olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Solid Biosciences Inc. SLDB
Biological Products, (No Diagnostic Substances) · SIC 2836 · Verticală: Biological Products, (No Diagnostic Substances) (SIC 2836)
Solid Biosciences este o companie de biotehnologie care dezvoltă terapii genice pentru boli musculare și cardiace rare, cu accent pe distrofia musculară Duchenne prin candidatul SGT-003. Compania nu are venituri din vânzări de produse și pierderea netă de 174,3 milioane USD în 2025 arată cât de mult depinde de finanțare externă, motiv pentru care evoluția studiilor de fază 3 contează acum pentru investitori și pacienți.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Solid Biosciences Inc. (SLDB) costa 6,52 USD (+3,82 % într-o zi), cu capitalizare 699,1 mil USD, beta 1,83, interval pe 52 de săptămâni 3,93–11,15 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): profit net de -54,8 mil USD, EPS diluat -0,38 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 48,6
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 5,40 – 6,97
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,71 · lățimea benzii 25,4 %
- SMA 50 / 200
- 7,62 / 7,67
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,31 / -0,44
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −7,6 % | −2,0 % | −5,7 pp | — |
| 3 luni | −25,3 % | −2,2 % | −23,1 pp | — |
| 6 luni | −9,4 % | +4,3 % | −13,7 pp | — |
| De la început de an | +15,6 % | +10,6 % | +5,0 pp | — |
| 1 an | +48,0 % | +10,5 % | +37,6 pp | +5,3 % |
| 3 ani | +129,6 % | +73,7 % | +55,9 pp | −6,6 % |
| 5 ani | −81,6 % | +61,7 % | −143,3 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cercetare și dezvoltare | 27,3 mil | 30,8 mil | 30,9 mil | 32,4 mil | 38,9 mil | 38,1 mil | 46,1 mil | 44,3 mil |
| Profit operațional | -35,2 mil | -39,9 mil | -40,1 mil | -41,7 mil | -48,1 mil | -49,4 mil | -57,3 mil | -57,4 mil |
| Amortizare și depreciere | 405,0 mii ≈ | 488,0 mii | 407,0 mii | 386,0 mii ≈ | 376,0 mii ≈ | 467,0 mii | 395,0 mii | 391,0 mii ≈ |
| Cheltuieli cu dobânzile | 82,0 mii | 75,0 mii | 68,0 mii | 60,0 mii | -336,0 mii | 5,0 mii | — | — |
| Profit net | -32,7 mil | -42,6 mil | -39,3 mil | -39,5 mil | -45,8 mil | -49,8 mil | -56,7 mil | -54,8 mil |
| EPS diluat | -0,79 | -1,00 ≈ | -0,59 | -0,42 | -0,48 | -0,53 ≈ | -0,52 | -0,38 |
| Flux de numerar operațional | -23,7 mil ≈ | -29,6 mil | -31,9 mil | -37,4 mil ≈ | -33,5 mil ≈ | -53,6 mil | -47,2 mil | -52,6 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 15,0 mii ≈ | 204,0 mii | 126,0 mii | 377,0 mii ≈ | 85,0 mii ≈ | 565,0 mii | 165,0 mii | 150,0 mii ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 0 | 0 | 0 | 13,6 mil | 8,1 mil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −40,6 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | -74,8 mil | -117,2 mil | -88,3 mil | -72,2 mil | -86,0 mil | -96,0 mil | -124,7 mil | -174,3 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | -25,50 | -10,14 | -10,10 | -4,83 | -3,06 | -1,99 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | -530,0 % | -1.062,3 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | -78,0 mil | -97,1 mil | -57,5 mil | -79,0 mil | -101,0 mil | -95,7 mil | -100,7 mil | -157,4 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 59,9 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 180,0 mil USD
- Active totale
- 232,5 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 6,14x
- ROE
- -109,9 %
- ROA
- -82,8 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 0 | 13,6 mil | 8,1 mil | — | — | — | SEC (XBRL)· 23 mar. 2023verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 64,9 mil | 58,7 mil | 78,4 mil | 76,6 mil | 96,4 mil | 140,3 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | -88,4 mil | -72,3 mil | -106,5 mil | -104,3 mil | -129,7 mil | -179,2 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 3,9 mil | 3,0 mil | 2,4 mil | 2,6 mil | 2,5 mil | 1,6 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| EBITDA | -84,5 mil ≈ | -69,3 mil ≈ | -104,0 mil ≈ | -101,7 mil ≈ | -127,3 mil ≈ | -177,6 mil ≈ | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | — | — | — | 440,0 mii | 340,0 mii | -203,0 mii | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | — | — | — | — | -124,6 mil | -174,2 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Profit net | -88,3 mil | -72,2 mil | -86,0 mil | -96,0 mil | -124,7 mil | -174,3 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | -25,50 | -10,14 | -10,10 | -4,83 | -3,06 | -1,99 | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 3,5 mil | 7,1 mil | 8,5 mil | 19,9 mil | 40,8 mil | 87,5 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 19,9 mil
- 2024
- 40,8 mil
- 2025
- 87,5 mil
SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 154,7 mil | 119,1 mil | 155,4 mil | 74,0 mil | 80,2 mil | 59,9 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Active curente | 158,9 mil | 222,6 mil | 219,6 mil | 129,7 mil | 157,3 mil | 205,5 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 8,2 mil | 6,5 mil | 9,7 mil | 6,6 mil | 4,7 mil | 4,2 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Active totale | 171,2 mil | 232,4 mil | 260,3 mil | 164,9 mil | 188,7 mil | 232,5 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 3,3 mil | 4,5 mil | 3,2 mil | 2,0 mil | 4,2 mil | 3,2 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 24,5 mil | 23,6 mil | 22,5 mil | 14,5 mil | 30,3 mil | 33,5 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 39,1 mil | 24,2 mil | 48,6 mil | 38,5 mil | 51,4 mil | 52,5 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 132,1 mil | 208,2 mil | 211,7 mil | 126,5 mil | 137,2 mil † | 180,0 mil † | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -56,6 mil | -77,8 mil | -98,0 mil | -94,2 mil | -100,0 mil | -156,3 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 899,0 mii | 1,3 mil | 3,0 mil | 1,5 mil | 654,0 mii | 1,2 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -57,5 mil ≈ | -79,0 mil ≈ | -101,0 mil ≈ | -95,7 mil ≈ | -100,7 mil ≈ | -157,4 mil ≈ | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | 6,6 mil | -91,1 mil | 59,2 mil | 9,7 mil | -16,1 mil | -58,5 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 128,7 mil | 135,0 mil | 74,8 mil | 3,1 mil | 122,4 mil | 194,4 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -94,2 mil
- 2024
- -100,0 mil
- 2025
- -156,3 mil
SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat
- 2023
- 9,7 mil
- 2024
- -16,1 mil
- 2025
- -58,5 mil
SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 3 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 699,1 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
19 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -1.045,1x | 0 (pe interval fix) | 33 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 13,8x | 100 (pe interval fix) | 22 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -26,9 % | 0 (pe interval fix) | 44 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Solid Biosciences Inc. (SLDB). Ultimul exercițiu complet: 2022; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 8,1 mil USD în 2022; creștere an/an -40,6 %; ROE -65,5 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 13,8x
Ce o infirmă
- Acoperirea dobânzilor: -1 045,1x
- Randament FCF: -26,9 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Biological Products, (No Diagnostic Substances) (SIC 2836) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AMGNAmgen Inc. | 249,4 mld | 28,7 | 91,5 % | 23,0 % | +10,0 % | +34 % / +71 % |
| GILDGilead Sciences, Inc. | 207,7 mld | — | -22,3 % | -12,5 % | +2,4 % | +33 % / +119 % |
| MRNAModerna, Inc. | 91,2 mld | — | -39,0 % | -141,4 % | −39,9 % | +779 % / +194 % |
| RVMDRevolution Medicines, Inc. | 41,6 mld | — | -79,1 % | — | indisponibil | +150 % / +733 % |
| BIIBBiogen Inc. | 36,8 mld | 106,4 | 1,9 % | 3,4 % | +2,2 % | +37 % / +6 % |
| EXELExelixis, Inc. | 17,6 mld | 21,6 | 44,3 % | 35,5 % | +7,0 % | +64 % / +232 % |
| NBIXNeurocrine Biosciences, Inc. | 16,8 mld | 24,6 | 20,4 % | 19,0 % | +21,4 % | +9 % / +42 % |
| HALOHalozyme Therapeutics, Inc. | 14,8 mld | 38,4 | 173,7 % | 24,9 % | +37,6 % | +83 % / +238 % |
| KYMRKymera Therapeutics, Inc. | 11,6 mld | — | -27,3 % | -341,8 % | −16,7 % | +101 % / +556 % |
| BEAMBeam Therapeutics Inc. | 2,9 mld | — | -11,3 % | -73,9 % | +120,0 % | +10 % / −1 % |
| BCRXBiocryst Pharmaceuticals, Inc. | 2,1 mld | — | — | -40,9 % | +94,1 % | +15 % / +40 % |
| MAZEMaze Therapeutics, Inc. | 1,9 mld | — | -37,3 % | -5.343,6 % | indisponibil | −12 % / indisponibil |
| ALVOAlvotech | 1,5 mld | 46,7 | — | 4,8 % | +19,7 % | −8 % / −51 % |
| CGEMCullinan Therapeutics, Inc. | 803,8 mil | — | -50,3 % | — | −100,0 % | +10 % / +53 % |
| SLDBSolid Biosciences Inc. | 699,1 mil | — | -65,5 % | — | −40,6 % | +48 % / +130 % |
| CADLCandel Therapeutics, Inc. | 692,5 mil | — | -81,8 % | — | 0,0 % | +90 % / +907 % |
| FDMT4D Molecular Therapeutics, Inc. | 611,3 mil | — | -43,3 % | -194,7 % | +230.194,6 % | +5 % / −3 % |
| ATYRaTYR PHARMA INC | 606,2 mil | — | -98,4 % | -32.003,7 % | −19,1 % | +691 % / +375 % |
| ALLOAllogene Therapeutics, Inc. | 411,1 mil | — | -42,4 % | -3.566,7 % | −100,0 % | −18 % / −49 % |
| AUTLAutolus Therapeutics plc | 367,3 mil | — | -133,0 % | -238,7 % | +644,9 % | −2 % / −68 % |
| FENCFennec Pharmaceuticals Inc. | 362,9 mil | — | -18,6 % | -5,5 % | −6,1 % | +26 % / +20 % |
| AGENAgenus Inc | 313,8 mil | 2,6 | — | 69,3 % | +10,4 % | +53 % / −55 % |
| OCGNOcugen, Inc. | 296,6 mil | — | — | -1.786,3 % | +8,8 % | −29 % / +126 % |
| ALECAlector, Inc. | 254,6 mil | — | -385,1 % | -850,1 % | −79,1 % | +71 % / −58 % |
| PLXProtalix BioTherapeutics, Inc. | 216,7 mil | 11,7 | 31,2 % | 23,5 % | −1,2 % | +51 % / +78 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SLDB din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Solid Biosciences este o companie de biotehnologie care dezvoltă terapii genice pentru boli musculare și cardiace rare, cu accent pe distrofia musculară Duchenne prin candidatul SGT-003. Compania nu are venituri din vânzări de produse și pierderea netă de 174,3 milioane USD în 2025 arată cât de mult depinde de finanțare externă, motiv pentru care evoluția studiilor de fază 3 contează acum pentru investitori și pacienți.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu diversificat de candidați în boli rare, cu desemnări reglementare relevante și o platformă de capside licențiată către terți.
- Date intermediare care sugerează expresie și localizare a componentelor complexului distrofinei la pacienții tratați cu SGT-003.
- Acces la capital recent prin plasament privat, care extinde orizontul de finanțare declarat.
Puncte slabe
- Compania nu a generat venituri din produse și pierde bani în mod continuu, ceea ce creează dependență de finanțare externă.
- Portofoliul este concentrat pe un număr redus de programe, iar multe candidate sunt încă în faze timpurii.
- Compania recunoaște că nu a demonstrat încă capacitatea de a finaliza studii clinice și de a comercializa un produs.
Oportunități
- Un drum accelerat spre aprobare pentru SGT-003 ar putea deschide o piață cu nevoi medicale nesatisfăcute.
- Licențierea capsidei POLARIS-101 către laboratoare academice și corporații ar putea genera venituri fără a depinde de vânzări proprii.
- Extinderea către boli cardiace și neuromusculare prin biblioteci de capside ar putea diversifica riscul de portofoliu.
Amenințări
- Evenimente adverse seriose, chiar dacă rezolvate, ar putea încetini studiile sau modifica percepția regulatorilor.
- Dacă piețele de capital se înrăutățesc, finanțarea suplimentară ar putea fi mai scumpă sau indisponibilă.
- Concurența din terapiile genice pentru Duchenne ar putea reduce cota de piață a unui produs nou.
Riscuri
- Dependența de finanțare externăridicat
Compania a afirmat că resursele disponibile ar putea fi insuficiente dacă ipotezele se dovedesc greșite, iar finanțarea suplimentară ar putea să nu fie disponibilă pe termeni acceptabili.
- Siguranța tratamentuluiridicat
Evenimentele adverse seriose legate de SGT-003, chiar dacă rezolvate, ar putea încetini recrutarea sau cere modificări ale protocolului.
- Incertitudine reglementarămediu
Calendarul de aprobare depinde de discuțiile cu FDA privind calea accelerată, iar compania nu poate garanta rezultatul.
- Diluarea acționarilormediu
Finanțarea prin acțiuni sau titluri convertibile ar putea reduce participația acționarilor existenți și ar putea include preferințe de lichidare.
- Fabricație și lanț de aprovizionarescăzut
Costurile și disponibilitatea materialelor de producție ar putea fi afectate de tarife și de schimbări comerciale, deși impactul de până acum nu a fost semnificativ.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă datele din INSPIRE DUCHENNE se confirmă în studiul de fază 3, SGT-003 ar putea deveni o opțiune terapeutică cu valoare clinică recunoscută.
- Licențierea capsidei către terți ar putea genera venituri de tip royalty fără costurile unui lanț propriu de vânzări.
- Diversificarea în boli cardiace ar putea reduce dependența de un singur program și ar putea extinde potențialul comercial.
Ce ar strica teza
- Compania nu are venituri din produse și ar putea rămâne dependentă de capital extern pentru o perioadă lungă.
- Evenimentele adverse seriose raportate până acum ar putea indica riscuri de siguranță care să limiteze adoptarea terapiei.
- Concurența cu terapiile deja aprobate și cu alte programe genice ar putea reduce cota de piață a candidaților Solid.
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Programul principal, SGT-003, folosește un transgen de microdistrofină care conține componente esențiale ale complexului distrofinei și este livrat printr-o capsidă derivată din AAV9, optimizată pentru mușchi și mai puțin pentru ficat 1. Compania a raportat date interimare pozitive din studiul de fază 1/2 INSPIRE DUCHENNE, iar studiul de fază 3 IMPACT DUCHENNE, randomizat și controlat cu placebo, a administrat primul pacient în aprilie 2026 12.
Pierderile nete au fost de 174,3 milioane USD în 2025, iar compania estimează că resursele disponibile, împreună cu plasamentul privat din martie 2026, ar putea finanța operațiunile până în prima jumătate a lui 2028 1. Capitalul proaspăt atras în martie 2026 a adus un produs net de 226,4 milioane USD, dar compania ar putea avea nevoie de fonduri suplimentare dacă ipotezele se dovedesc greșite 1.
Segmente
Piața în context
Compania este în faza în care vrea să demonstreze relevanța clinică a SGT-003 înainte de o cerere de autorizare, iar strategia de accelerare ar putea reduce timpul până la aprobare dacă FDA acceptă datele intermediare 2.
Poziția concurențială
Compania subliniază că nu are încă o cerere aprobată și că succesul depinde de dovezi clinice comparative, ceea ce face ca poziția concurențială să rămână incertă 12.
- ELEVIDYS (terapie genică aprobată pentru Duchenne)
Terapie genică aprobată de FDA pentru Duchenne, menționată în raportul companiei ca reper de piață 1.
- Corticosteroizi (prednison, deflazacort)
Tratament standard actual pentru Duchenne, cu efecte secundare cunoscute, menționat în sursa oficială 1.
- Alți candidați AAV pentru boli musculare
Terapiile genice AAV dezvoltate de alți promotori pentru boli neuromusculare sunt un concurent indirect în aceeași arie terapeutică 1.
- Dezvoltatori de microdistrofină
Companii care dezvoltă alte construcții de microdistrofină, pe care compania le distinge prin domeniul de legare R16/R17 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Chiar dacă anunță un „profit solid", BMW Group își reduce marjele de profit la niveluri foarte mici. Investiții tăiate semnificativProfit.ro · 04 nov. 2026 · RO
- Resolving the Bubble Puzzle: Hydrogen Peroxide Formation Precedes Hydroxyl Radicals in Microbubbles and Is Governed by Solid–Water InterfacesJournal of the American Chemical Society · 04 nov. 2026 · EN
- Solid-Phase Capture of Phage for Combinatorial Chemical Diversification of Peptide LibrariesJournal of the American Chemical Society · 03 nov. 2026 · EN
- Niculescu: România și Turcia - unite printr-un parteneriat strategic solid, interese și responsabilități comune la Marea NeagrăAgerpres · 03 nov. 2026 · RO
- Global manufacturing remains solid, but energy burden growsDaily Sabah — Economy (TR, EN) · 02 nov. 2026 · EN
- Upon analysis of the votes, the students’ victory could prove less solid than it appearsSerbian Monitor (RS, EN) · 02 nov. 2026 · EN
- Eurozone manufacturing growth remains solid in October despite supply pressuresAnadolu Agency (TR, EN) · 02 nov. 2026 · EN
- Turning Insulators into Accelerators: Deciphering the Interfacial Ionic Conductivity Boost in Composite Solid-State Electrolytes through Machine Learning Molecular Dynamics SimulationsACS Nano · 02 nov. 2026 · EN
- Serbia revokes Alta banka's licence but the banking sector solidbne IntelliNews (EN) · 01 nov. 2026 · EN
- Starbucks serves up a solid quarter and full-year outlook. Why we're staying investedCNBC World · 29 oct. 2026 · EN
- Industrial Solid Wastes Recycling from Steel and Power Sectors Delivers Climate and Net Societal BenefitsEnvironmental Science & Technology · 29 oct. 2026 · EN
- (LEAD) Doosan Enerbility swings to black in Q3 on solid energy bizYonhap News (KR, EN) · 29 oct. 2026 · EN
- Preclinical research shows macrophages can be programmed to fight solid cancer tumorsMedical Xpress · 28 oct. 2026 · EN
- Direct Identification and Quantification of Peptide Biomarkers in 20% Human Serum Using a Solid-State Nanopore Platform and Machine LearningJournal of the American Chemical Society · 28 oct. 2026 · EN
- Pharmacological inhibition of METTL1 as a therapy against solid and blood cancersNature · 28 oct. 2026 · EN
- How solid-state transformers could help power the AI boomMIT Technology Review · 27 oct. 2026 · EN
- Amorphous Halide Cathodes Enable 75C All-Solid-State Lithium BatteriesJournal of the American Chemical Society · 26 oct. 2026 · EN
- Solid-state laser refrigeration of nanoscale quantum sensorsPNAS · 26 oct. 2026 · EN
- Președintele Dan, de Ziua Armatei: „Vom avea un buget solid pentru apărare, conform angajamentelor din cadrul NATO”CursDeGuvernare.ro · 25 oct. 2026 · RO
- De Ziua Armatei, Nicușor Dan a felicitat militarii din Baza Aeriană Borcea: „Vom avea un buget solid pentru apărare”Libertatea.ro · 25 oct. 2026 · RO
Depuneri SEC
- Raport curent06 aug. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial06 aug. 2026
- Raport curent10 iun. 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial12 mai 2026
- Convocare AGA (proxy)23 apr. 2026
- Raport curent10 apr. 2026Schimbări în conducere
- Raport anual19 mar. 2026
- Raport curent12 mar. 2026Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente
- Raport curent06 mar. 2026Acord material · Rezultate financiare · Item 3.02 · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial03 nov. 2025
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Solid Biosciences Inc. · 19 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Solid Biosciences Inc. · 06 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.