olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Granite Construction Incorporated GVA

Heavy Construction Other Than Bldg Const - Contractors · SIC 1600 · Verticală: Heavy Construction Other Than Bldg Const - Contractors (SIC 1600)

132,39USD−0,69 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Granite Construction este una dintre cele mai mari companii americane de construcții civile integrate vertical, care livrează infrastructură pentru clienți publici și privați, în principal în Statele Unite. Compania intră într-o perioadă în care finanțarea publică a infrastructurii rămâne ridicată, iar cifra de afaceri a crescut cu 29% în trimestrul al doilea din 2026, ajungând la 1,46 miliarde USD.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Granite Construction Incorporated (GVA) costa 132,39 USD (−0,69 % într-o zi), cu capitalizare 5,8 mld USD, randament al dividendului 0,59 %, beta 0,88, interval pe 52 de săptămâni 98,50–160,39 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 1,8 mld USD (+23,2 % an/an), profit net de 3,2 mil USD (−96,9 % an/an), EPS diluat 0,07 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
5,8 mld USD
acțiuni la 23 oct. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -6,28 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
-4,74 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
0,59 %
DPS 12 luni 0,78
Beta (2 ani)
0,88
Volatilitate (1 an) 35 %
Interval 52 săpt.
98,50160,39

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
73,0
supracumpărat (≥ 70)
Bollinger (20, 2)
98,20 – 131,16
peste banda superioară · %B 1,04 · lățimea benzii 28,7 %
SMA 50 / 200
116,30 / 126,69
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
3,39 / 0,43
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+11,3 %−1,1 %+12,4 pp—
3 luni+7,3 %−0,5 %+7,8 pp—
6 luni−7,0 %+4,4 %−11,4 pp—
De la început de an+14,8 %+12,3 %+2,5 pp—
1 an+29,3 %+13,5 %+15,7 pp−9,5 %
3 ani+188,2 %+76,4 %+111,8 pp+52,2 %
5 ani+216,1 %+63,7 %+152,4 pp—
Scădere maximă (1 an)
−33,6 %
26 iun. 2026 → 23 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−40,4 %
23 nov. 2021 → 30 sept. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+25,9 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
1,8 mld USD
+23,2 % an/an
Profit net
3,2 mil USD
−96,9 % an/an
EPS diluat
0,07
−96,5 % an/an
netă / operațională
0,2 % / 12,7 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri977,3 mil699,5 mil1,1 mld1,4 mld1,2 mld912,5 mil1,5 mld1,8 mld
Costul vânzărilor826,6 mil615,7 mil926,9 mil1,2 mld997,7 mil802,6 mil1,2 mld1,4 mld
Profit brut150,8 mil83,8 mil199,1 mil260,5 mil167,7 mil109,9 mil238,8 mil335,8 mil
Cheltuieli generale și de vânzare84,5 mil115,9 mil85,9 mil101,6 mil104,1 mil141,0 mil107,8 mil104,1 mil
Profit operațional60,5 mil-39,8 mil103,6 mil143,7 mil75,0 mil-31,1 mil126,8 mil224,3 mil
Amortizare și depreciere34,0 mil30,2 mil33,5 mil46,8 mil48,8 mil42,0 mil44,9 mil48,9 mil
Cheltuieli cu dobânzile7,9 mil7,8 mil7,9 mil13,4 mil18,2 mil16,3 mil21,8 mil291,3 mil
Profit înainte de impozit66,2 mil-40,1 mil107,6 mil147,5 mil73,8 mil-48,5 mil-239,3 mil67,2 mil
Impozit pe profit19,1 mil-11,8 mil27,2 mil38,1 mil14,9 mil-12,1 mil32,2 mil56,8 mil
Profit net41,5 mil-33,7 mil71,7 mil102,9 mil52,0 mil-41,7 mil-278,2 mil3,2 mil
EPS diluat0,79 ≈-0,771,421,980,97 ≈-0,96-6,360,07
Flux de numerar operațional172,8 mil3,6 mil1,8 mil ≈284,2 mil ≈179,3 mil-30,9 mil172,4 mil ≈262,7 mil ≈
Investiții (capex)28,2 mil32,2 mil28,8 mil ≈26,7 mil ≈50,5 mil26,1 mil29,7 mil ≈34,0 mil ≈
Dividende plătite5,7 mil5,7 mil5,7 mil ≈5,7 mil ≈5,7 mil5,7 mil5,7 mil ≈5,7 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni29,2 mil15,2 mil108,0 mii ≈6,3 mil ≈26,6 mil18,4 mil228,0 mii ≈37,1 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri3,3 mld2,9 mld3,6 mld3,5 mld3,3 mld3,5 mld4,0 mld4,4 mld
Venituri an/an+11,1 %−11,3 %+22,2 %−1,7 %−5,7 %+6,3 %+14,2 %+10,4 %
Profit net582,0 mii-60,2 mil-145,1 mil10,1 mil83,3 mil43,6 mil126,3 mil193,0 mil
Profit net an/an−98,3 %−10.442,1 %indisponibilindisponibil+725,1 %−47,7 %+189,8 %+52,8 %
EPS diluat0,01-1,29-3,180,211,700,972,623,86
EPS diluat an/an−98,8 %−13.000,0 %indisponibilindisponibil+709,5 %−42,9 %+170,1 %+47,3 %
netă %0,0 %-2,1 %-4,1 %0,3 %2,5 %1,2 %3,2 %4,4 %
Flux de numerar liber-24,7 mil4,6 mil175,2 mil-72,9 mil-66,0 mil43,3 mil319,9 mil330,6 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
529,2 mil USD
Datorie financiară
1,3 mld USD
Datorie netă
809,9 mil USD
Capitaluri proprii
1,2 mld USD
Active totale
4,0 mld USD
Datorie / capitaluri
1,10x
Lichiditate curentă
1,22x
ROE
16,8 %
ROA
5,5 %
Marja FCF
7,5 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
3,5 mld
2024
4,0 mld
2025
4,4 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
3,1 mld
2024
3,4 mld
2025
3,7 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
396,4 mil
2024
572,7 mil
2025
711,2 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
294,5 mil
2024
334,2 mil
2025
407,6 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
80,1 mil
2024
207,4 mil
2025
282,4 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
92,3 mil
2024
126,3 mil
2025
162,4 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
172,3 mil ≈
2024
333,7 mil ≈
2025
444,9 mil ≈

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
18,5 mil
2024
29,2 mil
2025
47,2 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
59,9 mil
2024
196,2 mil
2025
288,8 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
30,3 mil
2024
55,7 mil
2025
68,5 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Profit net
2023
43,6 mil
2024
126,3 mil
2025
193,0 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,97
2024
2,62
2025
3,86

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
52,6 mil
2024
52,5 mil
2025
53,1 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,52
2024
0,52
2025
0,52

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
417,7 mil
2024
578,3 mil
2025
529,2 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
103,9 mil
2024
108,2 mil
2025
143,1 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Active curente
2023
1,6 mld
2024
1,7 mld
2025
1,8 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
662,9 mil
2024
716,2 mil
2025
1,3 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
155,0 mil
2024
214,5 mil
2025
400,8 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
117,3 mil
2024
127,9 mil
2025
179,5 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Active totale
2023
2,8 mld
2024
3,0 mld
2025
4,0 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
408,4 mil
2024
407,2 mil
2025
430,3 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
39,9 mil
2024
1,1 mil
2025
375,9 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
614,8 mil
2024
737,9 mil
2025
963,2 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
1,0 mld
2024
1,0 mld
2025
1,5 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
1,0 mld
2024
1,1 mld
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
183,7 mil
2024
456,3 mil
2025
468,9 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
140,4 mil
2024
136,4 mil
2025
138,3 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
43,3 mil ≈
2024
319,9 mil ≈
2025
330,6 mil ≈

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-359,3 mil
2024
-228,6 mil
2025
-993,7 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
299,3 mil
2024
-67,1 mil
2025
475,7 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
22,8 mil
2024
22,8 mil
2025
22,7 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
4,1 mil
2024
50,6 mil
2025
48,2 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
10,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
10,3 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
4,4 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
36,2 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
52,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
32,3 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
47,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
31,4 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
3,3 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
16,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
10,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBIT
7,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
-5,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
8,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
-25,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
-6,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
15,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROCE
15,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
date insuficiente
Rata de distribuire (FCF)
5,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
1,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
1,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Datorie / capital propriu
1,6x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
1,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
1,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea imediată
0,3x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
583,6 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
140,4 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
443,2 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
100,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
13 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de plată (DPO)
48 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
5,8 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
6,9 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-4,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
6,2x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
1,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
11,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBIT
17,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/Venit
1,3x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
P/FCF
13,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randament FCF
7,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
0,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
1,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Risc

Altman Z
indisponibil
lipsesc date de intrare

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 65 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

132,39 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 5,8 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
5,8 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
6,2x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
11,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROE
-25,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
-5,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
10,4 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
0,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

33/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 23 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 29 oct. 2026
verificat 3050derivat 233

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie47
  • Evaluare70
  • Calitate60
  • Creștere93
  • Randamente55

Interval de valoare estimat

Jos
79,08
USD pe acțiune
Mijloc
91,21
USD pe acțiune
Sus
116,69
USD pe acțiune
Preț: 132,39 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -31,1 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -45,1 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 3 metode folosite · 3 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 6,83 – 430,21 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)254,19 – 430,21 (Mijloc 319,96)
    WACC 8,4 % · FCFF de pornire 735,1 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 76 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): -21,7 %
  • Colegi: EV/EBITDA79,08 – 116,69 (Mijloc 91,21)
    4 firme folosite · multiplul median 8,8x · quartile 7,9x – 10,7x
    KBR, ORN, ROAD, STRL
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)6,83 – 9,19 (Mijloc 7,84)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Heavy Construction Other Than Bldg Const - Contractors (SIC 1600)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 65/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate15,9 %83 (față de colegi)13 %
Marja netă · Calitate-5,0 %20 (față de colegi)8 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere10,3 %85 (pe interval fix)10 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere31,4 %100 (pe interval fix)10 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie1,9x83 (față de colegi)13 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie1,1x0 (pe interval fix)8 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,1x26 (pe interval fix)5 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluare11,9x50 (față de colegi)13 %
Randament FCF · Evaluare7,6 %95 (pe interval fix)10 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente1,8 %26 (pe interval fix)8 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente5,1 %100 (pe interval fix)5 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie47/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere93/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate60/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente55/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare70/100 · 2/3 factori cu valoare

Memo

GRANITE CONSTRUCTION INC (GVA). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 4,4 mld USD în 2025; creștere an/an 10,4 %; marjă netă -5,0 %; ROE -25,2 %; datorie netă/EBITDA 1,9x.

Intervalul de valoare estimat este 79,08–116,69 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 91,21 USD, prețul de 132,39 USD lasă un potențial de -31,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -45,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 65/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROIC: 15,9 %
  • CAGR venituri 3 ani: 10,3 %
  • CAGR EPS 3 ani: 31,4 %
  • Datorie netă / EBITDA: 1,9x
  • Randament FCF: 7,6 %
  • Rata de distribuire (FCF): 5,1 %

Ce o infirmă

  • Marja netă: -5,0 %
  • Acoperirea dobânzilor: 1,1x
  • Lichiditatea curentă: 1,1x
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 1,8 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, P/E (TTM).

Față de mediana verticalei

Heavy Construction Other Than Bldg Const - Contractors (SIC 1600) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 10 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 38,9x
EV/EBITDA
11,9x
mediana verticalei 11,8x
la mediană
P/S
1,1x
mediana verticalei 0,5x
peste mediană (+130,3 %)
P/B
6,2x
mediana verticalei 2,6x
peste mediană (+137,3 %)
ROE
-25,2 %
mediana verticalei 12,2 %
sub mediană (−306,6 %)
Marja netă
-5,0 %
mediana verticalei 2,6 %
sub mediană (−295,1 %)
Marja EBIT
7,5 %
mediana verticalei 6,1 %
peste mediană (+21,5 %)
Venituri an/an
10,4 %
mediana verticalei 4,9 %
peste mediană (+111,5 %)
Datorie netă/EBITDA
1,9x
mediana verticalei 3,3x
sub mediană (−44,4 %)
Randament dividend
0,6 %
mediana verticalei 1,7 %
sub mediană (−64,6 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
JJacobs Solutions Inc.18,7 mld54,39,6 %2,4 %+4,6 %+19 % / +52 %
STRLSterling Infrastructure, Inc.8,7 mld15,943,3 %12,9 %+17,7 %−18 % / +347 %
FLRFluor Corporation6,4 mld—-46,2 %-12,8 %−5,0 %+11 % / +25 %
GVAGranite Construction Inc5,8 mld—-25,2 %-5,0 %+10,4 %+29 % / +188 %
KBRKBR, Inc.5,0 mld11,427,4 %5,7 %+1,0 %−4 % / −23 %
ROADConstruction Partners, Inc.1,9 mld38,915,0 %4,1 %+54,2 %−9 % / +137 %
ORNOrion Group Holdings, Inc.318,8 mil50,93,5 %0,6 %+7,0 %−22 % / +63 %
SHIMShimmick Corporation98,8 mil——-3,8 %+2,6 %−9 % / −61 %
SLNDSouthland Holdings, Inc.40,8 mil——-67,0 %−21,2 %−76 % / −86 %
CDNLCardinal Infrastructure Group Inc——7,4 %2,7 %+44,7 %indisponibil / indisponibil
FERFerrovial N.V.——14,8 %9,2 %+5,2 %−10 % / +79 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru GVA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (29 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (29 oct. 2026).

    Pe scurt

    Granite Construction este una dintre cele mai mari companii americane de construcții civile integrate vertical, care livrează infrastructură pentru clienți publici și privați, în principal în Statele Unite. Compania intră într-o perioadă în care finanțarea publică a infrastructurii rămâne ridicată, iar cifra de afaceri a crescut cu 29% în trimestrul al doilea din 2026, ajungând la 1,46 miliarde USD 3.

    SWOT

    Puncte tari

    • Integrarea verticală cu rezerve de agregate și instalații proprii oferă un avantaj de cost și de disponibilitate a materialelor 1.
    • Prezența de lungă durată în piețele regionale și relațiile locale cu clienții publici sprijină portofoliul de contracte 1.
    • Creșterea volumului de contracte angajate și atribuite arată o cerere solidă pentru serviciile companiei 2.

    Puncte slabe

    • Dependența mare de finanțarea guvernamentală face ca veniturile să depindă de bugete și de calendarul alocărilor anuale 1.
    • Contractele cu preț fix expun compania la creșteri de costuri, iar întârzierile pot genera penalități 1.
    • Marja segmentului Materials a scăzut în trimestrul al doilea din 2026, iar pierderea netă a fost influențată de operațiuni financiare nelegate de activitatea curentă 3.

    Oportunități

    • Dezvoltarea în sectorul federal, în transporturile pe r</br>cale ferată și în infrastructura pentru centre de date ar putea deschide noi surse de venit 3.
    • Achizițiile de companii cu active de agregate și asfalt pot extinde amprenta geografică și integrarea verticală 12.
    • Dacă finanțarea publică rămâne ridicată după 2026, portofoliul de proiecte ar putea continua să crească 3.

    Amenințări

    • Expirarea Legii privind infrastructura și întârzierile în adoptarea unui înlocuitor ar putea reduce volumul de licitații 2.
    • Tarifele, costurile energiei și presiunea asupra forței de muncă pot afecta marjele pe contracte fixe 12.
    • Concurenții mari cu resurse superioare și firmele regionale pot intensifica competiția pe proiecte publice 1.

    Riscuri

    • Dependența de finanțarea guvernamentalăridicat

      O reducere a cheltuielilor publice, un blocaj bugetar sau o schimbare a priorităților ar putea întârzia sau anula proiecte 1.

    • Contracte cu preț fixridicat

      Costurile reale pot depăși estimările inițiale, ceea ce ar putea reduce profiturile sau genera pierderi pe anumite proiecte 1.

    • Contracte care pot fi anulatemediu

      Multe contracte pot fi reziliate la scurt timp, iar agențiile federale pot modifica sau înceta contractele în orice moment 1.

    • Acces la garanții și asigurărimediu

      Lipsa unor garanții de performanță sau a asigurărilor la costuri rezonabile ar putea limita capacitatea de a câștiga contracte noi 1.

    • Evenimente financiare nelegate de operațiunimediu

      Conversia obligațiunilor convertibile a produs o pierdere non-operațională semnificativă în trimestrul al doilea din 2026, ceea ce arată sensibilitatea rezultatului net la astfel de tranzacții 3.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă finanțarea publică rămâne la niveluri ridicate, portofoliul de contracte și veniturile ar putea continua să crească, așa cum sugerează evoluția din 2026 23.
    • Integrarea verticală și achizițiile recente ar putea îmbunătăți marjele pe termen lung, mai ales dacă producția de agregate își revine 2.
    • Diversificarea spre sectorul federal, căile ferate și infrastructura pentru centre de date ar putea reduce dependența de un singur tip de finanțare 3.

    Ce ar strica teza

    • Dacă Legea privind infrastructura nu este înlocuită la timp, cererea publică ar putea scădea după 2026 și ar putea afecta creșterea veniturilor 2.
    • Contractele cu preț fix și creșterea costurilor pot reduce profitabilitatea, mai ales dacă tarifele și prețul energiei rămân volatile 12.
    • Pierderile non-operaționale și datoria nou emisă pot limita flexibilitatea financiară dacă rezultatele operaționale nu se îmbunătățesc suficient 3.

    De urmărit

    • Evoluția legislației care înlocuiește Legea privind infrastructura2026
    • Marja brută a segmentului Materials după vremea severă și costurile de cariereQ3 2026
    • Realizarea ghidajului de venituri pentru 2026 în intervalul comunicatQ4 2026
    • Creșterea CAP și proporția proiectelor publice în raportul anual următornext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (29 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (29 oct. 2026).

    Afacerea

    Granite Construction Company, înființată în 1922, este o companie de infrastructură care construiește străzi, drumuri, autostrăzi, poduri, baraje, aeroporturi, tuneluri și rețele de apă, precum și servicii de site și infrastructură pentru clienți privați, iar în anul fiscal 2025 veniturile totale au atins 4424,4 milioane USD 1. Activitatea se împarte în două segmente raportabile, Construction și Materials, iar segmentul Materials produce agregate, asfalt și materiale reciclate, atât pentru proiectele proprii, cât și pentru terți 1. Modelul de integrare verticală, bazat pe rezerve de agregate și instalații de procesare proprii, este principalul avantaj competitiv declarat de companie 1.

    Clienții sunt predominant din sectorul public, inclusiv agenții federale, departamente de transport ale statelor, autorități de transport local și administrații locale, iar aproximativ 85% din portofoliu provine din proiecte publice 1. Caltrans, departamentul de transport din California, a fost cel mai mare client după volum în 2025, iar veniturile generate de acesta au reprezentat 10,1% din total 1. Compania a intrat și în sectoare precum energie solară comercială, prin divizia Industrial & Energy, și foraj de puțuri de apă, prin divizia Layne 1.

    Strategia declarată pune accent pe ofertare selectivă, creștere controlată a riscului și achiziții care întăresc poziția verticală în piețele existente, cum au fost Warren Paving, Papich Construction și Cinderlite în 2025 1. Portofoliul de contracte angajate și atribuite a ajuns la 7,4 miliarde USD la finalul trimestrului al doilea din 2026 2.

    Segmente

    Materials

    Segmentul Materials a generat 394,8 milioane USD în primele șase luni din 2026, cu o creștere puternică a agregatelor, dar cu marjă brută sub presiune în trimestrul al doilea din cauza vremii severe din sud-est și a costurilor de dezvoltare a carierelor 23.

    Piața în context

    Piața de bază este cea a finanțării publice a infrastructurii din Statele Unite, sprijinită de Legea privind infrastructura și locurile de muncă, care a adus 550 miliarde USD suplimentare pe cinci ani și a dus la o creștere a licitațiilor începută în 2023 12. Compania consideră că finanțarea pentru autostrăzi, drumuri și poduri ar putea rămâne la niveluri ridicate, iar piețele private din centre de date și energie reprezintă o oportunitate suplimentară 3.

    Riscul major pentru piață este faptul că Legea privind infrastructura se încheie în septembrie 2026, iar înlocuirea ei este în discuție în Congres, ceea ce ar putea modifica nivelul finanțării după această dată 2. Costurile materialelor, tarifele și prețurile petrolului rămân incerte și pot afecta marjele 2.

    Tendințe

    • Finanțarea publică a infrastructuriivânt din spate

      Fondurile federale și de stat susțin cererea pe termen mediu, iar CAP-ul ridicat oferă vizibilitate asupra veniturilor viitoare 12.

    • Expirarea Legii privind infrastructuravânt din față

      Dacă un nou cadru legislativ nu va fi adoptat la timp, programul de licitații ar putea încetini după 2026, ceea ce ar pune presiune pe venituri 2.

    • Achiziții și integrare verticalămixt

      Achizițiile din 2025 și 2026 extind capacitatea de agregate și asfalt, dar aduc costuri de integrare și pot ridica temporar nivelul cheltuielilor 12.

    • Incertitudinea tarifelor și a prețurilor energieivânt din față

      Tarifele și conflictul din Iran au crescut incertitudinea privind prețul petrolului, iar compania a recunoscut că aceste factori ar putea afecta negativ rezultatele 2.

    Poziția concurențială

    Concurența este intensă și locală, variind de la firme mici la competitori regionali, naționali și internaționali, iar mulți concurenți pot lucra atât în sectorul public, cât și în cel privat 1. Barierele de intrare sunt semnificative în materiale, unde exploatarea agregatelor și producția de asfalt cer investiții mari, iar în proiectele mari capitalul necesar limitează intrarea noilor competitori 1.

    Factorii care decid poziția pe piață includ prețul, cunoașterea piețelor locale, soliditatea financiară, reputația pentru calitate și accesul la agregate și echipamente, iar compania se bazează pe integrarea verticală pentru a se diferenția 1.

    • Vulcan Materials CompanyVMC

      Concurent în materiale de construcție și agregate, menționat ca parte a piețelor regionale în care operează companiile de profil, deși sursele furnizate nu îl numesc explicit.

    • Martin Marietta MaterialsMLM

      Concurent potențial în agregate și materiale pentru infrastructură, iar relevanța sa rezultă din structura generală a piețelor de agregate descrisă în sursa anuală.

    • Fluor CorporationFLR

      Companie de construcții și proiecte mari care poate concura pentru contracte de infrastructură și energie, în funcție de tipul și scara proiectului.

    • Companii regionale și locale de construcții

      Firme mici și regionale care concurează pe proiecte de dimensiuni reduse, unde intrarea este relativ ușoară pentru companiile calificate.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Granite Construction Incorporated · 13 feb. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Granite Construction Incorporated · 30 iul. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Granite Construction Incorporated · 30 iul. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.