olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Savers Value Village, Inc. SVV

Retail-Miscellaneous Retail · SIC 5900 · Verticală: Retail-Miscellaneous Retail (SIC 5900)

10,06USD+8,17 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Savers Value Village este cel mai mare operator de magazine second-hand cu scop lucrativ din Statele Unite și Canada, care achiziționează bunuri uzate de la organizații nonprofit partenere și le vinde prin magazine cu prețuri mici. În 2026, compania își extinde rețeaua de magazine și testează o platformă proprietară de stabilire a prețurilor, iar aceste schimbări ar putea susține marjele pe termen lung dacă ritmul de creștere se menține.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Savers Value Village, Inc. (SVV) costa 10,06 USD (+8,17 % într-o zi), cu capitalizare 1,5 mld USD, P/E 63,3 pe un EPS diluat de 0,16 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 13,12 %, beta 0,93, interval pe 52 de săptămâni 7,10–12,29 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2027): venituri de 448,2 mil USD (+7,4 % an/an), profit net de 21,6 mil USD (+14,3 % an/an), EPS diluat 0,14 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
1,5 mld USD
acțiuni la 03 aug. 2026
P/E (TTM)
63,3
EPS diluat TTM 0,16 · TTM până la 04 iul. 2026
E/P (TTM)
1,58 %
TTM până la 04 iul. 2026
Randament dividend
13,12 %
DPS 12 luni 1,32
Beta (2 ani)
0,93
Volatilitate (1 an) 49 %
Interval 52 săpt.
7,1012,29

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
60,3
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
8,66 – 10,32
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,84 · lățimea benzii 17,5 %
SMA 50 / 200
9,62 / 9,41
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,03 / -0,07
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+9,5 %−1,1 %+10,6 pp—
3 luni−7,7 %−0,5 %−7,3 pp—
6 luni+17,5 %+4,4 %+13,1 pp—
De la început de an+7,7 %+12,3 %−4,6 pp—
1 an+19,6 %+13,5 %+6,1 pp−30,6 %
3 ani−36,5 %+76,4 %−112,9 pp+0,4 %
5 aniindisponibil+63,7 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−38,4 %
06 feb. 2026 → 19 mai 2026
Scădere maximă (5 ani)
−74,7 %
23 aug. 2023 → 14 mar. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2027 · 04 iul. 2026

Venituri
448,2 mil USD
+7,4 % an/an
Profit net
21,6 mil USD
+14,3 % an/an
EPS diluat
0,14
+16,7 % an/an
netă / operațională
4,8 % / 9,4 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '26Q2 '26Q3 '26Q4 '26Q1 '27Q2 '27
Venituri394,8 mil402,0 mil370,1 mil417,2 mil426,9 mil464,7 mil403,2 mil448,2 mil
Costul vânzărilor170,8 mil178,2 mil168,5 mil186,9 mil188,2 mil207,3 mil183,1 mil193,3 mil
Profit brut101,0 mil———————
Cheltuieli generale și de vânzare83,9 mil92,0 mil87,1 mil88,4 mil99,5 mil99,5 mil98,5 mil101,7 mil
Profit operațional48,6 mil33,1 mil10,4 mil34,0 mil36,3 mil43,3 mil12,5 mil42,2 mil
Amortizare și depreciere17,3 mil16,6 mil19,4 mil20,9 mil18,3 mil21,9 mil22,8 mil25,5 mil
Profit înainte de impozit35,4 mil2,9 mil-5,7 mil26,6 mil-17,3 mil33,6 mil-6,4 mil31,5 mil
Impozit pe profit13,8 mil4,8 mil-941,0 mii7,7 mil-3,3 mil11,1 mil-1,1 mil9,8 mil
Profit net21,7 mil-1,9 mil-4,7 mil18,9 mil-14,0 mil22,4 mil-5,3 mil21,6 mil
EPS diluat0,13-0,01 ≈-0,030,12-0,090,14 ≈-0,030,14
Flux de numerar operațional23,9 mil ≈55,8 mil419,0 mii54,4 mil ≈21,6 mil ≈90,8 mil18,2 mil74,5 mil ≈
Investiții (capex)26,9 mil ≈25,7 mil20,6 mil32,6 mil ≈27,9 mil ≈37,6 mil28,1 mil29,7 mil ≈
Dividende plătite0 ≈0——————
Răscumpărări de acțiuni18,1 mil ≈10,7 mil11,8 mil23,8 mil ≈0 ≈9,6 mil10,3 mil10,2 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 80 din propriul istoric de 10 trimestre (min 23,5, mediană 54,1, max 74,2; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu2022202320242026
Venituri1,4 mld1,5 mld1,5 mld1,7 mld
Venituri an/anindisponibil+4,4 %+2,5 %indisponibil
Profit net84,7 mil53,1 mil29,0 mil22,6 mil
Profit net an/anindisponibil−37,3 %−45,3 %indisponibil
EPS diluat0,580,340,170,14
EPS diluat an/anindisponibil−41,4 %−50,0 %indisponibil
netă %5,9 %3,5 %1,9 %1,3 %
Flux de numerar liber59,3 mil83,4 mil28,4 mil48,6 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2026 · 03 ian. 2026

Numerar
85,9 mil USD
Datorie financiară
715,7 mil USD
Datorie netă
629,8 mil USD
Capitaluri proprii
435,6 mil USD
Active totale
2,0 mld USD
Datorie / capitaluri
1,64x
Lichiditate curentă
0,81x
ROE
indisponibil
ROA
1,1 %
Marja FCF
2,9 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
1,5 mld
2024
1,5 mld
2026
1,7 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
619,7 mil
2024
669,7 mil
2026
750,9 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
427,6 mil
2024
867,9 mil ≈
2026
928,1 mil ≈

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026derivat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
311,4 mil
2024
337,1 mil
2026
374,5 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
141,9 mil
2024
130,2 mil
2026
124,1 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
61,1 mil
2024
69,5 mil
2026
80,5 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
203,0 mil ≈
2024
199,7 mil ≈
2026
204,6 mil ≈

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026derivat

Profit înainte de impozit
2023
47,1 mil
2024
49,4 mil
2026
37,2 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-6,0 mil
2024
20,4 mil
2026
14,6 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Profit net
2023
53,1 mil
2024
29,0 mil
2026
22,6 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,34
2024
0,17
2026
0,14

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
156,2 mil
2024
166,7 mil
2026
162,8 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
1,32
2024
—
2026
—

SEC (XBRL)· 08 mar. 2024verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
180,0 mil
2024
150,0 mil
2026
85,9 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
11,8 mil
2024
16,8 mil
2026
17,1 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
32,8 mil
2024
34,3 mil
2026
41,5 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Active curente
2023
257,9 mil
2024
230,2 mil
2026
197,1 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
—
2024
—
2026
—

SEC (XBRL)· 11 aug. 2023verificat

Fond comercial
2023
687,4 mil
2024
665,5 mil
2026
677,9 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
166,7 mil
2024
159,3 mil
2026
153,6 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Active totale
2023
1,9 mld
2024
1,9 mld
2026
2,0 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
92,6 mil
2024
83,0 mil
2026
75,6 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
4,5 mil
2024
6,0 mil
2026
7,5 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
784,6 mil
2024
735,1 mil
2026
708,2 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
241,5 mil
2024
231,1 mil
2026
244,0 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
1,5 mld
2024
1,5 mld
2026
1,6 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
376,1 mil †
2024
421,7 mil †
2026
435,6 mil †

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
175,2 mil
2024
134,3 mil
2026
167,3 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
91,7 mil
2024
105,9 mil
2026
118,6 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
83,4 mil ≈
2024
28,4 mil ≈
2026
48,6 mil ≈

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-92,4 mil
2024
-80,5 mil
2026
-118,5 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-17,0 mil
2024
-76,6 mil
2026
-116,0 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
262,2 mil
2024
0
2026
0

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
699,0 mii
2024
31,7 mil
2026
45,2 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 3 ani
3,8 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 3 ani
-24,7 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 3 ani
-25,6 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
55,7 %
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026
Marja EBITDA
12,8 %
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026
Marja EBIT
7,7 %
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026
Marja netă
1,4 %
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026
Marja FCF
4,7 %
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026

Randamente

ROE
5,7 %
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026 · bilanț la 04 iul. 2026
ROA
1,2 %
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026 · bilanț la 04 iul. 2026
ROIC
7,6 %
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026 · bilanț la 04 iul. 2026
ROCE
7,3 %
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026 · bilanț la 04 iul. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
622,1 mil USD
calculat olivLawbilanț la 04 iul. 2026
Datorie netă / EBITDA
2,8x
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026 · bilanț la 04 iul. 2026
Datorie / capital propriu
1,6x
calculat olivLawbilanț la 04 iul. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,8x
calculat olivLawbilanț la 04 iul. 2026
Lichiditatea rapidă
0,7x
calculat olivLawbilanț la 04 iul. 2026
Lichiditatea imediată
0,4x
calculat olivLawbilanț la 04 iul. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
205,1 mil USD
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026
Investiții (capex)
123,3 mil USD
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026
Fluxul de numerar liber
81,8 mil USD
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026
Conversia profitului în FCF
329,7 %
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026
Conversia EBITDA în numerar
92,0 %
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
4 zile
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026 · bilanț la 04 iul. 2026
Zile de stoc (DIO)
21 zile
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026 · bilanț la 04 iul. 2026
Zile de plată (DPO)
40 zile
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026 · bilanț la 04 iul. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
-15 zile
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026 · bilanț la 04 iul. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
1,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 04 iul. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
2,2 mld USD
calculat olivLawbilanț la 04 iul. 2026
Capitalizare / profit net TTM
62,4x
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026
P/E (TTM)
63,3x
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026
Randamentul profitului
1,6 %
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026
P/B
3,5x
calculat olivLawbilanț la 04 iul. 2026
P/S
0,9x
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026 · bilanț la 04 iul. 2026
EV/EBITDA
9,7x
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026 · bilanț la 04 iul. 2026
EV/EBIT
16,1x
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026 · bilanț la 04 iul. 2026
EV/Venit
1,2x
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026 · bilanț la 04 iul. 2026
P/FCF
18,9x
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026 · bilanț la 04 iul. 2026
Randament FCF
5,3 %
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026 · bilanț la 04 iul. 2026
Randamentul dividendului
13,1 %
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
1,9 %
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026 · bilanț la 04 iul. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 42 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

10,06 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 1,5 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
1,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 04 iul. 2026
P/E (TTM)
63,3x
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026
P/B
3,5x
calculat olivLawbilanț la 04 iul. 2026
EV/EBITDA
9,7x
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026 · bilanț la 04 iul. 2026
ROE
5,7 %
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026 · bilanț la 04 iul. 2026
Marja netă
1,4 %
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
13,1 %
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026

Acoperire și prospețime

34/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 04 iul. 2026
Data ultimului bilanț: 04 iul. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 03 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 06 aug. 2026
verificat 674derivat 58

Scorul pe grupe

  • Evaluare43
  • Randamente57
  • Calitate64
  • Bilanț și datorie26
  • Creștere16

Interval de valoare estimat

Jos
9,72
USD pe acțiune
Mijloc
11,38
USD pe acțiune
Sus
13,40
USD pe acțiune
Preț: 10,06 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: 13,1 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 11,6 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 2,09 – 23,33 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · colegi insuficienți
  • Colegi: P/E2,09 – 3,48 (Mijloc 2,86)
    4 firme folosite · multiplul median 18,0x · quartile 13,1x – 21,9x
    EZPW, FCFS, SPH, WINA
  • Dividende actualizate (DDM)17,35 – 23,33 (Mijloc 19,90)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Retail-Miscellaneous Retail (SIC 5900)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 42/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate7,6 %43 (pe interval fix)11 %
Marja netă · Calitate1,4 %64 (față de colegi)7 %
Conversia profitului în FCF · Calitate329,7 %100 (pe interval fix)7 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere3,8 %32 (pe interval fix)9 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere-25,6 %0 (pe interval fix)9 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie2,8x35 (pe interval fix)11 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,8x3 (pe interval fix)4 %
P/E (TTM) · Evaluare63,3x20 (față de colegi)11 %
EV/EBITDA · Evaluare9,7x48 (pe interval fix)11 %
Randament FCF · Evaluare5,3 %66 (pe interval fix)9 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente1,9 %28 (pe interval fix)7 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente0,0 %100 (pe interval fix)4 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie26/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere16/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate64/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente57/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare43/100 · 3/3 factori cu valoare

Memo

Savers Value Village, Inc. (SVV). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-07-04.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,7 mld USD în 2026; marjă netă 1,4 %; ROE 5,7 %; datorie netă/EBITDA 2,8x.

Intervalul de valoare estimat este 9,72–13,40 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 11,38 USD, prețul de 10,06 USD lasă un potențial de 13,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 11,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 42/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Conversia profitului în FCF: 329,7 %
  • Rata de distribuire (FCF): 0,0 %

Ce o infirmă

  • CAGR EPS 3 ani: -25,6 %
  • Lichiditatea curentă: 0,8x
  • P/E (TTM): 63,3x
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 1,9 %
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Acoperirea dobânzilor.

Față de mediana verticalei

Retail-Miscellaneous Retail (SIC 5900) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 12 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
63,3x
mediana verticalei 20,9x
peste mediană (+202,2 %)
EV/EBITDA
9,7x
mediana verticalei —
P/S
0,9x
mediana verticalei 1,1x
sub mediană (−16,8 %)
P/B
3,5x
mediana verticalei 1,8x
peste mediană (+96,4 %)
ROE
5,7 %
mediana verticalei -4,7 %
peste mediană
Marja netă
1,4 %
mediana verticalei -0,6 %
peste mediană
Marja EBIT
7,7 %
mediana verticalei 1,4 %
peste mediană (+445,6 %)
Venituri an/an
—
mediana verticalei 6,9 %
Datorie netă/EBITDA
2,8x
mediana verticalei 4,4x
sub mediană (−36,0 %)
Randament dividend
13,1 %
mediana verticalei 0,4 %
peste mediană (+2.920,1 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
FCFSFirstcash Holdings, Inc.8,3 mld20,918,2 %9,5 %+8,0 %+22 % / +73 %
REALTheRealReal, Inc.1,7 mld——-1,4 %+15,4 %−6 % / +500 %
SVVSavers Value Village, Inc.1,5 mld63,35,7 %1,4 %indisponibil+20 % / −37 %
SPHSuburban Propane Partners LP1,1 mld7,3—9,4 %+7,9 %−12 % / +0 %
WINAWinmark Corporation987,7 mil24,8—45,1 %+5,9 %−32 % / −35 %
TMSTeamshares Inc344,7 mil—-6,7 %—indisponibil−54 % / indisponibil
PLBYPlayboy, Inc.164,1 mil609,512,4 %0,2 %+4,1 %−29 % / +161 %
LIVELIVE VENTURES Inc22,9 mil—-2,8 %-0,6 %−5,9 %−19 % / −70 %
WBUYWebuy Global Ltd1,3 mil—-160,3 %-45,3 %−63,0 %−66 % / −100 %
NEXRNexera Technologies Ltd62,0 mii—-43,2 %-21,8 %+23,0 %−100 % / −100 %
POMPOMDOCTOR Ltd———-32,7 %indisponibil−98 % / indisponibil
WSHPWeShop Holdings Ltd——-946,5 %-14.972,7 %−67,3 %−98 % / indisponibil
EZPWEzcorp, Inc.—15,114,7 %10,0 %+9,7 %+53 % / +260 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SVV din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
5,99
Randament total -40 % · Pe an -40 %
10,60
Randament total 5 % · Pe an 5 %
15,97
Randament total 59 % · Pe an 59 %
3 ani
5,74
Randament total -43 % · Pe an -17 %
11,43
Randament total 14 % · Pe an 4 %
18,91
Randament total 88 % · Pe an 23 %
5 ani
5,49
Randament total -45 % · Pe an -11 %
12,32
Randament total 22 % · Pe an 4 %
22,40
Randament total 123 % · Pe an 17 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 2,86
  • Marja netă± 2,00
  • Creșterea anuală a veniturilor± 1,65
  • Diluare anuală± 0,17

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Savers Value Village este cel mai mare operator de magazine second-hand cu scop lucrativ din Statele Unite și Canada, care achiziționează bunuri uzate de la organizații nonprofit partenere și le vinde prin magazine cu prețuri mici. În 2026, compania își extinde rețeaua de magazine și testează o platformă proprietară de stabilire a prețurilor, iar aceste schimbări ar putea susține marjele pe termen lung dacă ritmul de creștere se menține.

SWOT

Puncte tari

  • Compania este lider în sectorul de thrift cu scop lucrativ, cu o rețea mare de magazine și relații extinse cu organizațiile partenere. Modelul de aprovizionare local este greu de replicat de concurenți 1.
  • Clienții fideli din programul de fidelizare generează o parte mare din vânzările cu amănuntul, ceea ce oferă stabilitate și date utile pentru prețuri 1.
  • Investițiile în procesare automatizată și în platforma de prețuri pot îmbunătăți randamentul vânzărilor pe unitatea de bun procesat 12.

Puncte slabe

  • Compania depinde de cantitatea și calitatea bunurilor donate, iar lipsa contractelor pe termen lung cu organizațiile partenere poate face aprovizionarea mai incertă 1.
  • Datoria este semnificativă, iar costurile cu dobânzile și condițiile contractuale pot limita flexibilitatea financiară 12.
  • Creșterea costurilor cu forța de muncă și cu asigurările poate reduce marjele, iar rotația personalului în magazine și centre de procesare rămâne o provocare 1.

Oportunități

  • Piața second-hand este fragmentată și are potențial de creștere, iar multe regiuni din SUA sunt slab acoperite de magazine de acest tip 1.
  • Extinderea platformei de prețuri în întreaga rețea și scăderea costurilor cu dobânzile ar putea sprijini creșterea marjelor 23.
  • Procesarea offsite și deschiderea de magazine în formate mai mici pot permite creșterea în zone cu spațiu comercial limitat 1.

Amenințări

  • Scăderea cheltuielilor discreționare ale consumatorilor ar putea afecta cererea și vânzările magazinelor 1.
  • Concurența crescută pentru bunuri uzate din partea altor magazine și platforme online poate reduce volumul donațiilor disponibile 1.
  • Riscurile de securitate cibernetică, reglementările privind datele personale și evenimentele neprevăzute pot perturba operațiunile și pot crește costurile 1.

Riscuri

  • Dependența de donațiiridicat

    Afacerea se bazează pe obținerea unei cantități suficiente de bunuri uzate de calitate, la prețuri bune. Dacă aprovizionarea scade, vânzările și profitabilitatea ar putea fi afectate 1.

  • Datorie și condiții de finanțaremediu

    Compania are datorii semnificative care trebuie plătite, iar condițiile împrumuturilor limitează unele operațiuni. Creșterea ratelor de dobândă ar putea crești costurile 12.

  • Costul forței de muncămediu

    Salariile și beneficiile angajaților sunt în creștere, iar compania nu poate garanta că veniturile vor crește în același ritm, ceea ce ar putea reduce profitabilitatea 1.

  • Securitate cibernetică și datemediu

    Atacurile cibernetice și încălcările datelor pot perturba activitatea și pot afecta reputația. Reglementările privind datele personale sunt complexe și se schimbă în mai multe țări 1.

  • Control de către acționarul principalscăzut

    Compania este controlată de fonduri gestionate de Ares Management, ale căror interese pot diferi de ale altor acționari, iar prețul acțiunilor poate fi volatil 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă interesul pentru second-hand continuă să crească, compania ar putea beneficia de o rețea de magazine deja mare și de un model de aprovizionare greu de copiat 1.
  • Creșterea vânzărilor în magazinele existente și maturizarea noilor locații ar putea sprijini îmbunătățirea marjelor, potrivit ghidajului actualizat 23.
  • Platforma ThriftIQ și alte investiții în eficiență ar putea reduce costurile și crește randamentul vânzărilor pe măsură ce se extind 2.

Ce ar strica teza

  • Dacă cheltuielile discreționare ale consumatorilor scad, vânzările ar putea încetini, mai ales în magazinele noi, care încă nu au atins maturitatea 1.
  • Concurența pentru donații ar putea crește costurile de aprovizionare și ar putea reduce marjele, mai ales dacă relațiile cu organizațiile partenere se deteriorează 1.
  • Datoria existentă și costurile de refinanțare ar putea limita flexibilitatea companiei dacă rezultatele operaționale nu se îmbunătățesc suficient 12.

De urmărit

  • Rezultatele trimestriale și ritmul creșterii vânzărilor în magazinele comparabileQ3 2026
  • Evoluția marjei EBITDA ajustate față de ținta de revenire la un nivel ridicat2027
  • Actualizarea ghidajului pentru anul fiscal 2026 și planul de deschidere a magazinelornext 10-K
  • Extinderea platformei ThriftIQ în toate magazinele din SUA și Canada2028

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Savers Value Village își desfășoară activitatea prin lanțul de magazine second-hand din Statele Unite, Canada și Australia, sub mai multe branduri, inclusiv Savers și Value Village. Compania achiziționează textile, încălțăminte, articole de uz casnic și cărți de la organizații nonprofit partenere, pe care le procesează, le prețuiește și le expune în magazine, unde prețul mediu de vânzare este de aproximativ 5 USD 1. Restul bunurilor nevândute sunt comercializate către clienți en-gros pentru reutilizare sau reciclare, iar programul de fidelizare contribuie semnificativ la vânzările cu amănuntul 1.

Modelul de aprovizionare se bazează pe donații locale, prin donații la fața locului în magazine, puncte GreenDrop și livrări delegate. Compania arată că aceste canale, care sunt și cele mai ieftine, au crescut ca pondere în cantitatea procesată în al doilea trimestru al anului fiscal 2026 2. Procesarea descentralizată, prin centre offsite și sisteme automatizate pentru cărți, permite deschiderea de magazine în locații care nu pot susține procesarea locală 1.

Strategia pe termen lung se sprijină pe trei piloni: extinderea rețelei de magazine, inovația (inclusiv platforma ThriftIQ pentru prețuri) și alocarea disciplinată a capitalului, care include reducerea datoriei și răscumpărări de acțiuni 13. Ghidajul pentru anul fiscal 2026 prevede vânzări nete între 1,77 și 1,79 miliarde USD și un EBITDA ajustat între 265 și 275 milioane USD 3.

Segmente

Vânzări en-gros și reutilizare

Textilele care nu se mai potrivesc pentru magazine sunt vândute în cantități mari către clienți en-gros din întreaga lume, care le refolosesc sau le transformă în alte produse textile sau fibre 1. Această activitate recuperează o parte din costul de achiziție al bunurilor.

Extindere și magazine noi

Compania a deschis 26 de magazine noi în anul fiscal 2025 și a ajuns la 375 de magazine până la 4 iulie 2026 12. Ghidajul pentru 2026 prevede aproximativ 25 de deschideri noi, iar prima unitate din Carolina de Nord a avut o inaugurare deosebită 3.

Piața în context

Compania activează pe piața second-hand, descrisă ca fiind mare, fragmentată și în creștere, care face parte din piața generală de retail 1. Peste 90% dintre consumatorii nord-americani au interacționat cu un magazin second-hand, prin cumpărare sau donație 1. Cererea pentru bunuri uzate a crescut în diverse grupe de vârstă, ceea ce sprijină extinderea companiei.

Piața este însă expusă la competiție pentru bunuri uzate, din partea altor magazine second-hand, a magazinelor în consignație și a platformelor online 1. Dacă cheltuielile discreționare ale consumatorilor scad, cererea ar putea fi afectată, iar conducerea a menționat incertitudinea macroeconomică legată de politicile comerciale și tarifele 1.

Tendințe

  • Creșterea interesului pentru second-handvânt din spate

    Consumatorii devin tot mai receptivi la cumpărăturile de bunuri uzate, iar compania sugerează că adoptarea acestui model susține traficul și implicarea clienților 1. Dacă tendința se păstrează, ar putea sprijini creșterea vânzărilor în magazinele existente.

  • Incertitudine macroeconomică și tarifevânt din față

    Conducerea a notat că mediul economic este incert, inclusiv din cauza politicilor comerciale și a tarifelor, iar consumatorii pot reduce cheltuielile discreționare în perioade nefavorabile 1. Compania spune că nu este afectată direct de tarife din cauza modelului de aprovizionare local.

  • Concurență pentru bunuri uzatevânt din față

    Creșterea popularității second-hand atrage mai mulți concurenți pe achiziția de bunuri donate, ceea ce poate crește costurile sau reduce volumul disponibil 1. Efectul depinde de capacitatea companiei de a menține relațiile cu organizațiile partenere.

  • Inovația în prețuri și eficiențămixt

    Platforma ThriftIQ, lansată în 58 de magazine, a crescut profitul brut cu aproximativ 100 de puncte de bază în magazinele pilot și a redus timpul de instruire al personalului 2. Dacă extinderea reușește, ar putea susține marjele pe măsură ce noile magazine ajung la maturitate.

Poziția concurențială

Compania concurează cu operatori de magazine second-hand non-profit, cu lanțuri for-profit mai mici, cu magazine de retail cu prețuri mici și cu platforme online pentru bunuri uzate 1. Sectorul for-profit este format în general din lanțuri mici, sub 40 de locații, iar compania afirmă că este de aproape zece ori mai mare decât următorul operator for-profit 1.

Concurența pentru bunuri uzate se dă pe calitatea și cantitatea donațiilor locale, iar avantajul companiei se bazează pe rețeaua extinsă de organizații partenere, pe care o consideră greu de egalat în industrie 1. Compania nu are contracte pe termen lung cu aceste organizații, ceea ce ar putea face relația mai vulnerabilă.

  • Operatori for-profit de thrift din SUA și Canada

    Lanțuri mai mici, de sub 40 de locații, care concurează pentru clienți și pentru bunuri donate, potrivit sursei 1.

  • Magazine non-profit de second-hand

    Rețele descentralizate, administrate de capitole locale, care concurează pentru clienți și pentru donații 1.

  • Magazine de retail cu prețuri mici și off-price

    Retailerii de valoare concurează pentru cheltuielile clienților, potrivit documentului 1.

  • Platforme online pentru bunuri uzate

    Marketplace-urile online și retailerii digitali concurează pentru aceleași bunuri donate și pentru clienți 1.

Știri și depuneri

Din presă

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-01-03 · SEC / Savers Value Village, Inc. · 20 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-07-04 · SEC / Savers Value Village, Inc. · 06 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Savers Value Village, Inc. · 06 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.