olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

ClearPoint Neuro, Inc. CLPT

Surgical & Medical Instruments & Apparatus · SIC 3841 · Verticală: Surgical & Medical Instruments & Apparatus (SIC 3841)

10,16USD+4,63 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

ClearPoint Neuro dezvoltă și comercializează sisteme de navigație pentru neurochirurgia minim invazivă în creier și oferă servicii preclinice pentru companii farmaceutice care dezvoltă terapii genice și celulare. Compania și-a extins portofoliul prin achiziția IRRAS în 2025, iar venitul trimestrial din al doilea trimestru al anului 2026 a fost de 10,9 milioane USD, cu un ghidaj anual de 48,0-52,0 milioane USD.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea ClearPoint Neuro, Inc. (CLPT) costa 10,16 USD (+4,63 % într-o zi), cu capitalizare 325,7 mil USD, beta 1,94, interval pe 52 de săptămâni 8,66–19,43 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 12,1 mil USD (+36,3 % an/an), profit net de -7,5 mil USD, EPS diluat -0,24 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
325,7 mil USD
acțiuni la 21 oct. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -1,21 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
-11,91 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,94
Volatilitate (1 an) 86 %
Interval 52 săpt.
8,6619,43

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
45,6
neutru
Bollinger (20, 2)
8,65 – 10,91
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,67 · lățimea benzii 23,1 %
SMA 50 / 200
12,15 / 12,90
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,55 / -0,78
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−11,8 %−2,0 %−9,8 pp—
3 luni−22,8 %−2,2 %−20,6 pp—
6 luni−11,4 %+4,3 %−15,7 pp—
De la început de an−25,7 %+10,6 %−36,3 pp—
1 an−42,0 %+10,5 %−52,5 pp−43,3 %
3 ani+66,6 %+73,7 %−7,1 pp−7,7 %
5 ani−44,6 %+61,7 %−106,3 pp—
Scădere maximă (1 an)
−53,5 %
29 iun. 2026 → 26 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−75,9 %
08 nov. 2021 → 10 nov. 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
−11,1 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
12,1 mil USD
+36,3 % an/an
Profit net
-7,5 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
-0,24
indisponibil an/an
netă / operațională
-61,8 % / -52,4 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri7,8 mil8,5 mil9,2 mil8,9 mil10,4 mil12,1 mil10,9 mil12,1 mil
Costul vânzărilor3,0 mil3,4 mil3,7 mil3,3 mil4,0 mil4,4 mil4,2 mil5,0 mil
Profit brut4,8 mil5,1 mil5,6 mil5,6 mil6,4 mil7,8 mil6,7 mil7,1 mil
Cercetare și dezvoltare3,3 mil3,4 mil3,8 mil3,5 mil3,2 mil4,5 mil4,6 mil4,0 mil
Cheltuieli generale și de vânzare3,3 mil4,1 mil3,4 mil3,6 mil5,4 mil5,0 mil5,6 mil3,8 mil
Profit operațional-5,6 mil-6,2 mil-5,7 mil-5,3 mil-7,0 mil-8,5 mil-10,2 mil-6,3 mil
Amortizare și depreciere240,0 mii103,0 mii396,0 mii ≈66,0 mii ≈249,0 mii86,0 mii150,0 mii ≈103,0 mii ≈
Cheltuieli cu dobânzile—0365,0 mii939,0 mii1,1 mil1,4 mil1,4 mil1,4 mil
Profit înainte de impozit-5,4 mil-6,0 mil-5,8 mil-5,9 mil-7,8 mil-9,5 mil-11,4 mil-7,5 mil
Impozit pe profit-32,0 mii18,0 mii25,0 mii8,0 mii4,0 mii8,0 mii-38,0 mii-4,0 mii
Profit net-5,4 mil-6,0 mil-5,8 mil-5,9 mil-7,8 mil-9,6 mil-11,3 mil-7,5 mil
EPS diluat-0,20 ≈-0,22-0,21-0,21-0,27 ≈-0,32-0,38-0,24
Flux de numerar operațional-1,2 mil-6,2 mil-2,6 mil ≈-3,1 mil ≈-12,1 mil-8,0 mil-7,0 mil ≈-20,1 mil
Investiții (capex)263,0 mii183,0 mii91,0 mii ≈199,0 mii ≈49,0 mii645,0 mii214,0 mii ≈137,0 mii ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu2018⚠ 2019202020212022202320242025
Venituri7,4 mil11,2 mil12,8 mil16,3 mil20,6 mil24,0 mil31,4 mil37,0 mil
Venituri an/an−0,4 %—+14,4 %+27,0 %+26,1 %+16,6 %+31,0 %+17,8 %
Profit net-6,2 mil-5,5 mil-6,8 mil-14,4 mil-16,4 mil-22,1 mil-18,9 mil-25,5 mil
Profit net an/anindisponibil—indisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluatindisponibilindisponibilindisponibil-0,69-0,68-0,90-0,70-0,90
EPS diluat an/anindisponibil—indisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-83,8 %-49,4 %-52,9 %-88,4 %-80,0 %-92,2 %-60,3 %-69,1 %
Flux de numerar liber-4,7 mil-2,9 mil-7,8 mil-12,9 mil-16,4 mil-14,4 mil-9,2 mil-24,4 mil

Seria se rupe înainte de 2019: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
45,9 mil USD
Datorie financiară
49,1 mil USD
Datorie netă
3,2 mil USD
Capitaluri proprii
28,0 mil USD
Active totale
97,7 mil USD
Datorie / capitaluri
1,75x
Lichiditate curentă
5,91x
ROE
-95,6 %
ROA
-37,3 %
Marja FCF
-66,1 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
24,0 mil
2024
31,4 mil
2025
37,0 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
10,3 mil
2024
12,3 mil
2025
14,3 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
13,6 mil
2024
19,1 mil
2025
22,7 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
11,7 mil
2024
12,4 mil
2025
13,9 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
11,8 mil
2024
12,0 mil
2025
16,5 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
-22,4 mil
2024
-19,7 mil
2025
-24,2 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
626,0 mii
2024
980,0 mii
2025
814,0 mii

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
-21,8 mil ≈
2024
-18,8 mil ≈
2025
-23,4 mil ≈

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
—
2024
518,0 mii
2025
2,4 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
—
2024
-18,9 mil
2025
-25,5 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
8,0 mii
2024
12,0 mii
2025
55,0 mii

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Profit net
2023
-22,1 mil
2024
-18,9 mil
2025
-25,5 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
-0,90
2024
-0,70
2025
-0,90

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
24,6 mil
2024
27,0 mil
2025
28,3 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
23,1 mil
2024
20,1 mil
2025
45,9 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
3,2 mil
2024
4,7 mil
2025
6,5 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Stocuri
2023
7,9 mil
2024
6,9 mil
2025
8,4 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Active curente
2023
36,2 mil
2024
33,4 mil
2025
63,6 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
1,4 mil
2024
2,0 mil
2025
2,6 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Fond comercial
2023
—
2024
7,5 mil
2025
7,5 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
—
2024
0
2025
13,9 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Active totale
2023
42,7 mil
2024
39,2 mil
2025
97,7 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
393,0 mii
2024
1,3 mil
2025
1,3 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
9,9 mil
2024
—
2025
49,1 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
7,4 mil
2024
10,4 mil
2025
10,8 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
21,5 mil
2024
13,8 mil
2025
69,7 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
21,2 mil †
2024
25,4 mil †
2025
28,0 mil †

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-13,7 mil
2024
-9,0 mil
2025
-23,9 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
717,0 mii
2024
275,0 mii
2025
522,0 mii

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-14,4 mil ≈
2024
-9,2 mil ≈
2025
-24,4 mil ≈

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
8,9 mil
2024
-275,0 mii
2025
615,0 mii

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
296,0 mii
2024
6,2 mil
2025
50,2 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
17,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
21,6 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
23,6 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
61,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
-69,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBIT
-70,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
-79,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
-106,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
-167,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
-41,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
-139,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROCE
-31,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
4,7 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
date insuficiente
Datorie / capital propriu
1,9x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
-6,0x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
6,8x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
5,8x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea imediată
4,7x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-47,2 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
1,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
-48,2 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
48 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de stoc (DIO)
170 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de plată (DPO)
19 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
200 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
325,7 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
330,3 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-11,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
11,9x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
7,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
7,3x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-14,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

10,16 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 325,7 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
325,7 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
11,9x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
ROE
-167,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
-79,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
17,8 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

32/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 21 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 28 oct. 2026
verificat 2030derivat 186

Scorul pe grupe

44 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Surgical & Medical Instruments & Apparatus (SIC 3841)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate-139,1 %0 (față de colegi)24 %
Marja netă · Calitate-79,4 %31 (față de colegi)14 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere21,6 %100 (pe interval fix)19 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-6,0x0 (pe interval fix)14 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie6,8x100 (pe interval fix)10 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-14,8 %0 (pe interval fix)19 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate12/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

ClearPoint Neuro, Inc. (CLPT). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 37,0 mil USD în 2025; creștere an/an 17,8 %; marjă netă -79,4 %; ROE -167,5 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • CAGR venituri 3 ani: 21,6 %
  • Lichiditatea curentă: 6,8x

Ce o infirmă

  • ROIC: -139,1 %
  • Acoperirea dobânzilor: -6,0x
  • Randament FCF: -14,8 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Surgical & Medical Instruments & Apparatus (SIC 3841) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 26,4x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 15,0x
P/S
7,2x
mediana verticalei 2,5x
peste mediană (+186,9 %)
P/B
11,9x
mediana verticalei 2,6x
peste mediană (+363,2 %)
ROE
-167,5 %
mediana verticalei -17,6 %
sub mediană
Marja netă
-79,4 %
mediana verticalei -10,2 %
sub mediană
Marja EBIT
-70,6 %
mediana verticalei -9,5 %
sub mediană
Venituri an/an
17,8 %
mediana verticalei 12,5 %
peste mediană (+42,6 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,7x
Randament dividend
—
mediana verticalei 0,6 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
SYKStryker Corp118,2 mld33,116,0 %13,8 %+11,2 %−16 % / +5 %
MMM3m Company91,5 mld26,480,8 %14,0 %+1,5 %+3 % / +114 %
BSXBoston Scientific Corporation63,1 mld18,414,3 %16,6 %+19,9 %−57 % / −22 %
BDXBecton, Dickinson And Company54,0 mld59,83,8 %4,0 %+8,2 %+30 % / +7 %
RMDResMed Inc.31,9 mld20,726,4 %27,8 %+9,9 %−11 % / +44 %
DXCMDexcom, Inc.30,9 mld32,737,7 %19,4 %+15,6 %+31 % / −28 %
WSTWest Pharmaceutical Services, Inc.28,4 mld45,721,2 %18,8 %+6,3 %+47 % / +16 %
BAXBaxter International Inc.13,7 mld—-10,5 %-6,2 %+5,7 %+41 % / −27 %
KMTSKestra Medical Technologies, Ltd.1,8 mld—-73,7 %-140,4 %+59,0 %+13 % / indisponibil
TNDMTandem Diabetes Care, Inc.1,3 mld—-48,0 %-6,1 %+7,9 %−9 % / −6 %
AORTArtivion, Inc.1,3 mld—-0,7 %-0,7 %+13,6 %−43 % / +49 %
SIBNSi-Bone, Inc.1,1 mld—-7,7 %-6,2 %+20,2 %+28 % / +32 %
BBNXBeta Bionics, Inc.921,5 mil—-23,9 %-65,3 %+53,9 %−46 % / indisponibil
KIDSOrthoPediatrics Corp875,0 mil—-9,8 %-12,8 %+15,4 %+81 % / +9 %
TCMDTactile Systems Technology, Inc.608,9 mil26,511,0 %6,7 %+12,5 %+6 % / +104 %
DCTHDelcath Systems, Inc.514,2 mil1.195,50,5 %0,6 %+129,1 %+53 % / +439 %
MDXGMimedx Group, Inc.467,0 mil—-8,5 %-6,3 %+20,0 %−53 % / −59 %
EMBCEmbecta Corp.369,4 mil4,4—8,6 %−3,8 %−49 % / −64 %
CLPTClearPoint Neuro, Inc.325,7 mil—-167,5 %-79,4 %+17,8 %−42 % / +67 %
INFUInfusystem Holdings, Inc261,9 mil32,315,0 %6,0 %+6,4 %+42 % / +31 %
TLSITriSalus Life Sciences, Inc.239,5 mil——-62,6 %+53,4 %−43 % / −3 %
STIMNeuronetics, Inc.206,1 mil—-135,3 %-19,6 %+99,2 %+82 % / +49 %
GUTSFractyl Health, Inc.154,8 mil———−100,0 %−95 % / indisponibil
MBOTMicrobot Medical Inc.76,6 mil—-32,9 %—indisponibil−53 % / −10 %
ICCMIceCure Medical Ltd.57,8 mil3,3-188,8 %-445,6 %+2,7 %−96 % / −98 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CLPT din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 03 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (28 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (28 oct. 2026).

    Pe scurt

    ClearPoint Neuro dezvoltă și comercializează sisteme de navigație pentru neurochirurgia minim invazivă în creier și oferă servicii preclinice pentru companii farmaceutice care dezvoltă terapii genice și celulare. Compania și-a extins portofoliul prin achiziția IRRAS în 2025, iar venitul trimestrial din al doilea trimestru al anului 2026 a fost de 10,9 milioane USD, cu un ghidaj anual de 48,0-52,0 milioane USD.

    SWOT

    Puncte tari

    • Compania are un portofoliu integrat de produse aprobate de FDA și o rețea de peste 60 de parteneri din industria farmaceutică și academică.
    • Achiziția IRRAS a adus un produs diferențiat pentru managementul fluidului intracranian, cu aprobări FDA și CE.
    • Compania a investit mult în ecosistemul său de navigație și livrare, ceea ce îi oferă o poziție specializată în neurochirurgie.

    Puncte slabe

    • Veniturile din segmentul biologic sunt sensibile la comenzi unice și la calendarul proiectelor partenerilor, ceea ce face rezultatele trimestriale greu de prevăzut.
    • Cheltuielile operaționale au crescut sensibil după achiziție, iar pierderile de numerar operațional rămân semnificative.
    • Marja brută a IRRAflow este presată de producția la scară redusă, ceea ce poate diminua marjele generale pe termen scurt.

    Oportunități

    • Aprobările de terapii genice și celulare ar putea crește cererea pentru sistemele de livrare intracerebrală ale companiei.
    • Noul laborator preclinic și extinderea serviciilor GLP ar putea aduce venituri recurente din studii pentru parteneri.
    • Dezvoltarea ultrasunetelor focalizate și a platformei robotice ar putea deschide noi piețe, dacă aceste tehnologii trec de etapele preclinice.

    Amenințări

    • Dependența de deciziile de reglementare și de finanțarea partenerilor ar putea întârzia proiecte și reduce veniturile.
    • Concurenții cu resurse financiare mai mari ar putea extinde oferta în stimularea cerebrală și în terapia laser.
    • Dacă integrarea IRRAS întârzie sau sinergiile nu se materializează, performanța financiară ar putea fi afectată.

    Riscuri

    • Dependența de parteneri din biotehnologieridicat

      Veniturile depind de programele farmaceutice și academice, care pot fi reduse, amânate sau oprite din motive financiare sau clinice.

    • Integrarea achiziției IRRASridicat

      Integrarea sistemelor, culturii și personalului poate fi costisitoare și lentă, iar sinergiile anticipate ar putea să nu se realizeze.

    • Lichiditate limitatăridicat

      Scăderea numerarului și dependența de facilitatea de împrumut cu un finanțator afiliat pot limita flexibilitatea financiară.

    • Presiune macroeconomicămediu

      Inflația, dobânzile și constrângerile bugetare ale spitalelor ar putea reduce volumul procedurilor și cererea pentru produse.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă terapiile genice și celulare primesc aprobări în perioada anticipată, compania ar putea beneficia de cererea crescută pentru livrarea intracerebrală prin ecosistemul său de produse și servicii.
    • Creșterea veniturilor din navigație și terapie, susținută de IRRAflow și de software-ul versiunea 3.0, arată că segmentul dispozitivelor poate deveni un motor de creștere.
    • Relația cu o rețea mare de parteneri și extinderea capacității preclinice ar putea transforma compania într-un furnizor central pentru studiile clinice din următorii ani.

    Ce ar strica teza

    • Segmentul biologic a scăzut în trimestrul recent, iar dependența de comenzi unice ar putea face veniturile instabile de la un trimestru la altul.
    • Cheltuielile operaționale au crescut mult după achiziție, iar dacă veniturile nu le acoperă, presiunea asupra numerarului ar putea continua.
    • Ghidajul anual a fost ajustat, iar dacă ritmul de adopție clinică sau regulatorie este mai lent, realizarea țintelor ar putea fi dificilă.

    De urmărit

    • Evoluția veniturilor din segmentul biologic după punerea în funcțiune a laboratorului CALQ3 2026
    • Realizarea ghidajului anual de venituri2026
    • Evoluția cash-ului și a arderii operaționale în a doua jumătate a anuluiQ3 2026
    • Deciziile FDA privind depunerile BLA ale partenerilor2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 03 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (28 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (28 oct. 2026).

    Afacerea

    ClearPoint Neuro este o companie de dispozitive medicale în stadiu comercial, înființată în 1998 ca societate din Delaware, care operează două componente integrate. Prima componentă include sistemul ClearPoint, un ansamblu de hardware, consumabile și software folosit pentru ghidarea inserției electrozilor de stimulare cerebrală profundă, a acelor de biopsie și a cateterelor laser, precum și pentru infuzia de medicamente în creier. A doua componentă se concentrează pe parteneriate în domeniul biologicilor și al livrării de medicamente, prin servicii preclinice și de consultanță. Achiziția IRRAS, finalizată în al patrulea trimestru al anului 2025, a adus sistemul IRRAflow în portofoliu pentru terapie intensivă neurologică.

    Segmente

    Biologice și livrarea medicamentelor

    Acest segment include servicii preclinice, consultanță și produse vândute partenerilor care injectează terapii genice și celulare direct în creier. Veniturile din aceste servicii au scăzut cu 15% în al doilea trimestru al anului 2026, din cauza unei comenzi unice care nu s-a repetat. Compania spune că noul laborator CAL din Torrey Pines ar putea readuce segmentul pe creștere în al treilea trimestru.

    Tendințe

    • Reglementări mai favorabile pentru terapii genice și celularevânt din spate

      Parteneri ai companiei au primit feedback pozitiv de la FDA pentru eventuale depuneri BLA, ceea ce ar putea aduce terapii noi pe piață până la sfârșitul anului 2027. Dacă aceste aprobări se confirmă, cererea pentru sisteme de livrare intracerebrală ar putea crește.

    • Constrângeri de finanțare în biotehnologievânt din față

      Compania arată că finanțarea parteneilor, legată de piețele de capital și de finanțarea guvernamentală a cercetării, poate determina amânarea sau reducerea programelor. Acest lucru ar putea afecta veniturile din segmentul biologic.

    • Bugete spitalicești sub presiunevânt din față

      Presiunile macroeconomice și reducerea finanțării publice pot limita investițiile spitalelor în echipamente noi, ceea ce ar putea încetini adopția sistemelor ClearPoint și IRRAflow.

    • Extindere către ultrasunete focalizate și roboticămixt

      Parteneriatul cu un laborator sud-coreean pentru livrarea prin ultrasunete focalizate, împreună cu platforma robotică în dezvoltare, ar putea diversifica portofoliul, dar rămân în stadiu preclinic și implică investiții și riscuri de execuție.

    Poziția concurențială

    În stimularea cerebrală profundă concurează producători mari de sisteme DBS, iar în neuromodulare responsivă există un singur sistem comercial de pe piață. În terapia laser cerebrală, concurența include sisteme cu aprobare FDA din partea altor producători de dispozitive. Pe segmentul livrării de terapii, compania se diferențiază prin combinația de produse și servicii preclinice, însă nu există în sursă o cifră de cotă de piață.

    • MedtronicMDT

      Producător de sisteme de stimulare cerebrală profundă cu aprobări FDA pentru boala Parkinson și tremor esențial, menționat în sursă ca concurent în DBS.

    • Boston ScientificBSX

      Producător de sisteme DBS cu aprobare FDA pentru boala Parkinson și tremor esențial, menționat în sursă.

    • NeuroPace

      Companie cu singurul sistem comercial de neuromodulare responsivă disponibil, aprobat pentru epilepsia focală rezistentă la medicație.

    • Monteris Medical

      Producător de sistemul NeuroBlate pentru terapie laser intersticială, menționat în sursă ca concurent în LITT.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / ClearPoint Neuro, Inc. · 17 mar. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / ClearPoint Neuro, Inc. · 03 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / ClearPoint Neuro, Inc. · 03 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.