olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Sab Biotherapeutics, Inc. SABS
Biological Products, (No Diagnostic Substances) · SIC 2836 · Verticală: Biological Products, (No Diagnostic Substances) (SIC 2836)
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Sab Biotherapeutics, Inc. (SABS) costa 3,18 USD (+1,92 % într-o zi), cu capitalizare 289,3 mil USD, beta 0,86, interval pe 52 de săptămâni 2,49–4,59 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): profit net de -22,5 mil USD, EPS diluat -0,28 USD.
Date la · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 53,6
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 2,41 – 3,43
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,75 · lățimea benzii 34,9 %
- SMA 50 / 200
- 3,23 / 3,67
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,02 / -0,05
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +2,6 % | −2,0 % | +4,6 pp | — |
| 3 luni | −15,6 % | −2,2 % | −13,5 pp | — |
| 6 luni | −16,3 % | +4,3 % | −20,6 pp | — |
| De la început de an | −15,0 % | +10,6 % | −25,5 pp | — |
| 1 an | −2,2 % | +10,5 % | −12,6 pp | +8,1 % |
| 3 ani | −67,9 % | +73,7 % | −141,5 pp | +3,1 % |
| 5 ani | −96,2 % | +61,7 % | −157,9 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 0 ≈ | 114,7 mii | — | — | — | — | — | — |
| Cercetare și dezvoltare | 7,8 mil | 7,7 mil | 7,7 mil | 7,0 mil | 9,0 mil | 10,7 mil | 13,4 mil | 16,2 mil |
| Profit operațional | -11,3 mil | -10,0 mil | -10,8 mil | -9,7 mil | -12,7 mil | -15,8 mil | -20,0 mil | -23,4 mil |
| Amortizare și depreciere | 900,0 mii | 764,0 mii | 756,6 mii | 800,0 mii | 700,0 mii | 741,6 mii | 731,0 mii | 800,0 mii |
| Cheltuieli cu dobânzile | 78,0 mii | 70,9 mii | 69,6 mii | 64,0 mii | 43,3 mii | 63,5 mii | 62,7 mii | 62,0 mii |
| Profit înainte de impozit | -10,3 mil | — | — | — | — | — | — | — |
| Profit net | -10,3 mil | -11,4 mil | -5,2 mil | -10,1 mil | 45,4 mil | -16,9 mil | -18,9 mil | -22,5 mil |
| EPS diluat | -1,12 | -1,23 ≈ | -0,56 | -1,09 | -0,21 | -0,11 ≈ | -0,35 | -0,28 |
| Flux de numerar operațional | -6,3 mil ≈ | -9,5 mil | -7,8 mil | -7,2 mil ≈ | -13,0 mil ≈ | -16,8 mil | -14,3 mil | -9,8 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 100,3 mii ≈ | 55,4 mii | — | — | — | — | 983,3 mii | 1,6 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 55,2 mil | 60,9 mil | 23,9 mil | 2,2 mil | 1,3 mil | 0 |
| Venituri an/an | indisponibil | +10,2 % | −60,7 % | −90,6 % | −40,9 % | −100,0 % |
| Profit net | 20,1 mil | -17,1 mil | -18,7 mil | -42,2 mil | -34,1 mil | 13,3 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −185,2 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | 0,74 | -0,63 | -4,31 | -7,64 | -3,68 | -0,79 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −185,1 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | 36,4 % | -28,2 % | -78,4 % | -1.884,5 % | -2.579,0 % | indisponibil |
| Flux de numerar liber | -2,7 mil | -9,0 mil | -25,6 mil | -25,3 mil | -34,6 mil | -45,7 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 10,5 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 151,5 mil USD
- Active totale
- 172,8 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 9,46x
- ROE
- 15,0 %
- ROA
- 12,2 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 55,2 mil | 60,9 mil | 23,9 mil | 2,2 mil | 1,3 mil | 0 | SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 27,9 mil | 57,2 mil | 36,4 mil | 16,5 mil | 30,3 mil | 34,4 mil | SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | 20,6 mil | -13,4 mil | -28,9 mil | -38,1 mil | -42,9 mil | -49,0 mil | SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 383,1 mii | 1,5 mil | 3,2 mil | 3,7 mil | 4,7 mil | 3,0 mil | SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat |
| EBITDA | 20,9 mil ≈ | -11,9 mil ≈ | -25,7 mil ≈ | -34,4 mil ≈ | -38,2 mil ≈ | -46,0 mil ≈ | SEC (XBRL)· 09 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 469,2 mii | 294,5 mii | 301,6 mii | 315,3 mii | 318,4 mii | 240,7 mii | SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 20,1 mil | -17,1 mil | -18,7 mil | -42,2 mil | — | 13,3 mil | SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 0 | 0 | 25,6 mii | 0 | 0 | 0 | SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat |
| Profit net | 20,1 mil | -17,1 mil | -18,7 mil | -42,2 mil | -34,1 mil | 13,3 mil | SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,74 | -0,63 | -4,31 | -7,64 | -3,68 | -0,79 | SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 27,0 mil | 27,3 mil | 4,4 mil | 5,5 mil | 9,3 mil | 61,3 mil | SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 5,5 mil
- 2024
- 9,3 mil
- 2025
- 61,3 mil
SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 12,6 mil | 33,2 mil | 15,0 mil | 56,6 mil | 8,9 mil | 10,5 mil | SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat |
| Creanțe | 20,6 mil | 8,0 mil | 5,6 mil | 0 | — | — | SEC (XBRL)· 29 mar. 2024verificat |
| Active curente | 34,5 mil | 50,2 mil | 22,1 mil | 58,9 mil | 23,8 mil | 101,1 mil | SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 14,8 mil | 24,3 mil | 23,3 mil | 19,7 mil | 15,4 mil | 13,3 mil | SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat |
| Active totale | 56,5 mil | 81,1 mil | 50,9 mil | 83,9 mil | 44,2 mil | 172,8 mil | SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 7,4 mil | 4,5 mil | 3,7 mil | 945,9 mii | 1,7 mil | 3,1 mil | SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat |
| Datorii curente | 11,1 mil | 26,5 mil | 15,0 mil | 10,8 mil | 8,0 mil | 10,7 mil | SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat |
| Datorii totale | 17,5 mil | 42,6 mil | 19,8 mil | 26,6 mil | 18,2 mil | 21,3 mil | SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat |
| Capital propriu | 39,0 mil † | 38,5 mil † | 31,1 mil † | 57,3 mil † | 26,0 mil † | 151,5 mil † | SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 10,0 mil | 2,0 mil | -23,5 mil | -25,1 mil | -34,3 mil | -44,8 mil | SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 12,7 mil | 10,9 mil | 2,2 mil | 197,2 mii | 337,3 mii | 933,2 mii | SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -2,7 mil ≈ | -9,0 mil ≈ | -25,6 mil ≈ | -25,3 mil ≈ | -34,6 mil ≈ | -45,7 mil ≈ | SEC (XBRL)· 09 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -12,7 mil | -10,9 mil | -2,1 mil | -152,7 mii | -12,0 mil | -121,7 mil | SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 9,0 mil | 35,9 mil | 1,1 mil | 66,8 mil | -1,2 mil | 168,3 mil | SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -152,7 mii
- 2024
- -12,0 mil
- 2025
- -121,7 mil
SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 3 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 289,3 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
19 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -310,3x | 0 (pe interval fix) | 33 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 9,2x | 100 (pe interval fix) | 22 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -19,0 % | 0 (pe interval fix) | 44 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
SAB BIOTHERAPEUTICS, INC. (SABS). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 0 USD în 2025; creștere an/an -100,0 %; ROE -11,3 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 9,2x
Ce o infirmă
- Acoperirea dobânzilor: -310,3x
- Randament FCF: -19,0 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Biological Products, (No Diagnostic Substances) (SIC 2836) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AMGNAmgen Inc. | 249,4 mld | 28,7 | 91,5 % | 23,0 % | +10,0 % | +34 % / +71 % |
| GILDGilead Sciences, Inc. | 207,7 mld | — | -22,3 % | -12,5 % | +2,4 % | +33 % / +119 % |
| MRNAModerna, Inc. | 91,2 mld | — | -39,0 % | -141,4 % | −39,9 % | +779 % / +194 % |
| ARGXArgenx Se | 57,6 mld | 47,6 | 20,2 % | — | +254,4 % | +2 % / +107 % |
| RVMDRevolution Medicines, Inc. | 41,6 mld | — | -79,1 % | — | indisponibil | +150 % / +733 % |
| BIIBBiogen Inc. | 36,8 mld | 106,4 | 1,9 % | 3,4 % | +2,2 % | +37 % / +6 % |
| EXELExelixis, Inc. | 17,6 mld | 21,6 | 44,3 % | 35,5 % | +7,0 % | +64 % / +232 % |
| TECHBio-Techne Corp | 11,4 mld | 62,7 | 9,0 % | 15,0 % | −0,4 % | +13 % / +16 % |
| QGENQiagen N.V. | 11,0 mld | 26,2 | 11,6 % | 20,3 % | +5,7 % | +6 % / +20 % |
| IBRXImmunitybio, Inc. | 9,5 mld | — | — | -598,6 % | +668,3 % | +278 % / +143 % |
| BEAMBeam Therapeutics Inc. | 2,9 mld | — | -11,3 % | -73,9 % | +120,0 % | +10 % / −1 % |
| RXRXRecursion Pharmaceuticals, Inc. | 2,4 mld | — | -48,7 % | -697,1 % | +26,9 % | −16 % / −43 % |
| NVAXNovavax Inc | 1,8 mld | — | — | -59,9 % | +64,7 % | +51 % / +94 % |
| TSHATaysha Gene Therapies, Inc. | 1,4 mld | — | -47,1 % | -2.728,0 % | +17,3 % | −8 % / +148 % |
| INBXInhibrx Biosciences, Inc. | 1,3 mld | — | -1.773,6 % | — | +550,0 % | +3 % / indisponibil |
| EVAXEvaxion A | 1,2 mld | — | -100,2 % | -102,4 % | +125,1 % | −50 % / −93 % |
| GLUEMonte Rosa Therapeutics, Inc. | 923,1 mil | — | -42,7 % | -560,9 % | +63,5 % | −33 % / +249 % |
| PRMEPrime Medicine, Inc. | 901,4 mil | — | -373,3 % | -4.056,4 % | +55,3 % | +30 % / −32 % |
| SLDBSolid Biosciences Inc. | 699,1 mil | — | -65,5 % | — | −40,6 % | +20 % / +131 % |
| CCCCC4 Therapeutics, Inc. | 383,8 mil | — | -48,1 % | -289,4 % | +1,0 % | +15 % / +91 % |
| AUTLAutolus Therapeutics plc | 367,3 mil | — | -133,0 % | -238,7 % | +644,9 % | −2 % / −68 % |
| AGENAgenus Inc | 313,8 mil | 2,6 | — | 69,3 % | +10,4 % | +53 % / −55 % |
| SABSSab Biotherapeutics, Inc. | 289,3 mil | — | -11,3 % | — | −100,0 % | −2 % / −68 % |
| FATEFate Therapeutics Inc | 250,4 mil | — | -60,7 % | -1.941,1 % | −51,2 % | +83 % / −16 % |
| DTILPrecision Biosciences Inc | 226,8 mil | — | -112,7 % | -85,6 % | −50,1 % | +49 % / −24 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SABS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.
Produse, piață și concurență
Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent13 oct. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial06 aug. 2026
- Raport curent07 iul. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent18 iun. 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial12 mai 2026
- Raport curent04 mai 2026Acord material · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)30 apr. 2026
- Raport curent22 apr. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent19 mar. 2026Acord material · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent10 mar. 2026Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.