olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

MIND C.T.I. Ltd. MNDO

Services-Computer Programming Services · SIC 7371 · Verticală: Services-Computer Programming Services (SIC 7371)

0,90USD+1,12 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

MIND C.T.I. Ltd. dezvoltă software de facturare convergentă și de gestionare a relației cu clienții pentru operatori de telecomunicații, plus servicii de mesagerie enterprise și analiză UC. În 2025 veniturile totale au scăzut cu 9,3%, la 19,4 milioane USD, iar compania a trecut de la dividende la răscumpărări de acțiuni.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea MIND C.T.I. Ltd. (MNDO) costa 0,90 USD (+1,12 % într-o zi), cu capitalizare 18,3 mil USD, P/E 6,9 pe un EPS diluat de 0,13 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 24,44 %, beta 0,25, interval pe 52 de săptămâni 0,87–1,26 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
18,3 mil USD
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
6,9
EPS diluat TTM 0,13 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
14,44 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
24,44 %
DPS 12 luni 0,22
Beta (2 ani)
0,25
Volatilitate (1 an) 41 %
Interval 52 săpt.
0,871,26

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
42,1
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
0,86 – 0,96
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,38 · lățimea benzii 10,5 %
SMA 50 / 200
0,97 / 1,05
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,03 / -0,03
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−8,2 %−2,0 %−6,2 pp—
3 luni−15,9 %−2,2 %−13,7 pp—
6 luni−10,9 %+4,3 %−15,2 pp—
De la început de an−21,1 %+10,6 %−31,6 pp—
1 an−15,1 %+10,5 %−25,6 pp−42,9 %
3 ani−51,6 %+73,7 %−125,3 pp−39,6 %
5 ani−72,2 %+61,7 %−133,9 pp—
Scădere maximă (1 an)
−31,0 %
12 ian. 2026 → 02 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−73,9 %
09 nov. 2021 → 02 nov. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−22,6 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 9 trimestre (min 7,8, mediană 9,0, max 10,7; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri18,1 mil22,7 mil23,4 mil26,3 mil21,6 mil21,6 mil21,4 mil19,5 mil
Venituri an/an+0,4 %+25,0 %+3,1 %+12,7 %−18,2 %+0,3 %−0,8 %−9,3 %
Profit net5,1 mil5,1 mil5,4 mil5,9 mil5,3 mil5,2 mil4,6 mil2,6 mil
Profit net an/an−8,5 %−1,3 %+6,3 %+10,5 %−11,1 %−2,3 %−10,4 %−43,8 %
EPS diluat0,270,250,270,290,260,250,220,13
EPS diluat an/an−6,9 %−7,4 %+8,0 %+7,4 %−10,3 %−3,8 %−12,0 %−40,9 %
netă %28,3 %22,3 %23,0 %22,6 %24,5 %23,9 %21,6 %13,4 %
Flux de numerar liber4,4 mil6,6 mil6,4 mil6,8 mil4,4 mil4,0 mil4,1 mil4,0 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
8,1 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
23,0 mil USD
Active totale
30,2 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
3,83x
ROE
11,0 %
ROA
8,6 %
Marja FCF
20,3 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
21,6 mil
2024
21,4 mil
2025
19,5 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
10,7 mil
2024
10,7 mil
2025
9,5 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
10,9 mil
2024
10,7 mil
2025
9,9 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
3,5 mil
2024
3,4 mil
2025
4,1 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
4,7 mil
2024
4,4 mil
2025
2,1 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
196,0 mii
2024
186,0 mii
2025
270,0 mii

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
4,9 mil ≈
2024
4,6 mil ≈
2025
2,4 mil ≈

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 14 mar. 2023verificat

Profit înainte de impozit
2023
5,5 mil
2024
5,0 mil
2025
2,8 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
359,0 mii
2024
334,0 mii
2025
163,0 mii

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Profit net
2023
5,2 mil
2024
4,6 mil
2025
2,6 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,25
2024
0,22
2025
0,13

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
20,5 mil
2024
20,6 mil
2025
20,6 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,24
2024
0,24
2025
0,22

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
3,0 mil
2024
4,5 mil
2025
8,1 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
2,3 mil
2024
2,5 mil
2025
1,7 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Active curente
2023
19,7 mil
2024
18,9 mil
2025
16,1 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
216,0 mii
2024
156,0 mii
2025
126,0 mii

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Fond comercial
2023
7,9 mil
2024
7,7 mil
2025
10,0 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
266,0 mii
2024
135,0 mii
2025
1,4 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Active totale
2023
31,6 mil
2024
30,7 mil
2025
30,2 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
989,0 mii
2024
769,0 mii
2025
546,0 mii

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
4,5 mil
2024
3,3 mil
2025
4,2 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
7,1 mil
2024
6,4 mil
2025
7,1 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
24,5 mil †
2024
24,3 mil †
2025
23,0 mil †

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
20,1 mil
2024
20,4 mil
2025
20,4 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
4,1 mil
2024
4,1 mil
2025
4,0 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
64,0 mii
2024
10,0 mii
2025
27,0 mii

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
4,0 mil ≈
2024
4,1 mil ≈
2025
4,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-1,5 mil
2024
2,3 mil
2025
4,3 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-4,8 mil
2024
-4,9 mil
2025
-4,6 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Dividende plătite
2023
4,8 mil
2024
4,9 mil
2025
4,5 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-9,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-3,3 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
-3,6 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
-52,3 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-43,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
-21,0 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
-13,5 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
-40,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
-20,6 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
-13,6 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
-3,5 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
51,0 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
12,1 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBIT
10,7 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
13,4 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
20,3 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
11,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
8,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
8,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
169,2 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
113,7 %
calculat olivLawFY 2025

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită

Lichiditate

Lichiditatea curentă
3,8x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
1,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
4,0 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
27,0 mii USD
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
4,0 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
152,0 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
169,2 %
calculat olivLawFY 2025

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
39 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
25 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
18,3 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
7,0x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
6,9x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
14,4 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,8x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
0,9x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
4,6x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randament FCF
21,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
24,4 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
24,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

4 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

0,90 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 18,3 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
18,3 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
6,9x
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,8x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
11,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
13,4 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-9,3 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
24,4 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

32/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: SEC (XBRL)publicat 18 mar. 2026
verificat 498

Scorul pe grupe

77 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
  • Colegi: EV/Venitindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Computer Programming Services (SIC 7371)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
Marja brută · Calitate51,0 %27 (pe interval fix)14 %
Marja EBIT · Calitate10,7 %61 (față de colegi)11 %
Marja FCF · Calitate20,3 %81 (pe interval fix)11 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere-3,3 %0 (pe interval fix)22 %
Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere-9,3 %32 (față de colegi)11 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie3,8x100 (pe interval fix)8 %
EV/Venit · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare21,6 %100 (pe interval fix)17 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente24,6 %100 (pe interval fix)6 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Creștere11/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate54/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente100/100 · 1/1 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

MIND CTI LTD (MNDO). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 19,5 mil USD în 2025; creștere an/an -9,3 %; marjă netă 13,4 %; ROE 11,0 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja FCF: 20,3 %
  • Lichiditatea curentă: 3,8x
  • Randament FCF: 21,6 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 24,6 %

Ce o infirmă

  • Marja brută: 51,0 %
  • CAGR venituri 3 ani: -3,3 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, EV/Venit.

Față de mediana verticalei

Services-Computer Programming Services (SIC 7371) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 32 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
6,9x
mediana verticalei 16,1x
sub mediană (−57,0 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 3,6x
P/S
0,9x
mediana verticalei 2,6x
sub mediană (−63,4 %)
P/B
0,8x
mediana verticalei 2,0x
sub mediană (−60,5 %)
ROE
11,0 %
mediana verticalei 3,7 %
peste mediană (+198,9 %)
Marja netă
13,4 %
mediana verticalei 2,8 %
peste mediană (+374,9 %)
Marja EBIT
10,7 %
mediana verticalei 3,7 %
peste mediană (+191,3 %)
Venituri an/an
-9,3 %
mediana verticalei 4,3 %
sub mediană (−318,1 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,0x
Randament dividend
24,4 %
mediana verticalei 2,0 %
peste mediană (+1.100,2 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
INFYInfosys Limited49,6 mld16,129,0 %16,4 %+3,9 %−30 % / −30 %
ZSZscaler Inc36,7 mld—-2,9 %-1,9 %+25,4 %−11 % / +14 %
CTSHCognizant Technology Solutions Corporation28,5 mld11,617,4 %11,8 %+7,0 %−18 % / −9 %
VRSNVerisign Inc28,2 mld33,1—49,1 %+6,4 %+25 % / +48 %
WITWipro Limited22,7 mld15,416,4 %14,7 %−3,2 %−21 % / −11 %
EPAMEpam Systems, Inc.7,1 mld18,611,2 %7,2 %+15,4 %−27 % / −47 %
DOCSDoximity, Inc.6,2 mld40,917,2 %25,5 %+13,1 %−33 % / +49 %
DOXAmdocs Limited4,9 mld10,314,1 %9,9 %+2,4 %−43 % / −48 %
RGTIRigetti Computing, Inc.3,7 mld—-43,8 %-1.787,4 %−34,3 %−56 % / +958 %
FORTYFormula Systems (1985) Ltd.1,8 mld23,412,2 %2,9 %+5,2 %−20 % / +96 %
MGRTMega Fortune Co Ltd1,6 mld698,921,1 %16,1 %+233,3 %+1.864 % / indisponibil
PERIPerion Network Ltd.446,8 mil—-1,1 %-1,8 %−11,7 %+12 % / −59 %
MFImF International Limited367,8 mil36,43,9 %232,8 %+29,4 %−68 % / indisponibil
IAInnovative Solutions And Support, Inc.353,7 mil18,828,5 %20,5 %+78,6 %+103 % / +167 %
GDEVGDEV Inc.176,1 mil2,6—17,1 %−3,9 %−44 % / −57 %
ATGLAlpha Technology Group Ltd146,5 mil—-184,7 %-952,0 %−40,2 %−61 % / −39 %
MLGOMicroAlgo Inc.135,7 mil1,27,6 %30,2 %−20,3 %−61 % / −100 %
MWCMicware Co., Ltd.82,0 mil8,120,0 %7,3 %indisponibilindisponibil / indisponibil
PDCPerpetuals.com Ltd74,9 mil—-75,8 %-1.069,9 %−47,0 %−61 % / −13 %
CINTCI&T Inc73,8 mil10,313,8 %8,3 %+11,5 %−31 % / −40 %
CYCUCycurion, Inc.65,1 mil—-76,7 %-98,0 %−14,8 %−91 % / indisponibil
XTIAXti Aerospace, Inc.37,7 mil——-89,6 %+602,4 %−40 % / −100 %
MNDOMind Cti Ltd18,3 mil6,911,0 %13,4 %−9,3 %−15 % / −52 %
CHGAChange Agents Corporation17,8 mil—-606,9 %-643,1 %+6,2 %−97 % / −99 %
RDNWRideNow Group, Inc.11,7 mil——-0,8 %−10,5 %+7 % / −9 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MNDO din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
0,48
Randament total -36 % · Pe an -36 %
0,86
Randament total 9 % · Pe an 9 %
1,29
Randament total 60 % · Pe an 60 %
3 ani
0,40
Randament total -28 % · Pe an -10 %
0,80
Randament total 29 % · Pe an 9 %
1,34
Randament total 99 % · Pe an 26 %
5 ani
0,33
Randament total -21 % · Pe an -5 %
0,75
Randament total 47 % · Pe an 8 %
1,38
Randament total 139 % · Pe an 19 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 0,20
  • Marja netă± 0,14
  • Creșterea anuală a veniturilor± 0,12
  • Diluare anuală± 0,01

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 18 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (06 aug. 2026), 6-K (24 iun. 2026), 6-K (26 mai 2026), 6-K (11 mai 2026), 6-K (31 mar. 2026).

Pe scurt

MIND C.T.I. Ltd. dezvoltă software de facturare convergentă și de gestionare a relației cu clienții pentru operatori de telecomunicații, plus servicii de mesagerie enterprise și analiză UC. În 2025 veniturile totale au scăzut cu 9,3%, la 19,4 milioane USD 1, iar compania a trecut de la dividende la răscumpărări de acțiuni 1.

SWOT

Puncte tari

  • Portofoliu convergent de facturare cu clienți instalați în multe țări, recunoscut pentru calitate și fiabilitate 1.
  • Mix de venituri diversificat între facturare, mesagerie și software enterprise, cu servicii care reprezintă marea majoritate a veniturilor 1.
  • Echipe de dezvoltare în România și Germania, plus o platformă modulară care permite personalizare rapidă 1.

Puncte slabe

  • Veniturile au scăzut în 2025 și compania spune că nu a reușit să atragă clienți noi în 2024 sau 2025 1.
  • Dependența de un număr mic de clienți mari, dintre care unul reprezintă o parte semnificativă din venituri 1.
  • Achiziția aurenz nu și-a atins obiectivele, iar cheltuielile generale și de cercetare au crescut mai repede decât veniturile 1.

Oportunități

  • Dacă cererea pentru IoT și pentru chatbotul AI crește, produsele recent lansate ar putea aduce venituri noi 1.
  • Achizițiile suplimentare ar putea extinde portofoliul și prezența geografică, conform strategiei declarate 1.
  • Noi parteneriate și piețe geografice ar putea compensa declinul din piețele telecom tradiționale 1.

Amenințări

  • Consolidarea operatorilor și reducerea bugetelor telecom pot duce la pierderea de clienți și la prețuri mai mici 1.
  • AI poate permite concurenților să copieze funcționalități rapid, ceea ce ar putea comprima marjele 1.
  • Riscurile de securitate cibernetică și pierderea personalului tehnic calificat ar putea afecta operațiunile 1.

Riscuri

  • Pierderea de clienți și presiunea pe prețuriridicat

    Compania spune că nu a atras clienți noi în 2024 și 2025, iar concurența și prețurile mai mici ar putea reduce veniturile și marjele 1.

  • Dependența de industria telecomridicat

    Activitatea depinde în mare parte de operatorii de comunicații, care pot reduce bugetele sau pot fuziona, cu efect negativ asupra cererii 1.

  • Concentrarea cliențilormediu

    Un singur client a reprezentat aproximativ 15% din veniturile totale în 2025, iar compania se așteaptă să depindă de un număr mic de clienți în schimbare 1.

  • Risc de achiziții și integraremediu

    Integrarea aurenz nu a atins obiectivele, iar achizițiile viitoare ar putea dilua acționarii sau crește datoriile 1.

  • Securitate cibernetică și personalmediu

    Atacurile asupra sistemelor sau pierderea inginerilor din România ar putea afecta produsele și capacitatea de livrare 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă noile produse IoT și AI câștigă tracțiune, compania ar putea să își reînnoiască portofoliul și să depășească declinul din facturare 1.
  • Dacă achizițiile devin profitabile, veniturile din software enterprise și analiză UC ar putea crește substanțial 1.
  • Clienții mari și de lungă durată ar putea menține o bază de venituri recurente, mai ales în modelul de servicii gestionate 1.

Ce ar strica teza

  • Dacă pierderile de clienți continuă și consolidarea din telecom se accelerează, veniturile ar putea scădea în continuare 1.
  • Dacă AI permite concurenților să copieze produsul, marjele ar putea scădea mai mult decât se așteaptă compania 1.
  • Dacă achiziția aurenz nu își atinge obiectivele, cheltuielile ar putea rămâne ridicate în raport cu veniturile 1.

De urmărit

  • Evoluția veniturilor din facturare și numărul de clienți noi câștigațiQ1 2027
  • Rezultatele aurenz și realizarea obiectivelor de performanță2027
  • Progresul programului de răscumpărare de acțiuninext 10-K
  • Adoptarea produselor IoT și chatbotului AI2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 18 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (06 aug. 2026), 6-K (24 iun. 2026), 6-K (26 mai 2026), 6-K (11 mai 2026), 6-K (31 mar. 2026).

Afacerea

Compania, înregistrată în Israel în 1995 și cu sediul la Yoqneam, livrează soluții convergente de facturare și customer care pentru furnizori de comunicații de nivel 2 și 3, inclusiv operatori wireline, wireless, VoIP și MVNO 1. Portofoliul include și PhonEX ONE, un sistem de gestionare a costurilor telecom și a apelurilor pentru companii 1. Din 2019, prin achizițiile Message Mobile și GTX, MIND oferă servicii de mesagerie enterprise și wholesale, iar în ianuarie 2025 a achiziționat aurenz, un furnizor german de analiză UC și call accounting 1. Dezvoltarea și suportul sunt concentrate în centrele din Iași și Suceava, România 1.

Modelul de venituri combină licențe, taxe de implementare, întreținere și servicii gestionate lunare pentru software-ul de facturare, iar în mesagerie veniturile depind de volumul de mesaje livrate 1. Serviciile reprezintă 96% din venituri, iar licențele doar 4% în 2025 1.

Compania și-a schimbat politica de capital: dividendele anuale, care până în 2025 erau de aproximativ mărimea EBITDA-ului anterior, au fost oprite, iar banii sunt direcționați spre un program de răscumpărare de acțiuni 1.

Segmente

Facturare și customer care

Segmentul de facturare a generat 50% din veniturile totale în 2025, adică aproximativ 12,6 milioane USD 1. Veniturile au scăzut din cauza piețelor telecom în contracție și a pierderii unor clienți 1.

Mesagerie enterprise și wholesale

Mesageria a reprezentat 35% din venituri în 2025, cu circa 6,9 milioane USD 1. Scăderea a venit din reducerea volumului de mesaje utilizate de clienți 1.

Software enterprise

Software-ul enterprise (PhonEX ONE și aurenz) a reprezentat 15% din venituri în 2025 1. Creșterea a venit în principal din achiziția aurenz, care nu și-a atins obiectivele de performanță din cauza întârzierii unui proiect guvernamental important 1.

Piața în context

Compania activează pe piețe fragmentate și foarte competitive, în care furnizorii mai mari au resurse și nume mai cunoscute 1. Segmentul său principal depinde de industria comunicațiilor, unde consolidarea și reducerea bugetelor pentru sisteme de facturare, în favoarea investițiilor în 5G, au redus cererea 1. Veniturile din Europa au reprezentat 58,7% din total în 2025, iar Americas 34,4% 1.

Compania menționează că inteligența artificială poate permite replicarea rapidă a funcționalităților de produs, ceea ce ar putea pune presiune pe prețuri și marje 1.

Tendințe

  • Consolidarea operatorilor telecomvânt din față

    Consolidarea în industria telecom a dus la pierderea unor clienți pe termen lung, iar compania se așteaptă ca veniturile și profitabilitatea să nu se mențină pe termen scurt 1.

  • Inteligența artificialămixt

    AI poate deschide oportunități de produse noi, precum chatbotul integrat în facturare, dar poate și reduce diferențierea și presiunea pe prețuri dacă concurenții o folosesc mai eficient 1.

  • Investiții 5G ale operatorilorvânt din față

    Operatorii au redus investițiile în platforme de facturare pentru a prioritiza infrastructura 5G, ceea ce limitează cererea pentru noile proiecte 1.

  • Achiziții și integraremixt

    Achiziția aurenz a adăugat venituri, dar nu și-a atins obiectivele de performanță din 2025, ceea ce arată riscul integrării 1. Compania spune că ar putea căuta alte achiziții 1.

Poziția concurențială

Competiția în software-ul de facturare este intensă, iar concurenții mai mari pot oferi pachete la preț redus sau pot combina produse 1. Unii concurenți au costuri mai mici și concurează prin preț, iar alianțele dintre ei pot crește presiunea competitivă 1.

Pe software-ul enterprise concurența vine în principal de la companii locale, iar compania spune că avantajele sale sunt implementarea rapidă, platforma convergentă și experiența acumulată 1.

  • Concurenți mari de facturare și software de comunicații

    Sursa menționează concurenți cu resurse financiere și recunoaștere de brand mai mari, dar nu îi numește 1.

  • Furnizori cu prețuri mai mici

    Concurenți cu structuri de cost mai mici care concurează prin preț, fără să fie numiți în sursă 1.

  • Companii locale de software enterprise

    Principalii concurenți pe software-ul enterprise, potrivit sursei 1.

  • Furnizori globali de mesagerie și CPaaS

    Concurența vine din platformele de mesagerie și din aplicațiile care nu mai folosesc soluții terțe, conform sursei 1.

Știri și depuneri

Surse

  1. [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / MIND C.T.I. Ltd. · 18 mar. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.