olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Legacy Housing Corporation LEGH
Mobile Homes · SIC 2451 · Verticală: Lemn și produse din lemn (SIC 24xx)
Legacy Housing Corporation proiectează, produce, vinde și finanțează case prefabricate și «Tiny Houses» în sudul Statelor Unite, prin rețele de dealeri independenți și magazine proprii. În al doilea trimestru din 2026 veniturile nete au crescut cu 32,3%, pe fondul unei comenzi mari de locuințe pentru forța de muncă, ceea ce face compania interesantă într-un moment de cerere ridicată pentru locuințe accesibile.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Legacy Housing Corporation (LEGH) costa 30,11 USD (−5,25 % într-o zi), cu capitalizare 716,1 mil USD, P/E 11,3 pe un EPS diluat de 2,67 USD în ultimele 12 luni, beta 0,62, interval pe 52 de săptămâni 18,79–32,16 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 69,7 mil USD (+72,2 % an/an), profit net de 20,1 mil USD (+132,8 % an/an), EPS diluat 0,85 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 56,2
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 25,35 – 31,58
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,76 · lățimea benzii 21,9 %
- SMA 50 / 200
- 28,37 / 24,61
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,70 / 0,35
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +4,2 % | −1,1 % | +5,2 pp | — |
| 3 luni | +4,2 % | −0,5 % | +4,6 pp | — |
| 6 luni | +39,6 % | +4,4 % | +35,2 pp | — |
| De la început de an | +54,3 % | +12,3 % | +41,9 pp | — |
| 1 an | +27,8 % | +13,5 % | +14,3 pp | +1,0 % |
| 3 ani | +61,7 % | +76,4 % | −14,7 pp | −16,3 % |
| 5 ani | +49,2 % | +63,7 % | −14,5 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 54,2 mil | 35,7 mil | 50,2 mil | 40,5 mil | 38,3 mil | 34,4 mil | 66,3 mil | 69,7 mil |
| Costul vânzărilor | 26,7 mil | 17,2 mil | 25,9 mil | 23,0 mil | 18,7 mil | 14,9 mil | 33,5 mil | 34,8 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 4,8 mil | 6,4 mil | 5,7 mil | 6,2 mil | 11,8 mil | 5,8 mil | 6,9 mil | 7,5 mil |
| Profit operațional | 15,5 mil | 11,6 mil | 16,8 mil | 9,7 mil | 10,3 mil | 12,4 mil | 26,5 mil | 23,4 mil |
| Amortizare și depreciere | 504,0 mii | 423,0 mii | 435,0 mii ≈ | 419,0 mii ≈ | 579,0 mii | 670,0 mii | 685,0 mii ≈ | 402,0 mii ≈ |
| Cheltuieli cu dobânzile | 3,0 mii | 5,0 mii | 29,0 mii | -13,0 mii | 6,0 mii | 28,0 mii | 17,0 mii | 17,0 mii |
| Profit înainte de impozit | 18,4 mil | 12,7 mil | 17,8 mil | 10,3 mil | 10,8 mil | 13,0 mil | 26,4 mil | 24,1 mil |
| Impozit pe profit | 3,9 mil | 2,5 mil | 3,1 mil | 1,6 mil | 2,6 mil | 2,1 mil | 3,0 mil | 4,0 mil |
| Profit net | 14,5 mil | 10,3 mil | 14,7 mil | 8,6 mil | 8,2 mil | 10,9 mil | 23,5 mil | 20,1 mil |
| EPS diluat | 0,59 ≈ | 0,41 | 0,60 | 0,35 | 0,37 ≈ | 0,46 | 0,99 | 0,85 |
| Flux de numerar operațional | 7,9 mil | 4,9 mil | 6,1 mil ≈ | 7,3 mil ≈ | 18,9 mil | 7,0 mil | 17,4 mil ≈ | 10,9 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 1,9 mil | 1,3 mil | 2,4 mil ≈ | 2,0 mil ≈ | 3,3 mil | 1,5 mil | 5,1 mil ≈ | 3,5 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | 700,0 mii | 5,8 mil | -1,0 mii ≈ | 1,1 mil | 573,0 mii | 93,0 mii ≈ | 0 ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 69 din propriul istoric de 32 trimestre (min 5,4, mediană 10,6, max 15,8; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 161,9 mil | 169,0 mil | 176,7 mil | 197,5 mil | 257,0 mil | 189,1 mil | 184,2 mil | 164,6 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +4,4 % | +4,6 % | +11,8 % | +30,1 % | −26,4 % | −2,6 % | −10,7 % |
| Profit net | 21,5 mil | 28,8 mil | 38,0 mil | 49,9 mil | 67,8 mil | 54,5 mil | 61,6 mil | 41,8 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +34,1 % | +31,7 % | +31,3 % | +35,9 % | −19,6 % | +13,2 % | −32,2 % |
| EPS diluat | 1,07 | 1,18 | 1,57 | 2,05 | 2,74 | 2,17 | 2,48 | 1,74 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +10,3 % | +33,1 % | +30,6 % | +33,7 % | −20,8 % | +14,3 % | −29,8 % |
| netă % | 13,3 % | 17,1 % | 21,5 % | 25,3 % | 26,4 % | 28,8 % | 33,5 % | 25,4 % |
| Flux de numerar liber | -3,3 mil | -8,4 mil | -4,7 mil | 54,3 mil | -5,5 mil | -21,2 mil | 26,8 mil | 28,2 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 8,5 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 528,6 mil USD
- Active totale
- 580,3 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 3,51x
- ROE
- 8,2 %
- ROA
- 7,5 %
- Marja FCF
- 17,1 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 176,7 mil | 197,5 mil | 257,0 mil | 189,1 mil | 184,2 mil | 164,6 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 109,7 mil | 114,1 mil | 150,1 mil | 99,7 mil | 90,1 mil | 84,8 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 67,0 mil ≈ | 83,5 mil ≈ | 106,9 mil ≈ | 89,5 mil ≈ | 94,1 mil ≈ | 79,7 mil ≈ | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 19,1 mil | 23,3 mil | 27,6 mil | 24,3 mil | 22,3 mil | 29,6 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | 47,6 mil | 58,9 mil | 78,0 mil | 64,6 mil | 63,6 mil | 48,4 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 1,2 mil | 1,6 mil | 1,9 mil | 1,7 mil | 1,9 mil | 1,9 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| EBITDA | 48,8 mil ≈ | 60,5 mil ≈ | 80,0 mil ≈ | 66,3 mil ≈ | 65,5 mil ≈ | 50,3 mil ≈ | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 1,1 mil | 887,0 mii | 375,0 mii | 930,0 mii | 689,0 mii | 28,0 mii | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 48,8 mil | 60,6 mil | 82,1 mil | 68,7 mil | 76,0 mil | 51,6 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 10,8 mil | 10,8 mil | 14,4 mil | 14,3 mil | 14,4 mil | 9,8 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Profit net | 38,0 mil | 49,9 mil | 67,8 mil | 54,5 mil | 61,6 mil | 41,8 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | 1,57 | 2,05 | 2,74 | 2,17 | 2,48 | 1,74 | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 24,2 mil | 24,3 mil | 24,7 mil | 25,1 mil | 24,9 mil | 24,0 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor; Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 24,3 mil
- 2024
- 22,3 mil
- 2025
- 29,6 mil
SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat
- 2023
- 25,1 mil
- 2024
- 24,9 mil
- 2025
- 24,0 mil
SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 768,0 mii | 1,0 mil | 2,8 mil | 748,0 mii | 1,1 mil | 8,5 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 3,5 mil | 5,1 mil | 4,9 mil | 4,7 mil | 4,0 mil | 5,5 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 27,2 mil | 42,0 mil | 32,1 mil | 41,0 mil | 37,5 mil | 39,9 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Active curente | 54,6 mil | 92,5 mil | 107,1 mil | 115,7 mil | 124,3 mil | 164,7 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 22,6 mil | 27,5 mil | 30,1 mil | 37,9 mil | 47,6 mil | 60,5 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | — | — | — | — | — | 2,5 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | — | — | — | — | 5,2 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Active totale | 338,6 mil | 366,7 mil | 436,8 mil | 506,7 mil | 534,2 mil | 580,3 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 10,2 mil | 4,2 mil | 4,5 mil | 4,1 mil | 5,1 mil | 6,4 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 36,4 mil | 41,9 mil | 41,5 mil | 37,3 mil | 32,7 mil | 46,9 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 79,4 mil | 57,3 mil | 54,7 mil | 70,0 mil | 40,2 mil | 51,7 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 259,2 mil † | 309,4 mil † | 382,1 mil † | 436,7 mil † | 494,0 mil † | 528,6 mil † | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -1,8 mil | 60,3 mil | -1,7 mil | -13,5 mil | 36,0 mil | 37,2 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 2,8 mil | 6,0 mil | 3,8 mil | 7,7 mil | 9,2 mil | 9,0 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -4,7 mil ≈ | 54,3 mil ≈ | -5,5 mil ≈ | -21,2 mil ≈ | 26,8 mil ≈ | 28,2 mil ≈ | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -2,7 mil | -31,9 mil | 9,1 mil | -9,8 mil | -6,7 mil | -22,1 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 3,6 mil | -28,1 mil | -5,6 mil | 21,2 mil | -28,9 mil | -7,7 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 1,4 mil | — | — | — | 5,4 mil | 7,6 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -9,8 mil
- 2024
- -6,7 mil
- 2025
- -22,1 mil
SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 56 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 716,1 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie100
- Randamente4
- Calitate75
- Creștere0
- Evaluare87
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 72,83 – 86,82 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E72,83 – 86,82 (Mijloc 73,91)5 firme folosite · multiplul median 27,7x · quartile 27,3x – 32,5xCVCO, FBIN, SKY, TREX, UFPI
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 56/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 30,1 % | 100 (față de colegi) | 10 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 65,0 % | 50 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -13,8 % | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -14,0 % | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 1.067,2x | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 3,3x | 100 (pe interval fix) | 6 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 11,3x | 100 (față de colegi) | 16 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 5,7 % | 71 (pe interval fix) | 13 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 0,2 % | 4 (pe interval fix) | 10 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie100/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate75/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial4/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare87/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Legacy Housing Corporation (LEGH). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 164,6 mil USD în 2025; creștere an/an -10,7 %; marjă netă 30,1 %; ROE 11,4 %.
Intervalul de valoare estimat este 72,83–86,82 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 73,91 USD, prețul de 30,11 USD lasă un potențial de 145,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 59,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 56/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 30,1 %
- Acoperirea dobânzilor: 1 067,2x
- Lichiditatea curentă: 3,3x
- P/E (TTM): 11,3x
- Randament FCF: 5,7 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- CAGR venituri 3 ani: -13,8 %
- CAGR EPS 3 ani: -14,0 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 0,2 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Lemn și produse din lemn (SIC 24xx) · aceeași diviziune (SIC 2 cifre) · comparată cu 10 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TREXTrex Company, Inc. | 5,6 mld | 32,5 | 17,3 % | 13,9 % | +2,0 % | +60 % / −20 % |
| FBINFortune Brands Innovations, Inc. | 5,6 mld | 44,2 | 5,5 % | 2,9 % | −3,2 % | −9 % / −31 % |
| LPXLouisiana-Pacific Corporation | 5,4 mld | 78,9 | 3,9 % | 2,7 % | −7,9 % | −6 % / +26 % |
| SKYChampion Homes, Inc. | 5,0 mld | 27,7 | 11,8 % | 6,8 % | +7,3 % | +9 % / +55 % |
| CVCOCavco Industries, Inc. | 4,9 mld | 27,3 | 16,6 % | 7,7 % | +11,4 % | +8 % / +128 % |
| UFPIUfp Industries, Inc. | 4,5 mld | 20,1 | 7,5 % | 3,6 % | −5,0 % | −11 % / −24 % |
| KOPKoppers Holdings Inc. | 749,7 mil | — | -19,0 % | -4,6 % | −10,2 % | +34 % / −12 % |
| LEGHLegacy Housing Corporation | 716,1 mil | 11,3 | 11,4 % | 30,1 % | −10,7 % | +28 % / +62 % |
| JELDJELD-WEN Holding, Inc. | 87,6 mil | — | -454,4 % | -5,3 % | −14,9 % | −62 % / −94 % |
| NWGLCL Workshop Group Ltd | 4,4 mil | — | -64,0 % | -40,5 % | −15,4 % | −98 % / −100 % |
| WFGWest Fraser Timber Co. Ltd. | — | — | -14,6 % | -17,2 % | −11,5 % | +13 % / −5 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru LEGH din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 15,91 Randament total -47 % · Pe an -47 % | 28,27 Randament total -6 % · Pe an -6 % | 42,78 Randament total 42 % · Pe an 42 % |
| 3 ani | 12,63 Randament total -58 % · Pe an -25 % | 25,52 Randament total -15 % · Pe an -5 % | 42,78 Randament total 42 % · Pe an 12 % |
| 5 ani | 10,03 Randament total -67 % · Pe an -20 % | 23,03 Randament total -24 % · Pe an -5 % | 42,78 Randament total 42 % · Pe an 7 % |
- P/E la ieșire± 6,38
- Marja netă± 4,47
- Creșterea anuală a veniturilor± 4,03
- Diluare anuală± 0,38
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (04 nov. 2026).
Pe scurt
Legacy Housing Corporation proiectează, produce, vinde și finanțează case prefabricate și «Tiny Houses» în sudul Statelor Unite, prin rețele de dealeri independenți și magazine proprii. În al doilea trimestru din 2026 veniturile nete au crescut cu 32,3% 2, pe fondul unei comenzi mari de locuințe pentru forța de muncă, ceea ce face compania interesantă într-un moment de cerere ridicată pentru locuințe accesibile.
SWOT
Puncte tari
- Integrare verticală puternică, de la fabricație la finanțare și distribuție, care oferă o soluție completă cumpărătorului.
- Bilanț solid, cu numerar substanțial și linie de credit nefolosită, ceea ce sprijină finanțarea creșterii.
- Marje mai bune în magazinele proprii și o rețea de dealeri care acoperă mai multe state.
Puncte slabe
- Concentrare geografică mare în Texas, care reprezintă o parte majoră din vânzări.
- Dependență de forța de muncă calificată, care limitează capacitatea de producție.
- Expunere la costurile de import, inclusiv tarifele asupra componentelor din China.
Oportunități
- Cererea pentru locuințe pentru forța de muncă ar putea deveni un segment important dacă comenzile se consolidează.
- Extinderea capacității în fabrica din Georgia, unde există spațiu disponibil cu investiții suplimentare.
- Dezvoltarea terenurilor deținute și finanțarea unor noi comunități de case mobile.
Amenințări
- Costurile de împrumut ridicate și inflația persistentă ar putea reduce accesul cumpărătorilor la finanțare.
- Modificările tarifelor vamale ar putea crește din nou costurile materialelor.
- Retragerea președintelui executiv și schimbările în conducere ar putea afecta execuția strategiei.
Riscuri
- Costuri de import și tarifemediu
Componentele din China sunt afectate de tarife, iar creșterea acestora ar putea presa marjele brute 12.
- Forța de muncăridicat
Lipsa de personal calificat poate limita producția și livrarea comenzilor mari, mai ales dacă volumele cresc 2.
- Concentrare geograficămediu
O mare parte a vânzărilor vine din Texas, ceea ce expune compania la condițiile economice regionale 2.
- Finanțare și creditmediu
Dacă cumpărătorii nu pot obține credit la costuri acceptabile, cererea ar putea scădea, iar portofoliul de credite ar putea suferi pierderi 1.
- Integrarea achizițiilorscăzut
Achiziția AmeriCasa implică integrare operațională și o sumă reținută în escrow, care ar putea fi afectată de litigii sau pretenții 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea veniturilor în trimestrul al doilea 2026 și comanda mare pentru forța de muncă sugerează că cererea pentru case accesibile poate susține creșterea 2.
- Bilanțul cu numerar substanțial și o linie de credit neutilizată oferă flexibilitate pentru extinderea capacității sau pentru achiziții 2.
- Integrarea verticală și finanțarea proprie pot susține marje mai bune dacă volumele cresc, mai ales prin magazinele proprii 1.
Ce ar strica teza
- Veniturile au scăzut în primul trimestru 2026 față de anul anterior, ceea ce arată că vânzările pot fluctua 3.
- Dependența de Texas și de câțiva ani de cerere ridicată pentru comenzi mari ar putea face rezultatele mai volatile 2.
- Costurile de import și inflația persistentă ar putea reduce marjele dacă tarifele cresc din nou 2.
De urmărit
- Livrările și vânzările din comanda pentru forța de muncăQ3 2026
- Evoluția marjelor brute și a rambursărilor sau tarifelor vamaleQ3 2026
- Numirea unui nou președinte al Consiliului după retragerea președintelui executiv2026
- Progresele în recrutarea și păstrarea forței de muncă calificatenext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (04 nov. 2026).
Afacerea
Compania fabrică case prefabricate în trei unități din Texas și Georgia, conform standardelor HUD, și le distribuie prin peste 80 de dealeri independenți și 14 magazine proprii, în principal în 15 state 12. În 2025 au fost vândute 1.703 unități 1. Legacy oferă și finanțare: credit pentru stocurile dealerilor, credit de consum pentru cumpărători și finanțare pentru proprietarii de comunități de case mobile 1. Vânzările directe către comunități reprezentau 35% din vânzările de produse în 2025 1.
Compania și-a extins modelul prin achiziția activelor AmeriCasa Solutions, încheiată la 1 noiembrie 2025, la un preț total de 19,9 milioane USD 1. Tranzacția a adăugat distribuție și un platformă SaaS pentru dealeri, FutureHomeX 1. Legacy își administrează și un portofoliu de terenuri de peste 1.000 de acri în Texas, pe care îl poate dezvolta sau finanța pentru noi comunități 1.
Structura verticală integrată, cu fabricație, distribuție și finanțare în aceeași companie, permite Legacy să ofere o soluție completă cumpărătorilor cu venituri sub 75.000 USD, un segment care cuprinde circa jumătate din gospodăriile americane 1. Compania este cotată la Nasdaq sub simbolul LEGH 1.
Segmente
Vânzări prin dealeri independenți și magazine proprii
În 2025, dealerii independenți au generat 44% din vânzările de produse, iar magazinele proprii 21% 1. Magazinele proprii au, potrivit companiei, marje brute mai mari 1. În primul semestru din 2026, Texasul a reprezentat aproximativ 65% din vânzările de case 2.
Vânzări directe către comunități de case mobile
Acest canal a reprezentat 35% din vânzările de produse în 2025, în scădere față de 45% în 2024 1. Include proiecte de dezvoltare mari, de regulă între 30 și 300 de case, și generează și credite comerciale pentru proprietari 1. Comanda mare pentru locuințe pentru forța de muncă, cu livrări începute în al doilea trimestru 2026, a contribuit cu aproximativ 25,5 milioane USD la vânzările de produse din trimestrul respectiv 2.
Finanțare și credit
Legacy finanțează stocurile dealerilor, cumpărătorii finali și comunitățile de case mobile 1. Venitul din dobânzi și servicing completează rezultatele operaționale, iar compania a raportat un sold de numerar de 29,0 milioane USD la 30 iunie 2026, cu linia de credit rotativă neutilizată 2.
Piața în context
Piața țintă sunt gospodăriile cu venituri sub 75.000 USD, care reprezintă aproximativ 63 de milioane de gospodării americane în 2024 1. Cererea este susținută de creșterea chiriilor, de prețurile ridicate ale caselor clasice și de scăderea ratei de proprietate pentru unele grupe demografice 1. Expedierile industriei au revenit la aproximativ 103.300 de case în 2024, după scăderea din 2023 1.
Ratele ipotecare rămân ridicate, peste 6% pentru creditele ipotecare pe 30 de ani la mijlocul lui 2026, iar inflația a ajuns la un maxim de 4,2% în mai 2026 2. Compania observă că finanțarea pentru case mobile urmează parțial alte tendințe decât ipotecile, dar costurile ridicate de împrumut pot afecta totuși accesul cumpărătorilor la finanțare 2.
Tendințe
- Cerere pentru locuințe accesibilevânt din spate
Creșterea prețurilor caselor clasice și a chiriilor împinge cumpărătorii spre case prefabricate, care sunt considerabil mai ieftine pe metru pătrat 1. Dacă această tendință continuă, volumele ar putea sprijini creșterea companiei.
- Comenzi pentru forța de muncăvânt din spate
O comandă mare pentru locuințe pentru forța de muncă a început să fie livrată în al doilea trimestru 2026 23. Compania spune că vede un potențial în acest segment, deși calendarul și dimensiunea finală a comenzilor pot varia.
- Costuri de intrare și tarife vamalevânt din față
Tarifele asupra bunurilor din China au crescut costurile unor componente, iar marjele au fost presate 1. În al doilea trimestru 2026, compania a beneficiat de rambursări de tarife, dar nivelul viitor al tarifelor rămâne incert 2.
- Forța de muncă calificatămixt
Conducerea spune că principala constrângere pe termen scurt este recrutarea și păstrarea personalului calificat 2. Creșterea producției ar putea fi limitată dacă aceste programe nu reușesc.
Poziția concurențială
Sursele analizate nu identifică în detaliu concurenții direcți ai Legacy. Compania se compară cu producătorii de case prefabricate din sud, care vând prin rețele de dealeri independenți 1. Avantajul declarat este integrarea verticală și finanțarea oferită în magazinele proprii 1.
Diferențierea Legacy se bazează pe design personalizabil, camere cu tavane boltite și mobilier adaptat, precum și pe o capacitate de fabricație în trei unități 1. Dacă alți producători își extind finanțarea sau rețelele de distribuție, avantajul actual ar putea scădea.
- Producători independenți de case prefabricate din sudul SUA
Menționați în analiza companiei ca principali rivali pe piețele din Texas, Georgia și Oklahoma, fără identificare detaliată în sursele furnizate.
- Dealeri independenți de case prefabricate
Nu sunt concurenți direcți ai producătorului, dar pot oferi produse alternative din alți fabricanți în același teritoriu de vânzare.
- Furnizorii de case site-built și constructorii rezidențiali
Concurează indirect pentru același cumpărător, cu prețuri considerabil mai mari pentru fiecare metru pătrat, conform datelor citate de companie.
- Finanțatorii de chattel și bănci regionale
Oferă credit pentru case mobile și pot concura cu finanțarea internă a companiei pentru cumpărători și dealeri.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Istanbul exhibition explores Ara Guler’s legacy through Leica archivesAnadolu Agency (TR, EN) · 04 nov. 2026 · EN
- Andrew Tate’s toxic legacy in Romania is warping its democracyEUobserver · 03 nov. 2026 · EN
- Forecasts of midterm blue wave put Trump’s legacy on lineThe Hill · 02 nov. 2026 · EN
- Exploring the Legacy of Image Club GraphicsHacker News · 02 nov. 2026 · EN
- When Modernization Breaks Working Code: A Study of LLMs on Legacy PHPHacker News · 01 nov. 2026 · EN
- Ethnic Germans in Kazakhstan face legacy of the Soviet UnionDW (Deutsche Welle) — Europe · 01 nov. 2026 · EN
- Exploring St. Gilgen: Where Mozart's legacy meets Alpine beautyDaily Sabah — Economy (TR, EN) · 01 nov. 2026 · EN
- All 3 US Legacy Carriers Will Fly The Boeing 737 MAX 10, But Not The Airbus A321XLRSimple Flying · 31 oct. 2026 · EN
- Houdini's death-defying legacy returns to stage in BudapestDaily Sabah — Economy (TR, EN) · 31 oct. 2026 · EN
- The intellectual legacy of Abu HanifaDaily Sabah — Economy (TR, EN) · 30 oct. 2026 · EN
- As Novaya Gazeta, one of Russia’s best-known independent newspapers, is forced to close after 33 years, three former staffers look back on its legacyMeduza English (independent RU/exile) · 30 oct. 2026 · EN
- Cisco gives engineer unlimited AI tokens to rewrite legacy codeHacker News · 30 oct. 2026 · EN
- ‘His honesty gave courage to survivors’: domestic abuse charities praise Patrick Stewart’s legacyThe Guardian World · 30 oct. 2026 · EN
- Everyone is thin and we’re not allowed to say so: the toxic legacy of body positivityThe Guardian — Health · 30 oct. 2026 · EN
- Tech giants need legacy businesses to keep growing as they pour trillions into the AI buildoutCNBC — Top News · 30 oct. 2026 · EN
- The chef who trained his boss: A culinary legacy comes full circle at Singapore’s Shisen HantenCNA (Channel NewsAsia) · 29 oct. 2026 · EN
- Delta Air Lines Is The Only US Legacy Carrier That Doesn't Want The Airbus A321XLRSimple Flying · 29 oct. 2026 · EN
- Christine Lagarde’s ECB Legacy: How an Outsider Defied the ScepticsModern Diplomacy · 29 oct. 2026 · EN
- ‘Worldwide legacy’: almost $20m raised to protect majestic tract of land in far north QueenslandThe Guardian World · 28 oct. 2026 · EN
- King Charles to discuss legacy of slavery with Commonwealth leaders at summitThe Guardian World · 28 oct. 2026 · EN
Depuneri SEC
- Raport trimestrial04 nov. 2026
- Raport curent30 oct. 2026Vot al acționarilor
- Convocare AGA (proxy)18 sept. 2026
- Raport curent18 aug. 2026Schimbări în conducere
- Raport curent14 aug. 2026Alte evenimente
- Raport trimestrial05 aug. 2026
- Raport curent22 iul. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport curent08 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial07 mai 2026
- Raport anual12 mar. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Legacy Housing Corporation · 12 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Legacy Housing Corporation · 05 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Legacy Housing Corporation · 08 mai 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.