olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

C3.ai, Inc. AI

Services-Prepackaged Software · SIC 7372 · Verticală: Services-Prepackaged Software (SIC 7372)

11,96USD+3,64 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

C3.ai este o companie de software pentru inteligență artificială destinată marilor organizații, care oferă o platformă, aplicații industriale și instrumente generative. Compania trece printr-o restructurare după o scădere a veniturilor în anul fiscal 2026, iar cifra de afaceri a trimestrului fiscal 2027 a fost de 52,4 milioane USD, ceea ce arată o posibilă stabilizare, deși pierderile rămân semnificative.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea C3.ai, Inc. (AI) costa 11,96 USD (+3,64 % într-o zi), cu capitalizare 41,9 mil USD, beta 1,99, interval pe 52 de săptămâni 7,76–16,08 USD. Ultimul trimestru raportat (T1 2027): venituri de 52,4 mil USD (−25,5 % an/an), profit net de -92,8 mil USD, EPS diluat -0,60 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
41,9 mil USD
acțiuni la 30 apr. 2021
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -3,08 · TTM până la 31 iul. 2026
E/P (TTM)
-25,76 %
TTM până la 31 iul. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,99
Volatilitate (1 an) 59 %
Interval 52 săpt.
7,7616,08

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
54,7
neutru
Bollinger (20, 2)
11,07 – 12,67
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,56 · lățimea benzii 13,5 %
SMA 50 / 200
11,16 / 10,02
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,23 / 0,31
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+7,8 %−2,0 %+9,8 pp—
3 luni+20,7 %−2,2 %+22,9 pp—
6 luni+24,6 %+4,3 %+20,3 pp—
De la început de an−11,3 %+10,6 %−21,8 pp—
1 an−24,2 %+10,5 %−34,7 pp−4,8 %
3 ani−58,2 %+73,7 %−131,8 pp−1,1 %
5 ani−75,2 %+61,7 %−137,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−51,7 %
10 nov. 2025 → 27 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−84,7 %
09 nov. 2021 → 27 mar. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−24,4 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q1 2027 · 31 iul. 2026

Venituri
52,4 mil USD
−25,5 % an/an
Profit net
-92,8 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
-0,60
indisponibil an/an
netă / operațională
-177,2 % / -187,6 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26Q4 '26Q1 '27
Venituri94,3 mil98,8 mil108,7 mil70,3 mil75,1 mil53,3 mil51,6 mil52,4 mil
Costul vânzărilor36,5 mil40,4 mil41,2 mil43,8 mil44,8 mil44,0 mil40,3 mil35,7 mil
Profit brut57,8 mil58,3 mil67,5 mil26,4 mil30,4 mil9,2 mil11,3 mil16,7 mil
Cercetare și dezvoltare55,7 mil59,4 mil58,4 mil64,7 mil58,4 mil58,8 mil47,3 mil46,5 mil
Profit operațional-75,3 mil-87,6 mil-89,0 mil-124,8 mil-112,1 mil-140,4 mil-121,2 mil-98,3 mil
Amortizare și depreciere3,0 mil ≈3,1 mil ≈3,4 mil3,4 mil3,4 mil ≈3,4 mil ≈3,3 mil3,4 mil
Profit înainte de impozit-65,7 mil-79,9 mil-79,6 mil-116,5 mil-104,4 mil-133,2 mil-115,5 mil-92,6 mil
Impozit pe profit257,0 mii336,0 mii111,0 mii300,0 mii237,0 mii174,0 mii111,0 mii163,0 mii
Profit net-66,0 mil-80,2 mil-79,7 mil-116,8 mil-104,7 mil-133,4 mil-115,6 mil-92,8 mil
EPS diluat-0,52-0,62-0,60 ≈-0,86-0,75-0,94-0,79 ≈-0,60
Flux de numerar operațional-38,7 mil ≈-22,0 mil ≈11,3 mil-33,5 mil-46,5 mil ≈-55,8 mil ≈-54,4 mil2,1 mil
Investiții (capex)815,0 mii ≈362,0 mii ≈938,0 mii760,0 mii386,0 mii ≈439,0 mii ≈323,0 mii8,0 mii

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20192020202120222023202420252026
Venituri91,6 mil156,7 mil183,2 mil252,8 mil266,8 mil310,6 mil389,1 mil250,3 mil
Venituri an/anindisponibil+71,0 %+16,9 %+38,0 %+5,6 %+16,4 %+25,3 %−35,7 %
Profit net-33,3 mil-69,4 mil-55,7 mil-192,1 mil-268,8 mil-279,7 mil-288,7 mil-470,4 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluatindisponibilindisponibilindisponibil-1,84-2,45-2,34-2,24-3,35
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-36,4 %-44,3 %-30,4 %-76,0 %-100,8 %-90,1 %-74,2 %-187,9 %
Flux de numerar liber-41,7 mil-63,6 mil-39,2 mil-90,3 mil-186,2 mil-87,6 mil-44,4 mil-192,1 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2026 · 30 apr. 2026

Numerar
66,2 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
653,8 mil USD
Active totale
816,3 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
6,64x
ROE
-63,0 %
ROA
-51,1 %
Marja FCF
-76,8 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2024
310,6 mil
2025
389,1 mil
2026
250,3 mil

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026verificat

Costul vânzărilor
2024
132,0 mil
2025
153,2 mil
2026
172,9 mil

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026verificat

Profit brut
2024
178,6 mil
2025
235,9 mil
2026
77,4 mil

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2024
201,4 mil
2025
226,4 mil
2026
229,1 mil

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026verificat

Profit operațional
2024
-318,3 mil
2025
-324,4 mil
2026
-498,5 mil

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2024
12,7 mil
2025
12,6 mil
2026
13,6 mil

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026verificat

EBITDA
2024
-305,6 mil ≈
2025
-311,8 mil ≈
2026
-484,9 mil ≈

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026derivat

Profit înainte de impozit
2024
-278,9 mil
2025
-287,7 mil
2026
-469,5 mil

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026verificat

Impozit pe profit
2024
792,0 mii
2025
976,0 mii
2026
822,0 mii

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026verificat

Profit net
2024
-279,7 mil
2025
-288,7 mil
2026
-470,4 mil

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026verificat

EPS diluat
2024
-2,34
2025
-2,24
2026
-3,35

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2024
119,4 mil
2025
129,1 mil
2026
140,5 mil

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2024
167,1 mil
2025
164,4 mil
2026
66,2 mil

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026verificat

Creanțe
2024
130,1 mil
2025
137,2 mil
2026
100,5 mil

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026verificat

Active curente
2024
904,4 mil
2025
904,3 mil
2026
708,0 mil

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
88,6 mil
2025
79,3 mil
2026
66,9 mil

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026verificat

Fond comercial
2024
625,0 mii
2025
625,0 mii
2026
625,0 mii

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026verificat

Active totale
2024
1,0 mld
2025
1,0 mld
2026
816,3 mil

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026verificat

Datorii comerciale
2024
11,3 mil
2025
15,2 mil
2026
5,5 mil

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026verificat

Datorii curente
2024
102,3 mil
2025
131,9 mil
2026
106,6 mil

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026verificat

Datorii totale
2024
164,9 mil
2025
187,6 mil
2026
162,5 mil

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026verificat

Capital propriu
2024
873,4 mil †
2025
838,3 mil †
2026
653,8 mil †

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2024
-62,4 mil
2025
-41,4 mil
2026
-190,2 mil

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026verificat

Investiții (capex)
2024
25,3 mil
2025
3,0 mil
2026
1,9 mil

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026verificat

Flux de numerar liber
2024
-87,6 mil ≈
2025
-44,4 mil ≈
2026
-192,1 mil ≈

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2024
-66,6 mil
2025
16,4 mil
2026
75,1 mil

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
11,3 mil
2025
22,2 mil
2026
17,0 mil

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2024
0
2025
—
2026
—

SEC (XBRL)· 18 iun. 2024verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-35,7 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR venituri 3 ani
-2,1 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR venituri 5 ani
6,4 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
29,1 %
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026
Marja EBITDA
-197,3 %
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026
Marja EBIT
-203,1 %
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026
Marja netă
-192,1 %
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026
Marja FCF
-67,0 %
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026

Randamente

ROE
-59,8 %
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026 · bilanț la 31 iul. 2026
ROA
-48,4 %
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026 · bilanț la 31 iul. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-63,0 %
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026 · bilanț la 31 iul. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
6,2x
calculat olivLawbilanț la 31 iul. 2026
Lichiditatea imediată
1,1x
calculat olivLawbilanț la 31 iul. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-154,6 mil USD
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026
Investiții (capex)
1,2 mil USD
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026
Fluxul de numerar liber
-155,8 mil USD
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
164 zile
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026 · bilanț la 31 iul. 2026
Zile de plată (DPO)
23 zile
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026 · bilanț la 31 iul. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
41,9 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 iul. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-25,8 %
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026
P/B
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 iul. 2026
P/S
0,2x
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026 · bilanț la 31 iul. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-372,1 %
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026 · bilanț la 31 iul. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

4 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

11,96 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 41,9 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
41,9 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 iul. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 iul. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-59,8 %
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026 · bilanț la 31 iul. 2026
Marja netă
-192,1 %
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-35,7 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

28/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 31 iul. 2026
Data ultimului bilanț: 31 iul. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 09 sept. 2026
verificat 843derivat 91

Scorul pe grupe

72 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/Venitindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Prepackaged Software (SIC 7372)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
Marja brută · Calitate29,1 %0 (pe interval fix)15 %
Marja EBIT · Calitate-203,1 %5 (față de colegi)12 %
Marja FCF · Calitate-67,0 %0 (pe interval fix)12 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere-2,1 %0 (pe interval fix)24 %
Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere-35,7 %0 (față de colegi)12 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie6,2x100 (pe interval fix)9 %
EV/Venit · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-372,1 %0 (pe interval fix)18 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate2/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/1 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

C3.ai, Inc. (AI). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-07-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 250,3 mil USD în 2026; creștere an/an -35,7 %; marjă netă -192,1 %; ROE -59,8 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 6,2x

Ce o infirmă

  • Marja brută: 29,1 %
  • Marja EBIT: -203,1 %
  • Marja FCF: -67,0 %
  • CAGR venituri 3 ani: -2,1 %
  • Creșterea cifrei de afaceri (an/an): -35,7 %
  • Randament FCF: -372,1 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, EV/Venit, Randamentul distribuirilor către acționari.

Față de mediana verticalei

Services-Prepackaged Software (SIC 7372) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 46,1x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 29,8x
P/S
0,2x
mediana verticalei 6,1x
sub mediană (−97,1 %)
P/B
0,1x
mediana verticalei 5,9x
sub mediană (−99,0 %)
ROE
-59,8 %
mediana verticalei 10,5 %
sub mediană (−668,8 %)
Marja netă
-192,1 %
mediana verticalei 9,4 %
sub mediană (−2.134,9 %)
Marja EBIT
-203,1 %
mediana verticalei 7,1 %
sub mediană (−2.976,5 %)
Venituri an/an
-35,7 %
mediana verticalei 17,4 %
sub mediană (−304,5 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 1,4x
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,3 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
MSFTMicrosoft Corporation3.869,0 mld27,234,2 %41,2 %+17,8 %+6 % / +37 %
PLTRPalantir Technologies Inc.422,6 mld123,041,2 %50,3 %+56,2 %+4 % / +775 %
ORCLOracle Corporation381,6 mld19,741,6 %26,4 %+17,3 %−38 % / +9 %
CRWDCrowdStrike Holdings, Inc.250,5 mld1.137,51,3 %1,1 %+21,7 %+92 % / +313 %
CRMSalesforce, Inc.182,9 mld20,319,4 %22,0 %+9,6 %−4 % / −12 %
NOWServicenow, Inc.113,3 mld78,311,8 %9,4 %+20,9 %−33 % / −20 %
SNOWSnowflake Inc.104,1 mld—-48,2 %-20,1 %+29,2 %+17 % / +57 %
ADBEAdobe Inc.95,8 mld13,761,9 %28,0 %+10,5 %−23 % / −60 %
INTUIntuit Inc.92,1 mld20,923,6 %21,3 %+13,9 %−46 % / −40 %
CDNSCadence Design Systems, Inc.88,8 mld64,322,9 %22,5 %+14,1 %+4 % / +18 %
SNPSSynopsys Inc88,7 mld81,83,7 %11,4 %+15,1 %+11 % / −15 %
ADSKAutodesk, Inc.52,7 mld32,753,9 %21,1 %+17,5 %−17 % / +16 %
VEEVVeeva Systems Inc.49,1 mld49,614,4 %29,3 %+16,3 %+26 % / +74 %
TTWOTake-Two Interactive Software, Inc.36,5 mld—-9,0 %-4,8 %+18,2 %−21 % / +23 %
TWLOTwilio Inc.33,1 mld26,914,9 %21,8 %+13,7 %+65 % / +231 %
RBLXRoblox Corporation32,5 mld—-478,2 %-16,5 %+35,8 %−52 % / +16 %
MDBMongodb, Inc.27,0 mld458,72,0 %2,1 %+22,8 %+1 % / −19 %
PTCPTC Inc.21,1 mld18,935,1 %41,4 %+19,2 %+11 % / +23 %
SSNCSs&C Technologies Holdings, Inc.19,0 mld23,312,7 %13,2 %+6,6 %−6 % / +44 %
UUnity Software Inc.17,8 mld—-18,9 %-29,0 %+2,0 %−5 % / +37 %
NTNXNutanix, Inc.17,5 mld12,537.460,2 %52,8 %+12,4 %+35 % / +50 %
TYLTyler Technologies, Inc.16,1 mld50,910,5 %13,5 %+9,1 %−14 % / −1 %
DOCUDocusign, Inc.15,0 mld49,017,8 %9,8 %+8,2 %+16 % / +86 %
DTDynatrace, Inc.13,5 mld87,46,4 %7,4 %+18,8 %+6 % / −12 %
GWREGuidewire Software, Inc.13,2 mld98,810,5 %9,4 %+22,7 %−25 % / +61 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru AI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    C3.ai este o companie de software pentru inteligență artificială destinată marilor organizații, care oferă o platformă, aplicații industriale și instrumente generative. Compania trece printr-o restructurare după o scădere a veniturilor în anul fiscal 2026, iar cifra de afaceri a trimestrului fiscal 2027 a fost de 52,4 milioane USD, ceea ce arată o posibilă stabilizare, deși pierderile rămân semnificative.

    SWOT

    Puncte tari

    • Platforma are o arhitectură patentată orientată pe model, care reduce timpul de dezvoltare al aplicațiilor, potrivit companiei 1.
    • Baza de venituri este în mare parte recurentă, iar ponderea abonamentelor a crescut în trimestrul fiscal 2027 23.
    • Compania are rezerve de numerar substanțiale, care îi oferă timp pentru executarea planului de redresare 3.

    Puncte slabe

    • Compania a înregistrat pierderi nete în fiecare an de la înființare, iar cheltuielile sale rămân ridicate 1.
    • Veniturile au scăzut semnificativ în anul fiscal 2026, iar valoarea medie a contractelor se reduce 1.
    • Un număr mic de clienți mari a reprezentat în trecut o parte substanțială din venituri 1.

    Oportunități

    • Dacă agenții AI și instrumentele generative sunt adoptate pe scară largă, compania ar putea extinde vânzările la clienți existenți 1.
    • Clienții guvernamentali și din apărare par să crească, potrivit comunicatului companiei, ceea ce ar putea sprijini cererea 3.
    • Platforma este agnostică față de industrie, ceea ce ar putea permite extinderea în sectoare noi 1.

    Amenințări

    • Concurența din partea furnizorilor de cloud și a modelelor de inteligență artificială generativă ar putea limita creșterea 1.
    • Clienții pot reduce consumul sau pot negocia condiții mai puțin favorabile, ceea ce ar afecta veniturile 1.
    • Ciclurile lungi de vânzare și schimbările tehnologice rapide pot face produsele existente mai puțin competitive 1.

    Riscuri

    • Lipsa profitabilitățiiridicat

      Compania nu știe dacă și când va atinge profitabilitatea, iar pierderile pot continua 1. Dacă veniturile nu cresc suficient, valoarea afacerii ar putea scădea 1.

    • Dependența de clienți mariridicat

      Pierderea sau reducerea cheltuielilor unor clienți mari ar putea afecta grav veniturile și obligațiile de performanță rămase 1.

    • Reînnoirea contractelormediu

      Clienții nu au obligația de a reînnoi abonamentele, iar compania are experiență limitată cu reînnoirile produselor AI 1.

    • Ritmul schimbărilor tehnologicemediu

      Dacă produsele nu sunt adaptate rapid la noile tehnologii, ele ar putea deveni mai puțin competitive 1.

    • Execuția restructurăriimediu

      Planul de redresare depinde de productivitatea echipelor de vânzări reorganizate și de reținerea conducerii, iar aceste aspecte sunt incerte 3.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă veniturile se stabilizează și fluxul de numerar rămâne pozitiv, compania ar putea demonstra că planul de redresare funcționează 3.
    • Ponderea abonamentelor recurente crescută și poziția de lider raportată de terți ar putea sprijini cererea pe termen mediu 23.
    • Dacă produsele generative și agentice sunt adoptate pe scară largă, valoarea contractelor existente ar putea crește 1.

    Ce ar strica teza

    • Pierderile nete rămân mari și compania nu are un calendar clar pentru profitabilitate, ceea ce ar putea limita rezultatele 13.
    • Scăderea veniturilor în anul fiscal 2026 și reducerea valorii medii a contractelor ar putea persista dacă cererea nu își revine 1.
    • Concurența din partea marilor furnizori de cloud și de modele AI ar putea comprima marjele și încetini achizițiile 1.

    De urmărit

    • Ghidajul de venituri pentru trimestrul al doilea din anul fiscal 2027 și realizarea acestuiaQ2 2027
    • Ghidajul anual de venituri și pierderea operațională non-GAAP pentru anul fiscal 20272027
    • Nivelul numerarului și fluxului de numerar liber, pentru a verifica sustenabilitatea planuluiQ2 2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    C3.ai dezvoltă platforma C3 Agentic AI, un mediu end-to-end pentru proiectarea, implementarea și operarea aplicațiilor de inteligență artificială la nivel de întreprindere, bazat pe o arhitectură patentată orientată pe model 1. Peste această platformă, compania oferă aplicații industriale gata de utilizare, precum și C3 Generative AI, care permite utilizatorilor să extragă și să analizeze date din surse proprii cu răspunsuri citate la sursă 1. În 2026 compania și-a schimbat structura pe straturi, cu platforma, un strat de instrumente și un portofoliu de aplicații și module 2.

    Modelul de venituri se bazează în principal pe abonamente, care au reprezentat 91% din venituri în anul fiscal 2026, restul fiind servicii profesionale 1. Clienții încep de obicei cu o implementare inițială de producție, după care plătesc o taxă lunară plus consum de resurse de calcul sau un angajament pe mai multe perioade 1. Compania se adresează în principal unor organizații mari din energie, industrie, apărare și servicii financiare 1.

    Ponderea abonamentelor a crescut la 94% din venituri în primul trimestru al anului fiscal 2027, ceea ce indică o schimbare a structurii veniturilor către venituri recurente 23. Compania menționează o restructurare a organizației de vânzări și servicii și o revenire a fondatorului în funcția de director executiv ca parte a planului de redresare 3.

    Segmente

    Platforma C3 Agentic AI și instrumentele

    Platforma este stratul de bază pe care rulează toate celelalte produse, iar C3 AI Studio și C3 Code sunt instrumentele prin care inginerii și analiștii construiesc aplicații 12. C3 Code generează automat aplicații de la instrucțiuni în limbaj natural, ceea ce compania descrie ca o reducere a muncii manuale 1.

    Aplicații industriale

    Aplicațiile acoperă performanța activelor, lanțul de aprovizionare, apărarea și informațiile, precum și evaluarea proprietăților pentru administrațiile locale 1. Compania spune că aplicațiile din lanțul de aprovizionare pot fi integrate cu sisteme ERP existente, fără înlocuirea lor 1.

    Piața în context

    Piața vizată este cea a platformelor și aplicațiilor de date, învățare automată și inteligență artificială pentru întreprinderi, pe care compania o descrie ca fiind în evoluție rapidă 1. Compania își propune să extindă baza de clienți și către organizații mai mici, cu un punct de intrare mai redus, dar notează că are experiență limitată în această zonă 1.

    Compania a observat o scădere a numărului de acorduri de implementare inițială, care a ajuns la 71 în anul fiscal 2026, ceea ce ar putea reflecta o selecție mai strictă a proiectelor sau o cerere mai slabă 1. Piața rămâne sensibilă la ciclurile bugetare ale clienților mari, iar aceasta poate influența dacă tendința se inversează 1.

    Poziția concurențială

    Sursele furnizate nu identifică în detaliu concurenții, dar compania se compară cu furnizorii de platforme de date, învățare automată și analiză, precum și cu furnizorii de aplicații industriale 1. Compania menționează că parteneriatele cu furnizorii de cloud și cu firme de consultanță pot funcționa și ca relații de concurență sau colaborare 1.

    Forrester Research a clasificat compania drept lider în inteligența artificială pentru întreprinderi, ceea ce compania prezintă ca un avantaj de reputație 3. Presiunea concurențială crește dacă clienții aleg platforme alternative în locul migrării către noile capabilități 1.

    • Furnizori de platforme cloud și de date

      Companiile de cloud partenere ale C3.ai pot oferi și servicii concurente de învățare automată și de date, ceea ce face relația atât de colaborare, cât și de concurență 1.

    • Firme de consultanță și integratori de sisteme

      Firmele de consultanță din surse pot dezvolta soluții proprii de inteligență artificială pentru clienții lor, în concurență cu produsele companiei 1.

    • Furnizori de aplicații industriale de întreprindere

      Furnizorii de software pentru planificarea resurselor și a lanțului de aprovizionare pot oferi module similare, deși sursele le menționează mai ales ca parteneri de integrare 1.

    • Platforme de inteligență artificială generativă

      Furnizorii de modele lingvistice mari pot oferi direct soluții de căutare și chat pentru întreprinderi, o zonă pe care compania o acoperă cu C3 Generative AI 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Ultima știre din arhiva noastră e din 14 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 30 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-04-30 · SEC / C3.ai, Inc. · 24 iun. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-07-31 · SEC / C3.ai, Inc. · 09 sept. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / C3.ai, Inc. · 02 sept. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    C3.ai, Inc. (AI): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw