olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

MicroAlgo Inc. MLGO

Services-Computer Programming Services · SIC 7371 · Verticală: Services-Computer Programming Services (SIC 7371)

2,63USD+3,14 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

MicroAlgo Inc. dezvoltă și aplică algoritmi centrali de procesare personalizați, integrați cu software sau hardware, în principal pentru publicitatea pe internet. Compania a intrat într-o perioadă de scădere a veniturilor, în timp ce profitul net s-a menținut, ceea ce face relevantă analiza dependenței de un singur segment și de un număr redus de clienți. Veniturile totale din 2025 au fost de 422,0 milioane RMB, iar scăderea anuală a depășit 22%.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea MicroAlgo Inc. (MLGO) costa 2,63 USD (+3,14 % într-o zi), cu capitalizare 135,7 mil USD, P/E 1,2 pe un EPS diluat de 2,12 USD în ultimele 12 luni, beta 0,62, interval pe 52 de săptămâni 2,47–9,11 USD. Ultimul trimestru raportat (T1 2023): venituri de 17,8 mil USD (−23,7 % an/an), profit net de -1,3 mil USD (−242,4 % an/an).

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
135,7 mil USD
acțiuni la 31 dec. 2023
P/E (TTM)
1,2
EPS diluat TTM 2,12 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
80,61 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,62
Volatilitate (1 an) 86 %
Interval 52 săpt.
2,479,11

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
40,5
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
2,35 – 2,99
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,43 · lățimea benzii 24,0 %
SMA 50 / 200
3,20 / 3,96
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,18 / -0,21
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−17,3 %−1,1 %−16,2 pp—
3 luni−34,7 %−0,5 %−34,3 pp—
6 luni−37,5 %+4,4 %−41,9 pp—
De la început de an−40,5 %+12,3 %−52,8 pp—
1 an−70,3 %+13,5 %−83,9 pp−39,9 %
3 ani−100,0 %+76,4 %−176,4 pp−39,6 %
5 ani−100,0 %+63,7 %−163,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−72,9 %
05 nov. 2025 → 02 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−100,0 %
08 dec. 2022 → 02 nov. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−86,6 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q1 2023 · 31 mar. 2023

Venituri
17,8 mil USD
−23,7 % an/an
Profit net
-1,3 mil USD
−242,4 % an/an
EPS diluat
indisponibil
indisponibil an/an
netă / operațională
-7,1 % / -7,9 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ2 '21Q3 '21Q4 '21Q1 '22Q2 '22Q3 '22Q4 '22Q1 '23
Venituri———23,4 mil———17,8 mil
Costul vânzărilor———18,0 mil———12,9 mil
Profit brut-218,1 mii-333,6 mii33,8 mil5,4 mil-23,6 mii433,3 mii18,7 mil5,0 mil
Cercetare și dezvoltare———3,2 mil———5,2 mil
Cheltuieli generale și de vânzare———809,2 mii———1,0 mil
Profit operațional———1,2 mil———-1,4 mil
Amortizare și depreciere———343,4 mii———107,2 mii
Profit înainte de impozit-218,1 mii-333,6 mii9,2 mil899,8 mii-23,6 mii433,3 mii-7,7 mil-1,3 mil
Impozit pe profit———11,5 mii———5,2 mii
Profit net-218,1 mii-333,6 mii9,2 mil888,4 mii-23,6 mii433,3 mii-7,2 mil-1,3 mil
Flux de numerar operațional-175,6 mii ≈-260,4 mii ≈15,9 mil456,6 mii-747,8 mii ≈-82,7 mii ≈2,3 mil-2,8 mil
Investiții (capex)———185,7 mii———54,5 mii

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 2 trimestre (min 2,1, mediană 101,8, max 201,4; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202020212022202320242025
Venituriindisponibil82,0 mil87,1 mil81,9 mil75,3 mil60,0 mil
Venituri an/anindisponibilindisponibil+6,2 %−6,0 %−8,0 %−20,3 %
Profit net-117,8 mii8,6 mil-7,0 mil-37,6 mil7,3 mil18,1 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibil−181,3 %indisponibilindisponibil+149,0 %
EPS diluatindisponibilindisponibilindisponibil-8,300,562,12
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil+278,6 %
netă %indisponibil10,4 %-8,0 %-45,9 %9,7 %30,2 %
Flux de numerar liberindisponibil15,2 mil1,8 mil-6,4 mil4,1 mil2,5 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
174,8 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
334,8 mil USD
Active totale
350,3 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
22,53x
ROE
7,5 %
ROA
6,9 %
Marja FCF
4,1 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
81,9 mil
2024
75,3 mil
2025
60,0 mil

SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
57,3 mil
2024
53,9 mil
2025
44,6 mil

SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat

Profit brut
2023
24,6 mil
2024
21,4 mil
2025
15,5 mil

SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
22,8 mil
2024
15,5 mil
2025
9,0 mil

SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
3,5 mil
2024
2,7 mil
2025
3,0 mil

SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat

Profit operațional
2023
-34,6 mil
2024
2,8 mil
2025
3,2 mil

SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
1,0 mil
2024
179,3 mii
2025
197,1 mii

SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat

EBITDA
2023
-33,6 mil ≈
2024
3,0 mil ≈
2025
3,4 mil ≈

SEC (XBRL)· 01 apr. 2026derivat

Profit înainte de impozit
2023
-37,9 mil
2024
8,1 mil
2025
19,2 mil

SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-353,0 mii
2024
853,9 mii
2025
1,0 mil

SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat

Profit net
2023
-37,6 mil
2024
7,3 mil
2025
18,1 mil

SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat

EPS diluat
2023
-8,30
2024
0,56
2025
2,12

SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
22,8 mii
2024
9,7 mil
2025
7,7 mil

SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
44,8 mil
2024
144,1 mil
2025
174,8 mil

SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat

Creanțe
2023
3,2 mil
2024
3,3 mil
2025
6,2 mil

SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat

Stocuri
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 29 mar. 2023verificat

Active curente
2023
57,6 mil
2024
175,9 mil
2025
350,1 mil

SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
105,9 mii
2024
62,0 mii
2025
18,1 mii

SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat

Fond comercial
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 29 mar. 2023verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 29 mar. 2023verificat

Active totale
2023
58,0 mil
2024
176,3 mil
2025
350,3 mil

SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
3,0 mil
2024
2,6 mil
2025
3,9 mil

SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat

Datorii curente
2023
12,0 mil
2024
28,8 mil
2025
15,5 mil

SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat

Datorii totale
2023
12,0 mil
2024
28,9 mil
2025
15,6 mil

SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat

Capital propriu
2023
45,9 mil
2024
147,4 mil
2025
334,8 mil

SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
51,6 mil
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 11 apr. 2024verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-6,4 mil
2024
4,1 mil
2025
2,5 mil

SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
10,2 mii
2024
4,0 mii
2025
1,2 mii

SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-6,4 mil ≈
2024
4,1 mil ≈
2025
2,5 mil ≈

SEC (XBRL)· 01 apr. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-2,4 mil
2024
-17,3 mil
2025
-121,8 mil

SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
10,8 mil
2024
112,5 mil
2025
153,9 mil

SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-20,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-11,7 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
13,7 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
149,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
278,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-39,1 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
25,8 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
5,6 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBIT
5,3 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
30,2 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
4,1 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
7,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
6,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
1,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
22,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
11,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
2,5 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
1,2 mii USD
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
2,5 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
13,7 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
73,4 %
calculat olivLawFY 2025

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
29 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
26 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
135,7 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
7,5x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
1,2x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
80,6 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
2,3x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
54,7x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randament FCF
1,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

4 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

2,63 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 135,7 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
135,7 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
1,2x
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
7,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
30,2 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-20,3 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

31/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2023
Sursă: SEC (XBRL)publicat 01 apr. 2026
verificat 343derivat 17

Scorul pe grupe

72 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/Venitindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Computer Programming Services (SIC 7371)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
Marja brută · Calitate25,8 %0 (pe interval fix)15 %
Marja EBIT · Calitate5,3 %55 (față de colegi)12 %
Marja FCF · Calitate4,1 %17 (pe interval fix)12 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere-11,7 %0 (pe interval fix)24 %
Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere-20,3 %19 (față de colegi)12 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie22,5x100 (pe interval fix)9 %
EV/Venit · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare1,8 %37 (pe interval fix)18 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Creștere6/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate22/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/1 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial37/100 · 1/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

MicroAlgo Inc. (MLGO). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 60,0 mil USD în 2025; creștere an/an -20,3 %; marjă netă 30,2 %; ROE 7,6 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 22,5x

Ce o infirmă

  • Marja brută: 25,8 %
  • Marja FCF: 4,1 %
  • CAGR venituri 3 ani: -11,7 %
  • Creșterea cifrei de afaceri (an/an): -20,3 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, EV/Venit, Randamentul distribuirilor către acționari.

Față de mediana verticalei

Services-Computer Programming Services (SIC 7371) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 32 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
1,2x
mediana verticalei 16,1x
sub mediană (−92,3 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 3,6x
P/S
2,3x
mediana verticalei 2,6x
sub mediană (−12,2 %)
P/B
0,4x
mediana verticalei 2,0x
sub mediană (−79,6 %)
ROE
7,6 %
mediana verticalei 3,7 %
peste mediană (+107,5 %)
Marja netă
30,2 %
mediana verticalei 2,8 %
peste mediană (+972,6 %)
Marja EBIT
5,3 %
mediana verticalei 3,7 %
peste mediană (+44,1 %)
Venituri an/an
-20,3 %
mediana verticalei 4,3 %
sub mediană (−577,1 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,0x
Randament dividend
—
mediana verticalei 2,6 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
INFYInfosys Limited49,6 mld16,129,0 %16,4 %+3,9 %−30 % / −30 %
ZSZscaler Inc36,6 mld—-2,9 %-1,9 %+25,4 %−11 % / +14 %
CTSHCognizant Technology Solutions Corporation29,4 mld12,017,4 %11,8 %+7,0 %−15 % / −7 %
VRSNVerisign Inc28,5 mld33,6—49,1 %+6,4 %+26 % / +50 %
WITWipro Limited22,7 mld15,416,4 %14,7 %−3,2 %−21 % / −11 %
EPAMEpam Systems, Inc.7,1 mld18,611,2 %7,2 %+15,4 %−27 % / −47 %
DOCSDoximity, Inc.6,2 mld40,917,2 %25,5 %+13,1 %−33 % / +49 %
DOXAmdocs Limited4,9 mld10,314,1 %9,9 %+2,4 %−43 % / −48 %
RGTIRigetti Computing, Inc.3,7 mld—-43,8 %-1.787,4 %−34,3 %−56 % / +958 %
FORTYFormula Systems (1985) Ltd.1,8 mld23,412,2 %2,9 %+5,2 %−20 % / +96 %
MGRTMega Fortune Co Ltd1,6 mld698,921,1 %16,1 %+233,3 %+1.864 % / indisponibil
PERIPerion Network Ltd.446,8 mil—-1,1 %-1,8 %−11,7 %+12 % / −59 %
MFImF International Limited367,8 mil36,43,9 %232,8 %+29,4 %−68 % / indisponibil
IAInnovative Solutions And Support, Inc.353,7 mil18,828,5 %20,5 %+78,6 %+103 % / +167 %
GDEVGDEV Inc.176,1 mil2,6—17,1 %−3,9 %−44 % / −57 %
ATGLAlpha Technology Group Ltd146,5 mil—-184,7 %-952,0 %−40,2 %−61 % / −39 %
MLGOMicroAlgo Inc.135,7 mil1,27,6 %30,2 %−20,3 %−70 % / −100 %
MWCMicware Co., Ltd.82,0 mil8,120,0 %7,3 %indisponibilindisponibil / indisponibil
PDCPerpetuals.com Ltd74,9 mil—-75,8 %-1.069,9 %−47,0 %−61 % / −13 %
CINTCI&T Inc73,8 mil10,313,8 %8,3 %+11,5 %−31 % / −40 %
CYCUCycurion, Inc.65,1 mil—-76,7 %-98,0 %−14,8 %−91 % / indisponibil
XTIAXti Aerospace, Inc.37,7 mil——-89,6 %+602,4 %−40 % / −100 %
MNDOMind Cti Ltd18,3 mil6,911,0 %13,4 %−9,3 %−24 % / −53 %
CHGAChange Agents Corporation17,8 mil—-606,9 %-643,1 %+6,2 %−97 % / −99 %
RDNWRideNow Group, Inc.11,7 mil——-0,8 %−10,5 %+7 % / −9 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MLGO din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
0,23
Randament total -91 % · Pe an -91 %
0,41
Randament total -84 % · Pe an -84 %
0,63
Randament total -76 % · Pe an -76 %
3 ani
0,19
Randament total -93 % · Pe an -59 %
0,37
Randament total -86 % · Pe an -48 %
0,63
Randament total -76 % · Pe an -38 %
5 ani
0,15
Randament total -94 % · Pe an -44 %
0,34
Randament total -87 % · Pe an -34 %
0,63
Randament total -76 % · Pe an -25 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 0,09
  • Marja netă± 0,07
  • Creșterea anuală a veniturilor± 0,06
  • Diluare anuală± 0,01

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 01 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (28 aug. 2026).

Pe scurt

MicroAlgo Inc. dezvoltă și aplică algoritmi centrali de procesare personalizați, integrați cu software sau hardware, în principal pentru publicitatea pe internet. Compania a intrat într-o perioadă de scădere a veniturilor, în timp ce profitul net s-a menținut, ceea ce face relevantă analiza dependenței de un singur segment și de un număr redus de clienți. Veniturile totale din 2025 au fost de 422,0 milioane RMB, iar scăderea anuală a depășit 22%.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are o experiență lungă în algoritmi centrali de procesare și un portofoliu mare de proprietate intelectuală 1.
  • Relațiile cu clienții din publicitate sunt descrise ca stabile și de lungă durată, prin contracte-cadru 1.
  • Compania a reușit să mențină profit net în ultimii doi ani, în ciuda scăderii veniturilor 1.

Puncte slabe

  • Dependența de un singur segment și de un număr restrâns de clienți crește riscul de concentrare 1.
  • Veniturile au scăzut în mod constant din 2023, iar compania nu a reușit încă să compenseze diminuarea cererii din publicitate 1.
  • Activitatea operațională generează un profit mai mic decât cel net, ceea ce sugerează că rezultatele depind și de elemente financiare nerecurente 1.

Oportunități

  • Extinderea către industriile guvernamentală, financiară, medicală și de producție ar putea diversifica veniturile 1.
  • Publicitatea bazată pe performanță ar putea crea cerere nouă pentru soluțiile măsurabile ale companiei 1.
  • Dezvoltarea unor servicii integrate de cloud și AI ar putea deschide noi surse de venit 1.

Amenințări

  • Dacă bugetele de publicitate rămân restrânse, veniturile ar putea scădea în continuare 1.
  • Reglementările chineze privind datele și internetul ar putea limita modelul de business 1.
  • Tensiunile geopolitice dintre SUA și China și cerințele de audit pentru companiile chineze ar putea afecta accesul la piețele de capital 1.

Riscuri

  • Concentrarea cliențilorridicat

    Compania depinde de un număr limitat de clienți pentru o parte semnificativă a veniturilor, ceea ce poate duce la o concentrare ridicată a riscului 1.

  • Dependența de un singur segmentridicat

    Toate veniturile provin din serviciile de algoritmi pentru publicitate, astfel încât o scădere a acestei piețe afectează întreaga companie 1.

  • Riscuri de reglementare în Chinaridicat

    Modificările legislației privind internetul, securitatea datelor și transferul de fonduri în afara țării ar putea genera costuri sau restricții 1.

  • Riscul de cursvalutarmediu

    Fluctuațiile cursului de schimb pot afecta rezultatele și valoarea investiției, iar controlul conversiei valutare limitează utilizarea veniturilor 1.

  • Volatilitatea acțiuniimediu

    Compania avertizează că prețul acțiunilor a fost volatil și ar putea scădea semnificativ, iar dividendele nu sunt planificate pe termen scurt 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă bugetele de publicitate revin la nivelurile anterioare, veniturile companiei ar putea reveni la o creștere susținută, având în vedere poziția sa de pionier în acest domeniu 1.
  • Portofoliul mare de proprietate intelectuală și investițiile în cercetare ar putea consolida avantajul tehnologic față de concurenți 1.
  • Profitul net pozitiv din ultimii doi ani arată că modelul de business poate genera randament chiar și într-un context de venituri în scădere 1.

Ce ar strica teza

  • Scăderea veniturilor cu peste 22% într-un singur an arată că cererea din publicitate poate fi volatilă, iar revenirea ar putea întârzia 1.
  • Concentrarea pe un număr redus de clienți și pe un singur segment ar putea amplifica impactul oricărei retrageri de buget 1.
  • Mediul de reglementare și geopolitic din China ar putea limita accesul la finanțare și la piețele internaționale de capital 1.

De urmărit

  • Evoluția veniturilor din publicitate și a cifrei de afaceri trimestrialeQ1 2027
  • Gradul de concentrare a clienților în raportul anual2027
  • Eventuale venituri din servicii noi, guvernamentale sau cloudnext 20-F
  • Modificările reglementărilor chineze privind datele și internetul2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 01 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (28 aug. 2026).

Afacerea

MicroAlgo Inc. (fostă Venus Acquisition Corporation), societate constituită în Insulele Cayman, își desfășoară activitatea prin filiala VIYI Algorithm Inc., achiziționată prin afacerea combinată încheiată la 9 decembrie 2022 1. Compania se concentrează pe dezvoltarea și aplicarea unor algoritmi centrali de procesare personalizați, care sunt integrați cu software sau hardware pentru a crește numărul de clienți, a reduce consumul de energie și a atinge obiective tehnice 1. Sediul principal se află în Shenzhen, China 1. Gama de servicii include optimizarea algoritmilor, accelerarea puterii de calcul fără upgrade hardware, prelucrarea ușoară a datelor și serviciile de inteligență a datelor 1.

Pe baza raportului anual, compania spune că deține o poziție de lider în numărul de drepturi de proprietate intelectuală, cu 628 de drepturi la 31 decembrie 2025, dintre care 87 de brevete 1. Clienții principali provin din publicitatea pe internet, iar pentru clienții din industria cipurilor inteligente compania oferă soluții de prelucrare a datelor și hardware optimizat 1. Structura de management este condusă de un director general și președinte al consiliului de administrație, iar echipa de cercetare și dezvoltare are 43 de membri cu normă întreagă 1.

Din punct de vedere al profitabilității, compania a raportat o pierdere netă de 266,2 milioane RMB în 2023, dar profit net în 2024 și 2025, iar în 2025 profitul s-a bazat parțial pe venituri financiare și alte venituri, nu exclusiv pe activitatea operațională 1. Din 2023 compania a renunțat la divizia de cipuri inteligente, prin cedarea Fe-da Electronics, astfel încât serviciile de algoritmi reprezintă practic întregul venit 1.

Segmente

Servicii de algoritmi centrali de procesare pentru publicitatea pe internet

Acesta este singurul segment generator de venituri din 2024 și 2025, cu venituri de 422,0 milioane RMB în 2025, în scădere de 22,1% față de anul precedent 1. Compania atribuie scăderea incertitudinii economice globale, care a dus la bugete de marketing mai conservatoare și la raționalizarea ofertei de servicii 1.

Cipuri inteligente și servicii (întrerupt)

Segmentul a generat venituri de 10,1 milioane RMB în 2023, provenite în principal de la Fe-da Electronics, care a fost cedată în 2023; nu au existat venituri din acest segment în 2024 și 2025 1.

Piața în context

Compania operează pe piața serviciilor de procesare algoritmică pentru publicitate digitală, unde clienții urmăresc tot mai mult rezultate măsurabile, cum ar fi rata de conversie, iar publicitatea bazată pe performanță crește rapid 1. Cererea din industria publicitară este principalul motor al veniturilor, dar și sectoarele financiar, guvernamental și de producție sunt menționate ca piețe potențiale 1. Piața este descrisă drept foarte mare, dar cererea din publicitate a scăzut în 2024 și 2025 1.

Activitatea companiei este supusă reglementărilor chineze privind internetul și securitatea cibernetică, precum și restricțiilor valutare și de transfer de dividende către entitățile din afara Chinei 1. Compania a declarat că mediul de reglementare și concurența din China sunt factori care ar putea afecta piața pe care operează 1.

Tendințe

  • Scăderea bugetelor de publicitatevânt din față

    Incertitudinea economică globală a determinat companiile să reducă bugetele de marketing, ceea ce a afectat direct veniturile din publicitate 1. Dacă această prudență va persista, presiunea asupra veniturilor ar putea continua.

  • Creșterea publicității bazate pe performanțăvânt din spate

    Clienții preferă tot mai mult rezultate măsurabile, iar soluțiile algoritmice scalabile ale companiei pot răspunde acestei cereri 1.

  • Extinderea aplicațiilor AI și cloudvânt din spate

    Adoptarea inteligenței artificiale, a tehnologiei 5G și a cloud computing deschide cazuri de utilizare noi pentru algoritmii de optimizare, potrivit strategiei declarate 1.

  • Reglementarea datelor și a internetului în Chinavânt din față

    Cerințele legale privind securitatea datelor și reglementările pentru internet ar putea genera costuri suplimentare sau limita unele modele de business 1.

Poziția concurențială

Compania descrie concurența din domeniul algoritmilor centrali de procesare ca fiind fragmentată, iar avantajul său declarat se bazează pe primul avantaj de piață în China, pe portofoliul de proprietate intelectuală și pe relațiile pe termen lung cu clienții 1. Sursele furnizate nu identifică concurenți cotați la bursele din SUA.

  • Alți furnizori de servicii algoritmice și de publicitate programatică din China

    Concurenți locali care oferă soluții similare de optimizare pentru agenții de publicitate și producători de cipuri, menționați generic în raport 1.

  • Agenții de integrare a publicității online

    Clienții și, totodată, potențiali concurenți în livrarea de soluții de publicitate către anunțători 1.

  • Furnizori de cloud computing și infrastructură de date

    Companii care oferă servicii de prelucrare a datelor apropiate de cele ale companiei, în special pentru sectorul guvernamental și cel financiar 1.

  • Producători de cipuri inteligente

    Parteneri sau concurenți în zona optimizării hardware-software, domeniu în care compania a avut anterior activitate 1.

Știri și depuneri

Surse

  1. [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / MicroAlgo Inc. · 01 apr. 2026
  2. [2] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / MicroAlgo Inc. · 29 mar. 2023

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.