olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Denali Therapeutics, Inc. DNLI

Biological Products, (No Diagnostic Substances) · SIC 2836 · Verticală: Biological Products, (No Diagnostic Substances) (SIC 2836)

20,96USD+7,76 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Denali Therapeutics dezvoltă medicamente biologice care traversează bariera hematoencefalică, pentru boli neurodegenerative și boli lizozomale rare. Primul său produs aprobat, AVLAYAH, a început distribuția comercială în aprilie 2026, iar compania a raportat în trimestrul al doilea un venit net din produse de 3.6 milioane USD, în timp ce pierderea netă a rămas ridicată.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Denali Therapeutics, Inc. (DNLI) costa 20,96 USD (+7,76 % într-o zi), cu capitalizare 3,4 mld USD, beta 1,51, interval pe 52 de săptămâni 14,41–27,21 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 17,8 mil USD, profit net de 70,1 mil USD, EPS diluat 0,37 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
3,4 mld USD
acțiuni la 28 oct. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -1,73 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
-8,27 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,51
Volatilitate (1 an) 56 %
Interval 52 săpt.
14,4127,21

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
62,4
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
17,44 – 20,23
peste banda superioară · %B 1,26 · lățimea benzii 14,8 %
SMA 50 / 200
20,43 / 21,24
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,16 / -0,47
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+5,3 %−2,0 %+7,3 pp—
3 luni−14,2 %−2,2 %−12,0 pp—
6 luni+2,7 %+4,3 %−1,6 pp—
De la început de an+27,0 %+10,6 %+16,4 pp—
1 an+40,5 %+10,5 %+30,0 pp−8,4 %
3 ani−4,0 %+73,7 %−77,7 pp+17,1 %
5 ani−61,9 %+61,7 %−123,6 pp—
Scădere maximă (1 an)
−35,3 %
09 iul. 2026 → 16 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−78,8 %
08 nov. 2021 → 08 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−17,6 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
17,8 mil USD
indisponibil an/an
Profit net
70,1 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
0,37
indisponibil an/an
netă / operațională
394,5 % / -713,0 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri0—000—3,6 mil17,8 mil
Costul vânzărilor——00——93,0 mii192,0 mii
Cercetare și dezvoltare99,8 mil116,2 mil102,7 mil102,0 mil97,9 mil103,8 mil97,0 mil106,1 mil
Cheltuieli generale și de vânzare——32,3 mil35,5 mil——36,3 mil37,5 mil
Profit operațional-129,8 mil-145,6 mil-135,0 mil-137,4 mil-137,4 mil-137,4 mil-130,5 mil-126,8 mil
Amortizare și depreciere1,9 mil2,3 mil3,0 mil ≈2,9 mil ≈2,9 mil2,8 mil3,6 mil ≈3,6 mil ≈
Profit net-114,8 mil-133,0 mil-124,1 mil-126,9 mil-128,5 mil-128,4 mil-127,6 mil70,1 mil
EPS diluat-0,67 ≈-0,78-0,72-0,74-0,73 ≈-0,69-0,680,37
Flux de numerar operațional-83,7 mil-131,5 mil-75,3 mil ≈-107,3 mil ≈-98,5 mil-131,2 mil-97,0 mil ≈-117,4 mil ≈
Investiții (capex)5,1 mil5,1 mil4,3 mil ≈-1,4 mil ≈1,5 mil2,5 mil805,0 mii ≈1,0 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri129,2 mil26,7 mil335,7 mil48,7 mil108,5 mil330,5 mil00
Venituri an/anindisponibil−79,3 %+1.158,2 %−85,5 %+122,9 %+204,7 %−100,0 %indisponibil
Profit net-36,2 mil-197,6 mil71,1 mil-290,6 mil-326,0 mil-145,2 mil-422,8 mil-512,5 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibil−508,5 %indisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat-0,39-2,070,63-2,39-2,60-1,06-2,57-2,97
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil−479,4 %indisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-28,1 %-740,7 %21,2 %-597,2 %-300,6 %-43,9 %indisponibilindisponibil
Flux de numerar liber46,7 mil-169,5 mil413,1 mil-219,9 mil-262,5 mil-370,9 mil-363,6 mil-422,1 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
205,3 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
1,0 mld USD
Active totale
1,1 mld USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
9,16x
ROE
-45,7 %
ROA
-40,7 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
330,5 mil
2024
0
2025
0

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
423,9 mil
2024
396,4 mil
2025
418,8 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
-196,7 mil
2024
-487,3 mil
2025
-555,3 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
16,7 mil
2024
7,8 mil
2025
11,2 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
-180,0 mil ≈
2024
-479,5 mil ≈
2025
-544,2 mil ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Impozit pe profit
2023
30,0 mii
2024
68,0 mii
2025
102,0 mii

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit net
2023
-145,2 mil
2024
-422,8 mil
2025
-512,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
-1,06
2024
-2,57
2025
-2,97

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
137,4 mil
2024
164,5 mil
2025
172,6 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
127,1 mil
2024
175,0 mil
2025
205,3 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
—
2024
—
2025
0

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Stocuri
2023
—
2024
—
2025
0

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Active curente
2023
1,1 mld
2024
864,4 mil
2025
900,7 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
45,6 mil
2024
55,2 mil
2025
52,4 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
—
2024
—
2025
0

SEC (XBRL)· 07 mai 2026verificat

Active totale
2023
1,2 mld
2024
1,4 mld
2025
1,1 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
9,5 mil
2024
11,1 mil
2025
505,0 mii

SEC (XBRL)· 07 mai 2026verificat

Datorii curente
2023
78,0 mil
2024
102,2 mil
2025
98,4 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
123,0 mil
2024
144,5 mil
2025
131,1 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
1,0 mld †
2024
1,2 mld †
2025
1,0 mld †

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-358,0 mil
2024
-347,7 mil
2025
-412,6 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
12,9 mil
2024
15,9 mil
2025
9,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-370,9 mil ≈
2024
-363,6 mil ≈
2025
-422,1 mil ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
249,3 mil
2024
-88,8 mil
2025
255,3 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
17,8 mil
2024
484,3 mil
2025
189,2 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
-2.428,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBIT
-2.488,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
-1.470,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
-2.104,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
-33,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
-27,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-45,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
6,2x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
5,9x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea imediată
1,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-444,2 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
5,8 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
-450,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
322 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
3,4 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-8,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
3,6x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
157,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-13,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 3 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

20,96 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 3,4 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
3,4 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
3,6x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-33,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
-1.470,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

25/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 28 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 03 nov. 2026
verificat 1039derivat 78

Scorul pe grupe

19 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Biological Products, (No Diagnostic Substances) (SIC 2836)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate-1.470,5 %21 (față de colegi)33 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie6,2x100 (pe interval fix)22 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-13,4 %0 (pe interval fix)44 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial21/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Denali Therapeutics Inc. (DNLI). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 0 USD în 2025; marjă netă -1 470,5 %; ROE -33,9 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 6,2x

Ce o infirmă

  • Marja netă: -1 470,5 %
  • Randament FCF: -13,4 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Biological Products, (No Diagnostic Substances) (SIC 2836) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 38,4x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 20,7x
P/S
157,1x
mediana verticalei 7,3x
peste mediană (+2.042,2 %)
P/B
3,6x
mediana verticalei 5,8x
sub mediană (−37,8 %)
ROE
-33,9 %
mediana verticalei -42,4 %
peste mediană
Marja netă
-1.470,5 %
mediana verticalei -102,9 %
sub mediană
Marja EBIT
-2.488,1 %
mediana verticalei -122,7 %
sub mediană
Venituri an/an
—
mediana verticalei 3,7 %
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 3,1x
Randament dividend
—
mediana verticalei 0,8 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AMGNAmgen Inc.249,4 mld28,791,5 %23,0 %+10,0 %+34 % / +71 %
GILDGilead Sciences, Inc.207,7 mld—-22,3 %-12,5 %+2,4 %+33 % / +119 %
MRNAModerna, Inc.91,2 mld—-39,0 %-141,4 %−39,9 %+779 % / +194 %
RVMDRevolution Medicines, Inc.41,6 mld—-79,1 %—indisponibil+150 % / +733 %
BIIBBiogen Inc.36,8 mld106,41,9 %3,4 %+2,2 %+37 % / +6 %
MESOMesoblast Limited18,5 mld—-19,0 %-593,9 %+191,4 %−17 % / +425 %
EXELExelixis, Inc.17,6 mld21,644,3 %35,5 %+7,0 %+64 % / +232 %
HALOHalozyme Therapeutics, Inc.14,8 mld38,4173,7 %24,9 %+37,6 %+83 % / +238 %
KYMRKymera Therapeutics, Inc.11,6 mld—-27,3 %-341,8 %−16,7 %+101 % / +556 %
TWSTTwist Bioscience Corporation8,9 mld—-29,6 %-31,7 %+20,3 %+345 % / +493 %
SCNIScinai Immunotherapeutics Ltd.6,2 mld—-91,9 %-633,6 %+99,2 %−96 % / −99 %
CGONCG Oncology, Inc.6,0 mld—-26,4 %-3.602,7 %+254,7 %+51 % / indisponibil
TARSTarsus Pharmaceuticals, Inc.3,4 mld—-319,8 %-102,9 %+146,7 %−14 % / +318 %
DNLIDenali Therapeutics Inc.3,4 mld—-33,9 %-1.470,5 %indisponibil+40 % / −4 %
ADMAAdma Biologics, Inc.2,3 mld14,941,9 %33,0 %+19,6 %−45 % / +183 %
VCELVericel Corporation2,3 mld107,77,2 %7,9 %+16,5 %+13 % / +28 %
BCRXBiocryst Pharmaceuticals, Inc.2,1 mld——-40,9 %+94,1 %+15 % / +40 %
VIRVir Biotechnology, Inc.2,0 mld—-26,1 %-83,0 %−7,6 %+83 % / +24 %
ALVOAlvotech1,5 mld46,7—4,8 %+19,7 %−8 % / −51 %
INBXInhibrx Biosciences, Inc.1,3 mld—-1.773,6 %—+550,0 %+3 % / indisponibil
EVAXEvaxion A1,2 mld—-100,2 %-102,4 %+125,1 %−50 % / −93 %
CADLCandel Therapeutics, Inc.692,5 mil—-81,8 %—0,0 %+90 % / +907 %
SRZNSurrozen, Inc.372,0 mil——-2.885,3 %−67,4 %+91 % / +340 %
AUTLAutolus Therapeutics plc367,3 mil—-133,0 %-238,7 %+644,9 %−2 % / −68 %
LXEOLexeo Therapeutics, Inc.265,0 mil—-46,8 %—indisponibil−67 % / −75 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru DNLI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (03 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (03 nov. 2026).

Pe scurt

Denali Therapeutics dezvoltă medicamente biologice care traversează bariera hematoencefalică, pentru boli neurodegenerative și boli lizozomale rare. Primul său produs aprobat, AVLAYAH, a început distribuția comercială în aprilie 2026, iar compania a raportat în trimestrul al doilea un venit net din produse de 3.6 milioane USD 3, în timp ce pierderea netă a rămas ridicată 3.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are o platformă proprietară de transport prin bariera hematoencefalică, validată prin primul produs aprobat FDA și prin date clinice din mai multe programe 13.
  • AVLAYAH este primul și singurul medicament aprobat FDA din clasa sa emergentă, ceea ce oferă un avantaj de primă intrare în anumite indicații 3.
  • Poziția financiară este susținută de rezerve substanțiale și de încasarea din vânzarea voucherului de prioritate pentru boli pediatrice rare 3.

Puncte slabe

  • Compania nu a avut venituri din produse până în 2026, iar pierderile nete mari și acumularea de deficit arată dependența de finanțare externă 13.
  • Venitul din AVLAYAH rămâne foarte mic în primul trimestru complet de vânzări, ceea ce arată că lansarea comercială este încă în fază timpurie 3.
  • Eșecul studiului LUMA și oprirea unor programe arată riscul concentrării pe câteva proiecte clinice 3.

Oportunități

  • Dacă accesul la plată continuă să se extindă, AVLAYAH ar putea genera venituri mai mari în trimestrele următoare, iar compania a anunțat deja estimări pentru al treilea trimestru 3.
  • Rezultatele viitoare din programele pentru Alzheimer, sindromul Sanfilippo și boala Pompe ar putea deschide noi linii de produse în indicații mari 13.
  • Platforma TransportVehicle ar putea fi aplicată și în oncologie, unde compania a prezentat date preclinice pentru un anticorp bispecific 1.

Amenințări

  • Dacă studiul de confirmare COMPASS nu susține beneficiul clinic, aprobarea accelerată a AVLAYAH ar putea fi limitată sau retrasă 2.
  • Alte companii care dezvoltă terapii pentru bariera hematoencefalică sau pentru aceleași boli ar putea ajunge primele pe piață 1.
  • Presiunea asupra prețurilor și a rambursării din partea plătitorilor ar putea reduce veniturile din produsele aprobate 1.

Riscuri

  • Confirmarea beneficiului clinicridicat

    Aprobarea AVLAYAH s-a bazat pe un marker surogat, iar continuarea aprobării depinde de confirmarea beneficiului clinic în studiul COMPASS 2.

  • Pierderi nete persistenteridicat

    Compania a raportat pierderi nete mari în ultimii ani și anticipează că pierderile vor continua, ceea ce poate necesita finanțare suplimentară 13.

  • Eșecuri clinice în programemediu

    Studiile pot înregistra eșecuri sau întârzieri, cum s-a întâmplat cu DNL151 și DNL343, iar rezultatele pot modifica calendarul de lansare 13.

  • Dependența de partenerimediu

    Unele programe depind de colaborări cu terțe părți, iar decizia unui partener de a ieși poate afecta calendarul sau valoarea programelor 13.

  • Dependența de furnizoriscăzut

    Producția depinde parțial de furnizori externi, iar întreruperea aprovizionării ar putea afecta disponibilitatea produselor 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă vânzările AVLAYAH cresc conform estimărilor și accesul la plată se extinde, compania ar putea construi un portofoliu comercial solid în boli rare, sprijinit de o platformă validată clinic.
  • Rezervele financiare, întărite de vânzarea voucherului de prioritate, ar putea oferi timp pentru a finaliza studiile cheie fără finanțare de urgență.
  • Platforma TransportVehicle ar putea deschide mai multe indicații, dacă datele din programele pentru Alzheimer și Sanfilippo confirmă beneficiul clinic.

Ce ar strica teza

  • Dacă beneficiul clinic din COMPASS nu se confirmă, aprobarea AVLAYAH ar putea fi pusă sub semnul întrebării, iar veniturile ar putea rămâne limitate.
  • Pierderile nete mari și cheltuielile comerciale în creștere ar putea necesita noi finanțări, ceea ce ar putea diluă sau restricționa activitatea.
  • Eșecurile din programele neurodegenerative arată că mulți candidați nu ajung la aprobare, iar valoarea portofoliului ar putea fi redusă.

De urmărit

  • Venitul net din AVLAYAH în trimestrul al treilea față de estimarea de 10-12 milioane USDQ3 2026
  • Rezultatele studiului COMPASS și extinderea etichetei pentru adulți2027
  • Rezultatele studiului BEACON pentru purtătorii de variantă LRRK2prima jumătate a 2027
  • Depunerea cererii BLA pentru zafinofusp alfa (DNL126) în sindromul Sanfilippo tip A2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (03 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (03 nov. 2026).

Afacerea

Compania își construiește activitatea pe platforma proprietară TransportVehicle, care transportă molecule mari, precum enzime, oligonucleotide și anticorpi, până în creier după administrare sistemică 1. Scopul declarat este ca medicamentele să ajungă la țesuturile greu accesibile, inclusiv creierul, fără a depinde de un singur tip de moleculă 1. Denali urmărește mai întâi lansări în bolile lizozomale rare și apoi extinderea către boli neurodegenerative comune 1.

Până în 2026, Denali a trecut de la validarea platformei la faza de lansare comercială, o schimbare care aduce atât venituri noi, cât și cheltuieli comerciale mai mari 23. Compania menționează și un program de colaborări, inclusiv cu Biogen și Takeda, care împart costurile și drepturile pentru anumite programe 1.

Infrastructura de producție include o unitate de fabricație clinică din Salt Lake City, deschisă în martie 2025, completată de producători externi pentru capacitate suplimentară 1. Această structură hibridă are rolul de a controla lanțul de aprovizionare pe măsură ce portofoliul se extinde 1.

Segmente

Boli lizozomale rare (ETV)

AVLAYAH, aprobat accelerat de FDA pentru sindromul Hunter (MPS II) la sfârșitul lui martie 2026, este primul produs comercial al companiei și, în trimestrul al doilea 2026, a generat primele vânzări în SUA 23. Programul DNL126 pentru sindromul Sanfilippo tip A se află în studiu de fază 1/2, iar lansarea depinde de o viitoare cerere de autorizare 3.

Boli neurodegenerative (OTV, ATV, PTV, LRRK2)

Programele pentru Alzheimer, Parkinson și demența frontotemporală legată de GRN sunt încă în faze clinice timpurii sau intermediare 3. Studiul LUMA pentru DNL151 nu și-a atins obiectivele, iar compania a oprit dezvoltarea pentru Parkinson idiopatic, păstrând doar studiul BEACON pentru purtătorii de variantă LRRK2 3.

Piața în context

Compania estimează că piața combinată a primelor două terapii enzimatice ETV depășește 1 miliard USD, iar întregul grup de terapii ETV ar putea avea un potențial de peste 5 miliarde USD 1. Boli precum Alzheimer și Parkinson, care afectează peste 40 de milioane de oameni la nivel mondial, sunt prezentate cu un potențial de piață de peste 5 miliarde USD pentru fiecare indicație 1.

Piața reală a AVLAYAH rămâne în fază incipientă, deoarece accesul la plată se extinde rapid, dar veniturile sunt încă mici în raport cu cheltuielile 3. Gradul de adoptare va depinde de cât de repede se extind politicile de rambursare și de interesul medicilor și al familiilor 3.

Tendințe

  • Acces la plată în extinderevânt din spate

    Compania raportează că politicile comerciale publicate acoperă peste 50% din vieți asigurate, iar mai multe programe Medicaid de stat au inclus AVLAYAH, ceea ce ar putea accelera vânzările 3.

  • Interes timpuriu peste așteptărivânt din spate

    Compania spune că interesul inițial pentru începerea tratamentului a depășit estimările interne, iar un număr mare de organizații care tratează pacienți eligibili au fost contactate 3.

  • Eșecuri și reveniri în portofoliuvânt din față

    Oprirea programului DNL151 și plecarea Takeda din DNL593 arată că unele programe pot fi abandonate sau reconfigurate, ceea ce ar putea întârzia veniturile viitoare 3.

  • Costuri de lansare și finanțaremixt

    Creșterea cheltuielilor comerciale și pierderile nete mari fac ca finanțarea din vânzarea voucherului de prioritate și din alte surse să rămână importantă dacă vânzările cresc mai lent decât se așteaptă 23.

Poziția concurențială

În sindromul Hunter, terapia standard este terapia de substituție enzimatică, care nu tratează manifestările din sistemul nervos central, ceea ce oferă AVLAYAH o diferențiere clară 1. Totuși, companiile care dezvoltă alte platforme de transport prin bariera hematoencefalică, inclusiv abordări bazate pe alte receptoare, concurează pentru aceleași indicații neurologice 1.

În boli neurodegenerative, competiția include alte terapii care vizează amiloidul și tau, precum și programele de Parkinson în faze avansate 1. Dacă alte terapii ajung primele pe piață, poziția relativă a Denali în aceste indicații ar putea fi afectată 1.

  • Terapia standard de substituție enzimatică

    Tratamentul actual pentru bolile lizozomale, care nu abordează manifestările din sistemul nervos central, ceea ce lasă loc pentru terapii care traversează bariera hematoencefalică 1.

  • BiogenBIIB

    Partener în programul LRRK2 (DNL151), care a eșuat în studiul LUMA și a fost oprit 3.

  • Takeda

    Partener anterior pentru DNL593, care a ieșit din colaborare din motive strategice 3.

  • Sanofi

    Partener pentru eclitasertib (RIPK1), un program periferic, în afara sferei principale a companiei 1.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 25 oct. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 03 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Denali Therapeutics, Inc. · 26 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Denali Therapeutics, Inc. · 06 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Denali Therapeutics, Inc. · 06 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Denali Therapeutics, Inc. (DNLI): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw