olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Unusual Machines, Inc. UMAC
Radio & Tv Broadcasting & Communications Equipment · SIC 3663 · Verticală: Radio & Tv Broadcasting & Communications Equipment (SIC 3663)
Unusual Machines produce componente de drone și drone conforme cu NDAA, fabricate în SUA, pentru clienți B2B din apărare și industria comercială. Cererea a crescut rapid în 2026 pe fondul politicilor federale care favorizează furnizorii americani, iar vânzările din al doilea trimestru au fost de 16,7 milioane USD.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Unusual Machines, Inc. (UMAC) costa 10,74 USD (−17,57 % într-o zi), cu capitalizare 557,5 mil USD, beta 3,11, interval pe 52 de săptămâni 7,76–34,06 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 13,9 mil USD (+551,3 % an/an), profit net de -25,0 mil USD (−1.661,9 % an/an), EPS diluat -0,50 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 22,6
- supravândut (≤ 30)
- Bollinger (20, 2)
- 12,16 – 21,08
- sub banda inferioară · %B -0,16 · lățimea benzii 53,6 %
- SMA 50 / 200
- 20,73 / 19,10
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -2,20 / -1,82
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −52,0 % | −5,9 % | −46,0 pp | — |
| 3 luni | −55,7 % | −4,6 % | −51,1 pp | — |
| 6 luni | −20,4 % | +0,2 % | −20,7 pp | — |
| De la început de an | −15,7 % | +7,4 % | −23,1 pp | — |
| 1 an | −9,8 % | +8,2 % | −18,0 pp | −3,5 % |
| 3 ani | indisponibil | +68,4 % | indisponibil | +63,2 % |
| 5 ani | indisponibil | +56,5 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,0 mil | 2,0 mil | 2,1 mil | 2,1 mil | 4,9 mil | 8,1 mil | 16,7 mil | 13,9 mil |
| Costul vânzărilor | 1,4 mil | 1,5 mil | 1,3 mil | 1,3 mil | 3,1 mil | 5,4 mil | 10,9 mil | 9,0 mil |
| Profit brut | 554,2 mii | 496,8 mii | 794,7 mii | 840,4 mii | 1,8 mil | 2,7 mil | 5,8 mil | 4,9 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 48,5 mii | 7,9 mii | 62,7 mii | 39,4 mii | 92,6 mii | 91,1 mii | 430,8 mii | 350,5 mii |
| Profit operațional | -12,9 mil | -3,3 mil | -7,2 mil | -5,0 mil | -9,7 mil | -7,3 mil | -7,8 mil | -8,4 mil |
| Amortizare și depreciere | 71,6 mii | 20,6 mii | 20,6 mii | 22,4 mii | 77,6 mii | 64,8 mii | 75,3 mii | 64,9 mii |
| Cheltuieli cu dobânzile | 15,3 mii | 0 | 0 | 0 | 0 | 368 | 281 | 0 |
| Profit înainte de impozit | — | -3,3 mil | — | — | — | 10,3 mil | — | — |
| Impozit pe profit | — | 0 | — | — | — | 0 | — | — |
| Profit net | -27,1 mil | -3,3 mil | -7,0 mil | 1,6 mil | -10,6 mil | 10,3 mil | -7,8 mil | -25,0 mil |
| EPS diluat | -2,70 ≈ | -0,21 | -0,32 | 0,05 | -0,29 ≈ | 0,21 | -0,16 | -0,50 |
| Flux de numerar operațional | -1,3 mil | -1,2 mil | -2,7 mil ≈ | -7,5 mil ≈ | -9,8 mil | -17,4 mil | -21,5 mil ≈ | -34,7 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 0 | 0 | 262,8 mii ≈ | 1,3 mil ≈ | 511,5 mii | 698,2 mii | -189,9 mii ≈ | 6,0 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 0 | 0 | 5,6 mil | 11,2 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | +101,2 % |
| Profit net | -1,2 mil | -2,4 mil | -32,0 mil | -19,2 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -0,29 | -0,72 | -3,84 | -0,74 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | indisponibil | indisponibil | -574,6 % | -171,4 % |
| Flux de numerar liber | -1,2 mil | -1,8 mil | -4,0 mil | -23,2 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 103,3 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 174,9 mil USD
- Active totale
- 182,7 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 29,28x
- ROE
- -20,2 %
- ROA
- -19,3 %
- Marja FCF
- -207,5 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 0 | 0 | 5,6 mil | 11,2 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 0 | 0 | 4,0 mil | 7,3 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 0 | 0 | 1,5 mil | 3,9 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 91,3 mii | 0 | 90,6 mii | 202,6 mii | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | -1,2 mil | -2,4 mil | -17,0 mil | -25,2 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 885 | 5,6 mii | 72,2 mii | 141,3 mii | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| EBITDA | -1,2 mil ≈ | -2,4 mil ≈ | -16,9 mil ≈ | -25,0 mil ≈ | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | — | 0 | 117,0 mii | 0 | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -1,2 mil | -2,4 mil | -32,0 mil | -19,2 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 0 | 0 | -13,4 mii | -36,3 mii | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Profit net | -1,2 mil | -2,4 mil | -32,0 mil | -19,2 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,29 | -0,72 | -3,84 | -0,74 | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 4,1 mil | 3,3 mil | 8,3 mil | 26,0 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 3,3 mil
