olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Fractyl Health, Inc. GUTS
Surgical & Medical Instruments & Apparatus · SIC 3841 · Verticală: Surgical & Medical Instruments & Apparatus (SIC 3841)
Fractyl Health dezvoltă terapii metabolice pentru obezitate și diabet de tip 2, cu accent pe Revita, o procedură endoscopică menită să mențină pierderea de greutate după întreruperea medicamentelor GLP-1, și pe platforma de terapie genică Rejuva. Compania este încă în stadiu clinic, nu are produse aprobate pentru vânzare în SUA, iar pierderile și nevoia de finanțare rămân factori determinanți, fiind raportată o pierdere netă de 141,0 milioane USD pentru 2025.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Fractyl Health, Inc. (GUTS) costa 0,97 USD (+8,30 % într-o zi), cu capitalizare 154,8 mil USD, beta 1,19, interval pe 52 de săptămâni 0,88–28,44 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): profit net de -25,5 mil USD, EPS diluat -0,16 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 18,7
- supravândut (≤ 30)
- Bollinger (20, 2)
- -0,87 – 4,92
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,32 · lățimea benzii 285,4 %
- SMA 50 / 200
- 4,96 / 7,54
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -1,23 / -1,33
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −78,7 % | −2,0 % | −76,7 pp | — |
| 3 luni | −88,2 % | −2,2 % | −86,0 pp | — |
| 6 luni | −89,0 % | +4,3 % | −93,2 pp | — |
| De la început de an | −96,3 % | +10,6 % | −106,9 pp | — |
| 1 an | −92,8 % | +10,5 % | −103,2 pp | −6,2 % |
| 3 ani | indisponibil | +73,7 % | indisponibil | −18,1 % |
| 5 ani | indisponibil | +61,7 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 14,0 mii | 3,0 mii | — | — | — | — | — | — |
| Costul vânzărilor | 7,0 mii | 0 | — | — | — | — | — | — |
| Profit brut | 7,0 mii | 3,0 mii | — | — | — | — | — | — |
| Cercetare și dezvoltare | 19,0 mil | 20,3 mil | 19,4 mil | 21,2 mil | 17,5 mil | 16,5 mil | 15,6 mil | 13,8 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 4,8 mil | 4,9 mil | 5,3 mil | 4,9 mil | 5,2 mil | 6,8 mil | 5,2 mil | 5,3 mil |
| Profit operațional | -23,8 mil | -25,2 mil | -24,8 mil | -26,1 mil | -22,7 mil | -23,3 mil | -20,8 mil | -19,1 mil |
| Profit net | -23,2 mil | -25,0 mil | -23,7 mil | -27,9 mil | -45,6 mil | -43,7 mil | 9,2 mil | -25,5 mil |
| EPS diluat | -0,48 | -0,52 ≈ | -0,49 | -0,57 | -0,71 | -0,31 ≈ | 0,06 | -0,16 |
| Flux de numerar operațional | -18,0 mil ≈ | -17,0 mil | -25,1 mil | -21,2 mil ≈ | -22,7 mil ≈ | -21,3 mil | -22,5 mil | -15,9 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 213,0 mii ≈ | 233,0 mii | 448,0 mii | 98,0 mii ≈ | 8,0 mii ≈ | 3,0 mii | — | — |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 120,0 mii | 93,0 mii | 0 |
| Venituri an/an | indisponibil | −22,5 % | −100,0 % |
| Profit net | -77,1 mil | -68,7 mil | -141,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -45,29 | -1,62 | -1,86 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -64.242,5 % | -73.864,5 % | indisponibil |
| Flux de numerar liber | -43,2 mil | -67,3 mil | -90,9 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 81,5 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 9,5 mil USD
- Active totale
- 121,4 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 4,78x
- ROE
- -744,2 %
- ROA
- -122,8 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 120,0 mii | 93,0 mii | 0 | SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 77,0 mii | 50,0 mii | 0 | SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 43,0 mii | 43,0 mii | 0 ≈ | SEC (XBRL)· 24 mar. 2026derivat |
| Cercetare și dezvoltare | 38,0 mil | 70,5 mil | 74,5 mil | SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 12,8 mil | 23,1 mil | 22,3 mil | SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | -50,8 mil | -93,5 mil | -96,8 mil | SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 0 | 0 | 0 | SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat |
| Profit net | -77,1 mil | -68,7 mil | -141,0 mil | SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | -45,29 | -1,62 | -1,86 | SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 2,1 mil | 43,5 mil | 75,8 mil | SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor.
- 2023
- 12,8 mil
- 2024
- 23,1 mil
- 2025
- 22,3 mil
SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat
- 2023
- 2,1 mil
- 2024
- 43,5 mil
- 2025
- 75,8 mil
SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 33,2 mil | 67,5 mil | 81,5 mil | SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 22,0 mii | 0 | — | SEC (XBRL)· 03 mar. 2025verificat |
| Stocuri | 73,0 mii | 73,0 mii | — | SEC (XBRL)· 03 mar. 2025verificat |
| Active curente | 35,6 mil | 71,8 mil | 87,6 mil | SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 490,0 mii | 3,0 mil | 2,4 mil | SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat |
| Active totale | 76,2 mil | 108,1 mil | 121,4 mil | SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 553,0 mii | 3,2 mil | 1,6 mil | SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 11,2 mil | 19,8 mil | 18,3 mil | SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 113,9 mil | 79,7 mil | 111,9 mil | SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | -325,1 mil † | 28,4 mil † | 9,5 mil † | SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -42,8 mil | -65,5 mil | -90,3 mil | SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 359,0 mii | 1,8 mil | 557,0 mii | SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -43,2 mil ≈ | -67,3 mil ≈ | -90,9 mil ≈ | SEC (XBRL)· 24 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -359,0 mii | -1,8 mil | -557,0 mii | SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 27,4 mil | 101,2 mil | 105,0 mil | SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -359,0 mii
- 2024
- -1,8 mil
- 2025
- -557,0 mii
SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat
- 2023
- 27,4 mil
- 2024
- 101,2 mil
- 2025
- 105,0 mil
SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 2 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 12,5 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 154,8 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
13 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 12,5 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 3,2x | 100 (pe interval fix) | 33 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -53,6 % | 0 (pe interval fix) | 67 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Fractyl Health, Inc. (GUTS). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 0 USD în 2025; creștere an/an -100,0 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 12,5 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 3,2x
Ce o infirmă
- Randament FCF: -53,6 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Surgical & Medical Instruments & Apparatus (SIC 3841) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SYKStryker Corp | 118,2 mld | 33,1 | 16,0 % | 13,8 % | +11,2 % | −16 % / +5 % |
| MMM3m Company | 91,5 mld | 26,4 | 80,8 % | 14,0 % | +1,5 % | +3 % / +114 % |
| BSXBoston Scientific Corporation | 63,1 mld | 18,4 | 14,3 % | 16,6 % | +19,9 % | −57 % / −22 % |
| BDXBecton, Dickinson And Company | 54,0 mld | 59,8 | 3,8 % | 4,0 % | +8,2 % | +30 % / +7 % |
| RMDResMed Inc. | 31,9 mld | 20,7 | 26,4 % | 27,8 % | +9,9 % | −11 % / +44 % |
| DXCMDexcom, Inc. | 30,9 mld | 32,7 | 37,7 % | 19,4 % | +15,6 % | +31 % / −28 % |
| WSTWest Pharmaceutical Services, Inc. | 28,4 mld | 45,7 | 21,2 % | 18,8 % | +6,3 % | +47 % / +16 % |
| GKOSGLAUKOS Corp | 14,6 mld | — | -22,8 % | -24,6 % | +32,3 % | +132 % / +286 % |
| BAXBaxter International Inc. | 13,7 mld | — | -10,5 % | -6,2 % | +5,7 % | +41 % / −27 % |
| PODDInsulet Corporation | 11,4 mld | 30,9 | 26,0 % | 12,3 % | +30,7 % | −50 % / −13 % |
| TFXTeleflex Incorporated | 6,4 mld | — | -28,9 % | -45,8 % | +17,2 % | +31 % / −34 % |
| HAEHaemonetics Corporation | 5,8 mld | 62,3 | 11,2 % | 7,1 % | −2,0 % | +57 % / +58 % |
| ICUIIcu Medical Inc | 4,3 mld | 144,2 | 1,4 % | 1,4 % | −6,3 % | +16 % / +97 % |
| LMATLemaitre Vascular, Inc. | 2,0 mld | 30,9 | 16,8 % | 25,0 % | +13,5 % | +6 % / +67 % |
| KMTSKestra Medical Technologies, Ltd. | 1,8 mld | — | -73,7 % | -140,4 % | +59,0 % | +13 % / indisponibil |
| IARTIntegra Lifesciences Holdings Corp | 1,2 mld | 88,3 | 1,2 % | 0,8 % | +1,5 % | +13 % / −62 % |
| SIBNSi-Bone, Inc. | 1,1 mld | — | -7,7 % | -6,2 % | +20,2 % | +28 % / +32 % |
| MDXGMimedx Group, Inc. | 467,0 mil | — | -8,5 % | -6,3 % | +20,0 % | −53 % / −59 % |
| CARLCarlsmed, Inc. | 439,3 mil | — | -6.196,9 % | -57,4 % | +85,9 % | −1 % / indisponibil |
| BWAYBrainsway Ltd. | 439,0 mil | 224,2 | 5,6 % | 7,1 % | +29,0 % | +28 % / +258 % |
| OFIXOrthofix Medical Inc. | 395,9 mil | — | -13,9 % | -7,4 % | +2,9 % | −40 % / −12 % |
| CTSOCytosorbents Corporation | 286,6 mil | — | -336,2 % | -48,9 % | +4,1 % | −72 % / −81 % |
| UTMDUtah Medical Products, Inc. | 230,6 mil | 22,1 | 8,8 % | 29,0 % | −5,8 % | +29 % / −14 % |
| GUTSFractyl Health, Inc. | 154,8 mil | — | — | — | −100,0 % | −93 % / indisponibil |
| LUNGPulmonx Corporation | 123,2 mil | — | -90,3 % | -47,9 % | +8,0 % | +75 % / −74 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru GUTS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Fractyl Health dezvoltă terapii metabolice pentru obezitate și diabet de tip 2, cu accent pe Revita, o procedură endoscopică menită să mențină pierderea de greutate după întreruperea medicamentelor GLP-1, și pe platforma de terapie genică Rejuva. Compania este încă în stadiu clinic, nu are produse aprobate pentru vânzare în SUA, iar pierderile și nevoia de finanțare rămân factori determinanți, fiind raportată o pierdere netă de 141,0 milioane USD pentru 2025 1.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o poziție de pionierat în abordarea organelor cauzale ale bolii metabolice și un program clinic cu desemnare Breakthrough Device pentru Revita.
- Datele de un an din REVEAL-1 și din cohorta intermediară REMAIN-1 arată o menținere a pierderii de greutate și un profil de siguranță favorabil.
- Echipa de conducere combină experiența în dezvoltare de produse, terapii și pregătirea comercială, iar compania a consolidat recent funcția de acces la piață.
Puncte slabe
- Compania nu are produse aprobate pentru vânzare în SUA și nu a generat venituri din produse în 2025.
- Există condiții care ridică un dubiu substanțial privind continuitatea activității, iar pierderile nete rămân semnificative.
- Unele rezultate sunt descriptive, nu statistic semnificative, iar cohortele sunt mici, ceea ce limitează generalizarea.
Oportunități
- Un rezultat pozitiv al studiului pivotal și o eventuală aprobare De Novo ar putea deschide accesul la o piață foarte mare.
- Un parteneriat de distribuție în SUA ar putea accelera adoptarea procedurii în centrele endoscopice de volum mare.
- Primele date din studiul de primă administrare la om al RJVA-001 ar putea extinde valoarea platformei Rejuva dincolo de Revita.
Amenințări
- Medicamentele GLP-1 și noile terapii pentru obezitate ar putea reduce atractivitatea unei proceduri pentru menținerea greutății.
- Acoperirea de către asigurători și rambursarea procedurii rămân incerte și ar putea întârzia adoptarea.
- Dacă finanțarea suplimentară nu este obținută la timp, compania ar putea fi nevoită să reducă sau să suspende programe.
Riscuri
- Finanțare și continuitatea activitățiiridicat
Compania a identificat condiții care ridică un dubiu substanțial privind continuitatea activității. Fără finanțare suplimentară, ar putea fi nevoită să reducă programele de dezvoltare, iar încălcarea cerinței de lichiditate din 2023 Notes ar putea avea consecințe.
- Rezultatul studiului pivotalridicat
Datele de șase luni din REMAIN-1 Pivotal Cohort sunt așteptate la începutul trimestrului al patrulea 2026. Un rezultat nefavorabil ar putea amâna sau compromite depunerea cererii De Novo.
- Calendarul de reglementaremediu
Calea de reglementare nu este încă finalizată, iar FDA va stabili pasul final după analiza întregului set de date privind siguranța. Pot apărea cerințe suplimentare care ar întârzia aprobarea.
- Rambursare și adoptaremediu
Chiar și după o aprobare, succesul comercial depinde de acoperirea de către CMS și asigurători. Lipsa unei rambursări clare ar putea limita adoptarea procedurii.
- Dependența de o singură procedurămediu
Revita este principalul produs, iar unele programe au fost deja suspendate. Dacă rezultatele nu susțin extinderea indicației, valoarea companiei ar putea scădea semnificativ.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă datele pivotale confirmă menținerea greutății și FDA acceptă cererea De Novo, compania ar putea avea primul produs comercial într-o piață foarte mare.
- Efectul observat în subgrupurile cu ablație completă sugerează că metoda ar putea fi optimizată, ceea ce ar putea crește eficacitatea clinică.
- Platforma Rejuva oferă o a doua cale de creștere, iar primele date la om ar putea valida abordarea genică dincolo de Revita.
Ce ar strica teza
- Compania nu are venituri din produse și depinde de finanțare externă, iar dacă capitalul nu este disponibil la timp, proiectele ar putea fi reduse.
- Rezultatele raportate până acum provin din cohorte mici, iar unele analize sunt descriptive, ceea ce ar putea face dovezile mai greu de acceptat pentru reglementatori.
- Medicamentele GLP-1 evoluează rapid, iar o alternativă mai ieftină sau mai convenabilă ar putea reduce interesul pentru o procedură invazivă.
De urmărit
- Rezultatele de șase luni din REMAIN-1 Pivotal Cohortearly Q4 2026
- Depunerea eventuală a cererii De Novo la FDAlate Q4 2026
- Date de un an din REMAIN-1 Pivotal CohortQ1 2027
- Finanțarea suplimentară și lichiditatea, inclusiv cerința din 2023 Notes2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Fractyl Health este o companie din Burlington, Massachusetts, aflată în stadiu clinic, care își propune să trateze cauzele profunde ale obezității și diabetului de tip 2, nu doar simptomele. Produsul principal, Revita DMR System, remodelează mucoasa duodenului printr-o ablație hidrotermică, cu scopul de a restabili semnalizarea nutrienților și de a sprijini menținerea greutății după întreruperea terapiilor GLP-1 1. Pe lângă Revita, compania dezvoltă platforma Rejuva, o terapie genică administrată local în pancreas, al cărei candidat principal, RJVA-001, a primit autorizarea de studiu clinic în Olanda 2. Compania nu a generat venituri din vânzarea produselor în SUA, iar singura activitate comercială menționată este un lansare pilot în Germania, a cărei investiție a fost suspendată 1.
Strategia actuală a fost reprioritizată la începutul anului 2025: investiția în programele Revita pentru diabet de tip 2 a fost suspendată, iar compania a redus personalul cu aproximativ 17% 1. Accentul s-a mutat pe studiul REMAIN-1, care evaluează menținerea greutății după GLP-1, și pe pregătirea unei eventuale cereri De Novo la FDA. Compania intenționează să construiască o forță de vânzări orientată spre gastroenterologi cu interes în endoscopia bariatrică și metabolică 1.
Din punct de vedere financiar, compania raportează pierderi nete continue și a identificat condiții care ridică un dubiu substanțial privind capacitatea de a continua activitatea 1. Conducerea estimează că resursele disponibile la sfârșitul trimestrului al doilea 2026 vor acoperi operațiunile până la începutul anului 2027, ceea ce acoperă reperele clinice din 2026, dar nu neapărat și lansarea comercială 2.
Segmente
Revita (obezitate și menținerea greutății)
Revita este candidatul principal, cu desemnare Breakthrough Device de la FDA pentru menținerea greutății la persoanele cu obezitate care întrerup terapia GLP-1 1. Datele de un an din REVEAL-1 și din cohorta intermediară REMAIN-1 susțin efectul, dar acestea sunt rezultate descriptive, cu cohorte mici 23.
Rejuva (terapie genică pancreatică)
Platforma Rejuva vizează remisia diabetului de tip 2 prin reprogramarea celulelor insulare pentru a produce hormoni metabolici. RJVA-001 se află în pregătirea primului studiu la om, iar RJVA-002, cu dublu agonist GIP/GLP-1 pentru obezitate, este încă în faza preclinică 23.
Piața în context
Compania descrie o piață foarte mare, în care aproximativ 115 de milioane de persoane din SUA au prediabet sau obezitate, iar industria anticipează vânzări de medicamente pentru obezitate de aproximativ 250 de miliarde USD până la finalul deceniului 1. Peste jumătate dintre pacienții care încep GLP-1 le întrerup în trei luni, ceea ce creează cererea pentru soluții de menținere a greutății 1.
Piața este însă foarte competitivă, iar adoptarea unei proceduri ar depinde de acoperirea de către asigurători și de integrarea în fluxul de lucru al endoscopiștilor. Compania și-a propus să construiască infrastructura de acces la piață, iar prezentarea strategiei comerciale este anunțată pentru o zi a investitorilor 3.
Tendințe
- Creșterea utilizării medicamentelor GLP-1vânt din spate
Utilizarea medicamentelor GLP-1 crește rapid, ceea ce amplifică nevoia de tratamente care să mențină rezultatele după întreruperea lor. Dacă această tendință continuă, cererea pentru soluții precum Revita ar putea crește.
- Rate ridicate de întrerupere a terapieivânt din spate
Întreruperea timpurie a GLP-1 duce adesea la recuperarea greutății, ceea ce susține tezele companiei. În același timp, indică faptul că pacienții și medicii caută încă soluții validate.
- Cerințe de rambursare și dovezi clinicevânt din față
Adoptarea procedurilor depinde de obținerea acoperirii de la CMS și de la asigurătorii privați. Dacă dovezile randomizate nu sunt suficient de convingătoare, accesul la rambursare ar putea fi întârziat.
Poziția concurențială
Compania se confruntă cu medicamente GLP-1 și alte terapii care, prin eficacitatea lor, redefinesc tratamentul obezității, precum și cu alte abordări invazive și genetice. Avantajul declarat al Revita este o intervenție unică, care nu necesită administrare zilnică sau săptămânală 1.
Platforma Rejuva intră în concurență cu alte terapii pentru diabetul de tip 2, iar diferențierea se bazează pe livrarea locală și pe reglarea sensibilă la nutrienți. Compania menționează că datele preclinice l-au comparat favorabil cu semaglutida 1.
- Eli Lilly (tirzepatid)LLY
Menționată în sursă prin studiul SURMOUNT-4 privind tirzepatidul, care arată recuperarea greutății după întrerupere.
- Novo Nordisk (semaglutid)
Menționată în sursă prin studiul STEP-1 și prin semaglutidul comparat în studiile preclinice ale Rejuva.
- Everself (fost Bariendo)
Partener potențial cu care compania are o scrisoare de intenție pentru distribuția procedurilor endoscopice în SUA.
- Terapii GLP-1 în general
Clasa de medicamente care domină tratamentul obezității și al căror rol de menținere a greutății este contestat de compania.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Fractyl Health shares rise 2.8% ahead of Virtual Commercial Strategy DayYahoo Finance — News · 01 sept. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 01 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 22 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent22 oct. 2026Costuri de restructurare · Schimbări în conducere · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent16 oct. 2026Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent01 oct. 2026Modificarea statutului · Situații financiare și anexe
- Raport curent24 sept. 2026Vot al acționarilor
- Raport curent11 sept. 2026Notificare de delistare
- Convocare AGA (proxy)24 aug. 2026
- Raport trimestrial10 aug. 2026
- Raport curent10 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent15 iul. 2026Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent11 iun. 2026Vot al acționarilor
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Fractyl Health, Inc. · 24 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Fractyl Health, Inc. · 10 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Fractyl Health, Inc. · 10 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.