olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Utah Medical Products, Inc. UTMD
Surgical & Medical Instruments & Apparatus · SIC 3841 · Verticală: Surgical & Medical Instruments & Apparatus (SIC 3841)
Utah Medical Products proiectează, produce și comercializează dispozitive medicale specializate, mai ales pentru secția de terapie neonatală, sala de travaliu și sănătatea femeii, diferențiate prin siguranță și rezultate mai bune pentru pacienți. În 2025 și în primul semestru al lui 2026 vânzările au scăzut după pierderea unor clienți mari, iar compania rămâne fără datorii bancare, cu cash și investiții de 87,5 milioane USD la 30 iunie 2026.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Utah Medical Products, Inc. (UTMD) costa 72,42 USD (+3,43 % într-o zi), cu capitalizare 230,6 mil USD, P/E 22,1 pe un EPS diluat de 3,28 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,71 %, beta 0,37, interval pe 52 de săptămâni 53,80–76,66 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 8,5 mil USD (−14,3 % an/an), profit net de 2,7 mil USD (−11,9 % an/an), EPS diluat 0,84 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 50,0
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 67,87 – 77,99
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,45 · lățimea benzii 13,9 %
- SMA 50 / 200
- 72,88 / 68,22
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,92 / -0,56
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −1,2 % | −1,1 % | −0,1 pp | — |
| 3 luni | +1,7 % | −0,5 % | +2,2 pp | — |
| 6 luni | +12,4 % | +4,4 % | +8,0 pp | — |
| De la început de an | +29,4 % | +12,3 % | +17,1 pp | — |
| 1 an | +24,3 % | +13,5 % | +10,8 pp | −5,2 % |
| 3 ani | −10,6 % | +76,4 % | −87,0 pp | +14,6 % |
| 5 ani | −30,5 % | +63,7 % | −94,1 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 10,0 mil | 9,2 mil | 9,7 mil | 10,0 mil | 9,8 mil | 9,0 mil | 8,7 mil | 8,5 mil |
| Costul vânzărilor | 4,2 mil | 3,8 mil | 4,2 mil | 4,4 mil | 4,2 mil | 3,8 mil | 3,4 mil | 3,8 mil |
| Profit brut | 5,8 mil | 5,3 mil | 5,5 mil | 5,6 mil | 5,6 mil | 5,3 mil | 5,3 mil | 4,8 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 172,0 mii | 121,0 mii | 154,0 mii | 135,0 mii | 167,0 mii | 212,0 mii | 154,0 mii | 154,0 mii |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 2,3 mil | — | 2,2 mil | 2,3 mil | 2,8 mil | — | 2,6 mil | 2,0 mil |
| Profit operațional | 3,3 mil | 2,9 mil | 3,2 mil | 3,2 mil | 2,6 mil | 2,4 mil | 2,6 mil | 2,6 mil |
| Profit înainte de impozit | 4,2 mil | 3,6 mil | 3,9 mil | 3,8 mil | 3,3 mil | 3,1 mil | 3,2 mil | 3,3 mil |
| Impozit pe profit | 616,0 mii | 712,0 mii | 817,0 mii | 788,0 mii | 678,0 mii | 540,0 mii | 578,0 mii | 600,0 mii |
| Profit net | 3,6 mil | 2,9 mil | 3,0 mil | 3,0 mil | 2,6 mil | 2,6 mil | 2,6 mil | 2,7 mil |
| EPS diluat | 1,03 | 0,86 | 0,92 | 0,94 | 0,82 | 0,80 | 0,82 | 0,84 |
| Flux de numerar operațional | 3,9 mil ≈ | 2,9 mil | 4,5 mil | 2,9 mil ≈ | 3,9 mil ≈ | 3,5 mil | 3,1 mil | 1,4 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 89,0 mii ≈ | 9,0 mii | 184,0 mii | 51,0 mii ≈ | 27,0 mii ≈ | 109,0 mii | 130,0 mii | 134,0 mii ≈ |
