8 mil |
| Profit brut | 2,8 mil | 3,2 mil | 2,9 mil | 3,8 mil | 3,2 mil | 4,2 mil | 4,2 mil | 4,6 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 1,1 mil | 1,1 mil | 1,2 mil | 1,1 mil | 1,2 mil | 1,1 mil | 1,2 mil | 1,2 mil |
| Profit operațional | 1,7 mil | 2,0 mil | 1,8 mil | 2,6 mil | 2,1 mil | 3,1 mil | 3,0 mil | 3,5 mil |
| Profit înainte de impozit | 2,0 mil | 2,3 mil | 2,1 mil | 3,4 mil | 2,6 mil | 3,5 mil | 3,4 mil | 3,9 mil |
| Impozit pe profit | 399,3 mii | 384,4 mii | 382,9 mii | 419,1 mii | 387,7 mii | 710,7 mii | 526,8 mii | 510,4 mii |
| Profit net | 1,6 mil | 1,9 mil | 1,7 mil | 2,9 mil | 2,2 mil | 2,8 mil | 2,9 mil | 3,3 mil |
| EPS diluat | 0,61 | 0,71 | 0,63 | 1,05 | 0,76 | 0,99 | 0,99 | 1,15 |
| Flux de numerar operațional | 1,4 mil | 5,4 mil ≈ | 11,5 mil ≈ | 2,8 mil | 5,7 mil | -2,8 mil ≈ | 3,4 mil ≈ | -606,6 mii |
| Investiții (capex) | 664,4 mii | 883,6 mii ≈ | 961,2 mii ≈ | 1,9 mil | 1,3 mil | 1,3 mil ≈ | 188,7 mii ≈ | 307,9 mii |
| Dividende plătite | 633,2 mii | 645,8 mii ≈ | 649,7 mii ≈ | 668,6 mii | 2,7 mil | 686,9 mii ≈ | 699,2 mii ≈ | 703,2 mii |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 25 din propriul istoric de 36 trimestre (min 9,3, mediană 21,1, max 236,8; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 36,5 mil | 31,5 mil | 27,7 mil | 32,1 mil | 35,6 mil | 38,7 mil | 44,0 mil | 46,1 mil |
| Venituri an/an | +12,2 % | −13,6 % | −12,0 % | +15,8 % | +10,9 % | +8,8 % | +13,5 % | +4,9 % |
| Profit net | 2,3 mil | 1,2 mil | -181,5 mii | 1,3 mil | 3,7 mil | 5,8 mil | 8,1 mil | 11,2 mil |
| Profit net an/an | −23,8 % | −50,3 % | −115,6 % | indisponibil | +190,7 % | +58,1 % | +40,0 % | +37,3 % |
| EPS diluat | 0,98 | 0,49 | -0,08 | 0,52 | 1,49 | 2,29 | 3,02 | 3,89 |
| EPS diluat an/an | −25,2 % | −50,0 % | −116,3 % | indisponibil | +186,5 % | +53,7 % | +31,9 % | +28,8 % |
| netă % | 6,4 % | 3,7 % | -0,7 % | 3,9 % | 10,3 % | 15,0 % | 18,5 % | 24,2 % |
| Flux de numerar liber | -4,2 mil | 5,8 mil | 551,4 mii | 1,9 mil | 3,4 mil | 5,4 mil | 16,6 mil | 2,6 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 30 iun. 2026
- Numerar
- 19,4 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 60,6 mil USD
- Active totale
- 97,2 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 2,50x
- ROE
- 20,1 %
- ROA
- 12,7 %
- Marja FCF
- 5,6 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 27,7 mil | 32,1 mil | 35,6 mil | 38,7 mil | 44,0 mil | 46,1 mil | SEC (XBRL)· 23 sept. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 24,4 mil | 26,6 mil | 27,5 mil | 28,1 mil | 31,3 mil | 29,8 mil | SEC (XBRL)· 23 sept. 2026verificat |
| Profit brut | 3,4 mil | 5,5 mil | 8,1 mil | 10,7 mil | 12,7 mil | 16,3 mil | SEC (XBRL)· 23 sept. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 3,8 mil | 3,9 mil | 3,8 mil | 4,1 mil | 4,6 mil | 4,7 mil | SEC (XBRL)· 23 sept. 2026verificat |
| Profit operațional | -426,1 mii | 1,5 mil | 4,3 mil | 6,5 mil | 8,1 mil | 11,6 mil | SEC (XBRL)· 23 sept. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -368,2 mii | 1,6 mil | 4,7 mil | 7,3 mil | 9,7 mil | 13,3 mil | SEC (XBRL)· 23 sept. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -186,7 mii | 328,0 mii | 1,0 mil | 1,5 mil | 1,6 mil | 2,1 mil | SEC (XBRL)· 23 sept. 2026verificat |
| Profit net | -181,5 mii | 1,3 mil | 3,7 mil | 5,8 mil | 8,1 mil | 11,2 mil | SEC (XBRL)· 23 sept. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,08 | 0,52 | 1,49 | 2,29 | 3,02 | 3,89 | SEC (XBRL)· 23 sept. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 2,4 mil | 2,4 mil | 2,5 mil | 2,5 mil | 2,7 mil | 2,9 mil | SEC (XBRL)· 23 sept. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,50 | — | 0,20 | 0,68 | 1,00 | 1,75 | SEC (XBRL)· 23 sept. 2026verificat |
- 2024
- 4,1 mil
- 2025
- 4,6 mil
- 2026
- 4,7 mil
SEC (XBRL)· 23 sept. 2026verificat
- 2024
- 2,5 mil
- 2025
- 2,7 mil
- 2026
- 2,9 mil
SEC (XBRL)· 23 sept. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 6,8 mil | 8,1 mil | 2,7 mil | 4,4 mil | 18,9 mil | 19,4 mil | SEC (XBRL)· 23 sept. 2026verificat |
| Creanțe | 5,4 mil | 5,7 mil | 5,8 mil | 6,6 mil | 7,6 mil | 9,0 mil | SEC (XBRL)· 23 sept. 2026verificat |
| Stocuri | 18,8 mil | 18,6 mil | 19,9 mil | 19,2 mil | 17,8 mil | 26,0 mil | SEC (XBRL)· 23 sept. 2026verificat |
| Active curente | 35,0 mil | 37,1 mil | 44,7 mil | 53,2 mil | 74,0 mil | 91,3 mil | SEC (XBRL)· 23 sept. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 3,0 mil | 2,8 mil | 2,8 mil | 3,3 mil | 4,0 mil | 4,5 mil | SEC (XBRL)· 23 sept. 2026verificat |
| Active totale | 38,0 mil | 39,9 mil | 47,5 mil | 56,5 mil | 79,1 mil | 97,2 mil | SEC (XBRL)· 23 sept. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 2,7 mil | 2,1 mil | 1,2 mil | 3,8 mil | 2,6 mil | 3,4 mil | SEC (XBRL)· 23 sept. 2026verificat |
| Datorii curente | 7,5 mil | 7,6 mil | 11,5 mil | 15,3 mil | 28,3 mil | 36,6 mil | SEC (XBRL)· 23 sept. 2026verificat |
| Datorii totale | 7,6 mil | 7,8 mil | 11,6 mil | 15,3 mil | 28,3 mil | 36,6 mil | SEC (XBRL)· 23 sept. 2026verificat |
| Capital propriu | 30,3 mil † | 32,1 mil † | 35,9 mil † | 41,3 mil † | 50,8 mil † | 60,6 mil † | SEC (XBRL)· 23 sept. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 595,0 mii | 2,2 mil | 3,9 mil | 10,6 mil | 21,0 mil | 5,7 mil | SEC (XBRL)· 23 sept. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 43,6 mii | 303,6 mii | 512,0 mii | 5,2 mil | 4,4 mil | 3,1 mil | SEC (XBRL)· 23 sept. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 551,4 mii ≈ | 1,9 mil ≈ | 3,4 mil ≈ | 5,4 mil ≈ | 16,6 mil ≈ | 2,6 mil ≈ | SEC (XBRL)· 23 sept. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | 2,0 mil | -918,3 mii | -8,8 mil | -7,8 mil | -6,9 mil | -2,4 mil | SEC (XBRL)· 23 sept. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -1,2 mil | — | -489,3 mii | -1,2 mil | 458,3 mii | -2,8 mil | SEC (XBRL)· 23 sept. 2026verificat |
| Dividende plătite | 1,2 mil | — | 489,3 mii | 1,7 mil | 2,6 mil | 4,8 mil | SEC (XBRL)· 23 sept. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2024
- -7,8 mil
- 2025
- -6,9 mil
- 2026
- -2,4 mil
SEC (XBRL)· 23 sept. 2026verificat
- 2024
- -1,2 mil
- 2025
- 458,3 mii
- 2026
- -2,8 mil
