olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Live Ventures Incorporated LIVE

Retail-Miscellaneous Retail · SIC 5900 · Verticală: Retail-Miscellaneous Retail (SIC 5900)

7,45USD+3,33 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Live Ventures este o holding diversificată care achiziționează companii de dimensiune medie din industrii variate, de la retail de divertisment și pardoseli până la fabricarea de oțel. Cifra de afaceri fiscală 2025 a fost de 444.9 milioane USD, iar în trimestrul al treilea fiscal 2026 veniturile au scăzut ușor, cu presiuni în segmentul de retail pentru pardoseli.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Live Ventures Incorporated (LIVE) costa 7,45 USD (+3,33 % într-o zi), cu capitalizare 22,9 mil USD, randament al dividendului 0,00 %, beta 0,33, interval pe 52 de săptămâni 7,21–21,09 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 108,9 mil USD (−3,2 % an/an), profit net de -1,1 mil USD (−119,6 % an/an), EPS diluat -0,34 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
22,9 mil USD
acțiuni la 13 aug. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,97 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
-13,06 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
0,00 %
DPS 12 luni 0,00
Beta (2 ani)
0,33
Volatilitate (1 an) 76 %
Interval 52 săpt.
7,2121,09

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
45,8
neutru
Bollinger (20, 2)
7,23 – 7,75
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,43 · lățimea benzii 7,0 %
SMA 50 / 200
7,89 / 11,46
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,15 / -0,18
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−1,2 %−1,1 %−0,1 pp—
3 luni−22,3 %−0,5 %−21,9 pp—
6 luni−40,9 %+4,4 %−45,3 pp—
De la început de an−49,7 %+12,3 %−62,0 pp—
1 an−46,1 %+13,5 %−59,6 pp−30,6 %
3 ani−72,3 %+76,4 %−148,7 pp+0,4 %
5 ani−76,7 %+63,7 %−140,3 pp—
Scădere maximă (1 an)
−65,8 %
27 ian. 2026 → 03 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−84,8 %
28 mar. 2022 → 24 mar. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−25,2 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
108,9 mil USD
−3,2 % an/an
Profit net
-1,1 mil USD
−119,6 % an/an
EPS diluat
-0,34
−127,4 % an/an
netă / operațională
-1,0 % / 4,9 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri112,7 mil111,5 mil107,0 mil112,5 mil113,9 mil108,5 mil102,9 mil108,9 mil
Costul vânzărilor76,8 mil76,1 mil71,9 mil74,2 mil77,0 mil73,2 mil68,3 mil71,8 mil
Profit brut36,0 mil35,4 mil35,1 mil38,3 mil36,9 mil35,4 mil34,6 mil37,1 mil
Profit operațional-17,5 mil762,0 mii2,1 mil8,0 mil3,8 mil3,5 mil-2,0 mil5,3 mil
Amortizare și depreciere4,4 mil4,4 mil4,4 mil4,5 mil3,9 mil3,9 mil3,9 mil3,8 mil
Cheltuieli cu dobânzile4,3 mil4,2 mil3,9 mil3,9 mil3,6 mil3,6 mil3,9 mil3,8 mil
Profit înainte de impozit-22,1 mil573,0 mii21,1 mil7,5 mil-728,0 mii-89,0 mii-4,6 mil1,4 mil
Impozit pe profit-2,2 mil81,0 mii5,2 mil2,1 mil-1,7 mil-25,0 mii-2,1 mil2,4 mil
Profit net-19,9 mil492,0 mii15,9 mil5,4 mil997,0 mii-64,0 mii-2,4 mil-1,1 mil
EPS diluat-6,34 ≈0,165,051,240,19 ≈-0,02-0,80-0,34
Flux de numerar operațional6,7 mil9,4 mil231,0 mii ≈12,3 mil ≈6,8 mil9,8 mil-2,8 mil ≈7,6 mil ≈
Investiții (capex)3,5 mil1,8 mil2,5 mil ≈1,4 mil ≈1,9 mil1,3 mil1,9 mil ≈2,3 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni4,0 mii157,0 mii259,0 mii ≈112,0 mii ≈000 ≈0 ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri199,6 mil193,3 mil191,7 mil273,0 mil286,9 mil355,2 mil472,8 mil444,9 mil
Venituri an/an+31,3 %−3,2 %−0,8 %+42,4 %+5,1 %+23,8 %+33,1 %−5,9 %
Profit net5,9 mil-4,0 mil10,9 mil31,2 mil24,7 mil-102,0 mii-26,7 mil22,7 mil
Profit net an/an−8,9 %−167,7 %indisponibil+185,5 %−20,7 %−100,4 %indisponibilindisponibil
EPS diluat1,58-2,113,099,807,84-0,03-8,484,93
EPS diluat an/an−1,9 %−233,5 %indisponibil+217,2 %−20,0 %−100,4 %indisponibilindisponibil
netă %3,0 %-2,1 %5,7 %11,4 %8,6 %-0,0 %-5,6 %5,1 %
Flux de numerar liber3,1 mil16,7 mil24,9 mil18,4 mil-5,7 mil16,0 mil12,1 mil21,0 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 30 sept. 2025

Numerar
8,8 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
95,3 mil USD
Active totale
386,4 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,56x
ROE
27,0 %
ROA
5,7 %
Marja FCF
4,7 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
355,2 mil
2024
472,8 mil
2025
444,9 mil

SEC (XBRL)· 17 dec. 2025verificat

Costul vânzărilor
2023
239,6 mil
2024
328,0 mil
2025
299,3 mil

SEC (XBRL)· 17 dec. 2025verificat

Profit brut
2023
115,6 mil
2024
144,8 mil
2025
145,7 mil

SEC (XBRL)· 17 dec. 2025verificat

Profit operațional
2023
15,4 mil
2024
-13,6 mil
2025
14,6 mil

SEC (XBRL)· 17 dec. 2025verificat

Amortizare și depreciere
2023
14,3 mil
2024
17,2 mil
2025
17,3 mil

SEC (XBRL)· 17 dec. 2025verificat

EBITDA
2023
29,7 mil ≈
2024
3,6 mil ≈
2025
31,9 mil ≈

SEC (XBRL)· 17 dec. 2025derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
12,7 mil
2024
16,8 mil
2025
15,6 mil

SEC (XBRL)· 17 dec. 2025verificat

Profit înainte de impozit
2023
1,5 mil
2024
-31,3 mil
2025
28,4 mil

SEC (XBRL)· 17 dec. 2025verificat

Impozit pe profit
2023
1,6 mil
2024
-4,7 mil
2025
5,7 mil

SEC (XBRL)· 17 dec. 2025verificat

Profit net
2023
-102,0 mii
2024
-26,7 mil
2025
22,7 mil

SEC (XBRL)· 17 dec. 2025verificat

EPS diluat
2023
-0,03
2024
-8,48
2025
4,93

SEC (XBRL)· 17 dec. 2025verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
3,1 mil
2024
3,1 mil
2025
4,6 mil

SEC (XBRL)· 17 dec. 2025verificat

Dividend pe acțiune
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 16 dec. 2022verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
4,3 mil
2024
4,6 mil
2025
8,8 mil

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Creanțe
2023
41,2 mil
2024
46,9 mil
2025
39,9 mil

SEC (XBRL)· 17 dec. 2025verificat

Stocuri
2023
131,3 mil
2024
126,4 mil
2025
120,7 mil

SEC (XBRL)· 17 dec. 2025verificat

Active curente
2023
182,9 mil
2024
181,9 mil
2025
173,1 mil

SEC (XBRL)· 17 dec. 2025verificat

Imobilizări corporale nete
2023
—
2024
—
2025
77,5 mil

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Fond comercial
2023
75,9 mil
2024
61,2 mil
2025
61,2 mil

SEC (XBRL)· 17 dec. 2025verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
26,6 mil
2024
25,1 mil
2025
20,1 mil

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Active totale
2023
421,8 mil
2024
407,5 mil
2025
386,4 mil

SEC (XBRL)· 17 dec. 2025verificat

Datorii comerciale
2023
27,2 mil
2024
31,0 mil
2025
27,4 mil

SEC (XBRL)· 17 dec. 2025verificat

Datorie pe termen scurt
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 16 dec. 2022verificat

Datorie pe termen lung
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 11 mai 2023verificat

Datorii curente
2023
97,8 mil
2024
129,7 mil
2025
111,0 mil

SEC (XBRL)· 17 dec. 2025verificat

Datorii totale
2023
321,7 mil
2024
334,7 mil
2025
291,1 mil

SEC (XBRL)· 17 dec. 2025verificat

Capital propriu
2023
100,1 mil
2024
72,9 mil
2025
95,3 mil

SEC (XBRL)· 17 dec. 2025verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
26,0 mil
2024
20,6 mil
2025
28,7 mil

SEC (XBRL)· 17 dec. 2025verificat

Investiții (capex)
2023
10,0 mil
2024
8,5 mil
2025
7,7 mil

SEC (XBRL)· 17 dec. 2025verificat

Flux de numerar liber
2023
16,0 mil ≈
2024
12,1 mil ≈
2025
21,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 17 dec. 2025derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-63,9 mil
2024
-21,5 mil
2025
-7,7 mil

SEC (XBRL)· 17 dec. 2025verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
37,6 mil
2024
1,2 mil
2025
-16,7 mil

SEC (XBRL)· 17 dec. 2025verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
991,0 mii
2024
866,0 mii
2025
528,0 mii

SEC (XBRL)· 17 dec. 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-5,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
15,7 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
18,3 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
-2,8 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
15,8 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
-14,3 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
9,8 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
72,8 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
33,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
6,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
2,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
-0,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
3,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
-2,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-0,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
4,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
0,7x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
0,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
21,4 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
7,5 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
13,9 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
82,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
33 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
151 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
32 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
153 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
22,9 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-13,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
0,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
0,1x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
1,6x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randament FCF
60,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 47,9 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

7,45 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 22,9 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
22,9 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
0,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-2,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
-0,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-5,9 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Acoperire și prospețime

33/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 13 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 13 aug. 2026
verificat 2334derivat 192

Scorul pe grupe

48 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Retail-Miscellaneous Retail (SIC 5900)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 47,9 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate-0,6 %45 (față de colegi)13 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere15,7 %100 (pe interval fix)17 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere-14,3 %0 (pe interval fix)17 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie0,7x0 (pe interval fix)13 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,4x46 (pe interval fix)9 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare60,9 %100 (pe interval fix)17 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,0 %0 (pe interval fix)13 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie18/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere50/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial45/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

LIVE VENTURES Inc (LIVE). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 444,9 mil USD în 2025; creștere an/an -5,9 %; marjă netă -0,6 %; ROE -2,8 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 47,9 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • CAGR venituri 3 ani: 15,7 %
  • Randament FCF: 60,9 %

Ce o infirmă

  • CAGR EPS 3 ani: -14,3 %
  • Acoperirea dobânzilor: 0,7x
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,0 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Retail-Miscellaneous Retail (SIC 5900) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 12 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 22,8x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 9,7x
P/S
0,1x
mediana verticalei 1,1x
sub mediană (−95,2 %)
P/B
0,2x
mediana verticalei 3,3x
sub mediană (−92,5 %)
ROE
-2,8 %
mediana verticalei -0,5 %
sub mediană
Marja netă
-0,6 %
mediana verticalei 0,2 %
sub mediană (−362,5 %)
Marja EBIT
2,4 %
mediana verticalei 2,4 %
la mediană
Venituri an/an
-5,9 %
mediana verticalei 7,9 %
sub mediană (−174,3 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 3,6x
Randament dividend
0,0 %
mediana verticalei 1,0 %
sub mediană (−100,0 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
FCFSFirstcash Holdings, Inc.8,3 mld20,918,2 %9,5 %+8,0 %+22 % / +73 %
REALTheRealReal, Inc.1,7 mld——-1,4 %+15,4 %−6 % / +500 %
SVVSavers Value Village, Inc.1,5 mld63,35,7 %1,4 %indisponibil+10 % / −33 %
SPHSuburban Propane Partners LP1,1 mld7,3—9,4 %+7,9 %−12 % / +0 %
WINAWinmark Corporation987,7 mil24,8—45,1 %+5,9 %−32 % / −35 %
TMSTeamshares Inc344,7 mil—-6,7 %—indisponibil−54 % / indisponibil
PLBYPlayboy, Inc.164,1 mil609,512,4 %0,2 %+4,1 %−29 % / +161 %
LIVELIVE VENTURES Inc22,9 mil—-2,8 %-0,6 %−5,9 %−46 % / −72 %
WBUYWebuy Global Ltd1,3 mil—-160,3 %-45,3 %−63,0 %−66 % / −100 %
NEXRNexera Technologies Ltd62,0 mii—-43,2 %-21,8 %+23,0 %−100 % / −100 %
POMPOMDOCTOR Ltd———-32,7 %indisponibil−98 % / indisponibil
WSHPWeShop Holdings Ltd——-946,5 %-14.972,7 %−67,3 %−98 % / indisponibil
EZPWEzcorp, Inc.—15,114,7 %10,0 %+9,7 %+53 % / +260 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru LIVE din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Live Ventures este o holding diversificată care achiziționează companii de dimensiune medie din industrii variate, de la retail de divertisment și pardoseli până la fabricarea de oțel. Cifra de afaceri fiscală 2025 a fost de 444.9 milioane USD 1, iar în trimestrul al treilea fiscal 2026 veniturile au scăzut ușor, cu presiuni în segmentul de retail pentru pardoseli 3.

    SWOT

    Puncte tari

    • Portofoliu diversificat de companii, cu modele operaționale diferite, care ajută la reducerea dependenței de o singură industrie 1.
    • Vintage Stock are o rețea națională de magazine și un model buy-sell-trade cu clienți fideli 1.
    • Precision Marshall are o poziție de lider în furnizarea de oțel scule către distribuitori, cu stocuri mari și livrare rapidă 1.

    Puncte slabe

    • Segmentul Retail-Flooring a înregistrat pierderi operaționale în trimestrul al treilea fiscal 2026, din cauza scăderii cererii 3.
    • Datoria este semnificativă, iar o parte din ea are dobândă variabilă sau dobândă ridicată către părți afiliate 1.
    • Compania a raportat o pierdere netă în trimestrul al treilea fiscal 2026, după un profit în perioada comparabilă 3.

    Oportunități

    • Dacă cererea pentru divertisment și oțel scule rămâne solidă, creșterea acestor segmente ar putea compensa slăbiciunea din retailul de pardoseli 3.
    • Investițiile în capacitate nouă pentru covoare printate și extrudare de fire ar putea deschide linii de produse noi 1.
    • Strategia de achiziții poate aduce companii noi cu profituri bune, dacă sunt identificate oportunități potrivite 1.

    Amenințări

    • Piața imobiliară slabă și costurile ridicate pot reduce cererea pentru pardoseli și renovări 13.
    • Modificările de tarife și restricțiile comerciale ar putea crește costurile de import pentru produsele de pardoseli 1.
    • Creșterea ratelor de dobândă ar putea majora costul datoriei cu dobândă variabilă 1.

    Riscuri

    • Datorie semnificativăridicat

      Compania are datorii consolidate importante, care limitează flexibilitatea și pot duce la încălcarea clauzelor contractuale dacă rezultatele se înrăutățesc 1.

    • Expunere la dobânzi variabilemediu

      O parte a împrumuturilor are dobândă variabilă, iar o creștere a ratelor ar putea afecta rezultatele financiare 1.

    • Slăbiciunea pieței imobiliareridicat

      Scăderea construcțiilor noi și a renovărilor a afectat deja veniturile din retailul de pardoseli și ar putea continua 3.

    • Creșterea costurilor de forță de muncămediu

      Legile privind salariul minim și alte cerințe de muncă pot crește cheltuielile, iar compania nu poate transfera mereu aceste costuri către clienți 1.

    • Drepturi de proprietate intelectualăscăzut

      Protecția mărcilor și a tehnologiei este limitată, iar litigiile ar putea fi costisitoare și ar putea distrage conducerea 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Segmentele Retail-Entertainment și Steel Manufacturing au crescut în trimestrul al treilea fiscal 2026, arătând că portofoliul diversificat poate absorbi slăbiciunea dintr-un singur segment 3.
    • Compania are o disciplină de achiziții și o strategie de creștere prin achiziții de companii consolidate, ceea ce ar putea adăuga venituri dacă sunt găsite oportunități bune 1.
    • Dacă costurile operaționale continuă să fie reduse, marja operațională ar putea reveni treptat la nivelurile anterioare 3.

    Ce ar strica teza

    • Segmentul Retail-Flooring a pierdut venituri importante și a intrat în pierdere operațională, iar piața de locuințe rămâne slabă 3.
    • Datoria consolidată este mare, iar o parte este cu dobândă variabilă sau ridicată, ceea ce poate limita flexibilitatea în perioade dificile 1.
    • Compania a raportat o pierdere netă în trimestrul al treilea fiscal 2026, iar EBITDA ajustat a scăzut față de anul anterior 3.

    De urmărit

    • Evoluția marjei și a pierderii operaționale în Retail-FlooringQ4 2026
    • Nivelul datoriei și al finanțării disponibile față de cerințele de rambursarenext 10-K
    • Revenirea cererii în construcțiile noi și renovări pentru pardoseli2027
    • Efectul achizițiilor și al investițiilor în capacitate nouă asupra veniturilor2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Live Ventures Incorporated, listată la Nasdaq sub simbolul LIVE, funcționează ca o holding diversificată care urmărește achiziții de companii bine conduse, cu istoric de creștere a câștigurilor și generare de numerar 1. Strategia este « buy-build-hold », iar operațiunile sunt conduse descentralizat, fără funcții centralizate de vânzări sau achiziții. Compania operează cinci segmente: Retail-Entertainment, Retail-Flooring, Flooring Manufacturing, Steel Manufacturing și Corporate & Other 1.

    Pe parcursul anului fiscal 2025, datoria consolidată a fost de aproximativ 117.7 milioane USD, din care o parte semnificativă are dobândă variabilă, ceea ce expune compania la riscul ratelor de dobândă 1. Datoria către părți afiliate include împrumuturi de la Isaac Capital Group cu dobândă de 12% 1.

    Segmente

    Retail-Entertainment (Vintage Stock)

    Vintage Stock vinde și preia în consignație filme, jocuri video, muzică și colecționabile prin 73 de magazine din mai multe state americane, cu un model buy-sell-trade și un program de recompense « Cooler Than Cash » 1. Segmentul a crescut în trimestrul al treilea fiscal 2026, cu venituri în creștere de 12.7% față de anul precedent 23.

    Retail-Flooring (Flooring Liquidators)

    Flooring Liquidators vinde și instalează pardoseli, covoare, dulapuri și blaturi în California și Nevada, din depozite de tip warehouse 12. Segmentul a suferit în trimestrul al treilea fiscal 2026 o scădere de 29.4% a veniturilor, pe fondul slăbiciunii construcțiilor noi și al renovărilor 3.

    Piața în context

    Industria americană a pardoselilor a avut vânzări estimate de 33.2 miliarde USD în 2024, cererea fiind legată de piața rezidențială de înlocuire, de vânzările de locuințe și de încrederea consumatorilor 1. Retailul de divertisment se bazează pe un public larg de jucători, în timp ce piața jocurilor video a depășit 59 de miliarde USD în cheltuieli ale consumatorilor în 2024 1.

    Piața de oțel scule și de fabricație metalică depinde de ciclul industrial și de cererea din centrele de date, unde Central Steel furnizează rafturi și cabluri 1. Piețele de construcții și de locuințe rămân sensibile la dobânzi și la condițiile economice generale 12.

    Tendințe

    • Slăbiciunea construcțiilor noi și a renovărilorvânt din față

      Cererea pentru pardoseli și renovări a scăzut, ceea ce a afectat direct segmentul Retail-Flooring în trimestrul al treilea fiscal 2026 3. Dacă piața imobiliară rămâne slabă, presiunea asupra acestui segment ar putea continua.

    • Cerere susținută pentru divertismentvânt din spate

      Vânzările Vintage Stock au crescut cu 12.7% în trimestrul al treilea fiscal 2026, grație cererii puternice pe toate liniile de produse 23.

    • Costuri de materii prime și de forță de muncăvânt din față

      Creșterea costurilor cu materiile prime a redus marja brută din fabricarea de pardoseli în trimestrul al treilea fiscal 2026 2. Creșterile salariului minim din diverse state cresc și costurile operaționale 1.

    • Consolidarea prin achiziții și datoriimixt

      Strategia de achiziții poate deschide noi venituri, dar presupune finanțare suplimentară, iar expunerea la dobânzi variabile și la împrumuturi cu dobândă ridicată limitează flexibilitatea 1. Efectul depinde de capacitatea de a integra companiile și de a servi datoria.

    Poziția concurențială

    În retailul de pardoseli, Flooring Liquidators se confruntă cu lanțuri mari precum Home Depot și Lowe's, dar și cu Floor and Decor, Empire și firme regionale 1. În retailul de divertisment, Vintage Stock concurează cu magazine mari, lanțuri de jucării, vânzători online și platforme de jocuri digitale 1.

    În fabricarea de covoare și pardoseli, Marquis concurează cu alți producători și distribuitori și depinde de avantajul costului și de inovația de produs 1. Pe piața oțelului scule, Precision Marshall se bazează pe disponibilitate rapidă și servicii pentru distribuitori 1.

    • Home DepotHD

      Lanț mare de bricolaj care concurează direct cu Flooring Liquidators în vânzarea de pardoseli 1.

    • Lowe'sLOW

      Lanț mare de bricolaj menționat ca principal concurent al segmentului de pardoseli 1.

    • Floor and DecorFND

      Retailer specializat în pardoseli, identificat ca rival al Flooring Liquidators 1.

    • Empire Today

      Companie din zona pardoselilor menționată ca rival în piața de retail și instalare 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-09-30 · SEC / Live Ventures Incorporated · 17 dec. 2025
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Live Ventures Incorporated · 13 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Live Ventures Incorporated · 13 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.