| Dividende plătite | 1,1 mil ≈ | 1,0 mil | 1,0 mil | 1,0 mil ≈ | 988,0 mii ≈ | 977,0 mii | 989,0 mii | 987,0 mii ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 3,9 mil ≈ | 6,7 mil | 3,2 mil | 3,5 mil ≈ | 653,0 mii ≈ | 994,0 mii | 128,0 mii | 78,0 mii ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 59 din propriul istoric de 39 trimestre (min 14,8, mediană 20,7, max 43,4; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 42,0 mil | 46,9 mil | 42,2 mil | 49,1 mil | 52,3 mil | 50,2 mil | 40,9 mil | 38,5 mil |
| Venituri an/an | +1,4 % | +11,7 % | −10,1 % | +16,3 % | +6,6 % | −3,9 % | −18,6 % | −5,8 % |
| Profit net | 18,6 mil | 14,7 mil | 10,8 mil | 14,8 mil | 16,5 mil | 16,6 mil | 13,9 mil | 11,3 mil |
| Profit net an/an | +118,2 % | −20,6 % | −26,7 % | +37,0 % | +11,4 % | +1,0 % | −16,6 % | −18,7 % |
| EPS diluat | 4,95 | 3,94 | 2,94 | 4,04 | 4,52 | 4,57 | 3,96 | 3,48 |
| EPS diluat an/an | +117,1 % | −20,4 % | −25,4 % | +37,4 % | +11,9 % | +1,1 % | −13,3 % | −12,1 % |
| netă % | 44,2 % | 31,4 % | 25,6 % | 30,1 % | 31,5 % | 33,1 % | 33,9 % | 29,3 % |
| Flux de numerar liber | 16,4 mil | 16,5 mil | 19,3 mil | 20,7 mil | 20,3 mil | 21,6 mil | 14,6 mil | 14,3 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 85,8 mil USD
- Datorie financiară
- 0 USD
- Datorie netă
- -85,8 mil USD
- Capitaluri proprii
- 119,3 mil USD
- Active totale
- 122,5 mil USD
- Datorie / capitaluri
- 0,00x
- Lichiditate curentă
- 37,62x
- ROE
- 9,5 %
- ROA
- 9,2 %
- Marja FCF
- 37,2 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 42,2 mil | 49,1 mil | 52,3 mil | 50,2 mil | 40,9 mil | 38,5 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 16,6 mil | 18,1 mil | 20,1 mil | 20,2 mil | 16,8 mil | 16,5 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 25,5 mil | 30,9 mil | 32,2 mil | 30,0 mil | 24,1 mil | 22,0 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 486,0 mii | 526,0 mii | 493,0 mii | 560,0 mii | 813,0 mii | 668,0 mii | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | 13,7 mil | 18,9 mil | 19,8 mil | 16,8 mil | 13,6 mil | 11,4 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 13,8 mil | 19,1 mil | 20,7 mil | 20,1 mil | 16,8 mil | 14,1 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 3,0 mil | 4,3 mil | 4,2 mil | 3,5 mil | 2,9 mil | 2,8 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Profit net | 10,8 mil | 14,8 mil | 16,5 mil | 16,6 mil | 13,9 mil | 11,3 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | 2,94 | 4,04 | 4,52 | 4,57 | 3,96 | 3,48 | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 3,7 mil | 3,7 mil | 3,6 mil | 3,6 mil | 3,5 mil | 3,2 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
- 2023
- 3,6 mil
- 2024
- 3,5 mil
- 2025
- 3,2 mil
SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 51,6 mil | 61,0 mil | 75,1 mil | 92,9 mil | 83,0 mil | 85,8 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 4,1 mil | 5,1 mil | 5,5 mil | 3,4 mil | 4,1 mil | 3,5 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 6,2 mil | 6,6 mil | 8,8 mil | 9,6 mil | 8,8 mil | 7,9 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Active curente | 62,3 mil | 73,2 mil | 89,9 mil | 106,3 mil | 96,3 mil | 97,7 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 11,3 mil | 10,6 mil | 10,2 mil | 10,6 mil | 9,8 mil | 9,9 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | 14,2 mil | 14,1 mil | 13,4 mil | 13,7 mil | 13,6 mil | 14,1 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 24,0 mil | 17,8 mil | 10,4 mil | 4,9 mil | 2,9 mil | 840,0 mii | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Active totale | 111,7 mil | 115,6 mil | 123,9 mil | 135,5 mil | 122,5 mil | 122,5 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 788,0 mii | 761,0 mii | 1,2 mil | 769,0 mii | 696,0 mii | 911,0 mii | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 3,8 mil | 3,7 mil | 6,0 mil | 4,7 mil | 3,8 mil | 2,6 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 8,9 mil | 8,5 mil | 9,6 mil | 7,1 mil | 5,1 mil | 3,3 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 102,8 mil | 107,1 mil | 114,3 mil | 128,3 mil | 117,4 mil | 119,3 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
- 2023
- 4,9 mil
- 2024
- 2,9 mil
- 2025
- 840,0 mii
SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 20,1 mil | 21,2 mil | 21,1 mil | 22,3 mil | 14,8 mil | 14,7 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 860,0 mii | 552,0 mii | 809,0 mii | 639,0 mii | 230,0 mii | 371,0 mii | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 19,3 mil ≈ | 20,7 mil ≈ | 20,3 mil ≈ | 21,6 mil ≈ | 14,6 mil ≈ | 14,3 mil ≈ | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -860,0 mii | -552,0 mii | -818,0 mii | -639,0 mii | -208,0 mii | -371,0 mii | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -10,7 mil | -10,9 mil | -5,5 mil | -4,2 mil | -23,8 mil | -12,3 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Dividende plătite | 4,1 mil | 11,5 mil | 3,2 mil | 4,3 mil | 4,3 mil | 4,0 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 7,0 mil | 0 | 2,5 mil | 0 | 20,0 mil | 8,4 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -639,0 mii
- 2024
- -208,0 mii
- 2025
- -371,0 mii
SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat
- 2023
- -4,2 mil
- 2024
- -23,8 mil
- 2025
- -12,3 mil
SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 57 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 230,6 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Evaluare68
- Randamente62
- Calitate99
- Bilanț și datorie100
- Creștere0
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 56,76 – 112,28 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E56,76 – 112,28 (Mijloc 83,94)12 firme folosite · multiplul median 25,6x · quartile 17,3x – 34,2xBSX, DXCM, EMBC, GCTK, GMED, LMAT, MMM, MMSI, RMD, SOLV, SYK, WST
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 57/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 29,0 % | 97 (față de colegi) | 10 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 109,2 % | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -9,7 % | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -8,3 % | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 48,6x | 100 (pe interval fix) | 7 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 22,1x | 72 (față de colegi) | 17 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 5,0 % | 62 (pe interval fix) | 13 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 2,5 % | 36 (pe interval fix) | 10 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 34,4 % | 100 (pe interval fix) | 7 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate99/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente62/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare68/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
UTAH MEDICAL PRODUCTS, INC. (UTMD). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 38,5 mil USD în 2025; creștere an/an -5,8 %; marjă netă 29,0 %; ROE 8,8 %.
Intervalul de valoare estimat este 56,76–112,28 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 83,94 USD, prețul de 72,42 USD lasă un potențial de 15,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 13,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 57/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 29,0 %
- Conversia profitului în FCF: 109,2 %
- Lichiditatea curentă: 48,6x
- P/E (TTM): 22,1x
- Rata de distribuire (FCF): 34,4 %
Ce o infirmă
- CAGR venituri 3 ani: -9,7 %
- CAGR EPS 3 ani: -8,3 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Surgical & Medical Instruments & Apparatus (SIC 3841) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SYKStryker Corp | 129,3 mld | 36,2 | 16,0 % | 13,8 % | +11,2 % | −8 % / +15 % |
| MMM3m Company | 100,2 mld | 28,9 | 80,8 % | 14,0 % | +1,5 % | +13 % / +134 % |
| BSXBoston Scientific Corporation | 66,4 mld | 19,4 | 14,3 % | 16,6 % | +19,9 % | −55 % / −18 % |
| BDXBecton, Dickinson And Company | 57,0 mld | 63,2 | 3,8 % | 4,0 % | +8,2 % | +37 % / +13 % |
| RMDResMed Inc. | 33,8 mld | 21,9 | 26,4 % | 27,8 % | +9,9 % | −6 % / +52 % |
| DXCMDexcom, Inc. | 33,0 mld | 34,8 | 37,7 % | 19,4 % | +15,6 % | +39 % / −23 % |
| WSTWest Pharmaceutical Services, Inc. | 28,5 mld | 45,9 | 21,2 % | 18,8 % | +6,3 % | +47 % / +17 % |
| SOLVSolventum Corporation | 15,2 mld | 10,9 | 34,0 % | 17,3 % | +0,9 % | +5 % / indisponibil |
| PENPenumbra, Inc | 12,7 mld | 81,2 | 10,7 % | 10,1 % | +17,5 % | +10 % / +45 % |
| GMEDGlobus Medical, Inc. | 11,7 mld | 22,3 | 11,8 % | 17,0 % | +16,7 % | −4 % / +94 % |
| TFXTeleflex Incorporated | 6,4 mld | — | -28,9 % | -45,8 % | +17,2 % | +31 % / −34 % |
| HAEHaemonetics Corporation | 5,8 mld | 62,3 | 11,2 % | 7,1 % | −2,0 % | +57 % / +58 % |
| MMSIMerit Medical Systems Inc | 5,4 mld | 34,0 | 9,8 % | 9,9 % | +11,8 % | +5 % / +27 % |
| HTFLHeartflow, Inc. | 4,9 mld | — | — | -55,8 % | +39,9 % | +75 % / indisponibil |
| ICUIIcu Medical Inc | 4,3 mld | 144,2 | 1,4 % | 1,4 % | −6,3 % | +16 % / +97 % |
| LMATLemaitre Vascular, Inc. | 2,0 mld | 30,9 | 16,8 % | 25,0 % | +13,5 % | +6 % / +67 % |
| TNDMTandem Diabetes Care, Inc. | 1,3 mld | — | -48,0 % | -6,1 % | +7,9 % | −9 % / −6 % |
| IARTIntegra Lifesciences Holdings Corp | 1,2 mld | 88,3 | 1,2 % | 0,8 % | +1,5 % | +13 % / −62 % |
| BBNXBeta Bionics, Inc. | 921,5 mil | — | -23,9 % | -65,3 % | +53,9 % | −46 % / indisponibil |
| SSIISs Innovations International, Inc. | 454,9 mil | — | -26,1 % | -23,7 % | +105,7 % | −66 % / indisponibil |
| CARLCarlsmed, Inc. | 439,3 mil | — | -6.196,9 % | -57,4 % | +85,9 % | −1 % / indisponibil |
| BWAYBrainsway Ltd. | 439,0 mil | 224,2 | 5,6 % | 7,1 % | +29,0 % | +28 % / +258 % |
| EMBCEmbecta Corp. | 369,4 mil | 4,4 | — | 8,6 % | −3,8 % | −49 % / −64 % |
| CLPTClearPoint Neuro, Inc. | 325,7 mil | — | -167,5 % | -79,4 % | +17,8 % | −30 % / +76 % |
| TMCITreace Medical Concepts, Inc. | 292,7 mil | — | -72,0 % | -29,0 % | +1,6 % | +51 % / −49 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru UTMD din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 38,88 Randament total -46 % · Pe an -46 % | 69,08 Randament total -5 % · Pe an -5 % | 104,53 Randament total 44 % · Pe an 44 % |
| 3 ani | 30,87 Randament total -57 % · Pe an -25 % | 62,35 Randament total -14 % · Pe an -5 % | 104,53 Randament total 44 % · Pe an 13 % |
| 5 ani | 24,51 Randament total -66 % · Pe an -19 % | 56,27 Randament total -22 % · Pe an -5 % | 104,53 Randament total 44 % · Pe an 8 % |
- P/E la ieșire± 15,59
- Marja netă± 10,91
- Creșterea anuală a veniturilor± 9,85
- Diluare anuală± 0,92
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Utah Medical Products proiectează, produce și comercializează dispozitive medicale specializate, mai ales pentru secția de terapie neonatală, sala de travaliu și sănătatea femeii, diferențiate prin siguranță și rezultate mai bune pentru pacienți. În 2025 și în primul semestru al lui 2026 vânzările au scăzut după pierderea unor clienți mari, iar compania rămâne fără datorii bancare, cu cash și investiții de 87,5 milioane USD la 30 iunie 2026 2.
SWOT
Puncte tari
- Gama de dispozitive specializate pentru neonatologie și naștere are o reputație clinică bună și este diferențiată prin siguranță 1.
- Compania nu are datorii bancare și păstrează cash și investiții ridicate, ceea ce oferă flexibilitate 2.
- Marjele operaționale sunt ridicate comparativ cu volumul vânzărilor, ceea ce arată disciplină în costuri 3.
Puncte slabe
Oportunități
- Achiziția Orion Medical Supplies poate deschide noi canale de distribuție în Regatul Unit 3.
- Dacă noii clienți biofarmaceutici și distribuitorii din Asia cresc, compania ar putea recupera parțial vânzările pierdute 23.
- Dispozitivele pentru siguranța nou-născuților pot fi extinse la noi piețe, dacă spitalele adoptă produse mai sigure 1.
Riscuri
- Concentrarea cliențilorridicat
Pierderea unor clienți mari a redus vânzările, iar înlocuirea lor depinde de succesul noilor contracte 23.
- Litigii privind produselemediu
Dispozitivele sunt folosite în situații cu risc ridicat, iar un proces de răspundere pentru produs poate genera cheltuieli mari 1.
- Dependența de distribuitori externimediu
Distribuitorii din afara SUA pot avea rezultate imprevizibile și pot deveni concurenți cu produse mai ieftine 1.
- Cursul de schimbmediu
O parte importantă a vânzărilor se face în monede străine, iar fluctuațiile modifică veniturile și profitul raportat în dolari 12.
- Reglementare și politici comercialescăzut
Schimbările de reglementare și tarifele pot crește costurile și pot întârzia accesul pe piață 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă noii clienți biofarmaceutici și distribuitorii din Asia cresc, vânzările ar putea reveni, iar marjele ridicate ar putea susține un profit mai bun 23.
- Bilanțul fără datorii bancare și nivelul ridicat de cash oferă flexibilitate pentru achiziții și pentru dividende 2.
- Integrarea achiziției din Regatul Unit ar putea adăuga vânzări recurente și extinde prezența europeană 3.
Ce ar strica teza
- Dacă scăderea vânzărilor Filshie și a dispozitivelor neonatale continuă, veniturile ar putea rămâne sub nivelul din anii anteriori 23.
- Concentrarea pe câțiva clienți și întârzierea noilor contracte ar putea menține presiunea asupra cifrei de afaceri 23.
- Tarifele, cursurile de schimb și birocrația de reglementare ar putea reduce profitabilitatea în anii următori 1.
De urmărit
- Evoluția vânzărilor noilor clienți biofarmaceutici și a distribuitorului din ChinaQ4 2026
- Contribuția achiziției Orion Medical Supplies la vânzări și marjeQ4 2026
- Tendința vânzărilor Filshie în Statele Unite și în afara lor2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Achizițiile din ultimii ani au contribuit la structura actuală: Columbia Medical (1997), linia neonatală Gesco (1998), Abcorp (2004) și Femcare (2011), iar produsele din aceste patru achiziții au reprezentat 57% din vânzările consolidate din 2025 1. În 2026, compania a cumpărat Orion Medical Supplies Ltd din Regatul Unit, care a adăugat vânzări în al treilea trimestru 3.
Compania nu are datorii bancare și a returnat acționarilor dividende și răscumpărări de acțiuni de-a lungul timpului 12. Totuși, cifra de afaceri scade de câteva trimestre la rând, iar structura de venituri depinde de câțiva clienți importanți și de vânzările Filshie 23.
Segmente
Dispozitive OEM și biofarmaceutice
Compania fabrică componente și dispozitive pentru alți producători, inclusiv dispozitive de monitorizare a presiunii pentru industria biofarmaceutică 1. Clientul OEM cel mai mare de până acum nu a mai cumpărat în 2026, iar vânzările către noii clienți biofarmaceutici au crescut mai lent decât se aștepta 23.
Piața în context
Piața dispozitivelor medicale pentru spitale este fragmentată, cu mii de producători mici și câțiva giganți, iar compania descrie un mediu de reglementare tot mai birocratic și presiuni din partea organizațiilor de achiziții în grupuri 1. Vânzările sunt sensibile la comenzile distribuitorilor din afara SUA, care pot fi neregulate, și la cursurile de schimb, deoarece o parte importantă a vânzărilor se facturează în monede străine 12.
Piața de naștere și neonatologie depinde de decizii de achiziție ale spitalelor și de înlocuirea produselor vechi cu dispozitive mai sigure 1. Dacă noile contracte cu clienți biofarmaceutici și distribuitori din Asia se consolidează, vânzările ar putea reveni la nivelul anterior, însă acest lucru nu este asigurat 23.
Tendințe
- Pierderea unor clienți marivânt din față
Lipsa vânzărilor către cel mai mare client OEM și către distribuitorul din China a redus vânzările semnificativ în 2026 23. Recuperarea depinde de noii clienți, care până acum au crescut mai lent decât era planificat 3.
- Scăderea vânzărilor Filshievânt din față
Vânzările Filshie au scăzut în toate regiunile în 2026, cu o scădere accentuată în trimestrul trei 3. Recuperarea ar putea veni din achiziția Orion Medical Supplies, dar acest efect depinde de cât de bine se integrează noua unitate 3.
- Achiziții în Regatul Unitmixt
Achiziția Orion Medical Supplies a adăugat vânzări în al treilea trimestru din 2026 și poate extinde distribuția în Regatul Unit 3. Efectul pe termen lung este încă incert, dat fiind că integrarea abia a început 3.
- Cursuri de schimb și tarifemixt
Fluctuațiile cursului USD față de lira sterlină, euro și dolarul australian modifică veniturile raportate în dolari 12. Tarifele comerciale pot afecta lanțul de aprovizionare și costurile, iar un dolar mai puternic reduce cererea din afara SUA 1.
- Marje menținute la nivel ridicatvânt din spate
Marjele operaționale au rămas ridicate în pofida scăderii vânzărilor, datorită controlului costurilor și scăderii litigiilor și amortizării 3. Dacă volumele revin, marjele ar putea rămâne bune, însă nu există o garanție 3.
Poziția concurențială
Compania concurează cu producători mai mari, care oferă spitalelor o gamă mai largă de produse și contracte pe termen lung, dar și cu mulți producători mici 1. În unele țări, distribuitorii pot deveni concurenți cu versiuni mai ieftine și de calitate inferioară 1.
Organizațiile de achiziții în grupuri pot transforma produsele diferențiate în bunuri standard, ceea ce pune presiune pe prețuri 1. Compania se bazează pe argumentul clinic al siguranței și pe relația directă cu spitalele pentru a se diferenția 1.
- Producători mari de dispozitive medicale
Companiile mari oferă spitalelor contracte pe termen lung și o gamă largă de produse, ceea ce poate exclude UTMD din unele conturi 1. Sursele nu identifică numele lor.
- Distribuitori locali din China, Pakistan și India
Distribuitorii din aceste țări pot ajunge concurenți cu versiuni mai ieftine ale dispozitivelor UTMD 1.
- Producători de catetere și monitorizare neonatală
Pe segmentul neonatal, alți furnizori de catetere și sisteme de monitorizare concurează cu liniile Gesco 1. Sursele nu numesc companii specifice.
- Furnizori de cateteru pentru naștere și vacuum
În domeniul nașterii asistate cu vacuum și al monitorizării fetale există alți producători de sisteme similare 1. Sursele nu îi identifică.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent03 nov. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent22 oct. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent31 aug. 2026Informare publică (Reg FD)
- Raport trimestrial12 aug. 2026
- Raport curent23 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial12 mai 2026
- Raport curent04 mai 2026Vot al acționarilor
- Raport curent23 apr. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)02 apr. 2026
- Raport anual27 mar. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Utah Medical Products, Inc. · 27 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Utah Medical Products, Inc. · 12 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Utah Medical Products, Inc. · 22 oct. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.