SEC (XBRL)· 23 sept. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
4 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 152,7 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
77 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/Venitindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| Marja brută · Calitate | 35,3 % | 0 (pe interval fix) | 14 % |
| Marja EBIT · Calitate | 25,1 % | 91 (față de colegi) | 11 % |
| Marja FCF · Calitate | 5,6 % | 22 (pe interval fix) | 11 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 9,0 % | 36 (pe interval fix) | 22 % |
| Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere | 4,9 % | 42 (față de colegi) | 11 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,5x | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| EV/Venit · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 1,7 % | 34 (pe interval fix) | 17 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 3,2 % | 86 (pe interval fix) | 6 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Creștere38/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate35/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente86/100 · 1/1 factori cu valoare
- Evaluare· parțial34/100 · 1/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
ESPEY MFG. & ELECTRONICS CORP. (ESP). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 46,1 mil USD în 2026; creștere an/an 4,9 %; marjă netă 24,2 %; ROE 20,1 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja EBIT: 25,1 %
- Lichiditatea curentă: 2,5x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 3,2 %
Ce o infirmă
- Marja brută: 35,3 %
- Marja FCF: 5,6 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, EV/Venit.
Față de mediana verticalei
Electronic Components, NEC (SIC 3679) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 12 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VRTVertiv Holdings Co | 79,1 mld | 38,4 | 46,6 % | 16,0 % | +27,7 % | +14 % / +371 % |
| AEISAdvanced Energy Industries, Inc. | 8,6 mld | 30,4 | 19,9 % | 12,7 % | +21,4 % | +0 % / +123 % |
| PIImpinj, Inc. | 5,6 mld | — | -3,8 % | -2,5 % | −1,4 % | +5 % / +116 % |
| VICRVicor Corporation | 1,9 mld | 41,7 | 23,5 % | 32,2 % | +26,1 % | +78 % / +335 % |
| VREXVarex Imaging Corp | 779,3 mil | 35,4 | 4,6 % | 2,6 % | +4,1 % | +60 % / −2 % |
| MPTIM-tron Industries, Inc. | 277,8 mil | 23,5 | 12,4 % | 16,3 % | +11,0 % | +24 % / +85 % |
| ESPEspey Mfg. & Electronics Corp. | 152,7 mil | 12,9 | 20,1 % | 24,2 % | +4,9 % | +31 % / +193 % |
| LGLLgl Group Inc | 84,6 mil | — | -0,6 % | -5,0 % | −2,9 % | +15 % / +38 % |
| MVISMicroVision, Inc. | 42,2 mil | — | -197,8 % | -2.230,6 % | −74,3 % | −91 % / −97 % |
| NSYSNortech Systems Incorporated | 31,2 mil | 29,4 | 3,0 % | 0,6 % | +723,6 % | +59 % / +26 % |
| OSTOstin Technology Group Co., Ltd. | 23,7 mil | — | -169,1 % | -26,0 % | +22,2 % | −97 % / −99 % |
| NEONNeonode Inc. | 10,5 mil | 1,3 | 48,6 % | 397,8 % | −33,7 % | −72 % / −52 % |
| LPLLG Display Co., Ltd. | — | — | -37,2 % | -9,6 % | +24,8 % | −39 % / −45 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ESP din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 29,40 Randament total -39 % · Pe an -39 % | 51,87 Randament total 7 % · Pe an 7 % | 77,98 Randament total 59 % · Pe an 59 % |
| 3 ani | 31,19 Randament total -30 % · Pe an -11 % | 61,65 Randament total 34 % · Pe an 10 % | 101,38 Randament total 117 % · Pe an 29 % |
| 5 ani | 33,08 Randament total -20 % · Pe an -4 % | 73,28 Randament total 67 % · Pe an 11 % | 131,82 Randament total 191 % · Pe an 24 % |
- P/E la ieșire± 15,41
- Marja netă± 10,79
- Creșterea anuală a veniturilor± 8,49
- Diluare anuală± 0,91
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Espey Mfg. & Electronics Corp. proiectează și fabrică surse de alimentare, convertoare de putere, transformatoare și echipamente de energie pentru aplicații militare și industriale severe, din unitatea sa din Saratoga Springs, New York. Pentru anul fiscal 2026, vânzările au atins 46,1 milioane USD 1, iar portofoliul de comenzi ferme de 134,9 milioane USD 1 oferă o perspectivă de activitate pe mai mulți ani, în condițiile în care compania ar putea depinde în continuare de bugetele de apărare ale SUA.
SWOT
Puncte tari
- Compania are certificări ISO și AS9100, integrare verticală completă și un portofoliu de comenzi ferme important pentru un furnizor de dimensiunea sa 1.
- Bilanțul este solid, cu capital de lucru ridicat și fără împrumuturi în ultimii doi ani, ceea ce oferă flexibilitate financiară 1.
- Marjele brute s-au îmbunătățit în anul fiscal 2026, susținute de mixul de produse și de activitatea de service 1.
Puncte slabe
- Dependența de un număr mic de clienți mari face ca pierderea unui program sau a unui client să aibă un impact semnificativ asupra rezultatelor 1.
- Compania are o forță de muncă redusă și înregistrează dificultăți la recrutarea pentru competențe specifice 1.
- Cercetarea și dezvoltarea sunt limitate, iar companiei îi lipsește un portofoliu propriu de produse noi pe scară largă 1.
Oportunități
- Oportunitățile de ofertă deschise și comenzile noi ar putea susține creșterea dacă contractele de apărare se materializează 1.
- Programele de modernizare a bazei industriale navale, finanțate prin granturi, pot sprijini investițiile în echipamente 1.
- Diversificarea clienților și creșterea vânzărilor pe piețe străine ar putea reduce concentrarea actuală 1.
Amenințări
- Modificările bugetelor de apărare sau întârzierile în aprobarea fondurilor pot amâna sau anula comenzi 1.
- Tarifele comerciale și penuriile de componente pot crește costurile și întârzia livrările 1.
- Concurenții mai mari care acceptă marje mai mici pot pune presiune pe prețuri și pe câștigarea de noi contracte 1.
Riscuri
- Concentrarea cliențilorridicat
Un număr mic de clienți reprezintă o parte importantă din vânzări, iar pierderea unui client sau a unui program ar putea afecta grav performanța financiară 1.
- Dependența de finanțarea guvernamentalăridicat
Comenzile depind de bugetele și alocările SUA și ale guvernelor străine, iar contractele pot fi reziliate pentru comoditatea guvernului 1.
- Penurii de componente și termene lungimediu
Componentele cu o singură sursă și termenele de livrare lungi pot întârzia producția și pot afecta data livrărilor 1.
- Presiunea asupra marjelormediu
Concurenții care acceptă profituri mai mici și costurile inițiale de proiectare pot reduce rentabilitatea noilor programe 1.
- Tarife și costuri de materii primemediu
Tarifele la oțel și aluminiu pot crește costurile și termenele de aprovizionare, iar compania nu poate asigura că impactul va fi limitat 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea vânzărilor în anul fiscal 2026 și marjele brute în urcare arată că activitatea poate genera profituri bune atunci când mixul de produse este favorabil 1.
- Un portofoliu de comenzi ferme de dimensiuni mari și oportunități deschise ar putea susține veniturile în anul fiscal 2027 1.
- Bilanțul puternic și lipsa datoriei oferă flexibilitate pentru investiții și pentru dividende 1.
Ce ar strica teza
- Concentrarea pe câțiva clienți mari face ca rezultatele să depindă de programe care pot fi finalizate sau amânate 1.
- Investițiile inițiale în proiectare pot reduce temporar profitabilitatea și pot încetini conversia comenzilor în vânzări 1.
- Dependența de bugetele de apărare și tarifele comerciale creează incertitudine asupra calendarului comenzilor 1.
De urmărit
- Realizarea veniturilor față de creșterea anunțată pentru anul fiscal 20272027
- Evoluția comenzilor noi față de nivelul anului fiscal 2026next 10-K
- Ponderea clienților mari în vânzări și pierderea de programenext 10-K
- Evoluția marjei brute pe măsură ce crește ponderea programelor noiQ1 2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Espey este o companie de proiectare și producție OEM de electronică de putere, cu o istorie care începe din 1928, fiind certificată ISO 9001:2015 și AS9100:2016 1. Produsele principale includ surse de alimentare, convertoare de putere, filtre, transformatoare de putere, componente magnetice, echipamente de distribuție a energiei, sisteme UPS și antene, destinate locomotivelor, navelor, radarelor și echipamentelor mobile 1. Compania este integrată vertical: produce componente precum inductoarele, populează plăcile cu circuite imprimate, fabrică piese metalice și testează produsele integral în interiorul uzinei 1.
Clienții sunt concentrați: în anul fiscal 2026, vânzările către cinci clienți au reprezentat între 11% și 16% din total fiecare 1. Majoritatea comenzilor provin de la contractori principali din apărare, de la Departamentul Apărării al SUA și de la guverne străine, iar contractele pot fi reziliate de guvern pentru comoditate 1. Compania a precizat că dezvoltarea de noi produse presupune investiții inițiale mari, care pot reduce temporar profitabilitatea 1.
Activitatea de cercetare este redusă, compania lucrând mai ales pe baza cerințelor specifice ale clienților, cu cheltuieli de cercetare de aproximativ 69.902 USD în anul fiscal 2026 1. Aproximativ 35% din angajați sunt reprezentați de International Brotherhood of Electrical Workers, iar contractul colectiv expiră pe 30 iunie 2028 1.
Segmente
Surse de alimentare și convertoare de putere
Acestea sunt linii de produse cu programe de lungă durată pentru apărare și industrie. În anul fiscal 2026 vânzările din această categorie au scăzut, pe fondul finalizării unor contracte și al programelor de livrare ale clienților, ceea ce a dus la mai puține comenzi active decât anul precedent 1.
Componente magnetice și transformatoare
Creșterea vânzărilor din anul fiscal 2026 a fost determinată în principal de programele magnetice și de lucrările de service pe teren 1. Compania a investit în Magnetics Center of Excellence, a cărui construcție a fost finalizată în 2025 1.
Proiectare la comandă și construcție conform specificațiilor
Aceste servicii includ proiectare la specificații, produse « build to print », studii de proiectare, testare de mediu și dezvoltarea de echipamente de testare automată 1. Ele reprezintă o parte a strategiei de a obține contracte de producție pe termen lung după faza de inginerie 1.
Piața în context
Piața în care activează Espey este cea a echipamentelor electronice militare și industriale, unde concurența se bazează pe preț, performanța produsului și experiența furnizorului 1. Compania arată că vânzările sale nu reprezintă o cotă semnificativă din piața fiecărei clase de produse 1. Cererea din industria electronicii de putere a generat penurii și termene de livrare lungi pentru componente, uneori de un an sau mai mult 1.
Pentru anul fiscal 2027, conducerea se așteaptă ca veniturile să depășească nivelul din 2026, iar comenzile noi să fie cel puțin la nivelul anului precedent 1. Oportunitățile deschise sunt legate de alocările din bugetul de apărare al SUA și de competiția prin licitații 1.
Tendințe
- Cererea din apărare și bugetele guvernamentalemixt
Comenzile provin în mare parte de la Departamentul Apărării al SUA și de la guverne străine, deci finanțarea depinde de alocările bugetare și de decizii politice 1. Întârzierile în Congres sau modificările de finanțare pot schimba calendarul programelor 1.
- Penurie de componente și termene lungivânt din față
Cererea mare din industria electronicii de putere creează penurii, iar unele componente pot necesita aproape un an de așteptare 1. Compania spune că adaptează planificarea la aceste termene, dar întârzierile pot afecta livrările 1.
- Tarife la oțel și aluminiuvânt din față
Tarifele la importurile de oțel și aluminiu sunt în vigoare și pot crește costurile materiilor prime și termenele de aprovizionare, deși compania nu a raportat probleme semnificative până acum 1. Compania nu poate garanta că tarifele suplimentare nu vor afecta câștigurile viitoare 1.
- Forța de muncă și presiunea salarialămixt
Forța de muncă este stabilă, dar recrutarea pentru competențe specifice durează mai mult, iar piața locală a muncii este competitivă 1. Dacă întârzierile de personal se adaugă problemelor de aprovizionare, livrările ar putea fi amânate 1.
Poziția concurențială
Concurența vine de la diviziile celor mai mari companii de electronică și de la numeroase firme mici 1. Mulți concurenți investesc agresiv în costuri de proiectare și acceptă marje mai mici pentru a păstra afacerile existente și a-și crește cota de piață, ceea ce apasă asupra prețurilor și marjelor Espey 1.
Principalele criterii de competiție sunt prețul, performanța produsului și experiența anterioară a furnizorului 1. Espey își adaptează prețurile pentru a păstra programele repetate și a rămâne competitivă în licitațiile pentru programe noi 1.
- Divizii ale marilor companii de electronică
Companiile mari din sectorul electronicii sunt menționate generic în raport, fără identificare nominală, și concurează pe toate clasele de produse ale Espey 1.
- Firme mici de electronică militară
Raportul menționează numeroase companii mici din aceeași industrie, care concurează în special pe programe de nișă 1.
- Concurenți care oferă prețuri agresive
Sursa descrie concurenți care acceptă marje mai mici și investesc în design pentru a câștiga cote de piață, fără nume specifice 1.
- Alți furnizori pentru contracte guvernamentale
Concurența pentru contractele de apărare este prezentă în licitații, dar sursa nu numește alți furnizori concreți 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Convocare AGA (proxy)26 oct. 2026
- Raport curent16 oct. 2026Item 4.01 · Situații financiare și anexe
- Raport anual23 sept. 2026
- Raport curent08 sept. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial12 mai 2026
- Raport trimestrial10 feb. 2026
- Raport curent09 dec. 2025Vot al acționarilor · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial12 nov. 2025
- Convocare AGA (proxy)28 oct. 2025
- Raport curent01 oct. 2025Item 4.01
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-06-30 · SEC / Espey Mfg. & Electronics Corp. · 23 sept. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.