olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Roivant Sciences Ltd. ROIV

Pharmaceutical Preparations · SIC 2834 · Verticală: Pharmaceutical Preparations (SIC 2834)

36,04USD+0,42 % · 1 ziÎnchidere 03 nov. 2026

Roivant Sciences este o companie biofarmaceutică care dezvoltă medicamente prin entități subsidiare numite « Vants » și care nu are încă produse comerciale aprobate. Interesul actual vine din apropierea lansării brepocitinib în dermatomiozită, dintr-un portofoliu de studii cu rezultate așteptate în a doua jumătate a anului 2026, și dintr-o poziție de numerar de 3,9 miliarde USD la 30 iunie 2026.

La închiderea din 03 nov. 2026, acțiunea Roivant Sciences Ltd. (ROIV) costa 36,04 USD (+0,42 % într-o zi), cu capitalizare 26,0 mld USD, beta 0,92, interval pe 52 de săptămâni 19,87–41,81 USD. Ultimul trimestru raportat (T1 2027): venituri de 1,4 mil USD (−33,5 % an/an), profit net de -189,8 mil USD, EPS diluat -0,26 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
26,0 mld USD
acțiuni la 31 iul. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,39 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
-1,08 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,92
Volatilitate (1 an) 45 %
Interval 52 săpt.
19,8741,81

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
49,5
neutru
Bollinger (20, 2)
32,85 – 38,15
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,60 · lățimea benzii 14,9 %
SMA 50 / 200
36,63 / 31,63
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,11 / -0,05
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+0,9 %−2,0 %+2,9 pp—
3 luni+4,2 %−2,2 %+6,4 pp—
6 luni+27,3 %+4,3 %+23,0 pp—
De la început de an+66,1 %+10,6 %+55,5 pp—
1 an+83,9 %+10,5 %+73,4 pp+23,1 %
3 ani+288,4 %+73,7 %+214,7 pp+37,3 %
5 ani+360,3 %+61,7 %+298,6 pp—
Scădere maximă (1 an)
−20,2 %
09 sept. 2026 → 13 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−79,2 %
20 dec. 2021 → 12 mai 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+35,7 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q1 2027 · 30 iun. 2026

Venituri
1,4 mil USD
−33,5 % an/an
Profit net
-189,8 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
-0,26
indisponibil an/an
netă / operațională
-13.164,8 % / -25.380,9 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26Q4 '26Q1 '27
Venituri4,5 mil9,0 mil7,6 mil2,2 mil1,6 mil2,0 mil2,5 mil1,4 mil
Cercetare și dezvoltare143,1 mil141,6 mil145,2 mil152,9 mil164,6 mil165,4 mil198,9 mil202,0 mil
Profit operațional-341,7 mil-274,4 mil-285,0 mil-284,9 mil-306,2 mil-339,2 mil415,2 mil-366,0 mil
Amortizare și depreciere4,8 mil ≈2,9 mil ≈1,4 mil1,1 mil921,0 mii ≈691,0 mii ≈638,0 mii600,0 mii
Profit înainte de impozit-224,4 mil-234,5 mil-203,1 mil-269,3 mil-159,0 mil-290,4 mil454,1 mil-294,6 mil
Impozit pe profit12,5 mil-25,6 mil49,3 mil4,6 mil7,0 mil23,3 mil98,4 mil-4,0 mil
Profit net-230,2 mil169,4 mil-206,5 mil-223,4 mil-113,5 mil-265,9 mil303,0 mil-189,8 mil
EPS diluat-0,310,23-0,29 ≈-0,33-0,17-0,380,42 ≈-0,26
Flux de numerar operațional-266,8 mil ≈-207,3 mil ≈-172,6 mil-204,4 mil-185,7 mil ≈-196,5 mil ≈-163,8 mil-270,5 mil
Investiții (capex)996,0 mii ≈1,8 mil ≈811,0 mii4,0 mil7,8 mil ≈-4,9 mil ≈1,3 mil419,0 mii
Răscumpărări de acțiuni106,1 mil ≈243,3 mil ≈295,4 mil208,3 mil0 ≈0 ≈—206,7 mil

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20212022⚠ 2023202420252026
Venituri23,8 mil55,3 mil31,5 mil32,7 mil29,1 mil8,3 mil
Venituri an/anindisponibil+132,3 %—+3,8 %−11,2 %−71,6 %
Profit net-809,2 mil-845,3 mil-1,0 mld4,3 mld-172,0 mil-299,8 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibil—indisponibil−104,0 %indisponibil
EPS diluatindisponibil-1,26-1,425,23-0,24-0,54
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil—indisponibil−104,6 %indisponibil
netă %-3.400,9 %-1.528,9 %-3.200,2 %13.294,2 %-592,0 %-3.629,2 %
Flux de numerar liber-557,9 mil-695,2 mil-856,1 mil-766,7 mil-844,1 mil-758,6 mil

Seria se rupe înainte de 2023: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2026 · 31 mar. 2026

Numerar
1,4 mld USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
5,3 mld USD
Active totale
5,7 mld USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
18,37x
ROE
-5,7 %
ROA
-5,4 %
Marja FCF
-9.183,5 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2024
32,7 mil
2025
29,1 mil
2026
8,3 mil

SEC (XBRL)· 20 mai 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2024
439,9 mil
2025
550,4 mil
2026
681,8 mil

SEC (XBRL)· 20 mai 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2024
687,4 mil
2025
—
2026
—

SEC (XBRL)· 30 mai 2024verificat

Profit operațional
2024
4,5 mld
2025
-1,0 mld
2026
-515,1 mil

SEC (XBRL)· 20 mai 2026verificat

Amortizare și depreciere
2024
22,0 mil
2025
14,1 mil
2026
3,3 mil

SEC (XBRL)· 20 mai 2026verificat

EBITDA
2024
4,5 mld ≈
2025
-989,2 mil ≈
2026
-511,7 mil ≈

SEC (XBRL)· 20 mai 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2024
34,8 mil
2025
—
2026
—

SEC (XBRL)· 30 mai 2024verificat

Profit înainte de impozit
2024
4,6 mld
2025
-681,6 mil
2026
-264,6 mil

SEC (XBRL)· 20 mai 2026verificat

Impozit pe profit
2024
21,5 mil
2025
48,2 mil
2026
133,3 mil

SEC (XBRL)· 20 mai 2026verificat

Profit net
2024
4,3 mld
2025
-172,0 mil
2026
-299,8 mil

SEC (XBRL)· 20 mai 2026verificat

EPS diluat
2024
5,23
2025
-0,24
2026
-0,54

SEC (XBRL)· 20 mai 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2024
831,0 mil
2025
725,4 mil
2026
693,9 mil

SEC (XBRL)· 20 mai 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2024
6,5 mld
2025
2,7 mld
2026
1,4 mld

SEC (XBRL)· 20 mai 2026verificat

Creanțe
2024
—
2025
—
2026
—

SEC (XBRL)· 21 sept. 2021verificat

Stocuri
2024
35,3 mil
2025
—
2026
—

SEC (XBRL)· 30 mai 2024verificat

Active curente
2024
6,7 mld
2025
5,0 mld
2026
5,2 mld

SEC (XBRL)· 20 mai 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
15,3 mil
2025
12,1 mil
2026
12,0 mil

SEC (XBRL)· 20 mai 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2024
137,8 mil
2025
—
2026
—

SEC (XBRL)· 30 mai 2024verificat

Active totale
2024
7,2 mld
2025
5,4 mld
2026
5,7 mld

SEC (XBRL)· 20 mai 2026verificat

Datorii comerciale
2024
14,0 mil
2025
23,7 mil
2026
18,0 mil

SEC (XBRL)· 20 mai 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2024
12,0 mil
2025
—
2026
—

SEC (XBRL)· 30 mai 2024verificat

Datorie pe termen lung
2024
430,6 mil
2025
—
2026
—

SEC (XBRL)· 30 mai 2024verificat

Datorii curente
2024
266,8 mil
2025
149,4 mil
2026
281,2 mil

SEC (XBRL)· 20 mai 2026verificat

Datorii totale
2024
774,0 mil
2025
249,7 mil
2026
416,3 mil

SEC (XBRL)· 20 mai 2026verificat

Capital propriu
2024
6,4 mld
2025
5,2 mld
2026
5,3 mld

SEC (XBRL)· 20 mai 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2024
-765,3 mil
2025
-839,5 mil
2026
-750,3 mil

SEC (XBRL)· 20 mai 2026verificat

Investiții (capex)
2024
1,4 mil
2025
4,6 mil
2026
8,2 mil

SEC (XBRL)· 20 mai 2026verificat

Flux de numerar liber
2024
-766,7 mil ≈
2025
-844,1 mil ≈
2026
-758,6 mil ≈

SEC (XBRL)· 20 mai 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2024
5,2 mld
2025
-1,8 mld
2026
-682,3 mil

SEC (XBRL)· 20 mai 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
419,4 mil
2025
-1,2 mld
2026
134,2 mil

SEC (XBRL)· 20 mai 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2024
0
2025
1,3 mld
2026
—

SEC (XBRL)· 29 mai 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-71,6 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR venituri 3 ani
-36,0 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR venituri 5 ani
-19,1 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
-7.876,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
-7.914,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
-3.535,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
-10.901,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
-6,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-5,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-11,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită

Lichiditate

Lichiditatea curentă
16,7x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
4,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-816,5 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
4,6 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
-821,1 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
26,0 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-1,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
6,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
3.456,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-3,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
1,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

36,04 USD

03 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 26,0 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
26,0 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
6,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-6,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
-3.535,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-71,6 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

31/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 iul. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 06 aug. 2026
verificat 811derivat 74

Scorul pe grupe

33 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Pharmaceutical Preparations (SIC 2834)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate-3.535,0 %0 (față de colegi)19 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere-36,0 %0 (pe interval fix)25 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie16,7x100 (pe interval fix)13 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-3,2 %0 (pe interval fix)25 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente1,9 %28 (pe interval fix)19 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial28/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

ROIVANT SCIENCES LTD. (ROIV). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 8,3 mil USD în 2026; creștere an/an -71,6 %; marjă netă -3 535,0 %; ROE -6,2 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 16,7x

Ce o infirmă

  • Marja netă: -3 535,0 %
  • CAGR venituri 3 ani: -36,0 %
  • Randament FCF: -3,2 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 1,9 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Pharmaceutical Preparations (SIC 2834) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 12 firme

Doar firmele cu capitalizarea între 3,4 mld și 216,4 mld (de 8 ori mai mici sau mai mari decât compania); 363 din verticală au rămas în afară.

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 26,0x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 20,2x
P/S
3.456,3x
mediana verticalei 4,2x
peste mediană (+81.763,6 %)
P/B
6,2x
mediana verticalei 5,4x
peste mediană (+14,2 %)
ROE
-6,2 %
mediana verticalei 13,7 %
sub mediană (−145,3 %)
Marja netă
-3.535,0 %
mediana verticalei 23,0 %
sub mediană (−15.482,3 %)
Marja EBIT
-7.914,8 %
mediana verticalei 19,5 %
sub mediană (−40.688,0 %)
Venituri an/an
-71,6 %
mediana verticalei 4,7 %
sub mediană (−1.626,1 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -0,1x
Randament dividend
—
mediana verticalei 2,4 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
ABTAbbott Laboratories190,6 mld30,612,4 %13,9 %+5,7 %−15 % / +5 %
PFEPfizer Inc171,0 mld42,74,4 %6,3 %−1,6 %+17 % / −2 %
VRTXVertex Pharmaceuticals Inc134,6 mld34,220,8 %30,7 %+8,9 %+22 % / +50 %
BMYBristol-Myers Squibb Company126,1 mld13,744,1 %18,5 %−0,2 %+25 % / +25 %
TEVATeva Pharmaceutical Industries Limited48,9 mld97,66,6 %3,6 %+4,3 %+56 % / +327 %
ZTSZoetis Inc.34,3 mld13,764,4 %27,5 %+2,3 %−35 % / −53 %
ROIVRoivant Sciences Ltd.26,0 mld—-6,2 %-3.535,0 %−71,6 %+84 % / +288 %
UTHRUnited Therapeutics Corporation25,8 mld21,519,3 %41,6 %+10,6 %+24 % / +151 %
RPRXRoyalty Pharma plc25,8 mld37,68,5 %32,1 %+5,1 %+66 % / +145 %
INSMInsmed Inc22,9 mld—-72,5 %-39,9 %+66,7 %−50 % / +317 %
VTRSViatris Inc.21,7 mld—-23,6 %-23,9 %−3,0 %+77 % / +106 %
ALNYAlnylam Pharmaceuticals, Inc.21,4 mld8,1126,6 %52,8 %+65,2 %−65 % / −5 %
REGNRegeneron Pharmaceuticals, Inc.—21,514,9 %28,5 %+1,0 %+25 % / +18 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ROIV din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Roivant Sciences este o companie biofarmaceutică care dezvoltă medicamente prin entități subsidiare numite « Vants » și care nu are încă produse comerciale aprobate. Interesul actual vine din apropierea lansării brepocitinib în dermatomiozită, dintr-un portofoliu de studii cu rezultate așteptate în a doua jumătate a anului 2026, și dintr-o poziție de numerar de 3,9 miliarde USD la 30 iunie 2026 23.

    SWOT

    Puncte tari

    • Compania are o poziție de numerar solidă și un model de afaceri bazat pe subsidiare care distribuie riscul și stimulează echipele de management.
    • Portofoliul include mai multe programe în faze avansate, cu studii de faza 3 și rezultate pozitive anterioare, ceea ce reduce dependența de un singur produs.
    • Compania și-a demonstrat capacitatea de a încheia acorduri de licențiere și de a valorifica litigii privind brevete.

    Puncte slabe

    • Compania nu are încă produse comerciale aprobate și pierderile operaționale continuă.
    • Structura cu subsidiare parțial deținute creează complexitate în raportarea rezultatelor și în alocarea capitalului.
    • Cheltuielile generale și administrative sunt ridicate în raport cu veniturile, iar remunerația pe termen lung generează costuri semnificative.

    Oportunități

    • Aprobarea și lansarea brepocitinib în dermatomiozită ar putea deschide primul flux comercial semnificativ al companiei.
    • Rezultatele așteptate în uveita non-infecțioasă, lupusul cutanat și hipertensiunea pulmonară ar putea extinde potențialul comercial al portofoliului.
    • Plata suplimentară condiționată de apelul împotriva Moderna și procesele internaționale împotriva Pfizer și BioNTech ar putea aduce venituri neașteptate.

    Amenințări

    • Eșecul unui studiu important sau o întârziere a aprobării ar putea reduce valoarea mai multor programe simultan.
    • Concurenții cu resurse mai mari ar putea obține aprobări sau active similare mai rapid.
    • Presiunile de reglementare și de rambursare asupra prețurilor ar putea limita veniturile viitoare.

    Riscuri

    • Dependența de aprobările de reglementareridicat

      Compania nu are produse comerciale, iar fluxurile de venituri depind de aprobarea candidaților de medicamente de către autoritățile de reglementare.

    • Litigii privind brevetele LNPmediu

      Rezultatul proceselor împotriva Pfizer și BioNTech este incert, iar cuantumul plăților depinde de decizii judecătorești și de apeluri.

    • Structura cu subsidiarescăzut

      Acționarii minoritari ai subsidiarelor pot avea interese diferite, iar deciziile de capital ar putea genera tensiuni între entități.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă brepocitinib este lansat în dermatomiozită și se transformă într-un produs comercial, compania ar putea diversifica rapid veniturile și reduce dependența de numerarul existent.
    • Mai multe studii cu rezultate așteptate în a doua jumătate a anului 2026 ar putea confirma potențialul portofoliului și ar putea deschide noi indicații.
    • Modelul de licențiere și subsidiare permite companiei să își extindă portofoliul fără a depinde de un singur program.

    Ce ar strica teza

    • Dacă lansarea brepocitinib întârzie sau vânzările sunt slabe, pierderile operaționale ar putea continua și ar putea reduce numerarul disponibil în timp.
    • Eșecul unor studii importante, precum cel din uveită sau din lupusul cutanat, ar putea diminua încrederea investitorilor în portofoliu.
    • Veniturile viitoare din litigii sunt condiționate de apeluri și de hotărâri judecătorești, deci ar putea fi mai mici sau mai întârziate decât se estimează.

    De urmărit

    • Decizia FDA și lansarea comercială a brepocitinib în dermatomiozită3Q 2026
    • Rezultatele studiului de faza 3 CLARITY în uveita non-infecțioasă2H 2026

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Compania nu are în prezent produse comerciale și nu se așteaptă să obțină venituri din vânzări de produse până la aprobările de reglementare, deci veniturile din anul fiscal 2026 au fost minime 1. Cheltuielile operaționale sunt dominate de cercetare și dezvoltare și de cheltuielile generale, iar pierderile netе au continuat și în primul trimestru al anului fiscal 2027 13. Veniturile au provenit din licențe și din servicii de tehnologie, iar un câștig din litigiul cu Moderna a influențat rezultatul fiscal 2026 1.

    Structura de capital este caracterizată de subsidiare cu acționari minoritari, cum sunt Immunovant și Arbutus, ceea ce face ca pierderile să fie împărțite între Roivant și participanții nerezidenți 13. Compania a repurchiat acțiuni în primul trimestru al anului fiscal 2027 și a declarat că numerarul susține o autonomie financiară până la profitabilitate 23.

    Segmente

    Pulmovant (mosliciguat)

    Pulmovant dezvoltă mosliciguat, un activator inhalator sGC, pentru hipertensiunea pulmonară asociată cu boală pulmonară interstițială. Studiul de faza 2 PHocus a înscris pacienți iar rezultatele topline sunt așteptate în a doua jumătate a anului calendaristic 2026 13.

    Piața în context

    Piața vizată include afecțiuni autoimune și inflamatorii cu nevoi medicale nesatisfăcute, precum dermatomiozita, cu aproximativ 70.000 de pacienți adulți în SUA, și sarcoidoza cutanată, cu aproximativ 40.000 de adulți afectați 12. În uveita non-infecțioasă, tratamentele aprobate sunt limitate, iar la pacienții tratați cu adalimumab rata de eșec sau recidivă este de aproximativ 50% 1.

    Mărimea reală a veniturilor viitoare depinde de aprobările de reglementare, de prețul și de rambursarea produselor, iar compania arată că încă nu are vânzări comerciale 1. Litigiile privind tehnologia LNP cu Moderna, Pfizer și BioNTech reprezintă o sursă separată de venituri potențiale din licențe și despăgubiri, dar cu resurse incerte 12.

    Tendințe

    • Lansarea brepocitinib în dermatomiozităvânt din spate

      Dacă FDA aprobă brepocitinib și lansarea are loc până la sfârșitul lui septembrie 2026, compania ar putea începe să genereze primele venituri din vânzări de produse, ceea ce ar schimba structura financiară 13.

    • Costuri de cercetare în creșterevânt din față

      Cheltuielile de cercetare și dezvoltare cresc odată cu extinderea studiilor și a programelor din portofoliu, iar acest lucru poate reduce rezerva de numerar dacă rezultatele întârzie 13.

    • Litigii cu privire la tehnologia LNPmixt

      Acordul cu Moderna și procesele în curs împotriva Pfizer și BioNTech ar putea aduce plăți suplimentare, dar rezultatul depinde de hotărârile instanțelor și de apelurile în curs 12.

    • Presiunea asupra prețurilor medicamentelorvânt din față

      Activitatea de comercializare depinde de acceptarea prețurilor și de rambursarea de către plătitorii terți, un factor care ar putea limita veniturile dacă condițiile sunt restrictive 1.

    Poziția concurențială

    În dermatomiozită, tratamentele existente includ IVIg, aprobat de FDA, iar în uveita non-infecțioasă singurul tratament modern aprobat este adalimumab 1. Compania face față concurenței pentru active de licențiat, deoarece alți jucători, cu resurse financiare sau tehnice mai mari, urmăresc aceleași oportunități 1.

    În sarcoidoza cutanată și lichenul planopilar nu există în prezent terapii moderne aprobate, ceea ce oferă un avantaj potențial primului produs care obține aprobarea, dar și competiția cu tratamente off-label rămâne relevantă 12.

    • Arbutus BiopharmaABUS

      Companie listată public cu drepturi în tehnologia LNP, care împarte cu Genevant rezultatele litigiilor de brevete.

    • PfizerPFE

      Companie mare din industria farmaceutică, parte în litigiul LNP și licențiator al brepocitinibului către Priovant.

    • ModernaMRNA

      Companie de vaccinuri mRNA care a ajuns la un acord de peste două miliarde de dolari cu Genevant și Arbutus.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-03-31 · SEC / Roivant Sciences Ltd. · 20 mai 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Roivant Sciences Ltd. · 06 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Roivant Sciences Ltd. · 06 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Roivant Sciences Ltd. (ROIV): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw