olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

4D Molecular Therapeutics, Inc. FDMT

Biological Products, (No Diagnostic Substances) · SIC 2836 · Verticală: Biological Products, (No Diagnostic Substances) (SIC 2836)

12,28USD+2,76 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

4D Molecular Therapeutics este o companie biotehnologică în stadiu târziu, care dezvoltă terapii genetice bazate pe vectori AAV proprietari, cu focus pe 4D-150 pentru degenerescența maculară legată de vârstă de tip umed și edemul macular diabetic. Relevanța actuală ține de faza 3 în curs, cu rezultate preliminare așteptate în 2027, și de un nivel de numerar de 430,6 milioane USD la 30 iunie 2026.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea 4D Molecular Therapeutics, Inc. (FDMT) costa 12,28 USD (+2,76 % într-o zi), cu capitalizare 611,3 mil USD, beta 1,38, interval pe 52 de săptămâni 7,19–16,76 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 3,8 mil USD (+25.106,7 % an/an), profit net de -72,9 mil USD, EPS diluat -1,04 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
611,3 mil USD
acțiuni la 23 feb. 2024
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -2,76 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
-22,44 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,38
Volatilitate (1 an) 77 %
Interval 52 săpt.
7,1916,76

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
48,0
neutru
Bollinger (20, 2)
10,95 – 13,60
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,50 · lățimea benzii 21,6 %
SMA 50 / 200
13,49 / 10,94
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,40 / -0,45
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−5,0 %−2,0 %−3,0 pp—
3 luni+19,5 %−2,2 %+21,6 pp—
6 luni+17,9 %+4,3 %+13,6 pp—
De la început de an+63,7 %+10,6 %+53,2 pp—
1 an+14,2 %+10,5 %+3,8 pp−2,1 %
3 ani+5,9 %+73,7 %−67,8 pp−14,2 %
5 ani−50,3 %+61,7 %−112,1 pp—
Scădere maximă (1 an)
−38,3 %
28 nov. 2025 → 06 ian. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−93,0 %
27 mar. 2024 → 08 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−13,1 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
3,8 mil USD
+25.106,7 % an/an
Profit net
-72,9 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
-1,04
indisponibil an/an
netă / operațională
-1.929,0 % / -2.037,2 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri3,0 mii1,0 mii14,0 mii15,0 mii90,0 mii85,1 mil3,0 mil3,8 mil
Profit operațional-51,1 mil-56,1 mil-53,6 mil-59,5 mil-61,2 mil14,7 mil-73,6 mil-77,0 mil
Amortizare și depreciere1,2 mil ≈1,1 mil1,1 mil1,2 mil ≈1,3 mil ≈1,2 mil1,3 mil1,3 mil ≈
Impozit pe profit00000000
Profit net-43,8 mil-49,7 mil-48,0 mil-54,7 mil-56,9 mil19,4 mil-68,8 mil-72,9 mil
EPS diluat-0,79-0,89 ≈-0,86-0,98-1,010,30 ≈-1,01-1,04
Flux de numerar operațional-29,4 mil ≈-45,9 mil-47,8 mil-43,4 mil ≈-46,5 mil ≈28,6 mil-68,1 mil-70,0 mil ≈
Investiții (capex)1,8 mil ≈949,0 mii631,0 mii66,0 mii ≈-91,0 mii ≈-70,0 mii——

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu2019202020212022202320242025
Venituri7,0 mil13,6 mil18,0 mil3,1 mil20,7 mil37,0 mii85,2 mil
Venituri an/anindisponibil+94,8 %+32,5 %−82,7 %+562,3 %−99,8 %+230.194,6 %
Profit net-49,3 mil-56,7 mil-71,3 mil-107,5 mil-100,8 mil-160,9 mil-140,1 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluatindisponibilindisponibil-2,57-3,32-2,58-2,98-2,42
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-705,8 %-416,5 %-395,4 %-3.435,4 %-486,6 %-434.778,4 %-164,4 %
Flux de numerar liber-39,9 mil-51,9 mil-78,2 mil-98,2 mil-78,6 mil-138,4 mil-109,6 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
60,2 mil USD
Datorie financiară
0 USD
Datorie netă
-60,2 mil USD
Capitaluri proprii
505,7 mil USD
Active totale
566,7 mil USD
Datorie / capitaluri
0,00x
Lichiditate curentă
9,39x
ROE
-27,6 %
ROA
-24,9 %
Marja FCF
-128,6 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
20,7 mil
2024
37,0 mii
2025
85,2 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
-112,9 mil
2024
-187,8 mil
2025
-159,5 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
4,2 mil
2024
4,7 mil
2025
4,7 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
-108,7 mil ≈
2024
-183,2 mil ≈
2025
-154,9 mil ≈

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026derivat

Impozit pe profit
2023
0
2024
0
2025
0

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Profit net
2023
-100,8 mil
2024
-160,9 mil
2025
-140,1 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
-2,58
2024
-2,98
2025
-2,42

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
39,1 mil
2024
53,9 mil
2025
57,9 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
249,1 mil
2024
149,3 mil
2025
60,2 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 15 mar. 2023verificat

Active curente
2023
296,6 mil
2024
434,9 mil
2025
413,1 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
20,1 mil
2024
19,5 mil
2025
14,9 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Active totale
2023
339,9 mil
2024
560,4 mil
2025
566,7 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
3,5 mil
2024
4,4 mil
2025
11,2 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
—
2024
—
2025
0

SEC (XBRL)· 13 aug. 2026verificat

Datorii curente
2023
19,0 mil
2024
29,1 mil
2025
44,0 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
32,1 mil
2024
49,8 mil
2025
61,0 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
307,8 mil †
2024
510,6 mil †
2025
505,7 mil †

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-75,8 mil
2024
-134,6 mil
2025
-109,1 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
2,8 mil
2024
3,8 mil
2025
536,0 mii

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-78,6 mil ≈
2024
-138,4 mil ≈
2025
-109,6 mil ≈

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
115,7 mil
2024
-302,4 mil
2025
-93,0 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
156,8 mil
2024
337,3 mil
2025
113,0 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
230.194,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
200,9 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
44,3 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
-208,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
-214,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
-194,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
-169,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
-43,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-37,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
-46,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROCE
-44,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-50,8 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
date insuficiente
Datorie / capital propriu
0,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
8,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
1,5x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-156,1 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
106,0 mii USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
-156,2 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
611,3 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
560,5 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-22,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
1,5x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
6,6x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
6,1x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-25,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

12,28 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 611,3 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
611,3 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
1,5x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
ROE
-43,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
-194,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
230.194,6 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

23/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 23 feb. 2024
Sursă: SEC (XBRL)publicat 13 aug. 2026
verificat 652derivat 51

Scorul pe grupe

38 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Biological Products, (No Diagnostic Substances) (SIC 2836)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate-46,4 %17 (față de colegi)28 %
Marja netă · Calitate-194,7 %50 (față de colegi)17 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere200,9 %100 (pe interval fix)22 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie8,0x100 (pe interval fix)11 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-25,5 %0 (pe interval fix)22 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate29/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

4D Molecular Therapeutics, Inc. (FDMT). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 85,2 mil USD în 2025; creștere an/an 230 194,6 %; marjă netă -194,7 %; ROE -43,3 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • CAGR venituri 3 ani: 200,9 %
  • Lichiditatea curentă: 8,0x

Ce o infirmă

  • ROIC: -46,4 %
  • Randament FCF: -25,5 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Biological Products, (No Diagnostic Substances) (SIC 2836) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 26,6x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 20,7x
P/S
6,6x
mediana verticalei 6,6x
la mediană
P/B
1,5x
mediana verticalei 4,0x
sub mediană (−62,9 %)
ROE
-43,3 %
mediana verticalei -53,5 %
peste mediană
Marja netă
-194,7 %
mediana verticalei -211,3 %
peste mediană
Marja EBIT
-214,2 %
mediana verticalei -210,8 %
la mediană
Venituri an/an
230.194,6 %
mediana verticalei 3,4 %
peste mediană (+6.856.581,2 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 3,1x
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,6 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AMGNAmgen Inc.249,4 mld28,791,5 %23,0 %+10,0 %+34 % / +71 %
GILDGilead Sciences, Inc.207,7 mld—-22,3 %-12,5 %+2,4 %+33 % / +119 %
MRNAModerna, Inc.91,2 mld—-39,0 %-141,4 %−39,9 %+779 % / +194 %
RVMDRevolution Medicines, Inc.41,6 mld—-79,1 %—indisponibil+150 % / +733 %
BIIBBiogen Inc.36,8 mld106,41,9 %3,4 %+2,2 %+37 % / +6 %
EXELExelixis, Inc.17,6 mld21,644,3 %35,5 %+7,0 %+64 % / +232 %
NBIXNeurocrine Biosciences, Inc.16,8 mld24,620,4 %19,0 %+21,4 %+9 % / +42 %
HALOHalozyme Therapeutics, Inc.14,8 mld38,4173,7 %24,9 %+37,6 %+83 % / +238 %
KYMRKymera Therapeutics, Inc.11,6 mld—-27,3 %-341,8 %−16,7 %+101 % / +556 %
BEAMBeam Therapeutics Inc.2,9 mld—-11,3 %-73,9 %+120,0 %+10 % / −1 %
BCRXBiocryst Pharmaceuticals, Inc.2,1 mld——-40,9 %+94,1 %+15 % / +40 %
MAZEMaze Therapeutics, Inc.1,9 mld—-37,3 %-5.343,6 %indisponibil−12 % / indisponibil
ALVOAlvotech1,5 mld46,7—4,8 %+19,7 %−8 % / −51 %
CGEMCullinan Therapeutics, Inc.803,8 mil—-50,3 %—−100,0 %+10 % / +53 %
CADLCandel Therapeutics, Inc.692,5 mil—-81,8 %—0,0 %+90 % / +907 %
FDMT4D Molecular Therapeutics, Inc.611,3 mil—-43,3 %-194,7 %+230.194,6 %+14 % / +6 %
ATYRaTYR PHARMA INC606,2 mil—-98,4 %-32.003,7 %−19,1 %+691 % / +375 %
RGNXREGENXBIO Inc.509,0 mil—-137,6 %-112,6 %+104,5 %−42 % / −61 %
ALLOAllogene Therapeutics, Inc.411,1 mil—-42,4 %-3.566,7 %−100,0 %−18 % / −49 %
AUTLAutolus Therapeutics plc367,3 mil—-133,0 %-238,7 %+644,9 %−2 % / −68 %
FENCFennec Pharmaceuticals Inc.362,9 mil—-18,6 %-5,5 %−6,1 %+26 % / +20 %
AGENAgenus Inc313,8 mil2,6—69,3 %+10,4 %+53 % / −55 %
OCGNOcugen, Inc.296,6 mil——-1.786,3 %+8,8 %−29 % / +126 %
ALECAlector, Inc.254,6 mil—-385,1 %-850,1 %−79,1 %+71 % / −58 %
PLXProtalix BioTherapeutics, Inc.216,7 mil11,731,2 %23,5 %−1,2 %+51 % / +78 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru FDMT din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    4D Molecular Therapeutics este o companie biotehnologică în stadiu târziu, care dezvoltă terapii genetice bazate pe vectori AAV proprietari, cu focus pe 4D-150 pentru degenerescența maculară legată de vârstă de tip umed și edemul macular diabetic. Relevanța actuală ține de faza 3 în curs, cu rezultate preliminare așteptate în 2027, și de un nivel de numerar de 430,6 milioane USD la 30 iunie 2026 2.

    SWOT

    Puncte tari

    • Platforma proprietară de vectori și datele clinice pe termen lung din studiul PRISM sunt punctele forte declarate de companie, alături de desemnările de reglementare RMAT și PRIME pentru 4D-150 12.
    • Recrutarea rapidă a studiului 4FRONT-1 și finalizarea recrutării în 4FRONT-2 arată interes din partea investigatorilor și pacienților 2.
    • Parteneriatul cu Otsuka aduce o plată în avans și plăți viitoare, ceea ce reduce parțial presiunea asupra resurselor proprii 2.

    Puncte slabe

    • Compania nu are produse aprobate și nu a generat venituri din vânzări, iar pierderile nete continuă să fie semnificative 1.
    • Dependența de finanțări externe și de linii de credit ridică întrebări privind flexibilitatea pe termen lung, iar datoria a crescut odată cu facilitatea de credit 23.
    • Concentrarea pe un singur produs principal, 4D-150, face ca rezultatele fazei 3 să fie determinante pentru întreaga companie 1.

    Oportunități

    • Dacă studiile de fază 3 confirmă beneficiul, 4D-150 ar putea deveni un tratament de bază pentru boli retiniene cu piață mare 1.
    • Extinderea în edemul macular diabetic, cu un singur studiu de fază 3 acceptat de FDA și EMA, ar putea adăuga o a doua indicație importantă 2.

    Amenințări

    • Un eșec la studiile 4FRONT ar putea compromite întregul portofoliu și ar putea reduce interesul investitorilor și partenerilor 2.
    • Concurența din terapiile AAV pentru retină și din alternativele cu intervale de dozare mai lungi ar putea limita adoptarea 1.
    • Condițiile macroeconomice, inclusiv dobânzile și tarifele, ar putea îngreuna accesul la capital pe termen scurt 2.

    Riscuri

    • Dependență de rezultatele fazei 3ridicat

      Întreaga strategie se sprijină pe 4D-150; rezultatele 4FRONT-1 și 4FRONT-2 așteptate în 2027 ar putea modifica radical perspectiva companiei 12.

    • Necesar de capital suplimentarridicat

      Compania afirmă că numerarul actual ar putea finanța operațiunile până în a doua jumătate a lui 2028, iar fără finanțare suplimentară ar putea reduce programe 23.

    • Diluarea acționarilormediu

      Emisiunile de acțiuni pentru finanțare ar putea diminua participația acționarilor existenți, iar condițiile datoriei ar putea limita flexibilitatea companiei 1.

    • Dependență de partenerimediu

      Otsuka conduce reglementarea și comercializarea în Asia-Pacific, iar compania ar putea pierde controlul asupra anumitor decizii în acea regiune 2.

    • Riscuri de siguranțăscăzut

      Inflamația intraoculară și alte efecte adverse, chiar dacă rare în datele raportate, ar putea afecta aprobarea sau adoptarea produsului 12.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă rezultatele fazei 3 pentru degenerescența maculară umedă sunt favorabile, 4D-150 ar putea reprezenta o schimbare de paradigmă într-o piață foarte mare 12.
    • Reducerea semnificativă a numărului de injecții raportată în PRISM ar putea susține adoptarea de către pacienți și specialiști 2.
    • Partenerul Otsuka și linia de credit extinsă ar putea reduce presiunea imediată asupra capitalului pe durata studiilor de fază 3 23.

    Ce ar strica teza

    • Compania nu are venituri din produse și pierderile continuă să crească, ceea ce înseamnă că orice întârziere la studii ar putea prelungi perioada fără venituri 12.
    • Dependența de finanțare și de datorie ar putea limita opțiunile strategice dacă piețele devin mai dificile 23.

    De urmărit

    • Rezultatele topline 4FRONT-1 pentru 4D-150 în degenerescența maculară umedăQ2 2027
    • Rezultatele topline 4FRONT-2 pentru 4D-150 în degenerescența maculară umedăH2 2027
    • Inițierea fazei 3 pentru edemul macular diabeticQ3 2026
    • Investor Day și actualizarea planului comercial pentru 4D-15021 octombrie 2026

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Activitatea de venituri este modestă și provine din acorduri de colaborare: în octombrie 2025 Otsuka a plătit un avans de 85,0 milioane USD pentru drepturile asupra 4D-150 în Asia-Pacific, iar compania păstrează drepturile pentru Statele Unite, America Latină și Europa 2. Pierderea netă a fost de 140,1 milioane USD în 2025, iar în trimestrul al doilea din 2026 de 72,9 milioane USD 12.

    Compania nu are produse aprobate pentru vânzare și nu a generat venituri din vânzări de produse de la înființare, iar capitalul de lucru depinde de finanțări externe, inclusiv de o linie de credit cu Hercules Capital, de până la 200 milioane USD, din care s-au tras 20 milioane USD 3.

    Segmente

    Retină

    Terapeutica pentru retină este principalul motor al companiei. 4D-150 este în faza 3 pentru degenerescența maculară de tip umed, cu două studii, 4FRONT-1 și 4FRONT-2, iar pentru edemul macular diabetic faza 3 urmează să înceapă în trimestrul al treilea din 2026 23.

    Piața în context

    Piața terapiilor anti-VEGF administrate prin injecții bolus pentru bolile vasculare retiniene depășește 16 miliarde USD, din care degenerescența maculară umedă și edemul macular diabetic reprezintă circa 14 miliarde USD 1. Potențialul comercial depinde de adoptarea de către specialiști a unui tratament de bază care ar putea reduce numărul de injecții, având în vedere că aproximativ 40% dintre pacienții cu degenerescență maculară umedă abandonează tratamentul în primul an 1.

    Tendințe

    • Povara tratamentului cu injecții frecventevânt din spate

      Pacienții cu boli retiniene vasculare necesită injecții repetate în cabinet, iar abandonul terapeutic duce la pierderea vederii; o terapie unică ar putea schimba standardul de îngrijire dacă se confirmă în studii 1.

    • Îmbătrânirea populației și creșterea diabetuluivânt din spate

      Prevalența degenerescenței maculare și a diabetului crește, ceea ce ar putea extinde piața țintă a produselor retiniene 1.

    • Costuri de capital și piețe financiare volatilevânt din față

      Compania afirmă că accesul la finanțare ar putea fi afectat de creșterea dobânzilor, de inflație și de tarifare, iar fără capital suplimentar ar putea fi nevoită să reducă programe 2.

    • Parteneriate strategice ca sursă de finanțaremixt

      Acordul cu Otsuka și finanțarea de la Fundația pentru Fibroză Chistică arată că parteneriatele pot aduce resurse, dar pot implica și cedarea unor drepturi către parteneri 12.

    Poziția concurențială

    Concurența include terapii anti-VEGF administrate prin injecții bolus, dar și alte abordări AAV dezvoltate de alte companii pentru degenerescența maculară umedă, cu injecții subretiniene, suprachoroidale sau intravitreale cu vectori evoluați pe șoareci 1. În fibroza chistică, modulatorii CFTR ai Vertex sunt deja aprobați și reprezintă tratamentul de referință pentru majoritatea pacienților 1.

    Diferențierea companiei se bazează pe vectori evoluați în primate, pe administrarea intravitreală în cabinet și pe inhibarea simultană a patru ținte angiogenice, ceea ce, potrivit companiei, o deosebește de alte terapii AAV în dezvoltare 1.

    • Vertex PharmaceuticalsVRTX

      Companie care a obținut aprobări pentru modulatori CFTR în fibroza chistică, considerați de compania analizată drept o alternativă terapeutică existentă 1.

    • Otsuka Pharmaceutical

      Partener care deține drepturi exclusive asupra 4D-150 în Asia-Pacific și care conduce activitățile de reglementare și comercializare în acea regiune 2.

    • Dezvoltatori de terapii AAV pentru degenerescența maculară umedă

      Companii care folosesc vectori AAV convenționali sau evoluați pe șoareci, administrați subretinian, suprachoroidian sau intravitreal, menționate în raportul anual 1.

    • Producători de terapii anti-VEGF bolus

      Terapiile anti-VEGF administrate prin injecții repetate formează standardul actual de îngrijire, pe care compania intenționează să îl transforme 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / 4D Molecular Therapeutics, Inc. · 18 mar. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / 4D Molecular Therapeutics, Inc. · 13 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / 4D Molecular Therapeutics, Inc. · 13 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    4D Molecular Therapeutics, Inc. (FDMT): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw