olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Prime Medicine, Inc. PRME

Biological Products, (No Diagnostic Substances) · SIC 2836 · Verticală: Biological Products, (No Diagnostic Substances) (SIC 2836)

4,97USD+9,23 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Prime Medicine este o companie de biotehnologie care dezvoltă terapii genetice bazate pe editarea prin Prime Editing, o tehnologie care rescrie ADN-ul fără a produce rupturi în dublu fir. Compania este acum în pragul primelor sale intrări în clinică, pentru programele pentru boala Wilson și deficitul de alfa-1 antitripsină, iar lichiditățile ei, de 108,8 milioane USD la 30 iunie 2026, îi asigură pista de finanțare până în 2027, ceea ce face ca momentul să fie unul decisiv.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Prime Medicine, Inc. (PRME) costa 4,97 USD (+9,23 % într-o zi), cu capitalizare 901,4 mil USD, beta 2,23, interval pe 52 de săptămâni 2,70–5,36 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): profit net de -42,1 mil USD, EPS diluat -0,24 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
901,4 mil USD
acțiuni la 31 iul. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -1,10 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
-22,14 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
2,23
Volatilitate (1 an) 91 %
Interval 52 săpt.
2,705,36

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
62,9
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
2,80 – 5,30
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,87 · lățimea benzii 61,8 %
SMA 50 / 200
3,61 / 3,50
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,38 / 0,30
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+54,8 %−2,0 %+56,8 pp—
3 luni+61,4 %−2,2 %+63,5 pp—
6 luni+45,7 %+4,3 %+41,5 pp—
De la început de an+44,5 %+10,6 %+33,9 pp—
1 an+15,6 %+10,5 %+5,1 pp+4,8 %
3 ani−36,3 %+73,7 %−109,9 pp+3,1 %
5 aniindisponibil+61,7 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−42,2 %
22 ian. 2026 → 19 mai 2026
Scădere maximă (5 ani)
−94,6 %
01 nov. 2022 → 08 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
indisponibil USD
indisponibil an/an
Profit net
-42,1 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
-0,24
indisponibil an/an
netă / operațională
indisponibil / indisponibil

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri209,0 mii2,2 mil1,5 mil1,1 mil1,2 mil838,0 mii——
Cercetare și dezvoltare40,3 mil34,1 mil40,6 mil41,4 mil44,0 mil34,7 mil34,1 mil33,4 mil
Profit operațional-54,2 mil-44,2 mil-52,4 mil-53,4 mil-54,0 mil-48,6 mil-50,7 mil-43,3 mil
Amortizare și depreciere1,6 mil1,7 mil1,7 mil1,9 mil1,9 mil1,9 mil1,9 mil1,8 mil
Impozit pe profit0000————
Profit net-52,5 mil-42,3 mil-51,9 mil-52,6 mil-50,6 mil-46,1 mil-49,1 mil-42,1 mil
EPS diluat-0,44-0,32 ≈-0,40-0,41-0,32-0,26 ≈-0,28-0,24
Flux de numerar operațional-25,9 mil ≈16,2 mil-48,9 mil-41,4 mil ≈-35,0 mil ≈-37,3 mil-42,7 mil-41,0 mil ≈
Investiții (capex)1,3 mil ≈1,8 mil2,4 mil1,6 mil ≈247,0 mii ≈290,0 mii214,0 mii46,0 mii ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202020212022202320242025
Venituri5,2 mil0003,0 mil4,6 mil
Venituri an/anindisponibil−100,0 %indisponibilindisponibilindisponibil+55,3 %
Profit net-3,4 mil-165,4 mil-121,8 mil-198,1 mil-195,9 mil-201,1 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat-1,91-14,19-4,19-2,18-1,65-1,35
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-65,5 %indisponibilindisponibilindisponibil-6.566,6 %-4.342,4 %
Flux de numerar liber-6,2 mil-38,2 mil-147,9 mil-174,1 mil-130,2 mil-167,1 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
63,0 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
120,9 mil USD
Active totale
342,7 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
4,84x
ROE
-146,8 %
ROA
-62,8 %
Marja FCF
-3.607,4 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
0
2024
3,0 mil
2025
4,6 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
147,9 mil
2024
155,3 mil
2025
160,6 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
-204,8 mil
2024
-202,5 mil
2025
-208,4 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
4,7 mil
2024
6,1 mil
2025
7,3 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
-200,1 mil ≈
2024
-196,3 mil ≈
2025
-201,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026derivat

Impozit pe profit
2023
-279,0 mii
2024
0
2025
0

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Profit net
2023
-198,1 mil
2024
-195,9 mil
2025
-201,1 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
-2,18
2024
-1,65
2025
-1,35

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
91,0 mil
2024
118,6 mil
2025
148,8 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
41,6 mil
2024
182,5 mil
2025
63,0 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Active curente
2023
143,0 mil
2024
211,9 mil
2025
181,3 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
22,7 mil
2024
24,4 mil
2025
20,6 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Active totale
2023
193,9 mil
2024
297,5 mil
2025
342,7 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
19,5 mil
2024
11,4 mil
2025
8,9 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
56,4 mil
2024
38,0 mil
2025
37,4 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
60,8 mil
2024
144,4 mil
2025
221,9 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
133,1 mil †
2024
153,1 mil †
2025
120,9 mil †

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-165,4 mil
2024
-122,9 mil
2025
-162,6 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
8,7 mil
2024
7,3 mil
2025
4,5 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-174,1 mil ≈
2024
-130,2 mil ≈
2025
-167,1 mil ≈

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
18,7 mil
2024
68,5 mil
2025
-108,8 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
655,0 mii
2024
195,9 mil
2025
151,5 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
55,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR venituri 5 ani
-2,3 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
-4.082,9 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBIT
-4.242,7 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
-4.056,4 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
-3.386,2 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
-373,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-71,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-90,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
3,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
1,5x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-156,1 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
797,0 mii USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
-156,8 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
901,4 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-22,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
22,6x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
194,6x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-17,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 3 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

4,97 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 901,4 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
901,4 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
22,6x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-373,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
-4.056,4 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
55,3 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

22/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 iul. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 06 aug. 2026
verificat 546derivat 47

Scorul pe grupe

19 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Biological Products, (No Diagnostic Substances) (SIC 2836)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate-4.056,4 %7 (față de colegi)33 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie3,1x100 (pe interval fix)22 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-17,4 %0 (pe interval fix)44 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial7/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Prime Medicine, Inc. (PRME). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 4,6 mil USD în 2025; creștere an/an 55,3 %; marjă netă -4 056,4 %; ROE -373,3 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 3,1x

Ce o infirmă

  • Marja netă: -4 056,4 %
  • Randament FCF: -17,4 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Biological Products, (No Diagnostic Substances) (SIC 2836) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 27,4x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 18,0x
P/S
194,6x
mediana verticalei 8,8x
peste mediană (+2.112,4 %)
P/B
22,6x
mediana verticalei 3,0x
peste mediană (+662,8 %)
ROE
-373,3 %
mediana verticalei -48,7 %
sub mediană
Marja netă
-4.056,4 %
mediana verticalei -176,6 %
sub mediană
Marja EBIT
-4.242,7 %
mediana verticalei -190,6 %
sub mediană
Venituri an/an
55,3 %
mediana verticalei 2,3 %
peste mediană (+2.295,6 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 1,2x
Randament dividend
—
mediana verticalei 0,5 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AMGNAmgen Inc.249,4 mld28,791,5 %23,0 %+10,0 %+34 % / +71 %
GILDGilead Sciences, Inc.207,7 mld—-22,3 %-12,5 %+2,4 %+33 % / +119 %
MRNAModerna, Inc.91,2 mld—-39,0 %-141,4 %−39,9 %+779 % / +194 %
ARGXArgenx Se57,6 mld47,620,2 %—+254,4 %+2 % / +107 %
RVMDRevolution Medicines, Inc.41,6 mld—-79,1 %—indisponibil+150 % / +733 %
BIIBBiogen Inc.36,8 mld106,41,9 %3,4 %+2,2 %+37 % / +6 %
EXELExelixis, Inc.17,6 mld21,644,3 %35,5 %+7,0 %+64 % / +232 %
TECHBio-Techne Corp11,4 mld62,79,0 %15,0 %−0,4 %+13 % / +16 %
QGENQiagen N.V.11,0 mld26,211,6 %20,3 %+5,7 %+6 % / +20 %
IBRXImmunitybio, Inc.9,5 mld——-598,6 %+668,3 %+278 % / +143 %
BEAMBeam Therapeutics Inc.2,9 mld—-11,3 %-73,9 %+120,0 %+10 % / −1 %
RXRXRecursion Pharmaceuticals, Inc.2,4 mld—-48,7 %-697,1 %+26,9 %−16 % / −43 %
NVAXNovavax Inc1,8 mld——-59,9 %+64,7 %+51 % / +94 %
TSHATaysha Gene Therapies, Inc.1,4 mld—-47,1 %-2.728,0 %+17,3 %−8 % / +148 %
INBXInhibrx Biosciences, Inc.1,3 mld—-1.773,6 %—+550,0 %+3 % / indisponibil
EVAXEvaxion A1,2 mld—-100,2 %-102,4 %+125,1 %−50 % / −93 %
GLUEMonte Rosa Therapeutics, Inc.923,1 mil—-42,7 %-560,9 %+63,5 %−33 % / +249 %
PRMEPrime Medicine, Inc.901,4 mil—-373,3 %-4.056,4 %+55,3 %+16 % / −36 %
SLDBSolid Biosciences Inc.699,1 mil—-65,5 %—−40,6 %+20 % / +131 %
CCCCC4 Therapeutics, Inc.383,8 mil—-48,1 %-289,4 %+1,0 %+15 % / +91 %
AUTLAutolus Therapeutics plc367,3 mil—-133,0 %-238,7 %+644,9 %−2 % / −68 %
AGENAgenus Inc313,8 mil2,6—69,3 %+10,4 %+53 % / −55 %
SABSSab Biotherapeutics, Inc.289,3 mil—-11,3 %—−100,0 %−19 % / −67 %
FATEFate Therapeutics Inc250,4 mil—-60,7 %-1.941,1 %−51,2 %+83 % / −16 %
DTILPrecision Biosciences Inc226,8 mil—-112,7 %-85,6 %−50,1 %+49 % / −24 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru PRME din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Prime Medicine este o companie de biotehnologie care dezvoltă terapii genetice bazate pe editarea prin Prime Editing, o tehnologie care rescrie ADN-ul fără a produce rupturi în dublu fir. Compania este acum în pragul primelor sale intrări în clinică, pentru programele pentru boala Wilson și deficitul de alfa-1 antitripsină, iar lichiditățile ei, de 108,8 milioane USD la 30 iunie 2026, îi asigură pista de finanțare până în 2027, ceea ce face ca momentul să fie unul decisiv.

    SWOT

    Puncte tari

    • Tehnologia Prime Editing nu necesită rupturi în dublu fir, ceea ce poate reduce riscul de instabilitate genomică în comparație cu nucleazele.
    • Platforma modulară permite schimbarea rapidă a pegRNA-ului pentru noi mutații, păstrând aceeași livrare și aceleași procese de fabricație.
    • Programul PM359 a produs date clinice umane și a primit mai multe desemnări de la FDA, ceea ce susține credibilitatea tehnologiei.

    Puncte slabe

    • Compania nu a generat venituri din vânzarea de produse și a raportat pierderi nete repetate de la înființare.
    • Raportările financiare menționează un risc semnificativ de continuitate a activității, legat de dependența de finanțare externă.
    • Majoritatea programelor se află în stadiu de cercetare sau preclinic, iar rata de eșec în aceste faze rămâne ridicată.

    Oportunități

    • Începerea studiilor clinice pentru boala Wilson și AATD ar putea produce date care să extindă dovezile pentru Prime Editing in vivo.
    • O cale accelerată de aprobare pentru PM359 ar putea aduce prima terapie bazată pe Prime Editing la pacienți.
    • Modularitatea platformei ar putea permite extinderea către alte indicații hepatice și pulmonare, precum și către oncologie.

    Amenințări

    • Riscul de eșec clinic în studiile pentru boala Wilson și AATD ar putea întârzia sau opri programele.
    • Dacă finanțarea suplimentară nu este disponibilă în condiții acceptabile, compania ar putea fi forțată să reducă sau să elimine programe.
    • Concurenții care dezvoltă alte tehnologii de editare genetică ar putea ajunge primii la piață cu terapii similare.

    Riscuri

    • Continuitatea activitățiiridicat

      Raportul anual indică o îndoială substanțială privind capacitatea companiei de a-și continua activitatea fără finanțare suplimentară, ceea ce poate afecta prețul acțiunilor și accesul la capital.

    • Diluare prin emiterea de acțiuniridicat

      Finanțarea prin emisiuni de acțiuni sau titluri convertibile poate diminua participarea acționarilor existenți și poate impune preferințe de lichidare.

    • Riscul clinicridicat

      Programele se află în stadii timpurii, iar rezultatele din modele animale sau din studii limitate nu garantează eficacitatea la oameni.

    • Dependența de partenerimediu

      Colaborările cu Bristol-Myers Squibb și Cystic Fibrosis Foundation pot fi reziliate dacă compania nu își respectă obligațiile, ceea ce ar putea afecta finanțarea și drepturile asupra tehnologiei.

    • Litigii privind drepturile de proprietate intelectualămediu

      Arbitrajul cu Beam Therapeutics arată că disputele privind câmpul de aplicare al drepturilor pot fi costisitoare, chiar dacă rezultatul este favorabil.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă datele clinice din studiile pentru boala Wilson și AATD, programate pentru 2027, confirmă corecția genetică la oameni, compania ar putea demonstra valoarea platformei sale modulare.
    • Desemnarea RMAT pentru PM359 și intenția de a depune un BLA în 2027 ar putea accelera prima aprobare a unei terapii Prime Editing.
    • Rezolvarea favorabilă a arbitrajului cu Beam Therapeutics ar putea consolida drepturile companiei asupra PM647.

    Ce ar strica teza

    • Lichiditățile limitate și avertismentul privind continuitatea activității sugerează că o nouă rundă de finanțare ar putea fi necesară curând, cu diluare pentru acționari.
    • Majoritatea programelor se află în stadiu preclinic, iar eșecul în studiile clinice ar putea reduce drastic valoarea companiei.
    • Concurența din editarea genomului este intensă, iar dacă alte tehnologii ating rezultate similare mai rapid, avantajul Prime Editing ar putea fi diminuat.

    De urmărit

    • Rezultate clinice inițiale pentru PM577a în boala Wilson2027
    • Depunerea IND și/sau CTA pentru PM647 în AATDQ3 2026
    • Depunerea BLA pentru PM359 în CGD1H 2027
    • Nivelul lichidităților și eventuale noi emisiuni de acțiuninext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Prime Medicine își axează dezvoltarea pe programe in vivo pentru boli genetice ale ficatului, în special boala Wilson (PM577a) și deficitul de alfa-1 antitripsină (PM647), ambele bazate pe un lipid nanoparticle universal pentru ficat. Compania mai are un program în fibroză chistică, sprijinit de Cystic Fibrosis Foundation, și un program ex vivo, PM359, pentru granulomatoza cronică septică, dezvoltat în parteneriat cu Bristol-Myers Squibb. Strategia se bazează pe modularitatea platformei, care permite schimbarea doar a pegRNA-ului specific mutației, păstrând aceeași arhitectură de editor și de livrare. În 2025 compania nu a avut venituri din vânzarea de produse, veniturile provenind din acorduri de colaborare și licență, iar compania a raportat încă un risc semnificativ legat de continuitatea activității.

    Segmente

    Program in vivo pentru ficat

    Acesta este cel mai important segment al companiei, cuprinzând boala Wilson și deficitul de alfa-1 antitripsină. Pentru boala Wilson, IND și CTA au fost aprobate în SUA și Noua Zeelandă, iar pentru AATD s-a prevăzut depunerea unui IND și/sau CTA în al treilea trimestru din 2026, cu date clinice inițiale în 2027. Dezvoltarea în acest segment este axată pe ceea ce compania numește franciza hepatică.

    PM359 pentru CGD

    Programul ex vivo PM359 este singurul cu date clinice umane publicate și a primit desemnarea RMAT de la FDA în iunie 2026. Compania lucrează la depunerea unei cereri de autorizare biologică (BLA) în prima jumătate a anului 2027, iar compania a mai indicat că, dacă reglementarea va permite o cale accelerată, ar putea grăbi aprobarea.

    Colaborări

    Compania colaborează cu Bristol-Myers Squibb pentru aplicarea Prime Editing în ingineria celulelor T ex vivo și cu Cystic Fibrosis Foundation pentru programul CF. Aceste parteneriate pot reduce costurile interne, dar depind de respectarea obligațiilor contractuale.

    Piața în context

    Boala Wilson afectează aproximativ 1 din 30.000 de persoane în Statele Unite, Europa și Japonia, iar mutația H1069Q este cea mai frecventă în America de Nord și Europa. Terapiile standard actuale, chelatorii de cupru și sărurile de zinc, necesită administrare pe viață, ceea ce lasă o nevoie medicală importantă nesatisfăcută. Piața pentru terapii genetice curative este însă încă incipientă, iar succesul clinic al primelor programe ar putea determina ritmul de adoptare.

    Tendințe

    • Validarea clinică a editării geneticevânt din spate

      Datele clinice din programul PM359 și desemnările acordate de FDA ar putea sprijini încrederea investitorilor și a partenerilor în tehnologia Prime Editing.

    • Cerințe de capital ridicatevânt din față

      Fabricarea terapiilor genetice și desfășurarea studiilor clinice necesită finanțare substanțială, iar lichiditățile limitate pot forța companiile să emită acțiuni sau să cedeze drepturi.

    • Accelerarea căilor de reglementarevânt din spate

      Desemnările RMAT, Fast Track și de medicament orfan pot scurta durata evaluării, dacă datele clinice continuă să susțină siguranța și eficacitatea.

    • Concurența în editarea genomuluimixt

      Dezvoltarea rapidă a tehnologiilor CRISPR, a editării bazelor și a editării ARN poate reduce avantajul diferențiator al Prime Editing dacă alte abordări ating rezultate similare.

    Poziția concurențială

    Prime Medicine se compară cu alte tehnologii de editare genetică, inclusiv nucleazele de tip CRISPR, care introduc rupturi în dublu fir, editorii de baze, care modifică doar anumite substituții, și editorii de ARN, care nu oferă corecții permanente. Compania susține că Prime Editing are un profil de precizie superior, dar acest avantaj urmează să fie demonstrat prin date clinice.

    Pe piața terapiilor pentru boala Wilson, compania concurează indirect cu tratamentele standard care implică chelatori de cupru și săruri de zinc, iar în AATD cu abordările de terapie genică care vizează producția de alfa-1 antitripsină. Competiția directă în editarea genomului depinde de succesul programelor clinice ale fiecărui competitor.

    • Beam TherapeuticsBEAM

      Companie de editare a bazelor, cu care Prime Medicine a avut o arbitrare legată de drepturile asupra PM647; arbitrajul s-a încheiat favorabil companiei, dar relația rămâne importantă.

    • Intellia TherapeuticsNTLA

      Companie care dezvoltă terapii de editare genetică bazate pe nucleaze CRISPR, în domenii hepatice și de altă natură, oferind o alternativă tehnologică diferită.

    • CRISPR TherapeuticsCRSP

      Companie care dezvoltă terapii CRISPR, reprezentând abordarea bazată pe rupturi în dublu fir pe care Prime Editing o consideră mai puțin precisă.

    • Vertex PharmaceuticalsVRTX

      Companie cu prezență puternică în fibroza chistică, care poate concura în același domeniu terapeutic, prin tratamente deja existente sau în dezvoltare.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Prime Medicine, Inc. · 03 mar. 2026
    2. [2] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Prime Medicine, Inc. · 06 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Prime Medicine, Inc. (PRME): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw