olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Cycurion, Inc. CYCU
Services-Computer Programming Services · SIC 7371 · Verticală: Services-Computer Programming Services (SIC 7371)
Cycurion, Inc. este un furnizor de servicii de securitate cibernetică și soluții IT, cu sediul în McLean, Virginia, care deservește în principal agenții guvernamentale de stat și locale, dar și clienți din învățământul superior, sănătate și mediul corporativ. Compania a trecut printr-un an dificil în 2025, cu venituri în scădere de și o marjă brută care s-a contractat la, iar în acest context interesul se îndreaptă spre modul în care se va transforma baza de clienți și platformele sale tehnologice bazate pe inteligență artificială.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Cycurion, Inc. (CYCU) costa 2,52 USD (−1,18 % într-o zi), cu capitalizare 65,1 mil USD, beta 3,19, interval pe 52 de săptămâni 2,00–49,67 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 3,8 mil USD (−3,4 % an/an), profit net de -3,8 mil USD, EPS diluat -0,41 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 46,7
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 1,88 – 3,02
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,56 · lățimea benzii 46,5 %
- SMA 50 / 200
- 2,95 / 7,38
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,18 / -0,26
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −31,5 % | −1,1 % | −30,4 pp | — |
| 3 luni | −59,4 % | −0,5 % | −59,0 pp | — |
| 6 luni | −66,1 % | +4,4 % | −70,5 pp | — |
| De la început de an | −88,6 % | +12,3 % | −100,9 pp | — |
| 1 an | −88,5 % | +13,5 % | −102,0 pp | −39,9 % |
| 3 ani | indisponibil | +76,4 % | indisponibil | −39,8 % |
| 5 ani | indisponibil | +63,7 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 4,5 mil | 4,1 mil | 3,9 mil | 3,9 mil | 3,8 mil | 3,5 mil | 3,3 mil | 3,8 mil |
| Costul vânzărilor | 3,7 mil | 2,5 mil | 3,2 mil | 3,7 mil | 3,6 mil | 3,1 mil | 2,6 mil | 2,7 mil |
| Profit brut | 718,0 mii | 1,5 mil | 677,8 mii | 235,9 mii | 270,5 mii | 428,1 mii | 688,4 mii | 1,1 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 299,2 mii | 245,6 mii | 337,4 mii | 2,3 mil | 2,7 mil | 4,0 mil | 2,7 mil | 2,6 mil |
| Profit operațional | 418,8 mii | 1,3 mil | -10,1 mil | -3,8 mil | -4,5 mil | -5,0 mil | -2,4 mil | -1,9 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 319,7 mii | 176,0 mii | 178,9 mii | 615,4 mii | 712,4 mii | 257,2 mii | 204,9 mii | 227,9 mii |
| Profit înainte de impozit | 116,1 mii | 1,1 mil | -10,2 mil | -5,3 mil | -3,2 mil | -5,3 mil | -2,6 mil | -4,0 mil |
| Impozit pe profit | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Profit net | 116,1 mii | 1,1 mil | -10,2 mil | -5,2 mil | -3,1 mil | -5,1 mil | -2,1 mil | -3,8 mil |
| EPS diluat | 0,11 | 3,31 ≈ | -7,40 | -3,38 | -1,59 | -1,56 ≈ | -0,47 | -0,41 |
| Flux de numerar operațional | -315,2 mii ≈ | -205,7 mii | -2,7 mil | -3,6 mil ≈ | -2,5 mil ≈ | -3,3 mil | -2,9 mil | -3,3 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 105,0 mii ≈ | 105,0 mii | 70,0 mii | 104,0 mii ≈ | 94,0 mii ≈ | 187,0 mii | 129,0 mii | 63,0 mii ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | -620,6 mii ≈ | 0 | 1,0 mil | 0 ≈ | 0 ≈ | 0 | 0 | 0 ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | 19,4 mil | 17,8 mil | 15,1 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | −8,2 % | −14,8 % |
| Profit net | -700,9 mii | -2,1 mil | 1,2 mil | -23,7 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −2.024,7 % |
| EPS diluat | indisponibil | -0,14 | 1,66 | -13,39 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −906,6 % |
| netă % | indisponibil | -10,8 % | 6,9 % | -156,4 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | -2,0 mil | -1,8 mil | -12,5 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 5,3 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 16,2 mil USD
- Active totale
- 33,5 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 0,47x
- ROE
- -240,1 %
- ROA
- -80,2 %
- Marja FCF
- -82,9 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | — | 19,4 mil | 17,8 mil | 15,1 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | — | 16,7 mil | 14,1 mil | 13,5 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Profit brut | — | 2,6 mil | 3,6 mil | 1,6 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | — | 0 | 0 | — | SEC (XBRL)· 17 apr. 2025verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | — | 2,3 mil | 1,2 mil | 9,3 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | -2,0 mil | 326,4 mii | 2,4 mil | -23,4 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | — | 2,1 mil | 1,2 mil | 1,8 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -450,2 mii | -2,1 mil | 1,2 mil | -24,1 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 250,7 mii | 3,8 mii | 0 | 0 | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Profit net | -700,9 mii | -2,1 mil | 1,2 mil | -23,7 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | — | -0,14 | 1,66 | -13,39 | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | — | 14,8 mil | 904,9 mii | 1,8 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
- 2023
- 14,8 mil
- 2024
- 904,9 mii
- 2025
- 1,8 mil
SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 809,5 mii | 607,9 mii | 38,7 mii | 5,3 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Creanțe | — | 7,1 mil | 10,4 mil | 2,7 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Active curente | 1,1 mil | 8,4 mil | 10,9 mil | 8,0 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | — | 33,7 mii | 20,3 mii | 0 | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | — | 6,6 mil | 6,6 mil | 20,8 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | 41,7 mii | 25,0 mii | 0 | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Active totale | 118,3 mil | 20,8 mil | 25,6 mil | 33,5 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 829,4 mii | 2,1 mil | 1,7 mil | 1,3 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | 204,2 mii | — | — | SEC (XBRL)· 26 apr. 2024verificat |
| Datorii curente | — | 14,1 mil | 18,7 mil | 16,9 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 1,2 mil | 15,5 mil | 20,2 mil | 17,2 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 5,0 mil † | 5,2 mil | 3,5 mil | 16,2 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 41,7 mii
- 2024
- 25,0 mii
- 2025
- 0
SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -1,3 mil | -2,0 mil | -1,4 mil | -12,1 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | — | 12,8 mii | 448,0 mii | 455,0 mii | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | — | -2,0 mil ≈ | -1,8 mil ≈ | -12,5 mil ≈ | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -115,6 mil | -706,7 mii | -885,1 mii | 1,4 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 117,7 mil | 3,2 mil | 1,7 mil | 15,9 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | 114,3 mil | 0 | 1,0 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -706,7 mii
- 2024
- -885,1 mii
- 2025
- 1,4 mil
SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
4 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 59,6 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 65,1 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
60 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/Venitindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 59,6 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| Marja brută · Calitate | 17,2 % | 0 (pe interval fix) | 18 % |
| Marja EBIT · Calitate | -95,9 % | 26 (față de colegi) | 14 % |
| Marja FCF · Calitate | -86,3 % | 0 (pe interval fix) | 14 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere | -14,8 % | 23 (față de colegi) | 14 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,3x | 0 (pe interval fix) | 11 % |
| EV/Venit · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -19,1 % | 0 (pe interval fix) | 21 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 0,0 % | 33 (pe interval fix) | 7 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Creștere· parțial23/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate8/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente33/100 · 1/1 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Cycurion, Inc. (CYCU). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 15,1 mil USD în 2025; creștere an/an -14,8 %; marjă netă -98,0 %; ROE -76,7 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 59,6 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- Marja brută: 17,2 %
- Marja EBIT: -95,9 %
- Marja FCF: -86,3 %
- Creșterea cifrei de afaceri (an/an): -14,8 %
- Lichiditatea curentă: 0,3x
- Randament FCF: -19,1 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/Venit.
Față de mediana verticalei
Services-Computer Programming Services (SIC 7371) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 32 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| INFYInfosys Limited | 49,6 mld | 16,1 | 29,0 % | 16,4 % | +3,9 % | −30 % / −30 % |
| ZSZscaler Inc | 36,6 mld | — | -2,9 % | -1,9 % | +25,4 % | −11 % / +14 % |
| CTSHCognizant Technology Solutions Corporation | 29,4 mld | 12,0 | 17,4 % | 11,8 % | +7,0 % | −15 % / −7 % |
| VRSNVerisign Inc | 28,5 mld | 33,6 | — | 49,1 % | +6,4 % | +26 % / +50 % |
| WITWipro Limited | 22,7 mld | 15,4 | 16,4 % | 14,7 % | −3,2 % | −21 % / −11 % |
| EPAMEpam Systems, Inc. | 7,1 mld | 18,6 | 11,2 % | 7,2 % | +15,4 % | −27 % / −47 % |
| DOCSDoximity, Inc. | 6,2 mld | 40,9 | 17,2 % | 25,5 % | +13,1 % | −33 % / +49 % |
| DOXAmdocs Limited | 4,9 mld | 10,3 | 14,1 % | 9,9 % | +2,4 % | −43 % / −48 % |
| RGTIRigetti Computing, Inc. | 3,7 mld | — | -43,8 % | -1.787,4 % | −34,3 % | −56 % / +958 % |
| FORTYFormula Systems (1985) Ltd. | 1,8 mld | 23,4 | 12,2 % | 2,9 % | +5,2 % | −20 % / +96 % |
| MGRTMega Fortune Co Ltd | 1,6 mld | 698,9 | 21,1 % | 16,1 % | +233,3 % | +1.864 % / indisponibil |
| PERIPerion Network Ltd. | 446,8 mil | — | -1,1 % | -1,8 % | −11,7 % | +12 % / −59 % |
| MFImF International Limited | 367,8 mil | 36,4 | 3,9 % | 232,8 % | +29,4 % | −68 % / indisponibil |
| IAInnovative Solutions And Support, Inc. | 353,7 mil | 18,8 | 28,5 % | 20,5 % | +78,6 % | +103 % / +167 % |
| GDEVGDEV Inc. | 176,1 mil | 2,6 | — | 17,1 % | −3,9 % | −44 % / −57 % |
| ATGLAlpha Technology Group Ltd | 146,5 mil | — | -184,7 % | -952,0 % | −40,2 % | −61 % / −39 % |
| MLGOMicroAlgo Inc. | 135,7 mil | 1,2 | 7,6 % | 30,2 % | −20,3 % | −61 % / −100 % |
| MWCMicware Co., Ltd. | 82,0 mil | 8,1 | 20,0 % | 7,3 % | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| PDCPerpetuals.com Ltd | 74,9 mil | — | -75,8 % | -1.069,9 % | −47,0 % | −61 % / −13 % |
| CINTCI&T Inc | 73,8 mil | 10,3 | 13,8 % | 8,3 % | +11,5 % | −31 % / −40 % |
| CYCUCycurion, Inc. | 65,1 mil | — | -76,7 % | -98,0 % | −14,8 % | −89 % / indisponibil |
| XTIAXti Aerospace, Inc. | 37,7 mil | — | — | -89,6 % | +602,4 % | −40 % / −100 % |
| MNDOMind Cti Ltd | 18,3 mil | 6,9 | 11,0 % | 13,4 % | −9,3 % | −24 % / −53 % |
| CHGAChange Agents Corporation | 17,8 mil | — | -606,9 % | -643,1 % | +6,2 % | −97 % / −99 % |
| RDNWRideNow Group, Inc. | 11,7 mil | — | — | -0,8 % | −10,5 % | +7 % / −9 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CYCU din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Cycurion, Inc. este un furnizor de servicii de securitate cibernetică și soluții IT, cu sediul în McLean, Virginia, care deservește în principal agenții guvernamentale de stat și locale, dar și clienți din învățământul superior, sănătate și mediul corporativ. Compania a trecut printr-un an dificil în 2025, cu venituri în scădere de 1 și o marjă brută care s-a contractat la 2, iar în acest context interesul se îndreaptă spre modul în care se va transforma baza de clienți și platformele sale tehnologice bazate pe inteligență artificială.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o experiență îndelungată în lucrul cu agenții federale și de stat, ceea ce îi oferă cunoaștere a mediului guvernamental și capacitate de a lucra la proiecte sensibile 1.
- Portofoliul acoperă consultanță, servicii IT gestionate, securitate gestionată și o platformă tehnologică proprie, ceea ce permite oferirea unor pachete integrate 1.
- Relația de lungă durată cu un furnizor de telecomunicații, susținută de un contract nou de modernizare a rețelei, arată capacitatea de a livra servicii critice pentru clienți instituționali 3.
Puncte slabe
- Veniturile sunt concentrate la un număr redus de clienți și contracte, iar pierderea unui client important ar putea reduce semnificativ rezultatele financiare 1.
- Marjele brute s-au contractat considerabil în 2025, iar cheltuielile legate de combinarea de afaceri și de statutul de companie listată au crescut pierderile 1.
- Platformele tehnologice bazate pe inteligență artificială sunt într-o fază timpurie, fără o bază comercială demonstrată la scară largă 1.
Oportunități
- Modernizarea sistemelor IT guvernamentale și a infrastructurii de comunicații ar putea genera contracte noi, mai ales dacă backlog-ul actual se transformă în venituri 2.
- Achizițiile de furnizori de securitate de dimensiune medie, precum Secuvant, ar putea extinde baza de clienți și capacitatea de securitate gestionată 2.
- Dacă platformele ARx și Cycurion Security Platform își vor atinge maturitatea, ar putea aduce venituri recurente cu marje mai bune 1.
Amenințări
- Reducerea bugetelor federale și de stat și întârzierea achizițiilor pot amâna proiecte și pot reduce cererea pentru serviciile companiei 1.
- Concurența din partea unor contractori mari, cu resurse superioare, ar putea limita câștigarea de noi contracte și presiona prețurile 1.
- Un incident de securitate la propriile sisteme ar putea afecta grav reputația unei companii care vinde protecție cibernetică 1.
Riscuri
- Concentrarea cliențilorridicat
Un număr redus de contracte și clienți generează o parte majoră din venituri, iar modificarea unui singur contract ar putea avea un impact disproporționat asupra rezultatelor 1.
- Dependența de finanțarea guvernamentalăridicat
Clienții de stat și locali depind de fonduri federale transmise prin granturi, iar întârzierile în apropriații ar putea amâna proiecte și recunoașterea veniturilor 1.
- Declin al veniturilor și al marjeimediu
Veniturile au scăzut în 2025, iar marja brută s-a redus accentuat, ceea ce ar putea continua dacă noile contracte încep cu întârziere 1.
- Răspunderea din contractele guvernamentalemediu
Contractele guvernamentale pot fi auditate, modificate sau reziliate, iar nerespectarea regulilor de achiziții ar putea atrage sancțiuni semnificative 1.
- Risc tehnologic și de reputațiemediu
Produsele pot conține erori sau pot nu detecta amenințările, iar o breșă la propriile sisteme ar putea afecta încrederea pieței 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă backlog-ul ridicat din 2025 se va transforma în venituri efective și noile contracte de modernizare vor porni la timp, compania ar putea recupera din scăderea veniturilor 2.
- Integrarea platformelor tehnologice cu serviciile gestionate ar putea crea un flux de venituri recurente și să îmbunătățească marjele pe termen lung 1.
- Achizițiile recente, inclusiv Secuvant, ar putea extinde portofoliul și baza de clienți din segmentul de mijloc al pieței 2.
Ce ar strica teza
- Dacă reducerile bugetare federale și de stat se vor extinde, cererea pentru serviciile companiei ar putea scădea și mai mult 1.
- Concentrarea clienților ar putea face veniturile vulnerabile la pierderea unui singur contract major, cu impact greu de compensat rapid 1.
- Pierderile nete și cheltuielile de tranziție ar putea continua dacă marjele nu se îmbunătățesc, ceea ce ar putea limita capacitatea de investiție 1.
De urmărit
- Evoluția veniturilor și a marjei brute față de nivelul din 2025Q2 2026
- Transformarea backlog-ului comis în venituri recunoscute2026
- Integrarea Secuvant și impactul asupra cifrei de afaceri și a marjelornext 10-Q
- Stadiul de adoptare comercială a platformelor ARx și Cycurion Security Platformnext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Cycurion, Inc. își desfășoară activitatea prin subsidiarele Axxum Technologies LLC, Cloudburst Security LLC și Cycurion Innovation, Inc., oferind servicii de consultanță, servicii IT gestionate și servicii de securitate gestionată, precum și platforma ARx, o soluție de protecție a aplicațiilor web. Compania se prezintă drept un furnizor de soluții personalizate pentru agenții federale, de apărare și judiciare, precum și pentru clienți din sectorul privat 1. Începând cu februarie 2025, acțiunile sale se tranzacționează pe Nasdaq sub simbolul CYCU, în urma combinării de afaceri cu Western Acquisition Ventures Corp. 1.
Structura de venituri este puternic concentrată: în exercițiul financiar 2025, patru dintre cei mai mari clienți finali au reprezentat 1 din veniturile totale, majoritatea fiind agenții guvernamentale de stat și locale, universități, autorități de aplicare a legii și autorități municipale de transport 1. Compania a raportat un backlog contractual comis de 2 la 31 decembrie 2025, comparativ cu 3 la sfârșitul anului 2024 1.
În iunie 2026, compania a anunțat achiziția Secuvant LLC, un furnizor de securitate IT cu focus pe servicii de securitate gestionată pentru organizații de dimensiune medie, ceea ce indică o strategie de creștere prin achiziții 2. Cycurion a menționat și inițiativa Cycurion Crypto Inc., formată în iulie 2025 pentru a gestiona un trezor de criptomonede, și pe care o descrie ca parte a poziționării în ecosistemul activelor digitale 1.
Segmente
Servicii de consultanță, servicii IT gestionate și securitate gestionată
Această linie de activitate include evaluări ale controalelor de securitate, arhitectură de securitate, audituri de conformitate, consultanță virtuală de tip CISO, servicii IT gestionate sub acorduri de nivel de servicii, precum și servicii MSS cum ar fi detectarea și răspunsul gestionat, testarea de penetrare și monitorizarea SOC 24/7/365 1.
Platforma ARx și Cycurion Security Platform
Platforma ARx combină protecția împotriva atacurilor de tip DoS, WAF, protecția API, protecția endpoint-urilor și detectarea botilor, iar tehnologia provenită din achiziția activelor Sabres este integrată în practica de securitate gestionată 1. Compania precizează că versiunea de producție a software-ului nu include încă procesare AI, aceasta aflându-se în faza de testare și evaluare 1.
Servicii pentru guvern prin SLG Innovation
Activitatea prin SLG Innovation, Inc. constă în servicii de modernizare IT pentru agenții guvernamentale de stat și locale, iar conform raportării companiei aceasta reprezintă acum majoritatea veniturilor Cycurion 1. Contractul de tip MSA cu Axxum Technologies este guvernat de comenzi de lucru care variază în funcție de cerințele clienților 1.
Piața în context
Piața serviciilor de securitate cibernetică și IT pentru clienții guvernamentali este descrisă de companie ca fiind fragmentată, competitivă și în continuă schimbare, cu soluții care trebuie adaptate rapid la noile tipuri de amenințări 1. Cererea din partea clienților de stat și locali depinde în mare măsură de finanțarea federală transmisă prin granturi și programe de tip pass-through, care este supusă apropriațiilor anuale și incertitudinii bugetare 1.
Tendințe
- Reducerea cheltuielilor guvernamentalevânt din față
Inițiativele federale de reducere a costurilor, inclusiv DOGE, au dus la întreruperea contractelor și a granturilor, iar mai multe state propun inițiative similare, ceea ce ar putea întârzia achizițiile clienților 1.
- Cerere crescută pentru securitate ciberneticăvânt din spate
Creșterea numărului și sofisticării atacurilor cibernetice menține interesul pentru servicii de monitorizare și securitate gestionată, ceea ce ar putea sprijini cererea pentru portofoliul companiei 1.
- Modernizarea infrastructurii publicemixt
Proiecte de înlocuire a infrastructurii vechi, precum rețeaua de avertizare de urgență pentru o agenție federală, arată că cererea pentru modernizare poate genera contracte noi, deși valoarea acestora este limitată 3.
- Adoptarea incertă a platformelor AIvânt din față
Platformele bazate pe inteligență artificială se află într-o fază timpurie de adoptare, iar succesul lor comercial nu este asigurat, ceea ce ar putea afecta marjele dacă tracțiunea rămâne redusă 1.
Poziția concurențială
Compania operează într-o piață fragmentată, în care concurează cu furnizori mari de apărare și IT, companii specializate în securitate cibernetică, furnizori de servicii cloud și firme de nișă 1. Concurenții mai mari au, în general, resurse financiare, recunoaștere a brandului și relații contractuale mai extinse decât Cycurion 1.
Factorii competitivi cheie includ capacitatea de a detecta și atenua amenințările, rapiditatea în răspuns la nevoile clienților, costul total și ușurința utilizării produselor, precum și reputația și capacitatea de a atrage angajați 1. Compania recunoaște că ar putea pierde poziții dacă nu inovează suficient de rapid 1.
- Furnizori de apărare și IT de mari dimensiuni
Contractori mari, cu resurse financiare și tehnice superioare și cu baze extinse de contracte guvernamentale, care pot oferi portofolii mai largi 1.
- Furnizori de vulnerability management și evaluare
Companii care oferă evaluarea și gestionarea vulnerabilităților, concurând direct cu o parte din serviciile de consultanță și securitate gestionată 1.
- Furnizori de securitate endpoint și cloud
Companii care oferă securitate endpoint și soluții de securitate cloud, concurând cu funcțiile de protecție ale platformei ARx 1.
- Furnizori de servicii de securitate gestionată
Furnizori specializați în monitorizare, detectare și răspuns, care pot concura pentru aceiași clienți medii și mari 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent (amendament)28 oct. 2026Situații financiare și anexe
- Raport curent (amendament)28 oct. 2026Situații financiare și anexe
- Raport curent26 oct. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport curent22 oct. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent16 oct. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent02 oct. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent30 sept. 2026Schimbări în conducere · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent28 sept. 2026Încetarea unui acord material · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent08 sept. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent28 aug. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Cycurion, Inc. · 31 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Cycurion, Inc. · 14 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Cycurion, Inc. · 14 nov. 2025
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.