olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

The Mosaic Company MOS

Agricultural Chemicals · SIC 2870 · Verticală: Agricultural Chemicals (SIC 2870)

22,33USD+3,28 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Mosaic este cel mai mare producător și comerciant de îngrășăminte fosfatice și potasice concentrate din lume, cu operațiuni de minerit și procesare în SUA, Canada și Brazilia. În 2026 compania se confruntă cu presiuni din partea costurilor cu sulful și amoniacul, a volumelor reduse și a pierderilor trimestriale, ceea ce face relevant modul în care își ajustează producția și investițiile. Vânzările nete din trimestrul al doilea 2026 au fost de 2.824,1 milioane USD, iar compania a raportat o pierdere netă de 273 milioane USD.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea The Mosaic Company (MOS) costa 22,33 USD (+3,28 % într-o zi), cu capitalizare 7,1 mld USD, randament al dividendului 1.970.445,32 %, beta 0,67, interval pe 52 de săptămâni 17,27–31,36 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 3,1 mld USD (−10,2 % an/an), profit net de -72,1 mil USD (−117,5 % an/an), EPS diluat -0,23 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
7,1 mld USD
acțiuni la 30 oct. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -3,53 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
-15,80 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
1.970.445,32 %
DPS 12 luni 440.000,44
Beta (2 ani)
0,67
Volatilitate (1 an) 48 %
Interval 52 săpt.
17,2731,36

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
64,9
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
16,35 – 21,15
peste banda superioară · %B 1,25 · lățimea benzii 25,6 %
SMA 50 / 200
21,76 / 23,78
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,29 / -0,89
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+6,6 %−5,9 %+12,6 pp—
3 luni−4,8 %−4,6 %−0,2 pp—
6 luni−2,5 %+0,2 %−2,8 pp—
De la început de an−7,3 %+7,4 %−14,7 pp—
1 an−14,8 %+8,2 %−23,0 pp−16,5 %
3 ani−31,3 %+68,4 %−99,7 pp−47,7 %
5 ani−40,2 %+56,5 %−96,8 pp—
Scădere maximă (1 an)
−44,9 %
12 mar. 2026 → 22 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−77,9 %
18 apr. 2022 → 22 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−9,8 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
3,1 mld USD
−10,2 % an/an
Profit net
-72,1 mil USD
−117,5 % an/an
EPS diluat
-0,23
−117,8 % an/an
netă / operațională
-2,3 % / -3,1 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri2,8 mld2,6 mld3,0 mld3,5 mld3,0 mld3,0 mld2,8 mld3,1 mld
Costul vânzărilor2,5 mld2,1 mld2,5 mld2,9 mld2,6 mld2,8 mld2,6 mld3,0 mld
Profit brut301,9 mil488,4 mil518,6 mil552,3 mil342,6 mil235,6 mil214,7 mil84,1 mil
Cheltuieli generale și de vânzare113,5 mil122,6 mil167,2 mil125,5 mil118,6 mil135,9 mil131,6 mil124,4 mil
Profit operațional99,9 mil338,5 mil244,4 mil339,8 mil-101,2 mil-372,9 mil-35,5 mil-96,6 mil
Amortizare și depreciere282,1 mil243,0 mil261,7 mil277,0 mil268,2 mil316,6 mil292,1 mil291,9 mil
Profit înainte de impozit190,4 mil312,8 mil564,3 mil599,3 mil-263,5 mil-285,9 mil-300,9 mil-103,3 mil
Impozit pe profit33,8 mil63,3 mil146,0 mil175,5 mil255,0 mil-31,0 mil-33,8 mil-37,9 mil
Profit net169,0 mil238,1 mil410,7 mil411,4 mil-519,5 mil-257,6 mil-272,8 mil-72,1 mil
EPS diluat0,53 ≈0,751,291,29-1,63 ≈-0,81-0,86-0,23
Flux de numerar operațional219,3 mil42,9 mil609,5 mil ≈228,5 mil ≈-56,1 mil104,2 mil167,4 mil ≈284,4 mil ≈
Investiții (capex)294,1 mil340,8 mil304,6 mil ≈364,4 mil ≈349,6 mil356,8 mil320,3 mil ≈281,5 mil ≈
Dividende plătite66,5 mil70,9 mil70,1 mil ≈69,5 mil ≈69,9 mil70,8 mil69,9 mil ≈69,9 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni25,0 mil00 ≈0 ≈0———

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri9,6 mld8,9 mld8,7 mld12,4 mld19,1 mld13,7 mld11,1 mld12,1 mld
Venituri an/an+29,4 %−7,1 %−2,5 %+42,3 %+54,8 %−28,4 %−18,8 %+8,4 %
Profit net470,0 mil-1,1 mld666,1 mil1,6 mld3,6 mld1,2 mld174,9 mil540,7 mil
Profit net an/anindisponibil−327,1 %indisponibil+144,8 %+119,7 %−67,5 %−85,0 %+209,1 %
EPS diluat1,22-2,781,754,2710,063,500,551,70
EPS diluat an/anindisponibil−327,9 %indisponibil+144,0 %+135,6 %−65,2 %−84,3 %+209,1 %
netă %4,9 %-12,0 %7,7 %13,2 %18,7 %8,5 %1,6 %4,5 %
Flux de numerar liber455,3 mil-176,8 mil412,0 mil898,4 mil2,7 mld1,0 mld47,4 mil-534,6 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
276,6 mil USD
Datorie financiară
759,9 mil USD
Datorie netă
483,3 mil USD
Capitaluri proprii
12,2 mld USD
Active totale
24,5 mld USD
Datorie / capitaluri
0,06x
Lichiditate curentă
1,32x
ROE
4,5 %
ROA
2,3 %
Marja FCF
-4,4 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
13,7 mld
2024
11,1 mld
2025
12,1 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
11,5 mld
2024
9,6 mld
2025
10,2 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
2,2 mld
2024
1,5 mld
2025
1,9 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
500,5 mil
2024
496,9 mil
2025
533,9 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
1,3 mld
2024
621,5 mil
2025
821,5 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
960,6 mil
2024
1,0 mld
2025
1,0 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
2,3 mld ≈
2024
1,6 mld ≈
2025
1,9 mld ≈

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
189,0 mil
2024
230,0 mil
2025
241,5 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
1,3 mld
2024
315,4 mil
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
177,0 mil
2024
186,7 mil
2025
639,8 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Profit net
2023
1,2 mld
2024
174,9 mil
2025
540,7 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
3,50
2024
0,55
2025
1,70

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
333,2 mil
2024
320,7 mil
2025
318,9 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,85
2024
0,85
2025
0,88

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
348,8 mil
2024
272,8 mil
2025
276,6 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
2,5 mld
2024
2,5 mld
2025
3,4 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Active curente
2023
4,7 mld
2024
4,5 mld
2025
5,2 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
13,6 mld
2024
13,4 mld
2025
14,0 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
1,1 mld
2024
1,1 mld
2025
1,0 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Active totale
2023
23,0 mld
2024
22,9 mld
2025
24,5 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
1,2 mld
2024
1,2 mld
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
399,7 mil
2024
847,1 mil
2025
759,9 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
3,9 mld
2024
4,2 mld
2025
4,0 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
12,4 mld
2024
11,6 mld
2025
12,2 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
—
2024
—
2025
317,5 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
2,4 mld
2024
1,3 mld
2025
824,8 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
1,4 mld
2024
1,3 mld
2025
1,4 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
1,0 mld ≈
2024
47,4 mil ≈
2025
-534,6 mil ≈

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-1,3 mld
2024
-1,3 mld
2025
-1,3 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-1,5 mld
2024
-131,9 mil
2025
452,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
351,6 mil
2024
270,7 mil
2025
280,4 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
756,0 mil
2024
235,4 mil
2025
0

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
8,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-14,3 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
6,8 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
32,2 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
209,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
-46,8 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
-4,1 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
209,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
-44,7 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
-0,6 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
-1.227,8 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
7,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
4,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBIT
-5,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
-9,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
-6,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
-9,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
-4,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
-4,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROCE
-2,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
date insuficiente
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Bilanț și datorie

Datoria netă
-203,9 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
-0,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Datorie / capital propriu
0,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
-2,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,5x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
0,5x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
499,9 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
1,3 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
-808,3 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
88,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
108 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de plată (DPO)
35 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
7,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
6,9 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-15,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
0,6x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
0,6x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
12,3x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
0,6x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-11,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
1.970.445,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
4,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Risc

Altman Z
indisponibil
lipsesc date de intrare

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neatractiv

Scor: 31 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

score < 40 · (margin_of_safety <= -0.25 & agreement in ['high', 'medium'])

Preț de închidere

22,33 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 7,1 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
7,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
0,6x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
12,3x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROE
-9,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
-9,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
8,4 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
1.970.445,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

32/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 30 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 04 nov. 2026
verificat 2758derivat 230

Scorul pe grupe

  • Creștere0
  • Randamente56
  • Bilanț și datorie62
  • Evaluare14
  • Calitate31

Interval de valoare estimat

Jos
9,97
USD pe acțiune
Mijloc
11,77
USD pe acțiune
Sus
14,23
USD pe acțiune
Preț: 22,33 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -47,3 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -89,7 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: ridicat · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 8,37 – 15,55 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: EV/EBITDA8,37 – 12,92 (Mijloc 10,28)
    4 firme folosite · multiplul median 5,4x · quartile 4,4x – 6,9x
    CF, ICL, NTR, UAN
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)11,56 – 15,55 (Mijloc 13,26)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Agricultural Chemicals (SIC 2870)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neatractiv · Scor 31/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate-4,2 %20 (față de colegi)13 %
Marja netă · Calitate-9,4 %50 (față de colegi)8 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere-14,3 %0 (pe interval fix)11 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere-44,7 %0 (pe interval fix)11 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie-0,4x100 (pe interval fix)13 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-2,5x0 (pe interval fix)8 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,5x58 (pe interval fix)5 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluare12,3x25 (pe interval fix)13 %
Randament FCF · Evaluare-11,4 %0 (pe interval fix)11 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente4,0 %56 (pe interval fix)8 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie62/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate31/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial56/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare14/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

MOSAIC CO (MOS). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 12,1 mld USD în 2025; creștere an/an 8,4 %; marjă netă -9,4 %; ROE -9,3 %; datorie netă/EBITDA -0,4x.

Intervalul de valoare estimat este 9,97–14,23 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 11,77 USD, prețul de 22,33 USD lasă un potențial de -47,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -89,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 31/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Datorie netă / EBITDA: -0,4x

Ce o infirmă

  • ROIC: -4,2 %
  • CAGR venituri 3 ani: -14,3 %
  • CAGR EPS 3 ani: -44,7 %
  • Acoperirea dobânzilor: -2,5x
  • EV/EBITDA: 12,3x
  • Randament FCF: -11,4 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, P/E (TTM), Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Agricultural Chemicals (SIC 2870) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 10 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 13,1x
EV/EBITDA
12,3x
mediana verticalei 5,4x
peste mediană (+124,9 %)
P/S
0,6x
mediana verticalei 1,2x
sub mediană (−50,6 %)
P/B
0,6x
mediana verticalei 1,0x
sub mediană (−37,4 %)
ROE
-9,3 %
mediana verticalei -19,1 %
peste mediană
Marja netă
-9,4 %
mediana verticalei -4,3 %
sub mediană
Marja EBIT
-5,1 %
mediana verticalei 3,7 %
sub mediană (−237,0 %)
Venituri an/an
8,4 %
mediana verticalei -0,2 %
peste mediană
Datorie netă/EBITDA
-0,4x
mediana verticalei 0,8x
sub mediană (−143,8 %)
Randament dividend
1.970.445,3 %
mediana verticalei 3,4 %
peste mediană (+58.612.741,5 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
NTRNutrien Ltd.41,1 mld15,59,1 %8,4 %+3,5 %+24 % / +35 %
CFCf Industries Holdings, Inc.17,3 mld8,048,4 %32,2 %+19,3 %+51 % / +58 %
MOSMosaic Co7,1 mld—-9,3 %-9,4 %+8,4 %−15 % / −31 %
ICLIcl Group Ltd.6,0 mld25,83,9 %3,2 %+4,6 %−17 % / −8 %
SMGScotts Miracle-Gro Co3,9 mld55,1—2,1 %−3,9 %+17 % / +19 %
UANCvr Partners, LP1,1 mld10,8—16,1 %+15,4 %+12 % / +59 %
AVDAmerican Vanguard Corporation28,0 mil—-26,5 %-10,7 %−5,9 %−80 % / −90 %
BIOXBioceres Crop Solutions Corp.13,6 mil—-19,1 %-16,5 %−27,9 %−88 % / −98 %
SNESSenestech, Inc.6,3 mil—-107,4 %-294,7 %+19,6 %−60 % / −88 %
CBUSCibus, Inc.5,7 mil—-225,9 %-2.258,9 %−14,6 %−16 % / −91 %
EVGNEvogene Ltd.2,9 mil0,3—-220,2 %−30,9 %−69 % / −95 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MOS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (04 nov. 2026), 8-K (03 nov. 2026 · rezultate).

    Pe scurt

    Mosaic este cel mai mare producător și comerciant de îngrășăminte fosfatice și potasice concentrate din lume, cu operațiuni de minerit și procesare în SUA, Canada și Brazilia. În 2026 compania se confruntă cu presiuni din partea costurilor cu sulful și amoniacul, a volumelor reduse și a pierderilor trimestriale, ceea ce face relevant modul în care își ajustează producția și investițiile. Vânzările nete din trimestrul al doilea 2026 au fost de 2.824,1 milioane USD 2, iar compania a raportat o pierdere netă de 273 milioane USD 3.

    SWOT

    Puncte tari

    • Poziție de lider mondial în fosfați și potasiu, cu operațiuni integrate de la minerit până la distribuție 1. Acces la rezerve semnificative de rocă fosfatică în Florida și Peru și o prezență puternică în Brazilia 1.
    • Diversificare geografică, cu o parte importantă a vânzărilor în afara SUA, ceea ce reduce dependența de o singură piață 1. Segmentul Potash a rămas relativ stabil în trimestrul al doilea 2026 3.
    • Acces la finanțare pe termen lung, dovedit prin emisiunea de obligațiuni din 2025 și prin liniile de credit recente 13.

    Puncte slabe

    • Marjele sunt sensibile la prețul sulfului și al amoniacului, iar costurile materiei prime au depășit câștigurile din prețurile de vânzare în 2026 2. Compania a raportat pierderi nete în trimestrul al doilea 2026 3.
    • Volumele vândute au scăzut în mai multe segmente, iar în Brazilia producția comercială de îngrășăminte este în curs de oprire 23.
    • Compania a înregistrat depreciere și pierderi din vânzarea de active, inclusiv în minele de potasiu și fosfat 12.

    Oportunități

    • Dacă aprovizionarea cu sulf și amoniac se stabilizează, producția ar putea reveni la capacitatea normală și ar putea îmbunătăți marjele 3. Mosaic a precizat că poate relua rapid producția completă când piețele se ameliorează 3.
    • Segmentul de ingrediente biologice și pentru hrana animalelor ar putea crește, iar compania a anunțat lansarea de produse noi în 2026 3.
    • Reducerea investițiilor și vânzarea activelor neperformante ar putea îmbunătăți randamentul capitalului investit 3.

    Amenințări

    • Tarifele SUA asupra importurilor din Canada și eventualele măsuri retaliatorii ar putea crește costurile și ar putea reduce cererea 1.
    • Conflictele geopolitice pot restricționa exporturile de materii prime și pot crește costurile de intrare pentru întreaga industrie 2.
    • Riscurile operaționale, precum avarii sau întreruperi în unitățile de producție și transport, pot afecta livrările și rezultatele financiare 1.

    Riscuri

    • Costul sulfului și amoniaculuiridicat

      Creșterea bruscă a prețurilor sulfului și amoniacului poate reduce marjele dacă nu poate fi transferată în prețurile produselor finite 12. Compania a contractat sulful pentru trimestrul trei la un nivel ridicat 3.

    • Tarifele asupra potasiului canadianmediu

      Reintroducerea tarifelor SUA asupra potasiului din Canada ar putea crește semnificativ costurile de import și ar putea reduce cererea 1.

    • Întreruperi operaționalemediu

      Întreruperile în minele, uzinele sau porturile companiei pot reduce producția și livrările, iar riscul crește când unitățile funcționează la capacitate ridicată 1.

    • Riscuri internaționale și valutaremediu

      Majoritatea vânzărilor are loc în afara SUA, iar fluctuațiile monedelor și instabilitatea politică din Brazilia, Canada sau Peru pot afecta rezultatele 1.

    • Pierderi din investițiile în acțiuni și din activescăzut

      Variațiile valorii acțiunilor Ma'aden și depărtările de active pot afecta rezultatul net, așa cum s-a văzut în trimestrul al doilea 2026 23.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă costurile sulfului și amoniacului scad, marjele ar putea reveni rapid, deoarece compania are poziție de lider și capacitate de producție disponibilă 13.
    • Prețurile ridicate ale DAP și potasiului pot susține veniturile, iar reducerea investițiilor ar putea îmbunătăți fluxul de numerar liber 3.
    • Diversificarea geografică și integrarea verticală ar putea ajuta compania să treacă mai ușor peste perioadele dificile din anumite piețe 1.

    Ce ar strica teza

    • Dacă sulful și amoniacul rămân scumpe, pierderile operaționale ar putea continua în segmentul Phosphate și în Mosaic Fertilizantes 23.
    • Tarifele și măsurile comerciale ar putea reduce accesul la piețe importante, ceea ce ar putea presa veniturile pe termen mediu 1.
    • Depreciarea activelor și vânzările de mine ar putea indica probleme structurale în anumite operațiuni, cu impact asupra rezultatelor viitoare 12.

    De urmărit

    • Evoluția costurilor sulfului și amoniacului și efectul contractului de sulf de 705 USD pe tonă lungăQ3 2026
    • Ritmul de reluare a producției în Phosphate și în Brazilia după curtailmentsQ3 2026
    • Finalizarea vânzării activelor din Brazilia și a restului portofoliului de mine2026
    • Decizia privind tarifele asupra potasiului canadian și eventualele măsuri retaliatoriinext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (04 nov. 2026), 8-K (03 nov. 2026 · rezultate).

    Afacerea

    The Mosaic Company, cu sediul în Tampa, Florida și listată la NYSE sub simbolul MOS, produce și comercializează fosfați și potasiu pentru agricultură și ingrediente pentru hrana animalelor 1. Compania estimează că deține aproximativ 10% din producția globală anuală de fosfați și aproximativ 12% din cea de potasiu 1. În 2025, aproximativ 64% din vânzările nete au provenit de la clienți din afara SUA 1.

    Activitatea se bazează pe mine proprii în Florida, Brazilia și Peru, precum și pe unități de procesare în Florida, Louisiana și Brazilia, la care se adaugă mine de potasiu în Saskatchewan și New Mexico 1. Compania servește clienți în aproximativ 40 de țări 1. Între operațiunile sale se află și distribuția în China și India, precum și participația de 75% în mina Miski Mayo din Peru 1.

    În 2025 compania a vândut mina Patos de Minas și interesul din mina Taquari, iar în aprilie 2026 a finalizat vânzarea minei Carlsbad din New Mexico 12. În noiembrie 2025 a emis obligațiuni de 900 de milioane USD, ceea ce indică accesul la finanțare pe termen lung în timp ce piața este volatilă 1.

    Segmente

    Phosphate

    Segmentul Phosphate produce DAP, MAP, MicroEssentials și ingrediente pentru hrana animalelor, cu o capacitate de aproximativ 4,5 milioane tone de acid fosforic pe an în SUA 1. În trimestrul al doilea 2026 vânzările au fost de 1.246 milioane USD, iar pierderea operațională de 104 milioane USD, pe fondul costurilor mai mari cu sulful și al reducerii producției 3.

    Potash

    Segmentul Potash vinde potasiu în America de Nord și pe plan internațional, având rol important în profitabilitatea grupului 1. În trimestrul al doilea 2026 vânzările au fost de 650 milioane USD, iar câștigul operațional de 195 milioane USD, aproape identic cu cel din anul precedent, sprijinit de prețuri medii mai mari 3.

    Mosaic Fertilizantes

    Segmentul Mosaic Fertilizantes operează în Brazilia și vinde îngrășăminte și ingrediente pentru hrana animalelor 1. În trimestrul al doilea 2026 vânzările au fost de 1.034 milioane USD, iar pierderea operațională de 41 milioane USD, din cauza volumelor reduse și a întreruperii producției comerciale de îngrășăminte 3.

    Piața în context

    Piața îngrășămintelor este influențată de vremea din timpul sezonului de aplicare, de inventare, de politicile agricole și de comerțul internațional 1. În 2026, conflictele din Orientul Mijlociu și din regiunea Rusia-Ucraina au restricționat exporturile de îngrășăminte, sulf și amoniac, ceea ce a crescut costurile de intrare și a redus accesibilitatea produselor pentru fermieri 2. Cererea este sezonieră, cu vârfuri în primăvară și după recoltare 1.

    Tendințe

    • Costurile sulfului și amoniaculuivânt din față

      Creșterea prețului sulfului și al amoniacului a erodat marja brută în trimestrul al doilea 2026, iar compania a contractat sulful pentru trimestrul trei la un nivel ridicat 23. Dacă aprovizionarea se normalizează, presiunea asupra marjelor ar putea scădea.

    • Prețurile ridicate ale DAP și potasiuluivânt din spate

      Prețurile medii ale DAP și MOP au crescut față de anul anterior, sprijinind veniturile segmentelor Phosphate și Potash 3. Aceasta ar putea compensa parțial costurile mai mari, în condițiile în care cererea rămâne sensibilă la accesibilitate.

    • Tarifele SUA asupra potasiului canadianmixt

      Tarifele asupra importurilor canadiene de potasiu pot fi reintroduse, ceea ce ar putea crește costurile de import și ar putea reduce cererea fermierilor americani 1. Mosaic a precizat că există un risc real ca aceste tarife să fie menținute pentru o perioadă lungă 1.

    • Reducerea producției și a investițiilormixt

      Compania a redus planurile de investiții pentru 2026 și a oprit temporar producția în mai multe unități, pentru a-și proteja lichiditatea 3. Aceste măsuri pot limita pierderile pe termen scurt, dar pot reduce capacitatea de a răspunde rapid la o cerere mai mare.

    Poziția concurențială

    Mosaic se compară cu alți producători integrați de fosfați și potasiu, iar sursele disponibile subliniază poziția sa de al doilea mare producător integrat de fosfați din lume și de unul dintre cei mai mari producători de potasiu 1. Concurența este influențată de costurile materiei prime, de accesul la transport și de tarifele comerciale 1.

    Concurenții includ producători care operează în regiuni cu costuri diferite de energie și sulf, iar diferențele de cost pot schimba rapid poziția pe piață 12. Presiunile comerciale și subvențiile din alte țări pot afecta prețurile pe piața americană, ca în cazul taxelor compensatorii asupra importurilor din Maroc și Rusia 1.

    • Canpotex

      Asociere de export pentru potasiu în care Mosaic este partener; concurența și coordonarea sunt menționate în riscurile operaționale 1.

    • Producători marocani de fosfați

      Importatori în SUA care fac obiectul taxelor compensatorii, contestate în instanță de producătorii marocani 1.

    • Producători ruși de fosfați

      Importatori în SUA supuși aceleiași măsuri compensatorii, contestată de producătorii ruși 1.

    • Ma'aden

      Companie din Arabia Saudită în care Mosaic deține acțiuni, a cărei valoare influențează rezultatele financiare ale grupului 2.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Ultima știre din arhiva noastră e din 28 oct. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 04 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / The Mosaic Company · 27 feb. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / The Mosaic Company · 05 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / The Mosaic Company · 04 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.