olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Protalix BioTherapeutics, Inc. PLX
Biological Products, (No Diagnostic Substances) · SIC 2836 · Verticală: Biological Products, (No Diagnostic Substances) (SIC 2836)
Protalix BioTherapeutics dezvoltă și comercializează terapii pentru boli rare, bazate pe platforma sa proprietară de expresie a proteinelor din celule vegetale, ProCellEx. Compania a atins profitabilitate în primul semestru din 2026, pe fondul creșterii vânzărilor Elfabrio, iar ghidajul de venituri pentru 2026 este reafirmat între 78,0 și 83,0 milioane USD.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Protalix BioTherapeutics, Inc. (PLX) costa 2,69 USD (+3,07 % într-o zi), cu capitalizare 216,7 mil USD, P/E 11,7 pe un EPS diluat de 0,23 USD în ultimele 12 luni, beta 0,85, interval pe 52 de săptămâni 1,67–3,15 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 19,9 mil USD (+27,1 % an/an), profit net de 3,8 mil USD (+2.203,0 % an/an), EPS diluat 0,05 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 55,4
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 2,46 – 2,79
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,70 · lățimea benzii 12,4 %
- SMA 50 / 200
- 2,65 / 2,42
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,01 / -0,02
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −0,7 % | −2,0 % | +1,3 pp | — |
| 3 luni | +10,2 % | −2,2 % | +12,4 pp | — |
| 6 luni | +33,2 % | +4,3 % | +28,9 pp | — |
| De la început de an | +49,4 % | +10,6 % | +38,9 pp | — |
| 1 an | +15,0 % | +10,5 % | +4,5 pp | −2,1 % |
| 3 ani | +45,4 % | +73,7 % | −28,3 pp | −14,2 % |
| 5 ani | +142,3 % | +61,7 % | +80,6 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 18,0 mil | 18,2 mil | 10,1 mil | 15,7 mil | 17,9 mil | 9,1 mil | 33,8 mil | 19,9 mil |
| Costul vânzărilor | 8,4 mil | 3,9 mil | 8,2 mil | 5,9 mil | 8,3 mil | 4,6 mil | 4,1 mil | 7,8 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 3,0 mil | 4,1 mil | 3,5 mil | 6,0 mil | 4,5 mil | 5,6 mil | 5,4 mil | 4,4 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 2,6 mil | 3,0 mil | 2,6 mil | 2,6 mil | 2,9 mil | 3,5 mil | 3,1 mil | 3,1 mil |
| Profit operațional | 4,0 mil | 7,2 mil | -4,1 mil | 1,2 mil | 2,1 mil | -4,7 mil | 21,1 mil | 4,7 mil |
| Profit înainte de impozit | 3,8 mil | 7,3 mil | -3,7 mil | 661,0 mii | 2,2 mil | -4,8 mil | 21,1 mil | 4,9 mil |
| Impozit pe profit | 607,0 mii | 822,0 mii | -113,0 mii | 497,0 mii | -116,0 mii | 728,0 mii | 2,8 mil | 1,1 mil |
| Profit net | 3,2 mil | 6,5 mil | -3,6 mil | 164,0 mii | 2,4 mil | -5,5 mil | 18,3 mil | 3,8 mil |
| EPS diluat | 0,03 | 0,06 ≈ | -0,05 | 0,00 | 0,03 | -0,07 ≈ | 0,22 | 0,05 |
| Flux de numerar operațional | 4,1 mil ≈ | 4,0 mil | -5,1 mil | -5,2 mil ≈ | -3,7 mil ≈ | 2,0 mil | 22,0 mil | -10,4 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 87,0 mii ≈ | 425,0 mii | 306,0 mii | 431,0 mii ≈ | 498,0 mii ≈ | 403,0 mii | 761,0 mii | 593,0 mii ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 10 din propriul istoric de 10 trimestre (min 10,1, mediană 35,5, max 800,6; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 34,2 mil | 54,7 mil | 62,9 mil | 38,4 mil | 47,6 mil | 65,5 mil | 53,4 mil | 52,7 mil |
| Venituri an/an | +62,4 % | +59,7 % | +15,0 % | −39,0 % | +24,2 % | +37,5 % | −18,5 % | −1,2 % |