- 2024
- 8,3 mil
- 2025
- 26,0 mil
SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 3,1 mil | 894,8 mii | 3,8 mil | 103,3 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Creanțe | — | 0 | 66,6 mii | 1,8 mil | SEC (XBRL)· 05 nov. 2026verificat |
| Stocuri | — | 0 | 1,3 mil | 5,3 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Active curente | 3,1 mil | 1,0 mil | 6,1 mil | 159,5 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 3,7 mii | 1,3 mii | 570 | 2,2 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | — | 0 | 7,4 mil | 15,6 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | 0 | 2,2 mil | 2,6 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Active totale | 3,3 mil | 1,5 mil | 16,1 mil | 182,7 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 131,9 mii | 114,5 mii | — | — | SEC (XBRL)· 09 aug. 2024verificat |
| Datorii curente | 131,9 mii | 114,5 mii | 933,7 mii | 5,4 mil | SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat |
| Datorii totale | — | 114,5 mii | 1,3 mil | 7,8 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 3,2 mil † | 1,4 mil † | 14,8 mil † | 174,9 mil † | SEC (XBRL)· 05 nov. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 0
- 2024
- 2,2 mil
- 2025
- 2,6 mil
SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -1,2 mil | -1,8 mil | -4,0 mil | -21,2 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 4,6 mii | 3,2 mii | 0 | 2,1 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -1,2 mil ≈ | -1,8 mil ≈ | -4,0 mil ≈ | -23,2 mil ≈ | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | 40,6 mii | -3,2 mii | -852,8 mii | -37,1 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 462,1 mii | -424,9 mii | 7,7 mil | 157,8 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -3,2 mii
- 2024
- -852,8 mii
- 2025
- -37,1 mil
SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat
- 2023
- -424,9 mii
- 2024
- 7,7 mil
- 2025
- 157,8 mil
SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
4 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 55,3 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 557,5 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
55 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/Venitindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 55,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| Marja brută · Calitate | 34,7 % | 0 (pe interval fix) | 19 % |
| Marja EBIT · Calitate | -76,1 % | 15 (față de colegi) | 15 % |
| Marja FCF · Calitate | -207,1 % | 0 (pe interval fix) | 15 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere | 101,2 % | 90 (față de colegi) | 15 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 34,6x | 100 (pe interval fix) | 12 % |
| EV/Venit · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -16,2 % | 0 (pe interval fix) | 23 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Creștere· parțial90/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate5/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/1 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Unusual Machines, Inc. (UMAC). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 11,2 mil USD în 2025; creștere an/an 101,2 %; marjă netă -75,9 %; ROE -14,0 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 55,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Creșterea cifrei de afaceri (an/an): 101,2 %
- Lichiditatea curentă: 34,6x
Ce o infirmă
- Marja brută: 34,7 %
- Marja EBIT: -76,1 %
- Marja FCF: -207,1 %
- Randament FCF: -16,2 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/Venit, Randamentul distribuirilor către acționari.
Față de mediana verticalei
Radio & Tv Broadcasting & Communications Equipment (SIC 3663) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 20 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| QCOMQualcomm Inc | 167,7 mld | 12,3 | 52,8 % | 31,6 % | −2,6 % | −7 % / +21 % |
| MSIMotorola Solutions, Inc. | 85,5 mld | 41,6 | 77,2 % | 16,5 % | +8,0 % | +40 % / +60 % |
| UIUbiquiti Inc. | 31,1 mld | 32,4 | 91,1 % | 29,3 % | +27,2 % | −12 % / +358 % |
| PLPlanet Labs PBC | 3,0 mld | — | -72,0 % | -95,1 % | +25,9 % | −4 % / +368 % |
| ONDSOndas Inc. | 2,6 mld | 15,4 | 20,1 % | 96,0 % | +605,3 % | −43 % / +313 % |
| VISNVistance Networks, Inc. | 1,1 mld | 0,1 | — | 504,0 % | +39,7 % | −73 % / +224 % |
| HLITHarmonic Inc. | 1,0 mld | — | -11,7 % | -13,7 % | −26,2 % | −3 % / −16 % |
| BKSYBlacksky Technology Inc | 791,5 mil | — | -20,1 % | -24,9 % | +4,4 % | +8 % / +81 % |
| UMACUnusual Machines, Inc. | 557,5 mil | — | -14,0 % | -75,9 % | +101,2 % | −10 % / indisponibil |
| GILTGilat Satellite Networks Ltd. | 493,2 mil | 19,6 | 5,2 % | 4,6 % | +47,9 % | −43 % / +5 % |
| BKTIBK Technologies Corp | 242,4 mil | 18,9 | 30,6 % | 15,0 % | +12,5 % | +1 % / +395 % |
| AVNWAviat Networks, Inc. | 217,2 mil | 89,3 | 1,0 % | 0,6 % | +1,2 % | −23 % / −44 % |
| CRNTCeragon Networks Ltd | 186,5 mil | — | -1,2 % | -0,6 % | −14,1 % | +3 % / +12 % |
| VUZIVuzix Corp | 154,5 mil | — | -122,7 % | -519,0 % | +9,1 % | −32 % / −13 % |
| SATLSatellogic Inc. | 78,9 mil | — | — | -325,6 % | +37,6 % | +75 % / +116 % |
| AIRGAirgain, Inc. | 52,3 mil | — | -23,7 % | -13,6 % | −14,6 % | −2 % / +66 % |
| WATTEnergous Corporation | 38,8 mil | — | -32,8 % | -76,4 % | +633,1 % | +12 % / −88 % |
| CMTLComtech Telecommunications Corp | 35,6 mil | — | -50,5 % | -14,5 % | −17,0 % | −61 % / −90 % |
| KUSTKustom Entertainment, Inc. | 20,8 mil | — | -323,8 % | -126,5 % | +1,7 % | −98 % / −100 % |
| ERICEricsson Lm Telephone Co | — | — | 27,9 % | 12,0 % | −4,5 % | +9 % / +113 % |
| NOKNokia Corporation | — | — | 3,1 % | 3,3 % | +3,5 % | +23 % / +114 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru UMAC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (05 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (05 nov. 2026).
Pe scurt
Unusual Machines produce componente de drone și drone conforme cu NDAA, fabricate în SUA, pentru clienți B2B din apărare și industria comercială. Cererea a crescut rapid în 2026 pe fondul politicilor federale care favorizează furnizorii americani, iar vânzările din al doilea trimestru au fost de 16,7 milioane USD 3.
SWOT
Puncte tari
- Compania are branduri recunoscute în segmentele FPV și militar mic, precum Unusual Machines, Rotor Riot și Fat Shark 1.
- Producția în SUA, conformă cu NDAA și validată prin lista Blue Framework, este un avantaj în achizițiile din sectorul public 1.
- Baza de capital, rezultată din emisiunile de acțiuni, îi permite companiei să finanțeze expansiunea fără a depinde de datorii 3.
Puncte slabe
- Compania are pierderi nete recurente și nu a atins încă profitabilitatea, iar cheltuielile cu compensarea pe bază de acțiuni au fost foarte mari 1.
- Dependența de un număr redus de clienți, dintre care unul reprezintă o parte majoritară a veniturilor trimestriale, creează o concentrare ridicată 3.
- Multe componente sunt achiziționate de la furnizori fără contracte pe termen lung, ceea ce expune producția la întreruperi 1.
Oportunități
- Politicile federale și programele de apărare pentru drone pot crește cererea pentru componente conforme cu NDAA 13.
- Achiziția Upgrade Energy ar putea adăuga producția de baterii și extinde gama de produse oferite companiei 2.
- Dacă producția internă se extinde, compania ar putea furniza mai multe categorii de componente, inclusiv camere și baterii 3.
Amenințări
- Concurenții mai mari, cu resurse financiare substanțial superioare, pot reduce cota de piață a companiei 1.
- Tarifele vamale și presiunile inflaționiste pot afecta costurile și marjele companiei 1.
- Schimbările de politică sau ieșirea din conflicte ar putea reduce cererea pentru anumite produse, după cum avertizează compania 1.
Riscuri
- Dependența de clienți mariridicat
Un singur client a reprezentat o parte majoritară a veniturilor din al doilea trimestru, iar comenzile mari nu sunt întotdeauna susținute de contracte formale 13.
- Stocuri mariridicat
Compania a comandat stocuri substanțiale înainte de primirea comenzilor, ceea ce ar putea duce la depreciere dacă cererea nu se materializează 1.
- Presiunea asupra marjelormediu
Scalarea rapidă a producției poate reduce marjele brute pe termen scurt, iar managementul anticipează scăderi în trimestrele următoare 3.
- Dependența de furnizorimediu
Lipsa contractelor pe termen lung cu furnizorii și posibilele întreruperi ale lanțului de aprovizionare ar putea întârzia livrările 1.
- Litigii privind reglementărilescăzut
Contestarea în instanță a restricțiilor FCC de către DJI ar putea modifica piața, iar rezultatul nu poate fi prevăzut 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea veniturilor trimestriale și alocarea de capital ar putea permite companiei să atingă pragul de rentabilitate operațională în perioada următoare 3.
- Programele de apărare și restricțiile asupra dronelor străine ar putea extinde semnificativ cererea pentru producătorul american de componente 13.
- Extinderea în baterii și camere, prin achiziția Upgrade Energy și investițiile în capacitate, ar putea crește gama de produse și veniturile per client 23.
Ce ar strica teza
- Pierderile nete recurente și compensarea pe bază de acțiuni foarte mare pot dilua acționarii și pot prelungi perioada până la profitabilitate 13.
- Concentrarea veniturilor pe câțiva clienți ar putea face rezultatele trimestriale volatile, mai ales dacă comenzile mari nu se repetă 3.
- Marjele brute scăzute din timpul scalării și concurența din partea unor producători mult mai mari ar putea limita creșterea profitabilității 13.
De urmărit
- Pragul de rentabilitate operațională și fluxul de numerar pozitiv din operațiuniQ1 2027
- Evoluția marjei brute după introducerea noilor linii de producțieQ3 2026
- Finalizarea achiziției Upgrade Energy și integrarea producției de bateriiQ3 2026
- Ponderea clienților mari în veniturile trimestriale și comenzile din programul Drone Dominance2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (05 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (05 nov. 2026).
Afacerea
Compania, cu sediul în Orlando, Florida, produce și vinde componente de drone și drone sub brandurile Unusual Machines, Rotor Riot și Fat Shark, în special pentru segmentele FPV și militar mic 1. În 2025, clienții enterprise au devenit principala sursă de venituri, în timp ce comerțul cu amănuntul prin platforma Rotor Riot a scăzut ca pondere 1. Compania își extinde producția de componente în SUA, procesul fiind validat prin lista Blue Framework, unde șase componente erau aprobate la data raportului 1.
În septembrie 2025 compania a achiziționat Rotor Lab Pty. Ltd., o firmă australiană, iar în mai 2026 a semnat un acord de achiziție a Upgrade Energy, producător de sisteme de baterii pentru sisteme aeriene fără pilot, cu finalizare așteptată în trimestrul trei 12. Strategia include și investiții în companii private din ecosistemul drone, plasate în primul trimestru din 2026 1.
Segmente
Componente B2B NDAA
Segmentul principal este vânzarea de componente către producători și integratori americani de drone, inclusiv motoare, headset-uri FPV și alte componente produse în Orlando 1. Aceasta a devenit sursa dominantă de venituri în 2025 și explică cea mai mare parte a creșterii din 2026 13.
Comerț direct cu consumatorii
Brandul Rotor Riot, prin platforma de comerț electronic, a generat istoric o parte importantă din venituri, dar ponderea sa a scăzut pe măsură ce vânzările B2B au crescut 1. Compania își rafinează portofoliul de retail, dar accentul managementului s-a mutat spre clienții enterprise 1.
Piața în context
Piața globală a dronelor este estimată la aproximativ 57,8 miliarde USD până în 2030, iar segmentele de accesorii, controlere de zbor și motoare cresc, conform rapoartelor citate de companie 1. Cererea pentru componente domestice conforme cu NDAA a crescut după politicile federale care restricționează achiziția de drone fabricate în străinătate, iar programul Drone Dominance al Departamentului Apărării, de 1,1 miliarde USD, ar putea extinde semnificativ piața accesibilă 13.
Compania descrie piața ca fiind în stadii timpurii, dar cu cerere în creștere rapidă din partea clienților din apărare și din zona cerințelor de securitate a lanțului de aprovizionare 3. Dacă achizițiile guvernamentale se materializează la scară largă, veniturile ar putea continua să crească, însă aceasta depinde de politici și de execuția producției 3.
Tendințe
- Restricții asupra dronelor străinevânt din spate
Legislația ASDA și regulile FCC din decembrie 2025 limitează echipamentele fabricate în străinătate, ceea ce ar putea favoriza furnizorii americani precum Unusual Machines 1. Totuși, DJI contestă în instanță aceste restricții, iar rezultatul rămâne incert 1.
- Achiziții de apărare pentru dronevânt din spate
Programul Drone Dominance și alte inițiative ale Departamentului Apărării urmăresc achiziții rapide de drone și componente din surse domestice, ceea ce sprijină cererea pentru produsele companiei 13. Întârzierile în implementare sau modificările bugetare ar putea însă amâna comenzile 3.
Poziția concurențială
Pe piața globală a dronelor, SZ DJI Technology Co., Ltd. este principalul producător, având probabil cea mai mare parte din vânzările de drone de consum și prosumer 1. În segmentul componentelor, compania concurează cu producători precum T-Motor, Orqa, ModalAI și ARK Electronics, pe criterii de preț, performanță, disponibilitate și conformitate 1.
Avantajul companiei constă în componente produse în SUA, la prețuri competitive, conforme cu NDAA și cu ecosistemul Blue UAS, dar concurenții mai mari au resurse financiare și scală net superioare 1. Dacă furnizorii străini reușesc să obțină certificări noi, avantajul de conformitate ar putea fi erodat 1.
- SZ DJI Technology Co., Ltd.
Liderul global al dronelor de consum și prosumer, a cărui poziție este contestată de reglementările americane recente.
- T-Motor
Producător de motoare și componente pentru drone, competitor direct în segmentul componentelor.
- Orqa
Furnizor de componente și sisteme FPV, concurează pe segmentul de componente pentru drone.
- ARK Electronics
Furnizor de electronică pentru drone, concurent în zona componentelor conforme cu cerințele de apărare.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Here are Friday's biggest analyst calls: Nvidia, SpaceX, CoreWeave, Deckers, Unusual Machines & moreCNBC — Top News · 23 oct. 2026 · EN
- Trump Jr.-backed Unusual Machines, US asset manager invest $10 million in Canada's DraganflyCNA (Channel NewsAsia) · 28 sept. 2026 · EN
- Exclusive-Trump Jr.-backed Unusual Machines, US asset manager invest $10 million in Canada's DraganflyCNA (Channel NewsAsia) · 28 sept. 2026 · EN
- Red Cat Sinks 6% as Speculative Drone Names Extend Month-Long Slide; Unusual Machines Drops 4%, AeroVironment Barely BudgesYahoo Finance — News · 16 sept. 2026 · EN
- AeroVironment Rises 5% on First International LOCUST Laser Order, Unusual Machines Holds Steady, Ondas SlipsYahoo Finance — News · 10 sept. 2026 · EN
- Unusual Machines CFO Brian Hoff Sells 11,413 SharesYahoo Finance — News · 05 sept. 2026 · EN
- Drone Stocks Drop While Broad Market Rises: Unusual Machines Sinks 9%, Ondas Falls 6%, Red Cat Slides 5%Yahoo Finance — News · 28 aug. 2026 · EN
Depuneri SEC
- Raport curent23 oct. 2026Acord material · Achiziție sau vânzare de active · Item 3.02 · Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent22 oct. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent07 oct. 2026Vot al acționarilor
- Convocare AGA (proxy)24 aug. 2026
- Raport curent12 aug. 2026Item 4.01 · Modificarea statutului · Situații financiare și anexe
- Raport curent11 aug. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial06 aug. 2026
- Raport curent06 aug. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent28 iul. 2026Schimbări în conducere
- Raport curent25 iun. 2026Acord material · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Unusual Machines, Inc. · 12 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Unusual Machines, Inc. · 06 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Unusual Machines, Inc. · 06 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.