olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Teleflex Incorporated TFX

Surgical & Medical Instruments & Apparatus · SIC 3841 · Verticală: Surgical & Medical Instruments & Apparatus (SIC 3841)

149,87USD+7,09 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Teleflex este un producător global de dispozitive medicale de unică folosință, folosite mai ales în medicina critică, vasculară și chirurgicală. Compania se află într-o transformare strategică: a vândut afacerea OEM și așteaptă finalizarea cedării Acute Care și Interventional Urology, în timp ce integrează achiziția Vascular Intervention de la BIOTRONIK și reduce ghidajul de venituri pentru 2026. Veniturile din operațiunile continue au fost de 1992.7 milioane USD în 2025.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Teleflex Incorporated (TFX) costa 149,87 USD (+7,09 % într-o zi), cu capitalizare 6,4 mld USD, randament al dividendului 0,91 %, beta 0,74, interval pe 52 de săptămâni 100,34–149,87 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 570,3 mil USD (+28,9 % an/an), profit net de 99,7 mil USD (−18,7 % an/an), EPS diluat 2,28 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
6,4 mld USD
acțiuni la 04 aug. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -23,29 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
-15,54 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
0,91 %
DPS 12 luni 1,36
Beta (2 ani)
0,74
Volatilitate (1 an) 40 %
Interval 52 săpt.
100,34149,87

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
78,0
supracumpărat (≥ 70)
Bollinger (20, 2)
119,30 – 147,89
peste banda superioară · %B 1,07 · lățimea benzii 21,4 %
SMA 50 / 200
131,60 / 125,77
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
4,16 / 2,65
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+19,7 %−2,0 %+21,7 pp—
3 luni+9,6 %−2,2 %+11,7 pp—
6 luni+21,6 %+4,3 %+17,4 pp—
De la început de an+22,8 %+10,6 %+12,2 pp—
1 an+20,5 %+10,5 %+10,0 pp−29,7 %
3 ani−29,0 %+73,7 %−102,6 pp−25,2 %
5 ani−57,6 %+61,7 %−119,3 pp—
Scădere maximă (1 an)
−23,6 %
09 dec. 2025 → 20 ian. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−71,7 %
31 mar. 2022 → 20 ian. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−15,8 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
570,3 mil USD
+28,9 % an/an
Profit net
99,7 mil USD
−18,7 % an/an
EPS diluat
2,28
−17,7 % an/an
netă / operațională
17,5 % / 12,8 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri426,2 mil442,0 mil414,3 mil442,5 mil566,9 mil569,0 mil548,3 mil570,3 mil
Costul vânzărilor334,2 mil-327,0 mil158,8 mil176,7 mil461,4 mil-250,5 mil240,8 mil238,6 mil
Profit brut260,3 mil268,8 mil255,4 mil265,8 mil292,0 mil307,4 mil307,4 mil331,7 mil
Cercetare și dezvoltare38,7 mil-8,1 mil25,3 mil26,5 mil57,2 mil12,6 mil44,4 mil45,1 mil
Cheltuieli generale și de vânzare247,3 mil-66,2 mil152,9 mil137,5 mil281,8 mil614,0 mii226,0 mil213,5 mil
Profit operațional72,0 mil52,4 mil75,8 mil91,1 mil-62,4 mil13,9 mil20,2 mil72,8 mil
Amortizare și depreciere68,6 mil-41,3 mil38,6 mil36,9 mil77,9 mil-33,2 mil53,7 mil49,8 mil
Cheltuieli cu dobânzile21,1 mil18,6 mil18,5 mil21,7 mil31,8 mil28,1 mil25,7 mil28,0 mil
Profit înainte de impozit130,6 mil-175,9 mil58,8 mil70,7 mil-438,6 mil218,9 mil-3,8 mil45,1 mil
Impozit pe profit19,6 mil-26,3 mil6,4 mil2,5 mil-29,7 mil-30,8 mil1,0 mil3,4 mil
Profit net111,0 mil-136,7 mil95,0 mil122,6 mil-408,9 mil-714,3 mil-8,2 mil99,7 mil
EPS diluat2,36-2,932,072,77-9,24-16,15-0,182,28
Investiții (capex)21,2 mil ≈-4,0 mil24,1 mil27,8 mil ≈42,7 mil ≈651,0 mii18,8 mil14,0 mil ≈
Dividende plătite15,8 mil ≈15,7 mil15,2 mil15,0 mil ≈15,0 mil ≈15,0 mil15,1 mil14,8 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni200,0 mil ≈0300,0 mil0 ≈0 ≈00250,0 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022⚠ 202320242025
Venituri2,4 mld2,6 mld2,5 mld2,8 mld2,8 mld1,7 mld1,7 mld2,0 mld
Venituri an/an+14,1 %+6,0 %−2,2 %+10,7 %−0,7 %—−0,8 %+17,2 %
Profit net200,8 mil461,5 mil335,3 mil485,4 mil363,1 mil356,3 mil69,7 mil-905,6 mil
Profit net an/an+31,6 %+129,8 %−27,3 %+44,7 %−25,2 %—−80,4 %−1.399,8 %
EPS diluat4,299,807,0910,237,687,531,48-20,25
EPS diluat an/an+31,2 %+128,4 %−27,7 %+44,3 %−24,9 %—−80,3 %−1.468,2 %
netă %8,2 %17,8 %13,2 %17,3 %13,0 %20,8 %4,1 %-45,4 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil

Seria se rupe înainte de 2023: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
378,6 mil USD
Datorie financiară
2,6 mld USD
Datorie netă
2,3 mld USD
Capitaluri proprii
3,1 mld USD
Active totale
6,9 mld USD
Datorie / capitaluri
0,85x
Lichiditate curentă
2,54x
ROE
-24,5 %
ROA
-12,9 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
1,7 mld
2024
1,7 mld
2025
2,0 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
672,3 mil
2024
662,2 mil
2025
872,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
1,0 mld
2024
1,0 mld
2025
1,1 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
113,6 mil
2024
109,0 mil
2025
144,8 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
622,7 mil
2024
674,5 mil
2025
720,2 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
258,7 mil
2024
103,7 mil
2025
118,4 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
148,1 mil
2024
161,5 mil
2025
177,7 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
406,8 mil ≈
2024
265,2 mil ≈
2025
296,1 mil ≈

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
85,1 mil
2024
83,5 mil
2025
100,2 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
185,4 mil
2024
26,3 mil
2025
24,6 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
41,9 mil
2024
-30,9 mil
2025
-34,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Profit net
2023
356,3 mil
2024
69,7 mil
2025
-905,6 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
7,53
2024
1,48
2025
-20,25

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
47,3 mil
2024
47,1 mil
2025
44,7 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
1,36
2024
1,36
2025
1,36

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
222,8 mil
2024
247,9 mil
2025
378,6 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
443,5 mil
2024
226,7 mil
2025
345,6 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
626,2 mil
2024
306,8 mil
2025
404,4 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Active curente
2023
1,4 mld
2024
1,5 mld
2025
1,9 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
479,9 mil
2024
308,5 mil
2025
498,3 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
2,9 mld
2024
2,0 mld
2025
2,3 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
2,5 mld
2024
1,3 mld
2025
1,5 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Active totale
2023
7,5 mld
2024
7,1 mld
2025
6,9 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
132,2 mil
2024
97,9 mil
2025
130,2 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
87,5 mil
2024
100,0 mil
2025
100,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
1,7 mld
2024
1,6 mld
2025
2,5 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
606,7 mil
2024
649,4 mil
2025
762,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
3,1 mld
2024
2,8 mld
2025
3,8 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
4,4 mld †
2024
4,3 mld †
2025
3,1 mld †

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Investiții (capex)
2023
46,4 mil
2024
90,4 mil
2025
95,2 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 01 mar. 2022verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
38,5 mil
2024
-421,9 mil
2025
611,5 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
63,9 mil
2024
63,5 mil
2025
60,3 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
0
2024
200,0 mil
2025
300,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
17,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-10,6 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
-4,7 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
14,2 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-1.399,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
-1.468,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
54,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
8,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
2,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
-45,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
-28,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-14,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
0,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROCE
0,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
date insuficiente
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
2,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
13,0x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Datorie / capital propriu
1,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
0,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,6x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
2,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
0,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
indisponibil
lipsesc date de intrare
Investiții (capex)
76,1 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
71 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
276 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
80 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
268 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
6,4 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
8,9 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-15,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
2,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
2,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
46,0x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBIT
199,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/Venit
3,9x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
0,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
4,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neatractiv

Scor: 26 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

score < 40

Preț de închidere

149,87 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 6,4 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
6,4 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
2,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
46,0x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROE
-28,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
-45,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
17,2 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
0,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Acoperire și prospețime

34/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 04 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 06 aug. 2026
verificat 2909derivat 174

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie20
  • Evaluare0
  • Calitate47
  • Creștere0
  • Randamente70

Interval de valoare estimat

Jos
8,94
USD pe acțiune
Mijloc
14,78
USD pe acțiune
Sus
22,13
USD pe acțiune
Preț: 149,87 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -90,1 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -914,2 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,00 – 24,03 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDA0,00 – 20,23 (Mijloc 9,05)
    7 firme folosite · multiplul median 15,0x · quartile 13,0x – 17,5x
    BDX, BSX, ICUI, MMM, RMD, SOLV, SYK
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)17,87 – 24,03 (Mijloc 20,50)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Surgical & Medical Instruments & Apparatus (SIC 3841)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neatractiv · Scor 26/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate0,7 %55 (față de colegi)17 %
Marja netă · Calitate-45,8 %32 (față de colegi)10 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere-10,6 %0 (pe interval fix)13 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie13,0x0 (față de colegi)17 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie0,4x0 (pe interval fix)10 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,6x100 (pe interval fix)7 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluare46,0x0 (față de colegi)17 %
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente4,9 %70 (pe interval fix)10 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie20/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate47/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial70/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

TELEFLEX INCORPORATED (TFX). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,0 mld USD în 2025; creștere an/an 17,2 %; marjă netă -45,8 %; ROE -28,9 %; datorie netă/EBITDA 13,0x.

Intervalul de valoare estimat este 8,94–22,13 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 14,78 USD, prețul de 149,87 USD lasă un potențial de -90,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -914,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 26/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, returns, valuation. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 2,6x

Ce o infirmă

  • CAGR venituri 3 ani: -10,6 %
  • Datorie netă / EBITDA: 13,0x
  • Acoperirea dobânzilor: 0,4x
  • EV/EBITDA: 46,0x
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, P/E (TTM), Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Surgical & Medical Instruments & Apparatus (SIC 3841) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 22,3x
EV/EBITDA
46,0x
mediana verticalei 17,5x
peste mediană (+163,2 %)
P/S
2,8x
mediana verticalei 3,1x
sub mediană (−10,0 %)
P/B
2,2x
mediana verticalei 3,5x
sub mediană (−37,9 %)
ROE
-28,9 %
mediana verticalei -57,8 %
peste mediană
Marja netă
-45,8 %
mediana verticalei -11,3 %
sub mediană
Marja EBIT
2,0 %
mediana verticalei -6,3 %
peste mediană
Venituri an/an
17,2 %
mediana verticalei 10,2 %
peste mediană (+69,9 %)
Datorie netă/EBITDA
13,0x
mediana verticalei 1,8x
peste mediană (+618,6 %)
Randament dividend
0,9 %
mediana verticalei 1,1 %
sub mediană (−16,2 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
SYKStryker Corp118,2 mld33,116,0 %13,8 %+11,2 %−16 % / +5 %
MMM3m Company91,5 mld26,480,8 %14,0 %+1,5 %+3 % / +114 %
BSXBoston Scientific Corporation63,1 mld18,414,3 %16,6 %+19,9 %−57 % / −22 %
BDXBecton, Dickinson And Company54,0 mld59,83,8 %4,0 %+8,2 %+30 % / +7 %
RMDResMed Inc.31,9 mld20,726,4 %27,8 %+9,9 %−11 % / +44 %
DXCMDexcom, Inc.30,9 mld32,737,7 %19,4 %+15,6 %+31 % / −28 %
WSTWest Pharmaceutical Services, Inc.28,4 mld45,721,2 %18,8 %+6,3 %+47 % / +16 %
SOLVSolventum Corporation15,2 mld10,934,0 %17,3 %+0,9 %+5 % / indisponibil
GMEDGlobus Medical, Inc.11,7 mld22,311,8 %17,0 %+16,7 %−4 % / +94 %
TFXTeleflex Incorporated6,4 mld—-28,9 %-45,8 %+17,2 %+20 % / −29 %
ICUIIcu Medical Inc4,3 mld144,21,4 %1,4 %−6,3 %+16 % / +97 %
ATECAlphatec Holdings, Inc.1,3 mld—-1.888,0 %-10,3 %+25,0 %−63 % / −30 %
SIBNSi-Bone, Inc.1,1 mld—-7,7 %-6,2 %+20,2 %+28 % / +32 %
KIDSOrthoPediatrics Corp875,0 mil—-9,8 %-12,8 %+15,4 %+81 % / +9 %
SGHTSight Sciences, Inc.533,3 mil—-48,4 %-35,7 %−3,1 %+16 % / +184 %
CERSCerus Corp487,7 mil—-10,7 %-2,9 %+16,1 %+37 % / +50 %
SIShoulder Innovations, Inc.437,4 mil—-151,9 %-58,3 %+49,6 %+36 % / indisponibil
OFIXOrthofix Medical Inc.395,9 mil—-13,9 %-7,4 %+2,9 %−40 % / −12 %
CLPTClearPoint Neuro, Inc.325,7 mil—-167,5 %-79,4 %+17,8 %−30 % / +76 %
TMCITreace Medical Concepts, Inc.292,7 mil—-72,0 %-29,0 %+1,6 %+51 % / −49 %
CTSOCytosorbents Corporation286,6 mil—-336,2 %-48,9 %+4,1 %−72 % / −81 %
OSUROrasure Technologies, Inc256,6 mil—-14,1 %-43,7 %−38,1 %+56 % / −49 %
GUTSFractyl Health, Inc.154,8 mil———−100,0 %−95 % / indisponibil
KRMDKoru Medical Systems, Inc.151,0 mil—-10,5 %-4,0 %+22,2 %−45 % / +45 %
LUNGPulmonx Corporation123,2 mil—-90,3 %-47,9 %+8,0 %+75 % / −74 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru TFX din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Teleflex este un producător global de dispozitive medicale de unică folosință, folosite mai ales în medicina critică, vasculară și chirurgicală. Compania se află într-o transformare strategică: a vândut afacerea OEM și așteaptă finalizarea cedării Acute Care și Interventional Urology, în timp ce integrează achiziția Vascular Intervention de la BIOTRONIK și reduce ghidajul de venituri pentru 2026. Veniturile din operațiunile continue au fost de 1992.7 milioane USD în 2025.

    SWOT

    Puncte tari

    • Portofoliu de dispozitive de unică folosință diversificat, cu baza de clienți din spitale și o prezență globală. Compania a demonstrat capacitatea de a lansa produse noi, inclusiv aprobarea EZPLAZ de către FDA.
    • Structura de dependență redusă de o singură piață sau procedură și capacitatea de a finaliza cedări importante, care oferă flexibilitate financiară.
    • Experiența în fabricarea la costuri reduse, cu fabrici în mai multe țări, ceea ce susține competitivitatea pe piețele sensibile la preț.

    Puncte slabe

    • Integrarea afacerii achiziționate de la BIOTRONIK durează mai mult decât era anticipat, ceea ce a determinat reducerea ghidajului de venituri.
    • Depreciere importantă a liniei Titan SGS, din cauza cererii în scădere pentru chirurgia bariatrică, arată vulnerabilitatea unor produse la schimbări terapeutice.
    • Schimbările frecvente de conducere, cu un director interimar și apoi unul nou din iunie 2026, pot încetini executarea strategiei.

    Oportunități

    • Utilizarea fondurilor din cedări pentru reducerea datoriei și răscumpărări de acțiuni ar putea îmbunătăți profitabilitatea pe acțiune în perioada următoare.
    • Dacă studiile Freesolve confirmă rezultatele preliminare, produsul ar putea deschide o nouă categorie de tratamente intervenționale.
    • Recuperarea tarifelor IEEPA ar putea genera un beneficiu financiar în trimestrul al treilea 2026, dacă cererile sunt aprobate integral.

    Amenințări

    • Presiunea politicilor de volume-based procurement din China și a altor programe de reducere a costurilor poate scădea prețurile produselor.
    • Tarifele comerciale noi sau modificate din SUA pot afecta marjele și fluxurile de numerar, mai ales pentru produsele fabricate în Europa sau Mexic.
    • Cerințele de reglementare FDA și UE MDR pot întârzia lansările și pot crește costurile de conformitate, cu risc de sancțiuni.

    Riscuri

    • Integrarea achiziției BIOTRONIKridicat

      Întârzierile în integrarea afacerii VI pot încetini creșterea veniturilor și pot afecta încrederea investitorilor în ghidaj, dacă problemele persistă.

    • Tarife comercialeridicat

      Tarifele alternative impuse după decizia Curții Supreme pot reduce marjele brute, mai ales pentru produsele care nu respectă USMCA.

    • Presiune asupra prețurilor din sistemele de sănătatemediu

      Programele de achiziții centralizate și reducerile de rambursare pot forța compania să reducă prețurile sau să piardă volume.

    • Reglementare și conformitatemediu

      Neconformitatea cu cerințele FDA sau UE MDR poate duce la oprirea producției, retrageri de produse sau sancțiuni financiare.

    • Tranziție de conducere și execuțiescăzut

      Schimbările de director executiv și de președinte al consiliului pot distrage atenția de la execuția strategiei, mai ales în timpul cedărilor care nu sunt încă finalizate.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă cedările se finalizează și capitalul este folosit pentru reducerea datoriei și răscumpărări de acțiuni, bilanțul companiei ar putea deveni mai solid și profitul pe acțiune mai mare.
    • Creșterea ajustată la curs constant în trimestrul al doilea 2026 a fost pozitivă în Vascular și Chirurgie, ceea ce arată că baza de produse de bază rămâne solidă.
    • Aprobarea EZPLAZ și progresele Freesolve pot extinde portofoliul de inovație, cu potențial de venituri noi pe termen mediu.

    Ce ar strica teza

    • Ghidajul de creștere GAAP a fost redus, iar integrarea afacerii achiziționate durează mai mult decât era așteptat, ceea ce ridică întrebări despre execuție.
    • Creșterea organică ajustată la curs constant a rămas modestă, iar veniturile raportate depind de achiziții, ceea ce poate ascunde o dinamică mai slabă.
    • Tarifele, presiunea prețurilor din China și schimbările de conducere pot încetini recuperarea marjelor și realizarea obiectivelor strategice.

    De urmărit

    • Finalizarea cedării afacerilor Acute Care și Interventional Urology și utilizarea fondurilor încasateQ4 2026
    • Recuperarea tarifelor IEEPA și impactul asupra marjei brute și a rezultatelorQ3 2026
    • Progresul integrării afacerii VI de la BIOTRONIK și revizuirea ghidajului de venituriQ3 2026
    • Rezultatele studiului BIOMAG-II pentru Freesolve și publicarea datelor finale2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Teleflex proiectează, dezvoltă, fabrică și furnizează în principal dispozitive medicale de unică folosință utilizate de spitale și furnizori de servicii medicale pentru proceduri de diagnostic și terapeutice din medicina critică și chirurgie. Compania vinde direct, prin forța proprie de vânzări, dar și prin distribuitori, iar principalele fabrici se află în Cehia, Malaysia, Mexic și Statele Unite. Potrivit raportului anual, produsele nu depind de o singură piață sau procedură. Veniturile nete din operațiunile continue au fost de 1992.7 milioane USD în exercițiul 2025, în creștere cu 17.2% față de anul precedent, inclusiv contribuția afacerii VI achiziționate de la BIOTRONIK.

    Strategia actuală urmărește concentrarea pe segmentele de bază după cedarea afacerilor Acute Care, Interventional Urology și OEM. Compania a anunțat în decembrie 2025 o cedare totală de 2.0 miliarde USD în numerar, iar cedarea OEM a fost finalizată la 3 august 2026 pentru 1.5 miliarde USD încasați. Produsele de bază rămân categoriile Vascular, Interventional și Surgical. Nu depind de un singur produs, dar sunt sensibile la procesele de rambursare și la presiunea prețurilor din sistemele publice de sănătate.

    În 2026, conducerea a schimbat-o: Jason Weidman a devenit președinte și director executiv la 8 iunie 2026, după o perioadă de conducere interimară. Compania a raportat în august 2026 venituri din operațiunile continue de 570.3 milioane USD pentru trimestrul al doilea, dar a redus ghidajul de creștere GAAP la 13.40% - 14.40%, din cauza întârzierilor în integrarea afacerii achiziționate, în timp ce ghidajul de profit ajustat pe acțiune a crescut la 6.90 - 7.20 USD.

    Segmente

    Vascular și medicină de urgență

    Această categorie include catetere Arrow, dispozitive pentru acces intraosos EZ-IO și produse hemostatice QuikClot. În al doilea trimestru din 2026 veniturile au ajuns la 246.3 milioane USD, iar creșterea ajustată la curs constant a fost de 8.0%. Lansarea EZPLAZ, plasmă liofilizată aprobată de FDA la sfârșitul lunii iulie 2026, extinde portofoliul de medicină de urgență.

    Intervențional

    Segmentul include catetere coronariene, dispozitive structurale pentru inimă și produse periferice, inclusiv baloane medicamentoase și stenturi achiziționate de la BIOTRONIK. Veniturile au crescut la 211.9 milioane USD în trimestrul al doilea 2026, dar creșterea raportată este influențată de achiziție. Programul Freesolve, un eșafod magneziu rezorbabil, este în studii clinice, cu rezultate preliminare așteptate în 2027.

    Chirurgie

    Categoria cuprinde clipsuri de ligaturare, sisteme de închidere fasciala, stapler bariatric și instrumente pentru ORL și chirurgie cardiovasculară, sub mărcile Weck, Pleur-Evac și Titan SGS. Veniturile au fost de 112.1 milioane USD în trimestrul al doilea 2026, cu creștere ajustată de 9.2%. Compania a înregistrat o depreciere de 100.0 milioane USD pentru Titan SGS, din cauza scăderii cererii pentru chirurgia bariatrică asociată produselor GLP-1.

    Piața în context

    Teleflex activează pe piața globală a dispozitivelor medicale, unde concurența este intensă, iar inovația și cerințele de reglementare FDA și UE MDR sunt decisive. Creșterea depinde de lansări de produse, achiziții și de rambursarea sistemelor de sănătate. Consolidarea concurenților și integrarea clienților pot reduce cota de piață, iar politicile de tip volume-based procurement din China exercită presiune asupra prețurilor.

    Mediul comercial este afectat de tarifele SUA. După decizia Curții Supreme din februarie 2026, tarifele IEEPA au fost invalidate, dar au fost impuse tarife alternative, iar compania a depus cereri de rambursare. Dacă aceste rambursări se confirmă, ar putea avea un impact pozitiv în trimestrul al treilea 2026, deși amploarea și durabilitatea tarifelor rămân incerte.

    Tendințe

    • Transformare strategică prin cedărimixt

      Vânzarea afacerilor OEM, Acute Care și IU eliberează capital pentru reducerea datoriei și răscumpărări de acțiuni, ceea ce ar putea consolida bilanțul. Totuși, compania se concentrează pe mai puține linii de produse și trebuie să demonstreze că profitabilitatea rămâne solidă după cedări.

    • Integrarea afacerii VIvânt din față

      Achiziția de la BIOTRONIK adaugă dispozitive coronariene și periferice, dar integrarea durează mai mult decât s-a anticipat. Dacă întârzierile continuă, creșterea din 2026 ar putea rămâne sub așteptări, deși conducerea afirmă că portofoliul rămâne competitiv.

    • Tarife și lanțuri de aprovizionarevânt din față

      Tarifele asupra importurilor din Uniunea Europeană și din produse fabricate în Mexic, care nu respectă USMCA, au afectat marjele. Refacerea tarifelor ar putea accentua presiunea asupra marjei brute, în timp ce mutarea producției către produse conforme cu USMCA ar putea limita impactul.

    • Inovație și aprobări de reglementarevânt din spate

      Aprobarea EZPLAZ de către FDA și progresele programului Freesolve arată capacitatea de inovare a companiei. Aprobările pot aduce venituri noi, dar procesele 510(k) și PMA sunt costisitoare și pot dura mult, iar datele finale pentru Freesolve sunt așteptate abia în 2027.

    Poziția concurențială

    Teleflex concurează cu numeroase companii de dispozitive medicale, de la firme mici specializate până la grupuri mari cu resurse financiare și de marketing mult mai mari. Concurența include și furnizori de terapii alternative, precum companiile farmaceutice. Consolidarea din industrie poate crea concurenți mai puternici și poate reduce cota de piață a companiei.

    În zona de intervenții vasculare și de urgență, Teleflex se confruntă cu producători care oferă catetere și dispozitive de acces vascular cu avantaje clinice sau economice. Diferențierea depinde de inovație, de dovezi clinice și de costul total al procedurii, iar produsele cu antimicrobiene și antitrombogenice ale companiei sunt concepute tocmai pentru a răspunde acestei presiuni.

    • Medline Industries

      Companie care a cumpărat de la Teleflex linii de produse respiratorii în 2021 și 2023; reprezintă un actor important pe piața consumabilelor medicale.

    • BIOTRONIK

      Furnizor de la care Teleflex a achiziționat afacerea de intervenții vasculare, care adaugă stenturi și baloane medicamentoase; până la achiziție era un concurent direct în segmentul intervențional.

    • Intersurgical

      Cumpărător al afacerilor Acute Care și Interventional Urology ale Teleflex, deci acum concurent în domeniul managementului căilor respiratorii și al terapiei respiratorii.

    • Furnizorii de terapii farmaceutice

      Companiile farmaceutice oferă alternative terapeutice care pot reduce cererea pentru anumite dispozitive, un risc menționat explicit în documentele companiei.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Ultima știre din arhiva noastră e din 04 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 09 sept. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

    Depuneri SEC

    • Raport curent09 sept. 2026
      Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
    • Raport curent07 aug. 2026
      Alte evenimente
    • Raport trimestrial06 aug. 2026
    • Raport curent06 aug. 2026
      Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
    • Situații financiare și anexe
    • Raport curent03 aug. 2026
      Achiziție sau vânzare de active · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
    • Raport curent15 iun. 2026
      Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
    • Raport curent09 iun. 2026
      Schimbări în conducere
    • Raport curent02 iun. 2026
      Alte evenimente · Situații financiare și anexe
    • Raport curent01 iun. 2026
      Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Teleflex Incorporated · 27 feb. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Teleflex Incorporated · 06 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Teleflex Incorporated · 06 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.