olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Varex Imaging Corporation VREX
Electronic Components, NEC · SIC 3679 · Verticală: Electronic Components, NEC (SIC 3679)
Varex Imaging produce componente pentru imagistica cu raze X, de la tuburi și detectori până la sisteme industriale de inspecție, livrate în principal către producători OEM de echipamente medicale. Compania a intrat în 2026 într-o tranzacție de preluare de către Teledyne, în timp ce tarifele comerciale și presiunea din China rămân factori importanți pentru afacere. Veniturile fiscale 2025 au ajuns la 844.6 milioane USD, iar în trimestrul trei fiscal 2026 la 210.5 milioane USD.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Varex Imaging Corporation (VREX) costa 18,44 USD (−0,38 % într-o zi), cu capitalizare 776,3 mil USD, P/E 35,3 pe un EPS diluat de 0,52 USD în ultimele 12 luni, beta 1,63, interval pe 52 de săptămâni 9,32–18,58 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 210,5 mil USD (+3,7 % an/an), profit net de 15,7 mil USD, EPS diluat 0,37 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 57,9
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 18,37 – 18,52
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,48 · lățimea benzii 0,8 %
- SMA 50 / 200
- 18,46 / 13,61
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,08 / 0,11
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −0,2 % | −5,9 % | +5,7 pp | — |
| 3 luni | +50,5 % | −4,6 % | +55,2 pp | — |
| 6 luni | +55,9 % | +0,2 % | +55,6 pp | — |
| De la început de an | +58,3 % | +7,4 % | +50,9 pp | — |
| 1 an | +55,5 % | +8,2 % | +47,3 pp | −4,0 % |
| 3 ani | −1,4 % | +68,4 % | −69,8 pp | +50,2 % |
| 5 ani | −35,1 % | +56,5 % | −91,6 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 03 iul. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 205,7 mil | 199,8 mil | 212,9 mil | 203,0 mil | 228,9 mil | 209,6 mil | 216,0 mil | 210,5 mil |
| Costul vânzărilor | 138,6 mil | 131,3 mil | 136,2 mil | 135,5 mil | 151,1 mil | 139,8 mil | 143,4 mil | 133,8 mil |
| Profit brut | 67,1 mil | 68,5 mil | 76,7 mil | 67,5 mil | 77,8 mil | 69,8 mil | 72,6 mil | 76,7 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 21,9 mil | 23,5 mil | 22,0 mil | 21,4 mil | 24,2 mil | 21,7 mil | 22,2 mil | 23,3 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 34,3 mil | 33,8 mil | 32,6 mil | 32,9 mil | 34,0 mil | 32,7 mil | 36,0 mil | 30,6 mil |
| Profit operațional | 10,9 mil | 11,2 mil | 22,1 mil | -80,7 mil | 19,6 mil | 15,4 mil | 14,4 mil | 22,8 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 7,6 mil | 8,0 mil | 10,2 mil | 9,4 mil | 7,9 mil | 7,9 mil | 17,2 mil | 5,8 mil |
| Profit înainte de impozit | 2,5 mil | 2,5 mil | 10,8 mil | -86,6 mil | 14,1 mil | 3,8 mil | -6,4 mil | 16,2 mil |
| Impozit pe profit | 53,5 mil | 2,6 mil | 3,7 mil | 2,5 mil | 1,9 mil | 1,4 mil | 1,6 mil | 300,0 mii |
| Profit net | -51,1 mil | -300,0 mii | 6,9 mil | -89,1 mil | 12,2 mil | 2,3 mil | -8,1 mil | 15,7 mil |
| EPS diluat | -1,29 ≈ | -0,01 | 0,17 | -2,15 | 0,29 ≈ | 0,05 | -0,19 | 0,37 |
| Flux de numerar operațional | 25,9 mil | 9,5 mil | 16,6 mil ≈ | 7,7 mil ≈ | 7,9 mil | -16,1 mil | -1,5 mil ≈ | 21,0 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 6,0 mil | 4,2 mil | 6,8 mil ≈ | 6,3 mil ≈ | 5,6 mil | 10,7 mil | 6,2 mil ≈ | 9,0 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 65 din propriul istoric de 26 trimestre (min 19,3, mediană 31,7, max 239,3; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 773,4 mil | 780,6 mil | 738,3 mil | 818,1 mil | 859,4 mil | 893,4 mil | 811,0 mil | 844,6 mil |
| Venituri an/an | +10,8 % | +0,9 % | −5,4 % | +10,8 % | +5,0 % | +4,0 % | −9,2 % | +4,1 % |
| Profit net | 27,5 mil | 15,5 mil | -57,9 mil | 17,4 mil | 30,3 mil | 47,4 mil | -48,8 mil | -70,3 mil |
| Profit net an/an | −46,7 % | −43,6 % | −473,5 % | indisponibil | +74,1 % | +56,4 % | −203,0 % | indisponibil |
| EPS diluat | 0,72 | 0,40 | -1,49 | 0,43 | 0,73 | 1,07 | -1,20 | -1,70 |
| EPS diluat an/an | −47,1 % | −44,4 % | −472,5 % | indisponibil | +69,8 % | +46,6 % | −212,1 % | indisponibil |
| netă % | 3,6 % | 2,0 % | -7,8 % | 2,1 % | 3,5 % | 5,3 % | -6,0 % | -8,3 % |
| Flux de numerar liber | 64,9 mil | 52,1 mil | -10,3 mil | 77,5 mil | -4,4 mil | 87,7 mil | 20,4 mil | 18,8 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 03 oct. 2025
- Numerar
- 145,0 mil USD
- Datorie financiară
- 367,5 mil USD
- Datorie netă
- 222,5 mil USD
- Capitaluri proprii
- 486,6 mil USD
- Active totale
- 1,1 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,76x
- Lichiditate curentă
- 3,43x
- ROE
- -13,7 %
- ROA
- -6,1 %
- Marja FCF
- 2,2 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 738,3 mil | 818,1 mil | 859,4 mil | 893,4 mil | 811,0 mil | 844,6 mil | SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat |
| Costul vânzărilor | 548,1 mil | 546,6 mil | 575,9 mil | 603,1 mil | 554,1 mil | 554,1 mil | SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat |
| Profit brut | 190,2 mil | 271,5 mil | 283,5 mil | 290,3 mil | 256,9 mil | 290,5 mil | SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 78,9 mil | 71,9 mil | 77,0 mil | 84,8 mil | 87,0 mil | 91,1 mil | SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 142,2 mil | 125,5 mil | 118,3 mil | 128,4 mil | 137,8 mil | 133,3 mil | SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat |
| Profit operațional | -33,7 mil | 74,1 mil | 88,2 mil | 77,1 mil | 32,1 mil | -27,8 mil | SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 31,4 mil | 42,1 mil | 39,8 mil | 29,3 mil | 30,2 mil | 35,5 mil | SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat |
| Profit înainte de impozit | -72,6 mil | 28,6 mil | 44,5 mil | 31,3 mil | 5,0 mil | -59,2 mil | SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat |
| Impozit pe profit | -15,2 mil | 10,7 mil | 13,7 mil | -16,6 mil | 53,3 mil | 10,7 mil | SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat |
| Profit net | -57,9 mil | 17,4 mil | 30,3 mil | 47,4 mil | -48,8 mil | -70,3 mil | SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat |
| EPS diluat | -1,49 | 0,43 | 0,73 | 1,07 | -1,20 | -1,70 | SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 38,8 mil | 40,3 mil | 41,6 mil | 50,3 mil | 40,8 mil | 41,4 mil | SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat |
- 2023
- 128,4 mil
- 2024
- 137,8 mil
- 2025
- 133,3 mil
SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat
- 2023
- 50,3 mil
- 2024
- 40,8 mil
- 2025
- 41,4 mil
SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 100,6 mil | 144,6 mil | 89,4 mil | 152,6 mil | 168,7 mil | 145,0 mil | SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat |
| Creanțe | 123,8 mil | 155,3 mil | 173,3 mil | 163,6 mil | 157,7 mil | 156,6 mil | SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat |
| Stocuri | 271,9 mil | 224,8 mil | 303,2 mil | 277,5 mil | 264,8 mil | 299,4 mil | SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat |
| Active curente | 522,0 mil | 554,2 mil | 609,9 mil | 658,3 mil | 649,9 mil | 641,8 mil | SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat |
| Fond comercial | 293,1 mil | 292,2 mil | 284,5 mil | 288,5 mil | 291,0 mil | 198,4 mil | SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 67,5 mil | 50,7 mil | 33,6 mil | 22,4 mil | 16,1 mil | 14,0 mil | SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat |
| Active totale | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat |
| Datorii comerciale | 72,9 mil | 58,8 mil | 78,2 mil | 64,7 mil | 59,1 mil | 69,9 mil | SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat |
| Datorie pe termen scurt | 2,5 mil | 2,8 mil | 2,1 mil | 1,5 mil | 46,3 mil | 1,5 mil | SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat |
| Datorie pe termen lung | 452,8 mil | 431,7 mil | 412,3 mil | 441,1 mil | 397,1 mil | 366,0 mil | SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat |
| Datorii curente | 160,6 mil | 166,6 mil | 173,1 mil | 162,8 mil | 195,9 mil | 187,2 mil | SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat |
| Datorii totale | 673,7 mil | 651,0 mil | 637,7 mil | 668,6 mil | 670,4 mil | 620,8 mil | SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat |
| Capital propriu | 465,8 mil | 496,5 mil | 542,6 mil | 576,1 mil | 543,2 mil | 486,6 mil | SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat |
- 2023
- 22,4 mil
- 2024
- 16,1 mil
- 2025
- 14,0 mil
SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 13,2 mil | 92,6 mil | 16,9 mil | 108,4 mil | 47,3 mil | 41,7 mil | SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat |
| Investiții (capex) | 23,5 mil | 15,1 mil | 21,3 mil | 20,7 mil | 26,9 mil | 22,9 mil | SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat |
| Flux de numerar liber | -10,3 mil ≈ | 77,5 mil ≈ | -4,4 mil ≈ | 87,7 mil ≈ | 20,4 mil ≈ | 18,8 mil ≈ | SEC (XBRL)· 18 nov. 2025derivat |
| Flux de numerar din investiții | -26,9 mil | -16,2 mil | -48,4 mil | -44,9 mil | -27,5 mil | 10,3 mil | SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 83,6 mil | -32,3 mil | -23,8 mil | -200,0 mii | -3,3 mil | -75,9 mil | SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -44,9 mil
- 2024
- -27,5 mil
- 2025
- 10,3 mil
SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat
- 2023
- -200,0 mii
- 2024
- -3,3 mil
- 2025
- -75,9 mil
SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
4 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 27 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
score < 40
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 776,3 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Calitate14
- Creștere11
- Bilanț și datorie100
- Evaluare38
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 17,05 – 99,79 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
- Colegi: EV/Venit17,05 – 99,79 (Mijloc 60,68)5 firme folosite · multiplul median 3,2x · quartile 1,1x – 5,1xAEIS, MVIS, NSYS, OST, VRT
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neatractiv · Scor 27/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| Marja brută · Calitate | 34,3 % | 0 (pe interval fix) | 12 % |
| Marja EBIT · Calitate | 8,3 % | 45 (față de colegi) | 10 % |
| Marja FCF · Calitate | -2,3 % | 0 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -0,6 % | 0 (pe interval fix) | 19 % |
| Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere | 4,1 % | 33 (față de colegi) | 10 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 3,4x | 100 (pe interval fix) | 7 % |
| EV/Venit · Evaluare | 1,2x | 67 (față de colegi) | 19 % |
| Randament FCF · Evaluare | -2,6 % | 0 (pe interval fix) | 14 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Creștere11/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate14/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/1 factori cu valoare
- Evaluare38/100 · 2/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Varex Imaging Corp (VREX). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-07-03.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 844,6 mil USD în 2025; creștere an/an 4,1 %; marjă netă 2,6 %; ROE 4,6 %.
Intervalul de valoare estimat este 17,05–99,79 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 60,68 USD, prețul de 18,44 USD lasă un potențial de 229,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 69,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 27/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance, returns. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 3,4x
Ce o infirmă
- Marja brută: 34,3 %
- Marja FCF: -2,3 %
- CAGR venituri 3 ani: -0,6 %
- Randament FCF: -2,6 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari.
Față de mediana verticalei
Electronic Components, NEC (SIC 3679) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 12 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VRTVertiv Holdings Co | 68,1 mld | 33,1 | 46,6 % | 16,0 % | +27,7 % | −2 % / +305 % |
| AEISAdvanced Energy Industries, Inc. | 7,5 mld | 26,7 | 19,9 % | 12,7 % | +21,4 % | −12 % / +95 % |
| PIImpinj, Inc. | 5,0 mld | — | -3,8 % | -2,5 % | −1,4 % | −6 % / +93 % |
| VICRVicor Corporation | 1,6 mld | 35,4 | 23,5 % | 32,2 % | +26,1 % | +51 % / +269 % |
| VREXVarex Imaging Corp | 776,3 mil | 35,3 | 4,6 % | 2,6 % | +4,1 % | +55 % / −1 % |
| MPTIM-tron Industries, Inc. | 249,1 mil | 21,1 | 12,4 % | 16,3 % | +11,0 % | +11 % / +66 % |
| ESPEspey Mfg. & Electronics Corp. | 139,4 mil | 11,8 | 20,1 % | 24,2 % | +4,9 % | +17 % / +171 % |
| LGLLgl Group Inc | 82,6 mil | — | -0,6 % | -5,0 % | −2,9 % | +12 % / +34 % |
| MVISMicroVision, Inc. | 38,8 mil | — | -197,8 % | -2.230,6 % | −74,3 % | −92 % / −97 % |
| NSYSNortech Systems Incorporated | 30,0 mil | 28,2 | 3,0 % | 0,6 % | +723,6 % | +53 % / +21 % |
| OSTOstin Technology Group Co., Ltd. | 23,7 mil | — | -169,1 % | -26,0 % | +22,2 % | −97 % / −99 % |
| NEONNeonode Inc. | 10,0 mil | 1,2 | 48,6 % | 397,8 % | −33,7 % | −73 % / −54 % |
| LPLLG Display Co., Ltd. | — | — | -37,2 % | -9,6 % | +24,8 % | −42 % / −48 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru VREX din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 10,39 Randament total -44 % · Pe an -44 % | 18,42 Randament total -0 % · Pe an -0 % | 27,81 Randament total 51 % · Pe an 51 % |
| 3 ani | 9,08 Randament total -51 % · Pe an -21 % | 18,21 Randament total -1 % · Pe an -0 % | 30,32 Randament total 64 % · Pe an 18 % |
| 5 ani | 7,94 Randament total -57 % · Pe an -16 % | 18,00 Randament total -2 % · Pe an -0 % | 33,06 Randament total 79 % · Pe an 12 % |
- P/E la ieșire± 4,55
- Marja netă± 3,19
- Creșterea anuală a veniturilor± 2,75
- Diluare anuală± 0,27
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Varex Imaging produce componente pentru imagistica cu raze X, de la tuburi și detectori până la sisteme industriale de inspecție, livrate în principal către producători OEM de echipamente medicale. Compania a intrat în 2026 într-o tranzacție de preluare de către Teledyne, în timp ce tarifele comerciale și presiunea din China rămân factori importanți pentru afacere. Veniturile fiscale 2025 au ajuns la 844.6 milioane USD, iar în trimestrul trei fiscal 2026 la 210.5 milioane USD.
SWOT
Puncte tari
- Poziție puternică de lider independent în componentele pentru raze X, cu relații vechi cu clienții OEM.
- Baza instalată mare de produse generează cerere constantă pentru înlocuiri și service.
- Integrarea tehnologică între segmentele Medical și Industrial sprijină dezvoltarea de produse.
Puncte slabe
- Dependența de câțiva clienți mari face veniturile sensibile la comenzi întârziate sau pierdute.
- Datoriile și costurile financiare au ridicat presiunea asupra profitabilității în anii recenți.
- Stocurile mari au consumat numerar în 2026.
Oportunități
- Creșterea inspecției de securitate și a sistemelor de control al cargoului ar putea deschide noi contracte.
- Dezvoltarea detectorilor cu numărare de fotoni ar putea crește valoarea produselor.
- Expansiunea sistemelor CT în Asia ar putea susține cererea pentru tuburi de înlocuire.
Amenințări
- Tarifele și tensiunile comerciale ar putea reduce competitivitatea produselor exportate.
- Politicile chineze de substituire a furnizorilor străini ar putea limita accesul pe piața locală.
- Clienții OEM care produc componente în interior ar putea reduce comenzile externe.
Riscuri
- Tranzacția cu Teledyneridicat
Închiderea preluării depinde de aprobările de reglementare și de votul acționarilor, iar eșecul tranzacției ar putea afecta cursul și planurile companiei 2.
- Concentrarea cliențilorridicat
Cel mai mare client și primii zece clienți reprezintă o parte mare din venituri, deci pierderea unei comenzi majore ar putea afecta rezultatele 1.
- Tarife și Chinamediu
Tarifele și investigațiile chineze ar putea crește costurile și reduce prețurile competitive pe piața din China 1.
- Datorii și refinanțaremediu
Datoriile au fost refinanțate parțial în 2026, dar costurile dobânzilor și scadențele viitoare ar putea limita flexibilitatea financiară 2.
- Răspundere pentru produsescăzut
Produsele care emit radiații ar putea genera procese de răspundere civilă, iar acoperirea de asigurare este limitată 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Revenirea segmentului Industrial și creșterea marjelor, dacă vor continua, ar putea susține profitabilitatea chiar fără vânzări Medical mai mari 3.
- Baza instalată mare și nevoia de înlocuire a tuburilor ar putea asigura venituri recurente 1.
- Prețul de preluare oferit de Teledyne ar putea reprezenta o valoare certă pentru acționari, dacă tranzacția se închide 2.
Ce ar strica teza
- Dacă tranzacția cu Teledyne eșuează, compania ar putea rămâne cu aceleași probleme de datorii și de concentrare a clienților 2.
- Tarifele și tensiunile cu China ar putea continua să reducă marjele și să afecteze vânzările pe această piață 1.
- Creșterea stocurilor și scăderea numerarului ar putea arăta o cerere mai slabă decât cea anunțată 23.
De urmărit
- Finalizarea tranzacției cu Teledyne și aprobările de reglementareearly 2027
- Evoluția stocurilor și a fluxului de numerar operaționalQ4 2026
- Reluarea sau închiderea investigațiilor chineze privind tuburile CT2027
- Rezultatele anuale și eventualele modificări ale strategiei după preluarenext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Varex Imaging Corporation este un inovator și producător de componente pentru imagistica cu raze X, inclusiv tuburi, detectori plani și cu numărare de fotoni, acceleratoare liniare și software de procesare a imaginilor 1. Clienții săi sunt în principal producători OEM, care integrează componentele în sisteme de diagnostic, control de securitate și inspecție industrială. Compania produce anual peste 27.000 de tuburi cu raze X și opereaza cu aproximativ 2.500 de angajați 12.
Modelul de afaceri se sprijină mult pe piesele de schimb și pe service-ul echipamentelor deja instalate, deoarece tuburile CT se înlocuiesc periodic și clienții rămân de obicei fideli după integrarea componentelor în sistemele lor 1. Compania are relații de lungă durată cu clienți mari și un volum mare de producție, ceea ce îi permite să reducă costurile fixe pe unitate 1.
În august 2026, Varex a anunțat un acord de fuziune prin care Teledyne Technologies va prelua integral compania, acțiunile fiind convertite în numerar la 18.9 USD pe acțiune, cu închiderea tranzacției preconizată la începutul anului 2027 23.
Piața în context
Piața componentelor pentru raze X este concurentială, cu presiune asupra prețurilor și cu producători OEM care pot alege producția internă sau externalizarea 1. Cererea din Medical depinde de înlocuirea echipamentelor și de investițiile în sisteme CT și mamografie, în timp ce Industrialul beneficiază de cererea pentru securitate și inspecție 1.
Piața este influențată și de politicile comerciale: tarifele dintre Statele Unite și China au crescut costurile și au redus marjele unor produse, iar investigațiile chineze legate de tuburile CT au fost suspendate, dar pot fi reluate 1. Geografic, vânzările sunt distribuite relativ echilibrat între Americas, EMEA și APAC 1.
Tendințe
- Tarife și războiul comercialmixt
Tarifele impuse în 2025 și retorsiunile altor țări au crescut costurile și au redus competitivitatea produselor exportate din Statele Unite, în special către China 1. Dacă tensiunile se reduc, presiunea asupra marjelor ar putea scădea, iar o recuperare a tarifelor plătite ar putea sprijini rezultatele 3.
- Investigațiile din Chinavânt din față
Ministerul Comerțului din China a deschis investigații privind tuburile CT importate și a suspendat ulterior procedura, care ar putea reveni 1. Dacă autoritățile chineze reiau investigațiile, prețurile tuburilor vândute în China ar putea deveni mai puțin competitive 1.
- Creșterea inspecției de securitatevânt din spate
Cererea pentru sisteme de inspecție a cargoului și a vehiculelor a crescut în trimestrul trei fiscal 2026, susținută de creșterea segmentului Industrial 3. Dacă această tendință continuă, ar putea sprijini veniturile din afara Medical 3.
- Stocuri și capital de lucruvânt din față
Stocurile au crescut în 2026, ceea ce a contribuit la scăderea numerarului, iar gestionarea capitalului de lucru rămâne un aspect de urmărit 23. Dacă stocurile nu se transformă rapid în vânzări, presiunea asupra fluxului de numerar ar putea persista 2.
Poziția concurențială
Principala concurență vine de la producătorii OEM care își fabrică propriile tuburi cu raze X, precum și de la producători independenți din Europa și Asia 1. În detectori, concurenții includ Trixell, Canon, Vieworks, Hamamatsu, iRay și CareRay, iar în inspecția industrială apar Nuctech, Siemens, Smiths și Leidos 1.
Avantajul Varex se bazează pe scala de producție, pe integrarea strânsă cu clienții și pe costul total de proprietate mai redus al produselor, conform propriilor declarații 1. Concurenții din afara Statelor Unite pot beneficia însă de sprijin guvernamental și pot evita aceleași tarife, ceea ce ar putea afecta competitivitatea companiei 1.
- Canon Medical Systems
Client major și concurent direct în tuburile cu raze X și detectorii plani, cu producție internă proprie.
- Teledyne Technologies
Companie care a anunțat achiziția Varex, dar și un concurent în componente industriale de raze X.
- Siemens Healthineers
Client OEM și concurent în surse de raze X pentru aplicații de înaltă energie.
- iRay Technology
Concurent în detectori digitali și componente cu energie scăzută pentru aplicații industriale.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Varex Imaging (VREX) Stock Jumps 50% on Teledyne (TDY) Buyout Deal Just as Its Turnaround Gains TractionYahoo Finance — News · 26 aug. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 26 aug. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 29 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent (amendament)29 oct. 2026Vot al acționarilor
- Raport curent29 oct. 2026Vot al acționarilor
- Raport curent22 oct. 2026Alte evenimente
- Raport trimestrial10 aug. 2026
- Raport curent10 aug. 2026Acord material · Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent10 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial07 mai 2026
- Raport curent07 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent16 mar. 2026Acord material · Încetarea unui acord material · Obligație financiară nouă · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent13 feb. 2026Vot al acționarilor
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-10-03 · SEC / Varex Imaging Corporation · 18 nov. 2025
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-07-03 · SEC / Varex Imaging Corporation · 10 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Varex Imaging Corporation · 10 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.