olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Cardinal Infrastructure Group Inc. CDNL
Heavy Construction Other Than Bldg Const - Contractors · SIC 1600 · Verticală: Heavy Construction Other Than Bldg Const - Contractors (SIC 1600)
Cardinal Infrastructure Group Inc. este un furnizor de servicii de infrastructură complete, care realizează lucrări de utilități umede, nivelare, pavare și pregătirea terenului pentru clienți rezidențiali, comerciali, industriali și publici din Sud-Estul Statelor Unite. Compania se află într-o fază de expansiune rapidă, cu venituri de 456.0 milioane USD în 2025 și ghidaj de venituri pentru 2026 între 880 și 900 milioane USD.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Cardinal Infrastructure Group Inc. (CDNL) costa 14,93 USD (−4,96 % într-o zi), cu beta 1,95, interval pe 52 de săptămâni 13,69–94,31 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 226,9 mil USD (+113,9 % an/an), profit net de 4,7 mil USD (−34,8 % an/an), EPS diluat 0,26 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 29,7
- supravândut (≤ 30)
- Bollinger (20, 2)
- 10,83 – 22,00
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,37 · lățimea benzii 68,1 %
- SMA 50 / 200
- 26,19 / 43,49
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -3,49 / -4,22
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −48,0 % | −2,0 % | −46,0 pp | — |
| 3 luni | −76,4 % | −2,2 % | −74,2 pp | — |
| 6 luni | −72,5 % | +4,3 % | −76,7 pp | — |
| De la început de an | −38,3 % | +10,6 % | −48,8 pp | — |
| 1 an | indisponibil | +10,5 % | indisponibil | −9,2 % |
| 3 ani | indisponibil | +73,7 % | indisponibil | +57,6 % |
| 5 ani | indisponibil | +61,7 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q1 '25 | Q2 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 81,8 mil | 106,1 mil | 167,5 mil | 226,9 mil |
| Costul vânzărilor | 65,3 mil | 83,5 mil | 133,3 mil | 190,9 mil |
| Profit operațional | 7,9 mil | 11,7 mil | 14,8 mil | 15,5 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 1,0 mil | 1,6 mil | 2,2 mil | 3,5 mil |
| Profit înainte de impozit | 6,6 mil | 10,2 mil | 12,5 mil | 10,1 mil |
| Impozit pe profit | 0 | 714,3 mii | 1,1 mil | -1,0 mil |
| Profit net | 5,5 mil | 7,2 mil | 3,4 mil | 4,7 mil |
| EPS diluat | — | — | 0,23 | 0,26 |
| Flux de numerar operațional | 12,1 mil | 4,2 mil ≈ | 9,3 mil | 12,7 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 10,4 mil | 12,2 mil ≈ | 9,3 mil | 24,7 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 247,9 mil | 315,2 mil | 456,0 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +27,1 % | +44,7 % |
| Profit net | 20,6 mil | 21,4 mil | 22,7 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +3,8 % | +6,2 % |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | 8,3 % | 6,8 % | 5,0 % |
| Flux de numerar liber | 18,6 mil | 21,9 mil | -5,9 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- indisponibil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 139,5 mil USD
- Active totale
- 394,6 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 2,35x
- ROE
- 27,9 %
- ROA
- 8,5 %
- Marja FCF
- -1,3 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 247,9 mil | 315,2 mil | 456,0 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 199,1 mil | 249,9 mil | 359,9 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 48,8 mil ≈ | 65,3 mil ≈ | 96,1 mil ≈ | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026derivat |
| Profit operațional | 29,5 mil | 35,9 mil | 40,4 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 4,0 mil | 4,8 mil | 6,8 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 24,3 mil | 29,6 mil | 33,1 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 0 | 1,4 mil | 2,0 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Profit net | 20,6 mil | 21,4 mil | 22,7 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor.
Bilanț · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Creanțe | 34,1 mil | 38,3 mil | 61,3 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Active curente | — | 77,4 mil | 215,7 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | — | 49,8 mil | 84,9 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | 7,1 mil | 7,1 mil | 23,5 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | 0 | 15,5 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Active totale | — | 140,3 mil | 394,6 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | — | 38,3 mil | 60,6 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | — | 70,5 mil | 91,6 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | — | 117,0 mil | 255,0 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 7,5 mil | 23,4 mil | 139,5 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
- 2023
- —
- 2024
- 0
- 2025
- 15,5 mil
SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 30,9 mil | 42,6 mil | 37,9 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 12,3 mil | 20,8 mil | 43,8 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 18,6 mil ≈ | 21,9 mil ≈ | -5,9 mil ≈ | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -22,4 mil | -21,0 mil | -101,5 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -2,7 mil | -8,0 mil | 139,8 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -22,4 mil
- 2024
- -21,0 mil
- 2025
- -101,5 mil
SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 22,9 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
23 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · lipsesc date de intrare
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 22,9 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 2,7 % | 60 (față de colegi) | 27 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | -64,0 % | 0 (pe interval fix) | 27 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 5,1x | 56 (pe interval fix) | 27 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 3,6x | 100 (pe interval fix) | 18 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie74/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate30/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Cardinal Infrastructure Group Inc (CDNL). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 456,0 mil USD în 2025; creștere an/an 44,7 %; marjă netă 2,7 %; ROE 7,4 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 22,9 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 3,6x
Ce o infirmă
- Conversia profitului în FCF: -64,0 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Heavy Construction Other Than Bldg Const - Contractors (SIC 1600) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 10 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| JJacobs Solutions Inc. | 18,7 mld | 54,2 | 9,6 % | 2,4 % | +4,6 % | +19 % / +52 % |
| STRLSterling Infrastructure, Inc. | 8,7 mld | 15,9 | 43,3 % | 12,9 % | +17,7 % | −18 % / +347 % |
| FLRFluor Corporation | 6,4 mld | — | -46,2 % | -12,8 % | −5,0 % | +11 % / +25 % |
| GVAGranite Construction Inc | 5,8 mld | — | -25,2 % | -5,0 % | +10,4 % | +23 % / +188 % |
| KBRKBR, Inc. | 5,0 mld | 11,4 | 27,4 % | 5,7 % | +1,0 % | −4 % / −23 % |
| ROADConstruction Partners, Inc. | 1,9 mld | 38,9 | 15,0 % | 4,1 % | +54,2 % | −9 % / +137 % |
| ORNOrion Group Holdings, Inc. | 318,8 mil | 50,9 | 3,5 % | 0,6 % | +7,0 % | −22 % / +63 % |
| SHIMShimmick Corporation | 98,8 mil | — | — | -3,8 % | +2,6 % | −9 % / −61 % |
| SLNDSouthland Holdings, Inc. | 40,8 mil | — | — | -67,0 % | −21,2 % | −76 % / −86 % |
| CDNLCardinal Infrastructure Group Inc | — | — | 7,4 % | 2,7 % | +44,7 % | indisponibil / indisponibil |
| FERFerrovial N.V. | — | — | 14,8 % | 9,2 % | +5,2 % | −10 % / +79 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CDNL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Cardinal Infrastructure Group Inc. este un furnizor de servicii de infrastructură complete, care realizează lucrări de utilități umede, nivelare, pavare și pregătirea terenului pentru clienți rezidențiali, comerciali, industriali și publici din Sud-Estul Statelor Unite. Compania se află într-o fază de expansiune rapidă, cu venituri de 456.0 milioane USD în 2025 și ghidaj de venituri pentru 2026 între 880 și 900 milioane USD 13.
SWOT
Puncte tari
- Modelul integrat, cu lucrări executate în interior și echipe și utilaje proprii, permite controlul termenelor și al calității, ceea ce susține prestigiul companiei în fața clienților 1.
- Backlogul mare și relațiile de lungă durată cu constructorii de locuințe oferă vizibilitate asupra veniturilor și capacitatea de a negocia contracte 13.
- Creșterea organică puternică și un istoric de integrare a achizițiilor arată capacitatea managementului de a extinde activitatea pe piețe noi 3.
Puncte slabe
- Marjele s-au comprimat în trimestrul al doilea 2026, în urma costurilor ridicate de subcontractare și închiriere de echipamente pe piețele în dezvoltare 3.
- Concentrarea geografică în Carolina de Nord și dependența de contracte cu preț fix expun compania la riscuri de estimare și la scăderi regionale ale cererii 1.
- Structura Up-C și acordul de plată către foștii proprietari complică structura financiară și pot reduce fluxurile disponibile pentru acționari 1.
Oportunități
- Piața fragmentată din Sud-Estul SUA oferă oportunități de achiziții suplimentare, iar extinderea în Georgia și Carolina de Sud ar putea deschide noi segmente de clienți 13.
- Diversificarea către clienți comerciali, industriali și publici ar putea reduce dependența de ciclul rezidențial și ar putea îmbunătăți marjele pe termen lung 13.
- Integrarea pavării în Atlanta, prin achiziția Allied Paving, ar putea scurta termenele și ar putea crește marjele dacă integrarea decurge conform planului 3.
Amenințări
- Recesiunea economică sau scăderea finanțării publice ar putea reduce cererea pentru proiecte noi și ar putea amâna lucrările din backlog 1.
- Creșterea costurilor materialelor, a combustibilului și a forței de muncă ar putea afecta profitabilitatea contractelor cu preț fix 13.
- Condițiile meteorologice severe și penalitățile pentru întârzieri ar putea afecta rezultatele și reputația companiei 13.
Riscuri
- Concentrare geograficăridicat
Activitatea este concentrată în Carolina de Nord, iar o scădere a construcțiilor în aceste piețe ar putea afecta semnificativ rezultatele companiei 1.
- Estimarea costurilor în contractele cu preț fixridicat
Dacă estimările de cost sunt greșite sau există depășiri, profitabilitatea contractelor ar putea scădea sau ar putea apărea pierderi 1.
- Integrarea achizițiilormediu
Mai multe achiziții în scurt timp pot pune presiune pe resursele administrative și operaționale și pot întârzia realizarea sinergiilor anunțate 13.
- Presiunea asupra marjelormediu
Costurile mai mari de subcontractare și închiriere de utilaje, combinate cu investiții în structura corporativă, au redus marja ajustată în trimestrul al doilea 2026 3.
- Structura Up-C și obligațiile fiscalescăzut
Acordul de plată către foștii proprietari poate absorbi o parte importantă din economiile fiscale, ceea ce reduce fluxurile disponibile 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă cererea rămâne puternică și integrarea achizițiilor decurge bine, creșterea veniturilor ar putea continua și marjele ar putea reveni către nivelurile planificate pe termen mediu 3.
- Poziția în Sud-Estul SUA, într-o piață fragmentată și cu creștere demografică, ar putea permite consolidarea și extinderea către noi orașe 13.
Ce ar strica teza
- Dacă costurile de subcontractare și forța de muncă rămân ridicate, marjele ar putea rămâne sub nivelurile așteptate, în special în piețele noi 3.
- Dependența de Carolina de Nord și de cererea rezidențială ar putea expune compania la o încetinire regională sau la reducerea investițiilor publice 1.
- Achizițiile repetate ar putea crea dificultăți de integrare și ar putea diluă acționarii dacă sunt finanțate parțial cu acțiuni 13.
De urmărit
- Marja ajustată EBITDA față de ghidajul de 16% până la 18%Q3 2026
- Finalizarea achiziției Allied Paving și integrarea saQ4 2026
- Costurile subcontractărilor și ale închirierii echipamentelor în piețele noi2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Backlogul a fost de 682.0 milioane USD la 31 decembrie 2025 1 și a ajuns la 866 milioane USD la 30 iunie 2026 3, ceea ce oferă vizibilitate asupra veniturilor viitoare, deși contractele din backlog pot fi anulate de client 1. Majoritatea veniturilor provin din contracte cu preț fix pe unitate sau forfetare, ceea ce face profitabilitatea sensibilă la estimarea costurilor 1.
În august 2026, compania a anunțat achiziția Allied Paving, o firmă de pavare și construcții de amplasament din Atlanta, pentru aproximativ 120 milioane USD, a treia achiziție din 2026 după ALGC și Piedmont Pipe 3. Achiziția urmează să fie finalizată la începutul lunii octombrie 2026 și aduce capabilități de pavare în interior în Atlanta 3.
Segmente
Lucrări de utilități umede și nivelare rezidențială
Segmentul rezidențial, care a constituit nucleul afacerii, include instalații de apă, canalizare și drenaj pluvial pentru constructori de locuințe regionali și naționali, cu relații de lungă durată cu clienții 12. În trimestrul al doilea din 2026 segmentul a rămas puternic, dar compania a diversificat portofoliul către comercial și industrial 3.
Pavare și lucrări comerciale, industriale și publice
Segmentul comercial, industrial, municipal și de stat cuprinde pavare, lucrări de beton și servicii de amplasament pentru proiecte de dimensiuni mari, precum și achiziții care aduc capabilități de pavare 13. Compania a precizat că extinderea acestui segment a crescut costurile subcontractărilor și închirierii echipamentelor în piețele în dezvoltare, ceea ce a afectat marjele din trimestrul al doilea 2026 3.
Piața în context
Piețele vizate de Cardinal din Carolina de Nord au cunoscut o creștere demografică puternică: populația statului a crescut cu 15.8% între 2010 și 2024, iar Biroul de Buget al statului estimează o creștere de 6.3% între 2024 și 2030 1. Cererea de infrastructură de apă și transport este susținută de această creștere, iar compania se extinde în Carolina de Sud și Georgia 12.
Piața este descrisă de companie ca fragmentată și atractivă, cu numeroși furnizori mici, ceea ce oferă spațiu pentru consolidare prin achiziții 1. Cererea rămâne sensibilă la ciclurile economice, la finanțarea proiectelor publice și la costurile materialelor și forței de muncă 1.
Tendințe
- Creșterea demografică în Sud-Estvânt din spate
Creșterea rapidă a populației din Carolina de Nord și din statele vecine susține cererea pentru lucrări de apă, canalizare și drumuri, ceea ce ar putea menține volumul de proiecte pe termen mediu 1.
- Consolidarea prin achizițiimixt
Compania a integrat mai multe firme regionale și caută achiziții mici care să completeze capabilitățile și să extindă aria geografică, ceea ce poate accelera creșterea dar și complică integrarea 13.
- Costurile materialelor și forței de muncăvânt din față
Volatilitatea prețurilor combustibilului, asfaltului, cimentului și oțelului, precum și lipsa de forță de muncă calificată, pot comprima marjele dacă nu pot fi transferate către clienți 13.
- Cerere ridicată în rezidențial și diversificaremixt
Cererea rezidențială rămâne puternică, iar extinderea către clienți comerciali, industriali și publici ar putea reduce dependența de constructorii de locuințe, dar implică și costuri inițiale mai mari 3.
Poziția concurențială
Piața de servicii de amplasament din Sud-Estul SUA este fragmentată, cu concurenți locali și regionali de dimensiuni variate, dar și cu constructori generali mai mari care subcontractează lucrările 1. Cardinal se diferențiază prin autonomia operațională și prin faptul că execută în mare parte lucrările cu echipe proprii, ceea ce îi permite să ofere termene mai scurte 1.
Concurența se manifestă și în licitații, unde prețul poate fi decisiv, dar compania susține că relațiile cu constructorii de locuințe îi permit să negocieze contracte în loc să concureze doar pe preț 1. Această poziționare depinde de menținerea calității și a termenelor de execuție 1.
- Constructori generali regionali și naționali
Companiile mai mari, de tip constructor general, concurează pentru aceleași proiecte comerciale și publice, dar subcontractează în mare parte lucrările de amplasament, spre deosebire de modelul integrat al Cardinal 1.
- Furnizori locali de utilități și nivelare
Firme mici și medii din Carolina de Nord, Carolina de Sud și Georgia oferă servicii similare pe nișe locale, fiind o parte din piața fragmentată pe care Cardinal o urmărește prin achiziții 1.
- Firme de pavare și construcții de amplasament din Atlanta
Concurenții din zona Atlanta sunt vizați prin achiziția Allied Paving, ceea ce indică o piață regională competitivă în care Cardinal încearcă să se consolideze 3.
- Furnizori de subcontractare și închiriere de echipamente
Subcontractorii și firmele de închiriere de utilaje sunt atât furnizori, cât și concurenți indirecți, deoarece dependența de ei crește costurile când capacitatea internă este depășită 13.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Papa Leon pune bazele viitorului conclav și numește un cardinal filipinez decan al ColegiuluiG4Media · 09 oct. 2026 · RO
- Papa Leon pune bazele viitorului conclav și a numit un cardinal filipinez decan al ColegiuluiMediafax · 09 oct. 2026 · RO
- Papa Leon pune bazele viitorului conclav numindu-l pe un cardinal filipinez decan al cardinalilorMediafax · 09 oct. 2026 · RO
- Cardinal Visits SMU FridaySurge — GDELT DOC · 23 sept. 2026 · RO
- Cardinal Infrastructure Group’s (CDNL) Long-Term Growth Opportunity Remains IntactYahoo Finance — News · 23 sept. 2026 · EN
- Cardinal Health Targets 13%-15% EPS Growth as Specialty Momentum BuildsYahoo Finance — News · 19 sept. 2026 · EN
- Cardinal Health Sees Growth Normalize as Specialty, At-Home Investments ExpandYahoo Finance — News · 19 sept. 2026 · EN
- Cardinal Health (NYSE:CAH) Vs Danaher Corporation (NYSE:DHR) – Here’s The One Jim Cramer Said Did BetterYahoo Finance — News · 18 sept. 2026 · EN
- Cardinal Zuppi reports preparations for visit to Moscow in late SeptemberTASS (RU, EN) · 17 sept. 2026 · EN
- How Is Cardinal Health's Stock Performance Compared to Other Health Care Services Stocks?Yahoo Finance — News · 16 sept. 2026 · EN
- Papa abrogă scăderea salariilor cardinalilor din timpul pandemiei. Un cardinal câștigă între 4.500 și 5.000 euro lunarProfit.ro · 15 sept. 2026 · RO
- Will Alphabet Break Warren Buffett's Cardinal Rule of Investing?Yahoo Finance — News · 06 sept. 2026 · EN
- Jim Cramer Notes Cardinal Health (CAH) is “Too Attractive to Ignore”Yahoo Finance — News · 03 sept. 2026 · EN
- Hong Kong's Cardinal Zen loses appeal over protest fundNikkei Asia · 03 sept. 2026 · EN
- What to Know About the Latest Sale From Cardinal Health's Chief Accounting OfficerYahoo Finance — News · 23 aug. 2026 · EN
- Cardinal Health's CFO Moved $9.9 Million of Stock. Here's What Long-Term Investors Should KnowYahoo Finance — News · 23 aug. 2026 · EN
- Cardinal Health's Medical Segment Boss Sold $8 Million in Stock. Here's What to KnowYahoo Finance — News · 23 aug. 2026 · EN
- Cardinal Health's Pharma Chief Sold 7,354 Shares and Still Grew Her Stake by 47%. Here's How That HappenedYahoo Finance — News · 23 aug. 2026 · EN
- The CIO of Cardinal Health Parted With 11,650 Shares. Here's Whether It Matters for Long-Term InvestorsYahoo Finance — News · 23 aug. 2026 · EN
- Cardinal Health's Legal Chief Just Filed an Insider Transaction. Here's What to KnowYahoo Finance — News · 23 aug. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 09 oct. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 19 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent19 oct. 2026Acord material · Item 3.02 · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent01 oct. 2026Item 3.02 · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent11 sept. 2026Acord material · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial12 aug. 2026
- Raport curent11 aug. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent05 iun. 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial13 mai 2026
- Raport curent12 mai 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent (amendament)06 mai 2026Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)24 apr. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Cardinal Infrastructure Group Inc. · 23 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Cardinal Infrastructure Group Inc. · 12 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Cardinal Infrastructure Group Inc. · 11 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.