olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Fluor Corporation FLR

Heavy Construction Other Than Bldg Const - Contractors · SIC 1600 · Verticală: Heavy Construction Other Than Bldg Const - Contractors (SIC 1600)

47,61USD−0,79 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Fluor este una dintre cele mai mari firme internaționale de servicii profesionale, care oferă proiectare, achiziții și construcții EPC pentru clienți din energie, infrastructură, științe ale vieții și sectorul federal american. Relevanța sa actuală ține de un portofoliu de comenzi de peste 26 de miliarde USD, din care 85% reambursabile, și de un trecut recent marcat de pierderi și de divestiri de active, ceea ce face ca evoluția marjelor să fie urmărită cu atenție.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Fluor Corporation (FLR) costa 47,61 USD (−0,79 % într-o zi), cu capitalizare 6,4 mld USD, randament al dividendului 34,13 %, beta 1,66, interval pe 52 de săptămâni 39,63–57,50 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 4,3 mld USD (+8,8 % an/an), profit net de 114,0 mil USD (−95,4 % an/an), EPS diluat 0,81 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
6,4 mld USD
acțiuni la 31 iul. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -12,55 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
-26,36 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
34,13 %
DPS 12 luni 16,25
Beta (2 ani)
1,66
Volatilitate (1 an) 48 %
Interval 52 săpt.
39,6357,50

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
48,3
neutru
Bollinger (20, 2)
43,24 – 51,11
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,56 · lățimea benzii 16,7 %
SMA 50 / 200
50,72 / 49,41
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,97 / -1,35
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−5,9 %−2,0 %−3,9 pp—
3 luni−5,6 %−2,2 %−3,4 pp—
6 luni−12,2 %+4,3 %−16,4 pp—
De la început de an+20,1 %+10,6 %+9,6 pp—
1 an+3,0 %+10,5 %−7,5 pp−9,5 %
3 ani+29,9 %+73,7 %−43,8 pp+63,3 %
5 ani+106,2 %+61,7 %+44,5 pp—
Scădere maximă (1 an)
−24,5 %
03 sept. 2026 → 22 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−47,6 %
07 nov. 2024 → 08 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
+15,6 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
4,3 mld USD
+8,8 % an/an
Profit net
114,0 mil USD
−95,4 % an/an
EPS diluat
0,81
−94,5 % an/an
netă / operațională
2,6 % / 3,1 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri4,1 mld4,3 mld4,0 mld4,0 mld3,4 mld4,2 mld3,7 mld4,3 mld
Costul vânzărilor4,0 mld4,1 mld3,8 mld3,9 mld3,8 mld4,0 mld3,7 mld4,2 mld
Profit brut88,0 mil208,0 mil140,0 mil56,0 mil-449,0 mil133,0 mil13,0 mil179,0 mil
Profit operațional49,0 mil186,0 mil91,0 mil-26,0 mil-496,0 mil53,0 mil92,0 mil135,0 mil
Amortizare și depreciere19,0 mil ≈20,0 mil18,0 mil17,0 mil ≈17,0 mil ≈16,0 mil16,0 mil16,0 mil ≈
Cheltuieli cu dobânzile11,0 mil11,0 mil12,0 mil9,0 mil11,0 mil11,0 mil10,0 mil11,0 mil
Profit înainte de impozit86,0 mil2,3 mld108,0 mil-9,0 mil-483,0 mil282,0 mil107,0 mil156,0 mil
Impozit pe profit61,0 mil462,0 mil-53,0 mil765,0 mil-177,0 mil-575,0 mil-7,0 mil25,0 mil
Profit net54,0 mil1,9 mld-241,0 mil2,5 mld-697,0 mil-1,6 mld160,0 mil114,0 mil
EPS diluat0,3110,71 ≈-1,4214,81-4,30-10,14 ≈1,080,81
Flux de numerar operațional330,0 mil ≈327,0 mil-286,0 mil-21,0 mil ≈286,0 mil ≈-366,0 mil110,0 mil-317,0 mil ≈
Investiții (capex)51,0 mil ≈31,0 mil11,0 mil14,0 mil ≈13,0 mil ≈12,0 mil11,0 mil7,0 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni0 ≈125,0 mil142,0 mil153,0 mil ≈70,0 mil ≈389,0 mil516,0 mil300,0 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri18,9 mld15,5 mld15,8 mld14,2 mld13,7 mld15,5 mld16,3 mld15,5 mld
Venituri an/an+27,3 %−18,0 %+2,2 %−10,3 %−2,9 %+12,6 %+5,4 %−5,0 %
Profit net173,5 mil-1,5 mld-435,0 mil-440,0 mil145,0 mil139,0 mil2,1 mld-51,0 mil
Profit net an/an+12,9 %−977,5 %indisponibilindisponibilindisponibil−4,1 %+1.443,2 %−102,4 %
EPS diluat1,23-10,87-3,10indisponibil0,730,5412,30-0,31
EPS diluat an/an+12,8 %−983,7 %indisponibilindisponibilindisponibil−26,0 %+2.177,8 %−102,5 %
netă %0,9 %-9,8 %-2,8 %-3,1 %1,1 %0,9 %13,1 %-0,3 %
Flux de numerar liber-48,8 mil38,2 mil73,0 mil-50,0 mil-44,0 mil106,0 mil664,0 mil-437,0 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
2,1 mld USD
Datorie financiară
1,1 mld USD
Datorie netă
-1,1 mld USD
Capitaluri proprii
3,3 mld USD
Active totale
8,2 mld USD
Datorie / capitaluri
0,33x
Lichiditate curentă
1,91x
ROE
-1,4 %
ROA
-0,6 %
Marja FCF
-2,8 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
15,5 mld
2024
16,3 mld
2025
15,5 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
15,0 mld
2024
15,7 mld
2025
15,6 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
477,0 mil
2024
574,0 mil
2025
-120,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
147,0 mil
2024
463,0 mil
2025
-378,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
74,0 mil
2024
73,0 mil
2025
68,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
221,0 mil ≈
2024
536,0 mil ≈
2025
-310,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
60,0 mil
2024
46,0 mil
2025
42,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
315,0 mil
2024
2,7 mld
2025
-101,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
236,0 mil
2024
634,0 mil
2025
-39,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Profit net
2023
139,0 mil
2024
2,1 mld
2025
-51,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,54
2024
12,30
2025
-0,31

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
153,0 mil
2024
174,0 mil
2025
164,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 22 feb. 2022verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
2,5 mld
2024
2,8 mld
2025
2,1 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Active curente
2023
5,1 mld
2024
5,2 mld
2025
6,4 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
458,0 mil
2024
494,0 mil
2025
464,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
206,0 mil
2024
199,0 mil
2025
—

SEC (XBRL)· 18 feb. 2025verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 26 feb. 2021verificat

Active totale
2023
7,0 mld
2024
9,1 mld
2025
8,2 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
1,2 mld
2024
1,2 mld
2025
1,5 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
0
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 20 feb. 2024verificat

Datorie pe termen lung
2023
1,2 mld
2024
1,1 mld
2025
1,1 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
3,2 mld
2024
3,1 mld
2025
3,4 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
2,1 mld
2024
4,0 mld
2025
3,3 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
212,0 mil
2024
828,0 mil
2025
-387,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
106,0 mil
2024
164,0 mil
2025
50,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
106,0 mil ≈
2024
664,0 mil ≈
2025
-437,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-277,0 mil
2024
-333,0 mil
2025
437,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
127,0 mil
2024
-116,0 mil
2025
-797,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 26 feb. 2021verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
0
2024
125,0 mil
2025
754,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-5,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
4,1 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
-0,4 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
-181,6 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-102,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
-102,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
-165,8 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
-0,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
-1,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
-1,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
-12,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
-2,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
-46,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-20,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
-6,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROCE
-4,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-1,9 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
date insuficiente
Datorie / capital propriu
0,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
-5,0x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,8x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,9x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-287,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
43,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
-330,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
37 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
6,4 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
4,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-26,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
2,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
0,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
0,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-5,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
34,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
20,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Risc

Altman Z
indisponibil
lipsesc date de intrare

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

47,61 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 6,4 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
6,4 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
2,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
ROE
-46,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
-12,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-5,0 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
34,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Acoperire și prospețime

31/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 iul. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 07 aug. 2026
verificat 2560derivat 161

Scorul pe grupe

50 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
213,54
USD pe acțiune
Mijloc
244,94
USD pe acțiune
Sus
287,18
USD pe acțiune
Preț: 47,61 USD
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 414,5 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 80,6 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 213,54 – 287,18 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)213,54 – 287,18 (Mijloc 244,94)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Heavy Construction Other Than Bldg Const - Contractors (SIC 1600)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate-6,2 %0 (față de colegi)21 %
Marja netă · Calitate-12,8 %10 (față de colegi)13 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere4,1 %34 (pe interval fix)17 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-5,0x0 (pe interval fix)13 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,8x83 (pe interval fix)8 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-5,2 %0 (pe interval fix)17 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente20,0 %100 (pe interval fix)13 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie33/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial34/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate4/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

FLUOR CORPORATION (FLR). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 15,5 mld USD în 2025; creștere an/an -5,0 %; marjă netă -12,8 %; ROE -46,2 %.

Intervalul de valoare estimat este 213,54–287,18 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 244,94 USD, prețul de 47,61 USD lasă un potențial de 414,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 80,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 1,8x
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 20,0 %
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • ROIC: -6,2 %
  • Marja netă: -12,8 %
  • Acoperirea dobânzilor: -5,0x
  • Randament FCF: -5,2 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Heavy Construction Other Than Bldg Const - Contractors (SIC 1600) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 10 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 38,9x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 11,9x
P/S
0,4x
mediana verticalei 0,6x
sub mediană (−30,9 %)
P/B
2,4x
mediana verticalei 4,3x
sub mediană (−44,6 %)
ROE
-46,2 %
mediana verticalei 12,2 %
sub mediană (−479,4 %)
Marja netă
-12,8 %
mediana verticalei 2,6 %
sub mediană (−602,1 %)
Marja EBIT
-1,4 %
mediana verticalei 7,6 %
sub mediană (−118,4 %)
Venituri an/an
-5,0 %
mediana verticalei 6,1 %
sub mediană (−181,3 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 3,3x
Randament dividend
34,1 %
mediana verticalei 0,9 %
peste mediană (+3.911,7 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
JJacobs Solutions Inc.18,7 mld54,29,6 %2,4 %+4,6 %+19 % / +52 %
STRLSterling Infrastructure, Inc.8,7 mld15,943,3 %12,9 %+17,7 %−18 % / +347 %
FLRFluor Corporation6,4 mld—-46,2 %-12,8 %−5,0 %+3 % / +30 %
GVAGranite Construction Inc5,8 mld—-25,2 %-5,0 %+10,4 %+23 % / +188 %
KBRKBR, Inc.5,0 mld11,427,4 %5,7 %+1,0 %−4 % / −23 %
ROADConstruction Partners, Inc.1,9 mld38,915,0 %4,1 %+54,2 %−9 % / +137 %
ORNOrion Group Holdings, Inc.318,8 mil50,93,5 %0,6 %+7,0 %−22 % / +63 %
SHIMShimmick Corporation98,8 mil——-3,8 %+2,6 %−9 % / −61 %
SLNDSouthland Holdings, Inc.40,8 mil——-67,0 %−21,2 %−76 % / −86 %
CDNLCardinal Infrastructure Group Inc——7,4 %2,7 %+44,7 %indisponibil / indisponibil
FERFerrovial N.V.——14,8 %9,2 %+5,2 %−10 % / +79 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru FLR din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Fluor este una dintre cele mai mari firme internaționale de servicii profesionale, care oferă proiectare, achiziții și construcții EPC pentru clienți din energie, infrastructură, științe ale vieții și sectorul federal american. Relevanța sa actuală ține de un portofoliu de comenzi de peste 26 de miliarde USD, din care 85% reambursabile, și de un trecut recent marcat de pierderi și de divestiri de active, ceea ce face ca evoluția marjelor să fie urmărită cu atenție 123.

    SWOT

    Puncte tari

    • Portofoliu de comenzi mare, cu o pondere ridicată de contracte reambursabile, care reduce riscul de cost pentru companie 12.
    • Prezență globală și experiență de execuție în proiecte complexe din locații dificile, recunoscută de companie ca avantaj distinct 1.
    • Capacitate de a genera lichidități din vânzarea activelor, ca în cazul NuScale, care a adus încasări semnificative 2.

    Puncte slabe

    • Rezultate operaționale volatile, cu pierderi în 2025 generate de judecata din cauza Santos și de ajustările de cost la proiecte de infrastructură 1.
    • Expunere la contracte forfetare, unde depășirile de cost rămân în sarcina companiei și pot fi greu de recuperat 1.
    • Dependență de noi contracte pentru venituri, cu un backlog care a scăzut în 2025 înainte de o revenire în 2026 12.

    Oportunități

    • Cerere pentru GNL, energie nucleară și tranziție energetică, unde compania a câștigat recent proiecte importante 23.
    • Contracte cu guvernul SUA în domeniul nuclear și al apărării, unde comenzile noi au crescut în 2026 3.
    • Refinanțarea și răscumpărările de acțiuni ar putea consolida încrederea investitorilor dacă execuția rămâne stabilă 3.

    Amenințări

    • Presiunea concurenților non-tradiționali care acceptă prețuri mai mici și riscuri mai mari, ceea ce poate comprima marjele 1.
    • Incertitudinea geopolitică și tarifele comerciale, care pot modifica costurile și calendarul proiectelor 12.
    • Riscurile legale și de litigiu, inclusiv cele legate de judecăți și revendicări de la clienți, care pot avea efect material 1.

    Riscuri

    • Depășiri de cost la contracte forfetareridicat

      Contractele forfetare expun compania la întârzieri și depășiri de cost care pot fi nerecuperabile, ceea ce ar putea reduce profiturile sau genera pierderi 1.

    • Litigii și judecățiridicat

      Hotărârea din cazul Santos a dus la reversarea veniturilor și la apel; rezultatul final și obligațiile asigurătorilor rămân incerte 1.

    • Dependența de noi comenzimediu

      Veniturile depind de momentul atribuirii contractelor mari, care este dificil de prevăzut și poate întârzia rezultatele 1.

    • Expunere internațională și valutarămediu

      O parte importantă a backlogului este în afara SUA, iar fluctuațiile valutare și riscurile politice pot afecta marjele și proiectele 12.

    • Riscuri de securitate ciberneticăscăzut

      Încălcările sistemelor informatice și întreruperile pot afecta operațiunile și pot genera costuri neprevăzute 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă execuția proiectelor rămâne disciplinată, marjele din Energy Solutions ar putea reveni, după cum sugerează rezultatele trimestrului al doilea din 2026 3.
    • Backlogul mare și ponderea ridicată a contractelor reambursabile oferă o bază de venituri relativ previzibilă, relevantă pentru investitori pe termen lung 13.
    • Monetizarea participației din NuScale și alte divestiri pot întări bilanțul și pot susține programele de răscumpărare de acțiuni 23.

    Ce ar strica teza

    • Marjele rămân scăzute în segmentele principale, iar pierderile din 2025 arată vulnerabilitatea la depășiri de cost, mai ales pe contracte forfetare 1.
    • Ghidajul EBITDA ajustat pentru 2026 a fost redus, ceea ce poate indica dificultăți de execuție sau pierderea unor contribuții din JV-uri 3.
    • Contribuția NuScale și a altor active vândute nu se va repeta, ceea ce înseamnă că o parte din câștigurile recente nu sunt recurente 2.

    De urmărit

    • Evoluția marjei Energy Solutions după rezultatele din trimestrul al doileaQ3 2026
    • Realizarea ghidajului EBITDA ajustat de 500 - 525 mil. USD2026
    • Progresul răscumpărărilor de acțiuni față de ținta de 1,4 mld. USD2026
    • Rezultatul apelului în cazul Santos și recuperările de la asigurătorinext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Fluor Corporation, cu sediul în Irving, Texas, își desfășoară activitatea prin filiale și asocieri în sferă, oferind servicii EPC și de management de proiect în industrii variate, de la științele vieții și data centers până la minerit, metale, GNL și energie nucleară 1. Cifra de afaceri a fost de 15,503 mil. USD în 2025, în scădere față de 16,315 mil. USD în 2024, în principal din cauza reversării veniturilor de 643 mil. USD legate de judecata din cauza Santos din Australia 1. Compania descrie 6 categorii de servicii, de la inginerie și achiziții până la operare și mentenanță, și susține că gestionarea riscului și siguranța sunt avantaje competitive 1.

    Structura contractuală este un element central al modelului: 81% din portofoliul de comenzi la 31 decembrie 2025 era reambursabil, iar strategia companiei urmărește contracte cu termeni mai echilibrați și utilizarea contractelor forfetare doar acolo unde are poziție solidă 1. În primul semestru din 2026, ponderea reambursabilă a ajuns la 85% din backlog, potrivit raportării trimestriale 23. Pentru acționari, relevantă este și strategia de capital, care include reducerea datoriei și răscumpărări de acțiuni 13.

    Segmente

    Energy Solutions

    Segment aflat sub presiune: veniturile au scăzut la 3,554 mil. USD în 2025, iar profitul a devenit pierdere de 414 mil. USD, efect al judecății din cauza Santos 1. În trimestrul al doilea din 2026, segmentul a revenit la profit de 88 mil. USD, cu elemente favorabile de închidere a proiectelor, inclusiv din fostul JV din Mexic 3.

    Mission Solutions

    Segmentul de servicii pentru guvernul SUA, cu venituri de 2,720 mil. USD în 2025 și profit de 94 mil. USD 1. Comenzile noi au urcat semnificativ în trimestrul al doilea din 2026, la 2.2 mld. USD, inclusiv un contract EPC pentru o instalație de îmbogățire a combustibilului nuclear 3.

    Piața în context

    Cererea provine din investițiile de capital ale clienților, care depind de prețurile hidrocarburilor, de costurile de finanțare și de politicile comerciale 1. Compania identifică ca piețe în creștere energia de tranziție, GNL, centrele de date, semiconductorii și minerale critice, dar avertizează că piețele de petrol și gaz pot fi mai reci dacă prețurile scad 1. Dacă tensiunile din Orientul Mijlociu se intensifică, ar putea afecta și oportunitățile și costurile, după cum notează compania 2.

    Concurența este intensă, cu un val de competitori noi care oferă prețuri sub piață și acceptă riscuri mai mari, ceea ce comprimă marjele 1. Ponderea comenzilor din afara SUA a variat mult: 26% din comenzile noi din 2025 și 42% din backlog la 30 iunie 2026 12, ceea ce arată expunerea la riscuri politice și valutare.

    Tendințe

    • Cerere pentru infrastructura energetică și digitalăvânt din spate

      Investițiile în GNL, centre de date, semiconductori și minerale critice ar putea susține comenzile noi, după cum indică creșterea comenzilor din trimestrul al doilea din 2026 13.

    • Volatilitatea prețurilor la energievânt din față

      Scăderea prețurilor petrolului și gazelor poate amâna deciziile de investiții ale clienților, după cum a afectat deja activitatea din segmentul Energy Solutions în 2025 1.

    • Politici comerciale și tarifemixt

      Tarifele și schimbările de politică comercială cresc incertitudinea costurilor pentru contractele forfetare și pot întârzia proiecte, deși pot crea și cerere pentru relocalizarea producției 1.

    • Monetizarea activelor non-coremixt

      Vânzarea participației în NuScale și a JV-ului din Mexic a adus lichidități, dar reduce contribuția acestor active la rezultatele viitoare, ceea ce poate schimba structura profitului 2.

    Poziția concurențială

    Fluor concurează cu mari firme multinaționale de EPC și cu competitori nou intrați, care pot accepta termeni mai riscanți 1. Presiunea asupra prețurilor și a marjelor este un risc declarat de companie, iar diferențierea se bazează pe siguranță, execuție în locații dificile și relații cu clienții 1.

    În serviciile pentru guvern și energie nucleară, competiția este limitată de cerințele de securitate și de expertiza necesară, dar concurenții pot oferi condiții mai agresive la licitații 1. Compania susține că poziția sa de top în remedierea nucleară oferă avantaje, însă câștigarea contractelor depinde și de percepția clienților asupra capacității de execuție 1.

    • Jacobs SolutionsJ

      Competitor general mentionat în sursele Fluor drept parte a pieței multinaționale de servicii profesionale, relevant în infrastructură și sectorul guvernamental.

    • AECOMACM

      Firmă de proiectare și construcție cu prezență globală, care concurează în infrastructură și servicii publice; sursele nu o detaliază în mod specific.

    • KBRKBR

      Competitor în servicii tehnice și guvernamentale, relevant mai ales pentru segmentele de energie și apărare, conform categoriei generale de concurență.

    • Bechtel

      Companie privată de EPC cu rol important în proiecte mari de energie și infrastructură, în categoria competitorilor globali din sursele de risc ale companiei.

    Știri și depuneri

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Fluor Corporation · 17 feb. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Fluor Corporation · 07 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Fluor Corporation · 07 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Fluor Corporation (FLR): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw