olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Neurocrine Biosciences, Inc. NBIX
Biological Products, (No Diagnostic Substances) · SIC 2836 · Verticală: Biological Products, (No Diagnostic Substances) (SIC 2836)
Neurocrine Biosciences este o companie biofarmaceutică axată pe neuroștiință, care dezvoltă și comercializează tratamente pentru tulburări neurologice, psihiatrice, endocrine și imunologice, cu produsele INGREZZA și CRENESSITY ca principali generatori de venituri. Relevanța actuală ține de creșterea rapidă a vânzărilor, de achiziția Soleno și de fazele 3 din psihiatrie, cu vânzări nete de produse de 2833,9 milioane USD în 2025.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Neurocrine Biosciences, Inc. (NBIX) costa 166,05 USD (+0,73 % într-o zi), cu capitalizare 16,8 mld USD, P/E 24,6 pe un EPS diluat de 6,74 USD în ultimele 12 luni, beta 0,80, interval pe 52 de săptămâni 123,10–185,50 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 1,1 mld USD (+41,2 % an/an), profit net de 206,5 mil USD (−1,4 % an/an), EPS diluat 1,96 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 77,2
- supracumpărat (≥ 70)
- Bollinger (20, 2)
- 128,03 – 160,09
- peste banda superioară · %B 1,19 · lățimea benzii 22,3 %
- SMA 50 / 200
- 146,98 / 147,76
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 3,15 / 0,26
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +15,1 % | −1,1 % | +16,2 pp | — |
| 3 luni | +2,8 % | −0,5 % | +3,3 pp | — |
| 6 luni | +12,9 % | +4,4 % | +8,6 pp | — |
| De la început de an | +17,1 % | +12,3 % | +4,8 pp | — |
| 1 an | +16,0 % | +13,5 % | +2,4 pp | +8,1 % |
| 3 ani | +47,7 % | +76,4 % | −28,7 pp | +3,1 % |
| 5 ani | +78,1 % | +63,7 % | +14,5 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 627,7 mil | 572,6 mil | 687,5 mil | 794,9 mil | 805,5 mil | 814,5 mil | 959,0 mil | 1,1 mld |
| Costul vânzărilor | 9,3 mil | 9,2 mil | 11,3 mil | 14,0 mil | 17,6 mil | 13,8 mil | 23,2 mil | 26,6 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 287,8 mil | 276,5 mil | 286,3 mil | 291,6 mil | 301,8 mil | 318,5 mil | 439,7 mil | 366,3 mil |
| Profit operațional | 142,0 mil | 23,6 mil | 145,6 mil | 239,0 mil | 210,9 mil | 193,4 mil | 151,5 mil | 331,3 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | — | — | 0 | 0 | — | — | 2,9 mil | 300,0 mii |
| Profit înainte de impozit | 162,6 mil | 14,7 mil | 159,5 mil | 291,8 mil | 239,4 mil | 246,8 mil | 162,2 mil | 283,7 mil |
| Impozit pe profit | 59,5 mil | 6,8 mil | 52,0 mil | 82,3 mil | 85,7 mil | 48,9 mil | 17,8 mil | 77,2 mil |
| Profit net | 103,1 mil | 7,9 mil | 107,5 mil | 209,5 mil | 153,7 mil | 197,9 mil | 144,4 mil | 206,5 mil |
| EPS diluat | 1,00 ≈ | 0,08 | 1,06 | 2,04 | 1,48 ≈ | 1,91 | 1,39 | 1,96 |
| Flux de numerar operațional | 242,5 mil | 64,8 mil | 102,0 mil ≈ | 227,5 mil ≈ | 388,4 mil | 145,8 mil | 136,4 mil ≈ | 395,2 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 7,3 mil | 10,7 mil | 12,5 mil ≈ | 13,2 mil ≈ | -2,4 mil | 9,1 mil | 7,8 mil ≈ | 11,6 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 300,0 mil | 150,0 mil | 17,7 mil ≈ | 0 ≈ | 0 | 54,0 mil | 12,0 mil ≈ | 92,1 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 16 din propriul istoric de 32 trimestre (min 20,3, mediană 50,7, max 2.459,0; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | ⚠ 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 451,2 mil | 788,1 mil | 1,0 mld | 1,1 mld | 1,5 mld | 1,9 mld | 2,4 mld | 2,9 mld |
| Venituri an/an | — | +74,7 % | +32,7 % | +8,4 % | +31,3 % | +26,8 % | +24,8 % | +21,4 % |
| Profit net | 21,1 mil | 37,0 mil | 407,3 mil | 89,6 mil | 154,5 mil | 249,7 mil | 341,3 mil | 478,6 mil |
| Profit net an/an | — | +75,4 % | +1.000,8 % | −78,0 % | +72,4 % | +61,6 % | +36,7 % | +40,2 % |
| EPS diluat | 0,22 | 0,39 | 4,16 | 0,92 | 1,56 | 2,47 | 3,29 | 4,67 |
| EPS diluat an/an | — | +77,3 % | +966,7 % | −77,9 % | +69,6 % | +58,3 % | +33,2 % | +41,9 % |
| netă % | 4,7 % | 4,7 % | 38,9 % | 7,9 % | 10,4 % | 13,2 % | 14,5 % | 16,7 % |
| Flux de numerar liber | 76,6 mil | 132,3 mil | 217,6 mil | 233,1 mil | 322,9 mil | 361,6 mil | 557,2 mil | 748,7 mil |
Seria se rupe înainte de 2018: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 713,0 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 3,3 mld USD
- Active totale
- 4,6 mld USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 3,39x
- ROE
- 16,4 %
- ROA
- 11,5 %
- Marja FCF
- 26,2 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,0 mld | 1,1 mld | 1,5 mld | 1,9 mld | 2,4 mld | 2,9 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 10,1 mil | 14,3 mil | 23,2 mil | 39,7 mil | 34,0 mil | 52,1 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 1,0 mld ≈ | 1,1 mld ≈ | 1,5 mld ≈ | 1,8 mld ≈ | 2,3 mld ≈ | 2,8 mld ≈ | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 433,3 mil | 583,3 mil | 752,7 mil | 887,6 mil | 1,0 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 163,0 mil | 102,5 mil | 249,0 mil | 250,9 mil | 570,5 mil | 619,1 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 32,8 mil | 25,8 mil | 7,1 mil | 4,6 mil | — | — | SEC (XBRL)· 09 feb. 2024verificat |
| Profit înainte de impozit | 106,7 mil | 101,4 mil | 213,9 mil | 332,1 mil | 486,0 mil | 705,4 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -300,6 mil | 11,8 mil | 59,4 mil | 82,4 mil | 144,7 mil | 226,8 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Profit net | 407,3 mil | 89,6 mil | 154,5 mil | 249,7 mil | 341,3 mil | 478,6 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 4,16 | 0,92 | 1,56 | 2,47 | 3,29 | 4,67 | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 97,8 mil | 97,9 mil | 98,9 mil | 101,0 mil | 103,7 mil | 102,5 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor.
- 2023
- 887,6 mil
- 2024
- 1,0 mld
- 2025
- 1,2 mld
SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat
- 2023
- 101,0 mil
- 2024
- 103,7 mil
- 2025
- 102,5 mil
SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 187,1 mil | 340,8 mil | 262,9 mil | 251,1 mil | 233,0 mil | 713,0 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 157,1 mil | 185,5 mil | 350,0 mil | 439,3 mil | 479,1 mil | 686,8 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 28,0 mil | 30,5 mil | 35,1 mil | 38,3 mil | 57,4 mil | 69,0 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Active curente | 1,0 mld | 972,8 mil | 1,5 mld | 1,6 mld | 1,7 mld | 2,5 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 44,6 mil | 58,6 mil | 58,6 mil | 70,8 mil | 82,6 mil | 89,8 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | — | 0 | 5,4 mil | 5,8 mil | 5,7 mil | 6,1 mil | SEC (XBRL)· 31 iul. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | 0 | 37,2 mil | 35,5 mil | 36,5 mil | 4,7 mil | SEC (XBRL)· 31 iul. 2026verificat |
| Active totale | 1,7 mld | 2,1 mld | 2,4 mld | 3,3 mld | 3,7 mld | 4,6 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 168,7 mil | 225,8 mil | 347,6 mil | 448,8 mil | 461,6 mil | 674,3 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 186,5 mil | 245,8 mil | 537,7 mil | 654,8 mil | 507,7 mil | 743,4 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 608,5 mil | 698,5 mil | 660,9 mil | 1,0 mld | 1,1 mld | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 1,1 mld † | 1,4 mld † | 1,7 mld † | 2,2 mld † | 2,6 mld † | 3,3 mld † | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 35,5 mil
- 2024
- 36,5 mil
- 2025
- 4,7 mil
SEC (XBRL)· 31 iul. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 228,5 mil | 256,5 mil | 339,4 mil | 389,9 mil | 595,4 mil | 782,7 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 10,9 mil | 23,4 mil | 16,5 mil | 28,3 mil | 38,2 mil | 34,0 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 217,6 mil ≈ | 233,1 mil ≈ | 322,9 mil ≈ | 361,6 mil ≈ | 557,2 mil ≈ | 748,7 mil ≈ | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | 4,1 mil | -130,2 mil | -177,1 mil | -467,1 mil | -126,8 mil | -264,4 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -157,8 mil | 27,4 mil | -234,3 mil | 65,3 mil | -486,7 mil | -38,3 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | — | 0 | 0 | 300,0 mil | 167,7 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -467,1 mil
- 2024
- -126,8 mil
- 2025
- -264,4 mil
SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat
- 2023
- 65,3 mil
- 2024
- -486,7 mil
- 2025
- -38,3 mil
SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 16,8 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
58 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 112,55 – 253,80 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E112,55 – 253,80 (Mijloc 176,55)7 firme folosite · multiplul median 26,2x · quartile 16,7x – 37,7xAGEN, AMGN, ARGX, EXEL, PLX, QGEN, TECH
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 19,0 % | 83 (față de colegi) | 11 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 148,0 % | 100 (pe interval fix) | 11 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 24,3 % | 100 (pe interval fix) | 14 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 44,1 % | 100 (pe interval fix) | 14 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,0x | 100 (pe interval fix) | 7 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 24,6x | 63 (față de colegi) | 18 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 6,2 % | 77 (pe interval fix) | 14 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 0,9 % | 13 (pe interval fix) | 11 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere100/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate91/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial13/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare69/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
NEUROCRINE BIOSCIENCES, INC. (NBIX). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,9 mld USD în 2025; creștere an/an 21,4 %; marjă netă 19,0 %; ROE 20,4 %.
Intervalul de valoare estimat este 112,55–253,80 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 176,55 USD, prețul de 166,05 USD lasă un potențial de 6,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 5,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 19,0 %
- Conversia profitului în FCF: 148,0 %
- CAGR venituri 3 ani: 24,3 %
- CAGR EPS 3 ani: 44,1 %
- Lichiditatea curentă: 2,0x
- Randament FCF: 6,2 %
Ce o infirmă
- Randamentul distribuirilor către acționari: 0,9 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Biological Products, (No Diagnostic Substances) (SIC 2836) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AMGNAmgen Inc. | 258,8 mld | 27,7 | 78,4 % | 24,1 % | +10,0 % | +39 % / +77 % |
| GILDGilead Sciences, Inc. | 216,4 mld | — | -22,3 % | -12,5 % | +2,4 % | +39 % / +128 % |
| MRNAModerna, Inc. | 103,2 mld | — | -39,0 % | -141,4 % | −39,9 % | +895 % / +233 % |
| ARGXArgenx Se | 57,6 mld | 47,6 | 20,2 % | — | +254,4 % | +2 % / +107 % |
| RVMDRevolution Medicines, Inc. | 43,2 mld | — | -93,6 % | -946,8 % | indisponibil | +157 % / +756 % |
| BIIBBiogen Inc. | 37,6 mld | 108,8 | 1,9 % | 3,4 % | +2,2 % | +40 % / +9 % |
| EXELExelixis, Inc. | 17,8 mld | 21,7 | 44,3 % | 35,5 % | +7,0 % | +65 % / +234 % |
| NBIXNeurocrine Biosciences, Inc. | 16,8 mld | 24,6 | 20,4 % | 19,0 % | +21,4 % | +16 % / +48 % |
| TECHBio-Techne Corp | 11,4 mld | 62,7 | 9,0 % | 15,0 % | −0,4 % | +13 % / +16 % |
| QGENQiagen N.V. | 11,0 mld | 26,2 | 11,6 % | 20,3 % | +5,7 % | +6 % / +20 % |
| IBRXImmunitybio, Inc. | 9,5 mld | — | — | -598,6 % | +668,3 % | +278 % / +143 % |
| BEAMBeam Therapeutics Inc. | 2,9 mld | — | -11,3 % | -73,9 % | +120,0 % | +10 % / −1 % |
| RXRXRecursion Pharmaceuticals, Inc. | 2,4 mld | — | -48,7 % | -697,1 % | +26,9 % | −16 % / −43 % |
| NVAXNovavax Inc | 1,8 mld | — | — | -59,9 % | +64,7 % | +51 % / +94 % |
| TSHATaysha Gene Therapies, Inc. | 1,4 mld | — | -47,1 % | -2.728,0 % | +17,3 % | −8 % / +148 % |
| INBXInhibrx Biosciences, Inc. | 1,3 mld | — | -1.773,6 % | — | +550,0 % | +3 % / indisponibil |
| EVAXEvaxion A | 1,2 mld | — | -100,2 % | -102,4 % | +125,1 % | −50 % / −93 % |
| GLUEMonte Rosa Therapeutics, Inc. | 923,1 mil | — | -42,7 % | -560,9 % | +63,5 % | −33 % / +249 % |
| PRMEPrime Medicine, Inc. | 901,4 mil | — | -373,3 % | -4.056,4 % | +55,3 % | +30 % / −32 % |
| SLDBSolid Biosciences Inc. | 727,7 mil | — | -76,9 % | — | −40,6 % | +20 % / +131 % |
| CCCCC4 Therapeutics, Inc. | 383,8 mil | — | -48,1 % | -289,4 % | +1,0 % | +15 % / +91 % |
| AUTLAutolus Therapeutics plc | 367,3 mil | — | -133,0 % | -238,7 % | +644,9 % | −2 % / −68 % |
| AGENAgenus Inc | 313,8 mil | 2,6 | — | 69,3 % | +10,4 % | +53 % / −55 % |
| SABSSab Biotherapeutics, Inc. | 289,3 mil | — | -11,3 % | — | −100,0 % | −19 % / −67 % |
| FATEFate Therapeutics Inc | 250,4 mil | — | -60,7 % | -1.941,1 % | −51,2 % | +83 % / −16 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru NBIX din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 111,77 Randament total -33 % · Pe an -33 % | 196,69 Randament total 18 % · Pe an 18 % | 295,04 Randament total 78 % · Pe an 78 % |
| 3 ani | 132,57 Randament total -20 % · Pe an -7 % | 260,12 Randament total 57 % · Pe an 16 % | 424,85 Randament total 156 % · Pe an 37 % |
| 5 ani | 157,25 Randament total -5 % · Pe an -1 % | 344,01 Randament total 107 % · Pe an 16 % | 611,79 Randament total 268 % · Pe an 30 % |
- P/E la ieșire± 65,03
- Marja netă± 45,52
- Creșterea anuală a veniturilor± 33,95
- Diluare anuală± 3,83
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 31 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (02 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (02 nov. 2026).
Pe scurt
Neurocrine Biosciences este o companie biofarmaceutică axată pe neuroștiință, care dezvoltă și comercializează tratamente pentru tulburări neurologice, psihiatrice, endocrine și imunologice, cu produsele INGREZZA și CRENESSITY ca principali generatori de venituri. Relevanța actuală ține de creșterea rapidă a vânzărilor, de achiziția Soleno și de fazele 3 din psihiatrie, cu vânzări nete de produse de 2833,9 milioane USD în 2025 1.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliul de produse aprobate FDA, cu creștere puternică a vânzărilor și cu CRENESSITY ca prima terapie din clasa sa pentru CAH, oferă o bază comercială solidă 12.
- Compania are o forță de vânzări specializată și o experiență de piață în neurologie și psihiatrie, ceea ce sprijină adoptarea produselor în boli rare 1.
- Pipeline-ul diversificat, cu programe în faze avansate și o strategie de lansări periodice, reduce dependența de un singur produs pe termen lung 13.
Puncte slabe
- Dependența de INGREZZA pentru o parte majoră a veniturilor expune compania la presiunea competitivă și la scăderea prețului net 1.
- Cheltuielile de cercetare și comerciale au crescut mult, iar cash-ul la sfârșitul semestrului 2026 s-a redus semnificativ după achiziție 13.
- Compania depinde de terți pentru producție și de un număr limitat de furnizori, ceea ce poate crea probleme de aprovizionare 1.
Oportunități
- Lansările din fazele 3 pentru depresia majoră și schizofrenie ar putea deschide piețe mari dacă rezultatele sunt pozitive 13.
- Integrarea VYKAT XR poate extinde portofoliul în boli rare, iar extinderea indicațiilor existente ar putea susține creșterea pe termen lung 23.
- Programele în obezitate și în alte afecțiuni metabolice, aflate în stadii timpurii, ar putea deschide noi piețe dacă datele clinice sunt favorabile 1.
Amenințări
- Presiunea guvernamentală asupra prețurilor și politicile de rambursare pot limita veniturile și întârzia profitabilitatea durabilă 1.
- Concurența din partea unor companii cu resurse mai mari și a produselor generice ar putea reduce cererea pentru produsele existente 1.
- Eșecuri în studiile clinice, cum au fost cele pentru valbenazină în schizofrenie și pentru un candidat în depresie, pot afecta planurile de creștere 3.
Riscuri
- Dependența de INGREZZAridicat
Un procent important din venituri provine dintr-un singur produs, iar eventuala scădere a cererii sau a prețului net ar putea afecta rezultatele financiare 1.
- Eșecul studiilor cliniceridicat
Unele studii de fază 3 nu au atins obiectivele primare, iar noile candidate ar putea întârzia sau opri lansările planificate 13.
- Integrarea achiziției Solenomediu
Integrarea VYKAT XR și amortizarea activelor achiziționate pot încetini rentabilitatea, iar costurile de integrare pot rămâne ridicate 23.
- Lichiditate și îndatoraremediu
Achiziția a redus semnificativ numerarul disponibil, iar utilizarea liniei de credit ar putea crește datoria dacă fluxurile nu se îmbunătățesc 23.
- Dependența de terți pentru producțiemediu
Compania nu are capacitate proprie de producție, iar problemele la furnizori sau la inspecțiile de conformitate ar putea afecta furnizarea produselor 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea vânzărilor din ultimele trimestre, inclusiv pentru CRENESSITY și VYKAT XR, sugerează că strategia comercială funcționează și că veniturile ar putea continua să crească 23.
- Dacă lansările din fazele 3 pentru depresie și schizofrenie sunt favorabile, compania ar putea intra pe piețe mari cu terapii diferențiate 13.
- Portofoliul de boli rare, cu protecție prin exclusivitate și cu un ghidaj ridicat pentru INGREZZA, oferă o bază de venituri predictibilă în anii următori 13.
Ce ar strica teza
- Dependența de un singur produs major și presiunea asupra prețurilor din partea plătitorilor ar putea limita creșterea dacă concurența se intensifică 1.
- Achiziția Soleno și creșterea cheltuielilor de cercetare și comerciale au redus lichiditatea, iar profitabilitatea ar putea rămâne sub presiune pe termen scurt 23.
- Eșecurile recente din studiile clinice arată că procesul de dezvoltare este incert, iar întârzierea lansărilor ar putea afecta planurile de creștere 3.
De urmărit
- Rezultatele studiilor de fază 3 pentru osavampator în depresia majoră2027
- Rezultatele studiilor de fază 3 pentru direclidina în schizofrenie2027
- Integrarea VYKAT XR și evoluția vânzărilor după achiziția SolenoQ3 2026
- Evoluția prețului net al INGREZZA și efectele politicilor de rambursarenext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 31 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (02 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (02 nov. 2026).
Afacerea
Compania își descrie scopul simplu ca fiind « a ușura suferința oamenilor cu mari nevoi » și își concentrează activitatea pe tulburări subtratate din neurologie, psihiatrie, endocrinologie și imunologie 1. Portofoliul aprobat de FDA include INGREZZA pentru discinezia tardivă și coreea asociată bolii Huntington, CRENESSITY pentru hiperplazia suprarenală congenitală clasică, precum și produse dezvoltate în colaborare cu AbbVie pentru endometrioză și fibrom uterin 1. După achiziția Soleno din mai 2026, compania a adăugat VYKAT XR pentru hiperfagia din sindromul Prader-Willi 2.
Modelul operațional este în mare parte externalizat: producția se bazează pe fabricanți terți, iar INGREZZA se distribuie prin rețea specializată limitată, iar CRENESSITY printr-un singur furnizor de farmacie specializată 1. Compania menține o forță de vânzări specializată de aproximativ 600 de profesioniști în SUA și a anunțat extinderea acesteia pentru a susține creșterea produselor 1.
Pe lângă produsele comercializate, compania are un portofoliu de candidați în faze medii și târzii, printre care osavampator pentru depresia majoră și direclidina pentru schizofrenie, ambele cu date topline estimate pentru 2027 13. Strategia urmărește lansarea, în medie, a unui medicament nou la aproximativ doi ani 1.
Segmente
INGREZZA
INGREZZA a generat 2513,7 milioane USD vânzări nete în 2025 și rămâne principalul produs, iar în primul semestru din 2026 creșterea trimestrială a fost de 15% în al doilea trimestru 13. Ghidajul pentru 2026 a fost ridicat în iulie 2026 3.
Piața în context
Piața țintă include pacienți cu discinezie tardivă și coreea Huntington, afecțiuni estimate la aproximativ 800000 de persoane în SUA pentru TD și la sute de mii pentru boli rare endocrine, unde concurența este fragmentată 1. Sistemul de rambursare este un factor determinant, iar acoperirea și prețurile sunt influențate de politicile guvernamentale și ale plătitorilor privați 1.
În paralel, compania operează în zone cu nevoi neacoperite mari, precum depresia majoră și schizofrenia, unde există deja terapii dar cu efecte secundare semnificative, iar noile mecanisme pot deveni diferențiatoare dacă datele de fază 3 sunt favorabile 1.
Tendințe
- Lansarea CRENESSITY și adoptarea de către medicivânt din spate
Adoptarea CRENESSITY crește pe măsură ce medicii și pacienții se obișnuiesc cu prima terapie din clasa sa, iar rambursarea mai bună poate accelera vânzările; în același timp, compania trebuie să investească în educație medicală 12.
- Presiunea prețurilor și reglementările de rambursarevânt din față
Politicile guvernamentale de control al prețurilor și negocierea prețurilor medicamentelor pot limita veniturile, iar compania notează că noi investiții în accesul pe piață au redus prețul net al INGREZZA 1.
- Extinderea în boli rare prin achizițiimixt
Achiziția Soleno aduce VYKAT XR și o creștere a veniturilor, dar și presiune asupra costurilor de integrare și o amortizare semnificativă a activelor necorporale achiziționate 23.
- Investiții în faze avansate ale pipeline-uluimixt
Cheltuielile de cercetare cresc pentru programele de fază 3 în MDD și schizofrenie, ceea ce ar putea susține noi lansări dacă rezultatele sunt bune, dar și presează marjele pe termen scurt 13.
Poziția concurențială
Pe piața discineziei tardive și a coreei Huntington, INGREZZA concurează cu AUSTEDO, comercializat de Teva Pharmaceuticals, care are și o formă cu administrare zilnică, precum și cu medicamente folosite off-label 1. În CAH, CRENESSITY se confruntă cu terapia standard cu corticosteroizi de doză mare, produsă de peste două duzini de companii din SUA 1.
În psihiatrie, noile candidați vor concura cu medicamente antipsihotice și antidepresive existente și cu programe în dezvoltare la alte companii, iar companiile mai mari au avantaje în resurse de capital și experiență comercială 1.
- Teva PharmaceuticalsTEVA
Comercializează AUSTEDO, concurent direct pentru INGREZZA în discinezia tardivă și coreea Huntington, inclusiv în formă cu administrare zilnică 1.
- Producătorii de corticosteroizi pentru CAH
Peste două duzini de companii fabrică produse pe bază de steroizi care reprezintă standardul actual de tratament, în concurență cu CRENESSITY 1.
- Companii cu programe antipsihotice și antidepresive
Mai multe companii au medicamente aprobate sau în dezvoltare pentru schizofrenie și depresie, cu care candidații companiei ar putea concura 1.
- Companii cu programe în boala Huntington și CAH în dezvoltare
Există mai multe programe clinice ale altor companii care vizează aceleași afecțiuni, iar competiția se poate intensifica 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- STAT+: Concerns grow on safety issues tied to Neurocrine Biosciences rare disease drugSTAT News · 13 oct. 2026 · EN
- Neurocrine’s (NBIX) Data Deluge Reshapes A Familiar Growth StoryYahoo Finance — News · 18 sept. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 13 oct. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 02 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial02 nov. 2026
- Raport curent02 nov. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent28 sept. 2026Schimbări în conducere
- Raport curent (amendament)31 iul. 2026Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial31 iul. 2026
- Raport curent30 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent28 mai 2026Schimbări în conducere · Vot al acționarilor
- Raport curent18 mai 2026Acord material · Achiziție sau vânzare de active · Obligație financiară nouă · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial05 mai 2026
- Raport curent05 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Neurocrine Biosciences, Inc. · 11 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Neurocrine Biosciences, Inc. · 31 iul. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Neurocrine Biosciences, Inc. · 30 iul. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.