olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Airgain, Inc. AIRG

Radio & Tv Broadcasting & Communications Equipment · SIC 3663 · Verticală: Radio & Tv Broadcasting & Communications Equipment (SIC 3663)

4,23USD+0,48 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Airgain, Inc. este un furnizor de soluții de conectivitate wireless pentru piețele enterprise, auto și consumer, aflat în tranziție de la producătorul de componente RF la furnizorul de sisteme integrate hardware, software și cloud. Vânzările au scăzut în 2025 cu 14,6%, dar în al doilea trimestru din 2026 au crescut secvențial cu 19,1%, ceea ce face relevantă evoluția platformelor AirgainConnect și Lighthouse.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Airgain, Inc. (AIRG) costa 4,23 USD (+0,48 % într-o zi), cu capitalizare 55,4 mil USD, beta 0,87, interval pe 52 de săptămâni 3,07–7,39 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 13,7 mil USD (+0,6 % an/an), profit net de -1,7 mil USD, EPS diluat -0,13 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
55,4 mil USD
acțiuni la 29 iul. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,56 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
-13,31 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,87
Volatilitate (1 an) 59 %
Interval 52 săpt.
3,077,39

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
46,1
neutru
Bollinger (20, 2)
3,94 – 4,26
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,91 · lățimea benzii 7,8 %
SMA 50 / 200
4,69 / 5,49
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,14 / -0,20
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+0,7 %−1,1 %+1,8 pp—
3 luni−26,0 %−0,5 %−25,6 pp—
6 luni−40,0 %+4,4 %−44,4 pp—
De la început de an+4,2 %+12,3 %−8,1 pp—
1 an+2,4 %+13,5 %−11,1 pp+0,5 %
3 ani+34,7 %+76,4 %−41,7 pp+53,9 %
5 ani−62,3 %+63,7 %−126,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−46,1 %
02 iun. 2026 → 08 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−85,3 %
17 dec. 2021 → 10 nov. 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
−17,7 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
13,7 mil USD
+0,6 % an/an
Profit net
-1,7 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
-0,13
indisponibil an/an
netă / operațională
-12,5 % / -12,3 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri16,1 mil15,1 mil12,0 mil13,6 mil14,0 mil12,1 mil11,5 mil13,7 mil
Costul vânzărilor9,4 mil8,7 mil6,9 mil7,8 mil7,9 mil6,7 mil6,5 mil7,9 mil
Profit brut6,7 mil6,4 mil5,2 mil5,8 mil6,1 mil5,4 mil5,0 mil5,8 mil
Cercetare și dezvoltare2,9 mil2,8 mil2,5 mil2,6 mil2,1 mil2,4 mil2,2 mil2,9 mil
Profit operațional-1,8 mil-2,0 mil-3,1 mil-2,0 mil-967,0 mii-2,4 mil-2,1 mil-1,7 mil
Profit înainte de impozit-1,8 mil-2,0 mil-1,5 mil-1,5 mil-954,0 mii-2,4 mil-1,8 mil-1,7 mil
Impozit pe profit-39,0 mii-7,0 mii24,0 mii14,0 mii10,0 mii25,0 mii72,0 mii-28,0 mii
Profit net-1,8 mil-2,0 mil-1,5 mil-1,5 mil-964,0 mii-2,4 mil-1,9 mil-1,7 mil
EPS diluat-0,16-0,17 ≈-0,13-0,12-0,08-0,20 ≈-0,15-0,13
Flux de numerar operațional-1,2 mil ≈-26,0 mii-1,0 mil129,0 mii ≈-411,0 mii ≈194,0 mii-759,0 mii-1,8 mil ≈
Investiții (capex)27,0 mii ≈1,0 mii42,0 mii16,0 mii ≈7,0 mii ≈101,0 mii55,0 mii35,0 mii ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri60,6 mil55,7 mil48,5 mil64,3 mil75,9 mil56,0 mil60,6 mil51,8 mil
Venituri an/an+22,4 %−8,1 %−13,0 %+32,5 %+18,1 %−26,2 %+8,1 %−14,6 %
Profit net-2,6 mil926,0 mii-3,3 mil-10,1 mil-8,7 mil-12,4 mil-8,7 mil-6,4 mil
Profit net an/an−326,5 %indisponibil−454,1 %indisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat-0,270,09-0,34-1,01-0,85-1,20-0,79-0,54
EPS diluat an/an−345,5 %indisponibil−477,8 %indisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-4,3 %1,7 %-6,8 %-15,7 %-11,4 %-22,2 %-14,3 %-12,4 %
Flux de numerar liber387,0 mii1,2 mil3,0 mil-11,9 mil3,7 mil-3,6 mil-3,7 mil-1,3 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
7,4 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
28,3 mil USD
Active totale
45,3 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,98x
ROE
-21,7 %
ROA
-13,7 %
Marja FCF
-2,5 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
56,0 mil
2024
60,6 mil
2025
51,8 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
35,3 mil
2024
35,8 mil
2025
29,2 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
20,8 mil
2024
24,8 mil
2025
22,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
10,5 mil
2024
11,9 mil
2025
9,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
-12,4 mil
2024
-8,9 mil
2025
-8,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-12,3 mil
2024
-8,8 mil
2025
-6,4 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
128,0 mii
2024
-152,0 mii
2025
73,0 mii

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit net
2023
-12,4 mil
2024
-8,7 mil
2025
-6,4 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
-1,20
2024
-0,79
2025
-0,54

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
10,4 mil
2024
11,1 mil
2025
11,8 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
7,9 mil
2024
8,5 mil
2025
7,4 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
7,4 mil
2024
11,7 mil
2025
12,8 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
2,4 mil
2024
4,0 mil
2025
3,6 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Active curente
2023
19,1 mil
2024
25,8 mil
2025
25,8 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
2,5 mil
2024
2,0 mil
2025
1,7 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
10,8 mil
2024
10,8 mil
2025
10,8 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
8,2 mil
2024
5,8 mil
2025
2,8 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Active totale
2023
42,2 mil
2024
48,4 mil
2025
45,3 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
6,5 mil
2024
9,5 mil
2025
9,2 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
10,0 mil
2024
13,5 mil
2025
13,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
10,8 mil
2024
17,5 mil
2025
17,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
31,4 mil †
2024
31,0 mil †
2025
28,3 mil †

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-3,3 mil
2024
-3,5 mil
2025
-1,1 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
346,0 mii
2024
178,0 mii
2025
166,0 mii

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-3,6 mil ≈
2024
-3,7 mil ≈
2025
-1,3 mil ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-346,0 mii
2024
-178,0 mii
2025
-389,0 mii

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-458,0 mii
2024
4,3 mil
2025
350,0 mii

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 20 mar. 2023verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-14,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-12,0 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
1,3 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
43,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
-14,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
-13,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
-5,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
-23,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-15,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-21,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
0,6x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-2,8 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
198,0 mii USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
-3,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
93 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
95 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
55,4 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-13,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
1,9x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
1,1x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-5,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

4 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

4,23 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 55,4 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
55,4 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
1,9x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-23,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
-13,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-14,6 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

28/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 29 iul. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 05 aug. 2026
verificat 1631derivat 122

Scorul pe grupe

72 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
  • Colegi: EV/Venitindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Radio & Tv Broadcasting & Communications Equipment (SIC 3663)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
Marja brută · Calitate43,4 %9 (pe interval fix)15 %
Marja EBIT · Calitate-14,0 %40 (față de colegi)12 %
Marja FCF · Calitate-5,8 %0 (pe interval fix)12 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere-12,0 %0 (pe interval fix)24 %
Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere-14,6 %10 (față de colegi)12 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,0x71 (pe interval fix)9 %
EV/Venit · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-5,4 %0 (pe interval fix)18 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial71/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Creștere3/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate16/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/1 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Airgain, Inc. (AIRG). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 51,8 mil USD în 2025; creștere an/an -14,6 %; marjă netă -13,6 %; ROE -23,7 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 2,0x

Ce o infirmă

  • Marja brută: 43,4 %
  • Marja FCF: -5,8 %
  • CAGR venituri 3 ani: -12,0 %
  • Creșterea cifrei de afaceri (an/an): -14,6 %
  • Randament FCF: -5,4 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, EV/Venit, Randamentul distribuirilor către acționari.

Față de mediana verticalei

Radio & Tv Broadcasting & Communications Equipment (SIC 3663) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 20 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 20,2x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 12,4x
P/S
1,1x
mediana verticalei 3,8x
sub mediană (−71,3 %)
P/B
1,9x
mediana verticalei 2,8x
sub mediană (−33,4 %)
ROE
-23,7 %
mediana verticalei 1,0 %
sub mediană (−2.577,9 %)
Marja netă
-13,6 %
mediana verticalei -0,0 %
sub mediană
Marja EBIT
-14,0 %
mediana verticalei 1,6 %
sub mediană (−979,5 %)
Venituri an/an
-14,6 %
mediana verticalei 8,6 %
sub mediană (−269,9 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -0,4x
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,0 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
QCOMQualcomm Inc185,3 mld13,652,8 %31,6 %−2,6 %+3 % / +34 %
MSIMotorola Solutions, Inc.82,2 mld40,077,2 %16,5 %+8,0 %+34 % / +54 %
UIUbiquiti Inc.34,0 mld35,491,1 %29,3 %+27,2 %−4 % / +400 %
PLPlanet Labs PBC3,3 mld—-72,0 %-95,1 %+25,9 %+6 % / +421 %
ONDSOndas Inc.3,0 mld18,020,1 %96,0 %+605,3 %−33 % / +381 %
VISNVistance Networks, Inc.1,5 mld0,222.304,0 %247,7 %+39,7 %−67 % / +286 %
HLITHarmonic Inc.1,1 mld—-11,7 %-13,7 %−26,2 %+7 % / −8 %
BKSYBlacksky Technology Inc686,3 mil—-44,8 %-61,2 %+4,4 %−5 % / +59 %
UMACUnusual Machines, Inc.650,9 mil—-2,9 %-20,3 %+101,2 %+49 % / indisponibil
GILTGilat Satellite Networks Ltd.521,2 mil20,85,2 %4,6 %+47,9 %−39 % / +10 %
AVNWAviat Networks, Inc.254,8 mil104,71,0 %0,6 %+1,2 %−10 % / −34 %
BKTIBK Technologies Corp252,4 mil19,730,6 %15,0 %+12,5 %+5 % / +415 %
CRNTCeragon Networks Ltd176,8 mil—-1,2 %-0,6 %−14,1 %−2 % / +6 %
VUZIVuzix Corp171,4 mil—-122,7 %-519,0 %+9,1 %−25 % / −3 %
SATLSatellogic Inc.87,6 mil——-325,6 %+37,6 %+95 % / +140 %
AIRGAirgain, Inc.55,4 mil—-23,7 %-13,6 %−14,6 %+2 % / +35 %
WATTEnergous Corporation45,0 mil—-32,8 %-76,4 %+633,1 %+30 % / −87 %
CMTLComtech Telecommunications Corp37,4 mil—-50,5 %-14,5 %−17,0 %−59 % / −90 %
KUSTKustom Entertainment, Inc.22,6 mil—-323,8 %-126,5 %+1,7 %−98 % / −100 %
ERICEricsson Lm Telephone Co——27,9 %12,0 %−4,5 %+15 % / +126 %
NOKNokia Corporation——3,1 %3,3 %+3,5 %+36 % / +137 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru AIRG din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Airgain, Inc. este un furnizor de soluții de conectivitate wireless pentru piețele enterprise, auto și consumer, aflat în tranziție de la producătorul de componente RF la furnizorul de sisteme integrate hardware, software și cloud. Vânzările au scăzut în 2025 cu 14,6%, dar în al doilea trimestru din 2026 au crescut secvențial cu 19,1%, ceea ce face relevantă evoluția platformelor AirgainConnect și Lighthouse.

    SWOT

    Puncte tari

    • Portofoliu integrat care combină expertiza RF cu software încorporat și platforme cloud, ceea ce poate crește barierele de intrare pentru concurenți.
    • Relații cu operatori de telefonie mobilă, operatori de cablu și furnizori de echipamente originale, precum și certificări pentru mai mulți operatori din SUA.
    • Îmbunătățirea marjei brute în 2025 și creșterea secvențială puternică din al doilea trimestru 2026 arată că veniturile pot crește eficient.

    Puncte slabe

    • Dependența de un număr mic de clienți importanți și de canale de distribuție, a căror slăbire ar putea reduce semnificativ vânzările.
    • Istoric de pierderi nete și un deficit acumulat, ceea ce face ca rentabilitatea să rămână incertă.
    • Dependența de fabricanți contractuali externi și de furnizori unici pentru anumite componente, care poate întârzia livrările.

    Oportunități

    • Lansarea Lighthouse în SUA și proiectele pilot cu companii de logistică și comunități rezidențiale ar putea deschide noi surse de venit.
    • Creșterea cererii pentru robotică, drone, monitorizare în centre de date și comunicații pentru serviciile publice ar putea genera venituri suplimentare.
    • Abonamentele pentru platformele cloud și pentru gestionarea dispozitivelor ar putea crea venituri recurente mai previzibile.

    Amenințări

    • Concurența din partea furnizorilor de componente și a clienților care își dezvoltă soluții interne poate reduce prețurile și cotele de piață.
    • Tehnologiile de conectivitate prin satelit ar putea reduce cererea pentru soluții terestre din anumite zone.
    • Restricțiile de aprovizionare cu componente, politicile comerciale și tarifele pot afecta costurile și livrările.

    Riscuri

    • Dependența de câțiva cliențiridicat

      Un număr mic de clienți reprezintă o parte importantă din vânzări, iar pierderea lor ar putea reduce semnificativ veniturile.

    • Întârzieri în ciclurile de achizițiemediu

      Certificările și testele nu sunt suficiente pentru volume mari, iar ciclurile de vânzare ale operatorilor pot dura mai multe trimestre.

    • Lanțul de aprovizionaremediu

      Întreruperile la fabricanții contractuali sau deficitul de componente pot întârzia livrările și afecta marjele.

    • Integrarea achizițiilorscăzut

      Integrarea liniei HPUE achiziționate de la Nextivity și a altor active ar putea întâmpina dificultăți operaționale.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă platformele Lighthouse și AirgainConnect ajung la volume mari, veniturile recurente din abonamente ar putea îmbunătăți semnificativ profilul financiar al companiei.
    • Revenirea secvențială a vânzărilor și a EBITDA-ului ajustat în trimestrul al doilea 2026 ar putea indica un efect de levier operațional dacă veniturile continuă să crească.

    Ce ar strica teza

    • Dacă cererea din piețele enterprise și automotive rămâne slabă, veniturile ar putea rămâne sub nivelurile istorice.
    • Compania are un istoric de pierderi și un deficit acumulat, iar profitabilitatea ar putea rămâne dificil de atins.
    • Restricțiile de aprovizionare cu memorii și alte componente ar putea limita vânzările din consum și presa asupra marjelor.

    De urmărit

    • Ghidajul de vânzări și al EBITDA-ului ajustat pentru trimestrul al treilea 2026Q3 2026
    • Momentul începerii livrărilor pentru robotică și drone și al veniturilor din proiectul de monitorizare în centre de date2027
    • Evoluția stocurilor excedentare la clienții enterprise și auto în a doua jumătate a anuluiQ4 2026

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Airgain, cu sediul în San Diego, California, își organizează activitatea pe trei piețe: enterprise, automotive și consumer. Produsele includ repetoare celulare inteligente Smart NCR, modemuri celulare NimbeLink, trackere de active, antene pentru puncte de acces și IoT, sistemul AirgainConnect Fleet pentru vehicule și antene externe pentru flote, precum și antene încorporate pentru echipamente de consum. Compania folosește un model de fabricație externalizat, cu supravegherea calității și a termenelor de livrare.

    Strategia de creștere urmărește trecerea de la componente la soluții de sisteme wireless, cu accent pe AirgainConnect Fleet și Lighthouse. Modelul include abonamente pentru platforma de management AirgainConnect Cloud și pentru platforma NLink, ceea ce ar putea aduce venituri recurente. Compania afirmă că astfel de sisteme necesită, totuși, certificări ale operatorilor și cicluri lungi de achiziție.

    În februarie 2026, Airgain a achiziționat în mare parte activele liniei de produse HPUE de la Nextivity, care sunt incluse în piața automotive. Tranzacția a fost realizată fără transfer de numerar sau de acțiuni, iar compania a raportat un câștig nerecurent din achiziție.

    Piața în context

    Cererea din piețele de consum și enterprise a fost afectată în 2025 de stocurile excedentare din canalele de distribuție, iar compania anticipează că acestea ar putea persista în a doua jumătate a anului 2026. Restricțiile de aprovizionare cu componente, inclusiv cipuri de memorie, pot influența disponibilitatea produselor și marjele.

    Tendințe

    • Rețele private 5Gvânt din spate

      Întreprinderile care își construiesc rețele private 5G pentru fabrici, logistică și campusuri au nevoie de extinderea economică a acoperirii, ceea ce favorizează repetoarele Lighthouse față de infrastructura macro celulară.

    • Concurența din partea satelițilormixt

      Conectivitatea directă satelit-telefon poate reduce cererea pentru anumite soluții terestre în zonele izolate, dar poate crea și oportunități pentru soluții hibride cu antene dedicate.

    • Lanțul de aprovizionare și componentelevânt din față

      Deficitul global de semiconductori, inclusiv de cipuri de memorie, poate limita producția contractanților și disponibilitatea produselor, afectând atât veniturile, cât și marjele Airgain.

    Poziția concurențială

    Airgain se confruntă cu concurență intensă din partea furnizorilor de componente și a clienților săi, care pot dezvolta soluții interne. Compania afirmă că diferențierea sa vine din expertiza RF, din software-ul încorporat și din platformele cloud, dar peisajul concurențial include și noi intranți.

    Pe piețele de repetoare și de conectivitate pentru flote, concurența vine atât din furnizori consacrați, cât și din soluții alternative, precum sistemele DAS sau celulele mici. Presiunea prețurilor din partea clienților sensibili la costuri poate forța reduceri de prețuri.

    • Nextivity

      Furnizor de produse HPUE de la care Airgain a achiziționat activele liniei de produse în februarie 2026, ceea ce indică o relație de piață apropiată.

    • Furnizori de sisteme de satelit către telefon

      Operatori de conectivitate satelitară directă care pot concura cu rețelele terestre în zonele izolate, dar pot crea și cerere pentru soluții hibride.

    • Furnizori de sisteme DAS și celule mici

      Soluții alternative pentru extinderea acoperirii în clădiri și campusuri, concurente cu repetoarele Lighthouse.

    • Producători de dispozitive de consum și ODM-uri

      Clienți ai Airgain care pot dezvolta antene interne, reprezentând atât clienți, cât și concurenți potențiali.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Airgain, Inc. · 26 feb. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Airgain, Inc. · 05 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Airgain, Inc. · 05 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.