olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Kustom Entertainment, Inc. KUST
Radio & Tv Broadcasting & Communications Equipment · SIC 3663 · Verticală: Radio & Tv Broadcasting & Communications Equipment (SIC 3663)
Kustom Entertainment, Inc. (KUST), fostul Digital Ally, s-a transformat într-o companie de divertisment live axată pe bilete, după ce a vândut afacerea sa legată de camere video pentru poliție și RCM medical. Compania operează TicketSmarter.com, cu oferte pentru peste 125000 de evenimente, iar tranziția către un singur segment continuu, Entertainment, este miza principală a anului 2026 pentru investitori și pentru cititorii care urmăresc consolidarea din industrie.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Kustom Entertainment, Inc. (KUST) costa 3,48 USD (+5,45 % într-o zi), cu capitalizare 22,6 mil USD, beta 1,34, interval pe 52 de săptămâni 3,01–255,00 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 5,4 mil USD (+88,2 % an/an), profit net de -4,5 mil USD, EPS diluat -5,49 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 38,5
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 2,87 – 4,25
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,44 · lățimea benzii 38,6 %
- SMA 50 / 200
- 5,60 / 28,16
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,69 / -0,84
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −22,8 % | −2,0 % | −20,8 pp | — |
| 3 luni | −75,1 % | −2,2 % | −73,0 pp | — |
| 6 luni | −91,3 % | +4,3 % | −95,6 pp | — |
| De la început de an | −96,3 % | +10,6 % | −106,9 pp | — |
| 1 an | −98,6 % | +10,5 % | −109,1 pp | +1,0 % |
| 3 ani | −100,0 % | +73,7 % | −173,7 pp | +58,8 % |
| 5 ani | −100,0 % | +61,7 % | −161,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 4,1 mil | -1,7 mil | 3,1 mil | 2,9 mil | 4,5 mil | -890,3 mii | 4,3 mil | 5,4 mil |
| Costul vânzărilor | 2,3 mil | -1,3 mil | 2,0 mil | 4,4 mil | 3,2 mil | 101,1 mii | 3,7 mil | 6,6 mil |
| Profit brut | 1,7 mil | -379,8 mii | 1,1 mil | -1,6 mil | 1,4 mil | -991,4 mii | 604,0 mii | -1,2 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 210,8 mii | 95,6 mii | 84,4 mii | 183,8 mii | 137,8 mii | 145,5 mii | 143,1 mii | — |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 9,1 mil | -3,9 mil | 2,1 mil | 2,2 mil | 2,5 mil | 3,7 mil | 1,9 mil | 1,7 mil |
| Profit operațional | -7,4 mil | 3,6 mil | -982,1 mii | -3,8 mil | -1,1 mil | -4,7 mil | -1,3 mil | -2,9 mil |
| Amortizare și depreciere | 499,2 mii ≈ | 337,2 mii | 394,3 mii | 333,9 mii ≈ | 548,3 mii ≈ | 268,3 mii | 63,0 mii | 18,5 mii ≈ |
| Cheltuieli cu dobânzile | 771,8 mii | 1,3 mil | 792,3 mii | 77,3 mii | 90,7 mii | 142,1 mii | 67,5 mii | 28,6 mii |
| Profit înainte de impozit | -5,5 mil | -3,5 mil | 4,3 mil | -4,2 mil | -963,3 mii | -4,8 mil | -1,5 mil | -3,8 mil |
| Profit net | -5,5 mil | -54,8 mil | 4,3 mil | -4,5 mil | -963,3 mii | -5,5 mil | -5,9 mil | -4,5 mil |
| EPS diluat | -1.817,02 | — | 2.109,58 | -66,46 | -0,59 | — | -13,39 | -5,49 |
| Flux de numerar operațional | -677,3 mii ≈ | -1,0 mil | -5,8 mil | -2,9 mil ≈ | -352,3 mii ≈ | — | — | — |
| Investiții (capex) | -1,1 mii ≈ | 5,0 mii | 42,5 mii | 176,0 mii ≈ | 44,5 mii ≈ | -4,9 mii | 159,7 mii | 22,4 mii ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | ⚠ 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 11,3 mil | 10,4 mil | 10,5 mil | 21,4 mil | 37,0 mil | 28,2 mil | 13,5 mil | 13,8 mil |
| Venituri an/an | −22,5 % | −7,5 % | +0,7 % | +103,6 % | +72,8 % | −23,7 % | — | +1,7 % |
| Profit net | -15,5 mil | -10,0 mil | -2,6 mil | 25,5 mil | -18,9 mil | -25,5 mil | -19,8 mil | -6,7 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −173,9 % | indisponibil | — | indisponibil |
| EPS diluat | -1,93 | -0,87 | -0,12 | 10,14 | -8,50 | -9,22 | -33.488,74 | -17,23 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −183,8 % | indisponibil | — | indisponibil |
| netă % | -137,7 % | -95,8 % | -25,0 % | 119,2 % | -51,0 % | -90,1 % | -146,8 % | -48,5 % |
| Flux de numerar liber | -9,1 mil | -1,3 mil | -13,9 mil | -24,3 mil | -20,6 mil | indisponibil | -5,1 mil | indisponibil |
Seria se rupe înainte de 2024: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 757,4 mii USD
- Datorie financiară
- 845,4 mii USD
- Datorie netă
- 88,0 mii USD
- Capitaluri proprii
- 2,4 mil USD
- Active totale
- 19,3 mil USD
- Datorie / capitaluri
- 0,36x
- Lichiditate curentă
- 0,86x
- ROE
- indisponibil
- ROA
- -28,4 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 10,5 mil | 21,4 mil | 37,0 mil | 28,2 mil | 13,5 mil | 13,8 mil | SEC (XBRL)· 13 apr. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 6,5 mil | 15,7 mil | 34,7 mil | 22,5 mil | 10,4 mil | 12,4 mil | SEC (XBRL)· 13 apr. 2026verificat |
| Profit brut | 4,1 mil | 5,7 mil | 2,3 mil | 5,8 mil | 3,1 mil | 1,3 mil | SEC (XBRL)· 13 apr. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 1,8 mil | 1,9 mil | 2,3 mil | 2,6 mil | 1,3 mil | 551,4 mii | SEC (XBRL)· 13 apr. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 11,7 mil | 20,4 mil | 32,1 mil | 28,0 mil | 14,5 mil | 12,2 mil | SEC (XBRL)· 13 apr. 2026verificat |
| Profit operațional | -7,7 mil | -14,8 mil | -29,7 mil | -22,2 mil | -11,4 mil | -10,9 mil | SEC (XBRL)· 13 apr. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 62,0 mii | 822,5 mii | 2,2 mil | 2,2 mil | 1,9 mil | 1,5 mil | SEC (XBRL)· 13 apr. 2026verificat |
| EBITDA | -7,6 mil ≈ | -13,9 mil ≈ | -27,6 mil ≈ | -20,0 mil ≈ | -9,5 mil ≈ | -9,3 mil ≈ | SEC (XBRL)· 13 apr. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 342,4 mii | 28,6 mii | 37,2 mii | 3,1 mil | 3,8 mil | 1,1 mil | SEC (XBRL)· 13 apr. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -2,6 mil | 25,5 mil | -18,9 mil | -25,5 mil | -17,9 mil | -6,0 mil | SEC (XBRL)· 13 apr. 2026verificat |
| Profit net | -2,6 mil | 25,5 mil | -18,9 mil | -25,5 mil | -19,8 mil | -6,7 mil | SEC (XBRL)· 13 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,12 | 10,14 | -8,50 | -9,22 | -33.488,74 | -17,23 | SEC (XBRL)· 13 apr. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 21,6 mil | 2,5 mil | 2,5 mil | 2,8 mil | 593 | 387,1 mii | SEC (XBRL)· 13 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 28,0 mil
- 2024
- 14,5 mil
- 2025
- 12,2 mil
SEC (XBRL)· 13 apr. 2026verificat
- 2023
- 2,8 mil
- 2024
- 593
- 2025
- 387,1 mii
SEC (XBRL)· 13 apr. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 4,4 mil | 32,0 mil | 3,5 mil | 680,5 mii | 219,3 mii | 757,4 mii | SEC (XBRL)· 13 apr. 2026verificat |
| Creanțe | 1,7 mil | 2,7 mil | 2,0 mil | 1,6 mil | 751,7 mii | 97,5 mii | SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat |
| Stocuri | 8,2 mil | 9,7 mil | 6,8 mil | 3,8 mil | 2,6 mil | 201,0 mii | SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat |
| Active curente | 17,8 mil | 56,1 mil | 25,0 mil | 15,6 mil | 10,4 mil | 9,0 mil | SEC (XBRL)· 13 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 666,8 mii | 6,8 mil | 7,9 mil | 7,3 mil | 338,6 mii | 314,9 mii | SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 392,6 mii | 16,9 mil | 17,9 mil | 16,5 mil | 2,9 mil | 169,4 mii | SEC (XBRL)· 13 apr. 2026verificat |
| Active totale | 20,8 mil | 83,0 mil | 56,7 mil | 47,0 mil | 27,7 mil | 19,3 mil | SEC (XBRL)· 13 apr. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 1,1 mil | 4,6 mil | 9,5 mil | 10,7 mil | 11,2 mil | 4,0 mil | SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 11,7 mii | 389,9 mii | 485,4 mii | 1,3 mil | 5,0 mil | 707,8 mii | SEC (XBRL)· 13 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 148,3 mii | 727,3 mii | 442,5 mii | 4,9 mil | 141,1 mii | 137,5 mii | SEC (XBRL)· 13 apr. 2026verificat |
| Datorii curente | 3,7 mil | 23,0 mil | 13,5 mil | 22,5 mil | 29,7 mil | 10,5 mil | SEC (XBRL)· 13 apr. 2026verificat |
| Datorii totale | 6,4 mil | 27,1 mil | 20,3 mil | 35,6 mil | 36,8 mil | 17,0 mil | SEC (XBRL)· 13 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 14,4 mil | 55,9 mil | 36,3 mil | 11,4 mil | -9,0 mil | 2,4 mil | SEC (XBRL)· 13 apr. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | — | — | — | — | 5,5 mil | — | SEC (XBRL)· 30 dec. 2024verificat |
- 2023
- 16,5 mil
- 2024
- 2,9 mil
- 2025
- 169,4 mii
SEC (XBRL)· 13 apr. 2026verificat
- 2023
- —
- 2024
- 5,5 mil
- 2025
- —
SEC (XBRL)· 30 dec. 2024verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -13,3 mil | -17,8 mil | -18,6 mil | -9,9 mil | -5,1 mil | — | SEC (XBRL)· 02 mai 2025verificat |
| Investiții (capex) | 621,9 mii | 6,4 mil | 2,1 mil | — | 28,8 mii | 258,1 mii | SEC (XBRL)· 13 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -13,9 mil ≈ | -24,3 mil ≈ | -20,6 mil ≈ | — | -5,1 mil ≈ | — | SEC (XBRL)· 02 mai 2025derivat |
| Flux de numerar din investiții | -1,5 mil | -19,1 mil | -2,9 mil | -240,7 mii | 387,5 mii | — | SEC (XBRL)· 02 mai 2025verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 18,8 mil | 64,6 mil | -7,0 mil | 7,4 mil | 4,4 mil | — | SEC (XBRL)· 02 mai 2025verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | 2,0 mil | 4,0 mil | — | — | — | SEC (XBRL)· 31 mar. 2023verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
4 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 14 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
score < 40
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 22,6 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie0
- Calitate6
- Evaluare29
- Creștere10
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 1,41 – 13,42 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Colegi: EV/Venit1,41 – 13,42 (Mijloc 4,36)10 firme folosite · multiplul median 2,1x · quartile 0,7x – 6,5xAVNW, BKSY, CRNT, GILT, HLIT, MSI, QCOM, UI, VISN, WATT
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neatractiv · Scor 14/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| Marja brută · Calitate | -1,4 % | 0 (pe interval fix) | 12 % |
| Marja EBIT · Calitate | -74,7 % | 20 (față de colegi) | 10 % |
| Marja FCF · Calitate | -76,8 % | 0 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -28,1 % | 0 (pe interval fix) | 19 % |
| Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere | 1,7 % | 30 (față de colegi) | 10 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,8x | 0 (pe interval fix) | 7 % |
| EV/Venit · Evaluare | 1,7x | 50 (față de colegi) | 19 % |
| Randament FCF · Evaluare | -45,3 % | 0 (pe interval fix) | 14 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Creștere10/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate6/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/1 factori cu valoare
- Evaluare29/100 · 2/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Kustom Entertainment, Inc. (KUST). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 13,8 mil USD în 2025; creștere an/an 1,7 %; marjă netă -126,5 %; ROE -323,8 %.
Intervalul de valoare estimat este 1,41–13,42 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 4,36 USD, prețul de 3,48 USD lasă un potențial de 25,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 20,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 14/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance, returns. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- Marja brută: -1,4 %
- Marja EBIT: -74,7 %
- Marja FCF: -76,8 %
- CAGR venituri 3 ani: -28,1 %
- Creșterea cifrei de afaceri (an/an): 1,7 %
- Lichiditatea curentă: 0,8x
- Randament FCF: -45,3 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari.
Față de mediana verticalei
Radio & Tv Broadcasting & Communications Equipment (SIC 3663) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 20 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| QCOMQualcomm Inc | 172,7 mld | 19,0 | 33,8 % | 21,0 % | +13,7 % | −2 % / +27 % |
| MSIMotorola Solutions, Inc. | 81,3 mld | 38,7 | 92,0 % | 17,4 % | +8,0 % | +33 % / +52 % |
| UIUbiquiti Inc. | 33,0 mld | 34,4 | 91,1 % | 29,3 % | +27,2 % | −6 % / +386 % |
| PLPlanet Labs PBC | 3,3 mld | — | -72,0 % | -95,1 % | +25,9 % | +6 % / +421 % |
| ONDSOndas Inc. | 3,0 mld | 18,0 | 20,1 % | 96,0 % | +605,3 % | −33 % / +381 % |
| VISNVistance Networks, Inc. | 1,5 mld | 0,2 | 22.304,0 % | 247,7 % | +39,7 % | −67 % / +286 % |
| HLITHarmonic Inc. | 1,1 mld | — | -11,7 % | -13,7 % | −26,2 % | +7 % / −8 % |
| BKSYBlacksky Technology Inc | 686,3 mil | — | -44,8 % | -61,2 % | +4,4 % | −5 % / +59 % |
| UMACUnusual Machines, Inc. | 650,9 mil | — | -2,9 % | -20,3 % | +101,2 % | +49 % / indisponibil |
| GILTGilat Satellite Networks Ltd. | 521,2 mil | 20,8 | 5,2 % | 4,6 % | +47,9 % | −39 % / +10 % |
| AVNWAviat Networks, Inc. | 254,8 mil | 104,7 | 1,0 % | 0,6 % | +1,2 % | −10 % / −34 % |
| BKTIBK Technologies Corp | 252,4 mil | 19,7 | 30,6 % | 15,0 % | +12,5 % | +5 % / +415 % |
| CRNTCeragon Networks Ltd | 176,8 mil | — | -1,2 % | -0,6 % | −14,1 % | −2 % / +6 % |
| VUZIVuzix Corp | 171,4 mil | — | -122,7 % | -519,0 % | +9,1 % | −25 % / −3 % |
| SATLSatellogic Inc. | 87,6 mil | — | — | -325,6 % | +37,6 % | +95 % / +140 % |
| AIRGAirgain, Inc. | 55,4 mil | — | -23,7 % | -13,6 % | −14,6 % | +4 % / +76 % |
| WATTEnergous Corporation | 45,0 mil | — | -32,8 % | -76,4 % | +633,1 % | +30 % / −87 % |
| CMTLComtech Telecommunications Corp | 37,4 mil | — | -50,5 % | -14,5 % | −17,0 % | −59 % / −90 % |
| KUSTKustom Entertainment, Inc. | 22,6 mil | — | -323,8 % | -126,5 % | +1,7 % | −99 % / −100 % |
| ERICEricsson Lm Telephone Co | — | — | 27,9 % | 12,0 % | −4,5 % | +15 % / +126 % |
| NOKNokia Corporation | — | — | 3,1 % | 3,3 % | +3,5 % | +36 % / +137 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru KUST din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Kustom Entertainment, Inc. (KUST), fostul Digital Ally, s-a transformat într-o companie de divertisment live axată pe bilete, după ce a vândut afacerea sa legată de camere video pentru poliție și RCM medical. Compania operează TicketSmarter.com, cu oferte pentru peste 125000 de evenimente, iar tranziția către un singur segment continuu, Entertainment, este miza principală a anului 2026 pentru investitori și pentru cititorii care urmăresc consolidarea din industrie.
SWOT
Puncte tari
- Platformă de bilete cu acoperire largă, o marcă recunoscută prin distincții din presa de specialitate și un festival anual cu fidelitate ridicată.
- Portofoliu curățat de activități cu pierderi, după tranzacțiile din 2026, ceea ce simplifică analiza financiară.
- Acces la capital prin facilitatea de capital angajat, care oferă flexibilitate de finanțare.
Puncte slabe
- Pierderi operaționale mari în anii recenți și dubii semnificative privind continuitatea activității, conform declarațiilor companiei.
- Dependență puternică de un singur festival și de sezonalitatea evenimentelor live.
- Acțiuni cu lichiditate limitată, cu volatilitate ridicată și istoric de reverse split-uri.
Oportunități
- Creșterea volumului pe TicketSmarter.com ar putea susține veniturile din comisioane dacă numărul de evenimente acoperite crește.
- Extinderea producției de festivaluri către noi orașe ar putea diversifica sursele de venit.
- Încasarea notei promisorii de la Cycurion ar putea aduce lichiditate suplimentară, dacă plățile se desfășoară conform planului.
Amenințări
- Concurenți mai mari, cu resurse mai mari, ar putea reduce cota de piață a platformei.
- Diluarea acționarilor prin emisiuni repetate de acțiuni ar putea afecta prețul titlului.
- Riscul de listare pe Nasdaq, ca urmare a prețului scăzut al acțiunilor, rămâne o problemă de conformitate.
Riscuri
- Continuitatea activitățiiridicat
Conducerea a semnalat incertitudini semnificative privind capacitatea companiei de a continua activitatea, ceea ce ar putea limita opțiunile de finanțare.
- Dependența de festivalridicat
Rezultatele anuale depind mult de festivalul Country Stampede, iar o perturbare a evenimentului ar putea afecta grav veniturile.
- Diluare prin capital angajatmediu
Vânzările de acțiuni în cadrul facilității de capital angajat ar putea diminua participația acționarilor existenți.
- Recuperarea creanțelor din tranzacțiimediu
Notele promisorii și clauzele de earn-out din vânzările către Cycurion și din dispoziția Nobility Healthcare ar putea fi recuperate cu întârziere sau parțial.
- Riscul de inventar de biletemediu
Biletele achiziționate pentru revânzare ar putea fi vândute sub cost sau ar putea deveni nevandabile după data evenimentului.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă platforma TicketSmarter continuă să crească și festivalul își păstrează publicul, compania ar putea transforma pivotul într-un model de venit mai stabil.
- Curățarea portofoliului ar putea reduce cheltuielile și ar putea face rezultatele mai ușor de urmărit pentru investitori.
- Avansurile pentru festivalul din 2027 arată că cererea pentru evenimentele companiei există încă.
Ce ar strica teza
- Dacă pierderile persistă și finanțarea depinde de diluare, compania ar putea rămâne vulnerabilă la condițiile de piață.
- Concurența din ticketing cu jucători mai mari ar putea limita cota de piață și marjele.
- Dependența de un singur festival și de vreme face rezultatele greu de prezis de la un an la altul.
De urmărit
- Finalizarea contabilizării câștigului din vânzarea Video SolutionsQ3 2026
- Evoluția încasărilor din notele promisorii și din clauzele de earn-outnext 10-K
- Ritmul de utilizare a facilității de capital angajat și diluarea asociatăQ3 2026
- Rezultatele festivalului Country Stampede 2027 și avansurile de vânzare2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Până în 2026, Kustom Entertainment, Inc. avea două segmente raportabile: Video Solutions, cu camere video in-car și body-worn pentru forțele de ordine și flote comerciale, și Entertainment, care include platforma de bilete secundare TicketSmarter.com și producția de evenimente live. Veniturile totale din exercițiul 2025 au fost de 13,754,155 USD, din care segmentul Entertainment a contribuit cu 8,653,398 USD, iar Video Solutions cu 5,100,757 USD 1. Compania a schimbat numele din Digital Ally la 8 ianuarie 2026, iar acțiunile se tranzacționează pe Nasdaq sub simbolul KUST 12.
Modelul de venit din bilete combină comisioane de serviciu, calculate de obicei ca procent din valoarea nominală a biletului, cu vânzările de bilete din inventarul propriu, recunoscute la vânzarea efectivă 1. În 2025, veniturile din servicii și alte venituri au crescut, în timp ce veniturile din produse au scăzut 1. Festivalul Country Stampede, desfășurat anual în iunie, este evenimentul-ancoră al companiei și influențează puternic calendarul financiar 23.
Prin tranzacțiile din 2026, compania s-a retras din RCM, cu vânzarea a 51% din Nobility Healthcare, și din afacerea Video Solutions, vândută către Cycurion, finalizată pe 3 august 2026 2. Gestionarea acestei tranziții, inclusiv recuperarea notei promisorii și a clauzelor de earn-out, rămâne un element central al profilului companiei 2.
Segmente
Entertainment (TicketSmarter și Country Stampede)
Segmentul Entertainment este singurul segment continuu după tranzacțiile din 2026. Include TicketSmarter.com, cu oferte pentru peste 125000 de evenimente, și producția festivalului Country Stampede 12. Veniturile din festival sunt recunoscute parțial la încheierea evenimentului, ceea ce face calendarul trimestrial neuniform 2.
Piața în context
Compania se poziționează pe piața globală a divertismentului live, pe care o descrie drept una de 100 miliarde USD 3. Pe această piață concurează cu companii mai mari și mai bine finanțate, iar cota unei platforme mici de revânzare de bilete depinde de capacitatea de a obține inventar la condiții favorabile și de a atrage cumpărători 2. Evenimentele live sunt sensibile la sezonalitate, vreme și disponibilitatea artiștilor 2.
În paralel, piața camerelor pentru forțele de ordine, unde compania și-a construit reputația, este mai degrabă un segment de nișă pentru Kustom, care și-a redus expunerea la el 12. Acest lucru schimbă natura riscului și a potențialului de creștere al companiei, dacă ecosistemul de bilete nu își menține ritmul 2.
Tendințe
- Pivotul spre divertisment livemixt
Compania a ieșit din afacerile legacy și și-a concentrat resursele pe bilete și evenimente, o strategie care ar putea îmbunătăți marja dacă volumul de tranzacții crește 3. Schimbarea de nume și de simbol de la DGLY la KUST marchează această direcție 2.
- Recuperarea veniturilor din biletevânt din spate
Veniturile din segmentul Entertainment au crescut în 2025, iar avansurile pentru festivalul din 2027 erau deja vizibile la 30 iunie 2026 12. Dacă această tendință se consolidează, ar putea sprijini încasările pe termen mediu.
- Concentrarea pe un singur evenimentvânt din față
Dependența de festivalul Country Stampede face ca rezultatele să depindă de un singur eveniment anual, iar un an slab ar putea afecta puternic performanța 2.
- Finanțare prin capital propriumixt
Compania a emis acțiuni prin facilitatea de capital angajat, ceea ce aduce lichiditate, dar și diluare potențială pentru acționari 2. Efectul net depinde de modul în care fondurile sunt folosite.
Poziția concurențială
În ticketing și divertisment live, Kustom concurează cu companii mai mari și mai bine resursate, care dispun de o cotă mai mare de inventar și de acorduri de exclusivitate cu organizatori 2. Platforma TicketSmarter se diferențiază prin transparența prețurilor și garanția biletelor, aspecte recunoscute de o evaluare Forbes Advisor 3.
În zona camerelor video pentru forțele de ordine, compania a ieșit din piață prin vânzarea către Cycurion, deci concurența directă a devenit mai puțin relevantă pentru profilul actual al companiei 2.
- Cycurion, Inc.CYCU
Cumpărătorul afacerii Video Solutions, care a primit un ansamblu de plată în numerar, notă promisorie și acțiuni preferențiale 23.
- Companii mari de ticketing și producție live
Concurenți mai mari și mai bine resursați, menționați în factorii de risc ai companiei, fără identificare nominală în surse 2.
- Platforme de revânzare de bilete
Concurența din revânzarea de bilete este menționată în general, fără alte nume în sursele furnizate 2.
- Furnizori de camere pentru forțele de ordine
Segmentul vândut avea concurenți în camerele in-car și body-worn, dar sursele nu le numesc 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent23 oct. 2026Modificarea statutului · Situații financiare și anexe
- Raport curent05 oct. 2026Modificarea statutului · Vot al acționarilor · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)22 sept. 2026
- Raport curent01 sept. 2026Acord material · Item 3.02 · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial14 aug. 2026
- Raport curent13 aug. 2026Item 3.02
- Raport curent04 aug. 2026Acord material · Achiziție sau vânzare de active · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent27 iul. 2026Acord material · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent25 iun. 2026Acord material · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial15 mai 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Kustom Entertainment, Inc. · 13 apr. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Kustom Entertainment, Inc. · 14 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Kustom Entertainment, Inc. · 13 apr. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.