olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

C4 Therapeutics, Inc. CCCC

Biological Products, (No Diagnostic Substances) · SIC 2836 · Verticală: Biological Products, (No Diagnostic Substances) (SIC 2836)

3,12USD−2,80 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

C4 Therapeutics dezvoltă medicamente mici de tip degrader de proteine, bazate pe platforma sa TORPEDO, cu accent pe mielomul multiplu prin candidatul cemsidomide. În 2026, compania își concentrează resursele pe studiul de fază 2 MOMENTUM și pe un studiu de fază 1b în combinație cu elranatamab, rezultatele cheie fiind așteptate în 2027. Pentru compania care nu are încă produse aprobate, pista de finanțare până la sfârșitul lui 2028 este un element central de urmărit.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea C4 Therapeutics, Inc. (CCCC) costa 3,12 USD (−2,80 % într-o zi), cu capitalizare 383,8 mil USD, beta 1,70, interval pe 52 de săptămâni 1,71–4,67 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 6,6 mil USD (+2,8 % an/an), profit net de -23,6 mil USD, EPS diluat -0,18 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
383,8 mil USD
acțiuni la 31 iul. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -1,00 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
-31,90 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,70
Volatilitate (1 an) 80 %
Interval 52 săpt.
1,714,67

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
48,5
neutru
Bollinger (20, 2)
2,64 – 3,49
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,57 · lățimea benzii 27,8 %
SMA 50 / 200
3,29 / 3,21
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,01 / -0,03
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+4,3 %−2,0 %+6,3 pp—
3 luni−13,8 %−2,2 %−11,6 pp—
6 luni+6,5 %+4,3 %+2,2 pp—
De la început de an+63,4 %+10,6 %+52,8 pp—
1 an+38,1 %+10,5 %+27,6 pp+5,3 %
3 ani+100,0 %+73,7 %+26,3 pp−6,6 %
5 ani−93,1 %+61,7 %−154,8 pp—
Scădere maximă (1 an)
−44,1 %
30 iun. 2026 → 14 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−97,6 %
08 nov. 2021 → 16 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−41,4 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
6,6 mil USD
+2,8 % an/an
Profit net
-23,6 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
-0,18
indisponibil an/an
netă / operațională
-355,9 % / -397,9 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri15,4 mil5,2 mil7,2 mil6,5 mil11,2 mil11,0 mil6,2 mil6,6 mil
Cercetare și dezvoltare31,8 mil32,5 mil27,1 mil26,2 mil26,0 mil25,0 mil24,6 mil24,5 mil
Profit operațional-28,2 mil-37,7 mil-29,2 mil-28,5 mil-34,4 mil-23,1 mil-27,8 mil-26,4 mil
Amortizare și depreciere442,0 mii ≈480,0 mii456,0 mii615,0 mii ≈460,0 mii ≈428,0 mii404,0 mii292,0 mii ≈
Profit înainte de impozit-24,7 mil-34,4 mil-26,3 mil-26,0 mil-32,2 mil-20,4 mil——
Impozit pe profit0131,0 mii000121,0 mii00
Profit net-24,7 mil-34,6 mil-26,3 mil-26,0 mil-32,2 mil-20,5 mil-25,1 mil-23,6 mil
EPS diluat-0,35-0,49 ≈-0,37-0,37-0,44-0,18 ≈-0,20-0,18
Flux de numerar operațional-24,1 mil ≈-17,9 mil-33,3 mil-12,1 mil ≈-31,2 mil ≈-22,1 mil-29,9 mil-1,6 mil ≈
Investiții (capex)-13,0 mii ≈-4,0 mii0185,0 mii ≈411,0 mii ≈11,0 mii64,0 mii37,0 mii ≈
Răscumpărări de acțiuni85,0 mii ≈0155,0 mii0 ≈24,0 mii ≈14,0 mii200,0 mii0 ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu2019202020212022202320242025
Venituriindisponibilindisponibil45,8 mil31,1 mil20,8 mil35,6 mil35,9 mil
Venituri an/anindisponibilindisponibilindisponibil−32,1 %−33,3 %+71,4 %+1,0 %
Profit net-34,1 mil-66,3 mil-83,9 mil-128,2 mil-132,5 mil-105,3 mil-105,0 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat-31,03-5,83-1,82-2,62-2,67-1,52-1,27
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %indisponibilindisponibil-183,2 %-412,2 %-638,3 %-296,0 %-292,1 %
Flux de numerar liber54,3 mil-67,9 mil-88,2 mil-111,4 mil-108,5 mil-65,3 mil-99,3 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
74,6 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
256,6 mil USD
Active totale
359,1 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
7,81x
ROE
-44,4 %
ROA
-29,6 %
Marja FCF
-276,2 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
20,8 mil
2024
35,6 mil
2025
35,9 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
117,7 mil
2024
110,6 mil
2025
104,2 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
-139,0 mil
2024
-119,6 mil
2025
-115,2 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
1,9 mil
2024
1,8 mil
2025
2,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
-137,2 mil ≈
2024
-117,8 mil ≈
2025
-113,3 mil ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Profit înainte de impozit
2023
-131,2 mil
2024
-105,2 mil
2025
-104,9 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
1,3 mil
2024
131,0 mii
2025
121,0 mii

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit net
2023
-132,5 mil
2024
-105,3 mil
2025
-105,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
-2,67
2024
-1,52
2025
-1,27

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
49,6 mil
2024
69,4 mil
2025
82,9 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
126,6 mil
2024
55,5 mil
2025
74,6 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
11,8 mil
2024
3,1 mil
2025
2,4 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Active curente
2023
271,2 mil
2024
257,8 mil
2025
258,1 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
7,1 mil
2024
5,8 mil
2025
4,7 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Active totale
2023
376,5 mil
2024
349,6 mil
2025
359,1 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
1,4 mil
2024
1,3 mil
2025
858,0 mii

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
0
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 22 feb. 2024verificat

Datorie pe termen lung
2023
0
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 22 feb. 2024verificat

Datorii curente
2023
42,8 mil
2024
45,2 mil
2025
33,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
130,3 mil
2024
133,6 mil
2025
102,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
246,1 mil †
2024
216,0 mil †
2025
256,6 mil †

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-106,8 mil
2024
-65,2 mil
2025
-98,7 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
1,7 mil
2024
180,0 mii
2025
607,0 mii

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-108,5 mil ≈
2024
-65,3 mil ≈
2025
-99,3 mil ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
158,3 mil
2024
-51,3 mil
2025
-8,6 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
45,5 mil
2024
45,3 mil
2025
126,4 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
110,0 mii
2024
194,0 mii
2025
193,0 mii

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
1,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
5,0 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
-314,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
-319,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
-289,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
-243,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
-48,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-30,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-35,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
5,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
1,6x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-84,9 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
523,0 mii USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
-85,4 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
18 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
383,8 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-31,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
1,6x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
11,0x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-22,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
0,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

3,12 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 383,8 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
383,8 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
1,6x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-48,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
-289,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
1,0 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

27/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 iul. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 11 aug. 2026
verificat 835derivat 79

Scorul pe grupe

33 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Biological Products, (No Diagnostic Substances) (SIC 2836)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate-289,4 %44 (față de colegi)19 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere5,0 %41 (pe interval fix)25 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie5,4x100 (pe interval fix)13 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-22,2 %0 (pe interval fix)25 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,1 %1 (pe interval fix)19 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial41/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial44/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial1/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

C4 Therapeutics, Inc. (CCCC). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 35,9 mil USD în 2025; creștere an/an 1,0 %; marjă netă -289,4 %; ROE -48,1 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 5,4x

Ce o infirmă

  • Randament FCF: -22,2 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,1 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Biological Products, (No Diagnostic Substances) (SIC 2836) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 26,6x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 20,7x
P/S
11,0x
mediana verticalei 6,7x
peste mediană (+64,2 %)
P/B
1,6x
mediana verticalei 3,5x
sub mediană (−55,9 %)
ROE
-48,1 %
mediana verticalei -46,8 %
la mediană
Marja netă
-289,4 %
mediana verticalei -216,7 %
sub mediană
Marja EBIT
-319,0 %
mediana verticalei -214,2 %
sub mediană
Venituri an/an
1,0 %
mediana verticalei 3,4 %
sub mediană (−69,6 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 3,1x
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,6 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AMGNAmgen Inc.249,4 mld28,791,5 %23,0 %+10,0 %+34 % / +71 %
GILDGilead Sciences, Inc.207,7 mld—-22,3 %-12,5 %+2,4 %+33 % / +119 %
MRNAModerna, Inc.91,2 mld—-39,0 %-141,4 %−39,9 %+779 % / +194 %
RVMDRevolution Medicines, Inc.41,6 mld—-79,1 %—indisponibil+150 % / +733 %
BIIBBiogen Inc.36,8 mld106,41,9 %3,4 %+2,2 %+37 % / +6 %
EXELExelixis, Inc.17,6 mld21,644,3 %35,5 %+7,0 %+64 % / +232 %
NBIXNeurocrine Biosciences, Inc.16,8 mld24,620,4 %19,0 %+21,4 %+9 % / +42 %
HALOHalozyme Therapeutics, Inc.14,8 mld38,4173,7 %24,9 %+37,6 %+83 % / +238 %
KYMRKymera Therapeutics, Inc.11,6 mld—-27,3 %-341,8 %−16,7 %+101 % / +556 %
BEAMBeam Therapeutics Inc.2,9 mld—-11,3 %-73,9 %+120,0 %+10 % / −1 %
BCRXBiocryst Pharmaceuticals, Inc.2,1 mld——-40,9 %+94,1 %+15 % / +40 %
MAZEMaze Therapeutics, Inc.1,9 mld—-37,3 %-5.343,6 %indisponibil−12 % / indisponibil
ALVOAlvotech1,5 mld46,7—4,8 %+19,7 %−8 % / −51 %
CGEMCullinan Therapeutics, Inc.803,8 mil—-50,3 %—−100,0 %+10 % / +53 %
CADLCandel Therapeutics, Inc.692,5 mil—-81,8 %—0,0 %+90 % / +907 %
FDMT4D Molecular Therapeutics, Inc.611,3 mil—-43,3 %-194,7 %+230.194,6 %+5 % / −3 %
ATYRaTYR PHARMA INC606,2 mil—-98,4 %-32.003,7 %−19,1 %+691 % / +375 %
ALLOAllogene Therapeutics, Inc.411,1 mil—-42,4 %-3.566,7 %−100,0 %−18 % / −49 %
CCCCC4 Therapeutics, Inc.383,8 mil—-48,1 %-289,4 %+1,0 %+38 % / +100 %
AUTLAutolus Therapeutics plc367,3 mil—-133,0 %-238,7 %+644,9 %−2 % / −68 %
FENCFennec Pharmaceuticals Inc.362,9 mil—-18,6 %-5,5 %−6,1 %+26 % / +20 %
AGENAgenus Inc313,8 mil2,6—69,3 %+10,4 %+53 % / −55 %
OCGNOcugen, Inc.296,6 mil——-1.786,3 %+8,8 %−29 % / +126 %
ALECAlector, Inc.254,6 mil—-385,1 %-850,1 %−79,1 %+71 % / −58 %
PLXProtalix BioTherapeutics, Inc.216,7 mil11,731,2 %23,5 %−1,2 %+51 % / +78 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CCCC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    C4 Therapeutics dezvoltă medicamente mici de tip degrader de proteine, bazate pe platforma sa TORPEDO, cu accent pe mielomul multiplu prin candidatul cemsidomide. În 2026, compania își concentrează resursele pe studiul de fază 2 MOMENTUM și pe un studiu de fază 1b în combinație cu elranatamab, rezultatele cheie fiind așteptate în 2027. Pentru compania care nu are încă produse aprobate, pista de finanțare până la sfârșitul lui 2028 este un element central de urmărit.

    SWOT

    Puncte tari

    • Platforma proprietară TORPEDO și capacitatea demonstrată de a produce degradatori orali cu activitate catalitică sunt puncte forte evidente 1.
    • Cemsidomide are date clinice din studiul de fază 1 care susțin un profil de siguranță diferențiat și o activitate antimielom notabilă 3.
    • Colaborările cu mai mulți parteneri mari aduc finanțare și acces la capacități suplimentare de descoperire 13.

    Puncte slabe

    • Compania nu are niciun produs aprobat și nu a generat venituri din vânzări, iar pierderile continuă de mai mulți ani 1.
    • Dependența de finanțarea prin emisiuni de acțiuni și programe ATM poate duce la diluare pentru acționari 13.
    • Veniturile depind în mare parte de acorduri de colaborare, care pot fi reduse sau încheiate, cum s-a întâmplat cu acordul Merck 1.

    Oportunități

    • Studiile de combinație cu elranatamab și cu terapii standard ar putea extinde utilizarea cemsidomide în mai multe linii de tratament 2.
    • Degradatorii cu penetrare în sistemul nervos central ar putea deschide piețe în neuroinflamație și neurodegenerare 1.
    • Noul acord cu Roche privind conjugate anticorp-degrader ar putea extinde platforma către oncologie cu noi modalități 3.

    Amenințări

    • Concurența din mielomul multiplu se intensifică, pe măsură ce terapiile imune și alte combinații devin standard în linii tot mai timpurii 1.
    • Întârzierea înrolării sau rezultate clinice slabe în studiile în curs ar putea amâna calendarul de finanțare și dezvoltare 2.
    • Condițiile de pe piețele de capital ar putea face finanțarea suplimentară mai costisitoare sau indisponibilă, dacă ar fi necesară 1.

    Riscuri

    • Lipsa profitabilitățiiridicat

      Compania a raportat pierderi nete în mod repetat și se așteaptă la pierderi în următorii ani, ceea ce ar putea afecta capacitatea de a continua dezvoltarea 1.

    • Necesar de capital suplimentarridicat

      Dacă finanțarea nu va fi disponibilă la condiții acceptabile, compania ar putea fi nevoită să reducă sau să oprească programe de cercetare 1.

    • Riscul clinic al cemsidomideridicat

      Rezultatele din MOMENTUM și din studiul 1b cu elranatamab ar putea să nu confirme datele timpurii, iar eșecul ar afecta întreaga strategie a companiei 2.

    • Dependența de partenerimediu

      Dezvoltarea CFT8919 în Greater China depinde de Betta Pharma, iar rezultatele din acest studiu vor influența strategia ex-China 12.

    • Obligații de sublocațiunescăzut

      Un nou contract de sublocațiune ar putea genera fluxuri de numerar negative pe durata sa, conform raportului anual 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă datele din studiile de fază 2 și 1b confirmă profilul de siguranță și activitatea antimielom observate până acum, cemsidomide ar putea deveni o terapie de bază în combinații pentru mielom 23.
    • Platforma TORPEDO ar putea genera mai mulți candidați, iar colaborările cu parteneri mari ar putea aduce plăți în avans și milestone-uri suplimentare 13.
    • Fondurile existente, combinate cu programul ATM, ar putea susține operațiunile până la sfârșitul lui 2028, oferind timp pentru rezultate clinice importante 13.

    Ce ar strica teza

    • Compania nu are venituri din produse și pierde bani de ani de zile, astfel încât o eventuală întârziere în obținerea aprobărilor ar putea amplifica presiunea financiară 1.
    • Dacă rezultatele clinice ale cemsidomide nu ating așteptările în studiile în curs, planul de a deveni o terapie de bază ar putea fi compromis 2.
    • Decizia de a nu continua CFT8919 în afara Chinei arată constrângerile de capital și concurența din piață, ceea ce ar putea limita numărul de programe avansate 2.

    De urmărit

    • Finalizarea înrolării în studiul de fază 2 MOMENTUMQ1 2027
    • Datele inițiale de răspuns global din MOMENTUM2H 2027
    • Actualizarea escaladării de doză din studiul 1b cu elranatamab2H 2026
    • Evoluția numerarului și finanțarea suplimentară prin programul ATMnext 10-Q

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    C4 Therapeutics este o companie biofarmaceutică în stadiu clinic, care dezvoltă degradatori de proteine de tip moleculă mică prin platforma proprietară TORPEDO, cu scopul de a elimina proteinele nedorite din organism, așa cum se arată în raportul anual 1. Pipeline-ul clinic include cemsidomide, un degrader IKZF1/3 pentru mielomul multiplu, și CFT8919, un degrader EGFR L858R pentru cancerul pulmonar non-microcelular, 1. Compania nu a generat încă venituri din vânzarea de produse, veniturile provenind din acorduri de colaborare și licențiere, iar pierderea netă s-a menținut în jur de 105 milioane USD în 2025 1.

    Strategia companiei are trei piloni: avansarea programelor clinice oncologice orale, dezvoltarea unui portofoliu intern în inflamație, neuroinflamație și neurodegenerare, și colaborarea cu parteneri pentru a valorifica platforma TORPEDO 1. Degradatorii companiei au demonstrat biodisponibilitate orală și activitate catalitică, iar unii au atins penetrarea barierei hemato-encefalice în studii preclinice 1. Compania a anunțat în 2026 că nu va trece pe CFT8919 la faza următoare în afara Chinei, având în vedere prioritățile de capital și peisajul terapeutic 2.

    Pe partea de finanțare, compania s-a bazat în principal pe emisiuni de acțiuni, plăți din colaborări și împrumuturi, iar în trimestrul al doilea din 2026 a atras aproximativ 33,5 milioane USD prin programul ATM 3. Din octombrie 2025, compania a declarat că fondurile existente vor acoperi cheltuielile operaționale până la sfârșitul lui 2028 1. Compania rămâne la început de ciclu de dezvoltare, fără un produs aprobat, ceea ce face ca evoluția să depindă puternic de rezultatele clinice viitoare 1.

    Segmente

    Oncologie: CFT8919 (NSCLC EGFR L858R)

    CFT8919 este un degrader alosteric, selectiv pentru mutația EGFR L858R, destinat cancerului pulmonar non-microcelular după eșecul inhibitorilor EGFR aprobați 1. Studiul de fază 1 este condus de partenerul Betta Pharma în Greater China, iar compania și-a păstrat drepturile pentru restul lumii 2. Compania a decis însă să nu avanseze singură în afara Chinei deocamdată 2.

    Descoperire și inflamație, neuroinflamație, neurodegenerare

    Pipeline-ul intern de descoperire vizează ținte din inflamație, neuroinflamație și neurodegenerare, unde degradatorii ar putea oferi avantaje față de inhibitorii clasici 1. Compania colaborează cu Merck KGaA, Merck și Roche pentru a extinde platforma în oncologie și în indicații non-oncologice, iar în aprilie 2026 a încheiat un nou acord cu Roche privind conjugate anticorp-degrader 13.

    Piața în context

    Mielomul multiplu rămâne o boală cu nevoi medicale nesatisfăcute, cu aproximativ 65.370 de cazuri noi în 2024 în Statele Unite, Regatul Unit și EU4 1. Numărul pacienților în linia a patra de tratament a fost estimat la aproximativ 42.000 în 2024, o populație care ar putea crește pe măsură ce terapiile imune sunt mutate în linii mai timpurii 1. Pe segmentul cancerului pulmonar cu mutație EGFR, aproximativ 419.380 de pacienți au fost diagnosticați cu NSCLC în 2024 în SUA, Regatul Unit și EU4 1.

    Tendințe

    • Terapii imune și combinații pentru mielomvânt din spate

      Dezvoltarea anticorpilor bispecifici BCMAxCD3 și a terapiilor CAR-T mută pacienții spre linii mai timpurii, ceea ce ar putea crește interesul pentru combinații cu degradatori IKZF1/3 12.

    • Rezistența la inhibitorii EGFRvânt din spate

      Dezvoltarea rezistenței prin mutațiile T790M și C797S limitează tratamentele disponibile, ceea ce ar putea favoriza degradatorii selectivi pentru mutații 1.

    • Mediul de finanțare pentru biotehnologievânt din față

      Dependența de piețele de capital pentru finanțare, cum se vede din programul ATM și emisiunile de acțiuni, ar putea deveni o constrângere dacă condițiile pieței se înrăutățesc 13.

    • Interes pentru degradatori în afara oncologieimixt

      Interesul pentru degradatori care penetrează sistemul nervos central ar putea deschide noi parteneriate în neurodegenerare, deși acest segment este încă în faza de descoperire 12.

    Poziția concurențială

    În mielomul multiplu, cemsidomide concurează cu terapii imune și alți agenți care vizează IKZF1/3, iar pozițiile de referință depind de dovezile clinice din studii comparative 12. În oncologia EGFR, degradatorul CFT8919 se confruntă cu inhibitori de generația a treia, aprobați pentru prima linie, care rămân standardul de îngrijire 1.

    În domeniul degradatorilor de proteine, compania se compară cu alți dezvoltatori care lucrează cu mecanisme similare, iar avantajul său ar putea veni din platforma TORPEDO și din colaborările existente, pe care le-a menționat drept centrale pentru strategia sa 1.

    • Pfizer (elranatamab)PFE

      Furnizor al anticorpului bispecific elranatamab pentru studiul de fază 1b în combinație cu cemsidomide, conform acordului de aprovizionare 1.

    • Betta Pharma

      Partener de licență pentru CFT8919 în Greater China, care conduce studiul de fază 1 în regiune 1.

    • Roche

      Partener de colaborare în descoperire și într-un nou acord privind conjugate anticorp-degrader 3.

    • Merck KGaA

      Partener în colaborare pentru descoperirea de degradatori, inclusiv un proiect KRAS 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / C4 Therapeutics, Inc. · 26 feb. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / C4 Therapeutics, Inc. · 11 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / C4 Therapeutics, Inc. · 11 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    C4 Therapeutics, Inc. (CCCC): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw