olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Fennec Pharmaceuticals Inc. FENC
Biological Products, (No Diagnostic Substances) · SIC 2836 · Verticală: Biological Products, (No Diagnostic Substances) (SIC 2836)
Fennec Pharmaceuticals este o companie farmaceutică specializată, cu un singur produs aprobat, PEDMARK®, destinat prevenirii ototoxicității induse de cisplatină la pacienți pediatrici cu tumori solide. În anul fiscal 2025 vânzările nete de produse au atins 44,6 milioane USD, o creștere de 50%, iar compania intră într-o etapă de comercializare mai extinsă.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Fennec Pharmaceuticals Inc. (FENC) costa 10,35 USD (−3,27 % într-o zi), cu capitalizare 362,9 mil USD, beta 1,16, interval pe 52 de săptămâni 5,77–12,78 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 17,9 mil USD (+85,2 % an/an), profit net de 2,0 mil USD, EPS diluat 0,05 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 47,2
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 9,87 – 10,98
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,43 · lățimea benzii 10,7 %
- SMA 50 / 200
- 10,90 / 9,23
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,05 / -0,10
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −2,5 % | −2,0 % | −0,6 pp | — |
| 3 luni | −1,6 % | −2,2 % | +0,6 pp | — |
| 6 luni | +44,2 % | +4,3 % | +39,9 pp | — |
| De la început de an | +34,4 % | +10,6 % | +23,8 pp | — |
| 1 an | +29,4 % | +10,5 % | +18,9 pp | +9,1 % |
| 3 ani | +50,0 % | +73,7 % | −23,7 pp | +16,5 % |
| 5 ani | +10,7 % | +61,7 % | −51,0 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 7,0 mil | 7,9 mil | 8,8 mil | 9,7 mil | 12,5 mil | 13,8 mil | 15,1 mil | 17,9 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 97,0 mii | 50,0 mii | 94,0 mii | 107,0 mii | 29,0 mii | 20,0 mii | 49,0 mii | 118,0 mii |
| Profit operațional | -5,2 mil | -934,0 mii | -808,0 mii | -2,7 mil | -189,0 mii | -2,6 mil | -119,0 mii | 1,7 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 1,0 mil | 966,0 mii | 592,0 mii | 594,0 mii | 586,0 mii | 308,0 mii | 7,0 mii | 3,0 mii |
| Profit înainte de impozit | — | — | — | -3,2 mil | — | — | — | 2,0 mil |
| Impozit pe profit | — | — | 0 | 0 ≈ | — | — | — | 42,0 mii |
| Profit net | -5,7 mil | -2,0 mil | -1,2 mil | -3,2 mil | -638,0 mii | -4,8 mil | 201,0 mii | 2,0 mil |
| EPS diluat | -0,21 | -0,08 ≈ | -0,04 | -0,11 | -0,02 | -0,15 ≈ | 0,01 | 0,05 |
| Flux de numerar operațional | -2,2 mil ≈ | -1,5 mil | -4,3 mil | -3,7 mil ≈ | 1,5 mil ≈ | -6,0 mil | 2,4 mil | 50,0 mii ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 0 | 0 | 170,0 mii | indisponibil | 1,5 mil | 21,3 mil | 47,5 mil | 44,6 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | +1.284,5 % | +123,7 % | −6,1 % |
| Profit net | -9,9 mil | -12,8 mil | -18,1 mil | -17,3 mil | -23,7 mil | -16,0 mil | -436,0 mii | -9,7 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | -0,76 | -0,67 | -0,90 | -0,60 | -0,02 | -0,34 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | indisponibil | indisponibil | -10.652,4 % | indisponibil | -1.544,9 % | -75,5 % | -0,9 % | -21,8 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 36,8 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 35,5 mil USD
- Active totale
- 70,6 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 6,37x
- ROE
- indisponibil
- ROA
- -16,9 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 170,0 mii | — | 1,5 mil | 21,3 mil | 47,5 mil | 44,6 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | — | — | 86,0 mii | 1,3 mil | — | — | SEC (XBRL)· 29 mar. 2024verificat |
| Profit brut | — | — | 1,4 mil | 20,0 mil | — | — | SEC (XBRL)· 29 mar. 2024verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 5,1 mil | 5,0 mil | 3,5 mil | 56,0 mii | 307,0 mii | 250,0 mii | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | -17,9 mil | -17,2 mil | -22,6 mil | -12,8 mil | 2,6 mil | -6,3 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | — | — | — | 3,4 mil | 4,1 mil | 2,1 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | — | — | — | -16,0 mil | -71,0 mii | -9,6 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 0 | 0 | 0 | — | 365,0 mii | 106,0 mii | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Profit net | -18,1 mil | -17,3 mil | -23,7 mil | -16,0 mil | -436,0 mii | -9,7 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,76 | -0,67 | -0,90 | -0,60 | -0,02 | -0,34 | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 23,7 mii | 26,0 mil | 26,3 mil | 26,6 mil | 27,3 mil | 28,6 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
- 2023
- 26,6 mil
- 2024
- 27,3 mil
- 2025
- 28,6 mil
SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 30,3 mil | 21,1 mil | 23,8 mil | 13,3 mil | 26,6 mil | 36,8 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Active curente | 31,4 mil | 22,4 mil | 26,7 mil | 26,9 mil | 44,1 mil | 67,0 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Active totale | 31,4 mil | 22,4 mil | 26,9 mil | 26,9 mil | 44,9 mil | 70,6 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 1,6 mil | 777,0 mii | 2,4 mil | 3,8 mil | 3,2 mil | 4,6 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | — | 5,0 mil | 24,9 mil | 30,9 mil | 19,3 mil | — | SEC (XBRL)· 26 mar. 2025verificat |
| Datorii curente | 2,3 mil | 1,7 mil | 4,6 mil | 7,6 mil | 6,9 mil | 10,5 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 2,3 mil | 6,6 mil | 29,5 mil | 38,5 mil | 50,8 mil | 35,1 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 29,1 mil † | 15,8 mil † | -2,6 mil † | -11,6 mil † | -5,9 mil † | 35,5 mil † | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -15,6 mil | -14,2 mil | -18,1 mil | -17,1 mil | 27,0 mil | -12,5 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 32,3 mil | 5,0 mil | 20,7 mil | 6,6 mil | -13,6 mil | 22,6 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 362,9 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
25 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · intrarea există, dar ultima ei cifră e mult mai veche decât ultima perioadă raportată: nu se folosește
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -5,5 % | 66 (față de colegi) | 25 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 207,5 % | 100 (pe interval fix) | 33 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -1,2x | 0 (pe interval fix) | 25 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 5,8x | 100 (pe interval fix) | 17 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial66/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
FENNEC PHARMACEUTICALS INC. (FENC). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 44,6 mil USD în 2025; creștere an/an -6,1 %; marjă netă -5,5 %; ROE -18,6 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- CAGR venituri 3 ani: 207,5 %
- Lichiditatea curentă: 5,8x
Ce o infirmă
- Acoperirea dobânzilor: -1,2x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Biological Products, (No Diagnostic Substances) (SIC 2836) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AMGNAmgen Inc. | 249,4 mld | 28,7 | 91,5 % | 23,0 % | +10,0 % | +34 % / +71 % |
| GILDGilead Sciences, Inc. | 207,7 mld | — | -22,3 % | -12,5 % | +2,4 % | +33 % / +119 % |
| MRNAModerna, Inc. | 91,2 mld | — | -39,0 % | -141,4 % | −39,9 % | +779 % / +194 % |
| ARGXArgenx Se | 57,6 mld | 47,6 | 20,2 % | — | +254,4 % | +2 % / +107 % |
| RVMDRevolution Medicines, Inc. | 41,6 mld | — | -79,1 % | — | indisponibil | +150 % / +733 % |
| BIIBBiogen Inc. | 36,8 mld | 106,4 | 1,9 % | 3,4 % | +2,2 % | +37 % / +6 % |
| EXELExelixis, Inc. | 17,6 mld | 21,6 | 44,3 % | 35,5 % | +7,0 % | +64 % / +232 % |
| NBIXNeurocrine Biosciences, Inc. | 16,8 mld | 24,6 | 20,4 % | 19,0 % | +21,4 % | +9 % / +42 % |
| HALOHalozyme Therapeutics, Inc. | 14,8 mld | 38,4 | 173,7 % | 24,9 % | +37,6 % | +83 % / +238 % |
| KYMRKymera Therapeutics, Inc. | 11,6 mld | — | -27,3 % | -341,8 % | −16,7 % | +101 % / +556 % |
| RGENRepligen Corp | 11,4 mld | — | -0,6 % | -1,5 % | +16,4 % | +4 % / +13 % |
| QGENQiagen N.V. | 11,0 mld | 26,2 | 11,6 % | 20,3 % | +5,7 % | +6 % / +20 % |
| KRYSKrystal Biotech, Inc. | 9,2 mld | 42,2 | 17,5 % | 47,9 % | +33,9 % | +43 % / +198 % |
| SCNIScinai Immunotherapeutics Ltd. | 6,2 mld | — | -91,9 % | -633,6 % | +99,2 % | −96 % / −99 % |
| DNLIDenali Therapeutics Inc. | 3,4 mld | — | -33,9 % | -1.470,5 % | indisponibil | +8 % / +13 % |
| BCRXBiocryst Pharmaceuticals, Inc. | 2,1 mld | — | — | -40,9 % | +94,1 % | +15 % / +40 % |
| VIRVir Biotechnology, Inc. | 2,0 mld | — | -26,1 % | -83,0 % | −7,6 % | +83 % / +24 % |
| EVAXEvaxion A | 1,2 mld | — | -100,2 % | -102,4 % | +125,1 % | −50 % / −93 % |
| DNAGinkgo Bioworks Holdings, Inc. | 742,2 mil | — | -56,3 % | -260,0 % | −25,1 % | +26 % / −77 % |
| ATYRaTYR PHARMA INC | 606,2 mil | — | -98,4 % | -32.003,7 % | −19,1 % | +691 % / +375 % |
| ALLOAllogene Therapeutics, Inc. | 411,1 mil | — | -42,4 % | -3.566,7 % | −100,0 % | −18 % / −49 % |
| CCCCC4 Therapeutics, Inc. | 383,8 mil | — | -48,1 % | -289,4 % | +1,0 % | +15 % / +91 % |
| FENCFennec Pharmaceuticals Inc. | 362,9 mil | — | -18,6 % | -5,5 % | −6,1 % | +29 % / +50 % |
| XFORX4 Pharmaceuticals, Inc | 321,2 mil | — | -113,1 % | -1.040,1 % | +150,0 % | −11 % / −86 % |
| IPSCCentury Therapeutics, Inc. | 302,4 mil | — | -49,7 % | -100,6 % | +1.556,8 % | +206 % / +22 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru FENC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Fennec Pharmaceuticals este o companie farmaceutică specializată, cu un singur produs aprobat, PEDMARK®, destinat prevenirii ototoxicității induse de cisplatină la pacienți pediatrici cu tumori solide. În anul fiscal 2025 vânzările nete de produse au atins 44,6 milioane USD, o creștere de 50%, iar compania intră într-o etapă de comercializare mai extinsă.
SWOT
Puncte tari
- Compania are un produs aprobat de FDA și de Comisia Europeană, primul și singurul în indicația sa, ceea ce oferă o poziție de piață clară 1.
- Vânzările nete au crescut puternic în 2025, iar numărul de pacienți înscriși a atins niveluri record în ultimul trimestru 3.
- Partenerul Norgine a preluat toate activitățile comerciale în teritoriile licențiate, reducând sarcina operațională a companiei în afara SUA 1.
Puncte slabe
- Compania depinde în totalitate de un singur produs, ceea ce face ca performanța să fie sensibilă la orice problemă de comercializare sau reglementare 1.
- Pierderile nete au continuat în 2025, iar compania are un istoric de pierderi semnificative de la înființare 1.
- Compania nu a încasat încă plăți de etapă de la partenerul european, ceea ce limitează veniturile din aceste teritorii 1.
Oportunități
- Studiile investigatori-inițiate în noi tipuri de tumori și populații ar putea extinde utilizarea produsului 23.
- Un parteneriat sau o licență pentru Japonia ar putea deschide o nouă piață, dacă negocierile reușesc 3.
- Extinderea echipei de vânzări către centrele comunitare de oncologie ar putea crește accesul la pacienți 13.
Amenințări
- Presiunile plătitorilor pentru reducerea costurilor pot limita rambursarea și pot încetini adopția produsului 1.
- Apariția concurenței generice după expirarea protecției sau prin alte acorduri ar putea reduce cota de piață 2.
- Eventualele modificări ale legislației din domeniul sănătății ar putea afecta negativ prețurile și condițiile comerciale 1.
Riscuri
- Dependența de un singur produsridicat
Întreaga activitate comercială se bazează pe PEDMARK®, iar orice problemă de fabricație, reglementare sau acceptare de către medici ar putea afecta grav rezultatele 1.
- Necesitatea de finanțare suplimentarămediu
Compania afirmă că fondurile disponibile sunt suficiente pentru cel puțin următoarele douăsprezece luni, dar finanțările suplimentare pot fi necesare pentru extinderea internațională 1.
- Pierderi continue și profitabilitate incertăridicat
Compania a înregistrat pierderi nete în ultimii ani și nu are garanția că va atinge profitabilitatea în mod durabil 1.
- Dependența de parteneri externimediu
Veniturile din Europa și din alte teritorii depind de performanța partenerilor, de calendarul aprobărilor locale și de deciziile de rambursare din fiecare țară 1.
- Litigii de brevet și exclusivitatemediu
Litigiile de brevet pot fi costisitoare, iar exclusivitatea produsului ar putea fi pierdută mai devreme decât se așteaptă compania 12.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea rapidă a vânzărilor din 2025 și accelerarea din ultimul trimestru sugerează că adopția produsului se extinde, iar dacă această tendință continuă, veniturile ar putea crește substanțial 3.
- Poziția de prim și singur produs aprobat pentru o indicație cu nevoie medicală nesatisfăcută oferă un avantaj de piață, iar dacă datele din lumea reală se confirmă, extinderea utilizării ar putea urma 12.
- Acordul cu Norgine și soluționarea litigiului de brevet oferă vizibilitate asupra veniturilor și exclusivității, ceea ce ar putea sprijini planificarea pe termen lung 12.
Ce ar strica teza
- Compania rămâne dependentă de un singur produs și de un istoric de pierderi, iar dacă comercializarea încetinește, presiunea financiară ar putea crește rapid 1.
- Presiunile plătitorilor și limitările de rambursare pot reduce prețul net și pot încetini adopția, mai ales dacă accesul pacienților rămâne restrâns 1.
- Dacă partenerii internaționali nu reușesc să obțină aprobări și rambursări, veniturile din afara SUA ar putea rămâne mici, iar plățile de etapă ar putea întârzia 1.
De urmărit
- Evoluția vânzărilor nete PEDMARK® în SUA și ritmul de creștere față de 2025Q2 2026
- Momentul încasării primelor plăți de etapă de la Norgine și lansările PEDMARQSI® în noi țări2026
- Rezultatele și înregistrarea studiului din Japonia și eventualele acorduri de parteneriatnext 10-K
- Evoluția poziției de numerar și necesitatea unor noi finanțări pentru extinderea activitățiiQ3 2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Fennec Pharmaceuticals Inc. este o companie farmaceutică în stadiu comercial, dedicată prevenirii ototoxicității induse de cisplatină, o reacție adversă serioasă și adesea ireversibilă a tratamentului oncologic 1. Produsul său PEDMARK® a primit aprobarea FDA în septembrie 2022 și este comercializat în Statele Unite, iar în Europa, Regatul Unit, Australia și Noua Zeelandă este cunoscut sub numele PEDMARQSI® 1. Compania are un singur produs, ceea ce face ca succesul comercializării să fie central pentru întreaga sa activitate 1.
În Statele Unite, compania își vinde produsul printr-o forță de vânzare specializată și prin programul Fennec HEARS®, care oferă sprijin financiar și de acces la produs pacienților 1. Pe plan internațional, PEDMARQSI® este comercializat de partenerul Norgine, care deține toate autorizațiile de piață în teritoriile licențiate și suportă toate activitățile comerciale 1. Compania a încheiat în 2025 exercițiul fiscal cu vânzări nete în creștere, iar în primul trimestru al anului 2026 a raportat extinderea echipei de vânzări din teren 23.
Activitatea financiară recentă include încasarea unei plăți inițiale de la Norgine și finanțări prin emisiuni de acțiuni, folosite parțial pentru rambursarea datoriei 13. Pierderea netă rămâne semnificativă, iar compania și-a propus să ajungă la profitabilitate prin creșterea vânzărilor PEDMARK® 1.
Segmente
PEDMARK® în Statele Unite
Vânzările din SUA sunt realizate printr-o echipă specializată de oncologie pediatrică și printr-un program de acces pentru pacienți, iar exclusivitatea orfană a produsului durează până în septembrie 2029 1. Creșterea vânzărilor nete în 2025 a venit din conturi noi și existente 3.
PEDMARQSI® în Europa și teritorii licențiate
Norgine comercializează produsul în Europa, Australia și Noua Zeelandă, iar Fennec a primit o plată inițială de aproximativ 43 milioane USD și poate primi până la aproximativ 230 milioane USD din plăți de etape și royalty-uri 1. Până în prezent compania nu a încasat plăți de etapă 1.
Piața în context
Compania estimează că în SUA și Europa există aproximativ 11400 pacienți pediatrici cu tumori solide localizate pe an, dintre care aproximativ 2157 sunt tratați cu cisplatină în SUA și 1250 în Europa și se încadrează în piața PEDMARK® 1. Aproximativ 90% dintre pacienții pediatrici din SUA sunt tratați în circa 200 de centre specializate, ceea ce facilitează accesul comercial 1.
Piața este limitată de numărul mic de pacienți și de dependența de decizii de rambursare a plătitorilor, dar cererea este susținută de incidența ridicată a ototoxicității după cisplatină 1. Cifrele de piață sunt estimări ale companiei, iar evoluția reală depinde de adoptarea de către medici și de politicile de rambursare 1.
Tendințe
- Creșterea adopției în conturi existente și noivânt din spate
Vânzările nete au crescut cu aproximativ 50% în 2025 și cu 75% în trimestrul al patrulea, ceea ce sugerează că adopția produsului se consolidează 3. Dacă această dinamică continuă, ar putea susține creșterea veniturilor în anii următori 3.
- Extinderea indicațiilor prin date din lumea realăvânt din spate
Datele din studii investigatori-inițiate în Japonia și în adulți cu cancer de cap și gât ar putea deschide noi segmente de pacienți 23. Efectul depinde de rezultatele viitoare și de procesele de înregistrare.
- Presiunea privind costurile și rambursareavânt din față
Plătitorii sunt supuși presiunilor de reducere a costurilor, iar acoperirea pentru produs poate fi limitată în anumite segmente de piață 1. Acest lucru ar putea încetini adopția sau reduce prețul net.
- Concurența generică și exclusivitatea pe piațămixt
Un acord de soluționare a litigiului de brevet cu un producent generic amână intrarea pe piața americană până în septembrie 2033, în anumite condiții 2. Calendarul de exclusivitate oferă vizibilitate, dar protecția depinde de brevete și de reglementare 12.
Poziția concurențială
Compania menționează că piața biotehnologică și farmaceutică din domeniul terapiei oncologice este foarte competitivă, cu concurenți mult mai mari și cu resurse financiare și tehnice superioare 1. Concurența directă provine și din producătorii generici de tiosulfat de sodiu, dintre care unul a fost implicat într-un litigiu de brevet 2.
Pe piața europeană, PEDMARQSI® este primul și singurul produs aprobat pentru prevenirea ototoxicității induse de cisplatină în UE și Regatul Unit, ceea ce oferă un avantaj de poziționare, dar nu exclude apariția altor soluții 1. Poziția competitivă depinde de comercializare și de datele clinice viitoare 1.
- Cipla Limited
Producător generic de tiosulfat de sodiu, cu care compania a încheiat un acord de soluționare a litigiului de brevet în legătură cu intrarea pe piața americană 2.
- Cipla USA, Inc.
Filială americană a grupului Cipla, parte în același acord de soluționare și licență privind PEDMARK® 2.
- Alți producători generici de tiosulfat de sodiu
Concurenții potențiali pot intra pe piață după expirarea protecției sau prin alte căi legale, ceea ce depinde de reglementări și de brevete 12.
- Companii farmaceutice și biotehnologice mari din oncologie
Concurenții din sectorul general al terapiei oncologice au resurse mult mai mari și pot dezvolta alternative sau soluții concurente 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent17 sept. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial13 aug. 2026
- Raport curent10 iun. 2026Vot al acționarilor
- Raport curent22 mai 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent18 mai 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial14 mai 2026
- Raport curent28 apr. 2026Schimbări în conducere
- Convocare AGA (proxy)28 apr. 2026
- Raport curent22 apr. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent07 apr. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Fennec Pharmaceuticals Inc. · 27 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Fennec Pharmaceuticals Inc. · 13 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Fennec Pharmaceuticals Inc. · 24 mar. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.