olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Insulet Corporation PODD
Surgical & Medical Instruments & Apparatus · SIC 3841 · Verticală: Surgical & Medical Instruments & Apparatus (SIC 3841)
Insulet Corporation (NASDAQ: PODD) dezvoltă, fabrică și vinde sistemul Omnipod, o pompă de insulină fără tuburi pentru persoanele cu diabet dependent de insulină. În ultimul exercițiu, veniturile totale au crescut cu 30,7% la 2.708,1 milioane USD, iar în trimestrul al doilea din 2026 creșterea a continuat. Compania este relevantă acum prin extinderea pe pieața internațională și prin trecerea spre tipul 2 de diabet.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Insulet Corporation (PODD) costa 165,02 USD (+6,56 % într-o zi), cu capitalizare 11,4 mld USD, P/E 26,9 pe un EPS diluat de 6,14 USD în ultimele 12 luni, beta 0,65, interval pe 52 de săptămâni 130,47–346,36 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 842,0 mil USD (+19,2 % an/an), profit net de 141,1 mil USD (+61,1 % an/an), EPS diluat 2,03 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 77,1
- supracumpărat (≥ 70)
- Bollinger (20, 2)
- 129,89 – 160,99
- peste banda superioară · %B 1,13 · lățimea benzii 21,4 %
- SMA 50 / 200
- 141,65 / 176,87
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 4,89 / 3,03
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +21,7 % | −1,1 % | +22,8 pp | — |
| 3 luni | +23,8 % | −0,5 % | +24,3 pp | — |
| 6 luni | +9,1 % | +4,4 % | +4,7 pp | — |
| De la început de an | −41,9 % | +12,3 % | −54,3 pp | — |
| 1 an | −48,5 % | +13,5 % | −62,0 pp | −43,3 % |
| 3 ani | +1,5 % | +76,4 % | −74,9 pp | −7,7 % |
| 5 ani | −46,4 % | +63,7 % | −110,1 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 597,5 mil | 569,0 mil | 649,1 mil | 706,3 mil | 783,8 mil | 761,7 mil | 801,7 mil | 842,0 mil |
| Costul vânzărilor | 166,6 mil | 159,9 mil | 196,9 mil | 196,2 mil | 215,2 mil | 232,7 mil | 239,1 mil | 209,9 mil |
| Profit brut | 430,9 mil | 409,0 mil | 452,2 mil | 510,1 mil | 568,6 mil | 529,1 mil | 562,6 mil | 632,1 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 60,6 mil | 59,6 mil | 73,4 mil | 77,2 mil | 90,9 mil | 89,7 mil | 88,1 mil | 91,6 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 260,9 mil | 260,7 mil | 257,7 mil | 315,2 mil | 331,4 mil | 317,2 mil | 344,8 mil | 350,7 mil |
| Profit operațional | 109,3 mil | 88,8 mil | 121,1 mil | 117,7 mil | 146,3 mil | 122,1 mil | 129,7 mil | 189,8 mil |
| Amortizare și depreciere | 21,5 mil | 21,7 mil | 22,3 mil ≈ | 22,0 mil ≈ | 24,4 mil | 26,2 mil | 26,7 mil ≈ | 28,2 mil ≈ |
| Cheltuieli cu dobânzile | 8,6 mil | 9,2 mil | 19,6 mil | 15,6 mil | 14,9 mil | 14,7 mil | 13,5 mil | 16,2 mil |
| Profit înainte de impozit | 111,4 mil | 48,2 mil | 28,4 mil | 122,8 mil | 140,2 mil | 113,0 mil | 118,7 mil | 177,2 mil |
| Impozit pe profit | 10,7 mil | 12,7 mil | 5,9 mil | 35,2 mil | 38,5 mil | 21,9 mil | 23,7 mil | 36,1 mil |
| Profit net | 100,7 mil | 35,4 mil | 22,5 mil | 87,6 mil | 101,6 mil | 91,1 mil | 95,0 mil | 141,1 mil |
| EPS diluat | 1,36 ≈ | 0,50 | 0,32 | 1,24 | 1,44 ≈ | 1,30 | 1,37 | 2,03 |
| Flux de numerar operațional | 147,5 mil | 63,8 mil | 196,5 mil ≈ | 125,7 mil ≈ | 183,3 mil | 113,8 mil | 88,4 mil ≈ | 123,5 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 53,6 mil | 12,3 mil | 18,6 mil ≈ | 25,6 mil ≈ | 135,1 mil | 24,3 mil | 32,5 mil ≈ | 57,1 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | 0 | 30,1 mil ≈ | 29,5 mil ≈ | 0 | 300,0 mil | 0 ≈ | 0 ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 3 din propriul istoric de 29 trimestre (min 21,3, mediană 413,4, max 5.123,8; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 563,8 mil | 738,2 mil | 904,4 mil | 1,1 mld | 1,3 mld | 1,7 mld | 2,1 mld | 2,7 mld |
| Venituri an/an | +21,6 % | +30,9 % | +22,5 % | +21,5 % | +18,8 % | +30,0 % | +22,1 % | +30,7 % |
| Profit net | 3,3 mil | 11,6 mil | 6,8 mil | 16,8 mil | 4,6 mil | 206,3 mil | 418,3 mil | 247,1 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +251,5 % | −41,4 % | +147,1 % | −72,6 % | +4.384,8 % | +102,8 % | −40,9 % |
| EPS diluat | 0,05 | 0,19 | 0,10 | 0,24 | 0,07 | 2,94 | 5,78 | 3,48 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +280,0 % | −47,4 % | +140,0 % | −70,8 % | +4.100,0 % | +96,6 % | −39,8 % |
| netă % | 0,6 % | 1,6 % | 0,8 % | 1,5 % | 0,4 % | 12,2 % | 20,2 % | 9,1 % |
| Flux de numerar liber | -121,5 mil | -65,3 mil | -45,0 mil | -180,0 mil | -3,9 mil | 70,1 mil | 305,3 mil | 377,7 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 716,1 mil USD
- Datorie financiară
- 18,4 mil USD
- Datorie netă
- -697,7 mil USD
- Capitaluri proprii
- 1,5 mld USD
- Active totale
- 3,2 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,01x
- Lichiditate curentă
- 2,81x
- ROE
- 18,1 %
- ROA
- 7,9 %
- Marja FCF
- 13,9 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 904,4 mil | 1,1 mld | 1,3 mld | 1,7 mld | 2,1 mld | 2,7 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 322,1 mil | 346,7 mil | 499,7 mil | 537,2 mil | 625,9 mil | 768,2 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 582,3 mil | 752,1 mil | 805,6 mil | 1,2 mld | 1,4 mld | 1,9 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 146,8 mil | 160,1 mil | 180,2 mil | 205,0 mil | 219,6 mil | 301,1 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 384,0 mil | 466,0 mil | 587,8 mil | 734,8 mil | 917,2 mil | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 51,5 mil | 126,0 mil | 37,6 mil | 220,1 mil | 308,9 mil | 473,8 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 55,4 mil | 57,4 mil | 63,2 mil | 72,8 mil | 80,8 mil | 90,4 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| EBITDA | 106,9 mil ≈ | 183,4 mil ≈ | 100,8 mil ≈ | 292,9 mil ≈ | 389,7 mil ≈ | 564,2 mil ≈ | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 48,1 mil | 61,7 mil | 36,0 mil | 36,2 mil | 42,7 mil | 59,4 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 9,7 mil | 20,5 mil | 9,8 mil | 214,7 mil | 300,2 mil | 339,5 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 2,9 mil | 3,7 mil | 5,2 mil | 8,3 mil | -118,1 mil | 92,4 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Profit net | 6,8 mil | 16,8 mil | 4,6 mil | 206,3 mil | 418,3 mil | 247,1 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,10 | 0,24 | 0,07 | 2,94 | 5,78 | 3,48 | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 65,9 mil | 68,6 mil | 69,9 mil | 73,6 mil | 73,9 mil | 71,9 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 734,8 mil
- 2024
- 917,2 mil
- 2025
- 1,2 mld
SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat
- 2023
- 73,6 mil
- 2024
- 73,9 mil
- 2025
- 71,9 mil
SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 907,2 mil | 806,4 mil | 689,8 mil | 704,2 mil | 953,4 mil | 716,1 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 95,3 mil | 135,2 mil | 140,9 mil | — | — | 516,9 mil | SEC (XBRL)· 06 mai 2026verificat |
| Stocuri | 154,3 mil | 303,2 mil | 346,8 mil | 402,6 mil | 430,4 mil | 452,6 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Active curente | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,6 mld | 1,9 mld | 1,9 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 478,7 mil | 536,5 mil | 599,9 mil | — | — | — | SEC (XBRL)· 24 feb. 2023verificat |
| Fond comercial | 39,8 mil | 39,8 mil | 51,7 mil | 51,7 mil | 51,5 mil | 51,6 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 28,7 mil | 36,6 mil | 75,5 mil | 98,7 mil | 98,5 mil | 117,1 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Active totale | 1,9 mld | 2,0 mld | 2,3 mld | 2,6 mld | 3,1 mld | 3,2 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 54,1 mil | 37,7 mil | 30,8 mil | 19,2 mil | 19,8 mil | 75,0 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 15,6 mil | 25,1 mil | 27,5 mil | 49,4 mil | 83,8 mil | 18,4 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 1,0 mld | 1,2 mld | 1,4 mld | — | — | — | SEC (XBRL)· 24 feb. 2023verificat |
| Datorii curente | 207,8 mil | 228,8 mil | 364,7 mil | 451,2 mil | 528,4 mil | 680,1 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 1,3 mld | 1,5 mld | 1,8 mld | 1,9 mld | 1,9 mld | 1,7 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 603,6 mil † | 556,3 mil † | 476,4 mil † | 732,7 mil † | 1,2 mld † | 1,5 mld † | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 98,7 mil
- 2024
- 98,5 mil
- 2025
- 117,1 mil
SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 84,0 mil | -68,1 mil | 119,0 mil | 145,7 mil | 430,2 mil | 569,3 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 129,0 mil | 111,9 mil | 122,9 mil | 75,6 mil | 124,9 mil | 191,6 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -45,0 mil ≈ | -180,0 mil ≈ | -3,9 mil ≈ | 70,1 mil ≈ | 305,3 mil ≈ | 377,7 mil ≈ | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | 14,0 mil | -82,7 mil | -191,1 mil | -119,4 mil | -146,2 mil | -222,7 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 605,5 mil | 40,7 mil | -40,3 mil | -13,6 mil | -28,0 mil | -595,3 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | — | — | 0 | 0 | 59,6 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -119,4 mil
- 2024
- -146,2 mil
- 2025
- -222,7 mil
SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat
- 2023
- -13,6 mil
- 2024
- -28,0 mil
- 2025
- -595,3 mil
SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 73 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 11,4 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie91
- Creștere100
- Calitate80
- Randamente37
- Evaluare45
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 27,15 – 213,80 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)80,95 – 119,19 (Mijloc 95,88)WACC 9,3 % · FCFF de pornire 306,3 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 74 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
- Colegi: EV/EBITDA132,72 – 167,95 (Mijloc 154,86)9 firme folosite · multiplul median 14,7x · quartile 12,5x – 16,0xBAX, BDX, BSX, EMBC, INFU, MMM, RMD, SYK, TCMD
- Colegi: P/E27,15 – 213,80 (Mijloc 162,42)13 firme folosite · multiplul median 26,5x · quartile 4,4x – 34,8xBDX, BSX, DRIO, DXCM, EMBC, ICCM, INFU, MMM, PLSM, RMD, SYK, TCMD, WST
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 73/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 53,4 % | 100 (față de colegi) | 11 % |
| Marja netă · Calitate | 13,4 % | 83 (față de colegi) | 7 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 60,6 % | 44 (pe interval fix) | 7 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 27,5 % | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 267,7 % | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | -0,8x | 82 (față de colegi) | 11 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 9,9x | 100 (pe interval fix) | 7 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,5x | 100 (pe interval fix) | 4 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 26,9x | 50 (față de colegi) | 11 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 15,7x | 55 (față de colegi) | 11 % |
| Randament FCF · Evaluare | 2,3 % | 28 (pe interval fix) | 9 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 2,6 % | 37 (pe interval fix) | 7 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie91/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere100/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate80/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial37/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare45/100 · 3/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
INSULET CORPORATION (PODD). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,7 mld USD în 2025; creștere an/an 30,7 %; marjă netă 13,4 %; ROE 28,9 %; datorie netă/EBITDA -0,8x.
Intervalul de valoare estimat este 80,95–167,95 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 154,86 USD, prețul de 165,02 USD lasă un potențial de -6,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -6,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 73/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 53,4 %
- Marja netă: 13,4 %
- CAGR venituri 3 ani: 27,5 %
- CAGR EPS 3 ani: 267,7 %
- Datorie netă / EBITDA: -0,8x
- Acoperirea dobânzilor: 9,9x
- Lichiditatea curentă: 2,5x
Ce o infirmă
- Randament FCF: 2,3 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Surgical & Medical Instruments & Apparatus (SIC 3841) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SYKStryker Corp | 129,3 mld | 36,2 | 16,0 % | 13,8 % | +11,2 % | −8 % / +15 % |
| MMM3m Company | 100,2 mld | 28,9 | 80,8 % | 14,0 % | +1,5 % | +13 % / +134 % |
| BSXBoston Scientific Corporation | 66,4 mld | 19,4 | 14,3 % | 16,6 % | +19,9 % | −55 % / −18 % |
| BDXBecton, Dickinson And Company | 57,0 mld | 63,2 | 3,8 % | 4,0 % | +8,2 % | +37 % / +13 % |
| RMDResMed Inc. | 33,8 mld | 21,9 | 26,4 % | 27,8 % | +9,9 % | −6 % / +52 % |
| DXCMDexcom, Inc. | 33,0 mld | 34,8 | 37,7 % | 19,4 % | +15,6 % | +39 % / −23 % |
| WSTWest Pharmaceutical Services, Inc. | 28,5 mld | 45,9 | 21,2 % | 18,8 % | +6,3 % | +47 % / +17 % |
| BAXBaxter International Inc. | 13,7 mld | — | -10,5 % | -6,2 % | +5,7 % | +41 % / −27 % |
| PODDInsulet Corporation | 11,4 mld | 26,9 | 28,9 % | 13,4 % | +30,7 % | −48 % / +2 % |
| KMTSKestra Medical Technologies, Ltd. | 1,8 mld | — | -73,7 % | -140,4 % | +59,0 % | +13 % / indisponibil |
| TNDMTandem Diabetes Care, Inc. | 1,3 mld | — | -48,0 % | -6,1 % | +7,9 % | −9 % / −6 % |
| AORTArtivion, Inc. | 1,3 mld | — | -0,7 % | -0,7 % | +13,6 % | −43 % / +49 % |
| SIBNSi-Bone, Inc. | 1,1 mld | — | -7,7 % | -6,2 % | +20,2 % | +28 % / +32 % |
| BBNXBeta Bionics, Inc. | 921,5 mil | — | -23,9 % | -65,3 % | +53,9 % | −46 % / indisponibil |
| KIDSOrthoPediatrics Corp | 875,0 mil | — | -9,8 % | -12,8 % | +15,4 % | +81 % / +9 % |
| TCMDTactile Systems Technology, Inc. | 608,9 mil | 26,5 | 11,0 % | 6,7 % | +12,5 % | +6 % / +104 % |
| DCTHDelcath Systems, Inc. | 514,2 mil | 1.195,5 | 0,5 % | 0,6 % | +129,1 % | +53 % / +439 % |
| MDXGMimedx Group, Inc. | 467,0 mil | — | -8,5 % | -6,3 % | +20,0 % | −53 % / −59 % |
| EMBCEmbecta Corp. | 369,4 mil | 4,4 | — | 8,6 % | −3,8 % | −49 % / −64 % |
| INFUInfusystem Holdings, Inc | 261,9 mil | 32,3 | 15,0 % | 6,0 % | +6,4 % | +42 % / +31 % |
| TLSITriSalus Life Sciences, Inc. | 239,5 mil | — | — | -62,6 % | +53,4 % | −43 % / −3 % |
| STIMNeuronetics, Inc. | 210,3 mil | — | -100,2 % | -14,4 % | +99,2 % | +82 % / +49 % |
| GUTSFractyl Health, Inc. | 154,8 mil | — | — | — | −100,0 % | −95 % / indisponibil |
| MBOTMicrobot Medical Inc. | 76,6 mil | — | -32,9 % | — | indisponibil | −53 % / −10 % |
| ICCMIceCure Medical Ltd. | 57,8 mil | 3,3 | -188,8 % | -445,6 % | +2,7 % | −96 % / −98 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru PODD din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 108,60 Randament total -34 % · Pe an -34 % | 191,13 Randament total 16 % · Pe an 16 % | 286,69 Randament total 74 % · Pe an 74 % |
| 3 ani | 128,82 Randament total -22 % · Pe an -8 % | 252,77 Randament total 53 % · Pe an 15 % | 412,84 Randament total 150 % · Pe an 36 % |
| 5 ani | 152,80 Randament total -7 % · Pe an -2 % | 334,28 Randament total 103 % · Pe an 15 % | 594,48 Randament total 260 % · Pe an 29 % |
- P/E la ieșire± 63,19
- Marja netă± 44,23
- Creșterea anuală a veniturilor± 32,99
- Diluare anuală± 3,72
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (04 nov. 2026).
Pe scurt
Insulet Corporation (NASDAQ: PODD) dezvoltă, fabrică și vinde sistemul Omnipod, o pompă de insulină fără tuburi pentru persoanele cu diabet dependent de insulină. În ultimul exercițiu, veniturile totale au crescut cu 30,7% la 2.708,1 milioane USD 1, iar în trimestrul al doilea din 2026 creșterea a continuat 2. Compania este relevantă acum prin extinderea pe pieața internațională și prin trecerea spre tipul 2 de diabet.
SWOT
Puncte tari
- Platforma Omnipod are un design brevetat, fără tuburi, care reduce bariera de intrare pentru pacienți și se bazează pe un model cu consumabile recurente.
- Creșterea veniturilor a fost puternică în ultimele exerciții, iar marja brută s-a îmbunătățit, ceea ce indică eficiență operațională în fabricație.
- Compania a construit o bază largă de utilizatori și o rețea de distribuție internațională și de rambursare, greu de replicat rapid.
Puncte slabe
- Compania depinde aproape în totalitate de o singură platformă de produse, ceea ce face performanța sensibilă la orice problemă tehnică sau de reglementare.
- Linia de livrare de medicamente depinde de un singur client major, iar contractul său de acum poate fi reziliat sau neînnoit.
- Cheltuielile operaționale, inclusiv cele de vânzări și marketing, au crescut rapid, ceea ce poate comprima marja operațională.
Oportunități
- Piața tipului 2 de diabet cu insulină este mare, iar sistemele în buclă închisă ar putea extinde semnificativ baza de utilizatori.
- Lansările în noi țări și noile senzori compatibili pot deschide accesul pentru pacienți care nu folosesc astăzi pompe.
- Analiza datelor din platforma Omnipod Discover ar putea sprijini servicii noi pentru clinicieni și plătitori.
Amenințări
- Medicamentele GLP-1 și eventualele descoperiri terapeutice ar putea reduce cererea pentru dispozitive de insulină, mai ales la tipul 2.
- Concurența de la pompele cu tub și de la noi pompe tip patch ar putea pune presiune pe prețuri și pe cota de piață.
- Schimbările în reglementarea Medicare, Medicaid sau în tarifele pot afecta cererea și prețurile produselor.
Riscuri
- Dependența de platforma Omnipodridicat
Aproape toate veniturile provin din platforma Omnipod, astfel încât orice problemă de produs sau de piață ar putea afecta rezultatele financiare în mod direct 1.
- Corecții de dispozitive și calitateridicat
Corecțiile voluntare din 2026 legate de cannula ar putea genera costuri suplimentare și cereri de la autorități dacă inspecțiile automate nu sunt implementate la timp 2.
- Rambursare și acces la platămediu
Dacă plătitorii nu mențin sau nu extind rambursarea, în special în afara SUA, creșterea ar putea încetini, iar presiunea asupra prețurilor ar putea crește 1.
- Concurența și noile tehnologiimediu
Produsele concurente sau descoperirile în tratamentul diabetului ar putea reduce cota de piață sau ar putea face platforma mai puțin atractivă 1.
- Tarife și reglementare fiscalăscăzut
Dacă scutirea tarifară pentru dispozitivele medicale ar fi eliminată, ar putea apărea un impact material asupra rezultatelor din anii următori, iar reglementările fiscale globale sunt în schimbare 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea rapidă a veniturilor, susținută de consumabilele recurente și de expansiunea internațională, ar putea continua dacă noile lansări se mențin pe ritmul actual 12.
- Marja brută și marja operațională ajustată au crescut, iar fluxul de numerar liber a fost pozitiv, ceea ce arată o capacitate de scalare dacă costurile se stabilizează 23.
- Piața tipului 2 cu insulină și sistemele complet automate ar putea deschide o nouă etapă de creștere, dacă studiile clinice confirmă rezultatele 2.
Ce ar strica teza
- Ghidajul pentru 2026 a fost ajustat în sus pentru piața internațională, dar scăzut pentru SUA și pentru linia de livrare de medicamente, ceea ce arată că unele ipoteze s-au schimbat 3.
- Corecțiile de dispozitive și costurile asociate ar putea reduce profitabilitatea în 2026 și 2027, mai ales dacă inspecțiile manuale rămân necesare o perioadă lungă 2.
- Creșterea cheltuielilor operaționale și a costurilor de finanțare ar putea limita expansiunea profitabilă, dacă veniturile nu cresc în același ritm 1.
De urmărit
- Îndeplinirea ghidajului de venituri la monedă constantă pentru Omnipod total și pentru SUAQ3 2026
- Evoluția costurilor corecțiilor de dispozitive și a inspecțiilor automate2026
- Rezultatele studiului pivotal EVOLVE pentru sistemul în buclă închisă pentru tipul 2 și depunerea 510(k)2027
- Starea contractului cu Amgen pentru linia de livrare de medicamente și evoluția veniturilor respectivenext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (04 nov. 2026).
Afacerea
Insulet se concentrează aproape exclusiv pe platforma Omnipod, care include Omnipod 5, predecesorul Omnipod DASH și Classic Omnipod, pe care compania o retrage treptat 1. Dispozitivul Pod este un plasture autoadeziv, impermeabil, purtat până la trei zile, care livrează insulină fără seringi sau tuburi externe 1. Compania produce și pod-uri pentru Amgen, folosite în kitul Neulasta Onpro, o linie de livrare de medicamente non-insulinice 1.
Modelul de vânzare combină o componentă recurentă, consumabilele Pod înlocuite la fiecare trei zile, cu un acces relativ fără investiție inițială pentru pacient, în regiunile în care rambursarea o permite 1. În SUA, produsele se vând în principal prin canalul farmaciilor, prin distribuitori, iar o mare parte din vânzările globale trec prin intermediari 1. Compania spune că are peste 600.000 de utilizatori activi estimați la sfârșitul anului 2025 1.
Insulet are două fabrici automatizate, în Acton (Massachusetts) și Johor (Malaysia), și investește într-o a treia fabrică în Costa Rica 12. Cercetarea se concentrează pe algoritmi, pe integrarea cu senzori glicemici externi și pe Omnipod 6, următoarea generație, precum și pe un sistem complet în buclă închisă pentru diabetul de tip 2 12.
Segmente
Omnipod internațional
Veniturile internaționale au ajuns la 754,3 milioane USD în 2025, cu o creștere de 44,1%, susținută în principal de volume și de lansarea Omnipod 5 1. În trimestrul al doilea din 2026 au crescut cu 35,5%, până la 251,8 milioane USD 2. Compania a ridicat ghidajul internațional pentru 2026 la 30%–32% la monedă constantă 3.
Piața în context
Compania descrie piața ca pe o piață de diabet dependent de insulină cu aproximativ 6 milioane de persoane cu diabet de tip 1 în țările deservite, iar Insulet estimează că aproximativ 40% dintre persoanele cu diabet de tip 1 din SUA folosesc pompe de insulină 1. Pentru tipul 2 cu insulină, cota de pompe este mult mai mică, ceea ce lasă o piață potențială mare 1.
Ponderea populației care folosește pompe, în special la nivel internațional, este de aproximativ 25% pentru tipul 1 1. Compania consideră că avantajele terapiei cu pompă și progresele tehnologice vor susține cererea, dar piața rămâne concurențială și sensibilă la prețuri și rambursare 1.
Tendințe
- Extinderea internaționalăvânt din spate
Lansările Omnipod 5 în mai multe țări din Europa și Orientul Mijlociu au crescut volumele, iar în 2026 compania a lansat în cinci țări din Orientul Mijlociu și în Spania 2. Dacă rambursarea se extinde, acest lucru ar putea continua să crească veniturile internaționale.
- Trecerea la tipul 2 de diabetmixt
Aprobarea Omnipod 5 pentru tipul 2 în SUA deschide o piață mare, dar compania a ajustat ghidajul pentru a reflecta ce învață din această etapă, ceea ce arată că scalarea este mai dificilă decât se credea 12.
- Recalls și costuri de calitatevânt din față
În 2026 compania a emis două corecții voluntare de dispozitive, legate de defecte de fabricație care au cauzat ruperea canulei, cu costuri estimate în intervalul 60–70 milioane USD 2. Acest lucru ar putea afecta marjele dacă inspecțiile manuale se prelungesc.
- Presiunea tarifară și fiscalăvânt din față
Compania spune că tarifele nu ar trebui să afecteze semnificativ marja brută în 2026, dar ar avea un impact material în anii următori dacă scutirea pentru dispozitivele medicale este eliminată 1. Reglementările fiscale globale, inclusiv Pillar Two, sunt în curs de implementare 1.
Poziția concurențială
Insulet concurează în primul rând cu terapia prin injecții multiple zilnice, inclusiv stiloul inteligent, deoarece majoritatea noilor utilizatori vin din această categorie 1. Concurența directă include pompele cu tub ale Medtronic Diabetes și Tandem Diabetes Care, precum și Beta Bionics, un nou concurent 1.
Compania menționează și pompele tip patch în dezvoltare, precum și medicamentele GLP-1, care pot întârzia progresia diabetului de tip 2 la pacienții obezi 1. Presiunea prețurilor din partea concurenților sau a produselor de tip MDI poate reduce veniturile dacă se răspândește 1.
- Medtronic Diabetes
Divizie a Medtronic plc care produce pompe de insulină cu tub; sursa indică faptul că divizia este în curs de separare într-o companie nouă.
- Tandem Diabetes Care
Producător de pompe de insulină consacrat, cu produse cu tub, menționat ca rival direct în categoria pompelor.
- Beta Bionics
Companie emergentă în sistemele automate de administrare a insulinei, menționată ca potențial concurent nou.
- Furnizorii de stilouri inteligente și de seringi pentru terapia MDI
Produse pentru injecții multiple zilnice, care sunt sursa principală a noilor utilizatori și pot costa mult mai puțin decât pompele.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- BCSM Exits Insulet Corporation (PODD), Maintains Watchlist StatusYahoo Finance — News · 17 sept. 2026 · EN
- Artisan Sold Insulet (PODD) Due to Competition ConcernsYahoo Finance — News · 08 sept. 2026 · EN
- Is Wall Street Bullish or Bearish on Insulet Stock?Yahoo Finance — News · 25 aug. 2026 · EN
- Insulet CEO Ashley McEvoy Buys $160,000 in Shares After 55% Stock Decline. What Is This Telling Investors?Yahoo Finance — News · 24 aug. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 17 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 04 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial04 nov. 2026
- Raport curent04 nov. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent21 sept. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Raport curent16 sept. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport curent10 sept. 2026Schimbări în conducere
- Raport trimestrial05 aug. 2026
- Raport curent05 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent25 iun. 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent26 mai 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent21 mai 2026Modificarea statutului · Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Insulet Corporation · 18 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Insulet Corporation · 05 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Insulet Corporation · 05 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.