olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Twist Bioscience Corporation TWST
Biological Products, (No Diagnostic Substances) · SIC 2836 · Verticală: Biological Products, (No Diagnostic Substances) (SIC 2836)
Twist Bioscience dezvoltă o platformă de sinteză a ADN-ului care « scrie » ADN pe un cip de siliciu și livrează gene sintetice, instrumente NGS și servicii de descoperire de anticorpi către cercetători din sănătate, chimie și agricultură. Compania traversează o perioadă de creștere accelerată, cu venituri de 376.6 milioane USD în exercițiul 2025 și 118.4 milioane USD în trimestrul trei din 2026.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Twist Bioscience Corporation (TWST) costa 142,58 USD (+1,63 % într-o zi), cu capitalizare 8,9 mld USD, beta 2,18, interval pe 52 de săptămâni 25,45–205,00 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 118,4 mil USD (+23,2 % an/an), profit net de -35,1 mil USD (−271,9 % an/an), EPS diluat -0,56 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 46,4
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 125,14 – 171,27
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,38 · lățimea benzii 31,1 %
- SMA 50 / 200
- 152,59 / 90,45
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -2,56 / -1,33
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −30,4 % | −2,0 % | −28,5 pp | — |
| 3 luni | +24,0 % | −2,2 % | +26,1 pp | — |
| 6 luni | +139,5 % | +4,3 % | +135,2 pp | — |
| De la început de an | +349,5 % | +10,6 % | +338,9 pp | — |
| 1 an | +374,3 % | +10,5 % | +363,9 pp | +5,3 % |
| 3 ani | +664,1 % | +73,7 % | +590,4 pp | −6,6 % |
| 5 ani | +4,9 % | +61,7 % | −56,8 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 84,7 mil | 88,7 mil | 92,8 mil | 96,1 mil | 99,0 mil | 103,7 mil | 110,7 mil | 118,4 mil |
| Costul vânzărilor | 46,5 mil | 45,9 mil | 46,8 mil | 44,8 mil | 48,2 mil | 49,7 mil | 53,6 mil | 55,9 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 21,1 mil | 21,3 mil | 23,9 mil | 18,0 mil | 17,0 mil | 17,1 mil | 19,7 mil | 18,0 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 53,1 mil | 56,2 mil | 63,7 mil | 63,4 mil | 63,8 mil | 69,7 mil | 76,1 mil | 80,7 mil |
| Profit operațional | -36,0 mil | -34,6 mil | -41,6 mil | -30,1 mil | -29,9 mil | -32,9 mil | -45,9 mil | -36,3 mil |
| Amortizare și depreciere | 6,7 mil | 6,4 mil | 6,4 mil ≈ | 6,1 mil ≈ | 6,0 mil | 6,2 mil | 6,4 mil ≈ | 6,8 mil ≈ |
| Cheltuieli cu dobânzile | 29,0 mii | 24,0 mii | 143,0 mii | — | — | — | — | — |
| Profit înainte de impozit | -34,8 mil | -31,5 mil | -39,2 mil | 20,6 mil | -26,9 mil | -30,3 mil | -44,0 mil | -34,7 mil |
| Impozit pe profit | -96,0 mii | 97,0 mii | 175,0 mii | 191,0 mii | 257,0 mii | 253,0 mii | 43,0 mii | 311,0 mii |
| Profit net | -34,7 mil | -31,6 mil | -39,3 mil | 20,4 mil | -27,1 mil | -30,5 mil | -44,0 mil | -35,1 mil |
| EPS diluat | -0,59 ≈ | -0,53 | -0,66 | 0,33 | -0,45 ≈ | -0,50 | -0,71 | -0,56 |
| Flux de numerar operațional | -15,3 mil | -21,4 mil | -13,0 mil ≈ | -1,4 mil ≈ | -11,8 mil | -24,8 mil | -17,6 mil ≈ | 1,1 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 2,0 mil | 2,3 mil | 4,1 mil ≈ | 9,2 mil ≈ | 12,4 mil | 10,0 mil | 7,9 mil ≈ | 9,8 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 25,4 mil | 54,4 mil | 90,1 mil | 132,3 mil | 203,6 mil | 245,1 mil | 313,0 mil | 376,6 mil |
| Venituri an/an | +136,2 % | +113,9 % | +65,7 % | +46,9 % | +53,8 % | +20,4 % | +27,7 % | +20,3 % |
| Profit net | -71,2 mil | -107,7 mil | -139,9 mil | -152,1 mil | -217,9 mil | -204,6 mil | -208,7 mil | -77,7 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | -3,57 | -3,15 | -4,04 | -3,60 | -3,60 | -1,30 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -280,2 % | -198,0 % | -155,3 % | -114,9 % | -107,0 % | -83,5 % | -66,7 % | -20,6 % |
| Flux de numerar liber | -69,9 mil | -102,7 mil | -152,1 mil | -139,3 mil | -226,2 mil | -170,3 mil | -69,2 mil | -75,6 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 30 sept. 2025
- Numerar
- 183,0 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 473,0 mil USD
- Active totale
- 641,9 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 3,64x
- ROE
- -16,4 %
- ROA
- -12,4 %
- Marja FCF
- -20,1 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 90,1 mil | 132,3 mil | 203,6 mil | 245,1 mil | 313,0 mil | 376,6 mil | SEC (XBRL)· 17 nov. 2025verificat |
| Costul vânzărilor | 61,4 mil | 80,6 mil | 119,3 mil | 155,4 mil | 179,6 mil | 185,6 mil | SEC (XBRL)· 17 nov. 2025verificat |
| Profit brut | 28,7 mil ≈ | 51,7 mil ≈ | 84,2 mil ≈ | 89,7 mil ≈ | 133,3 mil ≈ | 191,0 mil ≈ | SEC (XBRL)· 17 nov. 2025derivat |
| Cercetare și dezvoltare | 43,0 mil | 69,1 mil | 120,3 mil | 106,9 mil | 90,9 mil | 80,3 mil | SEC (XBRL)· 17 nov. 2025verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 103,3 mil | 135,9 mil | 212,9 mil | 189,7 mil | 218,4 mil | 247,0 mil | SEC (XBRL)· 17 nov. 2025verificat |
| Profit operațional | -140,1 mil | -152,7 mil | -234,8 mil | -217,2 mil | -220,8 mil | -136,3 mil | SEC (XBRL)· 17 nov. 2025verificat |
| Amortizare și depreciere | 6,7 mil | 9,8 mil | 16,5 mil | 29,3 mil | 31,4 mil | 24,9 mil | SEC (XBRL)· 17 nov. 2025verificat |
| EBITDA | -133,4 mil ≈ | -143,0 mil ≈ | -218,3 mil ≈ | -187,8 mil ≈ | -189,4 mil ≈ | -111,4 mil ≈ | SEC (XBRL)· 17 nov. 2025derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 787,0 mii | 367,0 mii | 80,0 mii | 5,0 mii | 29,0 mii | — | SEC (XBRL)· 18 nov. 2024verificat |
| Profit înainte de impozit | -139,5 mil | -154,0 mil | -228,3 mil | -203,5 mil | -208,2 mil | -77,0 mil | SEC (XBRL)· 17 nov. 2025verificat |
| Impozit pe profit | 382,0 mii | -1,9 mil | -10,4 mil | 1,2 mil | 560,0 mii | 719,0 mii | SEC (XBRL)· 17 nov. 2025verificat |
| Profit net | -139,9 mil | -152,1 mil | -217,9 mil | -204,6 mil | -208,7 mil | -77,7 mil | SEC (XBRL)· 17 nov. 2025verificat |
| EPS diluat | -3,57 | -3,15 | -4,04 | -3,60 | -3,60 | -1,30 | SEC (XBRL)· 17 nov. 2025verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 39,2 mil | 48,3 mil | 53,9 mil | 56,9 mil | 58,0 mil | 59,8 mil | SEC (XBRL)· 17 nov. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor; Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 189,7 mil
- 2024
- 218,4 mil
- 2025
- 247,0 mil
SEC (XBRL)· 17 nov. 2025verificat
- 2023
- 56,9 mil
- 2024
- 58,0 mil
- 2025
- 59,8 mil
SEC (XBRL)· 17 nov. 2025verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 93,7 mil | 465,8 mil | 378,7 mil | 286,5 mil | 226,3 mil | 183,0 mil | SEC (XBRL)· 17 nov. 2025verificat |
| Creanțe | 26,4 mil | 28,5 mil | 40,3 mil | 44,1 mil | 34,9 mil | 57,0 mil | SEC (XBRL)· 17 nov. 2025verificat |
| Stocuri | 12,3 mil | 31,8 mil | 39,3 mil | 32,1 mil | 24,1 mil | 28,3 mil | SEC (XBRL)· 17 nov. 2025verificat |
| Active curente | 334,9 mil | 546,5 mil | 596,5 mil | 424,3 mil | 346,8 mil | 333,0 mil | SEC (XBRL)· 17 nov. 2025verificat |
| Imobilizări corporale nete | 25,5 mil | 44,1 mil | 139,4 mil | 131,8 mil | 102,5 mil | 102,3 mil | SEC (XBRL)· 17 nov. 2025verificat |
| Fond comercial | 1,1 mil | 22,4 mil | 85,8 mil | 85,8 mil | 85,8 mil | 82,2 mil | SEC (XBRL)· 17 nov. 2025verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 307,0 mii | 18,3 mil | 59,7 mil | 54,5 mil | 14,5 mil | 13,4 mil | SEC (XBRL)· 17 nov. 2025verificat |
| Active totale | 398,9 mil | 702,1 mil | 961,4 mil | 776,4 mil | 614,3 mil | 641,9 mil | SEC (XBRL)· 17 nov. 2025verificat |
| Datorii comerciale | 4,8 mil | 14,9 mil | 20,1 mil | 14,1 mil | 1,6 mil | 11,1 mil | SEC (XBRL)· 17 nov. 2025verificat |
| Datorie pe termen scurt | 3,3 mil | 1,6 mil | 0 | — | — | — | SEC (XBRL)· 28 nov. 2022verificat |
| Datorie pe termen lung | 1,4 mil | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 27 nov. 2020verificat |
| Datorii curente | 36,0 mil | 63,1 mil | 90,7 mil | 73,3 mil | 71,0 mil | 91,4 mil | SEC (XBRL)· 17 nov. 2025verificat |
| Datorii totale | 62,6 mil | 121,3 mil | 172,0 mil | 153,0 mil | 141,6 mil | 168,9 mil | SEC (XBRL)· 17 nov. 2025verificat |
| Capital propriu | 336,3 mil † | 580,8 mil † | 789,4 mil † | 623,4 mil † | 472,7 mil † | 473,0 mil † | SEC (XBRL)· 17 nov. 2025verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 54,5 mil
- 2024
- 14,5 mil
- 2025
- 13,4 mil
SEC (XBRL)· 17 nov. 2025verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -142,3 mil | -112,2 mil | -124,4 mil | -142,5 mil | -64,1 mil | -47,6 mil | SEC (XBRL)· 17 nov. 2025verificat |
| Investiții (capex) | 9,9 mil | 27,1 mil | 101,9 mil | 27,8 mil | 5,1 mil | 28,0 mil | SEC (XBRL)· 17 nov. 2025verificat |
| Flux de numerar liber | -152,1 mil ≈ | -139,3 mil ≈ | -226,2 mil ≈ | -170,3 mil ≈ | -69,2 mil ≈ | -75,6 mil ≈ | SEC (XBRL)· 17 nov. 2025derivat |
| Flux de numerar din investiții | -114,7 mil | 156,2 mil | -232,9 mil | 50,6 mil | -3,1 mil | -24,8 mil | SEC (XBRL)· 17 nov. 2025verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 303,7 mil | 329,2 mil | 270,5 mil | 911,0 mii | 6,9 mil | 28,5 mil | SEC (XBRL)· 17 nov. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -142,5 mil
- 2024
- -64,1 mil
- 2025
- -47,6 mil
SEC (XBRL)· 17 nov. 2025verificat
- 2023
- 50,6 mil
- 2024
- -3,1 mil
- 2025
- -24,8 mil
SEC (XBRL)· 17 nov. 2025verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 8,9 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
27 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -31,7 % | 69 (față de colegi) | 23 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 22,8 % | 100 (pe interval fix) | 31 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,7x | 100 (pe interval fix) | 15 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -1,0 % | 0 (pe interval fix) | 31 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial69/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Twist Bioscience Corporation (TWST). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 376,6 mil USD în 2025; creștere an/an 20,3 %; marjă netă -31,7 %; ROE -29,6 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- CAGR venituri 3 ani: 22,8 %
- Lichiditatea curentă: 2,7x
Ce o infirmă
- Randament FCF: -1,0 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Biological Products, (No Diagnostic Substances) (SIC 2836) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AMGNAmgen Inc. | 249,4 mld | 28,7 | 91,5 % | 23,0 % | +10,0 % | +34 % / +71 % |
| GILDGilead Sciences, Inc. | 207,7 mld | — | -22,3 % | -12,5 % | +2,4 % | +33 % / +119 % |
| MRNAModerna, Inc. | 91,2 mld | — | -39,0 % | -141,4 % | −39,9 % | +779 % / +194 % |
| RVMDRevolution Medicines, Inc. | 41,6 mld | — | -79,1 % | — | indisponibil | +150 % / +733 % |
| BIIBBiogen Inc. | 36,8 mld | 106,4 | 1,9 % | 3,4 % | +2,2 % | +37 % / +6 % |
| EXELExelixis, Inc. | 17,6 mld | 21,6 | 44,3 % | 35,5 % | +7,0 % | +64 % / +232 % |
| NBIXNeurocrine Biosciences, Inc. | 16,8 mld | 24,6 | 20,4 % | 19,0 % | +21,4 % | +9 % / +42 % |
| HALOHalozyme Therapeutics, Inc. | 14,8 mld | 38,4 | 173,7 % | 24,9 % | +37,6 % | +83 % / +238 % |
| KYMRKymera Therapeutics, Inc. | 11,6 mld | — | -27,3 % | -341,8 % | −16,7 % | +101 % / +556 % |
| TWSTTwist Bioscience Corporation | 8,9 mld | — | -29,6 % | -31,7 % | +20,3 % | +374 % / +664 % |
| BEAMBeam Therapeutics Inc. | 2,9 mld | — | -11,3 % | -73,9 % | +120,0 % | +10 % / −1 % |
| BCRXBiocryst Pharmaceuticals, Inc. | 2,1 mld | — | — | -40,9 % | +94,1 % | +15 % / +40 % |
| MAZEMaze Therapeutics, Inc. | 1,9 mld | — | -37,3 % | -5.343,6 % | indisponibil | −12 % / indisponibil |
| ALVOAlvotech | 1,5 mld | 46,7 | — | 4,8 % | +19,7 % | −8 % / −51 % |
| CGEMCullinan Therapeutics, Inc. | 803,8 mil | — | -50,3 % | — | −100,0 % | +10 % / +53 % |
| CADLCandel Therapeutics, Inc. | 692,5 mil | — | -81,8 % | — | 0,0 % | +90 % / +907 % |
| FDMT4D Molecular Therapeutics, Inc. | 611,3 mil | — | -43,3 % | -194,7 % | +230.194,6 % | +5 % / −3 % |
| ATYRaTYR PHARMA INC | 606,2 mil | — | -98,4 % | -32.003,7 % | −19,1 % | +691 % / +375 % |
| ALLOAllogene Therapeutics, Inc. | 411,1 mil | — | -42,4 % | -3.566,7 % | −100,0 % | −18 % / −49 % |
| AUTLAutolus Therapeutics plc | 367,3 mil | — | -133,0 % | -238,7 % | +644,9 % | −2 % / −68 % |
| FENCFennec Pharmaceuticals Inc. | 362,9 mil | — | -18,6 % | -5,5 % | −6,1 % | +26 % / +20 % |
| AGENAgenus Inc | 313,8 mil | 2,6 | — | 69,3 % | +10,4 % | +53 % / −55 % |
| OCGNOcugen, Inc. | 296,6 mil | — | — | -1.786,3 % | +8,8 % | −29 % / +126 % |
| ALECAlector, Inc. | 254,6 mil | — | -385,1 % | -850,1 % | −79,1 % | +71 % / −58 % |
| PLXProtalix BioTherapeutics, Inc. | 216,7 mil | 11,7 | 31,2 % | 23,5 % | −1,2 % | +51 % / +78 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru TWST din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Twist Bioscience dezvoltă o platformă de sinteză a ADN-ului care « scrie » ADN pe un cip de siliciu și livrează gene sintetice, instrumente NGS și servicii de descoperire de anticorpi către cercetători din sănătate, chimie și agricultură. Compania traversează o perioadă de creștere accelerată, cu venituri de 376.6 milioane USD în exercițiul 2025 și 118.4 milioane USD în trimestrul trei din 2026.
