olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

POMDOCTOR Limited POM

Retail-Miscellaneous Retail · SIC 5900 · Verticală: Retail-Miscellaneous Retail (SIC 5900)

1,55USD+4,73 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

POMDOCTOR este o platformă online de servicii medicale pentru boli cronice din China, care combină consultațiile și reînnoirea rețetelor cu un lanț de aprovizionare farmaceutic. Pentru anul fiscal 2025, veniturile nete au crescut cu 16,7%, într-un context în care compania rămâne în pierdere operațională, iar cheltuielile de marketing cresc semnificativ.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea POMDOCTOR Limited (POM) costa 1,55 USD (+4,73 % într-o zi), cu beta 2,69, interval pe 52 de săptămâni 0,53–109,62 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -3,14 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
-202,58 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
2,69
Volatilitate (1 an) 391 %
Interval 52 săpt.
0,53109,62

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
53,3
neutru
Bollinger (20, 2)
-0,03 – 2,53
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,62 · lățimea benzii 204,3 %
SMA 50 / 200
1,02 / 2,90
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,21 / 0,19
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+66,7 %−1,1 %+67,8 pp—
3 luni+121,4 %−0,5 %+121,9 pp—
6 luni−82,6 %+4,4 %−87,0 pp—
De la început de an−70,8 %+12,3 %−83,1 pp—
1 an−98,5 %+13,5 %−112,1 pp−24,1 %
3 aniindisponibil+76,4 %indisponibil−16,4 %
5 aniindisponibil+63,7 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−99,5 %
06 nov. 2025 → 19 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−99,5 %
06 nov. 2025 → 19 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituriindisponibilindisponibil57,2 mil
Venituri an/anindisponibilindisponibilindisponibil
Profit netindisponibilindisponibil-18,7 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluatindisponibilindisponibil-3,14
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil
netă %indisponibilindisponibil-32,7 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibil-21,4 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
1,4 mil USD
Datorie financiară
19,3 mil USD
Datorie netă
17,9 mil USD
Capitaluri proprii
-68,8 mil USD
Active totale
15,4 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
0,48x
ROE
indisponibil
ROA
-121,7 %
Marja FCF
-37,4 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2025
57,2 mil

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Costul vânzărilor
2025
49,7 mil

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Profit brut
2025
7,5 mil

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2025
1,8 mil

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Profit operațional
2025
-17,0 mil

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2025
563,5 mii

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Profit înainte de impozit
2025
-18,7 mil

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Impozit pe profit
2025
54

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Profit net
2025
-18,7 mil

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

EPS diluat
2025
-3,14

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2025
9,7 mil

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2025
1,4 mil

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Creanțe
2025
2,6 mil

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Stocuri
2025
1,2 mil

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Active curente
2025
15,0 mil

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2025
178,3 mii

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Active totale
2025
15,4 mil

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Datorii comerciale
2025
6,4 mil

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2025
7,6 mil

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Datorie pe termen lung
2025
11,7 mil

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Datorii curente
2025
31,2 mil

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Datorii totale
2025
84,2 mil

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Capital propriu
2025
-68,8 mil

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2025
-21,2 mil

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Investiții (capex)
2025
144,1 mii

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Flux de numerar liber
2025
-21,4 mil ≈

SEC (XBRL)· 14 mai 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2025
-229,9 mii

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2025
22,0 mil

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
13,1 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
-29,7 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
-32,7 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
-37,4 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
ROA
-121,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: capitalul investit e micșorat de răscumpărări, iar ROIC ar ieși mare fără să spună ceva
ROCE
indisponibil
date insuficiente
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
17,9 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Acoperirea dobânzilor
-30,1x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
0,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-21,2 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
144,1 mii USD
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
-21,4 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
17 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
9 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
47 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Ciclul de conversie a numerarului
-22 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-202,6 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 3 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

1,55 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Marja netă
-32,7 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

28/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Sursă: SEC (XBRL)publicat 14 mai 2026
verificat 34

Scorul pe grupe

17 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Retail-Miscellaneous Retail (SIC 5900)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate-32,7 %18 (față de colegi)38 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-30,1x0 (pe interval fix)38 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,5x0 (pe interval fix)25 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie0/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial18/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

POMDOCTOR Ltd (POM). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 57,2 mil USD în 2025; marjă netă -32,7 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Ce o infirmă

  • Marja netă: -32,7 %
  • Acoperirea dobânzilor: -30,1x
  • Lichiditatea curentă: 0,5x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Retail-Miscellaneous Retail (SIC 5900) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 12 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 22,8x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 9,7x
P/S
—
mediana verticalei 0,9x
P/B
—
mediana verticalei 3,2x
ROE
—
mediana verticalei -2,8 %
Marja netă
-32,7 %
mediana verticalei 0,2 %
sub mediană (−14.602,6 %)
Marja EBIT
-29,7 %
mediana verticalei 3,4 %
sub mediană (−977,0 %)
Venituri an/an
—
mediana verticalei 6,9 %
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 3,6x
Randament dividend
—
mediana verticalei 0,9 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
FCFSFirstcash Holdings, Inc.8,3 mld20,918,2 %9,5 %+8,0 %+22 % / +73 %
REALTheRealReal, Inc.1,7 mld——-1,4 %+15,4 %−6 % / +500 %
SVVSavers Value Village, Inc.1,5 mld63,35,7 %1,4 %indisponibil+10 % / −33 %
SPHSuburban Propane Partners LP1,1 mld7,3—9,4 %+7,9 %−12 % / +0 %
WINAWinmark Corporation987,7 mil24,8—45,1 %+5,9 %−32 % / −35 %
TMSTeamshares Inc344,7 mil—-6,7 %—indisponibil−54 % / indisponibil
PLBYPlayboy, Inc.164,1 mil609,512,4 %0,2 %+4,1 %−29 % / +161 %
LIVELIVE VENTURES Inc22,9 mil—-2,8 %-0,6 %−5,9 %−19 % / −70 %
WBUYWebuy Global Ltd1,3 mil—-160,3 %-45,3 %−63,0 %−66 % / −100 %
NEXRNexera Technologies Ltd62,0 mii—-43,2 %-21,8 %+23,0 %−100 % / −100 %
WSHPWeShop Holdings Ltd——-946,5 %-14.972,7 %−67,3 %−98 % / indisponibil
POMPOMDOCTOR Ltd———-32,7 %indisponibil−99 % / indisponibil
EZPWEzcorp, Inc.—15,114,7 %10,0 %+9,7 %+53 % / +260 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru POM din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 14 mai 2026; de atunci au apărut 6-K (04 nov. 2026), 6-K (02 nov. 2026), 6-K (19 oct. 2026), 6-K (09 oct. 2026), 6-K (02 oct. 2026), 6-K (30 sept. 2026).

Pe scurt

POMDOCTOR este o platformă online de servicii medicale pentru boli cronice din China, care combină consultațiile și reînnoirea rețetelor cu un lanț de aprovizionare farmaceutic. Pentru anul fiscal 2025, veniturile nete au crescut cu 16,7% 1, într-un context în care compania rămâne în pierdere operațională, iar cheltuielile de marketing cresc semnificativ 1.

SWOT

Puncte tari

  • Rețeaua de medici contractați și rata ridicată de retenție a medicilor maturi indică o relație stabilă cu pacienții 1.
  • Integrarea între platforma online și lanțul de aprovizionare farmaceutic permite un ciclu de afaceri care se completează 1.
  • Focusul pe bolile cronice creează cerere repetată și previzibilă, care ajută la fidelizarea pacienților 1.

Puncte slabe

  • Compania înregistrează pierderi operaționale și nete mari, iar marja brută a scăzut în 2025 1.
  • Costurile de marketing au crescut rapid și pot consuma o parte importantă din venituri 1.
  • Segmentul farmaceutic are marje foarte mici, ceea ce limitează contribuția lui la profitabilitate 1.

Oportunități

  • Creșterea pieței digitale de sănătate din China ar putea oferi spațiu pentru extinderea serviciilor 1.
  • Extinderea către alte boli cronice, dincolo de hepatologie și andrologie, ar putea crește baza de pacienți 1.
  • Vânzările de date clinice către companiile farmaceutice ar putea deveni o sursă suplimentară de venit, dacă modelul se dezvoltă 1.

Amenințări

  • Presiunea competitivă din platformele de spitalizare pe internet poate obliga compania să continue investițiile în promovare 1.
  • Structura VIE prin care compania controlează activitatea din China implică riscuri juridice care pot afecta investitorii 1.
  • Reglementările privind vânzarea și prescrierea medicamentelor online pot schimba condițiile de funcționare 1.

Riscuri

  • Structura VIEridicat

    Compania controlează activitatea din China printr-o structură de tip VIE, iar investitorii cumpără ADS-uri ale unei societăți offshore, nu acțiuni ale entității operaționale 1.

  • Pierderi operaționaleridicat

    Pierderea din activitatea operațională a crescut în 2025, iar compania nu arată în sursă când ar putea atinge profitabilitatea 1.

  • Costurile de marketingmediu

    Cheltuielile de vânzări și marketing au crescut mult în 2025, iar dacă aceste costuri rămân ridicate, marjele pot fi afectate în continuare 1.

  • Reglementare medicală și farmaceuticămediu

    Activitatea depinde de respectarea regulilor privind prescrierea și vânzarea medicamentelor online, iar schimbările de reglementare ar putea limita modelul de business 1.

  • Dependența de mediciscăzut

    Relația cu pacienții se bazează pe medicii contractați, iar pierderea unei părți importante din aceștia ar putea reduce numărul de consultații și de rețete 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Veniturile din spitalizarea pe internet au crescut puternic în 2025, ceea ce sugerează că modelul online poate atrage pacienți și comenzi repetate 1.
  • Rata de retenție a medicilor și rata de reachiziție a pacienților rămân ridicate, ceea ce indică relații durabile cu utilizatorii 1.
  • Piața digitală de sănătate din China ar putea continua să crească, iar compania are deja o platformă și o rețea de medici construite 1.

Ce ar strica teza

  • Compania nu este profitabilă, iar pierderea netă a crescut în 2025, ceea ce ar putea cere finanțare suplimentară dacă tendința continuă 1.
  • Cheltuielile de marketing au crescut mult mai repede decât veniturile, iar marja brută a scăzut în spitalizarea pe internet 1.
  • Structura VIE și dependența de reglementările din China introduc riscuri juridice și operaționale greu de cuantificat din sursă 1.

De urmărit

  • Evoluția pierderii operaționale și a cheltuielilor de marketingnext 20-F
  • Creșterea veniturilor din spitalizarea pe internet față de segmentul farmaceutic2026
  • Rata de reachiziție la 90 de zile și retenția medicilor maturi2026
  • Eventuale schimbări în structura VIE sau în reglementările privind medicamentele onlinenext 20-F

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 14 mai 2026; de atunci au apărut 6-K (04 nov. 2026), 6-K (02 nov. 2026), 6-K (19 oct. 2026), 6-K (09 oct. 2026), 6-K (02 oct. 2026), 6-K (30 sept. 2026).

Afacerea

Compania operează un model format din două segmente care se completează: o platformă de spitalizare pe internet, pentru consultații și reînnoirea rețetelor la pacienții cu boli cronice, și un lanț de aprovizionare farmaceutic care livrează produse către alte platforme farmaceutice 1. Până la 31 decembrie 2025, peste 210.000 de medici contractați emiseseră aproximativ 3,4 milioane de rețete, iar numărul pacienților activi ajunsese la 753.635 1. Acțiunile sunt listate la Nasdaq din octombrie 2025 sub simbolul POM 1.

Modelul de spitalizare pe internet se bazează pe medici care preiau pacienții din rețeaua offline și continuă tratamentul online; platforma acceptă doar urmărirea pacienților care au deja rețete emise offline, iar consultațiile se desfășoară încă prin text și imagini 1. Rata de retenție a medicilor maturi a rămas ridicată, 98,9% în 2025, iar rata de reachiziție la 90 de zile a fost de 62,1% 1.

Compania și-a construit activitatea pe bolile cronice, unde pacienții au nevoie de urmărire repetată și de medicamente cu cerere relativ inelastică, ceea ce susține relațiile pe termen lung cu medicii și pacienții 1. Din punct de vedere financiar, pierderea netă a crescut la RMB130,9 milioane în 2025 1, iar sursele nu permit concluzii definitive despre momentul în care activitatea ar putea deveni profitabilă.

Segmente

Spitalizare pe internet

Acest segment include consultații online, reînnoirea rețetelor și vânzările de produse farmaceutice prin platformă. Veniturile au ajuns la RMB150,7 milioane în 2025, în creștere cu 69,3% față de anul precedent, în principal datorită vânzărilor online de produse farmaceutice, care au crescut la RMB149,2 milioane 1. Marja brută a scăzut însă la 32,7% în 2025, de la 42,7% în 2024 1.

Lanț de aprovizionare farmaceutic

Acest segment vinde în retail și en-gros produse farmaceutice și oferă servicii de management al lanțului de aprovizionare către alte platforme farmaceutice. Veniturile au scăzut ușor la RMB249,2 milioane în 2025, cu 1,7% mai puțin, iar marja brută a rămas foarte mică, de 1,2% 1.

Piața în context

Compania se află pe locul șase în China după numărul de medici contractați în spitalele pe internet în 2022, potrivit Frost & Sullivan, citat în raport 1. Cota de piață exactă și evoluția ei nu sunt prezentate în sursă, iar aceste informații ar trebui verificate în rapoartele ulterioare.

Tendințe

  • Digitalizarea serviciilor medicalevânt din spate

    Dezvoltarea sistemelor informatice spitalicești și a tehnologiei platformelor pe internet ar putea extinde infrastructura necesară gestionării bolilor cronice online 1. Acest lucru favorizează platformele deja construite, precum POMDOCTOR.

  • Efectul pandemiei asupra sănătății onlinevânt din spate

    Conștientizarea crescută a gestionării sănătății după COVID-19 a sporit popularitatea serviciilor medicale online, iar sursa o consideră un vânt favorabil pentru gestionarea bolilor cronice pe internet 1.

  • Politici de prevenție a bolilor cronicemixt

    Politicile statului privind prevenția și tratamentul bolilor cronice ar putea susține cererea pentru platforma companiei, dar sursa nu precizează cum vor fi aplicate aceste politici în practică 1.

  • Costurile de marketing și presiunea asupra marjelorvânt din față

    Cheltuielile de vânzări și marketing au crescut la 24,1% din venituri în 2025, de la 16,5% în 2024, ceea ce indică o presiune mare asupra marjelor dacă atragerea utilizatorilor rămâne costisitoare 1.

Poziția concurențială

Sursa nu identifică concurenții direcți pe nume și nu conține date comparative despre cotele de piață. Compania se compară doar prin poziția sa de ordin șase după numărul de medici contractați pe platformele de spitalizare pe internet din China, potrivit Frost & Sullivan 1.

Principalele avantaje declarate sunt relația de încredere transferată de la medicii offline și integrarea cu lanțul de aprovizionare farmaceutic, care ar putea reduce dependența de concurenți pentru produse 1. Aceste afirmații vin din raportul companiei și nu sunt verificate independent.

  • Alte platforme de spitalizare pe internet din China

    Sursa menționează doar poziția companiei printre platformele de acest tip, fără a numi concurenții.

  • Platforme farmaceutice care cumpără servicii de lanț de aprovizionare

    Compania furnizează aceste platforme cu servicii de management al aprovizionării; sursa nu le numește.

  • Producători farmaceutici

    Compania vinde produsele acestora prin platforma sa; relația poate fi și de parteneriat, nu doar de concurență.

  • Farmacii offline și lanțuri de farmacii

    Compania operează și farmacii offline, care concurează cu rețelele tradiționale de retail farmaceutic.

Știri și depuneri

Surse

  1. [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / POMDOCTOR Limited · 14 mai 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

POMDOCTOR Limited (POM): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw