olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

EPAM Systems, Inc. EPAM

Services-Computer Programming Services · SIC 7371 · Verticală: Services-Computer Programming Services (SIC 7371)

138,17USD−3,92 % · 1 ziÎnchidere 03 nov. 2026

EPAM Systems furnizează servicii globale de inginerie digitală, cloud și transformare bazată pe inteligență artificială, combinate cu consultanță în strategie și experiență. Compania a raportat venituri de 5,457 miliarde USD în 2025, iar în primul semestru din 2026 veniturile au crescut cu 6,0%, pe fondul cererii în revenire și al tranziției către servicii AI-native.

La închiderea din 03 nov. 2026, acțiunea EPAM Systems, Inc. (EPAM) costa 138,17 USD (−3,92 % într-o zi), cu capitalizare 7,1 mld USD, P/E 18,7 pe un EPS diluat de 7,38 USD în ultimele 12 luni, beta 1,03, interval pe 52 de săptămâni 76,04–221,40 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 1,4 mld USD (+4,5 % an/an), profit net de 103,0 mil USD (+17,0 % an/an), EPS diluat 1,97 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
7,1 mld USD
acțiuni la 31 iul. 2026
P/E (TTM)
18,7
EPS diluat TTM 7,38 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
5,34 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,03
Volatilitate (1 an) 53 %
Interval 52 săpt.
76,04221,40

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
63,7
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
105,82 – 149,61
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,74 · lățimea benzii 34,3 %
SMA 50 / 200
119,28 / 121,22
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
7,13 / 6,23
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+27,6 %−2,0 %+29,6 pp—
3 luni+23,3 %−2,2 %+25,5 pp—
6 luni+26,0 %+4,3 %+21,8 pp—
De la început de an−32,6 %+10,6 %−43,1 pp—
1 an−14,6 %+10,5 %−25,0 pp−36,6 %
3 ani−42,6 %+73,7 %−116,3 pp−35,9 %
5 ani−80,7 %+61,7 %−142,4 pp—
Scădere maximă (1 an)
−65,7 %
14 ian. 2026 → 22 iun. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−89,4 %
08 nov. 2021 → 22 iun. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−28,0 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
1,4 mld USD
+4,5 % an/an
Profit net
103,0 mil USD
+17,0 % an/an
EPS diluat
1,97
+26,3 % an/an
netă / operațională
7,3 % / 10,8 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri1,2 mld1,2 mld1,3 mld1,4 mld1,4 mld1,4 mld1,4 mld1,4 mld
Costul vânzărilor764,0 mil868,3 mil952,0 mil964,0 mil983,2 mil984,3 mil1,0 mld985,2 mil
Cheltuieli generale și de vânzare206,8 mil217,0 mil218,9 mil231,7 mil234,9 mil243,2 mil239,7 mil245,2 mil
Profit operațional177,0 mil136,5 mil99,3 mil126,5 mil144,9 mil149,3 mil116,8 mil152,2 mil
Amortizare și depreciere19,7 mil26,6 mil31,4 mil31,3 mil31,3 mil30,8 mil31,5 mil32,1 mil
Profit înainte de impozit189,6 mil137,3 mil94,4 mil123,8 mil143,6 mil143,8 mil120,6 mil140,6 mil
Impozit pe profit53,3 mil34,0 mil20,9 mil35,7 mil36,8 mil34,5 mil38,1 mil37,6 mil
Profit net136,3 mil103,3 mil73,5 mil88,0 mil106,8 mil109,4 mil82,5 mil103,0 mil
EPS diluat2,371,80 ≈1,281,561,911,98 ≈1,521,97
Flux de numerar operațional242,0 mil ≈130,3 mil24,2 mil53,2 mil ≈294,7 mil ≈282,9 mil-36,4 mil-2,4 mil ≈
Investiții (capex)5,0 mil ≈15,7 mil9,3 mil9,8 mil ≈8,3 mil ≈14,8 mil17,9 mil15,2 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni50,0 mil ≈13,0 mil160,0 mil196,5 mil82,1 mil ≈223,5 mil324,0 mil85,0 mil

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 3 din propriul istoric de 39 trimestre (min 10,8, mediană 40,8, max 82,0; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri1,8 mld2,3 mld2,7 mld3,8 mld4,8 mld4,7 mld4,7 mld5,5 mld
Venituri an/an+27,1 %+24,5 %+15,9 %+41,3 %+28,4 %−2,8 %+0,8 %+15,4 %
Profit net240,3 mil261,1 mil327,2 mil481,7 mil419,4 mil417,1 mil454,5 mil377,7 mil
Profit net an/an+230,2 %+8,7 %+25,3 %+47,2 %−12,9 %−0,6 %+9,0 %−16,9 %
EPS diluat4,244,535,608,157,097,067,846,72
EPS diluat an/an+221,2 %+6,8 %+23,6 %+45,5 %−13,0 %−0,4 %+11,0 %−14,3 %
netă %13,0 %11,4 %12,3 %12,8 %8,7 %8,9 %9,6 %6,9 %
Flux de numerar liber254,6 mil188,1 mil475,6 mil460,8 mil382,5 mil534,2 mil527,0 mil612,7 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
1,3 mld USD
Datorie financiară
25,0 mil USD
Datorie netă
-1,3 mld USD
Capitaluri proprii
3,7 mld USD
Active totale
4,9 mld USD
Datorie / capitaluri
0,01x
Lichiditate curentă
2,59x
ROE
10,3 %
ROA
7,8 %
Marja FCF
11,2 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
4,7 mld
2024
4,7 mld
2025
5,5 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
3,3 mld
2024
3,3 mld
2025
3,9 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
1,4 mld ≈
2024
1,5 mld ≈
2025
1,6 mld ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
815,1 mil
2024
816,3 mil
2025
928,7 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
501,2 mil
2024
544,6 mil
2025
520,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
91,8 mil
2024
89,6 mil
2025
124,8 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
593,0 mil ≈
2024
634,1 mil ≈
2025
644,8 mil ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Profit înainte de impozit
2023
536,6 mil
2024
584,4 mil
2025
505,6 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
119,5 mil
2024
129,9 mil
2025
127,9 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit net
2023
417,1 mil
2024
454,5 mil
2025
377,7 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
7,06
2024
7,84
2025
6,72

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
59,1 mil
2024
58,0 mil
2025
56,2 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
2,0 mld
2024
1,3 mld
2025
1,3 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Active curente
2023
3,1 mld
2024
2,4 mld
2025
2,5 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
235,1 mil
2024
207,7 mil
2025
202,4 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
562,5 mil
2024
1,2 mld
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
71,1 mil
2024
436,4 mil
2025
406,6 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Active totale
2023
4,4 mld
2024
4,8 mld
2025
4,9 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
32,0 mil
2024
44,7 mil
2025
55,3 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 24 feb. 2023verificat

Datorie pe termen lung
2023
26,1 mil
2024
25,2 mil
2025
25,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
644,9 mil
2024
821,0 mil
2025
976,9 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
880,9 mil
2024
1,1 mld
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
3,5 mld
2024
3,6 mld
2025
3,7 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
562,6 mil
2024
559,2 mil
2025
654,9 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
28,4 mil
2024
32,1 mil
2025
42,2 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
534,2 mil ≈
2024
527,0 mil ≈
2025
612,7 mil ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-66,8 mil
2024
-885,0 mil
2025
-49,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-165,8 mil
2024
-390,4 mil
2025
-651,2 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
164,9 mil
2024
398,0 mil
2025
662,2 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
15,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
4,2 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
15,5 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
-4,5 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-16,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
-3,4 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
2,9 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
-14,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
-1,8 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
3,7 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
16,3 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
29,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
12,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
10,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
7,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
8,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
11,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
8,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
15,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROCE
14,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-764,4 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
-1,1x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Datorie / capital propriu
0,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,8x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
1,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
538,8 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
56,2 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
482,6 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
120,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia EBITDA în numerar
78,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
4 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
7,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
6,4 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
17,7x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
18,7x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul profitului
5,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
2,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
1,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
9,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBIT
11,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/Venit
1,1x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
14,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randament FCF
6,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
10,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

4 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 56 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

138,17 USD

03 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 7,1 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
7,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
18,7x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
2,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
9,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROE
11,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
7,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
15,4 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

30/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 iul. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 06 aug. 2026
verificat 2225derivat 104

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie92
  • Evaluare78
  • Calitate28
  • Creștere36
  • Randamente100

Interval de valoare estimat

Jos
39,79
USD pe acțiune
Mijloc
66,88
USD pe acțiune
Sus
112,37
USD pe acțiune
Preț: 138,17 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -51,6 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -106,6 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: aceeași bază de comparație (nu confirmări independente) · 2 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 27,81 – 161,36 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/Venit51,77 – 161,36 (Mijloc 77,43)
    8 firme folosite · multiplul median 0,6x · quartile 0,3x – 1,3x
    CINT, CTSH, DOX, FORTY, MWC, RDNW, WIT, XTIA
  • Colegi: EV/EBITDA27,81 – 63,38 (Mijloc 56,34)
    5 firme folosite · multiplul median 3,1x · quartile 1,0x – 3,6x
    CINT, CTSH, MWC, RDNW, WIT
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Computer Programming Services (SIC 7371)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 56/100

FactorValoareScorPondere folosită
Marja brută · Calitate29,4 %0 (pe interval fix)11 %
Marja EBIT · Calitate10,0 %58 (față de colegi)9 %
Marja FCF · Calitate8,6 %34 (pe interval fix)9 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere4,2 %17 (pe interval fix)17 %
Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere15,4 %74 (față de colegi)9 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie-1,1x83 (față de colegi)6 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,8x100 (pe interval fix)6 %
EV/Venit · Evaluare1,1x62 (față de colegi)17 %
Randament FCF · Evaluare6,8 %100 (pe interval fix)13 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente10,0 %100 (pe interval fix)4 %

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie92/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Creștere36/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate28/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente100/100 · 1/1 factori cu valoare
  • Evaluare78/100 · 2/2 factori cu valoare

Memo

EPAM SYSTEMS, INC. (EPAM). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 5,5 mld USD în 2025; creștere an/an 15,4 %; marjă netă 7,2 %; ROE 11,2 %; datorie netă/EBITDA -1,1x.

Intervalul de valoare estimat este 39,79–112,37 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: aceeași bază (multipli pe același grup de comparație, nu confirmări independente)); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 66,88 USD, prețul de 138,17 USD lasă un potențial de -51,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -106,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 56/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Creșterea cifrei de afaceri (an/an): 15,4 %
  • Datorie netă / EBITDA: -1,1x
  • Lichiditatea curentă: 2,8x
  • Randament FCF: 6,8 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 10,0 %

Ce o infirmă

  • Marja brută: 29,4 %
  • CAGR venituri 3 ani: 4,2 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Față de mediana verticalei

Services-Computer Programming Services (SIC 7371) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 32 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
18,7x
mediana verticalei 15,4x
peste mediană (+22,0 %)
EV/EBITDA
9,2x
mediana verticalei 3,4x
peste mediană (+173,9 %)
P/S
1,3x
mediana verticalei 2,5x
sub mediană (−49,4 %)
P/B
2,0x
mediana verticalei 2,0x
la mediană
ROE
11,2 %
mediana verticalei 3,7 %
peste mediană (+203,7 %)
Marja netă
7,2 %
mediana verticalei 2,8 %
peste mediană (+153,8 %)
Marja EBIT
10,0 %
mediana verticalei 3,7 %
peste mediană (+172,5 %)
Venituri an/an
15,4 %
mediana verticalei 3,9 %
peste mediană (+300,4 %)
Datorie netă/EBITDA
-1,1x
mediana verticalei 0,1x
sub mediană (−2.158,9 %)
Randament dividend
—
mediana verticalei 2,5 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
INFYInfosys Limited48,4 mld15,729,0 %16,4 %+3,9 %−32 % / −32 %
ZSZscaler Inc36,7 mld—-2,9 %-1,9 %+25,4 %−11 % / +14 %
CTSHCognizant Technology Solutions Corporation28,5 mld11,617,4 %11,8 %+7,0 %−18 % / −9 %
VRSNVerisign Inc28,2 mld33,1—49,1 %+6,4 %+25 % / +48 %
WITWipro Limited22,6 mld15,416,4 %14,7 %−3,2 %−21 % / −11 %
EPAMEpam Systems, Inc.7,1 mld18,711,2 %7,2 %+15,4 %−15 % / −43 %
DOXAmdocs Limited7,0 mld14,714,1 %9,9 %+2,4 %−18 % / −25 %
DOCSDoximity, Inc.5,9 mld38,417,2 %25,5 %+13,1 %−37 % / +40 %
RGTIRigetti Computing, Inc.3,7 mld—-43,8 %-1.787,4 %−34,3 %−57 % / +946 %
FORTYFormula Systems (1985) Ltd.1,8 mld23,412,2 %2,9 %+5,2 %−20 % / +96 %
MGRTMega Fortune Co Ltd1,6 mld703,821,1 %16,1 %+233,3 %+1.878 % / indisponibil
PERIPerion Network Ltd.445,7 mil—-1,1 %-1,8 %−11,7 %+12 % / −60 %
IAInnovative Solutions And Support, Inc.382,3 mil20,328,5 %20,5 %+78,6 %+119 % / +189 %
MFImF International Limited367,8 mil36,43,9 %232,8 %+29,4 %−68 % / indisponibil
GDEVGDEV Inc.158,8 mil2,3—17,1 %−3,9 %−49 % / −61 %
ATGLAlpha Technology Group Ltd138,1 mil—-184,7 %-952,0 %−40,2 %−64 % / −43 %
MLGOMicroAlgo Inc.131,6 mil1,27,6 %30,2 %−20,3 %−63 % / −100 %
MWCMicware Co., Ltd.87,0 mil8,620,0 %7,3 %indisponibilindisponibil / indisponibil
PDCPerpetuals.com Ltd74,2 mil—-75,8 %-1.069,9 %−47,0 %−61 % / −14 %
CINTCI&T Inc73,8 mil10,313,8 %8,3 %+11,5 %−31 % / −40 %
CYCUCycurion, Inc.65,9 mil—-76,7 %-98,0 %−14,8 %−91 % / indisponibil
XTIAXti Aerospace, Inc.41,2 mil——-89,6 %+602,4 %−34 % / −100 %
CHGAChange Agents Corporation18,2 mil—-606,9 %-643,1 %+6,2 %−97 % / −99 %
MNDOMind Cti Ltd18,1 mil6,811,0 %13,4 %−9,3 %−25 % / −53 %
RDNWRideNow Group, Inc.11,7 mil——-0,8 %−10,5 %+7 % / −8 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru EPAM din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
85,95
Randament total -38 % · Pe an -38 %
151,97
Randament total 10 % · Pe an 10 %
228,94
Randament total 66 % · Pe an 66 %
3 ani
82,89
Randament total -40 % · Pe an -16 %
164,97
Randament total 19 % · Pe an 6 %
272,95
Randament total 98 % · Pe an 25 %
5 ani
79,95
Randament total -42 % · Pe an -10 %
179,09
Randament total 30 % · Pe an 5 %
325,43
Randament total 136 % · Pe an 19 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 41,24
  • Marja netă± 28,87
  • Creșterea anuală a veniturilor± 23,77
  • Diluare anuală± 2,43

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

EPAM Systems furnizează servicii globale de inginerie digitală, cloud și transformare bazată pe inteligență artificială, combinate cu consultanță în strategie și experiență. Compania a raportat venituri de 5,457 miliarde USD în 2025, iar în primul semestru din 2026 veniturile au crescut cu 6,0%, pe fondul cererii în revenire și al tranziției către servicii AI-native 12.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are o experiență lungă de inginerie software și un model de livrare global considerat diferențiator de către management 1. Relațiile cu clienții sunt stabile, o parte importantă dintre venituri provenind de la clienți de lungă durată 1. Platformele AI proprietare sunt un avantaj declarat 1.
  • Eficiența operațională s-a îmbunătățit, marja operațională crescând în primul semestru din 2026 2. Compania are capacitatea de a returna capital acționarilor prin răscumpărări de acțiuni 3. Fluxul de numerar operațional a fost însă negativ în primul semestru din 2026 2.
  • Baza de talente este mare și distribuită în mai multe țări, ceea ce permite compania să acopere cereri de capacitate variate 1. Echipele multidisciplinare combină consultanța cu ingineria 1.

Puncte slabe

  • Dependența de centre de livrare din regiuni expuse conflictelor geopolitice este un punct vulnerabil important 1. Costurile legate de conflict au crescut cheltuielile 12.
  • Veniturile sunt sensibile la fluctuațiile cursului valutar, iar în unele perioade acest efect a fost negativ pentru rezultatul net 2. Pierderile din diferențe de curs au apărut în mai multe perioade analizate 12.
  • Modelul bazat pe ore facturate și pe proiecte de durată variabilă face veniturile mai greu de prevăzut, iar ghidajul a fost revizuit în sus, dar pe un interval relativ larg 13.

Oportunități

  • Cererea pentru servicii AI-native și pentru pregătirea datelor pentru AI ar putea crește dacă clienții acceptă modelele noi de livrare 1. Parteneriatele strategice sunt menționate de companie ca un instrument de creștere 3.
  • Consolidarea prin achiziții ar putea extinde acoperirea geografică și competențele pe verticale specifice, în condițiile în care compania evaluează în mod continuu astfel de oportunități 1.
  • Reducerea treptată a concentrării veniturilor pe clienții mari ar putea stabiliza veniturile pe termen lung, dacă baza de clienți se diversifică, după cum estimează compania 1.

Amenințări

  • Instrumentele AI generative ar putea reduce cererea pentru serviciile tradiționale de dezvoltare software și ar putea presa prețurile în jos 1. Dacă un număr semnificativ de clienți ar folosi aceste instrumente, impactul asupra veniturilor ar putea fi important 1.
  • Escaladarea conflictului din Ucraina sau din regiune ar putea duce la pierderea accesului la centre de livrare și la anularea contractelor 1. Sancțiunile și contra-sancțiunile ar putea restricționa proiectele 1.
  • Incertitudinea macroeconomică ar putea determina clienții să reducă sau să amâne cheltuielile pe servicii digitale 1. Concurența din partea furnizorilor cu costuri mai mici este un risc constant 1.

Riscuri

  • Expunere geopoliticăridicat

    Operațiunile importante din Ucraina și Belarus ar putea fi afectate de escaladarea conflictului, de sancțiuni sau de restricțiile de comunicații impuse de clienți 1. Compania a precizat că abilitatea sa de a atenua aceste efecte este limitată 1.

  • Substituirea prin AIridicat

    Clienții ar putea folosi instrumente AI pentru a dezvolta software intern sau pentru a înlocui servicii externe, ceea ce ar putea reduce volumul de lucru 1. Compania a menționat că perceperea acestui risc a influențat deja prețul acțiunilor 1.

  • Recrutarea și retenția personaluluimediu

    Atragerea și păstrarea profesioniștilor cu competențe necesare este dificilă într-un context de piață al muncii în schimbare, iar costurile pot crește 1. Un deficit de personal ar putea afecta capacitatea de a câștiga proiecte noi 1.

  • Concentrarea cliențilormediu

    Veniturile depind parțial de un număr limitat de clienți mari, chiar dacă ponderea acestora scade treptat 1. Pierderea unui client important ar putea avea un efect semnificativ 1.

  • Expunerea valutarăscăzut

    Diferențele de curs au avut un efect negativ asupra rezultatelor în mai multe perioade, iar fluctuațiile pot afecta veniturile raportate în dolari 12. Acest risc ar putea persista în perioadele următoare 2.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă reluarea cererii pentru transformare digitală continuă, creșterea veniturilor ar putea depăși ghidajul actual, iar marjele ar putea rămâne îmbunătățite datorită eficienței operaționale 23.
  • Poziționarea pe servicii AI-native și pe parteneriate strategice ar putea permite companiei să capteze o parte din proiectele de AI ale clienților existenți 13.
  • Relațiile de lungă durată cu clienții și modelul de livrare global ar putea susține veniturile chiar și în perioade de volatilitate economică 1.

Ce ar strica teza

  • Dacă instrumentele AI ar înlocui o parte din serviciile tradiționale, veniturile și marjele ar putea scădea mai rapid decât se estimează în prezent 1.
  • Escaladarea conflictului din Ucraina ar putea reduce capacitatea de livrare și ar putea determina clienții să mute proiectele către concurenți 1.
  • Fluxul de numerar operațional negativ din primul semestru din 2026 ar putea limita flexibilitatea financiară dacă tendința continuă 2.

De urmărit

  • Realizarea ghidajului de venituri și a marjei operaționale GAAP pentru întregul an 2026next 10-K
  • Evoluția veniturilor pe trimestru față de intervalul estimat pentru trimestrul al treilea 2026Q3 2026
  • Cheltuielile legate de războiul din Ucraina și restul angajamentului umanitarQ1 2027
  • Evoluția veniturilor din proiecte AI-native și ponderea clienților mari2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

EPAM își construiește oferta pe moștenirea sa de inginerie software, extinsă cu servicii de strategie, consultanță de business, design al experienței clienților, cloud, date, inteligență artificială și securitate cibernetică 1. Modelul de livrare global, bazat pe centre de livrare dispersate geografic, este prezentat de companie drept principalul avantaj competitiv al său 1. Compania își descrie clienții ca fiind relații de lungă durată, o parte importantă dintre venituri provenind de la clienți folosiți de peste zece ani 1.

Activitatea este organizată pe verticale industriale: servicii financiare, retail, consum și turism, software și high-tech, informații de business și media, științe ale vieții și sănătate, precum și verticale emergente ca energia, telecomunicațiile și sectorul auto 1. Compania operează cu echipe multidisciplinare și cu platforme proprietare, cum ar fi EPAM AI/RUN și DIALX Lab 1.

Segmente

Servicii de inginerie și cloud

Această linie include dezvoltarea de produse software, ingineria platformelor, migrarea în cloud și modernizarea sistemelor vechi 1. Compania descrie aceste servicii drept fundament pentru extinderea către soluții AI-native 1.

Date, inteligență artificială și consultanță

Compania include în această categorie pregătirea datelor pentru adoptarea AI, guvernanța datelor, strategia AI și consultanța de business, precum și designul experienței clienților prin brandul Empathy Lab 1. Potrivit companiei, accentul s-a deplasat tot mai mult către soluții AI end-to-end 1.

Securitate cibernetică

Oferta de securitate include detectarea și răspunsul gestionat, managementul riscului digital, consultanța de securitate și securitatea cloud și a datelor 1. Compania o prezintă ca parte a unei abordări de securitate integrată în proiecte 1.

Piața în context

Cererea pentru servicii de transformare digitală a fost descrisă de companie ca fiind volatilă, clienții amânând uneori cheltuielile pe inițiative noi din cauza incertitudinii economice și geopolitice 1. În primul semestru din 2026, managementul a raportat o cerere în îmbunătățire, iar veniturile au beneficiat și de fluctuațiile cursului valutar 2.

Piața serviciilor IT este influențată de rapida adoptare a instrumentelor AI, care ar putea reduce cererea pentru anumite servicii tradiționale de dezvoltare software dacă clienții le înlocuiesc cu soluții automatizate 1. Compania consideră însă că integrarea AI în servicii este o cerință competitivă și investește în acest domeniu 1.

Tendințe

  • Adoptarea inteligenței artificialemixt

    Clienții cer tot mai mult ca furnizorii să folosească AI pentru a livra software la costuri mai mici, ceea ce ar putea pune presiune pe prețuri și pe volumul de muncă uman 1. Dacă compania reușește să livreze servicii AI-native, aceasta ar putea câștiga noi proiecte 1. Efectul este mixt.

  • Redresarea cererii de serviciivânt din spate

    După o perioadă de încetinire în 2023 și în prima jumătate a anului 2024, veniturile au revenit în creștere, iar ghidajul pentru 2026 indică o accelerare moderată a creșterii 13. Compania a raportat o creștere a veniturilor de 4,5% în al doilea trimestru din 2026 3. Acest lucru este un factor favorabil.

  • Conflictul din Ucrainavânt din față

    Compania are operațiuni semnificative în Ucraina și Belarus, unde lucrau în decembrie 2025 aproximativ 14.100 de persoane, iar războiul a generat cheltuieli suplimentare și a determinat unii clienți să limiteze colaborările 12. Escaladarea conflictului ar putea afecta grav livrarea serviciilor 1. Efectul este negativ.

  • Reducerea costurilor și eficiențavânt din spate

    Marja operațională GAAP a crescut în primul semestru din 2026 față de aceeași perioadă din 2025, iar managementul a atribuit creșterea în principal scăderii costurilor de prestare ca procent din venituri 2. Dacă această tendință se menține, marjele ar putea rămâne îmbunătățite 3. Efectul este favorabil.

Poziția concurențială

Compania concurează cu alți furnizori globali de servicii IT și de inginerie software, dar și cu clienții care își pot dezvolta singuri soluții cu ajutorul instrumentelor AI 1. Compania notează că unii clienți au căutat deja furnizori alternativi în contextul conflictului din Ucraina 1. Din sursele analizate nu rezultă o poziție de piață cuantificată față de concurenți.

Avantajele competitive descrise de companie includ modelul de livrare global, experiența de peste treizeci de ani, relațiile durabile cu clienții și platformele AI proprietare 1. Riscul principal, potrivit companiei, este că instrumentele AI generative să reducă dependența clienților de furnizori externi de servicii 1.

  • Furnizori globali de servicii IT și consultanță

    Companiile de servicii IT și consultanță care concurează pentru aceleași proiecte de transformare digitală, menționate generic în sursele analizate 1.

  • Furnizori de servicii de inginerie software offshore

    Furnizori cu centre de livrare în regiuni cu costuri mai mici, care concurează cu modelul global de livrare al companiei 1.

  • Platforme și instrumente AI cu agenți autonomi

    Produse software care pot înlocui sarcini care altfel ar fi cerut servicii externe, menționate ca o formă nouă de concurență 1.

  • Clienți care își dezvoltă software intern

    Clienții care folosesc instrumente AI pentru a crea singuri aplicații, reducând nevoia de furnizori externi, conform riscurilor descrise de companie 1.

Știri și depuneri

Din presă

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / EPAM Systems, Inc. · 26 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / EPAM Systems, Inc. · 06 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / EPAM Systems, Inc. · 06 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.