SWOT
Puncte tari
- Platforma proprietară de sinteză pe cip oferă avantaj de cost și precizie, iar baza de clienți este extinsă și fidelă.
- Veniturile au crescut în mai multe trimestre consecutive, iar marja brută s-a îmbunătățit din cauza eficienței operaționale.
- Portofoliul integrat, care leagă sinteza ADN de servicii de descoperire de anticorpi, oferă un avantaj de ecosistem.
Puncte slabe
- Compania a raportat pierderi nete în fiecare perioadă de la înființare și nu a atins încă profitabilitatea.
- Dependența de un singur furnizor pentru o componentă critică poate întârzia producția.
- Cheltuielile de vânzare și administrative au crescut mai repede decât veniturile în ultimele trimestre.
Oportunități
- Extinderea în proteine, RNA și descoperirea de anticorpi ar putea deschide piețe noi.
- Dacă aplicațiile NGS se extind în biopsia lichidă, cererea pentru produsele de pregătire a probelor ar putea crește.
- Programul de vânzări prin piață, dacă este utilizat, ar putea finanța creșterea fără a restricționa bilanțul.
Amenințări
- Un concurent care dezvoltă sinteza pe cip la scară comercială ar putea reduce avantajul tehnologic.
- Presiunea inflaționistă poate reduce marjele dacă costurile nu pot fi transferate clienților.
- Concentrarea veniturilor pe câțiva clienți mari ar putea afecta rezultatele dacă aceștia reduc comenzile.
Riscuri
- Pierderi nete recurenteridicat
Compania nu a atins încă profitabilitatea, iar pierderile ar putea continua dacă cheltuielile cresc mai rapid decât veniturile.
- Dependența de produsele de sinteză ADNridicat
Majoritatea veniturilor provin din produsele de sinteză ADN, iar o problemă în această linie ar afecta puternic rezultatele.
- Concurență intensămediu
Concurenții mari și emergenți ar putea reduce prețurile sau ar putea lansa tehnologii care depășesc platforma pe cip.
- Furnizor unic pentru o componentă criticămediu
Întreruperea livrărilor de la un singur furnizor ar putea întârzia capacitatea de producție a sintezei ADN.
- Necesitatea finanțării suplimentaremediu
Dacă fluxul de numerar operațional rămâne negativ, compania ar putea avea nevoie de capital suplimentar în condiții nefavorabile.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea veniturilor pe mai multe trimestre consecutive și apropierea de echilibrul EBITDA ajustat ar putea arăta că modelul de afaceri se maturizează.
- Platforma pe cip poate oferi avantaje de cost și viteză greu de replicat, ceea ce ar putea susține cota de piață.
- Extinderea spre proteine și descoperirea de anticorpi asistată de AI ar putea deschide surse noi de venit.
Ce ar strica teza
- Pierderile nete repetate și creșterea cheltuielilor comerciale ar putea prelungi perioada până la profitabilitate.
- Dependența de o platformă și de un singur tip de produs ar putea amplifica impactul unei concurențe agresive.
- Dacă costurile continuă să crească, marjele ar putea fi comprimate în ciuda creșterii volumelor.
De urmărit
- Realizarea echilibrului EBITDA ajustat în trimestrul patruQ4 2026
- Ghidajul de venituri pentru exercițiul 20272027
- Utilizarea programului de vânzări prin piață de 200 milioane USDnext 10-K
- Evoluția marjei brute în raport cu investițiile în capacitateQ1 2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Twist construiește o platformă proprietară care fabrichează ADN sintetic prin « scrierea » lui pe cipuri de siliciu, combinată cu software propriu și o platformă e-commerce. Produsele acoperă gene sintetice, oligonucleotide, instrumente pentru secvențiere de nouă generație și servicii de descoperire de anticorpi. Compania deservește peste 3,800 de clienți, iar sectorul sănătății a generat 215.1 milioane USD din veniturile exercițiului 2025.
Începând cu exercițiul 2026, Twist a regrupat liniile de produse în două categorii: sinteză ADN și soluții proteice, respectiv aplicații NGS. Compania a vândut afacerea de stocare a datelor pe ADN către Atlas Data Storage, păstrând o participație minoritară și drepturi la royalty-uri. Strategia urmărește extinderea în descoperirea de anticorpi și proteine.
Modelul de afaceri combină vânzări directe, distribuitori și un canal e-commerce care permite comenzi personalizate online. Serviciile biofarma includ parteneriate cu venituri din taxe de licențiere, servicii și milestone-uri, iar o parte din royalty-urile viitoare a fost cedată unui investitor în schimbul unei sume în numerar.
Segmente
NGS și instrumente de pregătire a probelor
Liniile NGS, redenumite în 2026 aplicații NGS, reprezintă cea mai mare parte a veniturilor și sunt folosite pentru pregătirea probelor de secvențiere în diagnostic oncologic și cercetare. Compania a raportat creșteri ale vânzărilor acestei linii în perioadele analizate.
Sinteză ADN și soluții proteice
Această categorie grupează genele sintetice, oligo pools, bibliotecile ADN și serviciile de descoperire de anticorpi. Ea a crescut puternic în trimestrul trei din 2026 și este considerată centrală pentru extinderea spre proteine și biologice.
Servicii biofarma
Serviciile de descoperire de anticorpi lucrează cu parteneri farmaceutici și generează venituri din licențe, taxe pe serviciu și milestone-uri. Compania a raportat un număr mare de programe finalizate, dar veniturile din această linie rămân mai mici decât cele din NGS.
Piața în context
Piața sintezei ADN și a instrumentelor genomice este legată de cercetarea biotehnologică, farmaceutică și diagnostică, iar Twist o deservește prin clienți globali. Veniturile au crescut cu 20% pe perioada de nouă luni încheiată la 30 iunie 2026, ceea ce indică o cerere solidă din partea clienților existenți și noi.
Regiunea Americilor generează cea mai mare parte a vânzărilor, în timp ce EMEA crește mai rapid. Compania operează într-un segment în care consolidarea și presiunea prețurilor pot schimba rapid poziția competitivă.
Tendințe
- Creșterea diagnosticului bazat pe NGSvânt din spate
Extinderea biopsiei lichide și a monitorizării bolii reziduale ar putea susține cererea pentru pregătirea probelor NGS. Dacă aceste aplicații se extind, linia NGS ar putea continua să contribuie puternic la venituri.
- Descoperirea de anticorpi asistată de inteligență artificialăvânt din spate
Clienții care folosesc platforme AI pentru descoperirea de anticorpi au nevoie de date de caracterizare de înaltă calitate, ceea ce poate crea oportunități pentru serviciile Twist.
- Presiunea inflaționistă asupra costurilorvânt din față
Creșterea costurilor operaționale ar putea reduce marjele dacă nu pot fi transferate integral clienților, iar clienții ar putea reduce volumele dacă prețurile cresc.
- Achiziții și parteneriate strategicemixt
Acordurile de licențiere și participațiile în companii partenere pot aduce tehnologie nouă, dar pot și crește angajamentele financiare și complexitatea integrării.
Poziția concurențială
Compania concurează cu furnizori de gene sintetice și servicii de biologie sintetică, dintre care unii fac parte din grupuri mari de științe ale vieții. Concurența vine și din companii emergente care dezvoltă procese de fabricare a ADN-ului pe cip sau alte tehnologii similare.
Diferențierea Twist se bazează pe scalare, timp scurt de livrare pentru produsele Express și platforma e-commerce. Dacă un concurent ar reproduce procesul pe cip la scară comercială, modelul de afaceri ar putea fi afectat.
- GenScript Biotech
Furnizor de gene sintetice și servicii de biologie sintetică, citat în raportul anual.
- Integrated DNA Technologies
Companie din grupul Danaher, activă în sinteza ADN și în instrumente genomice.
- GeneArt
Linie de sinteză genică aparținând grupului Thermo Fisher Scientific.
- Elegen Corporation
Companie emergentă din zona sintezei de ADN, menționată printre concurenți.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Twist-angle-dependent quantum phase diagrams in moiré bilayer MoTe<sub>2</sub>Nature · 04 nov. 2026 · EN
- Fine ‘omakase’ dining, with a twist, at SakiThe Japan Times · 31 oct. 2026 · EN
- Confirming altermagnetism: A geometric twist offers experimental proofPhys.org · 30 oct. 2026 · EN
- Hubble reveals a stunning twist in how the universe emerged from darknessScienceDaily · 30 oct. 2026 · EN
- The bizarre twist shaking up Alaska's Senate race and catching Trump's ireAxios · 29 oct. 2026 · EN
- Tokenization Gives Illiquid Funds a 24/7 Trading TwistBloomberg Markets · 29 oct. 2026 · EN
- Twist-Tunable Interlayer Excitons in Anisotropic ReS 2 /ReSe 2 HeterostructuresACS Nano · 29 oct. 2026 · EN
- Vrbo Launches Reserve Now, Pay Later — With a Twist on Airbnb’s ApproachSkift · 28 oct. 2026 · EN
- When Transition Metal Dichalcogenides Twist: Opportunities for Spintronics and Quantum TechnologiesACS Nano · 27 oct. 2026 · EN
- Nongshim gives Shin Ramyun fine-dining twist with top LA chefKorea Times — Business · 26 oct. 2026 · EN
- Plain silicon grating reveals a hidden 'twist' in light from electron beamsPhys.org · 23 oct. 2026 · EN
- A lost Schrödinger manuscript reveals a twist in quantum physicsHacker News · 22 oct. 2026 · EN
- Plot - twist trips , paranormal adventures and AI - powered vacations , where will 2027 take you ?Surge — GDELT DOC · 21 oct. 2026 · RO
- Hamlet Gets Contemporary Twist In DarwinSurge — GDELT DOC · 21 oct. 2026 · RO
- Scientists discover a surprising twist in Japan's 7,300-year-old volcanic apocalypseScienceDaily · 18 oct. 2026 · EN
- Postcard Hotel Is Bringing Its Brand to India’s Cities, With a Club-First Twist: ExclusiveSkift · 13 oct. 2026 · EN
- Scientists find a surprising genetic twist behind octopus intelligenceScienceDaily · 12 oct. 2026 · EN
- Negeri Sembilan’s Muhriz invited to Malaysia’s rulers council, in latest twist to throne tussleThe Straits Times — Asia · 12 oct. 2026 · EN
- Please, sir, can I have a walk? Dickens biographer finds likely inspiration for Oliver TwistThe Guardian World · 09 oct. 2026 · EN
- Air Canada Reveals New 8-Hour Nonstop A321XLR Route: But There's A TwistSimple Flying · 08 oct. 2026 · EN
Depuneri SEC
- Raport curent19 aug. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent19 aug. 2026Informare publică (Reg FD)
- Raport curent05 aug. 2026Acord material · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial03 aug. 2026
- Raport curent03 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial04 mai 2026
- Raport curent04 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent17 feb. 2026Item 3.02 · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent06 feb. 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial02 feb. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-09-30 · SEC / Twist Bioscience Corporation · 17 nov. 2025
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Twist Bioscience Corporation · 03 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Twist Bioscience Corporation · 03 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.