olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Merit Medical Systems, Inc. MMSI

Surgical & Medical Instruments & Apparatus · SIC 3841 · Verticală: Surgical & Medical Instruments & Apparatus (SIC 3841)

90,63USD+7,69 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Merit Medical Systems produce dispozitive medicale proprietare folosite în proceduri intervenționale, diagnostice și terapeutice, mai ales în cardiologie, radiologie, oncologie și endoscopie. Compania a raportat pentru exercițiul 2025 vânzări de 1.516 miliarde USD, în creștere cu 11,8%, iar în trimestrul al doilea din 2026 a menținut creșteri de vânzări de 10%, ceea ce face relevantă evoluția sa în acest sector.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Merit Medical Systems, Inc. (MMSI) costa 90,63 USD (+7,69 % într-o zi), cu capitalizare 5,4 mld USD, P/E 34,0 pe un EPS diluat de 2,66 USD în ultimele 12 luni, beta 0,78, interval pe 52 de săptămâni 60,31–94,20 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 416,2 mil USD (+8,4 % an/an), profit net de 42,3 mil USD (+52,4 % an/an), EPS diluat 0,70 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
5,4 mld USD
acțiuni la 27 oct. 2026
P/E (TTM)
34,0
EPS diluat TTM 2,66 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
2,94 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,78
Volatilitate (1 an) 31 %
Interval 52 săpt.
60,3194,20

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
53,5
neutru
Bollinger (20, 2)
83,43 – 96,04
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,57 · lățimea benzii 14,0 %
SMA 50 / 200
88,34 / 77,02
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,19 / 0,79
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+4,0 %−2,0 %+6,0 pp—
3 luni+4,0 %−2,2 %+6,1 pp—
6 luni+47,1 %+4,3 %+42,8 pp—
De la început de an+2,8 %+10,6 %−7,7 pp—
1 an+2,4 %+10,5 %−8,0 pp−5,6 %
3 ani+26,1 %+73,7 %−47,5 pp+6,7 %
5 ani+30,5 %+61,7 %−31,2 pp—
Scădere maximă (1 an)
−35,3 %
08 ian. 2026 → 11 mai 2026
Scădere maximă (5 ani)
−45,3 %
30 ian. 2025 → 11 mai 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
+5,5 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
416,2 mil USD
+8,4 % an/an
Profit net
42,3 mil USD
+52,4 % an/an
EPS diluat
0,70
+52,2 % an/an
netă / operațională
10,2 % / 14,1 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri355,2 mil355,4 mil382,5 mil384,2 mil393,9 mil381,9 mil418,8 mil416,2 mil
Costul vânzărilor182,2 mil183,3 mil198,0 mil197,7 mil198,6 mil197,1 mil203,7 mil215,6 mil
Profit brut173,0 mil172,0 mil184,5 mil186,4 mil195,4 mil184,8 mil215,2 mil200,6 mil
Cheltuieli generale și de vânzare111,1 mil107,5 mil113,1 mil119,8 mil114,8 mil118,2 mil129,2 mil119,5 mil
Profit operațional36,6 mil41,0 mil46,9 mil42,6 mil54,2 mil44,2 mil60,4 mil58,8 mil
Amortizare și depreciere28,6 mil29,3 mil31,0 mil31,3 mil31,5 mil30,5 mil31,0 mil31,9 mil
Cheltuieli cu dobânzile8,0 mil6,6 mil6,8 mil6,8 mil6,4 mil6,5 mil12,1 mil7,3 mil
Profit înainte de impozit33,1 mil38,0 mil43,4 mil38,5 mil51,1 mil53,5 mil51,3 mil55,8 mil
Impozit pe profit5,2 mil7,8 mil10,8 mil10,8 mil13,1 mil12,6 mil12,5 mil13,5 mil
Profit net27,9 mil30,1 mil32,6 mil27,8 mil38,0 mil41,0 mil38,8 mil42,3 mil
EPS diluat0,46 ≈0,490,540,460,63 ≈0,680,650,70
Flux de numerar operațional68,7 mil40,6 mil83,3 mil ≈75,0 mil ≈98,5 mil40,7 mil69,3 mil ≈65,3 mil ≈
Investiții (capex)3,5 mil21,1 mil13,8 mil ≈22,4 mil ≈24,5 mil16,0 mil17,3 mil ≈12,3 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 8 din propriul istoric de 36 trimestre (min 28,6, mediană 54,1, max 855,4; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri882,8 mil994,9 mil963,9 mil1,1 mld1,2 mld1,3 mld1,4 mld1,5 mld
Venituri an/an+21,3 %+12,7 %−3,1 %+11,5 %+7,1 %+9,2 %+7,9 %+11,8 %
Profit net42,0 mil5,5 mil-9,8 mil48,5 mil74,5 mil94,4 mil120,4 mil128,5 mil
Profit net an/an+52,7 %−87,0 %−280,6 %indisponibil+53,8 %+26,7 %+27,5 %+6,8 %
EPS diluat0,780,10-0,180,841,291,622,032,13
EPS diluat an/an+41,8 %−87,2 %−280,0 %indisponibil+53,6 %+25,6 %+25,3 %+4,9 %
netă %4,8 %0,5 %-1,0 %4,5 %6,5 %7,5 %8,9 %8,5 %
Flux de numerar liber23,2 mil-360,0 mii119,3 mil119,3 mil69,3 mil110,9 mil185,7 mil215,7 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
446,4 mil USD
Datorie financiară
734,0 mil USD
Datorie netă
287,6 mil USD
Capitaluri proprii
1,6 mld USD
Active totale
2,7 mld USD
Datorie / capitaluri
0,46x
Lichiditate curentă
4,34x
ROE
8,7 %
ROA
5,0 %
Marja FCF
14,2 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
1,3 mld
2024
1,4 mld
2025
1,5 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
673,5 mil
2024
713,2 mil
2025
777,6 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
583,9 mil
2024
643,3 mil
2025
738,3 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
373,7 mil
2024
399,7 mil
2025
455,2 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
123,9 mil
2024
155,7 mil
2025
184,7 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
90,0 mil
2024
102,7 mil
2025
123,2 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
213,9 mil ≈
2024
258,4 mil ≈
2025
307,9 mil ≈

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
15,5 mil
2024
31,2 mil
2025
26,5 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
112,1 mil
2024
150,0 mil
2025
170,9 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
17,7 mil
2024
29,6 mil
2025
42,4 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Profit net
2023
94,4 mil
2024
120,4 mil
2025
128,5 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
1,62
2024
2,03
2025
2,13

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
58,4 mil
2024
59,4 mil
2025
60,5 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
587,0 mil
2024
376,7 mil
2025
446,4 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
177,9 mil
2024
190,2 mil
2025
203,7 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
303,9 mil
2024
306,1 mil
2025
333,7 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Active curente
2023
1,1 mld
2024
923,8 mil
2025
1,0 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
383,5 mil
2024
386,2 mil
2025
428,4 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
382,2 mil
2024
463,5 mil
2025
506,8 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Active totale
2023
2,3 mld
2024
2,4 mld
2025
2,7 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 24 feb. 2023verificat

Datorie pe termen lung
2023
823,0 mil
2024
729,6 mil
2025
734,0 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
203,6 mil
2024
216,4 mil
2025
239,8 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
1,1 mld
2024
1,0 mld
2025
1,1 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
1,2 mld †
2024
1,4 mld †
2025
1,6 mld †

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
145,2 mil
2024
220,8 mil
2025
297,4 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
34,3 mil
2024
35,1 mil
2025
81,7 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
110,9 mil ≈
2024
185,7 mil ≈
2025
215,7 mil ≈

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-175,3 mil
2024
-368,7 mil
2025
-247,4 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
559,3 mil
2024
-60,0 mil
2025
16,0 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
11,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
9,6 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
9,5 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
18,6 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
6,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
19,9 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
4,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
18,2 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
16,2 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
49,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
21,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBIT
13,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
9,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
12,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
9,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
5,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
8,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROCE
8,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
233,9 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
0,7x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Datorie / capital propriu
0,4x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
6,7x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
4,5x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
3,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea imediată
1,9x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
273,7 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
70,2 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
203,6 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
127,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
79,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
49 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de stoc (DIO)
161 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
5,4 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
5,7 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
33,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
34,0x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
2,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
3,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
3,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
16,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBIT
26,0x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/Venit
3,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
P/FCF
26,7x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randament FCF
3,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neatractiv

Scor: 70 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

(margin_of_safety <= -0.25 & agreement in ['high', 'medium'])

Preț de închidere

90,63 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 5,4 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
5,4 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
34,0x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
3,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
16,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROE
9,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
9,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
11,8 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

30/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 27 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 29 oct. 2026
verificat 2632derivat 177

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie80
  • Creștere90
  • Evaluare44
  • Calitate77

Interval de valoare estimat

Jos
56,18
USD pe acțiune
Mijloc
69,58
USD pe acțiune
Sus
91,40
USD pe acțiune
Preț: 90,63 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: -23,2 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -30,3 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: ridicat · 3 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 39,11 – 101,43 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)56,18 – 91,40 (Mijloc 69,58)
    WACC 8,7 % · FCFF de pornire 228,0 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 75 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): 21,5 %
  • Colegi: EV/EBITDA63,75 – 101,43 (Mijloc 81,86)
    9 firme folosite · multiplul median 15,0x · quartile 11,8x – 18,4x
    BDX, BSX, EMBC, HAE, ICUI, MMM, RMD, SOLV, SYK
  • Colegi: P/E39,11 – 84,60 (Mijloc 59,33)
    11 firme folosite · multiplul median 22,3x · quartile 14,7x – 31,8x
    BSX, DXCM, EMBC, GCTK, GMED, LMAT, MMM, RMD, SOLV, SYK, WST
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Surgical & Medical Instruments & Apparatus (SIC 3841)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neatractiv · Scor 70/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate8,5 %67 (față de colegi)12 %
Marja netă · Calitate9,9 %70 (față de colegi)7 %
Conversia profitului în FCF · Calitate127,2 %100 (pe interval fix)7 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere9,6 %80 (pe interval fix)9 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere18,2 %100 (pe interval fix)9 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie0,7x73 (față de colegi)12 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie6,7x80 (pe interval fix)7 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie4,5x100 (pe interval fix)5 %
P/E (TTM) · Evaluare34,0x41 (față de colegi)12 %
EV/EBITDA · Evaluare16,5x45 (față de colegi)12 %
Randament FCF · Evaluare3,7 %47 (pe interval fix)9 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie80/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere90/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate77/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare44/100 · 3/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

MERIT MEDICAL SYSTEMS INC (MMSI). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,5 mld USD în 2025; creștere an/an 11,8 %; marjă netă 9,9 %; ROE 9,8 %; datorie netă/EBITDA 0,7x.

Intervalul de valoare estimat este 56,18–91,40 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 69,58 USD, prețul de 90,63 USD lasă un potențial de -23,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -30,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 70/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 9,9 %
  • Conversia profitului în FCF: 127,2 %
  • CAGR venituri 3 ani: 9,6 %
  • CAGR EPS 3 ani: 18,2 %
  • Datorie netă / EBITDA: 0,7x
  • Acoperirea dobânzilor: 6,7x
  • Lichiditatea curentă: 4,5x

Ce o infirmă

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Surgical & Medical Instruments & Apparatus (SIC 3841) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
34,0x
mediana verticalei 32,7x
la mediană
EV/EBITDA
16,5x
mediana verticalei 16,5x
la mediană
P/S
3,4x
mediana verticalei 3,6x
sub mediană (−7,0 %)
P/B
3,1x
mediana verticalei 5,2x
sub mediană (−40,3 %)
ROE
9,8 %
mediana verticalei -8,7 %
peste mediană
Marja netă
9,9 %
mediana verticalei -6,1 %
peste mediană
Marja EBIT
13,5 %
mediana verticalei -4,0 %
peste mediană
Venituri an/an
11,8 %
mediana verticalei 11,8 %
la mediană
Datorie netă/EBITDA
0,7x
mediana verticalei 1,8x
sub mediană (−62,3 %)
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,1 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
SYKStryker Corp118,2 mld33,116,0 %13,8 %+11,2 %−16 % / +5 %
MMM3m Company91,5 mld26,480,8 %14,0 %+1,5 %+3 % / +114 %
BSXBoston Scientific Corporation63,1 mld18,414,3 %16,6 %+19,9 %−57 % / −22 %
BDXBecton, Dickinson And Company54,0 mld59,83,8 %4,0 %+8,2 %+30 % / +7 %
RMDResMed Inc.31,9 mld20,726,4 %27,8 %+9,9 %−11 % / +44 %
DXCMDexcom, Inc.30,9 mld32,737,7 %19,4 %+15,6 %+31 % / −28 %
WSTWest Pharmaceutical Services, Inc.28,4 mld45,721,2 %18,8 %+6,3 %+47 % / +16 %
SOLVSolventum Corporation15,2 mld10,934,0 %17,3 %+0,9 %+5 % / indisponibil
PENPenumbra, Inc12,7 mld81,210,7 %10,1 %+17,5 %+10 % / +45 %
GMEDGlobus Medical, Inc.11,7 mld22,311,8 %17,0 %+16,7 %−4 % / +94 %
TFXTeleflex Incorporated6,4 mld—-28,9 %-45,8 %+17,2 %+31 % / −34 %
HAEHaemonetics Corporation5,8 mld62,311,2 %7,1 %−2,0 %+57 % / +58 %
MMSIMerit Medical Systems Inc5,4 mld34,09,8 %9,9 %+11,8 %+2 % / +26 %
HTFLHeartflow, Inc.4,9 mld——-55,8 %+39,9 %+75 % / indisponibil
ICUIIcu Medical Inc4,3 mld144,21,4 %1,4 %−6,3 %+16 % / +97 %
LMATLemaitre Vascular, Inc.2,0 mld30,916,8 %25,0 %+13,5 %+6 % / +67 %
TNDMTandem Diabetes Care, Inc.1,3 mld—-48,0 %-6,1 %+7,9 %−9 % / −6 %
IARTIntegra Lifesciences Holdings Corp1,2 mld88,31,2 %0,8 %+1,5 %+13 % / −62 %
BBNXBeta Bionics, Inc.921,5 mil—-23,9 %-65,3 %+53,9 %−46 % / indisponibil
SGHTSight Sciences, Inc.533,3 mil—-48,4 %-35,7 %−3,1 %+16 % / +184 %
SSIISs Innovations International, Inc.454,9 mil—-26,1 %-23,7 %+105,7 %−66 % / indisponibil
CARLCarlsmed, Inc.439,3 mil—-6.196,9 %-57,4 %+85,9 %−1 % / indisponibil
BWAYBrainsway Ltd.439,0 mil224,25,6 %7,1 %+29,0 %+28 % / +258 %
EMBCEmbecta Corp.369,4 mil4,4—8,6 %−3,8 %−49 % / −64 %
CLPTClearPoint Neuro, Inc.325,7 mil—-167,5 %-79,4 %+17,8 %−30 % / +76 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MMSI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
56,52
Randament total -38 % · Pe an -38 %
99,69
Randament total 10 % · Pe an 10 %
149,84
Randament total 65 % · Pe an 65 %
3 ani
60,64
Randament total -33 % · Pe an -13 %
119,78
Randament total 32 % · Pe an 10 %
196,84
Randament total 117 % · Pe an 30 %
5 ani
65,06
Randament total -28 % · Pe an -6 %
143,92
Randament total 59 % · Pe an 10 %
258,58
Randament total 185 % · Pe an 23 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 29,95
  • Marja netă± 20,96
  • Creșterea anuală a veniturilor± 16,40
  • Diluare anuală± 1,76

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (29 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (29 oct. 2026).

Pe scurt

Merit Medical Systems produce dispozitive medicale proprietare folosite în proceduri intervenționale, diagnostice și terapeutice, mai ales în cardiologie, radiologie, oncologie și endoscopie. Compania a raportat pentru exercițiul 2025 vânzări de 1.516 miliarde USD, în creștere cu 11,8%, iar în trimestrul al doilea din 2026 a menținut creșteri de vânzări de 10%, ceea ce face relevantă evoluția sa în acest sector.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are un portofoliu divers de dispozitive pentru proceduri minim invazive și o capacitate dovedită de a lansa produse noi.
  • Creșterea vânzărilor a fost susținută de cererea din Statele Unite și de performanța din regiunea EMEA.
  • Compania dispune de linii de credit disponibile și de lichiditate care îi permit achiziții și investiții.

Puncte slabe

  • Datoriile financiare rămân semnificative și limitează flexibilitatea în cazul unor șocuri de piață.
  • Vânzările din China sunt afectate de politica de achiziții VBP, care reduce prețurile obținute.
  • Fluxul de numerar operațional a scăzut în primele luni ale anului 2026, ceea ce atrage atenția asupra conversiei profitului.

Oportunități

  • Extinderea în segmente cu cerere crescută, precum endoscopia și intervențiile oncologice, ar putea aduce creștere suplimentară.
  • Integrarea achizițiilor recente poate îmbunătăți marjele și poate deschide accesul la noi clienți.
  • Recuperarea unor tarife plătite anterior ar putea reduce costurile de producție în perioada următoare.

Amenințări

  • Presiunea din partea grupurilor de cumpărare și a sistemelor publice poate reduce prețurile și marjele.
  • Tarifele comerciale și tensiunile geopolitice pot crește costurile sau perturba lanțul de aprovizionare.
  • Concurenții mai mari și noii intrați din tehnologie pot limita piața produselor existente.

Riscuri

  • Dependența de furnizori externiridicat

    Compania se bazează pe un număr redus de furnizori și de servicii de sterilizare, iar întreruperile ar putea întârzia producția.

  • Costurile materialelormediu

    Creșterea prețului rășinilor și al energiei ar putea reduce marjele dacă nu pot fi transferate către clienți.

  • Tarifele comercialeridicat

    Politicile tarifare ale SUA și retorsiunile altor țări pot afecta costurile și volumele de vânzări.

  • Politica VBP din Chinamediu

    Reducerile de preț impuse prin achiziții centralizate pot continua să afecteze veniturile din China.

  • Schimbări tehnologicemediu

    Dacă concurenții răspund mai rapid la noile tehnologii, cererea pentru produsele existente ar putea scădea.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă creșterea organică din trimestrul al doilea 2026 se menține, compania ar putea depăși țintele multianuale stabilite pentru 2026.
  • Achizițiile recente pot aduce produse noi cu marje mai mari, ceea ce ar putea consolida profitabilitatea.
  • Îmbunătățirea marjei brute și a marjei operaționale sugerează că disciplina de costuri poate da rezultate în timp.

Ce ar strica teza

  • Dacă presiunea prețurilor din sistemul de sănătate și din China se intensifică, marjele ar putea scădea.
  • Datoriile considerabile și scăderea fluxului de numerar ar putea limita flexibilitatea financiară.
  • Dacă tarifele rămân instabile, costurile de producție ar putea crește mai rapid decât prețurile de vânzare.

De urmărit

  • Rezultatele trimestriale și actualizarea prognozei de venituri și profit pe acțiuneQ3 2026
  • Evoluția vânzărilor din China în contextul politicii VBP2026
  • Integrarea achizițiilor recente și impactul asupra marjelornext 10-K
  • Recuperarea tarifelor IEEPA și efectul asupra costurilor de producție2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (29 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (29 oct. 2026).

Afacerea

Merit Medical proiectează, fabrică și comercializează dispozitive medicale pentru proceduri minim invazive, de la seturi de acces vascular și cateteri la sisteme de drenaj, embolizare și biopsie. Structura sa include două segmente raportabile, cardiovascular și endoscopie, iar produsele sunt vândute atât direct, cât și prin distribuitori. Conform declarațiilor sale, compania își propune să pătrundă pe piețe cu nevoi nesatisfăcute prin inovație, optimizarea vânzărilor și disciplină a costurilor.

Din punct de vedere geografic, Statele Unite reprezintă partea cea mai mare din vânzări, iar o parte importantă a veniturilor provine din regiunea EMEA și din China. Compania a continuat să își extindă portofoliul prin achiziții, printre care Biolife și linia C2 CryoBalloon, ceea ce i-a adus produse noi în hemostază și gastroenterologie.

Din 2025 produsele pentru coloană au fost regrupate în categoria OEM, iar diviziile sunt organizate pe platforme, ceea ce arată o reorganizare a modului în care compania își prezintă activitatea. Strategia sa de creștere pe trei ani, cu ținte multianuale până la sfârșitul lui 2026, rămâne axul principal al managementului.

Segmente

Cardiovascular

Segmentul cardiovascular a generat vânzări de 1.443 miliarde USD în 2025, cu intervenția cardiacă drept categoria cu cea mai rapidă creștere. Include și intervenția periferică, unde produsele de embolizare și de localizare radar au contribuit la creștere.

Endoscopie

Segmentul de endoscopie, numit Merit Medical Endotek, produce stenturi și dilatatoare pentru stricturile esofagiene și traheobronșice. Vânzările sale au crescut cu 33% în 2025, sprijinite de dispozitivul EsophyX Z+ achiziționat în 2024.

Piața în context

Piața dispozitivelor pentru intervenții vasculare și cardiace este competitivă și se bazează pe inovație rapidă, dar și pe presiuni de preț din partea sistemelor de sănătate și a organizațiilor de achiziții. Creșterea vânzărilor companiei a venit din cerere solidă în SUA și din tendințe favorabile în Europa, Orientul Mijlociu și Africa, în timp ce China rămâne sub presiunea politicii de achiziții VBP.

Piața endoscopiei și a intervențiilor oncologice este mai mică, dar în creștere, iar cererea este susținută de incidența bolilor cardiovasculare și oncologice, descrisă de organizații internaționale de sănătate. Dacă tendințele de creștere din prima jumătate a anului 2026 se mențin, compania ar putea să își mențină poziția pe aceste segmente.

Tendințe

  • Creștere organică solidăvânt din spate

    Vânzările din trimestrul al doilea 2026 au crescut cu 9% la moneda constantă, iar compania a ridicat prognoza de venituri pentru anul 2026, ceea ce ar putea susține valorificarea investițiilor în produse.

  • Presiunea prețurilor din sistemul de sănătatevânt din față

    Consolidarea grupurilor de cumpărare și politica VBP din China au redus prețurile obținute, iar această presiune ar putea continua în 2026.

  • Tarifele și costurile de intraremixt

    Tarifele comerciale și costurile tot mai mari pentru rășini și materiale au crescut costurile de producție, deși o parte din tarifele IEEPA au fost recuperate în trimestrul al doilea 2026.

  • Achiziții și extindere de portofoliumixt

    Achiziții precum Biolife, C2 CryoBalloon și View Point au adus linii de produse noi și au crescut amortizarea, ceea ce poate sprijini creșterea, dar și presiunea asupra profitabilității.

Poziția concurențială

Merit Medical concurează cu companii mari de dispozitive medicale cu linii de produse extinse și resurse financiare mai mari, dar și cu producători mai specializați pe anumite segmente. Concurența vine și din noi intrați din domeniul tehnologiei, care integrează inteligența artificială și învățarea automată în produse.

Avantajul companiei constă în capacitatea de a dezvolta și lansa rapid produse noi, precum și în relațiile directe cu medicii și spitalele. Presiunea concurenței este cea mai mare în categoriile cu produse standard, unde prețurile sunt cel mai ușor de negociat.

  • Companii mari de dispozitive medicale cu portofolii extinse

    Menționate în raportul anual ca avand resurse financiare mai mari și linii de produse mai largi decât Merit.

  • Producători specializați pe anumite linii de produse

    Concurenți mai mici, specializați pe segmente precum cardiologie intervențională sau endoscopie, descriși în declarațiile de risc.

  • Companii tehnologice care intră în sănătate

    Noi intrați care pot dispune de resurse mai mari și pot folosi inteligența artificială în produsele lor.

  • Producători care integrează rapid tehnologii noi

    Concurenți care pot răspunde mai rapid la schimbările tehnologice și la noile tratamente.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

  • Raport trimestrial29 oct. 2026
  • Raport curent29 oct. 2026
    Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent20 aug. 2026
    Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport trimestrial30 iul. 2026
  • Raport curent30 iul. 2026
    Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent19 mai 2026
    Schimbări în conducere · Modificarea statutului · Vot al acționarilor · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport trimestrial30 apr. 2026
  • Raport curent30 apr. 2026
    Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent13 apr. 2026
    Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent01 apr. 2026
    Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Merit Medical Systems, Inc. · 24 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Merit Medical Systems, Inc. · 30 iul. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Merit Medical Systems, Inc. · 30 iul. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Merit Medical Systems, Inc. (MMSI): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw