olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Sabre Corporation SABR

Services-Computer Programming, Data Processing, Etc. · SIC 7370 · Verticală: Services-Computer Programming, Data Processing, Etc. (SIC 7370)

1,68USD−3,45 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Sabre este o platformă tehnologică globală care conectează furnizorii de călătorii cu agențiile și corporațiile prin marketplace-ul său B2B și oferă companiilor aeriene software de rezervare și operare. În al doilea trimestru din 2026 veniturile au crescut cu 4%, în timp ce compania își reafirmă ghidajul pentru anul, într-un context în care conflictul din Orientul Mijlociu și prețurile mai mari ale combustibilului au presat volumele de rezervări aeriene.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Sabre Corporation (SABR) costa 1,68 USD (−3,45 % într-o zi), cu capitalizare 678,4 mil USD, randament al dividendului 0,00 %, beta 1,86, interval pe 52 de săptămâni 0,82–2,33 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 738,4 mil USD (+3,2 % an/an), profit net de -25,5 mil USD (−103,0 % an/an), EPS diluat -0,06 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
678,4 mil USD
acțiuni la 30 oct. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,39 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
-23,24 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
0,00 %
DPS 12 luni 0,00
Beta (2 ani)
1,86
Volatilitate (1 an) 85 %
Interval 52 săpt.
0,822,33

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
44,2
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
1,45 – 1,89
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,52 · lățimea benzii 26,3 %
SMA 50 / 200
1,95 / 1,74
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,08 / -0,11
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−13,0 %−5,9 %−7,0 pp—
3 luni−25,0 %−4,6 %−20,4 pp—
6 luni−18,8 %+0,2 %−19,1 pp—
De la început de an+23,5 %+7,4 %+16,1 pp—
1 an−16,0 %+8,2 %−24,2 pp−28,1 %
3 ani−52,9 %+68,4 %−121,4 pp−4,5 %
5 ani−83,1 %+56,5 %−139,6 pp—
Scădere maximă (1 an)
−56,5 %
07 nov. 2025 → 24 feb. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−93,1 %
16 feb. 2022 → 24 feb. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−29,9 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
738,4 mil USD
+3,2 % an/an
Profit net
-25,5 mil USD
−103,0 % an/an
EPS diluat
-0,06
−103,0 % an/an
netă / operațională
-3,5 % / 14,8 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri644,9 mil702,1 mil687,1 mil715,2 mil666,5 mil760,3 mil712,0 mil738,4 mil
Costul vânzărilor265,6 mil305,5 mil296,4 mil313,1 mil292,1 mil335,0 mil310,5 mil316,4 mil
Cheltuieli generale și de vânzare142,5 mil130,0 mil129,2 mil140,5 mil157,8 mil134,0 mil137,7 mil136,4 mil
Profit operațional46,1 mil91,4 mil89,1 mil93,6 mil21,3 mil115,9 mil92,8 mil109,4 mil
Amortizare și depreciere26,6 mil25,5 mil25,5 mil ≈27,0 mil ≈27,9 mil26,5 mil27,0 mil ≈27,0 mil ≈
Profit înainte de impozit-84,8 mil-15,0 mil-109,8 mil-10,4 mil-104,1 mil-2,0 mil-24,7 mil-29,3 mil
Impozit pe profit-12,5 mil-11,6 mil91,3 mil-58,5 mil-4,8 mil-11,4 mil11,7 mil-3,3 mil
Profit net-74,7 mil35,5 mil-256,5 mil848,5 mil-102,9 mil8,0 mil-36,2 mil-25,5 mil
EPS diluat-0,19 ≈0,09-0,651,98-0,26 ≈0,02-0,09-0,06
Flux de numerar operațional—-80,6 mil——————
Investiții (capex)14,7 mil16,9 mil22,3 mil ≈20,3 mil ≈23,5 mil21,2 mil26,4 mil ≈22,9 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri3,9 mld4,0 mld1,3 mld1,7 mld2,5 mld2,6 mld2,7 mld2,8 mld
Venituri an/an+7,5 %+2,8 %−66,4 %+26,6 %+50,2 %+4,1 %+3,9 %+1,0 %
Profit net337,5 mil158,6 mil-1,3 mld-928,5 mil-435,4 mil-527,6 mil-278,8 mil524,6 mil
Profit net an/an+39,2 %−53,0 %−908,6 %indisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat1,220,57-4,45-2,96-1,40-1,56-0,731,34
EPS diluat an/an+40,2 %−53,3 %−880,7 %indisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %8,7 %4,0 %-96,1 %-55,0 %-17,2 %-20,0 %-10,2 %18,9 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
791,6 mil USD
Datorie financiară
4,3 mld USD
Datorie netă
3,6 mld USD
Capitaluri proprii
-1,0 mld USD
Active totale
4,5 mld USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,07x
ROE
indisponibil
ROA
11,5 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
2,6 mld
2024
2,7 mld
2025
2,8 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
1,1 mld
2024
1,1 mld
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
1,6 mld ≈
2024
1,6 mld ≈
2025
1,6 mld ≈

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026derivat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
582,9 mil
2024
576,0 mil
2025
557,4 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
32,2 mil
2024
241,8 mil
2025
295,5 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
121,2 mil
2024
109,5 mil
2025
105,9 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
153,4 mil ≈
2024
351,4 mil ≈
2025
401,4 mil ≈

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
447,9 mil
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 15 feb. 2024verificat

Profit înainte de impozit
2023
-457,9 mil
2024
-267,4 mil
2025
-239,2 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
33,6 mil
2024
4,1 mil
2025
16,3 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Profit net
2023
-527,6 mil
2024
-278,8 mil
2025
524,6 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
-1,56
2024
-0,73
2025
1,34

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
346,6 mil
2024
383,7 mil
2025
391,7 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 17 feb. 2023verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
648,2 mil
2024
724,5 mil
2025
791,6 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
343,4 mil
2024
286,6 mil
2025
311,9 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Active curente
2023
1,2 mld
2024
1,2 mld
2025
1,3 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
2,4 mld
2024
2,4 mld
2025
2,4 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
376,1 mil
2024
315,3 mil
2025
284,9 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Active totale
2023
4,7 mld
2024
4,6 mld
2025
4,5 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
231,8 mil
2024
243,0 mil
2025
260,0 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
4,0 mil
2024
230,2 mil
2025
245,7 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
4,8 mld
2024
4,8 mld
2025
4,1 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
914,7 mil
2024
1,1 mld
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
-1,4 mld
2024
-1,6 mld
2025
-1,0 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Investiții (capex)
2023
80,9 mil
2024
79,5 mil
2025
82,9 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-110,0 mil
2024
-29,6 mil
2025
—

SEC (XBRL)· 20 feb. 2025verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-94,2 mil
2024
39,6 mil
2025
-685,8 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 17 feb. 2023verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 18 feb. 2022verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
1,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
3,0 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
15,7 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
22,2 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
56,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
15,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBIT
11,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
-5,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
ROA
-3,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: capitalul investit e micșorat de răscumpărări, iar ROIC ar ieși mare fără să spună ceva
ROCE
9,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
3,8 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
8,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Datorie / capital propriu
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,2x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea imediată
0,6x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
indisponibil
lipsesc date de intrare
Investiții (capex)
94,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
50 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de plată (DPO)
65 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
678,4 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
4,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-23,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
P/S
0,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
10,0x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBIT
13,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/Venit
1,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

4 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neatractiv

Scor: 36 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

score < 40

Preț de închidere

1,68 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 678,4 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
678,4 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
EV/EBITDA
10,0x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Marja netă
-5,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
1,0 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

30/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 30 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 05 nov. 2026
verificat 2006derivat 138

Scorul pe grupe

  • Evaluare47
  • Creștere19
  • Bilanț și datorie23
  • Calitate56

Interval de valoare estimat

Jos
0,19
USD pe acțiune
Mijloc
5,17
USD pe acțiune
Sus
16,23
USD pe acțiune
Preț: 1,68 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: 207,9 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 67,5 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,00 – 18,09 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/Venit0,00 – 18,09 (Mijloc 0,14)
    16 firme folosite · multiplul median 1,3x · quartile 0,5x – 3,9x
    BMBL, DOCN, FDS, FLUT, GMM, GOOGL, GRND, HCAT, MTCH, PPLI, RXT, SNAP, SST, TEAD, TRIP, WB
  • Colegi: EV/EBITDA0,38 – 14,38 (Mijloc 10,20)
    7 firme folosite · multiplul median 17,6x · quartile 8,8x – 21,4x
    APP, DOCN, FDS, FLUT, GMM, GRND, WB
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Computer Programming, Data Processing, Etc. (SIC 7370)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neatractiv · Scor 36/100

FactorValoareScorPondere folosită
Marja brută · Calitate56,4 %41 (pe interval fix)14 %
Marja EBIT · Calitate11,8 %76 (față de colegi)11 %
Marja FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere3,0 %12 (pe interval fix)23 %
Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere1,0 %32 (față de colegi)11 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie8,4x20 (față de colegi)9 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,2x26 (pe interval fix)9 %
EV/Venit · Evaluare1,5x47 (față de colegi)23 %
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie23/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Creștere19/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate56/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/1 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial47/100 · 1/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Sabre Corporation (SABR). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,8 mld USD în 2025; creștere an/an 1,0 %; marjă netă -5,4 %; datorie netă/EBITDA 8,4x.

Intervalul de valoare estimat este 0,19–16,23 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 5,17 USD, prețul de 1,68 USD lasă un potențial de 207,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 67,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 36/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns, valuation. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja EBIT: 11,8 %

Ce o infirmă

  • CAGR venituri 3 ani: 3,0 %
  • Datorie netă / EBITDA: 8,4x
  • Lichiditatea curentă: 1,2x
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Marja FCF, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari.

Față de mediana verticalei

Services-Computer Programming, Data Processing, Etc. (SIC 7370) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 19,1x
EV/EBITDA
10,0x
mediana verticalei 18,6x
sub mediană (−46,5 %)
P/S
0,2x
mediana verticalei 1,4x
sub mediană (−82,7 %)
P/B
—
mediana verticalei 1,7x
ROE
—
mediana verticalei -7,0 %
Marja netă
-5,4 %
mediana verticalei -9,5 %
peste mediană
Marja EBIT
11,8 %
mediana verticalei -5,8 %
peste mediană
Venituri an/an
1,0 %
mediana verticalei 6,7 %
sub mediană (−85,7 %)
Datorie netă/EBITDA
8,4x
mediana verticalei 0,7x
peste mediană (+1.152,7 %)
Randament dividend
0,0 %
mediana verticalei 1,3 %
sub mediană (−100,0 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
GOOGLAlphabet Inc.3.473,9 mld14,844,3 %50,0 %+15,1 %−12 % / +113 %
APPAppLovin Corporation118,0 mld24,0210,1 %65,9 %+70,0 %−41 % / +850 %
FLUTFlutter Entertainment plc14,4 mld—-14,3 %-7,1 %+16,6 %−60 % / −47 %
FDSFactset Research Systems Inc12,0 mld23,425,5 %21,5 %+6,7 %+23 % / −25 %
SNAPSnap Inc9,0 mld—-6,8 %-2,3 %+10,6 %−34 % / −63 %
MTCHMatch Group, Inc.8,9 mld13,3—20,7 %+0,2 %+18 % / +21 %
DOCNDigitalOcean Holdings, Inc.8,3 mld236,75,1 %3,1 %+15,5 %+59 % / +139 %
GRNDGrindr Inc.2,4 mld26,8108,7 %18,7 %+27,6 %+6 % / +103 %
WBWeibo Corporation1,6 mld3,812,1 %25,6 %+0,1 %−35 % / −36 %
HSTMHealthstream Inc906,7 mil42,65,5 %6,2 %+4,3 %+18 % / +18 %
TRIPTripadvisor, Inc.869,6 mil—-67,3 %-19,7 %+3,1 %−50 % / −59 %
SMWBSimilarweb Ltd.731,4 mil—-129,6 %-11,7 %+13,1 %+7 % / +68 %
BMBLBumble Inc.716,4 mil—-85,9 %-61,8 %−9,9 %+68 % / −57 %
CEVACeva, Inc.691,5 mil—-3,6 %-9,5 %+2,5 %+14 % / +13 %
SABRSabre Corporation678,4 mil——-5,4 %+1,0 %−16 % / −53 %
RXTRackspace Technology, Inc.606,6 mil——-5,9 %−1,9 %+125 % / +89 %
YALAYalla Group Limited403,7 mil6,619,6 %43,3 %+0,7 %−22 % / −8 %
BLNDBlend Labs, Inc.271,6 mil——-14,2 %+6,8 %−64 % / −10 %
MFMindForge Inc.190,2 mil—-167,2 %-222,9 %−49,9 %−82 % / indisponibil
SSTSystem1, Inc.161,9 mil—-581,6 %-50,7 %−22,6 %−53 % / −88 %
HCATHealth Catalyst, Inc.114,2 mil—-84,6 %-74,2 %+1,5 %−50 % / −79 %
DOYUDouYu International Holdings Ltd113,3 mil—-6,8 %-5,3 %−6,7 %−47 % / −47 %
GMMGlobal Mofy Ai Limited24,1 mil—-35,8 %-34,5 %+35,3 %−99 % / −100 %
GOAIEva Live Inc23,6 mil—-58,5 %-39,3 %+82,6 %indisponibil / indisponibil
TEADTeads Holding Co.17,1 mil—-196,2 %-43,3 %+46,1 %−75 % / −95 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SABR din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (05 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (05 nov. 2026).

    Pe scurt

    Sabre este o platformă tehnologică globală care conectează furnizorii de călătorii cu agențiile și corporațiile prin marketplace-ul său B2B și oferă companiilor aeriene software de rezervare și operare. În al doilea trimestru din 2026 veniturile au crescut cu 4% 3, în timp ce compania își reafirmă ghidajul pentru anul, într-un context în care conflictul din Orientul Mijlociu și prețurile mai mari ale combustibilului au presat volumele de rezervări aeriene 23.

    SWOT

    Puncte tari

    • Sabre are o rețea globală de distribuție și un cloud de date de călătorie de mare amploare, ceea ce îi permite să conecteze furnizorii cu cumpărătorii 12. Compania a raportat o creștere a EBITDA ajustat în al doilea trimestru din 2026 și a generat flux de numerar liber pozitiv 3.
    • Platforma SaaS și modelul de venituri recurente pe termen lung oferă o bază predictibilă pentru Airline Technology 1.
    • Gama de produse pentru companii aeriene acoperă rezervări, operațiuni, comerciale și analiză de date, ceea ce face compania greu de înlocuit pentru clienții existenți 1.

    Puncte slabe

    • Veniturile depind în mare măsură de volumul tranzacțiilor aeriene și de cererea de călătorii, iar acestea pot scădea brusc din cauza evenimentelor externe 1.
    • Datoria mare și costurile ridicate ale dobânzilor limitează flexibilitatea financiară și presează fluxul de numerar 13.
    • Veniturile din Airline Technology au scăzut în al doilea trimestru din 2026, ceea ce arată vulnerabilitatea unei părți a portofoliului 3.

    Oportunități

    • Dacă platforma SabreMosaic Airline Technology câștigă adoptare, ar putea genera venituri suplimentare în anii următori 1.
    • Canalul agentic AI și integrările cu platforme externe de AI ar putea deschide noi fluxuri de venituri în turism 13.
    • Creșterea călătoriilor internaționale ar putea îmbunătăți tarifele per rezervare și veniturile pe segmentul Marketplace 1.

    Amenințări

    • Presiunea prețurilor din partea companiilor aeriene și consolidarea lor ar putea reduce taxele și veniturile contractuale 1.
    • Reglementările privind datele personale și restricțiile de la nivel național, inclusiv cele din Rusia, ar putea genera costuri și pierderi de piață 1.
    • Tensiunile geopolitice și prețurile volatile ale combustibilului ar putea încetini cererea de călătorii și volumele de rezervări 2.

    Riscuri

    • Dependența de volumul de călătoriiridicat

      Veniturile urmăresc direct volumul tranzacțiilor din turism, mai ales cel aerian, și pot scădea în urma crizelor, a conflictelor sau a epidemiilor 1.

    • Presiunea din partea companiilor aerieneridicat

      Negocierile de reînnoire a contractelor pot duce la taxe mai mici sau la retragerea conținutului din canalul GDS, cu impact asupra veniturilor 1.

    • Datoria și costul finanțăriimediu

      Refinanțările recente au crescut dobânzile, iar volatilitatea piețelor ar putea îngreuna noi refinanțări 13.

    • Riscuri de reglementare și de datemediu

      Legile privind protecția datelor, cerințele de localizare și sancțiunile internaționale pot crește costurile și limita operațiunile 1.

    • Execuția programelor tehnologicemediu

      Implementările de software complexe pot întârzia sau eșua, cu costuri neprevăzute și pierderi de clienți 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Compania a depășit ghidajul pentru trimestrul al doilea și a ridicat ghidajul pentru EBITDA ajustat și fluxul de numerar liber pentru 2026, ceea ce sugerează o execuție mai bună decât se aștepta 3.
    • Dacă platforma de Airline Technology și canalul agentic AI câștigă adoptare, veniturile ar putea diversifica activitatea față de volumul aerian 13.
    • Programul de eficientizare ar putea menține costurile stabile, ceea ce ar putea sprijini marjele pe măsură ce veniturile cresc 2.

    Ce ar strica teza

    • Rezervările aeriene au încetinit din cauza conflictului din Orientul Mijlociu și a prețurilor mai mari la combustibil, iar aceste presiuni ar putea continua 2.
    • Veniturile din Airline Technology au scăzut în trimestrul al doilea, iar datoria mare ar putea limita capacitatea de investiții și de refinanțare 13.
    • Presiunea companiilor aeriene și a agențiilor pentru taxe mai mici ar putea reduce marjele dacă noile contracte nu sunt favorabile 1.

    De urmărit

    • Îndeplinirea ghidajului pentru rezervările aeriene și veniturile din T3 și T4 2026Q4 2026
    • Evoluția veniturilor Airline Technology și adoptarea SabreMosaic2027
    • Realizarea fluxului de numerar liber de aproximativ negativ 65 milioane USD pentru 2026next 10-K
    • Costurile totale ale programului de eficientizare și efectul asupra costurilor SG&A2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (05 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (05 nov. 2026).

    Afacerea

    Sabre își descrie activitatea drept un marketplace business-to-business pentru călătorii, numit Sabre Mosaic Marketplace, care reunește furnizori precum companii aeriene, hoteluri, companii de închiriere auto și operatori de croaziere cu agenții de turism online, agenții offline, companii de management al călătoriilor și departamente corporate 1. Din 2026 segmentele de venituri se numesc Marketplace și Airline Technology, denumiri care înlocuiesc Distribution și IT Solutions 2. Compania raportează un singur segment reportabil, după vânzarea activității Hospitality Solutions în 2025 1.

    Modelul de venituri se bazează în mare parte pe taxe per tranzacție pentru rezervările efectuate prin sistemul global de distribuție, plătite de furnizorul de călătorie și de agenție conform contractelor lor 1. Airline Technology include contracte SaaS și hosted cu taxe de implementare, taxe de utilizare recurente, licențe software și servicii profesionale, de obicei cu termene între trei și zece ani 1. Sabre a lansat în 2024 platforma SabreMosaic Airline Technology pentru retailing de oferte și comenzi 1.

    Compania s-a prezentat în 2026 drept un lider tehnologic AI-native, care susține că performanța sa a depășit în primul semestru pe cea a industriei și că își extinde poziția în canalul de călătorii bazat pe Agentic AI 23. Dacă ritmul de creștere al rezervărilor și al ofertelor AI se menține, aceasta ar putea sprijini obiectivele de flux de numerar liber ale companiei 3.

    Segmente

    Marketplace

    Marketplace include tarifele pentru rezervările de avion, hotel și alte produse de călătorie procesate prin rețeaua globală de distribuție, plus produse de agenție precum plăți și media 12. În al doilea trimestru din 2026 veniturile Marketplace au ajuns la 577 milioane USD, cu o creștere de 6% 3.

    Airline Technology

    Airline Technology cuprinde sisteme de rezervare pentru companii aeriene cu costuri mari și mici, produse comerciale și operaționale, soluții de agenție și date analitice, livrate în principal prin SaaS și modele găzduite 12. În al doilea trimestru din 2026 veniturile au scăzut cu 4%, până la 135 milioane USD, din cauza unui recul al veniturilor din licențe și din alte venituri 3.

    Piața în context

    Piața în care activează Sabre este distribuția globală de călătorii, unde volumul tranzacțiilor aeriene și hoteliere determină cea mai mare parte a veniturilor companiei 1. Compania notează că creșterea volumului de distribuție aeriană s-a nivelat în ultimii ani și că regiunea Americii de Nord reprezintă cea mai mare parte a rezervărilor facturabile directe 1. Piața este puternic concurențială, cu alte GDS-uri, sisteme locale, platforme controlate de companii aeriene sau de guverne și distribuție directă 1.

    În 2026 presiunile din Orientul Mijlociu și creșterea prețului combustibilului au încetinit creșterea volumelor aeriene, iar compania se așteaptă la o creștere de nivel scăzut până la mediu a rezervărilor aeriene pentru întregul an 2. Dacă această încetinire continuă, ritmul de creștere al pieței ar putea rămâne limitat 2.

    Tendințe

    • Presiune asupra costurilor și a comisioanelor de la furnizorivânt din față

      Companiile aeriene caută să reducă costurile și să-și controleze mai mult distribuția, ceea ce poate duce la negocieri cu taxe mai mici sau la retragerea conținutului din GDS 1. Această presiune ar putea afecta veniturile și marjele dacă contractele nu se reînnoiesc pe condiții similare 1.

    • Creșterea stimulentelor pentru agențiimixt

      Stimulentele pentru agențiile de turism cresc pe măsură ce volumele ating praguri, iar concentrarea agențiilor și a TMC-urilor ar putea reduce numărul de clienți GDS 1. Compania se așteaptă ca aceste creșteri să fie compensate prin creșterea veniturilor, sprijinită de călătoriile internaționale 1.

    • Adoptarea AI și a canalelor agenticevânt din spate

      Sabre investește în soluții generative AI, inclusiv chatbot-uri pentru companiile aeriene și interfețe agentice care se integrează cu platforme AI externe 1. Compania susține că se află într-un ciclu de creștere timpuriu pentru Sabre Mosaic Airline Technology, ceea ce ar putea genera venituri în anii următori 13.

    • Programul de eficientizare a costurilorvânt din spate

      Programul de compensare a inflației urmărește menținerea costurilor tehnologice și SG&A aproape constante față de 2025 până în 2027, prin reduceri de personal și de spații 2. Economiile ar putea sprijini marjele, dar costurile de restructurare vor continua să apară în 2026 2.

    Poziția concurențială

    Sabre concurează cu alte sisteme globale de distribuție, cu sisteme locale de distribuție și cu platforme de călătorii deținute de companii aeriene sau de guverne, dar și cu distribuția directă a furnizorilor 1. Concurența include și noi intrări în spațiul călătoriilor, meta-căutători, agregatori terți și furnizori de IT globali sau regionali, precum și companii aeriene care își dezvoltă tehnologia internă 1.

    Pe segmentul de software pentru companii aeriene, competiția vine de la furnizori specializați pe arii de produs și de la companii aeriene care construiesc soluții proprii 1. Compania notează că trebuie să investească constant pentru a menține viteza și acuratețea serviciilor, iar concurenții pot câștiga teren dacă își adaptează mai repede ofertele 1.

    • Alte sisteme globale de distribuție (GDS)

      Concurenți direcți pentru rezervările agențiilor și ale corporațiilor, care oferă stimulente comparabile pentru agenții 1.

    • Platforme de metasearch și agregatori de călătorii

      Noi intrări care direcționează clienții spre site-urile furnizorilor sau spre agenții online și pot reduce dependența de GDS 1.

    • Furnizori globali și regionali de IT pentru companii aeriene

      Concurează pe software de rezervare, operațiuni și date pentru companii aeriene 1.

    • Companii aeriene cu tehnologie internă

      Pot dezvolta propriile soluții de vânzare și distribuție, reducând cererea pentru produsele Sabre 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Ultima știre din arhiva noastră e din 25 oct. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 05 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

    Depuneri SEC

    • Raport trimestrial05 nov. 2026
    • Raport curent05 nov. 2026
      Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
    • Raport curent14 oct. 2026
      Încetarea unui acord material · Alte evenimente
    • Raport curent28 sept. 2026
      Acord material · Obligație financiară nouă · Item 3.03 · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
    • Raport curent15 sept. 2026
      Alte evenimente · Situații financiare și anexe
    • Raport curent07 aug. 2026
      Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
    • Raport trimestrial06 aug. 2026
    • Raport curent06 aug. 2026
      Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
    • Raport curent20 mai 2026
      Schimbări în conducere
    • Raport curent19 mai 2026
      Acord material · Obligație financiară nouă · Item 3.02 · Alte evenimente · Situații financiare și anexe

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Sabre Corporation · 18 feb. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Sabre Corporation · 06 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Sabre Corporation · 06 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.