olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

LP Building Solutions (Louisiana-Pacific Corporation) LPX

Lumber & Wood Products (No Furniture) · SIC 2400 · Verticală: Lemn și produse din lemn (SIC 24xx)

75,36USD−2,09 % · 1 ziÎnchidere 06 nov. 2026

LP Building Solutions (Louisiana-Pacific Corporation) produce materiale de construcție din lemn, în special siding ingineresc, OSB și produse structurale cu valoare adăugată, pentru construcții noi, renovări și structuri exterioare. Compania a raportat vânzări nete de 2.708 milioane USD în 2025, iar în al doilea trimestru din 2026 Siding a rămas singurul segment cu perspective de creștere, în timp ce OSB a scăzut sever.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 06 nov. 2026, acțiunea LP Building Solutions (Louisiana-Pacific Corporation) (LPX) costa 75,36 USD (−2,09 % într-o zi), cu capitalizare 5,3 mld USD, P/E 77,2 pe un EPS diluat de 0,98 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,45 %, beta 1,07, interval pe 52 de săptămâni 64,55–98,57 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 691,0 mil USD (+4,2 % an/an), profit net de 23,0 mil USD (+155,6 % an/an), EPS diluat 0,32 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
5,3 mld USD
acțiuni la 30 oct. 2026
P/E (TTM)
77,2
EPS diluat TTM 0,98 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
1,29 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
0,45 %
DPS 12 luni 0,34
Beta (2 ani)
1,07
Volatilitate (1 an) 41 %
Interval 52 săpt.
64,5598,57

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
58,5
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
65,53 – 78,89
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,74 · lățimea benzii 18,5 %
SMA 50 / 200
68,85 / 74,76
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
2,18 / 1,75
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+16,4 %−5,9 %+22,4 pp—
3 luni−4,0 %−4,6 %+0,6 pp—
6 luni+0,3 %+0,2 %+0,1 pp—
De la început de an−6,7 %+7,4 %−14,1 pp—
1 an−2,4 %+8,2 %−10,6 pp+6,8 %
3 ani+28,4 %+68,4 %−40,1 pp−24,6 %
5 ani+14,7 %+56,5 %−41,8 pp—
Scădere maximă (1 an)
−34,5 %
09 feb. 2026 → 30 sept. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−46,3 %
06 dec. 2024 → 30 sept. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
+2,8 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
691,0 mil USD
+4,2 % an/an
Profit net
23,0 mil USD
+155,6 % an/an
EPS diluat
0,32
+146,2 % an/an
netă / operațională
3,3 % / 4,2 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri680,0 mil724,0 mil755,0 mil663,0 mil567,0 mil574,0 mil664,0 mil691,0 mil
Costul vânzărilor519,0 mil526,0 mil577,0 mil534,0 mil482,0 mil459,0 mil549,0 mil576,0 mil
Profit brut163,0 mil197,0 mil178,0 mil129,0 mil85,0 mil115,0 mil116,0 mil114,0 mil
Cheltuieli generale și de vânzare76,0 mil75,0 mil79,0 mil95,0 mil79,0 mil78,0 mil80,0 mil76,0 mil
Profit operațional75,0 mil120,0 mil80,0 mil18,0 mil-9,0 mil34,0 mil31,0 mil29,0 mil
Amortizare și depreciere30,0 mil35,0 mil36,0 mil36,0 mil32,0 mil38,0 mil39,0 mil ≈38,0 mil ≈
Cheltuieli cu dobânzile2,0 mil3,0 mil4,0 mil4,0 mil6,0 mil4,0 mil4,0 mil4,0 mil
Profit înainte de impozit98,0 mil116,0 mil73,0 mil18,0 mil-11,0 mil36,0 mil34,0 mil31,0 mil
Impozit pe profit23,0 mil26,0 mil19,0 mil9,0 mil-4,0 mil9,0 mil8,0 mil9,0 mil
Profit net62,0 mil91,0 mil54,0 mil9,0 mil-8,0 mil27,0 mil26,0 mil23,0 mil
EPS diluat0,91 ≈1,300,770,13-0,11 ≈0,390,380,32
Flux de numerar operațional105,0 mil64,0 mil162,0 mil ≈89,0 mil ≈67,0 mil-38,0 mil140,0 mil ≈112,0 mil ≈
Investiții (capex)62,0 mil64,0 mil68,0 mil ≈84,0 mil ≈75,0 mil61,0 mil59,0 mil ≈56,0 mil ≈
Dividende plătite18,0 mil20,0 mil19,0 mil19,0 mil20,0 mil21,0 mil21,0 mil21,0 mil
Răscumpărări de acțiuni24,0 mil61,0 mil0 ≈0 ≈000 ≈0 ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 92 din propriul istoric de 39 trimestre (min 3,2, mediană 16,1, max 5.697,9; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri2,8 mld2,3 mld2,4 mld3,9 mld3,9 mld2,6 mld2,9 mld2,7 mld
Venituri an/an+3,4 %−18,3 %+3,9 %+63,2 %−1,6 %−33,0 %+13,9 %−7,9 %
Profit net395,0 mil-5,0 mil499,0 mil1,4 mld1,1 mld178,0 mil420,0 mil146,0 mil
Profit net an/an+1,3 %−101,3 %indisponibil+176,0 %−21,1 %−83,6 %+136,0 %−65,2 %
EPS diluat2,73-0,044,4614,0913,872,465,892,08
EPS diluat an/an+2,6 %−101,5 %indisponibil+215,9 %−1,6 %−82,3 %+139,4 %−64,7 %
netă %14,0 %-0,2 %20,8 %35,2 %28,2 %6,9 %14,3 %5,4 %
Flux de numerar liber297,0 mil-4,0 mil588,0 mil1,2 mld730,0 mil16,0 mil422,0 mil91,0 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
292,0 mil USD
Datorie financiară
348,0 mil USD
Datorie netă
56,0 mil USD
Capitaluri proprii
1,7 mld USD
Active totale
2,6 mld USD
Datorie / capitaluri
0,20x
Lichiditate curentă
2,78x
ROE
8,6 %
ROA
5,6 %
Marja FCF
3,4 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
2,6 mld
2024
2,9 mld
2025
2,7 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
2,0 mld
2024
2,1 mld
2025
2,1 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
593,0 mil
2024
832,0 mil
2025
589,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
257,0 mil
2024
291,0 mil
2025
329,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
287,0 mil
2024
530,0 mil
2025
209,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
119,0 mil
2024
123,0 mil
2025
138,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
406,0 mil ≈
2024
653,0 mil ≈
2025
347,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
17,0 mil
2024
14,0 mil
2025
17,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
252,0 mil
2024
560,0 mil
2025
196,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
74,0 mil
2024
140,0 mil
2025
50,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Profit net
2023
178,0 mil
2024
420,0 mil
2025
146,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
2,46
2024
5,89
2025
2,08

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
72,0 mil
2024
71,0 mil
2025
70,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,24
2024
0,26
2025
0,28

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
222,0 mil
2024
340,0 mil
2025
292,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
155,0 mil
2024
131,0 mil
2025
127,0 mil

SEC (XBRL)· 06 mai 2026verificat

Stocuri
2023
378,0 mil
2024
357,0 mil
2025
363,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Active curente
2023
778,0 mil
2024
855,0 mil
2025
809,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
1,5 mld
2024
1,6 mld
2025
1,7 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
19,0 mil
2024
19,0 mil
2025
19,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
32,0 mil
2024
30,0 mil
2025
—

SEC (XBRL)· 19 feb. 2025verificat

Active totale
2023
2,4 mld
2024
2,6 mld
2025
2,6 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
254,0 mil
2024
287,0 mil
2025
285,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
0
2024
0
2025
0

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
347,0 mil
2024
348,0 mil
2025
348,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
259,0 mil
2024
299,0 mil
2025
291,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
880,0 mil
2024
885,0 mil
2025
896,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
1,6 mld †
2024
1,7 mld †
2025
1,7 mld †

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
316,0 mil
2024
605,0 mil
2025
382,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
300,0 mil
2024
183,0 mil
2025
291,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
16,0 mil ≈
2024
422,0 mil ≈
2025
91,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-376,0 mil
2024
-183,0 mil
2025
-291,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-77,0 mil
2024
-292,0 mil
2025
-141,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
69,0 mil
2024
74,0 mil
2025
78,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
0
2024
212,0 mil
2025
61,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-7,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-11,1 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
2,5 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
-60,6 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-65,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
-48,8 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
-21,8 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
-64,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
-46,9 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
-14,1 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
-78,4 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
17,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
9,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBIT
3,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
2,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
1,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
3,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
2,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
3,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
34,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (FCF)
276,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
4,7x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,7x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
1,5x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea imediată
0,9x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
281,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
251,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
30,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
44,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
121,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
23 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de stoc (DIO)
62 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de plată (DPO)
50 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
35 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
5,3 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
77,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
77,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
1,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
3,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
2,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
175,7x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randament FCF
0,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
0,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
1,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neatractiv

Scor: 19 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

score < 40

Preț de închidere

75,36 USD

06 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 5,3 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
5,3 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
77,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
3,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
3,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
2,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-7,9 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
0,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

35/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 30 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 03 nov. 2026
verificat 2732derivat 216

Scorul pe grupe

  • Calitate30
  • Creștere0
  • Bilanț și datorie70
  • Randamente14
  • Evaluare3

Interval de valoare estimat

Jos
11,30
USD pe acțiune
Mijloc
15,31
USD pe acțiune
Sus
15,73
USD pe acțiune
Preț: 75,36 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -79,7 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -392,2 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 3,68 – 26,51 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/E18,93 – 26,51 (Mijloc 26,40)
    5 firme folosite · multiplul median 27,1x · quartile 19,4x – 27,2x
    CVCO, LEGH, SKY, TREX, UFPI
  • Dividende actualizate (DDM)3,68 – 4,95 (Mijloc 4,22)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Lemn și produse din lemn (SIC 24xx)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neatractiv · Scor 19/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate2,7 %40 (față de colegi)9 %
Conversia profitului în FCF · Calitate44,1 %20 (pe interval fix)9 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere-11,1 %0 (pe interval fix)12 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere-46,9 %0 (pe interval fix)12 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie4,7x50 (pe interval fix)9 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,7x100 (pe interval fix)6 %
P/E (TTM) · Evaluare77,2x0 (față de colegi)15 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare0,6 %7 (pe interval fix)12 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente1,6 %23 (pe interval fix)9 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente276,7 %0 (pe interval fix)6 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie70/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate30/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente14/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare3/100 · 2/3 factori cu valoare

Memo

LOUISIANA-PACIFIC CORPORATION (LPX). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,7 mld USD în 2025; creștere an/an -7,9 %; marjă netă 2,7 %; ROE 3,9 %.

Intervalul de valoare estimat este 11,30–15,73 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 15,31 USD, prețul de 75,36 USD lasă un potențial de -79,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -392,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 19/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 2,7x

Ce o infirmă

  • Conversia profitului în FCF: 44,1 %
  • CAGR venituri 3 ani: -11,1 %
  • CAGR EPS 3 ani: -46,9 %
  • P/E (TTM): 77,2x
  • Randament FCF: 0,6 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 1,6 %
  • Rata de distribuire (FCF): 276,7 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.

Față de mediana verticalei

Lemn și produse din lemn (SIC 24xx) · aceeași diviziune (SIC 2 cifre) · comparată cu 10 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
77,2x
mediana verticalei 27,1x
peste mediană (+184,8 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 15,4x
P/S
2,1x
mediana verticalei 1,8x
peste mediană (+16,7 %)
P/B
3,0x
mediana verticalei 2,8x
peste mediană (+8,1 %)
ROE
3,9 %
mediana verticalei 6,5 %
sub mediană (−39,6 %)
Marja netă
2,7 %
mediana verticalei 3,3 %
sub mediană (−16,8 %)
Marja EBIT
3,4 %
mediana verticalei 5,4 %
sub mediană (−36,4 %)
Venituri an/an
-7,9 %
mediana verticalei -7,6 %
la mediană
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -1,5x
Randament dividend
0,5 %
mediana verticalei 1,8 %
sub mediană (−75,5 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
FBINFortune Brands Innovations, Inc.5,7 mld45,25,5 %2,9 %−3,2 %−7 % / −30 %
TREXTrex Company, Inc.5,5 mld31,817,3 %13,9 %+2,0 %+56 % / −22 %
LPXLouisiana-Pacific Corporation5,3 mld77,23,9 %2,7 %−7,9 %−2 % / +28 %
SKYChampion Homes, Inc.4,9 mld27,211,8 %6,8 %+7,3 %+6 % / +52 %
CVCOCavco Industries, Inc.4,9 mld27,116,6 %7,7 %+11,4 %+7 % / +126 %
UFPIUfp Industries, Inc.4,4 mld19,47,5 %3,6 %−5,0 %−14 % / −27 %
LEGHLegacy Housing Corporation693,8 mil10,911,4 %30,1 %−10,7 %+46 % / +30 %
KOPKoppers Holdings Inc.566,8 mil—-19,0 %-4,6 %−10,2 %+1 % / −34 %
NWGLCL Workshop Group Ltd335,0 mil—-64,0 %-40,5 %−15,4 %+79 % / −75 %
JELDJELD-WEN Holding, Inc.88,5 mil—-454,4 %-5,3 %−14,9 %−62 % / −94 %
WFGWest Fraser Timber Co. Ltd.——-14,6 %-17,2 %−11,5 %+10 % / −6 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru LPX din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
40,16
Randament total -46 % · Pe an -46 %
71,35
Randament total -5 % · Pe an -5 %
107,97
Randament total 44 % · Pe an 44 %
3 ani
31,89
Randament total -57 % · Pe an -24 %
64,39
Randament total -13 % · Pe an -5 %
107,97
Randament total 45 % · Pe an 13 %
5 ani
25,32
Randament total -65 % · Pe an -19 %
58,12
Randament total -21 % · Pe an -5 %
107,97
Randament total 46 % · Pe an 8 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 16,10
  • Marja netă± 11,27
  • Creșterea anuală a veniturilor± 10,18
  • Diluare anuală± 0,95

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (03 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (03 nov. 2026).

Pe scurt

LP Building Solutions (Louisiana-Pacific Corporation) produce materiale de construcție din lemn, în special siding ingineresc, OSB și produse structurale cu valoare adăugată, pentru construcții noi, renovări și structuri exterioare. Compania a raportat vânzări nete de 2.708 milioane USD în 2025 1, iar în al doilea trimestru din 2026 Siding a rămas singurul segment cu perspective de creștere, în timp ce OSB a scăzut sever 3.

SWOT

Puncte tari

  • Compania se consideră lider în siding inginerescu în America de Nord și de Sud, iar acest segment a crescut peste ritmul pieței 1.
  • Rețeaua de fabrici din America de Nord și de Sud apropie producția de clienți și sprijină livrările la timp 1.
  • Produsele din gama LP Structural Solutions au caracteristici de rezistență la foc, umiditate și eficiență energetică, ceea ce le diferențiază de OSB de tip marfă 1.

Puncte slabe

  • Segmentul OSB depinde de prețuri de tip marfă, care pot scădea rapid și pot afecta rezultatele consolidate 23.
  • Concentrarea vânzărilor la un număr mic de clienți mari poate crea vulnerabilitate dacă unul dintre ei are dificultăți financiare 1.
  • Rezultatele trimestriale au fost afectate de scăderea volumelor Siding și de costurile inflaționiste, ceea ce a redus EBITDA ajustat 3.

Oportunități

  • Dacă Siding își va reveni la creștere în trimestrele următoare, compania ar putea compensa parțial slăbiciunea OSB 3.
  • Continuarea înlocuirii vinilului și fibrocimentului cu lemn inginerescu poate sprijini creșterea pe termen lung 1.
  • Investițiile în capacitate pentru produse cu marjă mai mare ar putea îmbunătăți profitabilitatea, dacă sunt realizate eficient 1.

Amenințări

  • Scăderea începurilor de construcție unifamiliale și nesiguranța economică pot reduce cererea pentru produsele companiei 12.
  • Politicile comerciale și tarifele pot crește costurile și pot perturba lanțurile de aprovizionare 12.
  • Reglementările de mediu și schimbările climatice pot crește costurile de producție și pot limita recoltarea de lemn 1.

Riscuri

  • Prețul OSBridicat

    Prețurile de tip marfă ale OSB au scăzut în 2026 și pot continua să fluctueze, ceea ce afectează direct rezultatele segmentului 23.

  • Ciclul construcțiilor de locuințeridicat

    Cererea pentru produsele companiei depinde de începuturile de construcții de locuințe, iar acestea au scăzut pentru locuințele unifamiliale 12.

  • Costuri de materii prime și energiemediu

    Costurile cu fibra de lemn, rășinile și energia sunt volatile și pot reduce marjele dacă nu pot fi transferate către clienți 13.

  • Întreruperi în producție și în transportmediu

    Evenimente neprevăzute în fabrici sau întârzieri în transport pot afecta livrările și relațiile cu clienții 1.

  • Securitatea ciberneticăscăzut

    Sistemele informatice pot fi compromise, ceea ce ar putea duce la întreruperi operaționale și pierderi de date 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă Siding revine la creștere în al treilea trimestru, așa cum anticipează compania, segmentul cu cele mai mari marje ar putea redresa rezultatele consolidate 3.
  • Poziția de lider în siding inginerescu și înlocuirea materialelor concurente pot sprijini creșterea pe termen lung peste ritmul pieței 1.
  • Dacă prețurile OSB se stabilizează, reducerea costurilor și disciplina operațională ar putea îmbunătăți semnificativ rezultatele segmentului 23.

Ce ar strica teza

  • Volumele Siding au scăzut cu 11% în trimestrul al doilea din 2026, iar prețurile mai mari nu au compensat complet pierderea de volum 3.
  • Segmentul OSB a avut EBITDA ajustat negativ în trimestrul al doilea din 2026, iar ghidajul pentru anul complet rămâne negativ, ceea ce arată presiune prelungită 3.
  • Dacă începuturile de construcții de locuințe continuă să scadă, cererea pentru produsele companiei ar putea rămâne slabă mai mult timp 2.

De urmărit

  • Revenirea Siding la creștere a volumelor și a vânzărilor, conform anticipării companieiQ3 2026
  • Evoluția prețurilor OSB publicate de Random Lengths și impactul asupra EBITDA ajustat OSBQ3 2026
  • Îndeplinirea ghidajului anual pentru EBITDA ajustat consolidat, de 255 până la 270 milioane USD2026
  • Evoluția începuturilor de construcții unifamiliale în SUA, publicate de Census Bureaunext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (03 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (03 nov. 2026).

Afacerea

Louisiana-Pacific Corporation, cunoscută drept LP, este un producător important de soluții de construcție cu performanță ridicată, cu sediul în Nashville, Tennessee, și peste 20 de facilități de producție în America de Nord și de Sud 1. Compania operează prin segmentele Siding și OSB, iar activitatea din America de Sud a fost inclusă de la sfârșitul anului 2025 în categoria Other, la fel ca alte produse minore 1. Clienții principali sunt distribuitori cu ridicata, dealeri profesionali, magazine de bricolaj și constructori de case 1.

Structura veniturilor arată că Siding a generat aproximativ 62% din vânzările din 2025, OSB aproximativ 31%, iar restul provine din alte activități 1. Top zece clienți au reprezentat aproximativ 47% din vânzările nete în 2025, ceea ce arată o concentrare relativ ridicată a relațiilor comerciale 1.

Materia primă principală este fibra de lemn, iar compania susține că își aprovizionează toate materialele din surse certificate SFI și PEFC, ceea ce poate fi important pentru clienții sensibili la sustenabilitate 1. Sezonalitatea influențează cererea, care tinde să fie mai mare în sezonul de construcții 1.

Segmente

Siding

Segmentul Siding include panouri, scânduri, bordură și fascii din lemn inginerescu, produse pentru construcții noi și renovări. Compania se consideră cel mai mare producător de siding din lemn inginerescu din America de Nord 1. În al doilea trimestru din 2026 vânzările au scăzut cu 4%, dar prețurile medii mai mari au compensat parțial volumele mai mici 3.

OSB

Segmentul OSB produce plăci structurale din așchii orientate, inclusiv gama cu valoare adăugată LP Structural Solutions. Este un produs de tip marfă, prețul fiind dictat de raportul dintre cerere și capacitate 1. În al doilea trimestru din 2026 vânzările OSB au scăzut cu 27%, iar EBITDA ajustat a devenit negativ, ceea ce indică presiune puternică asupra acestui segment 3.

Other (LPSA și alte activități)

Categoria Other include activitatea din America de Sud, unde se produc plăci OSB și siding, precum și resurse forestiere și alte activități minore 1. În trimestrul al doilea din 2026 vânzările acestei categorii au scăzut, din cauza prețurilor mai mici la OSB în America de Sud 3.

Piața în context

Cererea pentru produsele companiei depinde de construcțiile noi de locuințe și de renovări în America de Nord, piață considerată ciclică 1. În primul semestru din 2026, locuințele unifamiliale au avut începuri de construcție cu aproximativ 5% mai puține față de anul precedent, în timp ce cele multifamiliale au crescut cu aproximativ 15% 2. Piața globală a sidingului este estimată la aproximativ 120 de miliarde USD pe an, ceea ce oferă spațiu pentru înlocuirea materialelor concurente 1.

Prețurile OSB sunt volatile și influențate de capacitatea de producție și de importuri, astfel încât compania nu poate prevedea dacă nivelurile actuale se vor menține 12. Segmentul Siding este mai puțin sensibil la ciclul construcțiilor noi, deoarece o parte importantă a cererii vine din renovări și structuri exterioare 1.

Tendințe

  • Înlocuirea materialelor concurente cu lemn inginerescuvânt din spate

    Produsele durabile din lemn inginerescu înlocuiesc tot mai des vinilul, fibrocimentul și alte materiale, ceea ce sprijină creșterea Siding peste ritmul pieței 1.

  • Ciclicitatea construcțiilor de locuințevânt din față

    Scăderea începurilor de construcție unifamiliale și incertitudinea privind dobânzile pot reduce cererea pentru OSB și pentru produsele de construcții noi 12.

  • Presiunea prețurilor OSBvânt din față

    Prețurile de tip marfă ale OSB au scăzut sever în 2026, iar compania nu poate controla evoluția lor, ceea ce afectează rezultatele segmentului 23.

  • Inflația costurilor de materii prime și transportmixt

    Creșterea costurilor cu materiile prime, transportul și forța de muncă a redus marjele, deși creșterile de prețuri au compensat parțial efectul 3. Dacă presiunea costurilor va persista, marjele ar putea rămâne sub nivelurile anterioare.

Poziția concurențială

Industria materialelor de construcție este foarte competitivă, iar compania concurează cu producători mari și diversificați, dar și cu producători regionali mai mici 1. Pentru produsele de specialitate, Siding și LP Structural Solutions, concurența se bazează pe caracteristici, calitate, sustenabilitate și disponibilitate, iar pentru OSB de tip marfă, pe preț și disponibilitate 1.

Siding concurează cu vinilul, stucco, lemnul masiv, fibrociment și cărămida, iar avantajul companiei depinde de capacitatea de a continua înlocuirea acestor materiale 2. În OSB, concurența vine de la producători din întreaga lume, iar prețurile sunt influențate de importuri 2.

  • Alți producători de materiale de construcție din lemn (producători mari diversificați)

    Sursele menționează concurenți mari și diversificați, fără a-i numi, care oferă soluții alternative de construcție.

  • Producători regionali mai mici

    Concurenți regionali cu o gamă variată de materiale și tipuri de produse, prezenți pe piețe locale.

  • Producători de siding din vinil și fibrociment

    Materialele concurente pentru fațade, a căror cotă de piață poate fi înlocuită de siding din lemn inginerescu.

  • Producători mondiali de OSB

    Concurenți din întreaga lume care influențează prețul OSB prin capacitate și importuri.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / LP Building Solutions (Louisiana-Pacific Corporation) · 17 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / LP Building Solutions (Louisiana-Pacific Corporation) · 05 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / LP Building Solutions (Louisiana-Pacific Corporation) · 05 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

LP Building Solutions (Louisiana-Pacific Corporation) (LPX): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw