olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Royalty Pharma plc RPRX

Pharmaceutical Preparations · SIC 2834 · Verticală: Pharmaceutical Preparations (SIC 2834)

66,40USD−0,18 % · 1 ziÎnchidere 03 nov. 2026

Royalty Pharma plc (RPRX) este cel mai mare cumpărător de royalty-uri din biofarmaceutică, cu un portofoliu de peste 35 de produse comerciale și încasări de 3,3 miliarde USD din Portfolio Receipts în 2025. În primul semestru din 2026 compania a ridicat ghidajul pentru Portfolio Receipts la 3,4-3,5 miliarde USD. Structura de venit depinde de câteva produse mari, în special franciza de fibroză chistică a Vertex.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 03 nov. 2026, acțiunea Royalty Pharma plc (RPRX) costa 66,40 USD (−0,18 % într-o zi), cu capitalizare 25,8 mld USD, P/E 37,6 pe un EPS diluat de 1,76 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,37 %, beta 0,25, interval pe 52 de săptămâni 37,84–67,18 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 674,1 mil USD (+16,5 % an/an), profit net de 17,9 mil USD (−44,4 % an/an), EPS diluat 0,04 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
25,8 mld USD
acțiuni la 10 nov. 2020
P/E (TTM)
37,6
EPS diluat TTM 1,76 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
2,66 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
1,37 %
DPS 12 luni 0,91
Beta (2 ani)
0,25
Volatilitate (1 an) 24 %
Interval 52 săpt.
37,8467,18

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
71,4
supracumpărat (≥ 70)
Bollinger (20, 2)
54,54 – 69,16
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,81 · lățimea benzii 23,6 %
SMA 50 / 200
60,48 / 53,49
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
2,11 / 1,57
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+16,2 %−2,0 %+18,2 pp—
3 luni+15,5 %−2,2 %+17,7 pp—
6 luni+31,6 %+4,3 %+27,4 pp—
De la început de an+71,8 %+10,6 %+61,3 pp—
1 an+78,0 %+10,5 %+67,6 pp+23,1 %
3 ani+137,6 %+73,7 %+63,9 pp+37,3 %
5 ani+67,8 %+61,7 %+6,1 pp—
Scădere maximă (1 an)
−12,1 %
04 sept. 2026 → 08 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−45,6 %
17 aug. 2022 → 19 dec. 2024
Creștere anuală compusă (5 ani)
+10,9 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
674,1 mil USD
+16,5 % an/an
Profit net
17,9 mil USD
−44,4 % an/an
EPS diluat
0,04
−42,9 % an/an
netă / operațională
2,7 % / 19,7 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri564,7 mil593,6 mil568,2 mil578,7 mil609,3 mil622,0 mil630,6 mil674,1 mil
Cercetare și dezvoltare500,0 mii500,0 mii50,5 mil300,5 mil50,5 mil50,5 mil39,8 mil97,9 mil
Profit operațional735,1 mil361,5 mil534,2 mil209,8 mil427,2 mil388,4 mil563,0 mil133,1 mil
Cheltuieli cu dobânzile66,5 mil65,8 mil65,3 mil68,7 mil79,6 mil94,2 mil93,7 mil93,6 mil
Profit înainte de impozit806,4 mil334,4 mil434,4 mil92,6 mil444,2 mil355,9 mil468,3 mil81,5 mil
Impozit pe profit00000000
Profit net544,0 mil208,2 mil239,3 mil32,2 mil288,2 mil214,2 mil294,7 mil17,9 mil
EPS diluat1,210,35 ≈0,550,070,670,38 ≈0,670,04
Flux de numerar operațional703,6 mil ≈742,5 mil596,1 mil364,0 mil ≈702,6 mil ≈827,1 mil718,2 mil728,5 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni97,0 mil ≈52,6 mil708,8 mil291,6 mil ≈146,5 mil ≈80,5 mil50,1 mil44,6 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 14 trimestre (min 12,4, mediană 19,5, max 31,8; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri1,8 mld1,8 mld2,1 mld2,3 mld2,2 mld2,4 mld2,3 mld2,4 mld
Venituri an/anindisponibil+1,1 %+17,0 %+7,9 %−2,3 %+5,2 %−3,9 %+5,1 %
Profit net1,4 mld2,3 mld975,0 mil619,7 mil42,8 mil1,1 mld859,0 mil770,9 mil
Profit net an/anindisponibil+70,5 %−58,5 %−36,4 %−93,1 %+2.549,5 %−24,3 %−10,2 %
EPS diluatindisponibilindisponibil1,321,490,102,531,911,78
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil+12,9 %−93,3 %+2.430,0 %−24,5 %−6,8 %
netă %76,8 %129,4 %45,9 %27,1 %1,9 %48,2 %37,9 %32,4 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
618,7 mil USD
Datorie financiară
9,0 mld USD
Datorie netă
8,3 mld USD
Capitaluri proprii
9,7 mld USD
Active totale
19,6 mld USD
Datorie / capitaluri
0,92x
Lichiditate curentă
2,40x
ROE
7,7 %
ROA
4,1 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
2,4 mld
2024
2,3 mld
2025
2,4 mld

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
52,0 mil
2024
2,0 mil
2025
452,0 mil

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
1,5 mld
2024
1,3 mld
2025
1,6 mld

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
187,2 mil
2024
225,5 mil
2025
307,7 mil

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
1,7 mld
2024
1,3 mld
2025
1,3 mld

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
0
2024
0
2025
0

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Profit net
2023
1,1 mld
2024
859,0 mil
2025
770,9 mil

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
2,53
2024
1,91
2025
1,78

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
602,9 mil
2024
594,1 mil
2025
564,5 mil

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,80
2024
0,84
2025
—

SEC (XBRL)· 12 feb. 2025verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
477,0 mil
2024
929,0 mil
2025
618,7 mil

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Active curente
2023
1,3 mld
2024
1,8 mld
2025
1,5 mld

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
—
2024
0
2025
924,6 mil

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 15 feb. 2023verificat

Active totale
2023
16,4 mld
2024
18,2 mld
2025
19,6 mld

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
15,2 mil
2024
13,4 mil
2025
19,4 mil

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
0
2024
997,8 mil
2025
380,0 mil

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
6,1 mld
2024
6,6 mld
2025
8,6 mld

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
161,4 mil
2024
1,3 mld
2025
636,2 mil

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
6,3 mld
2024
7,9 mld
2025
9,9 mld

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
10,1 mld
2024
10,3 mld
2025
9,7 mld

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
3,0 mld
2024
2,8 mld
2025
2,5 mld

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-2,1 mld
2024
-2,7 mld
2025
-1,6 mld

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-2,1 mld
2024
361,1 mil
2025
-1,2 mld

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
304,8 mil
2024
229,7 mil
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
5,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
2,1 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
2,3 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
20,7 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-10,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
162,1 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
-4,6 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
-6,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
161,1 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
6,2 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
59,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
32,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
8,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
4,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
8,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROCE
7,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
51,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
8,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,9x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
4,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,8x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
1,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
3,0 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
25,8 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
33,9 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
31,6x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
37,6x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul profitului
2,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
2,6x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
10,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
22,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/Venit
13,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
1,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
1,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 47 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

66,40 USD

03 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 25,8 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
25,8 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
37,6x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
2,6x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
8,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
32,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
5,1 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
1,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Acoperire și prospețime

25/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 10 nov. 2020
Sursă: SEC (XBRL)publicat 05 aug. 2026
verificat 895derivat 76

Scorul pe grupe

  • Evaluare22
  • Randamente18
  • Calitate52
  • Bilanț și datorie65
  • Creștere59

Interval de valoare estimat

Jos
17,58
USD pe acțiune
Mijloc
25,30
USD pe acțiune
Sus
35,18
USD pe acțiune
Preț: 66,40 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -61,9 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -162,4 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 11,04 – 55,52 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E24,12 – 55,52 (Mijloc 37,94)
    8 firme folosite · multiplul median 21,5x · quartile 13,7x – 31,5x
    ABT, ALNY, BMY, PFE, REGN, UTHR, VRTX, ZTS
  • Dividende actualizate (DDM)11,04 – 14,84 (Mijloc 12,66)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Pharmaceutical Preparations (SIC 2834)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 47/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate8,7 %33 (față de colegi)17 %
Marja netă · Calitate32,1 %83 (față de colegi)10 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere2,1 %17 (pe interval fix)14 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere161,1 %100 (pe interval fix)14 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie4,2x41 (pe interval fix)10 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,8x100 (pe interval fix)7 %
P/E (TTM) · Evaluare37,6x22 (față de colegi)17 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente1,2 %18 (pe interval fix)10 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie65/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere59/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate52/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial18/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial22/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Royalty Pharma plc (RPRX). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,4 mld USD în 2025; creștere an/an 5,1 %; marjă netă 32,1 %; ROE 8,5 %.

Intervalul de valoare estimat este 17,58–35,18 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 25,30 USD, prețul de 66,40 USD lasă un potențial de -61,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -162,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 47/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns, valuation. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 32,1 %
  • CAGR EPS 3 ani: 161,1 %
  • Lichiditatea curentă: 2,8x

Ce o infirmă

  • CAGR venituri 3 ani: 2,1 %
  • P/E (TTM): 37,6x
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 1,2 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Pharmaceutical Preparations (SIC 2834) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 12 firme

Doar firmele cu capitalizarea între 3,1 mld și 197,9 mld (de 8 ori mai mici sau mai mari decât compania); 363 din verticală au rămas în afară.

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
37,6x
mediana verticalei 21,5x
peste mediană (+75,0 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 20,2x
P/S
10,2x
mediana verticalei 4,2x
peste mediană (+140,7 %)
P/B
2,6x
mediana verticalei 5,9x
sub mediană (−55,7 %)
ROE
8,5 %
mediana verticalei 13,7 %
sub mediană (−38,3 %)
Marja netă
32,1 %
mediana verticalei 16,2 %
peste mediană (+98,5 %)
Marja EBIT
59,6 %
mediana verticalei 17,1 %
peste mediană (+249,2 %)
Venituri an/an
5,1 %
mediana verticalei 3,3 %
peste mediană (+53,5 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -0,1x
Randament dividend
1,4 %
mediana verticalei 2,5 %
sub mediană (−45,6 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
ABTAbbott Laboratories190,6 mld30,612,4 %13,9 %+5,7 %−15 % / +5 %
PFEPfizer Inc171,0 mld42,74,4 %6,3 %−1,6 %+17 % / −2 %
VRTXVertex Pharmaceuticals Inc134,6 mld34,220,8 %30,7 %+8,9 %+22 % / +50 %
BMYBristol-Myers Squibb Company126,1 mld13,744,1 %18,5 %−0,2 %+25 % / +25 %
TEVATeva Pharmaceutical Industries Limited48,9 mld97,66,6 %3,6 %+4,3 %+56 % / +327 %
ZTSZoetis Inc.34,3 mld13,764,4 %27,5 %+2,3 %−35 % / −53 %
ROIVRoivant Sciences Ltd.26,0 mld—-6,2 %-3.535,0 %−71,6 %+73 % / +277 %
UTHRUnited Therapeutics Corporation25,8 mld21,519,3 %41,6 %+10,6 %+24 % / +151 %
RPRXRoyalty Pharma plc25,8 mld37,68,5 %32,1 %+5,1 %+78 % / +138 %
INSMInsmed Inc22,9 mld—-72,5 %-39,9 %+66,7 %−50 % / +317 %
VTRSViatris Inc.21,7 mld—-23,6 %-23,9 %−3,0 %+77 % / +106 %
ALNYAlnylam Pharmaceuticals, Inc.21,4 mld8,1126,6 %52,8 %+65,2 %−65 % / −5 %
REGNRegeneron Pharmaceuticals, Inc.—21,514,9 %28,5 %+1,0 %+25 % / +18 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru RPRX din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
45,57
Randament total -30 % · Pe an -30 %
80,66
Randament total 23 % · Pe an 23 %
121,63
Randament total 85 % · Pe an 85 %
3 ani
42,08
Randament total -33 % · Pe an -12 %
84,01
Randament total 32 % · Pe an 10 %
139,40
Randament total 116 % · Pe an 29 %
5 ani
38,86
Randament total -36 % · Pe an -8 %
87,51
Randament total 40 % · Pe an 7 %
159,78
Randament total 152 % · Pe an 20 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 21,00
  • Marja netă± 14,70
  • Creșterea anuală a veniturilor± 12,36
  • Diluare anuală± 1,24

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (04 nov. 2026), 8-K (04 nov. 2026 · rezultate).

Pe scurt

Royalty Pharma plc (RPRX) este cel mai mare cumpărător de royalty-uri din biofarmaceutică, cu un portofoliu de peste 35 de produse comerciale și încasări de 3,3 miliarde USD din Portfolio Receipts în 2025 1. În primul semestru din 2026 compania a ridicat ghidajul pentru Portfolio Receipts la 3,4-3,5 miliarde USD 3. Structura de venit depinde de câteva produse mari, în special franciza de fibroză chistică a Vertex 1.

SWOT

Puncte tari

  • Poziția de lider pe piața royalty-urilor, cu o cotă mare a tranzacțiilor și a celor de dimensiune mare, oferă avantaj de scară și acces la oportunități 1.
  • Portofoliul este diversificat pe produse și arii terapeutice, iar durata lungă a brevetelor susține fluxurile de numerar pe termen lung 1.
  • Modelul de royalty-uri nu impune costuri fixe de cercetare sau producție, ceea ce face fluxurile de numerar relativ predictibile 1.

Puncte slabe

  • Veniturile contabile sunt volatile, deoarece ajustările non-cash ale prognozelor de vânzări pot genera cheltuieli sau venituri mari fără legătură directă cu încasările 1.
  • Concentrarea pe câteva produse, în special pe franciza Vertex, expune compania la riscuri specifice acelor produse 1.
  • Finanțarea prin îndatorare crește riscul în cazul în care royalty-urile nu generează suficient flux de numerar pentru dobânzi 1.

Oportunități

  • Creșterea volumului de noi terapii și a cheltuielilor de cercetare ar putea genera noi oportunități de royalty-uri 1.
  • Piața din China și licențierile către companii farmaceutice globale reprezintă o sursă de oportunități pe termen lung 1.
  • Dacă aprobările de noi indicații se materializează, încasările din produsele existente ar putea crește peste ghidaj 3.

Amenințări

  • Concurența generică pentru produse mature poate reduce rapid încasările din royalty-uri, așa cum s-a văzut la Promacta 3.
  • Eșecurile clinice sau întârzierile în aprobări pot diminua randamentele așteptate la produsele în dezvoltare 1.
  • Creșterea costului împrumuturilor sau restricțiile din contractele de credit pot limita capacitatea de a face noi achiziții 1.

Riscuri

  • Dependența de vânzările produselor marketerilorridicat

    Încasările depind de vânzările unor terți, iar reducerea vânzărilor din orice motiv poate micșora sau întârzia plățile 1.

  • Concentrarea pe franciza Vertexridicat

    Franciza de fibroză chistică reprezintă o parte mare din venituri, iar orice problemă de piață sau de brevet afectează rezultatele companiei 1.

  • Risc de dezvoltare pentru produse în stadiu incipientmediu

    Achizițiile de royalty-uri pe produse neaprobate pot pierde valoare dacă autoritățile nu aprobă terapia sau dacă piața nu o acceptă 1.

  • Îndatorare și dobânzimediu

    Finanțarea prin datorie crește costul capitalului și poate restrânge dividendele sau răscumpărările de acțiuni dacă fluxul de numerar scade 1.

  • Volatilitatea contabilăscăzut

    Ajustările non-cash ale fluxurilor estimate pot produce rezultate raportate foarte diferite de încasările reale 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Compania ar putea continua să crească dacă achizițiile noi se adaugă la o bază de royalty-uri deja extinsă, iar ghidajul ridicat pentru 2026 se confirmă 3.
  • Poziția dominantă în tranzacțiile mari și piața în creștere ar putea susține randamente bune pentru investitorii pe termen lung 1.
  • Reducerea costurilor operaționale după internalizare ar putea îmbunătăți marja din Portfolio Receipts în anii următori 3.

Ce ar strica teza

  • Dacă un produs mare, precum cele din franciza Vertex, pierde exclusivitatea sau vânzările scad, încasările ar putea scădea semnificativ 1.
  • Veniturile raportate sunt volatile, iar investitorii ar putea reacționa la ajustări contabile care nu reflectă numerar imediat 1.
  • Îndatorarea ridicată ar putea limita capacitatea de achiziție sau de returnare a capitalului dacă dobânzile cresc sau fluxurile scad 1.

De urmărit

  • Evoluția încasărilor din produsele mature afectate de concurența genericănext 10-Q
  • Volumul și valoarea noilor tranzacții de royalty-uriQ3 2026
  • Plata dobânzilor și nivelul datoriei după rambursarea împrumutuluinext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (04 nov. 2026), 8-K (04 nov. 2026 · rezultate).

Afacerea

Royalty Pharma, fondată în 1996, își construiește modelul pe achiziția de royalty-uri, adică dreptul contractual la un procent din vânzările brute ale unui medicament, fără costuri de cercetare, producție sau comercializare 1. În 2025, compania a generat 3,3 miliarde USD din Portfolio Receipts și a alocat 2,6 miliarde USD pentru noi achiziții, a plătit dividende și distribuții de 511,9 milioane USD și a răscumpărat acțiuni de 1,2 miliarde USD 1. Din punct de vedere contabil, majoritatea royalty-urilor sunt tratate ca active financiare, astfel că veniturile raportate pot fluctua mult față de încasările în numerar 1. În trimestrul al doilea din 2026, încasările din royalty-uri au crescut cu 14% până la 768 milioane USD, iar compania a ridicat ghidajul anual 3.

Portofoliul este diversificat pe produse, arii terapeutice și companii farmaceutice, iar nicio linie nu a depășit 26% din Portfolio Receipts în 2025 1. Durata medie ponderată a portofoliului este de aproximativ 13 ani, iar o parte din royalty-uri nu au limită de timp 1. Compania se prezintă ca un alocator de capital cu o strategie de creștere compusă, care preferă active cu flux de numerar de lungă durată 1. Din decembrie 2025, achizițiile au inclus și cote suplimentare din royalty-ul Evrysdi 3.

În mai 2025 compania și-a internalizat gestionarea, prin achiziția entității care administra activitatea anterior, ceea ce a eliminat taxa de management extern 13. Costurile operaționale și profesionale au scăzut ca pondere din Portfolio Receipts, de la 8,9% în 2025, iar ghidajul pentru 2026 se așteaptă la o reducere a acestui procent 3. Plățile de dobândă pentru 2026 sunt estimate între 350 și 360 milioane USD 3.

Segmente

Franciza de fibroză chistică (Vertex)

Cel mai mare royalty al companiei, cu 917 milioane USD încasări în 2025 din vânzări de 11.725 milioane USD ale produselor Vertex 1. Reprezintă aproximativ 35% din veniturile totale din royalty-uri, iar expirarea brevetelor pentru Trikafta este așteptată abia în 2037 1.

Produse de oncologie și neurologie

Acest grup include Xtandi, Imbruvica, Voranigo, Trodelvy, Imdelltra și Tysabri, unele cu creștere puternică în trimestrul al doilea din 2026, precum Voranigo sau Tysabri 3. Declinul Imbruvica și generalizarea concurenței pentru Promacta arată riscul de erodare a royalty-urilor mature 3.

Tendințe

  • Creșterea cheltuielilor de cercetare în biofarmaceuticăvânt din spate

    Compania estimează că universitățile, companiile neprofitabile și cele profitabile vor cheltui peste 4 trilioane USD în R&D în următorul deceniu, ceea ce ar putea genera noi royalty-uri 1. Aceasta este o sursă de cerere pentru finanțare nediluativă.

  • Lansări de produse noi și extinderi de indicațiivânt din spate

    Aprobările recente, precum Trodelvy în prima linie pentru cancerul mamar triplu negativ și Imdelltra în cancerul pulmonar cu celule mici, extind veniturile royalty-urilor 3. Dacă aceste extinderi se accelerează, încasările ar putea crește mai rapid decât prognozele actuale 3.

  • Erodarea royalty-urilor la produse maturevânt din față

    Concurența generică pentru Promacta și declinul Imbruvica au redus încasările din trimestrul al doilea din 2026, iar alte produse mature ar putea urma aceeași traiectorie 3. Aceasta este o presiune constantă asupra veniturilor.

  • Dobânzi și îndatoraremixt

    Compania folosește împrumuturi pentru a finanța achizițiile, iar costul dobânzilor a crescut în ultimii ani 1. Creșterea ratelor dobânzii ar putea reduce fluxul de numerar disponibil, deși în 2026 dobânda plătită este ghidată la 350-360 milioane USD 13.

Poziția concurențială

Piața royalty-urilor este concentrată, iar compania își adjudecă majoritatea tranzacțiilor mari, dar concurenții sunt activi pe segmentul mai mic și în licențierile din China 1. Concurența pentru achiziții ar putea crește prețurile și ar putea reduce randamentele așteptate 1.

Presiunea competitivă vine și din partea companiilor farmaceutice care se finanțează direct sau din parteneriate tradiționale, deși royalty-urile sunt tot mai văzute ca alternativă 1. Dacă biotehnologiile vor prefera tot mai des royalty-urile sintetice, cererea ar putea crește și competiția pentru aceleași active 1.

  • Cel mai apropiat concurent din tranzacțiile de royalty-uri

    Compania menționează un concurent apropiat, fără a-l numi, cu tranzacții de aproximativ 5,5 miliarde USD între 2020 și 2025 1.

  • Alți investitori în royalty-uri și fonduri specializate

    Sursele nu identifică numele acestora, dar descriu existența unor participanți mai mici care concurează pe tranzacții de dimensiune medie 1.

  • Companii farmaceutice care finanțează intern

    Marile companii farmaceutice pot concura prin finanțare proprie sau prin parteneriate, ca alternativă la royalty-uri 1.

  • Fonduri de capital pentru biotehnologie

    Investitorii de capital de risc și fondurile specializate pot oferi finanțare alternativă start-up-urilor din biotehnologie 1.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 10 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 04 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Royalty Pharma plc · 11 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Royalty Pharma plc · 05 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Royalty Pharma plc · 05 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Royalty Pharma plc (RPRX): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw