olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Novavax, Inc. NVAX

Biological Products, (No Diagnostic Substances) · SIC 2836 · Verticală: Biological Products, (No Diagnostic Substances) (SIC 2836)

10,65USD+10,02 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Novavax dezvoltă vaccinuri bazate pe proteine recombinante și adjuvantul propriu Matrix-M, iar acum modelul său de business s-a mutat de la vânzarea directă a vaccinului COVID-19 spre parteneriate cu venituri din licențe și milestone-uri. Veniturile totale din trimestrul al doilea din 2026 au fost de 57 milioane USD, în scădere față de anul precedent, iar compania se bazează acum pe parteneri precum Sanofi și Pfizer.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Novavax, Inc. (NVAX) costa 10,65 USD (+10,02 % într-o zi), cu capitalizare 1,8 mld USD, beta 1,52, interval pe 52 de săptămâni 6,22–12,82 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 56,7 mil USD (−76,3 % an/an), profit net de -53,4 mil USD (−150,1 % an/an), EPS diluat -0,32 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
1,8 mld USD
acțiuni la 31 iul. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -1,54 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
-14,43 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,52
Volatilitate (1 an) 70 %
Interval 52 săpt.
6,2212,82

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
50,9
neutru
Bollinger (20, 2)
8,62 – 13,29
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,44 · lățimea benzii 42,6 %
SMA 50 / 200
10,51 / 9,32
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,22 / -0,09
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−15,2 %−1,1 %−14,1 pp—
3 luni+39,0 %−0,5 %+39,5 pp—
6 luni+13,8 %+4,4 %+9,4 pp—
De la început de an+58,5 %+12,3 %+46,2 pp—
1 an+41,8 %+13,5 %+28,3 pp+4,8 %
3 ani+50,8 %+76,4 %−25,6 pp−1,0 %
5 ani−93,3 %+63,7 %−157,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−34,6 %
26 feb. 2026 → 31 iul. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−98,3 %
26 nov. 2021 → 05 feb. 2024
Creștere anuală compusă (5 ani)
−41,8 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
56,7 mil USD
−76,3 % an/an
Profit net
-53,4 mil USD
−150,1 % an/an
EPS diluat
-0,32
−151,6 % an/an
netă / operațională
-94,2 % / -96,8 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri84,5 mil88,3 mil666,7 mil239,2 mil70,4 mil147,1 mil139,5 mil56,7 mil
Costul vânzărilor60,6 mil36,7 mil14,1 mil15,3 mil21,5 mil22,1 mil30,7 mil14,2 mil
Cercetare și dezvoltare87,2 mil104,4 mil88,9 mil79,2 mil98,3 mil75,9 mil95,5 mil70,7 mil
Cheltuieli generale și de vânzare70,7 mil78,3 mil48,1 mil43,6 mil31,7 mil34,1 mil28,8 mil26,7 mil
Profit operațional-134,0 mil-131,1 mil515,5 mil101,1 mil-178,0 mil14,2 mil-15,4 mil-54,9 mil
Amortizare și depreciere12,7 mil ≈12,0 mil8,3 mil7,6 mil ≈6,6 mil ≈5,5 mil3,1 mil3,1 mil ≈
Cheltuieli cu dobânzile4,2 mil7,6 mil5,7 mil5,5 mil5,5 mil5,8 mil4,9 mil5,7 mil
Profit înainte de impozit-122,3 mil-73,6 mil519,8 mil107,5 mil-203,0 mil17,9 mil-8,5 mil-51,7 mil
Impozit pe profit-1,0 mil7,4 mil1,2 mil946,0 mii-657,0 mii376,0 mii985,0 mii1,7 mil
Profit net-121,3 mil-81,0 mil518,6 mil106,5 mil-202,4 mil17,5 mil-9,5 mil-53,4 mil
EPS diluat-0,76-0,51 ≈2,930,62-1,250,09 ≈-0,06-0,32
Flux de numerar operațional-144,8 mil ≈-173,2 mil-185,5 mil-127,5 mil ≈107,8 mil ≈-39,5 mil-32,4 mil-72,8 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri34,3 mil18,7 mil475,6 mil1,1 mld2,0 mld983,7 mil682,2 mil1,1 mld
Venituri an/an+10,0 %−45,6 %+2.448,5 %+141,0 %+72,9 %−50,4 %−30,7 %+64,7 %
Profit net-184,7 mil-132,7 mil-418,3 mil-1,7 mld-657,9 mil-545,1 mil-187,5 mil440,3 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluatindisponibil-5,51-7,27-23,44-8,42-5,41-1,232,58
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-538,8 %-711,0 %-87,9 %-152,1 %-33,2 %-55,4 %-27,5 %39,2 %
Flux de numerar liber-186,2 mil-138,5 mil-97,2 mil265,5 milindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
240,6 mil USD
Datorie financiară
244,2 mil USD
Datorie netă
3,6 mil USD
Capitaluri proprii
-127,8 mil USD
Active totale
1,2 mld USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
2,13x
ROE
indisponibil
ROA
32,2 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
983,7 mil
2024
682,2 mil
2025
1,1 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
343,8 mil
2024
202,7 mil
2025
73,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
639,9 mil ≈
2024
479,4 mil ≈
2025
1,1 mld ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Cercetare și dezvoltare
2023
737,5 mil
2024
391,2 mil
2025
342,3 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
468,9 mil
2024
337,2 mil
2025
157,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
-566,5 mil
2024
-248,9 mil
2025
452,8 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
41,0 mil
2024
48,0 mil
2025
28,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
-525,5 mil ≈
2024
-200,9 mil ≈
2025
480,8 mil ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
14,4 mil
2024
20,1 mil
2025
22,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-543,0 mil
2024
-176,6 mil
2025
442,2 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
2,0 mil
2024
10,9 mil
2025
1,9 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit net
2023
-545,1 mil
2024
-187,5 mil
2025
440,3 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
-5,41
2024
-1,23
2025
2,58

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
100,8 mil
2024
152,2 mil
2025
173,1 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
568,5 mil
2024
530,2 mil
2025
240,6 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
41,7 mil
2024
8,7 mil
2025
11,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Active curente
2023
1,1 mld
2024
1,1 mld
2025
978,3 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
305,8 mil
2024
138,4 mil
2025
44,8 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
127,5 mil
2024
107,5 mil
2025
113,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 01 mar. 2022verificat

Active totale
2023
1,8 mld
2024
1,6 mld
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
132,6 mil
2024
41,6 mil
2025
24,6 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
—
2024
—
2025
244,2 mil

SEC (XBRL)· 06 mai 2026verificat

Datorii curente
2023
1,6 mld
2024
1,2 mld
2025
460,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
2,5 mld
2024
2,2 mld
2025
1,3 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
-716,9 mil †
2024
-623,8 mil †
2025
-127,8 mil †

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-714,0 mil
2024
-87,3 mil
2025
-244,6 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 01 mar. 2022verificat

Flux de numerar liber
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 01 mar. 2022derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-58,8 mil
2024
-204,0 mil
2025
-78,3 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
4,5 mil
2024
260,6 mil
2025
27,7 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
64,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-17,2 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
18,8 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
78,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
-52,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
-56,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
-59,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
ROA
-21,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: capitalul investit e micșorat de răscumpărări, iar ROIC ar ieși mare fără să spună ceva
ROCE
-37,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
100,0 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
date insuficiente
Datorie / capital propriu
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Acoperirea dobânzilor
-10,7x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
2,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
0,6x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-36,9 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
42 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
152 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
1,8 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
1,9 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-14,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
P/S
4,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
4,5x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 4 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

10,65 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 1,8 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
1,8 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Marja netă
-59,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
64,7 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

31/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 iul. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 06 aug. 2026
verificat 1925derivat 156

Scorul pe grupe

25 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · intrarea există, dar ultima ei cifră e mult mai veche decât ultima perioadă raportată: nu se folosește
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Biological Products, (No Diagnostic Substances) (SIC 2836)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate-59,9 %72 (față de colegi)25 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere-17,2 %0 (pe interval fix)33 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-10,7x0 (pe interval fix)25 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,3x100 (pe interval fix)17 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial72/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

NOVAVAX INC (NVAX). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,1 mld USD în 2025; creștere an/an 64,7 %; marjă netă -59,9 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: -59,9 %
  • Lichiditatea curentă: 2,3x

Ce o infirmă

  • CAGR venituri 3 ani: -17,2 %
  • Acoperirea dobânzilor: -10,7x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Biological Products, (No Diagnostic Substances) (SIC 2836) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 27,0x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 18,0x
P/S
4,2x
mediana verticalei 10,2x
sub mediană (−58,3 %)
P/B
—
mediana verticalei 3,0x
ROE
—
mediana verticalei -52,7 %
Marja netă
-59,9 %
mediana verticalei -238,7 %
peste mediană
Marja EBIT
-56,6 %
mediana verticalei -239,2 %
peste mediană
Venituri an/an
64,7 %
mediana verticalei 2,3 %
peste mediană (+2.703,6 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 1,2x
Randament dividend
—
mediana verticalei 0,5 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AMGNAmgen Inc.258,8 mld27,778,4 %24,1 %+10,0 %+39 % / +77 %
GILDGilead Sciences, Inc.216,4 mld—-22,3 %-12,5 %+2,4 %+39 % / +128 %
MRNAModerna, Inc.103,2 mld—-39,0 %-141,4 %−39,9 %+895 % / +233 %
ARGXArgenx Se57,6 mld47,620,2 %—+254,4 %+2 % / +107 %
RVMDRevolution Medicines, Inc.43,2 mld—-93,6 %-946,8 %indisponibil+157 % / +756 %
BIIBBiogen Inc.37,6 mld108,81,9 %3,4 %+2,2 %+40 % / +9 %
EXELExelixis, Inc.17,8 mld21,744,3 %35,5 %+7,0 %+65 % / +234 %
TECHBio-Techne Corp11,4 mld62,79,0 %15,0 %−0,4 %+13 % / +16 %
QGENQiagen N.V.11,0 mld26,211,6 %20,3 %+5,7 %+6 % / +20 %
IBRXImmunitybio, Inc.9,5 mld——-598,6 %+668,3 %+278 % / +143 %
BEAMBeam Therapeutics Inc.2,9 mld—-11,3 %-73,9 %+120,0 %+10 % / −1 %
RXRXRecursion Pharmaceuticals, Inc.2,4 mld—-48,7 %-697,1 %+26,9 %−16 % / −43 %
NVAXNovavax Inc1,8 mld——-59,9 %+64,7 %+42 % / +51 %
TSHATaysha Gene Therapies, Inc.1,4 mld—-47,1 %-2.728,0 %+17,3 %−8 % / +148 %
INBXInhibrx Biosciences, Inc.1,3 mld—-1.773,6 %—+550,0 %+3 % / indisponibil
EVAXEvaxion A1,2 mld—-100,2 %-102,4 %+125,1 %−50 % / −93 %
GLUEMonte Rosa Therapeutics, Inc.923,1 mil—-42,7 %-560,9 %+63,5 %−33 % / +249 %
PRMEPrime Medicine, Inc.901,4 mil—-373,3 %-4.056,4 %+55,3 %+30 % / −32 %
SLDBSolid Biosciences Inc.727,7 mil—-76,9 %—−40,6 %+20 % / +131 %
CCCCC4 Therapeutics, Inc.383,8 mil—-48,1 %-289,4 %+1,0 %+15 % / +91 %
AUTLAutolus Therapeutics plc367,3 mil—-133,0 %-238,7 %+644,9 %−2 % / −68 %
AGENAgenus Inc313,8 mil2,6—69,3 %+10,4 %+53 % / −55 %
SABSSab Biotherapeutics, Inc.289,3 mil—-11,3 %—−100,0 %−19 % / −67 %
FATEFate Therapeutics Inc250,4 mil—-60,7 %-1.941,1 %−51,2 %+83 % / −16 %
DTILPrecision Biosciences Inc226,8 mil—-112,7 %-85,6 %−50,1 %+49 % / −24 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru NVAX din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Novavax dezvoltă vaccinuri bazate pe proteine recombinante și adjuvantul propriu Matrix-M, iar acum modelul său de business s-a mutat de la vânzarea directă a vaccinului COVID-19 spre parteneriate cu venituri din licențe și milestone-uri. Veniturile totale din trimestrul al doilea din 2026 au fost de 57 milioane USD 3, în scădere față de anul precedent, iar compania se bazează acum pe parteneri precum Sanofi și Pfizer.

    SWOT

    Puncte tari

    • Tehnologia proprie a adjuvantului Matrix-M este un activ distinctiv, care poate reduce cantitatea de antigen necesară și care a fost licențiată către mai mulți parteneri 1.
    • Acordurile de parteneriat generează plăți upfront, milestone-uri și royalty-uri, ceea ce oferă o sursă de venit fără producție proprie extinsă 13.
    • Compania a redus cheltuielile și a păstrat un nivel de numerar considerat suficient pentru perioada următoare, potrivit rezultatelor din al doilea trimestru 3.

    Puncte slabe

    • Veniturile sunt volatile și depind în mare măsură de milestone-uri și de plățile unor parteneri, ceea ce face dificilă previzionarea rezultatelor 13.
    • Compania a avut pierderi în mai mulți ani și are un deficit acumulat semnificativ, ceea ce limitează flexibilitatea financiară 1.
    • Vânzările directe de vaccin COVID-19 au scăzut, iar comercializarea a fost transferată în mare parte către Sanofi, ceea ce reduce controlul asupra pieței 3.

    Oportunități

    • Programele combinate COVID-gripal și vaccinurile împotriva gripei pandemice ar putea genera milestone-uri importante dacă partenerii ating etapele reglementare 3.
    • Interesul pentru Matrix-M în oncologie și în alte boli infecțioase ar putea deschide noi licențe, dacă evaluările partenerilor ajung la faze avansate 13.
    • Candidatul împotriva C. difficile ar putea intra în clinică din 2027, ceea ce ar putea crea un nou program propriu cu valoare ridicată 3.

    Amenințări

    • Cererea pentru vaccinurile COVID-19 rămâne sezonieră și incertă, iar schimbările de politică sanitară ar putea reduce vânzările 1.
    • Compania depinde de terți pentru fabricație și distribuție, iar întârzierile la furnizori ar putea afecta livrările și plățile asociate 1.
    • Anularea sau renegocierea contractelor de tip APA ar putea obliga compania să returneze plăți avansate, așa cum s-a întâmplat cu anumite țări 1.

    Riscuri

    • Pierderi recurenteridicat

      Compania a raportat pierderi în mai mulți ani consecutivi, iar profitabilitatea viitoare nu este asigurată. Dacă veniturile din parteneriate nu cresc, pierderile ar putea persista 13.

    • Nevoie de finanțareridicat

      Compania spune că încă nu generează suficiente venituri pentru a-și acoperi operațiunile și că ar putea avea nevoie de capital suplimentar. Emisiunile de acțiuni ar putea diluta acționarii actuali 1.

    • Dependența de Sanofiridicat

      Mare parte din venituri și din planurile de comercializare depind de Sanofi. Dacă partenerul întârzie etapele reglementare sau decide să reducă programele, veniturile ar putea scădea 13.

    • Riscuri de reglementaremediu

      Procesele de autorizare sunt lungi și incerte, iar o decizie negativă ar putea întârzia sau opri lansarea unor produse 1.

    • Dependența de furnizorimediu

      Compania depinde de terți pentru fabricație, co-formulare și umplere, iar întreruperile la acești furnizori ar putea afecta livrările 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă partenerii avansează în programele cu Matrix-M, veniturile din milestone-uri și royalty-uri ar putea crește semnificativ față de nivelul actual. Acordul cu Pfizer și interesul din oncologie sugerează că tehnologia are aplicații dincolo de vaccinurile existente 13.
    • Reducerea costurilor și transferul comercializării către Sanofi ar putea îmbunătăți marja operațională în perioadele următoare 3.
    • Candidatul împotriva C. difficile și programele preclinice ar putea oferi un portofoliu propriu cu valoare ridicată, dacă datele clinice sunt favorabile 1.

    Ce ar strica teza

    • Veniturile din al doilea trimestru 2026 au scăzut mult față de anul precedent, iar compania se bazează pe milestone-uri neregulate care pot întârzia 3.
    • Compania ar putea rămâne cu pierderi și cu nevoia de finanțare externă, ceea ce ar putea diluta acționarii 1.
    • Dependența de un singur partener major și de piețe sezoniere pentru vaccinurile COVID-19 ar putea limita creșterea previzibilă 13.

    De urmărit

    • Îndeplinirea ghidajului de venituri ajustate și recunoașterea sumelor din tranzițiile partenerilorQ3 2026
    • Inițierea studiului de fază 3 COVID-gripal de către Sanofi, care declanșează un milestone de 125 milioane USD2026
    • Finalizarea transferului tehnologic către Sanofi pentru Nuvaxovid, cu milestone de 75 milioane USDmid-2027
    • Intrarea candidatului împotriva C. difficile în clinică2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Novavax, Inc. dezvoltă vaccinuri și utilizează tehnologia proprie a nanoparticulelor proteice și adjuvantul Matrix-M™, pe care îl folosește atât în vaccinul COVID-19 Nuvaxovid™, cât și în vaccinul antimalaric R21/Matrix-M™ 1. Compania urmărește o strategie de parteneriate pentru adjuvantul și activele sale de cercetare, păstrând totodată un model operațional redus 1. Potrivit notelor financiare, compania a încheiat în 2025 un profit net de 440,3 milioane USD 1, însă a avut pierderi în anii precedenți, iar deficitul acumulat la 31 decembrie 2025 era de 4,6 miliarde USD 1.

    Principalul vector de venituri recent a fost Sanofi, care a preluat transferul autorizației de comercializare a Nuvaxovid™ și conduce comercializarea în mai multe piețe 1. Compania primește milestone-uri legate de etapele parteneriatului, iar la începutul anului 2026 a semnat cu Pfizer un acord de licență pentru utilizarea Matrix-M™ 1. Pentru al doilea trimestru din 2026, veniturile din vânzările de produse au fost de 19 milioane USD, în creștere față de anul precedent 3.

    Pe termen lung, Novavax se concentrează pe candidații din portofoliul intern, precum vaccinul COVID-gripal combinat și vaccinul antigripal independent, și pe un candidat de vaccin împotriva C. difficile, care ar putea intra în clinică începând cu 2027 13. Compania a schimbat accentul pe colaborări și pe un număr restrâns de programe cu potențial ridicat de valoare.

    Segmente

    Parteneriate și licențe

    Acesta este principalul segment de venituri, care include plățile upfront, milestone-urile și royalty-urile din acordurile cu Sanofi, Pfizer, Takeda și Serum Institute. În al doilea trimestru din 2026, categoria licențelor, royalty-urilor și altor venituri a fost de 38 milioane USD 3.

    Vânzări de produse și furnizare

    Acest segment acoperă vânzările de adjuvant Matrix-M și de produse finite către partenerii de licență, precum și vânzările directe de Nuvaxovid. Pentru 2026, compania se așteaptă la vânzări de produse Nuvaxovid între 35 și 45 milioane USD 3.

    Cercetare și dezvoltare

    Compania investește în candidați proprii și în programe preclinice, iar o parte din cheltuielile de cercetare sunt rambursate de parteneri. Pentru 2026, cheltuielile combinate de cercetare și vânzări și administrative sunt estimate între 370 și 410 milioane USD, iar valoarea non-GAAP, după rambursări, între 310 și 340 milioane USD 3.

    Piața în context

    Piața vaccinurilor cu adjuvanți este dominată de un număr mic de actori mari, iar Novavax se poziționează ca furnizor de tehnologie pentru alți producători. Malaria rămâne o problemă majoră de sănătate publică, cu 263 milioane de cazuri estimate în 2023 la nivel mondial 1, iar vaccinul R21 a fost distribuit în 24 de țări până în februarie 2026 1.

    Tendințe

    • Pierderea veniturilor de la COVID-19vânt din față

      Veniturile trimestriale au scăzut mult față de anul precedent, pe fondul absenței milestone-urilor de autorizare care au fost încasate în 2025 3. Dacă vânzările de vaccin COVID-19 rămân reduse, compania ar putea rămâne dependentă de plățile partenerilor.

    • Extinderea utilizării Matrix-Mvânt din spate

      Mai mulți parteneri evaluează adjuvantul în programe de vaccinuri și în oncologie, iar acordul cu Pfizer indică interes comercial 13. Dacă aceste programe avansează, veniturile din licențe și royalty-uri ar putea crește.

    • Reducerea costurilor operaționalemixt

      Compania a redus cheltuielile de cercetare și vânzări și administrative, în cadrul unui program de reducere a costurilor 3. Acest lucru poate limita pierderile, dar ar putea reduce și capacitatea de a finanța noi programe.

    • Dependența de finanțarea externăvânt din față

      Compania spune că nu generează suficiente venituri pentru a-și acoperi operațiunile și că ar putea avea nevoie de finanțare suplimentară, prin parteneriate, emisiuni de capital sau alte surse 1. Dacă accesul la capital se îngreunează, planurile de dezvoltare ar putea fi amânate.

    Poziția concurențială

    Novavax concurează cu companii farmaceutice mari, care au resurse și experiență comercială mult mai extinse, potrivit propriului raport anual 1. Concurența apare atât în vaccinurile COVID-19 și gripale, cât și în tehnologia adjuvanților, unde firma încearcă să se distingă prin efectul de economisire a antigenului.

    Compania menționează că mulți concurenți au resurse semnificativ mai mari, ceea ce ar putea afecta oportunitățile comerciale ale Novavax și ale partenerilor săi licențiați 1. În vaccinurile combinate COVID-gripal, Sanofi este atât partener, cât și potențial concurent direct.

    • SanofiSNY

      Partener de licență pentru Nuvaxovid și pentru programele combinate COVID-gripal, care conduce comercializarea în mai multe piețe și este și un concurent potențial în segmentul vaccinurilor combinate.

    • PfizerPFE

      Companie farmaceutică mare care a încheiat un acord de licență cu Novavax pentru adjuvantul Matrix-M și care activează pe piața vaccinurilor.

    • Serum Institute of India

      Producător al vaccinului antimalaric R21 și partener al Novavax, care are și rol de furnizor de capacitate de producție.

    • Takeda

      Partener de licență care a obținut o cotă de piață în Japonia pentru Nuvaxovid, în cadrul acordurilor cu Novavax.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Ultima știre din arhiva noastră e din 01 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 29 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Novavax, Inc. · 26 feb. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Novavax, Inc. · 06 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Novavax, Inc. · 06 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.