olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
UFP Industries, Inc. UFPI
Sawmills & Planting Mills, General · SIC 2421 · Verticală: Lemn și produse din lemn (SIC 24xx)
UFP Industries, Inc. este o companie din Grand Rapids, Michigan, care produce din lemn și compozite pentru segmentele retail, ambalaje și construcții. Vânzările din trimestrul al doilea din 2026 au crescut ușor, dar marjele au fost presate de costurile ridicate de transport, ceea ce face relevantă evoluția cererii de locuințe.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea UFP Industries, Inc. (UFPI) costa 82,97 USD (−3,87 % într-o zi), cu capitalizare 4,5 mld USD, P/E 20,1 pe un EPS diluat de 4,12 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,72 %, beta 0,79, interval pe 52 de săptămâni 74,21–115,62 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 1,7 mld USD (+11,1 % an/an), profit net de 58,0 mil USD (−23,1 % an/an), EPS diluat 1,05 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 54,9
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 73,75 – 85,90
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,76 · lățimea benzii 15,2 %
- SMA 50 / 200
- 80,36 / 88,99
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,97 / 0,35
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +5,0 % | −1,1 % | +6,1 pp | — |
| 3 luni | −9,7 % | −0,5 % | −9,2 pp | — |
| 6 luni | −1,1 % | +4,4 % | −5,5 pp | — |
| De la început de an | −8,9 % | +12,3 % | −21,2 pp | — |
| 1 an | −9,4 % | +13,5 % | −22,9 pp | +8,3 % |
| 3 ani | −18,6 % | +76,4 % | −95,1 pp | −8,4 % |
| 5 ani | −5,0 % | +63,7 % | −68,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 26 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,5 mld | 1,6 mld | 1,8 mld | 1,6 mld | 1,3 mld | 1,5 mld | 1,9 mld | 1,7 mld |
| Costul vânzărilor | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,5 mld | 1,3 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,6 mld | 1,5 mld |
| Profit brut | 239,5 mil | 268,2 mil | 312,7 mil | 262,7 mil | 216,5 mil | 235,9 mil | 290,2 mil | 244,9 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 156,5 mil | 176,3 mil | 185,0 mil | 170,0 mil | 159,7 mil | 172,9 mil | 185,7 mil | 178,1 mil |
| Profit operațional | 79,5 mil | 92,3 mil | 123,1 mil | 89,5 mil | 59,1 mil | 64,1 mil | 103,4 mil | 70,2 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 3,5 mil | 2,7 mil | 2,7 mil | 2,8 mil | 2,8 mil | 2,6 mil | 2,0 mil | 2,7 mil |
| Profit înainte de impozit | 91,0 mil | 100,7 mil | 131,9 mil | 99,1 mil | 60,5 mil | 66,9 mil | 112,9 mil | 76,9 mil |
| Impozit pe profit | 21,2 mil | 21,3 mil | 31,1 mil | 23,6 mil | 20,3 mil | 15,8 mil | 29,7 mil | 18,2 mil |
| Profit net | 68,0 mil | 78,8 mil | 100,7 mil | 75,3 mil | 40,0 mil | 50,8 mil | 82,9 mil | 58,0 mil |
| EPS diluat | 1,12 | 1,30 | 1,70 | 1,29 | 0,70 | 0,89 | 1,48 | 1,05 |
| Flux de numerar operațional | 144,9 mil | -108,8 mil | 221,9 mil ≈ | 286,0 mil ≈ | 146,6 mil | -103,6 mil | 164,3 mil ≈ | 173,9 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 66,8 mil | 67,3 mil | 62,5 mil ≈ | 75,8 mil ≈ | 63,9 mil | 48,3 mil | 38,3 mil ≈ | 36,1 mil ≈ |
| Dividende plătite | 20,1 mil | 21,3 mil | 20,7 mil ≈ | 20,5 mil ≈ | 19,9 mil | 20,5 mil | 19,9 mil ≈ | 19,8 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | -2,0 mii | 60,6 mil | 191,4 mil ≈ | 29,1 mil ≈ | 152,0 mil | 24,0 mil | 116,5 mil ≈ | 40,8 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 95 din propriul istoric de 40 trimestre (min 6,3, mediană 14,9, max 21,1; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 4,5 mld | 4,4 mld | 5,2 mld | 8,6 mld | 9,6 mld | 7,2 mld | 6,7 mld | 6,3 mld |
| Venituri an/an | +13,9 % | −1,6 % | +16,7 % | +67,6 % | +11,5 % | −25,0 % | −7,8 % | −5,0 % |
| Profit net | 148,6 mil | 179,7 mil | 246,8 mil | 535,6 mil | 692,7 mil | 514,3 mil | 414,6 mil | 294,8 mil |
| Profit net an/an | +24,3 % | +20,9 % | +37,4 % | +117,1 % | +29,3 % | −25,7 % | −19,4 % | −28,9 % |
| EPS diluat | 2,40 | 2,91 | 4,00 | 8,59 | 10,97 | 8,07 | 6,77 | 5,00 |
| EPS diluat an/an | +23,7 % | +21,3 % | +37,5 % | +114,8 % | +27,7 % | −26,4 % | −16,1 % | −26,1 % |
| netă % | 3,3 % | 4,1 % | 4,8 % | 6,2 % | 7,2 % | 7,1 % | 6,2 % | 4,7 % |
| Flux de numerar liber | 20,8 mil | 264,4 mil | 247,3 mil | 361,3 mil | 657,4 mil | 779,5 mil | 410,3 mil | 276,4 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 27 dec. 2025
- Numerar
- 914,2 mil USD
- Datorie financiară
- 229,8 mil USD
- Datorie netă
- -684,4 mil USD
- Capitaluri proprii
- 3,1 mld USD
- Active totale
- 4,0 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,07x
- Lichiditate curentă
- 4,59x
- ROE
- 9,3 %
- ROA
- 7,2 %
- Marja FCF
- 4,4 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 5,2 mld | 8,6 mld | 9,6 mld | 7,2 mld | 6,7 mld | 6,3 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 4,4 mld | 7,2 mld | 7,8 mld | 5,8 mld | 5,4 mld | 5,3 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 800,3 mil | 1,4 mld | 1,8 mld | 1,4 mld | 1,2 mld | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 444,6 mil | 682,3 mil | 832,1 mil | 766,6 mil | 735,0 mil | 691,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 345,8 mil | 737,6 mil | 950,2 mil | 646,5 mil | 492,2 mil | 363,9 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 9,3 mil | 13,8 mil | 13,9 mil | 12,8 mil | 12,7 mil | 10,9 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 341,0 mil | 726,3 mil | 934,8 mil | 671,2 mil | 540,2 mil | 392,2 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 87,1 mil | 174,0 mil | 229,9 mil | 156,8 mil | 121,4 mil | 96,2 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit net | 246,8 mil | 535,6 mil | 692,7 mil | 514,3 mil | 414,6 mil | 294,8 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 4,00 | 8,59 | 10,97 | 8,07 | 6,77 | 5,00 | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 59,9 mil | 60,4 mil | 60,7 mil | 60,6 mil | 58,9 mil | 56,8 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,50 | 0,65 | 0,95 | 1,10 | 1,32 | 1,40 | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
- 2023
- 766,6 mil
- 2024
- 735,0 mil
- 2025
- 691,0 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
- 2023
- 60,6 mil
- 2024
- 58,9 mil
- 2025
- 56,8 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 436,5 mil | 286,7 mil | 559,4 mil | 1,1 mld | 1,2 mld | 914,2 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 470,5 mil | 737,8 mil | 617,6 mil | 549,5 mil | 500,9 mil | 476,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 567,3 mil | 963,3 mil | 973,2 mil | 727,8 mil | 720,8 mil | 722,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Active curente | 1,5 mld | 2,1 mld | 2,3 mld | 2,5 mld | 2,5 mld | 2,3 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 417,2 mil | 589,0 mil | 689,0 mil | 776,6 mil | 890,7 mil | 992,6 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 252,2 mil | 315,0 mil | 337,3 mil | 336,3 mil | 339,8 mil | 343,9 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 72,3 mil | 109,0 mil | 143,9 mil | 175,2 mil | 152,5 mil | 133,6 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Active totale | 2,4 mld | 3,2 mld | 3,7 mld | 4,0 mld | 4,2 mld | 4,0 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 211,5 mil | 319,1 mil | 206,9 mil | 203,1 mil | 224,7 mil | 205,9 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 100,0 mii | 42,7 mil | 2,9 mil | 42,9 mil | 4,1 mil | 899,0 mii | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 311,6 mil | 277,6 mil | 275,2 mil | 233,5 mil | 229,8 mil | 228,9 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 463,7 mil | 776,0 mil | 611,8 mil | 568,0 mil | 512,4 mil | 494,2 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 921,7 mil | 1,2 mld | 1,1 mld | 967,6 mil | 900,9 mil | 934,2 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 1,5 mld | 2,0 mld | 2,6 mld | 3,0 mld | 3,2 mld | 3,1 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
- 2023
- 175,2 mil
- 2024
- 152,5 mil
- 2025
- 133,6 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 336,5 mil | 512,5 mil | 831,6 mil | 959,9 mil | 642,6 mil | 545,7 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 89,2 mil | 151,2 mil | 174,1 mil | 180,4 mil | 232,3 mil | 269,4 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 247,3 mil ≈ | 361,3 mil ≈ | 657,4 mil ≈ | 779,5 mil ≈ | 410,3 mil ≈ | 276,4 mil ≈ | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -154,7 mil | -611,2 mil | -353,9 mil | -240,2 mil | -270,8 mil | -273,2 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 85,2 mil | -45,0 mil | -210,2 mil | -162,9 mil | -307,1 mil | -530,1 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | 30,7 mil | 40,2 mil | 58,9 mil | 68,2 mil | 80,8 mil | 82,4 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 29,2 mil | — | 95,8 mil | 82,1 mil | 141,1 mil | 433,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -240,2 mil
- 2024
- -270,8 mil
- 2025
- -273,2 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
- 2023
- -162,9 mil
- 2024
- -307,1 mil
- 2025
- -530,1 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 60 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 4,5 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Randamente100
- Creștere0
- Bilanț și datorie100
- Evaluare70
- Calitate61
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 18,40 – 134,04 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)48,27 – 69,70 (Mijloc 56,55)WACC 9,1 % · FCFF de pornire 202,0 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 73 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): 14,2 %
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/E112,44 – 134,04 (Mijloc 114,11)5 firme folosite · multiplul median 27,7x · quartile 27,3x – 32,5xCVCO, FBIN, LEGH, SKY, TREX
- Dividende actualizate (DDM)18,40 – 24,74 (Mijloc 21,10)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 60/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 8,6 % | 51 (pe interval fix) | 13 % |
| Marja netă · Calitate | 3,6 % | 60 (față de colegi) | 8 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 84,0 % | 77 (pe interval fix) | 8 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -13,1 % | 0 (pe interval fix) | 11 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -23,0 % | 0 (pe interval fix) | 11 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 29,3x | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 3,9x | 100 (pe interval fix) | 5 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 20,1x | 83 (față de colegi) | 13 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 4,3 % | 54 (pe interval fix) | 11 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 9,1 % | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 41,2 % | 100 (pe interval fix) | 5 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie100/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate61/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente100/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare70/100 · 2/3 factori cu valoare
Memo
UFP INDUSTRIES, INC. (UFPI). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-26.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 6,3 mld USD în 2025; creștere an/an -5,0 %; marjă netă 3,6 %; ROE 7,5 %.
Intervalul de valoare estimat este 48,27–69,70 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 56,55 USD, prețul de 82,97 USD lasă un potențial de -31,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -46,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 60/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 84,0 %
- Acoperirea dobânzilor: 29,3x
- Lichiditatea curentă: 3,9x
- P/E (TTM): 20,1x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 9,1 %
- Rata de distribuire (FCF): 41,2 %
Ce o infirmă
- CAGR venituri 3 ani: -13,1 %
- CAGR EPS 3 ani: -23,0 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Lemn și produse din lemn (SIC 24xx) · aceeași diviziune (SIC 2 cifre) · comparată cu 10 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TREXTrex Company, Inc. | 5,6 mld | 32,5 | 17,3 % | 13,9 % | +2,0 % | +60 % / −20 % |
| FBINFortune Brands Innovations, Inc. | 5,6 mld | 44,2 | 5,5 % | 2,9 % | −3,2 % | −9 % / −31 % |
| LPXLouisiana-Pacific Corporation | 5,4 mld | 78,9 | 3,9 % | 2,7 % | −7,9 % | −6 % / +26 % |
| SKYChampion Homes, Inc. | 5,0 mld | 27,7 | 11,8 % | 6,8 % | +7,3 % | +9 % / +55 % |
| CVCOCavco Industries, Inc. | 4,9 mld | 27,3 | 16,6 % | 7,7 % | +11,4 % | +8 % / +128 % |
| UFPIUfp Industries, Inc. | 4,5 mld | 20,1 | 7,5 % | 3,6 % | −5,0 % | −9 % / −19 % |
| KOPKoppers Holdings Inc. | 749,7 mil | — | -19,0 % | -4,6 % | −10,2 % | +34 % / −12 % |
| LEGHLegacy Housing Corporation | 716,1 mil | 11,3 | 11,4 % | 30,1 % | −10,7 % | +51 % / +34 % |
| JELDJELD-WEN Holding, Inc. | 87,6 mil | — | -454,4 % | -5,3 % | −14,9 % | −62 % / −94 % |
| NWGLCL Workshop Group Ltd | 4,4 mil | — | -64,0 % | -40,5 % | −15,4 % | −98 % / −100 % |
| WFGWest Fraser Timber Co. Ltd. | — | — | -14,6 % | -17,2 % | −11,5 % | +13 % / −5 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru UFPI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 45,67 Randament total -44 % · Pe an -44 % | 81,15 Randament total -1 % · Pe an -1 % | 122,79 Randament total 50 % · Pe an 50 % |
| 3 ani | 36,26 Randament total -53 % · Pe an -22 % | 73,24 Randament total -7 % · Pe an -2 % | 122,79 Randament total 54 % · Pe an 16 % |
| 5 ani | 28,79 Randament total -60 % · Pe an -17 % | 66,10 Randament total -13 % · Pe an -3 % | 122,79 Randament total 58 % · Pe an 10 % |
- P/E la ieșire± 18,31
- Marja netă± 12,82
- Creșterea anuală a veniturilor± 11,57
- Diluare anuală± 1,08
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (04 nov. 2026), 8-K (28 oct. 2026 · rezultate).
Pe scurt
UFP Industries, Inc. este o companie din Grand Rapids, Michigan, care produce din lemn și compozite pentru segmentele retail, ambalaje și construcții. Vânzările din trimestrul al doilea din 2026 au crescut ușor, dar marjele au fost presate de costurile ridicate de transport, ceea ce face relevantă evoluția cererii de locuințe.13
SWOT
Puncte tari
- Diversificarea pe trei segmente și pe multe piețe finale oferă o protecție parțială împotriva ciclurilor din construcții.
- Compania are o poziție puternică în achiziția de lemn și are relații de lungă durată cu furnizorii.
- Lichiditatea rămâne solidă, iar compania și-a continuat programele de răscumpărare de acțiuni.
Puncte slabe
- Marjele au scăzut în 2026, iar costurile cu transportul și cu lemnul au presat rezultatele.
- Vânzările sunt concentrate la câțiva clienți mari din retail, ceea ce crește expunerea la deciziile acestora.
- Fluxul de numerar operațional s-a redus în primul semestru din 2026, din cauza capitalului de lucru sezonier.
Oportunități
- Creșterea produselor cu valoare adăugată, cum ar fi Surestone, ar putea îmbunătăți marjele pe termen lung.
- Achizițiile din ambalaje și decking ar putea completa portofoliul și extinde aria geografică.
- O revenire a cererii de locuințe ar putea sprijini volumele în segmentele Construction și Retail.
Amenințări
- Tarifele vamale și politicile comerciale privind lemnul canadian ar putea modifica prețurile și costurile.
- Presiunea competitivă în Site Built și costurile de transport ar putea continua să reducă marjele.
- Incertitudinea macroeconomică și geopolitică ar putea prelungi slăbiciunea cererii din piețele finale.
Riscuri
- Volatilitatea prețului lemnuluiridicat
Prețurile lemnului influențează direct vânzările și marjele, mai ales pentru produsele indexate la piață. Dacă prețurile cresc brusc, marjele ar putea scădea.1
- Concentrarea cliențilorridicat
Un procent mare din vânzări provine de la doi clienți din retail. O reducere a comenzilor ar putea afecta rezultatele.1
- Tarifele și comerțul internaționalmediu
Tarifele și schimbările de reglementare pot crește costurile de import și pot reduce exporturile.1
- Costurile de transportridicat
Transportul este o parte importantă a costurilor, iar creșterea combustibilului și a tarifelor poate reduce marjele.13
- Riscuri de achizițiimediu
Integrarea achizițiilor poate fi dificilă și poate afecta rezultatele dacă așteptările nu se materializează.1
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă Surestone și alte produse cu valoare adăugată continuă să crească, compania ar putea îmbunătăți marjele pe termen lung.
- O revenire treptată a cererii de locuințe ar putea sprijini volumele în mai multe segmente.
- Lichiditatea solidă ar putea permite investiții și achiziții fără presiuni imediate asupra bilanțului.
Ce ar strica teza
- Dacă costurile de transport și ale lemnului rămân ridicate, marjele ar putea rămâne sub nivelurile istorice.
- Dependența de câțiva clienți mari din retail ar putea amplifica impactul unei reduceri de comenzi.
- Dacă cererea de locuințe rămâne slabă, vânzările din Construction ar putea continua să scadă.
De urmărit
- Evoluția costurilor de transport și a marjei EBITDA ajustatQ3 2026
- Evoluția vânzărilor Surestone și a backloguluiQ3 2026
- Realizarea programului de reducere a costurilor de 60 milioane USD2026
- Eliberarea capitalului de lucru sezonier și fluxul de numerar operaționalQ4 2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (04 nov. 2026), 8-K (28 oct. 2026 · rezultate).
Afacerea
UFP Industries este o companie holding cu filiale în Statele Unite, Mexic, Canada, Spania, India și Australia, care proiectează, fabrică și livrează produse din lemn, compozite din lemn și non-lemn și alte materiale. Activitatea este organizată în trei segmente: Retail Solutions, Packaging și Construction, plus segmentul International și compania de asigurări captive Ardellis, grupate ca All Other.1 Compania își împarte vânzările între piețe finale diferite, ceea ce, potrivit raportului anual, îi oferă o protecție parțială împotriva ciclurilor din construcții.1
Structura pe piețe finale permite companiei să își gestioneze capitalul și resursele pe segmente, iar investițiile în automatizare sunt împărtășite între unități. Compania spune că scopul său este venituri și fluxuri de numerar stabile pentru acționari, chiar și atunci când prețurile lemnului sunt volatile.1 În ultimul trimestru raportat, UFP a integrat achiziții în decking, paleți și ambalaje, ceea ce arată continuarea strategiei de creștere anorganică.23
Clienții principali din segmentul retail sunt The Home Depot și Lowe's, fiecare reprezentând o parte importantă din vânzările nete din anul fiscal 2025.1 Această concentrare face ca relațiile cu aceste două companii să fie esențiale pentru performanța pe termen scurt.1
Segmente
Retail Solutions
Segmentul vinde lemn tratat sub presiune, produse de grădină și decking Deckorators, inclusiv Surestone. Vânzările Surestone au crescut cu 37 la sută în trimestrul al doilea din 2026, dar prețurile și volumele ProWood au fost afectate de condițiile slabe din consumul casnic.3
Packaging
Segmentul produce paleți, ambalaje structurale și ambalaje de protecție, inclusiv etichete și carton ondulat. În trimestrul al doilea din 2026 vânzările au crescut, dar profitul ajustat EBITDA a scăzut, din cauza costurilor de transport și a investițiilor în noi locații.3
Construction
Segmentul include case prefabricate, componente pentru construcții pe șantier, mobilier comercial și cofraje pentru beton. Vânzările au scăzut în trimestrul al doilea din 2026, dar segmentele comercial și de cofraje au avut creșteri organice.3
Piața în context
Prețul lemnului de rășinoase a fost în medie mai ridicat în 2025 față de 2024, deși cererea din locuințe, remodelare și industrie a fost slabă.1 În primul semestru din 2026, costurile cu lemnul au reprezentat 43,7 la sută din vânzările nete, ceea ce arată presiunea asupra marjelor.2
Cererea din piața locuințelor rămâne slabă, cu construcții noi mai reduse și cu concurență tot mai dură la produsele Site Built. Companiile din sector sunt presate de tarifele de transport, care au crescut brusc în trimestrul al doilea din 2026.3
Tendințe
- Costurile de transportvânt din față
Tarifele spot de transport au crescut peste 30 la sută în trimestrul al doilea din 2026, din cauza capacității reduse a transportatorilor. Dacă aceste costuri rămân ridicate, marjele ar putea fi presate și mai mult.3
- Cererea de locuințevânt din față
Vânzările unităților Site Built și Factory Built au scăzut în trimestrul al doilea din 2026, din cauza accesibilității reduse și a incertitudinii economice. O revenire a construcțiilor ar putea sprijini volumele.3
- Achiziții și capacitatemixt
Compania a închis trei achiziții în trimestrul al doilea din 2026, pentru a extinde capacitatea și aria geografică. Achizițiile pot aduce creștere, dar și riscuri de integrare.3
Poziția concurențială
Compania spune că nu cunoaște un concurent care să fabrice, trateze și distribuie la nivel național o gamă completă de produse cu valoare adăugată și comodități.1 În ambalaje și construcții există numeroși producători regionali și locali, care concurează pe prețuri și servicii.1
Concurența include producători regionali de ambalaje, paleți și componente din lemn, precum și distribuitori naționali și regionali de produse pentru construcții.1 Avantajele declarate ale UFP sunt scara, integrarea verticală și capacitatea de a oferi soluții complete.1
- Producători regionali de tratare a lemnului
Sursele menționează numeroși tratatori regionali și locali de lemn sub presiune, fără volume comparabile cu UFP.
- Producători regionali de paleți
Concurenții locali și regionali de paleți sunt menționați ca fiind numeroși pe piața pe care operează PalletOne.
- Producători regionali de componente pentru construcții
Sursele indică distribuitori naționali și regionali de produse pentru construcții care fabrică și componente din lemn.
- Producători regionali de ambalaje structurale
Sunt menționați producători regionali cu linii de produse similare și concurenți mici cu o singură locație.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent04 nov. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial04 nov. 2026
- Raport curent02 nov. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent28 oct. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent28 oct. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent26 oct. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent21 oct. 2026Item 5.01 · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial05 aug. 2026
- Raport curent30 iul. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent29 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-27 · SEC / UFP Industries, Inc. · 25 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-27 · SEC / UFP Industries, Inc. · 05 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / UFP Industries, Inc. · 29 iul. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.