olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Cognizant Technology Solutions Corp CTSH
Services-Computer Programming Services · SIC 7371 · Verticală: Services-Computer Programming Services (SIC 7371)
Cognizant (CTSH) este una dintre cele mai mari companii globale de servicii profesionale în tehnologie, care se prezintă tot mai mult ca un «constructor de AI». În 2025, veniturile au ajuns la 21,108 miliarde USD, cu o creștere de 7,0%, iar în al doilea trimestru din 2026 veniturile au crescut cu 4,5%. Ghidajul pentru 2026 prevede o creștere în monedă constantă de 4,0% până la 5,5%.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Cognizant Technology Solutions Corp (CTSH) costa 66,54 USD (+1,16 % într-o zi), cu capitalizare 29,7 mld USD, P/E 12,1 pe un EPS diluat de 5,48 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,95 %, beta 0,62, interval pe 52 de săptămâni 38,73–86,70 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 5,7 mld USD (+4,6 % an/an), profit net de 627,0 mil USD (+128,8 % an/an), EPS diluat 1,39 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 55,3
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 58,67 – 72,73
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,56 · lățimea benzii 21,4 %
- SMA 50 / 200
- 62,44 / 58,58
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 1,21 / 1,62
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +16,3 % | −5,9 % | +22,2 pp | — |
| 3 luni | +17,0 % | −4,6 % | +21,6 pp | — |
| 6 luni | +28,1 % | +0,2 % | +27,9 pp | — |
| De la început de an | −19,8 % | +7,4 % | −27,3 pp | — |
| 1 an | −10,9 % | +8,2 % | −19,1 pp | −48,5 % |
| 3 ani | +0,4 % | +68,4 % | −68,0 pp | −41,0 % |
| 5 ani | −16,7 % | +56,5 % | −73,3 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 5,1 mld | 5,1 mld | 5,2 mld | 5,4 mld | 5,3 mld | 5,4 mld | 5,5 mld | 5,7 mld |
| Costul vânzărilor | 3,3 mld | 3,4 mld | 3,5 mld | 3,6 mld | 3,5 mld | 3,6 mld | 3,7 mld | 3,8 mld |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 844,0 mil | 791,0 mil | 810,0 mil | 833,0 mil | 806,0 mil | 791,0 mil | 728,0 mil | 841,0 mil |
| Profit operațional | 751,0 mil | 853,0 mil | 817,0 mil | 866,0 mil | 853,0 mil | 843,0 mil | 874,0 mil | 872,0 mil |
| Amortizare și depreciere | 143,0 mil | 136,0 mil | 139,0 mil | 135,0 mil | 140,0 mil | 141,0 mil | 143,0 mil | 149,0 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 19,0 mil | 12,0 mil | 9,0 mil | 8,0 mil | 8,0 mil | 7,0 mil | 13,0 mil | 19,0 mil |
| Profit înainte de impozit | 740,0 mil | 872,0 mil | 842,0 mil | 887,0 mil | 878,0 mil | 867,0 mil | 875,0 mil | 863,0 mil |
| Impozit pe profit | 199,0 mil | 213,0 mil | 197,0 mil | 613,0 mil | 235,0 mil | 208,0 mil | 231,0 mil | 237,0 mil |
| Profit net | 546,0 mil | 663,0 mil | 645,0 mil | 274,0 mil | 648,0 mil | 662,0 mil | 636,0 mil | 627,0 mil |
| EPS diluat | 1,10 ≈ | 1,34 | 1,31 | 0,56 | 1,34 ≈ | 1,39 | 1,36 | 1,39 |
| Flux de numerar operațional | 920,0 mil | 400,0 mil | 398,0 mil ≈ | 1,2 mld ≈ | 858,0 mil | 274,0 mil | 558,0 mil ≈ | 1,0 mld ≈ |
| Investiții (capex) | 83,0 mil | 77,0 mil | 67,0 mil ≈ | 67,0 mil ≈ | 77,0 mil | 76,0 mil | 99,0 mil ≈ | 79,0 mil ≈ |
| Dividende plătite | 150,0 mil | 155,0 mil | 153,0 mil ≈ | 151,0 mil ≈ | 151,0 mil | 159,0 mil | 157,0 mil ≈ | 149,0 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 154,0 mil | 209,0 mil | 368,0 mil ≈ | 463,0 mil ≈ | 338,0 mil | 444,0 mil | 1,2 mld ≈ | 270,0 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 5 din propriul istoric de 44 trimestre (min 8,3, mediană 18,5, max 32,3; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 16,1 mld | 16,8 mld | 16,7 mld | 18,5 mld | 19,4 mld | 19,4 mld | 19,7 mld | 21,1 mld |
| Venituri an/an | +8,9 % | +4,1 % | −0,8 % | +11,1 % | +5,0 % | −0,4 % | +2,0 % | +7,0 % |
| Profit net | 2,1 mld | 1,8 mld | 1,4 mld | 2,1 mld | 2,3 mld | 2,1 mld | 2,2 mld | 2,2 mld |
| Profit net an/an | +39,7 % | −12,3 % | −24,4 % | +53,5 % | +7,2 % | −7,2 % | +5,4 % | −0,4 % |
| EPS diluat | 3,60 | 3,29 | 2,57 | 4,05 | 4,41 | 4,21 | 4,51 | 4,56 |
| EPS diluat an/an | +42,3 % | −8,6 % | −21,9 % | +57,6 % | +8,9 % | −4,5 % | +7,1 % | +1,1 % |
| netă % | 13,0 % | 11,0 % | 8,4 % | 11,5 % | 11,8 % | 11,0 % | 11,3 % | 10,6 % |
| Flux de numerar liber | 2,2 mld | 2,1 mld | 2,9 mld | 2,2 mld | 2,2 mld | 2,0 mld | 1,8 mld | 2,6 mld |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 1,9 mld USD
- Datorie financiară
- 576,0 mil USD
- Datorie netă
- -1,3 mld USD
- Capitaluri proprii
- 15,0 mld USD
- Active totale
- 20,7 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,04x
- Lichiditate curentă
- 2,14x
- ROE
- 15,2 %
- ROA
- 11,0 %
- Marja FCF
- 12,3 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 16,7 mld | 18,5 mld | 19,4 mld | 19,4 mld | 19,7 mld | 21,1 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 10,7 mld | 11,6 mld | 12,4 mld | 12,7 mld | 13,0 mld | 14,0 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 6,0 mld ≈ | 6,9 mld ≈ | 7,0 mld ≈ | 6,7 mld ≈ | 6,8 mld ≈ | 7,1 mld ≈ | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 3,1 mld | 3,5 mld | 3,4 mld | 3,3 mld | 3,2 mld | 3,2 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 2,1 mld | 2,8 mld | 3,0 mld | 2,7 mld | 2,9 mld | 3,4 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 559,0 mil | 574,0 mil | 569,0 mil | 555,0 mil | 542,0 mil | 550,0 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| EBITDA | 2,7 mld ≈ | 3,4 mld ≈ | 3,5 mld ≈ | 3,2 mld ≈ | 3,4 mld ≈ | 3,9 mld ≈ | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 24,0 mil | 9,0 mil | 19,0 mil | 41,0 mil | 54,0 mil | 37,0 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 2,1 mld | 2,8 mld | 3,0 mld | 2,8 mld | 2,9 mld | 3,5 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 704,0 mil | 693,0 mil | 730,0 mil | 668,0 mil | 713,0 mil | 1,3 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Profit net | 1,4 mld | 2,1 mld | 2,3 mld | 2,1 mld | 2,2 mld | 2,2 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 2,57 | 4,05 | 4,41 | 4,21 | 4,51 | 4,56 | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 541,0 mil | 528,0 mil | 519,0 mil | 505,0 mil | 497,0 mil | 489,0 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,88 | 0,96 | 1,08 | 1,16 | 1,20 | 1,24 | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor; Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 505,0 mil
- 2024
- 497,0 mil
- 2025
- 489,0 mil
SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 2,7 mld | 1,8 mld | 2,2 mld | 2,6 mld | 2,2 mld | 1,9 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 3,1 mld | 3,6 mld | 3,8 mld | 3,8 mld | 4,1 mld | 4,4 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Active curente | 6,9 mld | 7,3 mld | 7,3 mld | 7,5 mld | 7,5 mld | 7,8 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 1,3 mld | 1,2 mld | 1,1 mld | 1,0 mld | 994,0 mil | 933,0 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 5,0 mld | 5,6 mld | 5,7 mld | 6,1 mld | 7,0 mld | 7,1 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 1,0 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,1 mld | 1,6 mld | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Active totale | 16,9 mld | 17,9 mld | 17,9 mld | 18,5 mld | 20,0 mld | 20,7 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 389,0 mil | 361,0 mil | 360,0 mil | 337,0 mil | 340,0 mil | 308,0 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 38,0 mil | 38,0 mil | 8,0 mil | 33,0 mil | 33,0 mil | 33,0 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 663,0 mil | 626,0 mil | 638,0 mil | 606,0 mil | 875,0 mil | 543,0 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 3,5 mld | 3,5 mld | 3,3 mld | 3,3 mld | 3,6 mld | 3,7 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 6,1 mld | 5,9 mld | 5,5 mld | 5,3 mld | 5,6 mld | 5,7 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 10,8 mld † | 12,0 mld † | 12,3 mld † | 13,2 mld † | 14,4 mld † | 15,0 mld † | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 1,1 mld
- 2024
- 1,6 mld
- 2025
- 1,4 mld
SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 3,3 mld | 2,5 mld | 2,6 mld | 2,3 mld | 2,1 mld | 2,9 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 398,0 mil | 279,0 mil | 332,0 mil | 317,0 mil | 297,0 mil | 288,0 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 2,9 mld ≈ | 2,2 mld ≈ | 2,2 mld ≈ | 2,0 mld ≈ | 1,8 mld ≈ | 2,6 mld ≈ | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -1,2 mld | -2,2 mld | -106,0 mil | -331,0 mil | -1,6 mld | -230,0 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -2,0 mld | -1,2 mld | -1,9 mld | -1,6 mld | -915,0 mil | -2,3 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | 480,0 mil | 509,0 mil | 564,0 mil | 591,0 mil | 600,0 mil | 610,0 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 1,6 mld | 771,0 mil | 1,4 mld | 1,1 mld | 605,0 mil | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -331,0 mil
- 2024
- -1,6 mld
- 2025
- -230,0 mil
SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat
- 2023
- -1,6 mld
- 2024
- -915,0 mil
- 2025
- -2,3 mld
SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
4 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 51 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
(margin_of_safety <= -0.25 & agreement in ['high', 'medium'])
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 29,7 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie67
- Randamente100
- Calitate36
- Creștere29
- Evaluare69
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 9,21 – 107,49 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)69,74 – 107,49 (Mijloc 84,33)WACC 9,1 % · FCFF de pornire 2,4 mld USD · ponderea valorii terminale în EV 73 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): -7,2 %
- Colegi: EV/Venit9,21 – 54,71 (Mijloc 24,20)8 firme folosite · multiplul median 0,5x · quartile 0,2x – 1,1xCINT, DOX, EPAM, FORTY, MWC, RDNW, WIT, XTIA
- Colegi: EV/EBITDA9,99 – 78,27 (Mijloc 23,17)6 firme folosite · multiplul median 2,6x · quartile 1,1x – 8,7xCINT, EPAM, IA, MWC, RDNW, WIT
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neatractiv · Scor 51/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| Marja brută · Calitate | 33,4 % | 0 (pe interval fix) | 11 % |
| Marja EBIT · Calitate | 15,7 % | 74 (față de colegi) | 9 % |
| Marja FCF · Calitate | 10,8 % | 43 (pe interval fix) | 9 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 2,8 % | 11 (pe interval fix) | 17 % |
| Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere | 7,0 % | 65 (față de colegi) | 9 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 0,0x | 50 (față de colegi) | 6 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,2x | 84 (pe interval fix) | 6 % |
| EV/Venit · Evaluare | 1,4x | 46 (față de colegi) | 17 % |
| Randament FCF · Evaluare | 7,9 % | 100 (pe interval fix) | 13 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 9,5 % | 100 (pe interval fix) | 4 % |
Grupele scorului
- Bilanț și datorie67/100 · 2/2 factori cu valoare
- Creștere29/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate36/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente100/100 · 1/1 factori cu valoare
- Evaluare69/100 · 2/2 factori cu valoare
Memo
COGNIZANT TECHNOLOGY SOLUTIONS CORPORATION (CTSH). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 21,1 mld USD în 2025; creștere an/an 7,0 %; marjă netă 11,8 %; ROE 17,4 %; datorie netă/EBITDA 0,0x.
Intervalul de valoare estimat este 9,99–78,27 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 24,20 USD, prețul de 66,54 USD lasă un potențial de -63,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -174,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 51/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja EBIT: 15,7 %
- Lichiditatea curentă: 2,2x
- Randament FCF: 7,9 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 9,5 %
Ce o infirmă
- Marja brută: 33,4 %
- CAGR venituri 3 ani: 2,8 %
Față de mediana verticalei
Services-Computer Programming Services (SIC 7371) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 32 firme
Banda de mărime nu s-a aplicat: ar fi rămas prea puține firme; verticala conține și firme mult mai mici sau mai mari.
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| INFYInfosys Limited | 51,9 mld | 16,8 | 29,0 % | 16,4 % | +3,9 % | −27 % / −27 % |
| ZSZscaler Inc | 33,2 mld | — | -2,9 % | -1,9 % | +25,4 % | −19 % / +3 % |
| CTSHCognizant Technology Solutions Corporation | 29,7 mld | 12,1 | 17,4 % | 11,8 % | +7,0 % | −11 % / +0 % |
| VRSNVerisign Inc | 28,0 mld | 32,9 | — | 49,1 % | +6,4 % | +24 % / +47 % |
| WITWipro Limited | 22,7 mld | 15,4 | 16,4 % | 14,7 % | −3,2 % | −21 % / −11 % |
| EPAMEpam Systems, Inc. | 8,5 mld | 20,7 | 11,6 % | 7,5 % | +15,4 % | −11 % / −36 % |
| DOCSDoximity, Inc. | 5,9 mld | 46,2 | 13,8 % | 21,1 % | +13,1 % | −35 % / +43 % |
| DOXAmdocs Limited | 4,9 mld | 10,3 | 14,1 % | 9,9 % | +2,4 % | −43 % / −48 % |
| RGTIRigetti Computing, Inc. | 3,3 mld | — | -43,8 % | -1.787,4 % | −34,3 % | −61 % / +829 % |
| FORTYFormula Systems (1985) Ltd. | 1,7 mld | 21,7 | 12,2 % | 2,9 % | +5,2 % | −26 % / +81 % |
| MGRTMega Fortune Co Ltd | 1,6 mld | 694,7 | 21,1 % | 16,1 % | +233,3 % | +1.852 % / indisponibil |
| PERIPerion Network Ltd. | 445,3 mil | — | -1,1 % | -1,8 % | −11,7 % | +12 % / −60 % |
| IAInnovative Solutions And Support, Inc. | 324,3 mil | 17,2 | 28,5 % | 20,5 % | +78,6 % | +86 % / +145 % |
| MFImF International Limited | 260,4 mil | 25,7 | 3,9 % | 232,8 % | +29,4 % | −77 % / indisponibil |
| GDEVGDEV Inc. | 158,8 mil | 2,3 | — | 17,1 % | −3,9 % | −49 % / −61 % |
| ATGLAlpha Technology Group Ltd | 138,1 mil | — | -184,7 % | -952,0 % | −40,2 % | −64 % / −43 % |
| MLGOMicroAlgo Inc. | 118,7 mil | 1,1 | 7,6 % | 30,2 % | −20,3 % | −66 % / −100 % |
| CINTCI&T Inc | 74,5 mil | 10,4 | 13,8 % | 8,3 % | +11,5 % | −30 % / −39 % |
| PDCPerpetuals.com Ltd | 71,1 mil | — | -75,8 % | -1.069,9 % | −47,0 % | −63 % / −17 % |
| MWCMicware Co., Ltd. | 58,9 mil | 5,8 | 20,0 % | 7,3 % | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| CYCUCycurion, Inc. | 57,9 mil | — | -76,7 % | -98,0 % | −14,8 % | −92 % / indisponibil |
| XTIAXti Aerospace, Inc. | 32,3 mil | — | — | -89,6 % | +602,4 % | −48 % / −100 % |
| MNDOMind Cti Ltd | 17,7 mil | 6,7 | 11,0 % | 13,4 % | −9,3 % | −27 % / −54 % |
| CHGAChange Agents Corporation | 17,0 mil | — | -606,9 % | -643,1 % | +6,2 % | −97 % / −99 % |
| RDNWRideNow Group, Inc. | 11,8 mil | — | — | -0,8 % | −10,5 % | +7 % / −8 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CTSH din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 40,60 Randament total -37 % · Pe an -37 % | 71,83 Randament total 10 % · Pe an 10 % | 108,28 Randament total 65 % · Pe an 65 % |
| 3 ani | 38,07 Randament total -38 % · Pe an -15 % | 75,91 Randament total 21 % · Pe an 6 % | 125,83 Randament total 97 % · Pe an 25 % |
| 5 ani | 35,69 Randament total -39 % · Pe an -9 % | 80,23 Randament total 32 % · Pe an 6 % | 146,24 Randament total 135 % · Pe an 19 % |
- P/E la ieșire± 18,98
- Marja netă± 13,28
- Creșterea anuală a veniturilor± 11,09
- Diluare anuală± 1,12
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 29 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (29 oct. 2026), 8-K (29 oct. 2026 · rezultate).
Pe scurt
Cognizant (CTSH) este una dintre cele mai mari companii globale de servicii profesionale în tehnologie, care se prezintă tot mai mult ca un «constructor de AI». În 2025, veniturile au ajuns la 21,108 miliarde USD, cu o creștere de 7,0% 1, iar în al doilea trimestru din 2026 veniturile au crescut cu 4,5% 3. Ghidajul pentru 2026 prevede o creștere în monedă constantă de 4,0% până la 5,5% 3.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o bază largă de clienți de nivel înalt și o ofertă integrată care combină industria cu tehnologia 1.
- Modelul de livrare global și parteneriatele cu furnizori mari de tehnologie oferă flexibilitate operațională 1.
- Marjele s-au îmbunătățit în ultimii ani datorită programelor de eficiență și reducerii costurilor 1.
Puncte slabe
- O parte importantă a veniturilor depinde de câțiva clienți mari, iar pierderea acestora ar putea afecta semnificativ rezultatele 1.
- Costurile cu personalul sunt ridicate, iar creșterea salariilor poate presa marjele 1.
- Compania are o expunere la moneda rupie indiană și la evoluția economică din India 1.
Oportunități
Riscuri
- Dependența de clienți din SUA și Europaridicat
Majoritatea veniturilor provine din aceste regiuni, iar o încetinire economică acolo ar putea reduce cererea.
- Riscul de înlocuire prin AIridicat
Serviciile tradiționale pot fi înlocuite de AI, ceea ce ar putea reduce volumul de lucru și prețurile.
- Concurența intensămediu
Presiunea din partea competitorilor și a departamentelor interne ale clienților ar putea afecta marjele.
- Costurile și legislația din Indiamediu
Modificările legislative privind salariile și tratatele fiscale ar putea crește costurile sau impozitele.
- Dependența de parteneri tehnologiciscăzut
Schimbarea condițiilor sau a accesului la tehnologia partenerilor ar putea afecta livrarea serviciilor.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă cererea pentru AI și modernizare continuă, compania ar putea accelera creșterea veniturilor și a profitului.
- Creșterea puternică din segmentul Financial Services arată că strategia de piață ar putea funcționa.
- Programele de eficiență ar putea continua să îmbunătățească marjele.
Ce ar strica teza
- Dacă automatizarea AI înlocuiește mai rapid serviciile tradiționale, veniturile ar putea încetini.
- Concurența și presiunea prețurilor ar putea limita câștigurile din marje.
- Dacă economia din Statele Unite sau Europa se înrăutățește, clienții ar putea amâna proiecte.
De urmărit
- Rezultatele trimestrului al treilea și ghidajul revizuitQ3 2026
- Execuția programului Project Leap și economiile realizate2026
- Integrarea achiziției Astreya și efectul asupra marjelor2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 29 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (29 oct. 2026), 8-K (29 oct. 2026 · rezultate).
Afacerea
Cognizant oferă consultanță, dezvoltare de aplicații, integrare de sisteme, asigurarea calității, întreținerea aplicațiilor, infrastructură, securitate și servicii de procese de business, toate construite în jurul AI, cloud-ului și datelor 1. Modelul de livrare global combină echipe aflate la locația clienților cu centre de livrare regionale și offshore, iar compania conduce strategia prin investiții în capabilități AI, recalificarea personalului și un ecosistem larg de parteneri tehnologici 1. În 2025 compania a avut aproximativ 351.600 de angajați la finalul anului 1.
Pe parcursul anului 2025, marja operațională GAAP a crescut la 16,1%, iar marja operațională ajustată la 15,8% 1, susținute de economiile din programul NextGen și de eficiențe operaționale, în timp ce achiziția Belcan a diluat marja 1. Profitul diluat pe acțiune GAAP a fost de 4,56 USD, iar cel ajustat de 5,28 USD 1. În 2026, compania a lansat programul Project Leap, care vizează investiții în oferte integrate și AI, cu costuri estimate între 230 și 320 de milioane USD 2.
Segmente
Financial Services
Acesta este cel mai mare și cel mai matur segment, care include bănci, piețe de capital, plăți și asigurări, cu o creștere de 7,3% în 2025 1. Cererea vine din modernizarea sistemelor vechi, din cloud, date și AI pentru experiența clienților și gestionarea riscului 1. În al doilea trimestru din 2026, creșterea segmentului a fost de peste zece procente pe an, a doua oară consecutiv, potrivit comunicatului 3.
Piața în context
Clienții se îndreaptă tot mai mult către transformarea în afaceri pregătite pentru AI, ceea ce ar putea sprijini cererea pentru servicii de modernizare, dar și pentru soluții care reduc costurile 2. Acest lucru poate reduce cererea pentru unele servicii tradiționale, dacă automatizarea AI se extinde 2.
Tendințe
- Cerere pentru AI și modernizarevânt din spate
Clienții investesc în AI, cloud și date pentru a-și moderniza sistemele, iar Cognizant își extinde capabilitățile în acest domeniu 1. Dacă această cerere se menține, ar putea susține creșterea veniturilor.
- Automatizarea AI poate reduce cerereavânt din față
Unele servicii istorice pot fi înlocuite de AI sau de automatizare, ceea ce ar putea reduce cererea și prețurile obținute pentru servicii 1.
- Incertitudine macroeconomicăvânt din față
Tarifele comerciale, inflația și tensiunile geopolitice pot determina clienții să amâne proiecte, ceea ce afectează previzibilitatea veniturilor 2.
- Ecosistemul de partenerimixt
Parteneriatele cu furnizori mari de cloud și AI pot extinde oferta, dar pot și crea presiune dacă partenerii devin concurenți 1.
Poziția concurențială
Concurenții direcți includ companii mari de consultanță și integrare, precum Accenture, Infosys, Tata Consultancy Services, Wipro și IBM Consulting 1. Concurența se face pe reputație, capabilități AI, prețuri competitive și stabilitate financiară 1.
Compania se poate diferenția prin ecosistemul de parteneri și prin capabilitățile AI, dar presiunea prețurilor din piață poate reduce marjele, mai ales dacă concurenții sunt dispuși să își asume mai multe riscuri 1.
- AccentureACN
Concurent direct mare în consultanță și servicii IT, menționat în sursa oficială.
- Infosys
Companie indiană de servicii IT, concurent direct menționat în sursa oficială.
- Tata Consultancy Services
Companie indiană de servicii IT, concurent direct menționat în sursa oficială.
- IBM Consulting
Divizia de consultanță a unei companii tehnologice mari, menționată ca concurent direct.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Hochstein: Markets Should Be Cognizant of Strike RiskBloomberg Markets · 03 nov. 2026 · EN
- Cognizant, Infosys, Tata, Wipro and HCL among IT firms suspended from U.S. green card programmeThe Hindu — International · 08 oct. 2026 · EN
- How Is Cognizant’s Stock Performance Compared to Other Dividend StocksYahoo Finance — News · 16 sept. 2026 · EN
- Cognizant CFO: AI Pressures IT Spending, but BFSI Growth Stays StrongYahoo Finance — News · 13 sept. 2026 · EN
- Cognizant Says AI Creates Jobs, Its Own Restructuring Says OtherwiseYahoo Finance — News · 11 sept. 2026 · EN
- Cognizant (CTSH): Can 17 AI Agents Turn Productivity Into Revenue?Yahoo Finance — News · 10 sept. 2026 · EN
- U.S. suspends permanent labour certification filings by Cognizant, ClouderaThe Hindu — International · 09 sept. 2026 · EN
- Cognizant construiește viitorul prin inițiativa “Cognizant Future Talent in Tech Romania”HotNews.ro · 13 aug. 2026 · RO
- Cognizant România lansează un program de educație și competențe digitale pentru copii / Investiția se ridică la peste 500.000 de dolariEconomedia · 12 aug. 2026 · RO
- Cât de mult contează pentru tinerii care vor o carieră în IT un program de pre-employment? Raluca Dolan, Cognizant Romania: E şi responsabilitatea companiilor mari din IT să contribuie activ la formarea generaţiei următoareZiarul Financiar · 15 mai 2026 · RO
Depuneri SEC
- Raport trimestrial29 oct. 2026
- Raport curent29 oct. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent06 oct. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial29 iul. 2026
- Raport curent29 iul. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent10 iul. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent03 iun. 2026Vot al acționarilor
- Raport curent21 mai 2026Obligație financiară nouă
- Raport curent18 mai 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial29 apr. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Cognizant Technology Solutions Corp · 12 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Cognizant Technology Solutions Corp · 29 iul. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Cognizant Technology Solutions Corp · 29 iul. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.