olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

CF CF

Agricultural Chemicals · SIC 2870 · Verticală: Agricultural Chemicals (SIC 2870)

118,57USD+6,17 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

CF Industries este cel mai mare producător de amoniac din lume, cu un value chain de complexe în Statele Unite, Canada și Regatul Unit. În exercițiul 2025 a vândut 19.1 milioane tone de produs, pentru o cifră de afaceri de 7.08 miliarde USD. Compania își propune să își decarbonizeze rețeaua de producție, iar primele rezultate din 2026 arată o utilizare ridicată a capacității.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea CF (CF) costa 118,57 USD (+6,17 % într-o zi), cu capitalizare 17,3 mld USD, P/E 8,0 pe un EPS diluat de 14,75 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,77 %, beta -0,15, interval pe 52 de săptămâni 76,09–139,27 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 1,9 mld USD (+12,1 % an/an), profit net de 520,0 mil USD (+13,0 % an/an), EPS diluat 2,87 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
17,3 mld USD
acțiuni la 02 nov. 2026
P/E (TTM)
8,0
EPS diluat TTM 14,75 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
12,44 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
1,77 %
DPS 12 luni 2,10
Beta (2 ani)
-0,15
Volatilitate (1 an) 43 %
Interval 52 săpt.
76,09139,27

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
49,4
neutru
Bollinger (20, 2)
112,45 – 124,11
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,53 · lățimea benzii 9,9 %
SMA 50 / 200
122,55 / 116,92
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,72 / -0,65
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+2,2 %−5,9 %+8,1 pp—
3 luni+1,6 %−4,6 %+6,2 pp—
6 luni−0,1 %+0,2 %−0,3 pp—
De la început de an+53,3 %+7,4 %+45,9 pp—
1 an+39,4 %+8,2 %+31,2 pp−16,5 %
3 ani+49,7 %+68,4 %−18,7 pp−62,8 %
5 ani+100,3 %+56,5 %+43,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−25,7 %
30 mar. 2026 → 23 iun. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−49,1 %
26 aug. 2022 → 01 iun. 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
+14,9 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
1,9 mld USD
+12,1 % an/an
Profit net
520,0 mil USD
+13,0 % an/an
EPS diluat
2,87
+31,1 % an/an
netă / operațională
28,0 % / 37,7 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri1,5 mld1,7 mld1,9 mld1,7 mld1,9 mld2,0 mld2,2 mld1,9 mld
Costul vânzărilor1,0 mld1,1 mld1,1 mld1,0 mld1,1 mld1,2 mld1,1 mld1,1 mld
Profit brut524,0 mil572,0 mil755,0 mil632,0 mil765,0 mil746,0 mil1,1 mld720,0 mil
Cheltuieli generale și de vânzare78,0 mil84,0 mil101,0 mil88,0 mil91,0 mil103,0 mil89,0 mil87,0 mil
Profit operațional441,0 mil455,0 mil648,0 mil580,0 mil617,0 mil863,0 mil1,1 mld701,0 mil
Amortizare și depreciere221,0 mil221,0 mil232,0 mil ≈217,0 mil ≈228,0 mil228,0 mil215,0 mil ≈233,0 mil ≈
Cheltuieli cu dobânzile47,0 mil37,0 mil36,0 mil41,0 mil41,0 mil39,0 mil50,0 mil168,0 mil
Profit înainte de impozit433,0 mil437,0 mil635,0 mil565,0 mil602,0 mil844,0 mil1,1 mld619,0 mil
Impozit pe profit41,0 mil86,0 mil143,0 mil105,0 mil107,0 mil168,0 mil224,0 mil99,0 mil
Profit net392,0 mil351,0 mil492,0 mil460,0 mil495,0 mil676,0 mil869,0 mil520,0 mil
EPS diluat2,26 ≈1,852,372,193,17 ≈3,984,732,87
Flux de numerar operațional420,0 mil586,0 mil563,0 mil ≈1,1 mld ≈539,0 mil496,0 mil878,0 mil ≈1,2 mld ≈
Investiții (capex)197,0 mil132,0 mil245,0 mil ≈347,0 mil ≈226,0 mil223,0 mil271,0 mil ≈282,0 mil ≈
Dividende plătite86,0 mil86,0 mil81,0 mil ≈81,0 mil ≈78,0 mil78,0 mil77,0 mil ≈91,0 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni375,0 mil444,0 mil216,0 mil ≈360,0 mil ≈345,0 mil28,0 mil225,0 mil ≈357,0 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 22 din propriul istoric de 37 trimestre (min 4,6, mediană 12,8, max 36,4; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri4,4 mld4,6 mld4,1 mld6,5 mld11,2 mld6,6 mld5,9 mld7,1 mld
Venituri an/an+7,2 %+3,6 %−10,2 %+58,5 %+71,1 %−40,7 %−10,5 %+19,3 %
Profit net428,0 mil646,0 mil432,0 mil1,3 mld3,9 mld1,8 mld1,5 mld1,8 mld
Profit net an/an−4,9 %+50,9 %−33,1 %+191,7 %+212,5 %−53,3 %−19,6 %+21,7 %
EPS diluat1,242,231,474,2416,387,876,748,97
EPS diluat an/an−19,0 %+79,8 %−34,1 %+188,4 %+286,3 %−52,0 %−14,4 %+33,1 %
netă %9,7 %14,1 %10,5 %19,3 %35,2 %27,7 %24,9 %25,4 %
Flux de numerar liber1,1 mld1,1 mld922,0 mil2,4 mld3,4 mld2,3 mld1,8 mld1,8 mld

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
2,0 mld USD
Datorie financiară
3,2 mld USD
Datorie netă
1,2 mld USD
Capitaluri proprii
7,8 mld USD
Active totale
14,1 mld USD
Datorie / capitaluri
0,41x
Lichiditate curentă
3,37x
ROE
23,4 %
ROA
13,1 %
Marja FCF
25,4 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
6,6 mld
2024
5,9 mld
2025
7,1 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
4,1 mld
2024
3,9 mld
2025
4,4 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
2,5 mld
2024
2,1 mld
2025
2,7 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
289,0 mil
2024
320,0 mil
2025
364,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
2,2 mld
2024
1,7 mld
2025
2,3 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
869,0 mil
2024
925,0 mil
2025
898,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
3,1 mld ≈
2024
2,7 mld ≈
2025
3,2 mld ≈

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
150,0 mil
2024
121,0 mil
2025
155,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
2,2 mld
2024
1,8 mld
2025
2,2 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
410,0 mil
2024
285,0 mil
2025
441,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Profit net
2023
1,8 mld
2024
1,5 mld
2025
1,8 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
7,87
2024
6,74
2025
8,97

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
193,8 mil
2024
180,7 mil
2025
162,2 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
1,60
2024
2,00
2025
2,00

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
2,0 mld
2024
1,6 mld
2025
2,0 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
505,0 mil
2024
404,0 mil
2025
488,0 mil

SEC (XBRL)· 07 mai 2026verificat

Stocuri
2023
299,0 mil
2024
314,0 mil
2025
383,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Active curente
2023
3,1 mld
2024
2,5 mld
2025
3,0 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
7,1 mld
2024
6,7 mld
2025
6,7 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
2,5 mld
2024
2,5 mld
2025
2,5 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
538,0 mil
2024
507,0 mil
2025
473,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Active totale
2023
14,4 mld
2024
13,5 mld
2025
14,1 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
114,0 mil
2024
125,0 mil
2025
148,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 24 feb. 2022verificat

Datorie pe termen lung
2023
3,0 mld
2024
3,0 mld
2025
3,2 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
800,0 mil
2024
818,0 mil
2025
887,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
8,4 mld
2024
7,6 mld
2025
7,8 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
2,8 mld
2024
2,3 mld
2025
2,8 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
499,0 mil
2024
518,0 mil
2025
950,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
2,3 mld ≈
2024
1,8 mld ≈
2025
1,8 mld ≈

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-1,7 mld
2024
-469,0 mil
2025
-933,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-1,4 mld
2024
-2,2 mld
2025
-1,5 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
311,0 mil
2024
364,0 mil
2025
326,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
580,0 mil
2024
1,5 mld
2025
1,4 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
19,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-14,1 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
11,4 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
31,7 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
21,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
-23,0 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
33,0 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
33,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
-18,2 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
43,6 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
2,8 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
42,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
53,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBIT
41,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
32,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
26,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
48,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
16,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
29,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROCE
22,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
14,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (FCF)
15,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
397,0 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
0,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Datorie / capital propriu
0,6x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
11,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
3,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
2,7x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea imediată
2,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
3,1 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
1,0 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
2,1 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
81,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
73,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
29 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de stoc (DIO)
31 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de plată (DPO)
60 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
0 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
17,3 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
17,7 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
6,8x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
8,0x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
12,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
3,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
2,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
4,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBIT
5,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/Venit
2,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
P/FCF
8,3x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randament FCF
12,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
1,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
7,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Risc

Altman Z
indisponibil
lipsesc date de intrare

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil atractiv

Scor: 79 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

score >= 65 · margin_of_safety >= 0.15 · agreement in ['high', 'medium']

Preț de închidere

118,57 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 17,3 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
17,3 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
8,0x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
3,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
4,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROE
48,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
32,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
19,3 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
1,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

34/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 02 nov. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 05 nov. 2026
verificat 2903derivat 233

Scorul pe grupe

  • Randamente100
  • Creștere0
  • Bilanț și datorie100
  • Evaluare92
  • Calitate93

Interval de valoare estimat

Jos
168,81
USD pe acțiune
Mijloc
209,70
USD pe acțiune
Sus
266,75
USD pe acțiune
Preț: 118,57 USD
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 76,9 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 43,5 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: ridicat · 3 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 120,58 – 287,33 USD.

Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)179,80 – 287,33 (Mijloc 220,45)
    WACC 8,6 % · FCFF de pornire 2,3 mld USD · ponderea valorii terminale în EV 74 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): -27,9 %
  • Colegi: EV/EBITDA168,81 – 264,21 (Mijloc 209,70)
    4 firme folosite · multiplul median 7,4x · quartile 6,0x – 9,3x
    ICL, MOS, NTR, UAN
  • Colegi: P/E120,58 – 266,75 (Mijloc 193,95)
    4 firme folosite · multiplul median 13,1x · quartile 8,2x – 18,1x
    EVGN, ICL, NTR, UAN
  • Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului26,28 – 35,34 (Mijloc 30,15)
    distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Agricultural Chemicals (SIC 2870)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil atractiv · Scor 79/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate29,5 %100 (față de colegi)10 %
Marja netă · Calitate32,2 %100 (față de colegi)6 %
Conversia profitului în FCF · Calitate81,3 %73 (pe interval fix)6 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere-14,1 %0 (pe interval fix)8 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere-18,2 %0 (pe interval fix)8 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie0,1x100 (pe interval fix)10 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie11,1x100 (pe interval fix)6 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie3,0x100 (pe interval fix)4 %
P/E (TTM) · Evaluare8,0x80 (față de colegi)10 %
EV/EBITDA · Evaluare4,2x98 (pe interval fix)10 %
Randament FCF · Evaluare12,0 %100 (pe interval fix)8 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente7,4 %100 (pe interval fix)6 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente15,6 %100 (pe interval fix)4 %

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie100/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate93/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente100/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare92/100 · 3/3 factori cu valoare

Memo

CF INDUSTRIES HOLDINGS, INC. (CF). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 7,1 mld USD în 2025; creștere an/an 19,3 %; marjă netă 32,2 %; ROE 48,4 %; datorie netă/EBITDA 0,1x.

Intervalul de valoare estimat este 168,81–266,75 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 209,70 USD, prețul de 118,57 USD lasă un potențial de 76,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 43,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 79/100, încadrare metodologică: profil atractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROIC: 29,5 %
  • Marja netă: 32,2 %
  • Conversia profitului în FCF: 81,3 %
  • Datorie netă / EBITDA: 0,1x
  • Acoperirea dobânzilor: 11,1x
  • Lichiditatea curentă: 3,0x
  • P/E (TTM): 8,0x
  • EV/EBITDA: 4,2x
  • Randament FCF: 12,0 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 7,4 %
  • Rata de distribuire (FCF): 15,6 %
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • CAGR venituri 3 ani: -14,1 %
  • CAGR EPS 3 ani: -18,2 %

Față de mediana verticalei

Agricultural Chemicals (SIC 2870) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 10 firme

Banda de mărime nu s-a aplicat: ar fi rămas prea puține firme; verticala conține și firme mult mai mici sau mai mari.

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
8,0x
mediana verticalei 15,5x
sub mediană (−48,1 %)
EV/EBITDA
4,2x
mediana verticalei 7,4x
sub mediană (−42,9 %)
P/S
2,2x
mediana verticalei 1,0x
peste mediană (+124,2 %)
P/B
3,0x
mediana verticalei 0,6x
peste mediană (+381,7 %)
ROE
48,4 %
mediana verticalei -19,1 %
peste mediană
Marja netă
32,2 %
mediana verticalei -10,1 %
peste mediană
Marja EBIT
41,6 %
mediana verticalei -2,9 %
peste mediană
Venituri an/an
19,3 %
mediana verticalei -0,2 %
peste mediană
Datorie netă/EBITDA
0,1x
mediana verticalei 0,6x
sub mediană (−84,2 %)
Randament dividend
1,8 %
mediana verticalei 3,9 %
sub mediană (−54,1 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
NTRNutrien Ltd.41,1 mld15,59,1 %8,4 %+3,5 %+24 % / +35 %
CFCf Industries Holdings, Inc.17,3 mld8,048,4 %32,2 %+19,3 %+39 % / +50 %
MOSMosaic Co7,1 mld—-9,3 %-9,4 %+8,4 %−9 % / −38 %
ICLIcl Group Ltd.6,0 mld25,83,9 %3,2 %+4,6 %−17 % / −8 %
SMGScotts Miracle-Gro Co3,9 mld55,1—2,1 %−3,9 %+17 % / +19 %
UANCvr Partners, LP1,1 mld10,8—16,1 %+15,4 %+12 % / +59 %
AVDAmerican Vanguard Corporation28,0 mil—-26,5 %-10,7 %−5,9 %−80 % / −90 %
BIOXBioceres Crop Solutions Corp.13,6 mil—-19,1 %-16,5 %−27,9 %−88 % / −98 %
SNESSenestech, Inc.6,3 mil—-107,4 %-294,7 %+19,6 %−60 % / −88 %
CBUSCibus, Inc.5,7 mil—-225,9 %-2.258,9 %−14,6 %−16 % / −91 %
EVGNEvogene Ltd.2,9 mil0,3—-220,2 %−30,9 %−69 % / −95 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CF din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
75,19
Randament total -35 % · Pe an -35 %
133,61
Randament total 15 % · Pe an 15 %
202,17
Randament total 73 % · Pe an 73 %
3 ani
59,71
Randament total -46 % · Pe an -18 %
120,58
Randament total 7 % · Pe an 2 %
202,17
Randament total 78 % · Pe an 21 %
5 ani
47,41
Randament total -54 % · Pe an -14 %
108,83
Randament total 1 % · Pe an 0 %
202,17
Randament total 83 % · Pe an 13 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 30,15
  • Marja netă± 21,10
  • Creșterea anuală a veniturilor± 19,06
  • Diluare anuală± 1,77

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (05 nov. 2026), 8-K (04 nov. 2026 · rezultate).

Pe scurt

CF Industries este cel mai mare producător de amoniac din lume, cu un value chain de complexe în Statele Unite, Canada și Regatul Unit. În exercițiul 2025 a vândut 19.1 milioane tone de produs, pentru o cifră de afaceri de 7.08 miliarde USD 1. Compania își propune să își decarbonizeze rețeaua de producție, iar primele rezultate din 2026 arată o utilizare ridicată a capacității 3.

SWOT

Puncte tari

  • Poziție de lider în producția de amoniac, cu cel mai mare complex din lume la Donaldsonville și o rețea logistică extinsă în America de Nord 1.
  • Generare de numerar puternică în ultimele douăsprezece luni, cu conversie ridicată a EBITDA ajustat în flux de numerar liber 3.
  • Parteneriate solide cu JERA, Mitsui și ExxonMobil, care reduc riscul investițiilor în decarbonizare 1.

Puncte slabe

  • Produsele sunt commodity-uri, cu puțină diferențiere, iar prețul rămâne dependent de ciclul industriei 1.
  • Costurile și disponibilitatea gazului natural influențează direct marjele companiei 1.
  • Proiectul Blue Point implică o cheltuială mare și riscuri de execuție până la data pornirii producției 1.

Oportunități

  • Dacă cererea pentru amoniac cu conținut scăzut de carbon crește în Europa și Japonia, compania ar putea obține premii de preț 1.
  • Extinderea CCS la alte complexe ar putea reduce emisiile și ar putea aduce credite fiscale suplimentare 1.
  • Noi aplicații precum energia și transportul maritim ar putea deschide piețe noi pentru produsele pe bază de amoniac 1.

Amenințări

  • Supraofertă globală, prin noi capacități sau prin exporturi subvenționate, ar putea reduce prețurile și marjele 1.
  • Tarifele, măsurile comerciale și politicile agricole pot schimba fluxurile de comerț și cererea 1.
  • Reglementările climatice și restricțiile privind utilizarea îngrășămintelor ar putea reduce cererea 1.

Riscuri

  • Ciclicitatea prețurilorridicat

    Prețurile produselor sunt influențate de echilibrul global dintre ofertă și cerere, iar perioadele de supraofertă pot reduce marjele și pot duce la oprirea temporară a producției 1.

  • Concurență globală intensăridicat

    Concurenții de stat sau subvenționați ar putea accepta prețuri mai mici, iar importurile dintr-o regiune pot presa prețurile acolo 1.

  • Volatilitatea gazului naturalmediu

    Costul principal de producție depinde de gazul natural, iar creșterile de preț pot reduce marjele 1.

  • Politici comerciale și climaticemediu

    Tarifele, anchetele antidumping și reglementările privind emisiile pot modifica cererea și prețurile în mod neprevăzut 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă balanța globală de azot rămâne strânsă, utilizarea ridicată a capacității ar putea susține marjele și generarea de numerar 3.
  • Cererea pentru amoniac cu conținut scăzut de carbon, susținută de parteneri din Japonia și Europa, ar putea aduce venituri cu premiu 1.
  • Programul de răscumpărare de acțiuni și dividendele arată o dispoziție de a returna capital acționarilor, dacă fluxul de numerar se menține 3.

Ce ar strica teza

  • Dacă noua capacitate din industrie se materializează, prețurile ar putea scădea rapid, iar marjele s-ar putea comprima 1.
  • Proiectele de decarbonizare implică cheltuieli mari, iar întârzierile sau depășirile de cost ar putea afecta rentabilitatea 1.
  • Dacă politicile climatice sau agricole reduc cererea de îngrășăminte, volumele ar putea scădea în mod semnificativ 1.

De urmărit

  • Evoluția utilizării capacității și a prețurilor azotuluiQ3 2026
  • Progresul construcției unității Blue Point și al cheltuielilor2027
  • Reluarea operațiunilor la Yazoo City și începerea CCS2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (05 nov. 2026), 8-K (04 nov. 2026 · rezultate).

Afacerea

Strategia companiei combină avantajul de producție, o rețea extinsă de distribuție și disciplina în investiții, cu accent pe decarbonizare. Prin captarea și sechestrarea CO2, aproximativ 60% din emisiile generate de producția de amoniac pot fi reținute 1. Donaldsonville, complexul cel mai mare din lume, a ajuns la o capacitate de până la 1.9 milioane tone de amoniac cu conținut scăzut de carbon 1.

Compania a format în aprilie 2025 joint venture-ul Blue Point, în care deține 40%, cu JERA și Mitsui, pentru o unitate de amoniac cu conținut scăzut de carbon estimată la 3.7 miliarde USD 1. Producția ar putea începe în 2029, iar contractele de achiziție ale partenerilor asigură o parte din volume 1.

Segmente

Amoniac și produse derivate din nitrogen

Amoniacul este produsul de bază, iar ureea, UAN și AN sunt derivate utilizate în principal ca îngrășăminte. Produsele vândute industrial includ DEF, uree lichidă și acid azotic 1. Majoritatea volumelor sunt destinate agriculturii, dar piața industrială contribuie și ea la stabilitatea vânzărilor 1.

Amoniac cu conținut scăzut de carbon

Această linie include produsele obținute prin CCS la Donaldsonville și Yazoo City, precum și viitoarea unitate Blue Point. Compania a vândut primele volume la un premiu față de amoniacul tradițional în Europa și Africa 1. Unitatea de la Blue Point ar putea reprezenta o creștere importantă dacă cererea pentru hidrogen și energie se dezvoltă 1.

Operațiuni nord-americane și distribuție

Rețeaua de terminale și transport din Midwestul SUA susține distribuția, iar Canada și Regatul Unit completează producția. Operațiile din Regatul Unit au fost reduse după creșterea costului gazului natural 1.

Piața în context

Piața azotului este ciclică și de tip commodity, unde prețul depinde de echilibrul dintre ofertă și cerere. Când apare capacitate nouă, prețurile pot scădea, cum s-a văzut între 2015 și 2017 1. În primul semestru din 2026, compania a raportat că piața globală de azot este strânsă, iar utilizarea capacității a atins 98% 3.

Cererea depinde de culturile agricole, de politica privind etanolul și de prețul gazului natural. Producția de etanol din SUA absoarbe o parte importantă din porumb, ceea ce susține cererea de îngrășăminte 1. Concurența din China, Rusia și Trinidad rămâne intensă și poate afecta prețurile 1.

Tendințe

  • Strângerea balanței globale de azotvânt din spate

    Raportările din 2026 indică o piață globală strânsă, iar utilizarea capacității disponibile a atins 98% 3. Dacă această strângere persistă, prețurile și marjele ar putea rămâne susținute.

  • Trecerea spre amoniac cu conținut scăzut de carbonvânt din spate

    Companiile europene și japoneze caută volume cu amprentă de carbon redusă, iar joint venture-ul Blue Point a atras angajamente de la parteneri din Japonia 1. Cererea nouă ar putea deschide premii de preț.

  • Capacitate nouă în industrievânt din față

    Creșterea capacității globale, inclusiv a unor proiecte de amoniac cu conținut scăzut de carbon, poate pune presiune pe prețuri în perioade de supraofertă 1.

  • Politici agricole și climaticemixt

    Mandatele pentru etanol și reglementările privind emisiile din agricultură pot modifica volumele de îngrășăminte, în sens pozitiv sau negativ 1.

Poziția concurențială

Compania concurează cu mulți producători, inclusiv entități de stat sau subvenționate, unii cu resurse financiare mai mari sau acces la gaz mai ieftin 1. Concurența se bazează în principal pe prețul livrat, iar atributele de conținut scăzut de carbon devin tot mai relevante 1.

În Europa și în vestul emisferei concurează producători din Orientul Mijlociu, Canada și Trinidad, iar importurile din Rusia au afectat profitabilitatea producătorilor americani de UAN 1. Producătorii din Trinidad, inclusiv PLNL, în care compania are 50%, sunt un factor important 1.

  • Yara International

    Producător european de îngrășăminte cu nitrogen, menționat în contextul concurenței din Europa.

  • Producători de stat din Rusia și China

    Entități subvenționate sau cu acces la gaz mai ieftin, care ar putea accepta marje mai mici.

  • Producători din Orientul Mijlociu

    Furnizori cu costuri de gaz natural avantajoase, care exportă spre America de Nord.

  • Producători din Trinidad și Tobago

    Inclusiv PLNL, joint venture la care CF are 50%, dar și alți producători din regiune.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / CF · 25 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / CF · 06 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / CF · 05 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.