olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Alector, Inc. ALEC
Biological Products, (No Diagnostic Substances) · SIC 2836 · Verticală: Biological Products, (No Diagnostic Substances) (SIC 2836)
Alector este o companie de biotehnologie care dezvoltă terapii pentru boli neurodegenerative precum Alzheimer și Parkinson, folosind platforma proprietară de transport prin bariera hematoencefalică ABC. Compania traversează o perioadă de restructurare după eșecuri clinice, iar acordul de licență cu Genentech, cu un avans de 100 milioane USD, îi poate prelungi pista de finanțare, în condițiile în care pierderea netă a ajuns la 142,9 milioane USD în 2025.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Alector, Inc. (ALEC) costa 2,28 USD (+11,22 % într-o zi), cu capitalizare 254,6 mil USD, beta 1,58, interval pe 52 de săptămâni 1,14–2,72 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 3,3 mil USD (−57,8 % an/an), profit net de -23,0 mil USD, EPS diluat -0,21 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 60,7
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 1,71 – 2,32
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,94 · lățimea benzii 30,1 %
- SMA 50 / 200
- 2,07 / 2,03
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,05 / 0,02
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +14,6 % | −2,0 % | +16,6 pp | — |
| 3 luni | +53,0 % | −2,2 % | +55,2 pp | — |
| 6 luni | −11,3 % | +4,3 % | −15,6 pp | — |
| De la început de an | +46,2 % | +10,6 % | +35,6 pp | — |
| 1 an | +72,7 % | +10,5 % | +62,3 pp | −2,1 % |
| 3 ani | −61,2 % | +73,7 % | −134,9 pp | −6,6 % |
| 5 ani | −90,9 % | +61,7 % | −152,6 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 15,3 mil | 54,2 mil | 3,7 mil | 7,9 mil | 3,3 mil | 6,2 mil | 1,0 mil | 3,3 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 48,0 mil | 46,5 mil | 33,6 mil | 27,6 mil | 29,4 mil | 32,5 mil | 17,9 mil | 19,5 mil |
| Profit operațional | -48,4 mil | -7,2 mil | -44,7 mil | -34,1 mil | -37,6 mil | -39,6 mil | -24,9 mil | -24,4 mil |
| Amortizare și depreciere | 1,3 mil ≈ | 1,2 mil | 984,0 mii | 2,3 mil ≈ | 1,2 mil ≈ | 1,2 mil | 1,1 mil | 1,0 mil ≈ |
| Profit înainte de impozit | -42,2 mil | -2,0 mil | -40,5 mil | -30,5 mil | -34,7 mil | -37,1 mil | -22,9 mil | -22,9 mil |
| Impozit pe profit | 0 | 48,0 mii | 0 | 0 | 0 | 168,0 mii | 0 | 130,0 mii |
| Profit net | -42,2 mil | -2,1 mil | -40,5 mil | -30,5 mil | -34,7 mil | -37,3 mil | -22,9 mil | -23,0 mil |
| EPS diluat | -0,43 | -0,02 ≈ | -0,41 | -0,30 | -0,34 | -0,34 ≈ | -0,21 | -0,21 |
| Flux de numerar operațional | -50,7 mil ≈ | -55,0 mil | -60,8 mil | -49,0 mil ≈ | -32,5 mil ≈ | -41,7 mil | -49,8 mil | -34,2 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 212,0 mii ≈ | 173,0 mii | 20,0 mii | 10,0 mii ≈ | 11,0 mii ≈ | 0 | 118,0 mii | 31,0 mii ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | ⚠ 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 27,7 mil | 21,2 mil | 21,1 mil | 207,1 mil | 133,6 mil | 97,1 mil | 100,6 mil | 21,0 mil |
| Venituri an/an | +641,0 % | −23,3 % | −0,6 % | +881,5 % | — | −27,3 % | +3,6 % | −79,1 % |
| Profit net | -52,2 mil | -105,4 mil | -190,2 mil | -36,3 mil | -133,3 mil | -130,4 mil | -119,0 mil | -142,9 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | — | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | -2,45 | -0,45 | -1,62 | -1,56 | -1,23 | -1,39 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | — | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -188,8 % | -496,7 % | -901,6 % | -17,5 % | -99,8 % | -134,3 % | -118,4 % | -679,2 % |
| Flux de numerar liber | 125,6 mil | -114,6 mil | -171,8 mil | 295,3 mil | -24,4 mil | -186,5 mil | -231,2 mil | -184,1 mil |
Seria se rupe înainte de 2022: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 65,8 mil USD
- Datorie financiară
- 9,7 mil USD
- Datorie netă
- -56,1 mil USD
- Capitaluri proprii
- 30,6 mil USD
- Active totale
- 293,2 mil USD
- Datorie / capitaluri
- 0,32x
- Lichiditate curentă
- 3,83x
- ROE
- -181,6 %
- ROA
- -37,5 %
- Marja FCF
- -874,7 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 21,1 mil | 207,1 mil | 133,6 mil | 97,1 mil | 100,6 mil | 21,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 156,9 mil | 189,4 mil | 210,4 mil | 192,1 mil | 185,9 mil | 123,1 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | -195,2 mil | -37,4 mil | -137,8 mil | -151,7 mil | -145,0 mil | -156,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 5,9 mil | 6,3 mil | 5,7 mil | 5,7 mil | 5,4 mil | 5,7 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| EBITDA | -189,3 mil ≈ | -31,0 mil ≈ | -132,1 mil ≈ | -146,0 mil ≈ | -139,6 mil ≈ | -150,3 mil ≈ | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat |
| Profit înainte de impozit | — | — | -130,1 mil | -125,1 mil | -118,9 mil | -142,8 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 0 | 0 | 3,3 mil | 5,2 mil | 128,0 mii | 168,0 mii | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit net | -190,2 mil | -36,3 mil | -133,3 mil | -130,4 mil | -119,0 mil | -142,9 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | -2,45 | -0,45 | -1,62 | -1,56 | -1,23 | -1,39 | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 77,8 mil | 80,4 mil | 82,5 mil | 83,7 mil | 96,6 mil | 103,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- -125,1 mil
- 2024
- -118,9 mil
- 2025
- -142,8 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
- 2023
- 83,7 mil
- 2024
- 96,6 mil
- 2025
- 103,0 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 50,0 mil | 329,2 mil | 154,3 mil | 74,6 mil | 33,0 mil | 65,8 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Active curente | 421,5 mil | 749,7 mil | 726,4 mil | 565,8 mil | 424,8 mil | 266,5 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 30,2 mil | 27,3 mil | 25,5 mil | 21,9 mil | 17,1 mil | 10,8 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Active totale | 488,3 mil | 814,7 mil | 787,6 mil | 621,8 mil | 468,3 mil | 293,2 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 3,0 mil | 4,7 mil | 4,2 mil | 3,8 mil | 2,2 mil | 1,7 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | — | — | — | 0 | 366,0 mii | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | — | — | — | 0 | 9,4 mil | 9,3 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 68,1 mil | 139,6 mil | 93,8 mil | 177,9 mil | 125,1 mil | 69,5 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 220,7 mil | 513,9 mil | 573,2 mil | 487,7 mil | 341,5 mil | 262,6 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 267,5 mil † | 300,7 mil † | 214,4 mil † | 134,2 mil † | 126,8 mil † | 30,6 mil † | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -166,7 mil | 298,6 mil | -20,3 mil | -184,2 mil | -229,9 mil | -184,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 5,0 mil | 3,2 mil | 4,1 mil | 2,4 mil | 1,3 mil | 41,0 mii | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -171,8 mil ≈ | 295,3 mil ≈ | -24,4 mil ≈ | -186,5 mil ≈ | -231,2 mil ≈ | -184,1 mil ≈ | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -105,1 mil | -49,7 mil | -159,0 mil | 101,9 mil | 107,1 mil | 196,6 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 232,1 mil | 30,3 mil | 4,5 mil | 2,6 mil | 81,5 mil | 20,2 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -184,2 mil
- 2024
- -229,9 mil
- 2025
- -184,0 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
- 2023
- -186,5 mil ≈
- 2024
- -231,2 mil ≈
- 2025
- -184,1 mil ≈
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat
- 2023
- 101,9 mil
- 2024
- 107,1 mil
- 2025
- 196,6 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 254,6 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
27 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -850,1 % | 28 (față de colegi) | 23 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -46,0 % | 0 (pe interval fix) | 31 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 5,3x | 100 (pe interval fix) | 15 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -62,2 % | 0 (pe interval fix) | 31 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial28/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Alector, Inc. (ALEC). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 21,0 mil USD în 2025; creștere an/an -79,1 %; marjă netă -850,1 %; ROE -385,1 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 5,3x
Ce o infirmă
- Marja netă: -850,1 %
- CAGR venituri 3 ani: -46,0 %
- Randament FCF: -62,2 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Biological Products, (No Diagnostic Substances) (SIC 2836) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AMGNAmgen Inc. | 249,4 mld | 28,7 | 91,5 % | 23,0 % | +10,0 % | +34 % / +71 % |
| GILDGilead Sciences, Inc. | 207,7 mld | — | -22,3 % | -12,5 % | +2,4 % | +33 % / +119 % |
| MRNAModerna, Inc. | 91,2 mld | — | -39,0 % | -141,4 % | −39,9 % | +779 % / +194 % |
| RVMDRevolution Medicines, Inc. | 41,6 mld | — | -79,1 % | — | indisponibil | +150 % / +733 % |
| BIIBBiogen Inc. | 36,8 mld | 106,4 | 1,9 % | 3,4 % | +2,2 % | +37 % / +6 % |
| EXELExelixis, Inc. | 17,6 mld | 21,6 | 44,3 % | 35,5 % | +7,0 % | +64 % / +232 % |
| NBIXNeurocrine Biosciences, Inc. | 16,8 mld | 24,6 | 20,4 % | 19,0 % | +21,4 % | +9 % / +42 % |
| HALOHalozyme Therapeutics, Inc. | 14,8 mld | 38,4 | 173,7 % | 24,9 % | +37,6 % | +83 % / +238 % |
| KYMRKymera Therapeutics, Inc. | 11,6 mld | — | -27,3 % | -341,8 % | −16,7 % | +101 % / +556 % |
| BEAMBeam Therapeutics Inc. | 2,9 mld | — | -11,3 % | -73,9 % | +120,0 % | +10 % / −1 % |
| BCRXBiocryst Pharmaceuticals, Inc. | 2,1 mld | — | — | -40,9 % | +94,1 % | +15 % / +40 % |
| MAZEMaze Therapeutics, Inc. | 1,9 mld | — | -37,3 % | -5.343,6 % | indisponibil | −12 % / indisponibil |
| ALVOAlvotech | 1,5 mld | 46,7 | — | 4,8 % | +19,7 % | −8 % / −51 % |
| CGEMCullinan Therapeutics, Inc. | 803,8 mil | — | -50,3 % | — | −100,0 % | +10 % / +53 % |
| CADLCandel Therapeutics, Inc. | 692,5 mil | — | -81,8 % | — | 0,0 % | +90 % / +907 % |
| FDMT4D Molecular Therapeutics, Inc. | 611,3 mil | — | -43,3 % | -194,7 % | +230.194,6 % | +5 % / −3 % |
| ATYRaTYR PHARMA INC | 606,2 mil | — | -98,4 % | -32.003,7 % | −19,1 % | +691 % / +375 % |
| RGNXREGENXBIO Inc. | 509,0 mil | — | -137,6 % | -112,6 % | +104,5 % | −42 % / −61 % |
| ALLOAllogene Therapeutics, Inc. | 411,1 mil | — | -42,4 % | -3.566,7 % | −100,0 % | −18 % / −49 % |
| AUTLAutolus Therapeutics plc | 367,3 mil | — | -133,0 % | -238,7 % | +644,9 % | −2 % / −68 % |
| FENCFennec Pharmaceuticals Inc. | 362,9 mil | — | -18,6 % | -5,5 % | −6,1 % | +26 % / +20 % |
| AGENAgenus Inc | 313,8 mil | 2,6 | — | 69,3 % | +10,4 % | +53 % / −55 % |
| OCGNOcugen, Inc. | 296,6 mil | — | — | -1.786,3 % | +8,8 % | −29 % / +126 % |
| ALECAlector, Inc. | 254,6 mil | — | -385,1 % | -850,1 % | −79,1 % | +73 % / −61 % |
| PLXProtalix BioTherapeutics, Inc. | 216,7 mil | 11,7 | 31,2 % | 23,5 % | −1,2 % | +51 % / +78 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ALEC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Alector este o companie de biotehnologie care dezvoltă terapii pentru boli neurodegenerative precum Alzheimer și Parkinson, folosind platforma proprietară de transport prin bariera hematoencefalică ABC. Compania traversează o perioadă de restructurare după eșecuri clinice, iar acordul de licență cu Genentech, cu un avans de 100 milioane USD 3, îi poate prelungi pista de finanțare, în condițiile în care pierderea netă a ajuns la 142,9 milioane USD în 2025 1.
SWOT
Puncte tari
- Platforma ABC este proprietară și permite aplicarea pe mai multe modalități terapeutice, ceea ce oferă flexibilitate în portofoliu 1. Compania a atras un avans semnificativ de la Genentech și păstrează drepturile asupra platformei 3.
- Portofoliul include programe în stadii preclinice care vizează ținte genetic validate, iar compania are experiență în inginerie de proteine și descoperirea de anticorpi 1.
- Acordul cu Genentech extinde pista de cash până în 2029, ceea ce oferă companiei mai mult timp pentru avansarea programelor timpurii 3.
Puncte slabe
- Compania nu are produse aprobate și nu a obținut niciun rezultat pozitiv dintr-un studiu pivotal, ceea ce face dificilă evaluarea succesului său pe termen lung 1.
- Pierderile nete au fost constante de la înființare, iar acumularea de pierderi a crescut la un nivel mare, ceea ce reduce marja de manevră financiară 12.
- Compania a redus semnificativ forța de muncă de două ori în 2025, ceea ce poate afecta continuitatea și viteza dezvoltării programelor 12.
Oportunități
- Dacă AL137 sau programele siRNA avansează conform planului, compania ar putea atrage noi parteneriate care să valorifice platforma ABC în alte indicații 23.
- Milestone-urile și royalty-urile din acordul cu Genentech ar putea genera venituri viitoare dacă programul AL050 progresează clinic 3.
- Interesul industriei pentru transportul prin bariera hematoencefalică ar putea sprijini noi acorduri pentru alte programe ale Alector 3.
Amenințări
- Eșecurile clinice repetate în neurodegenerare ar putea continua și să afecteze încrederea investitorilor și a partenerilor 12.
- Pierderea partenerului GSK și pierderea încrederii în nivisnebart pot reduce veniturile previzibile și capacitatea de a finanța programele 2.
- Concurența din partea companiilor mari și a altor dezvoltatori de terapii pentru aceleași mecanisme ar putea limita valoarea comercială a programelor Alector 1.
Riscuri
- Riscul de eșec clinicridicat
Programele se află în stadii preclinice sau timpurii, iar eșecurile recente sugerează că dovedirea eficienței în neurodegenerare rămâne incertă 12.
- Dependența de finanțare suplimentarăridicat
Compania va avea nevoie de capital suplimentar pentru a finanța dezvoltarea, iar lipsa unui finanțare la termen ar putea forța reduceri de programe 1.
- Încetarea colaborării cu GSKridicat
Notificarea de reziliere din iulie 2026 elimină o sursă importantă de venituri și de cost-sharing, ceea ce poate schimba profilul financiar al companiei 2.
- Dependența de acordul cu Genentechmediu
Valoarea AL050 depinde de modul în care Genentech va dezvolta programul, iar plățile suplimentare sunt condiționate de atingerea milestone-urilor 3.
- Riscul de personal și continuitatemediu
Reducerile repetate de personal ar putea afecta capacitatea de a executa planurile și de a reține specialiștii esențiali 12.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă platforma ABC demonstrează în studii clinice că livrează eficient anticorpi și enzime în creier, valoarea ei ar putea depăși programele individuale și ar putea atrage noi parteneriate.
- Acordul cu Genentech, cu un avans semnificativ și posibile plăți suplimentare, ar putea oferi resursele necesare pentru a avansa AL137 și programele siRNA până la IND.
Ce ar strica teza
- Eșecurile clinice repetate, inclusiv oprirea PROGRESS-AD, sugerează că dovezile pozitive pot rămâne greu de obținut în acest domeniu.
- Pierderea acordului cu GSK și reducerile succesive de personal ar putea limita capacitatea companiei de a susține simultan mai multe programe timpurii.
- Dacă programele rămase nu ating milestone-urile așteptate, valoarea acordului cu Genentech ar putea fi mai mică decât se anticipează, iar pierderile ar putea continua.
De urmărit
- Depunerea IND pentru AL137 și începerea studiului în AustraliaQ1 2027
- Progresul AL050 în cadrul acordului cu Genentech și eventualele milestone-uri2027
- Stadiul programelor siRNA AL164 și ADP062-ABC către IND2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Alector este o companie clinic-timpurie de biotehnologie, care dezvoltă terapii pentru boli neurodegenerative, concentrându-se pe ținte validate genetic și pe mecanisme precum îndepărtarea proteinelor patogene, înlocuirea proteinelor deficitare și restabilirea funcției celulare normale 1. Activitatea sa este construită în jurul platformei proprietare Alector Brain Carrier (ABC), o tehnologie de livrare prin bariera hematoencefalică destinată mai multor modalități terapeutice, inclusiv anticorpi, enzime și siRNA 1. Compania nu are încă produse aprobate pentru comercializare și nu a generat venituri din vânzări de produse 1.
Portofoliul a fost puternic rearanjat în 2026. Studiul de Faza 2 PROGRESS-AD pentru nivisnebart a fost oprit în aprilie 2026 după o analiză interimară de futilitate 2, iar GSK a notificat încetarea colaborării în iulie 2026 2. Programele active rămase sunt AL137, un anticorp anti-amiloid beta în pregătire pentru IND, AL050, o enzimă GCase, și programele siRNA pentru tau și alfa-sinucleină 23.
În octombrie 2026, Alector a anunțat un acord de licență globală cu Genentech pentru AL050, prin care Genentech preia dezvoltarea și comercializarea în toate indicațiile, iar Alector păstrează proprietatea platformei ABC și drepturile asupra portofoliului propriu 3. Compania a precizat că acordul îi extinde pista de cash până în 2029 3.
Segmente
Pipeline propriu ABC-AL137 și AL164
AL137 combină un anticorp anti-amiloid beta cu platforma ABC și este tratat ca candidat principal, cu AL037 drept rezervă; ținta este depunerea IND în primul trimestru din 2027 2. Programul siRNA AL064/AL164, pentru tau, avansează către studii pregătitoare IND 2.
AL050 (GCase) și programele siRNA timpurii
AL050 este o enzimă GCase livrată prin ABC, vizând boala Parkinson și demența cu corpi Lewy asociate cu mutații GBA1; după acordul cu Genentech, dezvoltarea sa trece la partenerul respectiv 3. Programele ADP062-ABC (alfa-sinucleină) și ADP065-ABC (NLRP3) sunt încă în etape timpurii 1.
Nivisnebart și colaborarea cu GSK
Nivisnebart, un anticorp care crește nivelul de progranulină, a fost programul clinic principal, însă studiul de Faza 2 a fost oprit în aprilie 2026 2. Relația cu GSK a fost încheiată prin notificare de reziliere în iulie 2026, iar veniturile viitoare din acord nu mai sunt asigurate 2.
Piața în context
Alector activează pe piața terapiilor pentru boli neurodegenerative, o arie cu nevoi medicale nesatisfăcute, în care există încă foarte puține terapii aprobate care să modifice evoluția bolii 1. Compania descrie domeniul ca fiind unul cu un istoric limitat de succes în dezvoltarea de medicamente și cu standarde de aprobare în evoluție 1. Piața potențială depinde de reușita clinică, de aprobările de reglementare și de capacitatea partenerilor de a comercializa produsele 1.
Dezvoltarea terapiilor pentru boli precum Alzheimer și Parkinson este costisitoare, iar veniturile Alector au fost până acum variabile și limitate, fiind legate aproape exclusiv de acorduri de colaborare 1. Acordul cu Genentech arată că partenerii mari urmăresc active de tip ABC și GCase, ceea ce poate influența valoarea altor programe ale companiei 3.
Tendințe
- Eșecuri clinice repetate în neurodegenerarevânt din față
Compania a înregistrat eșecuri importante, inclusiv studiile INVOKE-2 și INFRONT-3, iar studiul PROGRESS-AD a fost oprit în urma unei analize de futilitate 12. Aceste rezultate arată cât de dificil este să se obțină dovezi clinice convingătoare în acest domeniu.
- Interes al partenerilor mari pentru livrarea prin barierăvânt din spate
Acordul cu Genentech pentru AL050, cu un avans de 100 milioane USD 3, sugerează că marii parteneri din industrie văd valoare în tehnologiile de transport prin bariera hematoencefalică. Un astfel de interes ar putea sprijini valorificarea platformei ABC.
- Restructurare și reducerea costurilormixt
Compania a redus forța de muncă în 2025, cu aproximativ 13% în martie și cu aproximativ 47% în octombrie 12, pentru a alinia resursele cu prioritățile strategice. Reducerile pot prelungi pista de finanțare, dar limitează capacitatea de a dezvolta simultan mai multe programe.
- Dependența de finanțarea din parteneriatemixt
Veniturile și finanțarea au depins în mare parte de colaborările cu GSK și AbbVie, iar încetarea acordului cu GSK limitează sursele previzibile de venit 12. Dacă noile parteneriate se materializează, dependența de un singur partener ar putea scădea.
Poziția concurențială
Alector concurează cu alte companii care dezvoltă terapii pentru aceleași ținte sau mecanisme biologice din neurodegenerare, inclusiv terapii care afectează aceleași căi ca programele sale 1. Compania menționează explicit riscul de a nu reuși să dezvolte produse care concurează eficient cu terapiile concurente 1.
În domeniul transportului prin bariera hematoencefalică, avantajul competitiv al Alector ar depinde de performanța platformei ABC față de alte abordări de livrare în creier, cum ar fi administrarea intratecală, menționată drept alternativă tradițională 12.
- Genentech (Roche Group)
Partener care a obținut drepturile globale asupra AL050 în octombrie 2026, ceea ce îl face simultan partener și concurent indirect în zona bolilor neurodegenerative.
- GlaxoSmithKline (GSK)
Fost partener pentru nivisnebart și latozinemab, al cărui acord a fost reziliat în 2026; rămâne un actor important în dezvoltarea terapiilor de neurologie.
- AbbVie
Fost partener de colaborare din 2017, a cărui înțelegere a fost încheiată în februarie 2025; reprezintă un exemplu de companie mare care a explorat programe Alector.
- Alți dezvoltatori de terapii pentru boli neurodegenerative
Companiile care lucrează pe aceleași ținte sau mecanisme, precum amiloidul, tau sau alfa-sinucleina, reprezintă concurența directă a programelor Alector, fără a fi nominalizate individual în sursele analizate.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent16 oct. 2026Acord material · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent14 oct. 2026Schimbări în conducere
- Raport curent05 oct. 2026Acord material · Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial06 aug. 2026
- Raport curent06 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent08 iul. 2026Încetarea unui acord material
- Raport curent17 iun. 2026Vot al acționarilor
- Raport curent07 mai 2026Acord material · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial07 mai 2026
- Raport curent07 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Alector, Inc. · 25 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Alector, Inc. · 06 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Alector, Inc. · 05 oct. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.