olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Maze Therapeutics, Inc. MAZE

Biological Products, (No Diagnostic Substances) · SIC 2836 · Verticală: Biological Products, (No Diagnostic Substances) (SIC 2836)

30,37USD−3,53 % · 1 ziÎnchidere 02 nov. 2026

Maze Therapeutics este o companie biofarmaceutică în stadiu clinic care dezvoltă medicamente mici, de precizie, pentru boli renale și metabolice, pornind de la genetica umană. Compania avea la 30 iunie 2026 lichidități de 494.9 milioane USD, iar pierderea netă din primul semestru 2026 a fost de 68.9 milioane USD, ceea ce face ca evoluția studiilor clinice să fie esențială.

La închiderea din 02 nov. 2026, acțiunea Maze Therapeutics, Inc. (MAZE) costa 30,37 USD (−3,53 % într-o zi), cu capitalizare 1,7 mld USD, beta 0,88, interval pe 52 de săptămâni 22,39–51,84 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 0 USD, profit net de -44,7 mil USD, EPS diluat -0,76 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
1,7 mld USD
acțiuni la 05 aug. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -2,52 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
-8,29 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,88
Volatilitate (1 an) 71 %
Interval 52 săpt.
22,3951,84

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
55,9
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
24,51 – 34,21
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,60 · lățimea benzii 33,0 %
SMA 50 / 200
27,57 / 31,87
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
1,29 / 1,22
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+14,9 %−2,3 %+17,3 pp—
3 luni+11,1 %−0,8 %+11,9 pp—
6 luni+12,8 %+4,7 %+8,0 pp—
De la început de an−26,7 %+10,2 %−36,9 pp—
1 an−7,7 %+10,3 %−18,0 pp−15,6 %
3 aniindisponibil+73,0 %indisponibil−29,2 %
5 aniindisponibil+61,8 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−56,8 %
12 mar. 2026 → 21 sept. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−56,8 %
12 mar. 2026 → 21 sept. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
0 USD
indisponibil an/an
Profit net
-44,7 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
-0,76
indisponibil an/an
netă / operațională
indisponibil / indisponibil

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri2,5 mil0—0——20,0 mil0 ≈
Cercetare și dezvoltare19,9 mil22,2 mil27,6 mil28,1 mil25,2 mil27,6 mil34,1 mil34,9 mil
Profit operațional-24,2 mil-29,7 mil-35,4 mil-36,5 mil-33,0 mil-38,1 mil-26,6 mil-48,0 mil
Cheltuieli cu dobânzile——————866,0 mii931,0 mii
Profit înainte de impozit-25,0 mil-29,9 mil-32,8 mil-33,7 mil-30,1 mil-34,6 mil——
Impozit pe profit-279,0 mii-275,0 mii—000——
Profit net-24,8 mil-29,6 mil-32,8 mil-33,7 mil-30,1 mil-34,6 mil-24,2 mil-44,7 mil
EPS diluat-10,25-38,22 ≈-1,15-0,77-0,66-0,65 ≈-0,45-0,76
Flux de numerar operațional-23,2 mil ≈-22,5 mil-29,5 mil-30,1 mil ≈-24,6 mil ≈-27,7 mil-39,1 mil-15,1 mil ≈
Investiții (capex)103,0 mii ≈605,0 mii299,0 mii393,0 mii ≈68,0 mii ≈34,0 mii93,0 mii107,0 mii ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20242025
Venituri167,5 milindisponibil
Venituri an/anindisponibilindisponibil
Profit net52,2 mil-131,1 mil
Profit net an/anindisponibil−351,0 %
EPS diluat1,25-3,05
EPS diluat an/anindisponibil−344,0 %
netă %31,2 %indisponibil
Flux de numerar liber74,8 mil-112,7 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
189,2 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
355,0 mil USD
Active totale
397,1 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
15,50x
ROE
indisponibil
ROA
-41,1 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2024
167,5 mil
2025
—

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2024
83,5 mil
2025
108,4 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Profit operațional
2024
57,6 mil
2025
-142,9 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2024
53,4 mil
2025
-131,1 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2024
1,2 mil
2025
0

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Profit net
2024
52,2 mil
2025
-131,1 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

EPS diluat
2024
1,25
2025
-3,05

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2024
2,7 mil
2025
43,0 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2024
196,8 mil
2025
189,2 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Active curente
2024
201,7 mil
2025
349,7 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
6,7 mil
2025
5,0 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Active totale
2024
240,5 mil
2025
397,1 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2024
1,9 mil
2025
1,8 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Datorii curente
2024
20,7 mil
2025
22,6 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Datorii totale
2024
43,6 mil
2025
42,2 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Capital propriu
2024
-311,2 mil
2025
355,0 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2024
76,0 mil
2025
-111,9 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2024
1,1 mil
2025
794,0 mii

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2024
74,8 mil ≈
2025
-112,7 mil ≈

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2024
-1,1 mil
2025
-171,0 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
92,8 mil
2025
275,3 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
-5.824,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2025
Marja netă
-5.343,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2025
Marja FCF
-4.273,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2025

Randamente

ROE
-37,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-32,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
-42,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
ROCE
-28,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-163,7 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
18,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
8,8x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-106,5 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
302,0 mii USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
-106,8 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2025
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
1,7 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
1,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-8,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
3,7x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
674,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
609,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-6,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 4 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 29,2 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

30,37 USD

02 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 1,7 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
1,7 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
3,7x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-37,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
-5.343,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

21/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2024
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 05 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 11 aug. 2026
verificat 259derivat 19

Scorul pe grupe

29 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Biological Products, (No Diagnostic Substances) (SIC 2836)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 29,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate-42,3 %40 (față de colegi)36 %
Marja netă · Calitate-5.343,6 %15 (față de colegi)21 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie18,3x100 (pe interval fix)14 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-6,3 %0 (pe interval fix)29 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate31/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

MAZE THERAPEUTICS, INC. (MAZE). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 167,5 mil USD în 2024; marjă netă -5 343,6 %; ROE -37,3 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 29,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 18,3x

Ce o infirmă

  • Marja netă: -5 343,6 %
  • Randament FCF: -6,3 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Biological Products, (No Diagnostic Substances) (SIC 2836) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 26,0x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 20,9x
P/S
674,8x
mediana verticalei 6,8x
peste mediană (+9.797,9 %)
P/B
3,7x
mediana verticalei 2,9x
peste mediană (+28,8 %)
ROE
-37,3 %
mediana verticalei -52,1 %
peste mediană
Marja netă
-5.343,6 %
mediana verticalei -141,4 %
sub mediană
Marja EBIT
-5.824,5 %
mediana verticalei -217,5 %
sub mediană
Venituri an/an
—
mediana verticalei 10,0 %
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 1,2x
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,6 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AMGNAmgen Inc.251,6 mld28,991,5 %23,0 %+10,0 %+35 % / +73 %
GILDGilead Sciences, Inc.211,3 mld—-22,3 %-12,5 %+2,4 %+35 % / +122 %
MRNAModerna, Inc.88,2 mld—-39,0 %-141,4 %−39,9 %+750 % / +184 %
RVMDRevolution Medicines, Inc.40,3 mld—-79,1 %—indisponibil+142 % / +707 %
BIIBBiogen Inc.36,8 mld106,41,9 %3,4 %+2,2 %+37 % / +6 %
EXELExelixis, Inc.17,1 mld21,044,3 %35,5 %+7,0 %+59 % / +222 %
NBIXNeurocrine Biosciences, Inc.14,7 mld21,620,4 %19,0 %+21,4 %−4 % / +25 %
RGENRepligen Corp11,1 mld—-0,6 %-1,5 %+16,4 %+1 % / +10 %
QGENQiagen N.V.10,9 mld26,011,6 %20,3 %+5,7 %+5 % / +19 %
CRSPCrispr Therapeutics AG4,8 mld—-25,6 %-1.812,1 %−90,6 %−7 % / −25 %
IOVAIovance Biotherapeutics, Inc.3,6 mld—-40,4 %-89,1 %+60,6 %+225 % / +32 %
BEAMBeam Therapeutics Inc.2,7 mld—-8,1 %-54,7 %+120,0 %+2 % / −8 %
RXRXRecursion Pharmaceuticals, Inc.2,4 mld—-48,7 %-697,1 %+26,9 %−17 % / −44 %
MAZEMaze Therapeutics, Inc.1,7 mld—-37,3 %-5.343,6 %indisponibil−8 % / indisponibil
NVAXNovavax Inc1,6 mld——-59,9 %+64,7 %+35 % / +73 %
ALVOAlvotech1,4 mld44,8—4,8 %+19,7 %−12 % / −53 %
EVAXEvaxion A1,2 mld—-100,2 %-102,4 %+125,1 %−51 % / −93 %
DNAGinkgo Bioworks Holdings, Inc.627,6 mil—-56,3 %-260,0 %−25,1 %+6 % / −81 %
RGNXREGENXBIO Inc.472,7 mil—-137,6 %-112,6 %+104,5 %−47 % / −63 %
FENCFennec Pharmaceuticals Inc.369,6 mil—-18,6 %-5,5 %−6,1 %+29 % / +23 %
SRZNSurrozen, Inc.341,1 mil——-2.885,3 %−67,4 %+75 % / +303 %
XFORX4 Pharmaceuticals, Inc332,1 mil—-113,1 %-1.040,1 %+150,0 %−8 % / −86 %
ALGSAligos Therapeutics, Inc.196,0 mil—-113,6 %-2.031,1 %−39,5 %−52 % / −74 %
CGENCompugen Ltd187,2 mil5,244,8 %48,6 %+161,1 %+27 % / +200 %
IVVDInvivyd, Inc.171,5 mil—-95,9 %-183,9 %+110,5 %−76 % / −62 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MAZE din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Maze Therapeutics este o companie biofarmaceutică în stadiu clinic care dezvoltă medicamente mici, de precizie, pentru boli renale și metabolice, pornind de la genetica umană. Compania avea la 30 iunie 2026 lichidități de 494.9 milioane USD 2, iar pierderea netă din primul semestru 2026 a fost de 68.9 milioane USD 3, ceea ce face ca evoluția studiilor clinice să fie esențială.

SWOT

Puncte tari

  • Platformă genetică proprie care susține identificarea și validarea țintelor terapeutice.
  • Date clinice pozitive timpurii pentru MZE829 în populația largă cu AMKD.
  • Lichidități robuste care susțin, conform companiei, operațiunile până în 2029.

Puncte slabe

  • Compania nu are venituri din vânzări de produse și înregistrează pierderi nete continue.
  • Studiile sunt încă în faze timpurii, iar rezultatele pot varia pe subgrupuri mici.
  • Dependența de un număr redus de programe clinice crește expunerea la eșecuri.

Oportunități

  • Un studiu pivotal pentru MZE829 ar putea deschide calea spre aprobare dacă datele se confirmă.
  • Extinderea MZE782 în boala renală cronică ar putea crea o piață mai largă.
  • Plățile de etapă și royalty-urile din colaborări ar putea aduce venituri înainte de vânzările proprii.

Amenințări

  • Eșecul clinic sau întârzierile în studii ar putea amâna semnificativ calendarul companiei.
  • Accesul la capital pe termeni acceptabili ar putea deveni mai dificil dacă piața se deteriorează.
  • Intrarea altor terapii în aceleași boli ar putea reduce potențialul comercial.

Riscuri

  • Pierderi continue și profitabilitate incertăridicat

    Compania anticipează pierderi operaționale semnificative în viitorul previzibil și ar putea să nu devină profitabilă.

  • Nevoie de capital suplimentarridicat

    Dacă finanțarea nu este disponibilă la termeni acceptabili, programele de dezvoltare ar putea fi întârziate, reduse sau oprite.

  • Diluarea acționarilormediu

    Emisiunile de acțiuni sau plasamentele private pot diminua participarea acționarilor existenți.

  • Siguranța și eficacitatea produselorridicat

    Datele din studii sunt preliminare și pot să nu se confirme în cohortele mai mari sau în studiile pivotale.

  • Dependența de colaboratoriscăzut

    Drepturile asupra MZE001 sunt cedate către Shionogi, iar rezilierea acordului ar putea implica plata de royalty-uri inverse.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Datele inițiale din Faza 2 pentru MZE829 arată o reducere a proteinuriei la pacienții cu AMKD, iar acest lucru ar putea susține un program pivotal.
  • Platforma Compass și poziția de inițiator în genetica bolilor renale pot genera mai multe ținte terapeutice în timp.
  • Lichiditățile raportate și sprijinul colaborărilor pot oferi spațiu de manevră pentru execuția planului clinic.

Ce ar strica teza

  • Studiile sunt încă mici, iar efectele raportate pe subgrupuri ar putea să nu se mențină în cohortele mai mari.
  • Pierderile nete recurente și nevoia de capital ar putea forța diluare sau întârzieri în program.
  • Dacă alte terapii pentru bolile renale genetice ajung primele pe piață, potențialul comercial al companiei ar putea scădea.

De urmărit

  • Date din cohortele studiului HORIZON MZE829late 2026 / early 2027
  • Inițierea studiului pivotal MZE829, sub rezerva feedbackului de reglementareH1 2027
  • Date topline din studiul CIPheR MZE782 în fenilcetonurie2027
  • Inițierea studiului Faza 2 MZE782 în boala renală cronicăH1 2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Maze Therapeutics își construiește portofoliul pe platforma proprie Compass, care identifică variante genetice asociate cu sănătatea și boala și le funcționalizează pentru a determina cum influențează riscul la anumite grupuri de pacienți 1. Programul principal, MZE829, este un inhibitor oral al APOL1 pentru boala renală mediată de APOL1 (AMKD), pentru care nu există în prezent un tratament aprobat 1. Al doilea program, MZE782, vizează fenilcetonuria și boala renală cronică, iar Faza 2 pentru fenilcetonurie a fost inițiată în 2026 2.

În martie 2026, compania a raportat date pozitive de proof-of-concept din Faza 2 pentru MZE829, în care reducerea medie a uACR a fost de 35.6% la săptămâna 12 la pacienții evaluabili 1. Compania intenționează să continue înrolarea și să avanseze MZE829 spre un program pivotal, iar lansarea unui studiu pivotal este planificată pentru prima jumătate a anului 2027, sub rezerva feedbackului de reglementare 23. Maze mai are un program partenerizat, MZE001, licențiat către Shionogi pentru boala Pompe 1.

Segmente

MZE829 – boală renală mediată de APOL1

Programul cel mai avansat, aflat în Faza 2 (studiul HORIZON), vizează pacienții cu genotip APOL1 cu risc ridicat. Compania estimează că cel puțin 250000 de pacienți din SUA constituie o populație inițială adresabilă 1. Datele finale din toate cohortele sunt așteptate la sfârșitul lui 2026 sau începutul lui 2027 3.

MZE782 – fenilcetonurie și boală renală cronică

MZE782 a fost testat în Faza 1 pe 112 voluntari sănătoși, iar studiul Faza 2 CIPheR în fenilcetonurie a fost inițiat, cu date preliminare așteptate în 2027 23. Extinderea în boala renală cronică este planificată pentru prima jumătate a anului 2027 3.

Platforma Compass și parteneriate

Platforma Compass este folosită atât pentru programele proprii, cât și pentru colaborări, precum cea cu Shionogi pentru MZE001 și entitatea Broadwing Bio, în care compania deține aproximativ 48% 1. Partenerii au dreptul la plăți de etapă, iar compania ar putea primi și royalty-uri dacă produsele ajung pe piață 1.

Piața în context

Piața vizată este cea a bolilor renale genetice și metabolice, unde pacienții cu AMKD nu au tratamente aprobate specific, iar terapiile actuale se concentrează pe tensiunea arterială și controlul glicemiei 1. Dimensiunea pieței depinde de câți pacienți vor fi eligibili după validarea datelor clinice și de aprobarea terapiilor, factori neconfirmați încă. Relevanța pieței se poate schimba dacă alte terapii intră în dezvoltare.

În fenilcetonurie, boala este congenitală și diagnosticată la naștere prin screening neonatal, iar pacienții trăiesc cu o gestionare dietetică pe viață 1. Un eventual succes al MZE782 ar putea oferi o opțiune orală la pacienții cu răspuns insuficient, însă perspectiva comercială rămâne condiționată de rezultatele Fazei 2 2.

Tendințe

  • Medicina de precizie bazată pe geneticăvânt din spate

    Compania se bazează pe înțelegerea variantelor genetice care protejează sau cresc riscul de boală, o abordare care ar putea reduce riscul de eșec în studiile clinice dacă selecția pacienților este bună 1.

  • Cerința de capital pentru dezvoltarevânt din față

    Cheltuielile de cercetare cresc odată cu studiile pivotale, iar compania se așteaptă la finanțare suplimentară; dacă accesul la capital se înrăutățește, planurile ar putea fi întârziate 2.

  • Interesul pentru bolile renale geneticevânt din spate

    Asocierea dintre variantele APOL1 și boala renală este cunoscută de peste un deceniu, iar cercetările recente întăresc ipoteza terapeutică a inhibării APOL1 1.

  • Condiții macroeconomice și de piațămixt

    Riscurile legate de inflație, dobânzi volatile și instabilitatea bancară ar putea influența accesul la finanțare și evoluția activității companiei 3.

Poziția concurențială

Surse oficiale ale companiei nu prezintă în detaliu concurenții direcți; se menționează însă că pentru AMKD nu există terapii aprobate specific, iar tratamentele standard, precum inhibitorii sistemului renină-angiotensină-aldosteron, vizează alte mecanisme 1. Pentru fenilcetonurie și bolile renale, compania se așteaptă la o concurență dependentă de datele comparative din studii.

Compania menționează că inhibitorii SGLT2 au un profil similar al efectului asupra filtrării glomerulare, ceea ce plasează MZE782 într-un context competitiv existent 1. Nu sunt furnizate în sursele date numere sau nume de concurenți cu ticker american.

  • Inhibitori SGLT2

    Clasă de medicamente menționată în sursă ca reper pentru efectul asupra filtrării glomerulare al MZE782; nu este o companie individuală.

  • Terapii standard pentru boala renală cronică

    Tratamente ce vizează tensiunea arterială și controlul glicemiei, fără a ținti direct mecanismul APOL1.

  • Shionogi & Co., Ltd.

    Partener care deține licența exclusivă pentru MZE001 și plătește plăți de etapă și royalty-uri companiei.

  • Alloy Therapeutics

    Partener în entitatea Broadwing Bio, dezvoltatoare de terapii cu anticorpi pentru ophtalmologie.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 11 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 16 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Maze Therapeutics, Inc. · 25 mar. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Maze Therapeutics, Inc. · 11 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Maze Therapeutics, Inc. · 11 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Maze Therapeutics, Inc. (MAZE): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw