olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Trex Company, Inc. TREX
Lumber & Wood Products (No Furniture) · SIC 2400 · Verticală: Lemn și produse din lemn (SIC 24xx)
Trex este cel mai mare producător mondial de decking și balustrade din compozit pe bază de lemn reciclat și polietilenă, fabricate în Statele Unite. Compania își accelerează expansiunea din Arkansas și își reafirmă ghidajul pentru 2026, într-un context în care cererea pentru produse de exterior revine treptat, cu venituri anuale de peste 1,1 miliarde de dolari în 2025.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Trex Company, Inc. (TREX) costa 56,01 USD (−1,99 % într-o zi), cu capitalizare 5,6 mld USD, P/E 32,5 pe un EPS diluat de 1,72 USD în ultimele 12 luni, beta 1,40, interval pe 52 de săptămâni 30,13–57,15 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 359,5 mil USD (+26,0 % an/an), profit net de 52,5 mil USD (+1,4 % an/an), EPS diluat 0,52 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 72,7
- supracumpărat (≥ 70)
- Bollinger (20, 2)
- 42,19 – 55,89
- peste banda superioară · %B 1,01 · lățimea benzii 27,9 %
- SMA 50 / 200
- 46,12 / 43,31
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 2,34 / 1,66
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +24,9 % | −1,1 % | +26,0 pp | — |
| 3 luni | +15,7 % | −0,5 % | +16,1 pp | — |
| 6 luni | +42,9 % | +4,4 % | +38,5 pp | — |
| De la început de an | +59,7 % | +12,3 % | +47,3 pp | — |
| 1 an | +72,7 % | +13,5 % | +59,2 pp | +1,0 % |
| 3 ani | −6,9 % | +76,4 % | −83,3 pp | −8,4 % |
| 5 ani | −51,0 % | +63,7 % | −114,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 167,6 mil | 340,0 mil | 387,8 mil | 285,3 mil | 161,1 mil | 343,4 mil | 418,0 mil | 359,5 mil |
| Costul vânzărilor | 96,7 mil | 202,3 mil | 229,7 mil | 169,9 mil | 112,5 mil | 204,4 mil | 259,7 mil | 230,0 mil |
| Profit brut | 71,0 mil | 137,7 mil | 158,1 mil | 115,4 mil | 48,7 mil | 139,0 mil | 158,3 mil | 129,5 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 39,3 mil | 56,1 mil | 55,7 mil | 45,0 mil | 45,2 mil | 55,5 mil | 67,5 mil | 56,5 mil |
| Profit operațional | 31,7 mil | 81,7 mil | 102,4 mil | 70,4 mil | 3,5 mil | 83,5 mil | 86,2 mil | 72,5 mil |
| Amortizare și depreciere | 13,5 mil | 14,2 mil | 15,8 mil ≈ | 16,0 mil ≈ | 16,9 mil | 18,4 mil | 19,4 mil ≈ | 22,2 mil ≈ |
| Profit înainte de impozit | 31,7 mil | 81,6 mil | 102,5 mil | 70,4 mil | 3,5 mil | 83,5 mil | 83,9 mil | 71,7 mil |
| Impozit pe profit | 9,9 mil | 21,2 mil | 26,6 mil | 18,6 mil | 1,2 mil | 22,1 mil | 22,0 mil | 19,2 mil |
| Profit net | 21,8 mil | 60,4 mil | 75,9 mil | 51,8 mil | 2,3 mil | 61,4 mil | 61,9 mil | 52,5 mil |
| EPS diluat | 0,20 | 0,56 | 0,71 | 0,48 | 0,02 ≈ | 0,58 | 0,60 | 0,52 |
| Flux de numerar operațional | -8,5 mil | -154,0 mil | 249,8 mil ≈ | 196,9 mil ≈ | 65,5 mil | -118,4 mil | 214,2 mil ≈ | 152,6 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 80,9 mil | 79,5 mil | 46,8 mil ≈ | 53,9 mil ≈ | 43,4 mil | 23,1 mil | 29,6 mil ≈ | 16,6 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 50,3 mil | 4,0 mil | 0 ≈ | 25,0 mii ≈ | 50,4 mil | 82,8 mil | 70,7 mil ≈ | 55,1 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 63 din propriul istoric de 40 trimestre (min 7,1, mediană 29,7, max 75,0; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 684,3 mil | 745,3 mil | 880,8 mil | 1,2 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,2 mld |
| Venituri an/an | +21,1 % | +8,9 % | +18,2 % | +35,9 % | −7,6 % | −1,0 % | +5,2 % | +2,0 % |
| Profit net | 134,6 mil | 144,7 mil | 175,6 mil | 208,7 mil | 184,6 mil | 204,1 mil | 238,4 mil | 190,4 mil |
| Profit net an/an | +41,5 % | +7,6 % | +21,3 % | +18,8 % | −11,6 % | +10,6 % | +16,8 % | −20,1 % |
| EPS diluat | 1,14 | 1,24 | 1,51 | 1,80 | 1,65 | 1,88 | 2,20 | 1,78 |
| EPS diluat an/an | −29,2 % | +8,8 % | +21,8 % | +19,2 % | −8,3 % | +13,9 % | +17,0 % | −19,1 % |
| netă % | 19,7 % | 19,4 % | 19,9 % | 17,4 % | 16,7 % | 18,6 % | 20,7 % | 16,2 % |
| Flux de numerar liber | 104,3 mil | 89,1 mil | 14,5 mil | 98,7 mil | 40,0 mil | 223,3 mil | -88,4 mil | 134,5 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 3,8 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 1,0 mld USD
- Active totale
- 1,5 mld USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 1,24x
- ROE
- 20,2 %
- ROA
- 13,5 %
- Marja FCF
- 11,5 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 880,8 mil | 1,2 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 521,4 mil | 736,4 mil | 702,1 mil | 644,0 mil | 649,6 mil | 714,3 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 359,5 mil | 460,5 mil | 404,0 mil | 450,8 mil | 501,9 mil | 460,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 3,4 mil | 6,0 mil | 500,0 mii | 3,3 mil | 3,5 mil | 4,2 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 125,8 mil | 139,6 mil | 141,8 mil | 176,2 mil | 180,0 mil | 202,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 233,6 mil | 275,4 mil | 246,7 mil | 274,6 mil | 321,9 mil | 258,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 17,9 mil | 35,9 mil | 44,3 mil | 50,2 mil | 54,7 mil | 63,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| EBITDA | 251,6 mil ≈ | 311,3 mil ≈ | 291,0 mil ≈ | 324,8 mil ≈ | 376,6 mil ≈ | 320,9 mil ≈ | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat |
| Profit înainte de impozit | 234,6 mil | 275,4 mil | 246,8 mil | 274,6 mil | 321,9 mil | 258,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 59,0 mil | 66,7 mil | 62,2 mil | 70,5 mil | 83,5 mil | 67,5 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit net | 175,6 mil | 208,7 mil | 184,6 mil | 204,1 mil | 238,4 mil | 190,4 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 1,51 | 1,80 | 1,65 | 1,88 | 2,20 | 1,78 | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 116,3 mil | 115,8 mil | 111,9 mil | 108,8 mil | 108,3 mil | 107,1 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 176,2 mil
- 2024
- 180,0 mil
- 2025
- 202,0 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
- 2023
- 108,8 mil
- 2024
- 108,3 mil
- 2025
- 107,1 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 121,7 mil | 141,1 mil | 12,3 mil | 2,0 mil | 1,3 mil | 3,8 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 106,7 mil | 151,1 mil | 98,1 mil | 41,1 mil | 88,4 mil | 48,1 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 68,2 mil | 83,8 mil | 141,4 mil | 107,1 mil | 257,0 mil | 238,7 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Active curente | 322,0 mil | 401,1 mil | 286,8 mil | 172,3 mil | 368,6 mil | 310,4 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 336,5 mil | 460,4 mil | 589,9 mil | 709,4 mil | 922,9 mil | 1,0 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 68,5 mil | 14,2 mil | — | — | 14,2 mil | 14,2 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | — | — | — | 7,8 mil | 17,3 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Active totale | 770,5 mil | 920,3 mil | 933,7 mil | 932,9 mil | 1,4 mld | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 38,6 mil | 24,9 mil | 19,9 mil | 24,0 mil | 61,3 mil | 34,8 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 106,4 mil | 88,7 mil | 290,6 mil | 91,1 mil | 342,5 mil | 250,7 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 182,0 mil | 195,3 mil | 415,4 mil | 216,2 mil | 486,8 mil | 419,2 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 588,5 mil † | 725,0 mil † | 544,5 mil † | 741,6 mil † | 850,1 mil † | 1,0 mld † | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- —
- 2024
- 7,8 mil
- 2025
- 17,3 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 187,3 mil | 258,1 mil | 216,2 mil | 389,4 mil | 143,9 mil | 358,1 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 172,8 mil | 159,4 mil | 176,2 mil | 166,1 mil | 232,3 mil | 223,6 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 14,5 mil ≈ | 98,7 mil ≈ | 40,0 mil ≈ | 223,3 mil ≈ | -88,4 mil ≈ | 134,5 mil ≈ | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -170,7 mil | -158,0 mil | -168,9 mil | -166,1 mil | -236,5 mil | -233,2 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -43,8 mil | -80,7 mil | -176,1 mil | -233,7 mil | 91,9 mil | -122,4 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 44,9 mil | 82,5 mil | 398,4 mil | 18,5 mil | 105,9 mil | 54,5 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -166,1 mil
- 2024
- -236,5 mil
- 2025
- -233,2 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
- 2023
- -233,7 mil
- 2024
- 91,9 mil
- 2025
- -122,4 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 5,6 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
58 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 34,67 – 47,68 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E34,67 – 47,68 (Mijloc 46,98)5 firme folosite · multiplul median 27,3x · quartile 20,1x – 27,7xCVCO, FBIN, LEGH, SKY, UFPI
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 13,9 % | 90 (față de colegi) | 11 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 112,9 % | 100 (pe interval fix) | 11 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 2,0 % | 17 (pe interval fix) | 14 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 2,6 % | 17 (pe interval fix) | 14 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,2x | 36 (pe interval fix) | 7 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 32,5x | 33 (față de colegi) | 18 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 3,6 % | 45 (pe interval fix) | 14 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 4,6 % | 66 (pe interval fix) | 11 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial36/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere17/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate95/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial66/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare38/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Trex Company, Inc. (TREX). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,2 mld USD în 2025; creștere an/an 2,0 %; marjă netă 13,9 %; ROE 17,3 %.
Intervalul de valoare estimat este 34,67–47,68 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 46,98 USD, prețul de 56,01 USD lasă un potențial de -16,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -19,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 13,9 %
- Conversia profitului în FCF: 112,9 %
Ce o infirmă
- CAGR venituri 3 ani: 2,0 %
- CAGR EPS 3 ani: 2,6 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Lemn și produse din lemn (SIC 24xx) · aceeași diviziune (SIC 2 cifre) · comparată cu 10 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TREXTrex Company, Inc. | 5,6 mld | 32,5 | 17,3 % | 13,9 % | +2,0 % | +73 % / −7 % |
| FBINFortune Brands Innovations, Inc. | 5,6 mld | 44,2 | 5,5 % | 2,9 % | −3,2 % | −9 % / −31 % |
| LPXLouisiana-Pacific Corporation | 5,4 mld | 78,9 | 3,9 % | 2,7 % | −7,9 % | −6 % / +26 % |
| SKYChampion Homes, Inc. | 5,0 mld | 27,7 | 11,8 % | 6,8 % | +7,3 % | +9 % / +55 % |
| CVCOCavco Industries, Inc. | 4,9 mld | 27,3 | 16,6 % | 7,7 % | +11,4 % | +8 % / +128 % |
| UFPIUfp Industries, Inc. | 4,5 mld | 20,1 | 7,5 % | 3,6 % | −5,0 % | −11 % / −24 % |
| KOPKoppers Holdings Inc. | 749,7 mil | — | -19,0 % | -4,6 % | −10,2 % | +34 % / −12 % |
| LEGHLegacy Housing Corporation | 716,1 mil | 11,3 | 11,4 % | 30,1 % | −10,7 % | +51 % / +34 % |
| JELDJELD-WEN Holding, Inc. | 87,6 mil | — | -454,4 % | -5,3 % | −14,9 % | −62 % / −94 % |
| NWGLCL Workshop Group Ltd | 4,4 mil | — | -64,0 % | -40,5 % | −15,4 % | −98 % / −100 % |
| WFGWest Fraser Timber Co. Ltd. | — | — | -14,6 % | -17,2 % | −11,5 % | +13 % / −5 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru TREX din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 33,41 Randament total -40 % · Pe an -40 % | 59,14 Randament total 6 % · Pe an 6 % | 89,18 Randament total 59 % · Pe an 59 % |
| 3 ani | 30,83 Randament total -45 % · Pe an -18 % | 61,55 Randament total 10 % · Pe an 3 % | 102,13 Randament total 82 % · Pe an 22 % |
| 5 ani | 28,44 Randament total -49 % · Pe an -13 % | 64,05 Randament total 14 % · Pe an 3 % | 116,96 Randament total 109 % · Pe an 16 % |
- P/E la ieșire± 15,39
- Marja netă± 10,77
- Creșterea anuală a veniturilor± 9,06
- Diluare anuală± 0,91
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 04 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (04 nov. 2026).
Pe scurt
Trex este cel mai mare producător mondial de decking și balustrade din compozit pe bază de lemn reciclat și polietilenă, fabricate în Statele Unite. Compania își accelerează expansiunea din Arkansas și își reafirmă ghidajul pentru 2026, într-un context în care cererea pentru produse de exterior revine treptat, cu venituri anuale de peste 1,1 miliarde de dolari în 2025 13.
SWOT
Puncte tari
- Brandul Trex este recunoscut pe scară largă și compania se prezintă drept lider mondial, cu o rețea extinsă de distribuție și prezență în marile magazine de bricolaj 1.
- Procesul de fabricație propriu, bazat pe materiale reciclate, oferă un avantaj de cost pe care compania îl consideră greu de replicat 1.
- Generarea de numerar liber a rămas solidă pe fondul încheierii programului de investiții, ceea ce permite răscumpărări de acțiuni și reducerea datoriei 3.
Puncte slabe
- Concentrarea clienților este ridicată, iar un număr mic de cumpărători reprezintă cea mai mare parte a vânzărilor 1.
- Gama este dominată de compozitul pe bază de lemn, ceea ce face compania vulnerabilă dacă acceptarea acestui material scade 1.
- Marja brută a scăzut în trimestrul al doilea din 2026 din cauza mixului de produse, amortizării și ineficiențelor de producție 3.
Oportunități
- Conversia de la lemn la compozit rămâne o oportunitate majoră, iar compania își propune atingerea unei cifre de afaceri de 2 miliarde de dolari până în 2030 13.
- Fabrica din Arkansas ar putea deveni cel mai eficient loc de producție dacă cererea crește, ceea ce ar sprijini expansiunea marjei 3.
- Extinderea în balustrade și în produse adiacente ar putea crește valoarea medie a comenzii la clienți existenți 1.
Amenințări
- Dependența de condițiile economice și de tendințele din piața locuințelor poate reduce cheltuielile discreționare pentru renovări 1.
- Tarifele, costurile de transport și disponibilitatea materiilor prime pot afecta profitabilitatea dacă presiunea crește 1.
- Riscurile de calitate și provizioanele de garanție pot genera costuri suplimentare dacă apar noi reclamații 1.
Riscuri
- Concentrarea cliențilorridicat
Un număr mic de clienți generează o parte majoră din vânzări, astfel încât pierderea unuia ar putea afecta semnificativ rezultatele 1.
- Cererea din piața locuințelorridicat
Cererea depinde de sănătatea economiei, de activitatea de renovare și de ratele dobânzilor, factori pe care compania spune că nu îi poate controla 1.
- Tarife și materii primemediu
Materiile prime importate sunt afectate de tarife, iar schimbările de politică comercială ar putea crește costurile și limita disponibilitatea 1.
- Investițiile în capacitatemediu
Investițiile mari în Arkansas ar putea aduce depreciere sau rentabilitate mai mică dacă utilizarea capacității rămâne sub așteptări 13.
- Garanțiile și calitatea produselorscăzut
Provizioanele pentru garanții sunt estimări incerte, iar creșterea acestora ar putea afecta profitabilitatea și fluxurile de numerar 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă cererea de renovări continuă să revină, creșterea pe bază de volum din trimestrul al doilea ar putea susține ghidajul reafirmat pentru 2026 3.
- Fabrica din Arkansas, care a fost accelerată, ar putea reduce costurile unitare și ar putea sprijini expansiunea marjei pe măsură ce utilizarea crește 3.
- Generarea solidă de numerar și răscumpărările de acțiuni ar putea susține valoarea pentru acționari în timp ce compania reduce datoria 3.
Ce ar strica teza
- Marja brută a scăzut în trimestrul al doilea, iar mixul de produse și ineficiențele de producție ar putea continua să apese rezultatele 3.
- Concentrarea clienților și sensibilitatea la economia locuințelor ar putea face veniturile vulnerabile dacă cererea slăbește din nou 1.
- Tarifele și investițiile mari în capacitate ar putea reduce profitabilitatea dacă producția nu se umple la nivelul așteptat 13.
De urmărit
- Rezultatele din trimestrul al treilea și ghidajul de venituri de 305 până la 320 de milioane de dolariQ3 2026
- Ritmul de creștere a producției de decking în Arkansas și nivelul de utilizare a capacității2026
- Evoluția marjei brute după efectul mixului de balustrade și al amortizăriiQ4 2026
- Progresul către obiectivul de 2 miliarde de dolari în vânzări și volumul răscumpărărilor2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 04 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (04 nov. 2026).
Afacerea
Trex Company, Inc. a fost înființată ca societate din Delaware în 1998 și se prezintă drept cel mai mare producător mondial de decking și balustrade din compozit, comercializate sub marca Trex® și fabricate în Statele Unite 1. Produsele sunt realizate dintr-un amestec de fibre de lemn reciclate și film de polietilenă reciclată, iar compania spune că este unul dintre cei mai mari reciclatori de folie de polietilenă din America de Nord 1. Gama include decking, balustrade, garduri, placări și iluminat exterior, iar produsele sunt vândute distribuitorilor și magazinelor de bricolaj, în principal pentru piața rezidențială 1.
Strategia Trex urmărește accelerarea conversiei de la lemn natural la compozit, creșterea ratei de atașare a sistemelor, în special la balustrade, și modernizarea experienței digitale a clienților 1. Compania operează într-un singur segment raportabil și folosește o rețea de distribuție în care distribuitorii cu ridicata livrează magazinelor de materiale pentru construcții, iar Home Depot și Lowe’s cumpără direct pentru raft 1. Concentrarea vânzărilor este ridicată, dar nu există vreun client individual care să depășească pragul de 10% 1.
Segmente
Decking și accesorii
Decking-ul compozit reprezintă principala linie de produse, cu game precum Trex Signature, Transcend, Select și Enhance, iar accesoriile includ sistemul de fixare Hideaway și iluminatul LED DeckLighting 12.
Balustrade
Balustradele includ modele din compozit și aluminiu, precum Signature X-Series și Transcend Railing, iar compania a menționat în 2026 o creștere a ponderii vânzărilor de balustrade în marja brută 13.
Garduri, placări și licențe
Gardurile Trex Seclusions sunt distribuite prin doi distribuitori specializați, iar numele Trex este licențiat pentru mobilier, sisteme de drenaj, pergole și alte produse fabricate de terți 1.
Piața în context
Compania descrie categoria outdoor living drept una dintre cele mai rapid crescătoare din sectorul reparațiilor și renovărilor, cu cerere influențată de valoarea locuințelor, accesul la credit, ratele dobânzilor și încrederea consumatorilor 1. Potrivit comunicatului din august 2026, vânzările au revenit la o creștere de 8% pe trimestrul al doilea, cu avânt bazat pe volum, iar compania reafirmă ghidajul pentru 2026 de 1,215 până la 1,25 miliarde de dolari 3.
Principala concurență rămâne lemnul tratat sub presiune, pe care compania îl vede ca rezervor de conversie, deoarece lemnul domină majoritatea vânzărilor de decking și balustrade 1. Piața de compozit este însă concentrată în jurul brandului Trex, care se prezintă drept lider de notorietate 1.
Tendințe
- Revenirea cererii în renovărivânt din spate
Comunicatul din august 2026 arată o cerere mai bună, cu creștere pe toate categoriile și segmentele de preț, ceea ce ar putea susține ghidajul dacă tendința se menține 3.
- Conversia de la lemn la compozitvânt din spate
Compania consideră conversia de la lemn un motor de creștere pe termen lung, mai ales cu produsele de intrare de gamă, ceea ce ar putea extinde baza de clienți 13.
- Costuri de tarife și materii primevânt din față
Tarifele și schimbările de politică comercială au crescut costul unor materii prime importate, un factor care ar putea apăsa marjele dacă presiunea persistă 1.
- Ritm de utilizare a capacitățiimixt
Utilizarea variabilă a fabricii și investițiile în Arkansas pot aduce amortizare suplimentară, ceea ce ar putea reduce marja brută în perioade cu cerere neuniformă 3.
Poziția concurențială
Concurența principală este formată din producătorii de lemn tratat și din alte materiale din lemn, iar compania spune că mulți furnizori tradiționali de lemn au legături bine stabilite cu industria construcțiilor 1. Competiția vine și din alți producători de alternative la lemn, ale căror produse pot deveni mai competitive 1.
Distribuția este un front competitiv, deoarece Trex concurează cu alți operatori pentru distribuitori și lanțuri de magazine, iar compania și-a modificat recent modelul de distribuție 13.
- Producători de lemn tratat sub presiune
Concurentul principal descris de companie, format dintr-un număr mare de furnizori de lemn tratat, cu legături vechi în construcții 1.
- Alți producători de alternative la lemn
Firme care dezvoltă materiale alternative la lemn și pot deveni mai competitive, potrivit riscurilor declarate de companie 1.
- Distribuitori cu ridicata concurenți
Operatori care concurează pentru aceleași canale de distribuție, unde Trex se bazează pe câțiva parteneri exclusivi 1.
- Producători de decking din alte materiale
Companii care vând decking din alte materiale pe piața de exterior, ce concurează cu produsele compozite ale Trex 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial04 nov. 2026
- Raport curent04 nov. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent (amendament)02 sept. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent (amendament)02 sept. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent24 aug. 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial04 aug. 2026
- Raport curent04 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent14 iul. 2026Informare publică (Reg FD)
- Raport curent13 iul. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent (amendament)13 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Trex Company, Inc. · 25 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Trex Company, Inc. · 04 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Trex Company, Inc. · 04 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.