| Profit net | -26,5 mil | -18,3 mil | -6,5 mil | -27,6 mil | -14,9 mil | 8,3 mil | 2,9 mil | -6,6 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −64,7 % | −325,2 % |
| EPS diluat | indisponibil | -1,23 | -0,22 | -0,62 | -0,31 | 0,09 | 0,04 | -0,08 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −55,6 % | −300,0 % |
| netă % | -77,3 % | -33,4 % | -10,4 % | -71,9 % | -31,3 % | 12,7 % | 5,5 % | -12,5 % |
| Flux de numerar liber | -8,4 mil | -20,0 mil | -26,8 mil | -11,7 mil | -25,6 mil | -2,5 mil | 7,4 mil | -13,6 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 14,7 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 48,2 mil USD
- Active totale
- 82,3 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 2,51x
- ROE
- -14,4 %
- ROA
- -8,5 %
- Marja FCF
- -25,8 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 62,9 mil | 38,4 mil | 47,6 mil | 65,5 mil | 53,4 mil | 52,7 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 10,9 mil | 16,3 mil | 19,6 mil | 23,0 mil | 24,3 mil | 27,0 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 52,0 mil ≈ | 22,0 mil ≈ | 28,0 mil ≈ | 42,5 mil ≈ | 29,1 mil ≈ | 25,8 mil ≈ | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026derivat |
| Cercetare și dezvoltare | 38,2 mil | 29,7 mil | 29,3 mil | 17,1 mil | 13,0 mil | 19,6 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 11,1 mil | 12,7 mil | 11,7 mil | 15,0 mil | 12,2 mil | 11,7 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | 2,7 mil | -20,5 mil | -13,0 mil | 10,5 mil | 3,9 mil | -5,5 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -6,5 mil | -27,6 mil | -14,4 mil | 8,6 mil | 4,2 mil | -5,6 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | — | — | 530,0 mii | 254,0 mii | 1,2 mil | 996,0 mii | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Profit net | -6,5 mil | -27,6 mil | -14,9 mil | 8,3 mil | 2,9 mil | -6,6 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,22 | -0,62 | -0,31 | 0,09 | 0,04 | -0,08 | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 29,1 mil | 44,1 mil | 48,5 mil | 82,4 mil | 81,1 mil | 78,5 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor.
- 2023
- 15,0 mil
- 2024
- 12,2 mil
- 2025
- 11,7 mil
SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat
- 2023
- 82,4 mil
- 2024
- 81,1 mil
- 2025
- 78,5 mil
SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 18,3 mil | 39,0 mil | 17,1 mil | 23,6 mil | 19,8 mil | 14,7 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 2,0 mil | 3,4 mil | 4,6 mil | 5,3 mil | 2,9 mil | 8,8 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 13,1 mil | 18,0 mil | 16,8 mil | 19,0 mil | 21,2 mil | 25,7 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Active curente | 55,7 mil | 61,7 mil | 44,9 mil | 69,9 mil | 60,1 mil | 66,7 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 4,8 mil | 5,0 mil | 4,6 mil | 5,0 mil | 4,6 mil | 4,9 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Active totale | 67,9 mil | 73,7 mil | 55,8 mil | 84,4 mil | 73,4 mil | 82,3 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 13,9 mil | 16,4 mil | 12,3 mil | 19,6 mil | — | — | SEC (XBRL)· 14 mar. 2024verificat |
| Datorii curente | 86,5 mil | 33,2 mil | 32,4 mil | 45,5 mil | 25,6 mil | 26,5 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 95,0 mil | 79,7 mil | 66,4 mil | 50,9 mil | 30,2 mil | 34,1 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | -27,0 mil † | -6,0 mil † | -10,6 mil † | 33,6 mil † | 43,2 mil † | 48,2 mil † | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -26,1 mil | -10,3 mil | -25,0 mil | -1,3 mil | 8,7 mil | -12,0 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 655,0 mii | 1,5 mil | 628,0 mii | 1,1 mil | 1,3 mil | 1,6 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -26,8 mil ≈ | -11,7 mil ≈ | -25,6 mil ≈ | -2,5 mil ≈ | 7,4 mil ≈ | -13,6 mil ≈ | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -20,0 mil | 18,9 mil | -5,0 mil | -16,7 mil | 4,2 mil | -2,4 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 46,5 mil | 12,1 mil | 8,2 mil | 24,7 mil | -16,8 mil | 9,3 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 216,7 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
44 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 5,16 – 8,30 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E5,16 – 8,30 (Mijloc 6,15)6 firme folosite · multiplul median 26,6x · quartile 22,4x – 36,0xAGEN, ALVO, AMGN, EXEL, HALO, NBIX
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 23,5 % | 91 (față de colegi) | 14 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 40,5 % | 15 (pe interval fix) | 14 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 3,5 % | 29 (pe interval fix) | 19 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,9x | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 11,7x | 86 (față de colegi) | 24 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 3,5 % | 44 (pe interval fix) | 19 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial29/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate53/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare67/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Protalix BioTherapeutics, Inc. (PLX). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 52,7 mil USD în 2025; creștere an/an -1,2 %; marjă netă 23,5 %; ROE 31,2 %.
Intervalul de valoare estimat este 5,16–8,30 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 6,15 USD, prețul de 2,69 USD lasă un potențial de 128,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 56,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 23,5 %
- Lichiditatea curentă: 2,9x
- P/E (TTM): 11,7x
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- Conversia profitului în FCF: 40,5 %
- CAGR venituri 3 ani: 3,5 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Biological Products, (No Diagnostic Substances) (SIC 2836) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AMGNAmgen Inc. | 249,4 mld | 28,7 | 91,5 % | 23,0 % | +10,0 % | +34 % / +71 % |
| GILDGilead Sciences, Inc. | 207,7 mld | — | -22,3 % | -12,5 % | +2,4 % | +33 % / +119 % |
| MRNAModerna, Inc. | 91,2 mld | — | -39,0 % | -141,4 % | −39,9 % | +779 % / +194 % |
| RVMDRevolution Medicines, Inc. | 41,6 mld | — | -79,1 % | — | indisponibil | +150 % / +733 % |
| BIIBBiogen Inc. | 36,8 mld | 106,4 | 1,9 % | 3,4 % | +2,2 % | +37 % / +6 % |
| EXELExelixis, Inc. | 17,6 mld | 21,6 | 44,3 % | 35,5 % | +7,0 % | +64 % / +232 % |
| NBIXNeurocrine Biosciences, Inc. | 16,8 mld | 24,6 | 20,4 % | 19,0 % | +21,4 % | +9 % / +42 % |
| HALOHalozyme Therapeutics, Inc. | 14,8 mld | 38,4 | 173,7 % | 24,9 % | +37,6 % | +83 % / +238 % |
| KYMRKymera Therapeutics, Inc. | 11,6 mld | — | -27,3 % | -341,8 % | −16,7 % | +101 % / +556 % |
| BEAMBeam Therapeutics Inc. | 2,9 mld | — | -11,3 % | -73,9 % | +120,0 % | +10 % / −1 % |
| BCRXBiocryst Pharmaceuticals, Inc. | 2,1 mld | — | — | -40,9 % | +94,1 % | +15 % / +40 % |
| MAZEMaze Therapeutics, Inc. | 1,9 mld | — | -37,3 % | -5.343,6 % | indisponibil | −12 % / indisponibil |
| ALVOAlvotech | 1,5 mld | 46,7 | — | 4,8 % | +19,7 % | −8 % / −51 % |
| CGEMCullinan Therapeutics, Inc. | 803,8 mil | — | -50,3 % | — | −100,0 % | +10 % / +53 % |
| CADLCandel Therapeutics, Inc. | 692,5 mil | — | -81,8 % | — | 0,0 % | +90 % / +907 % |
| FDMT4D Molecular Therapeutics, Inc. | 611,3 mil | — | -43,3 % | -194,7 % | +230.194,6 % | +5 % / −3 % |
| ATYRaTYR PHARMA INC | 606,2 mil | — | -98,4 % | -32.003,7 % | −19,1 % | +691 % / +375 % |
| RGNXREGENXBIO Inc. | 509,0 mil | — | -137,6 % | -112,6 % | +104,5 % | −42 % / −61 % |
| ALLOAllogene Therapeutics, Inc. | 411,1 mil | — | -42,4 % | -3.566,7 % | −100,0 % | −18 % / −49 % |
| AUTLAutolus Therapeutics plc | 367,3 mil | — | -133,0 % | -238,7 % | +644,9 % | −2 % / −68 % |
| FENCFennec Pharmaceuticals Inc. | 362,9 mil | — | -18,6 % | -5,5 % | −6,1 % | +26 % / +20 % |
| AGENAgenus Inc | 313,8 mil | 2,6 | — | 69,3 % | +10,4 % | +53 % / −55 % |
| OCGNOcugen, Inc. | 296,6 mil | — | — | -1.786,3 % | +8,8 % | −29 % / +126 % |
| ALECAlector, Inc. | 254,6 mil | — | -385,1 % | -850,1 % | −79,1 % | +71 % / −58 % |
| PLXProtalix BioTherapeutics, Inc. | 216,7 mil | 11,7 | 31,2 % | 23,5 % | −1,2 % | +15 % / +45 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru PLX din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 1,60 Randament total -40 % · Pe an -40 % | 2,84 Randament total 5 % · Pe an 5 % | 4,27 Randament total 59 % · Pe an 59 % |
| 3 ani | 1,52 Randament total -43 % · Pe an -17 % | 3,03 Randament total 13 % · Pe an 4 % | 5,03 Randament total 87 % · Pe an 23 % |
| 5 ani | 1,45 Randament total -46 % · Pe an -12 % | 3,25 Randament total 21 % · Pe an 4 % | 5,91 Randament total 120 % · Pe an 17 % |
- P/E la ieșire± 0,76
- Marja netă± 0,53
- Creșterea anuală a veniturilor± 0,44
- Diluare anuală± 0,04
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Protalix BioTherapeutics dezvoltă și comercializează terapii pentru boli rare, bazate pe platforma sa proprietară de expresie a proteinelor din celule vegetale, ProCellEx. Compania a atins profitabilitate în primul semestru din 2026, pe fondul creșterii vânzărilor Elfabrio, iar ghidajul de venituri pentru 2026 este reafirmat între 78,0 și 83,0 milioane USD 3.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o platformă proprietară de expresie celulară vegetală, aprobată de FDA, care îi oferă un avantaj tehnologic distinct în producția de proteine complexe.
- Bilanțul este solid, fără datorii sau warrante restante, iar compania a devenit profitabilă în primul semestru din 2026 3.
- Parteneriatele cu Pfizer și Chiesi transferă o parte din riscul comercial, iar veniturile din milestone-uri pot susține operațiunile.
Puncte slabe
- Veniturile depind în mare măsură de două produse și de partenerii care le comercializează, fără control direct asupra vânzărilor.
- Comenzile partenerilor sunt neregulate, ceea ce face rezultatele trimestriale dificil de prevăzut.
- Elfabrio are o avertizare înscrisă cu privire la reacții de hipersensibilitate și anafilaxie, ceea ce poate limita adoptarea.
Oportunități
- Extinderea dozajului la fiecare patru săptămâni în UE și aprobările în noi piețe pot deschide creșterea vânzărilor Elfabrio.
- Rezultatele studiului RELEASE pentru PRX-115 ar putea valida un nou produs cu potențial de vârf pentru gută.
- Concentrarea pe indicații renale rare poate genera noi candidați și parteneriate strategice.
Amenințări
- Concurența din partea producătorilor mari de ERT-uri, precum Sanofi și Takeda, poate limita cota de piață.
- Conflictul regional din Israel poate perturba producția, livrările sau studiile clinice ale companiei.
- Schimbările de politici de rambursare sau de prețuri în țările cheie pot afecta direct veniturile din produse.
Riscuri
- Dependența de Elfabrio și Elelysoridicat
Veniturile depind aproape exclusiv de două produse, iar orice eșec al comercializării lor ar avea un impact major asupra afacerii.
- Risc de siguranțăridicat
Reacțiile de hipersensibilitate și anafilaxia, cu avertizare înscrisă, pot apărea sau pot fi descoperite după aprobare, cu efect negativ asupra vânzărilor.
- Volatilitatea comenzilor partenerilormediu
Calendarul comenzilor Pfizer, Chiesi și Fiocruz nu reflectă cererea pacienților și poate genera variații mari între trimestre.
- Riscuri legate de Israelmediu
Operațiunile sunt conduse în Israel, iar conflictele militare și instabilitatea politică pot afecta producția și operațiunile.
- Riscul de dezvoltare pentru PRX-115mediu
Studiul de fază 2 ar putea nu confirma eficacitatea, iar eșecul ar afecta strategia de pipeline a companiei.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă vânzările Elfabrio continuă să crească și ghidajul pentru 2026 se confirmă, compania ar putea menține profitabilitatea și ar putea finanța studiile sale fără finanțare suplimentară.
- Un rezultat pozitiv al studiului RELEASE pentru PRX-115 ar putea extinde semnificativ portofoliul companiei dincolo de cele două produse existente.
- Protecția brevetelor extinse pentru Elfabrio și noul brevet pentru PRX-115 ar putea prelungi perioada de exclusivitate și sprijini valoarea pe termen lung.
Ce ar strica teza
- Dacă comenzile partenerilor rămân neregulate, veniturile trimestriale ar putea fi în continuare volatile și greu de anticipat, iar profitabilitatea ar putea fi nesustenabilă.
- Dacă apar probleme noi de siguranță pentru Elfabrio, vânzările ar putea scădea rapid, deoarece veniturile sunt concentrate pe acest produs.
- Dacă studiul RELEASE nu confirmă beneficiul, compania ar putea rămâne dependentă de un portofoliu limitat, cu valoare de creștere incertă.
De urmărit
- Rezultatele studiului RELEASE de fază 2 pentru PRX-1152027
- Realizarea ghidajului de venituri pentru 2026 între 78,0 și 83,0 milioane USD2026
- Evoluția vânzărilor Elfabrio către Chiesi și aprobările în noi piețenext 10-K
- Stabilitatea cash-ului și a finanțării în contextul studiilor în desfășurareQ1 2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Protalix este o companie biofarmaceutică în fază comercială, axată pe descoperirea, dezvoltarea, producția și comercializarea de terapii pentru boli rare cu nevoi medicale nesatisfăcute semnificative 1. Compania a dezvoltat platforma ProCellEx, un sistem de expresie a proteinelor din celule vegetale în suspensie, aprobat de FDA pentru un produs, primul de acest tip 1. Produsele comerciale sunt ambele terapii de înlocuire enzimatică, Elelyso pentru boala Gaucher și Elfabrio pentru boala Fabry 1.
Modelul de business se bazează pe parteneriate: Pfizer comercializează Elelyso la nivel global, cu excepția Braziliei, unde Protalix păstrează drepturile, iar Chiesi comercializează Elfabrio, Protalix livrând substanța activă și produsul finit 1. Veniturile depind astfel de comenzile partenerilor, care pot fi neregulate de la o perioadă la alta, deoarece nu reflectă neapărat cererea pacienților 1.
Pe partea de dezvoltare, compania se concentrează pe candidați de generație nouă pentru indicații renale rare, cu PRX-115 pentru gută necontrolată aflat în studiul RELEASE de fază 2 și PRX-119 în stadiu preclinic 23. Rezultatele de top-line pentru PRX-115 sunt așteptate în a doua jumătate a lui 2027 3.
Segmente
Elfabrio (boala Fabry)
Elfabrio este principalul motor de creștere în 2026, cu vânzări către Chiesi în creștere și o extindere a dozajului aprobat în UE la 2 mg/kg la fiecare patru săptămâni, aprobat în martie 2026 23. Ghidajul pentru vânzările de Elfabrio fără milestone-uri este de aproximativ 33,0 până la 35,0 milioane USD pentru 2026 3.
Piața în context
Piața terapiilor pentru boala Gaucher era estimată la 1,65 miliarde USD în 2025, cu o creștere anuală foarte moderată prevăzută până în 2031 1. Piața terapiilor pentru boala Fabry este mai dinamică, cu o prognoză de aproximativ 2,3 miliarde USD în 2026 și o creștere anuală de 6,3% între 2025 și 2031 1.
Ambele piețe sunt de nișă, cu populații de pacienți mici și estimări de prevalență care pot fi inexacte, ceea ce înseamnă că dimensiunea reală a oportunității ar putea fi mai mică decât se crede 1.
Tendințe
- Extinderea dozajelor Elfabrio în Europavânt din spate
Aprobarea dozajului la fiecare patru săptămâni în UE ar putea reduce frecvența infuziilor și ar putea sprijini adoptarea pacienților stabili pe ERT 13.
- Recunoașterea veniturilor pe bază de comenzimixt
Comenzile partenerilor sunt neregulate, ceea ce poate face veniturile trimestriale volatile chiar dacă cererea pacienților crește constant 12.
- Tensiunile regionale din Israelvânt din față
Operațiunile companiei fiind în Israel, un conflict regional extins ar putea perturba producția, lanțurile de aprovizionare sau activitatea studiilor clinice 12.
- Extinderea proprietății intelectualevânt din spate
Extensia de termen a brevetului Elfabrio și noul brevet pentru PRX-115 consolidează protecția pe termen lung a produselor, dacă vor fi menținute 3.
Poziția concurențială
În boala Gaucher, Elelyso concurează cu Cerezyme de la Sanofi și Vpriv de la Takeda, iar în boala Fabry cu agalsidază alfa, agalsidază beta și Galafold de la Amicus 1. Elfabrio este una dintre cele trei ERT-uri marcate pentru Fabry, celelalte fiind Replagal și Fabrazyme 1.
Pentru gută necontrolată, PRX-115 va intra pe o piață cu alte opțiuni terapeutice, iar succesul său depinde de rezultatele studiului de fază 2 și de avantajele față de alternativele existente 13.
- Sanofi GenzymeSNY
Produce Cerezyme pentru boala Gaucher și Fabrazyme pentru boala Fabry, concurând direct cu Elelyso și Elfabrio 1.
- Takeda PharmaceuticalTAK
Comercializează Vpriv pentru boala Gaucher și Replagal pentru boala Fabry, ambele în competiție cu produsele Protalix 1.
- Amicus TherapeuticsFOLD
Produce Galafold, o terapie orală pentru boala Fabry care concurează în același segment de tratament 1.
- Chiesi Farmaceutici
Partener exclusiv pentru Elfabrio la nivel global, care controlează comercializarea și canalul de distribuție către pacienți 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial12 aug. 2026
- Raport curent12 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent25 iun. 2026Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport curent21 mai 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial13 mai 2026
- Raport curent13 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)30 apr. 2026
- Raport anual18 mar. 2026
- Raport curent18 mar. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent09 mar. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Protalix BioTherapeutics, Inc. · 18 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Protalix BioTherapeutics, Inc. · 12 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Protalix BioTherapeutics, Inc. · 12 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.