olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
SenesTech, Inc. SNES
Agricultural Chemicals · SIC 2870 · Verticală: Agricultural Chemicals (SIC 2870)
SenesTech dezvoltă și comercializează produse de control al populațiilor de șobolani și șoareci prin contracepție, nu prin otrăvire, în special liniile Evolve și ContraPest. Compania trece din faza de cercetare într-una de vânzări, iar în 2025 veniturile au fost de 2,2 milioane USD, iar în trimestrul trei 2026 preliminar a depășit pentru prima dată 1 milion USD.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea SenesTech, Inc. (SNES) costa 1,21 USD (−2,42 % într-o zi), cu capitalizare 6,6 mil USD, beta 1,79, interval pe 52 de săptămâni 0,63–3,48 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 770,0 mii USD (+23,2 % an/an), profit net de -1,8 mil USD, EPS diluat -0,35 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 73,3
- supracumpărat (≥ 70)
- Bollinger (20, 2)
- 0,46 – 1,21
- în jumătatea de sus a benzii · %B 1,00 · lățimea benzii 90,8 %
- SMA 50 / 200
- 0,85 / 1,48
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,09 / 0,03
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +44,9 % | −1,1 % | +46,0 pp | — |
| 3 luni | −25,8 % | −0,5 % | −25,3 pp | — |
| 6 luni | −17,7 % | +4,4 % | −22,1 pp | — |
| De la început de an | −43,5 % | +12,3 % | −55,8 pp | — |
| 1 an | −60,8 % | +13,5 % | −74,4 pp | −10,3 % |
| 3 ani | −97,0 % | +76,4 % | −173,4 pp | −24,4 % |
| 5 ani | −100,0 % | +63,7 % | −163,6 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 482,0 mii | 501,0 mii | 485,0 mii | 625,0 mii | 690,0 mii | 421,0 mii | 493,0 mii | 770,0 mii |
| Costul vânzărilor | 167,0 mii | 196,0 mii | 172,0 mii | 216,0 mii | 257,0 mii | 188,0 mii | 155,0 mii | 203,0 mii |
| Profit brut | 315,0 mii | 305,0 mii | 313,0 mii | 409,0 mii | 433,0 mii | 233,0 mii | 338,0 mii | 567,0 mii |
| Cercetare și dezvoltare | 451,0 mii | 424,0 mii | 418,0 mii | 427,0 mii | 400,0 mii | 453,0 mii | 422,0 mii | 377,0 mii |
| Profit operațional | -1,5 mil | -1,3 mil | -1,7 mil | -1,6 mil | -1,3 mil | -1,9 mil | -2,1 mil | -1,9 mil |
| Amortizare și depreciere | 42,0 mii ≈ | 41,0 mii | 39,0 mii | 35,0 mii ≈ | 29,0 mii ≈ | 32,0 mii | 31,0 mii | 31,0 mii ≈ |
| Cheltuieli cu dobânzile | 6,0 mii | 7,0 mii | 5,0 mii | 6,0 mii | 6,0 mii | 5,0 mii | 4,0 mii | 5,0 mii |
| Profit net | -1,5 mil | -1,3 mil | -1,7 mil | -1,6 mil | -1,3 mil | -1,8 mil | -2,1 mil | -1,8 mil |
| EPS diluat | -2,07 | -1,22 ≈ | -1,28 | -0,87 | -0,28 | -0,35 ≈ | -0,39 | -0,35 |
| Flux de numerar operațional | -1,4 mil ≈ | -1,2 mil | -1,6 mil | -1,2 mil ≈ | -1,4 mil ≈ | -1,7 mil | -1,9 mil | -1,7 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 28,0 mii ≈ | 15,0 mii | 36,0 mii | 47,0 mii ≈ | 42,0 mii ≈ | 13,0 mii | 0 | 0 ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | ⚠ 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 297,0 mii | 143,0 mii | 282,0 mii | 600,0 mii | 1,0 mil | 1,2 mil | 1,9 mil | 2,2 mil |
| Venituri an/an | +471,2 % | −51,9 % | — | +112,8 % | +69,8 % | +17,1 % | +55,7 % | +19,6 % |
| Profit net | -11,9 mil | -10,0 mil | -8,4 mil | -8,3 mil | -9,7 mil | -7,7 mil | -6,2 mil | -6,4 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | — | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | indisponibil | -14,77 | -148,08 | -115,10 | -8,86 | -1,95 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | — | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -4.009,4 % | -7.005,6 % | -2.969,1 % | -1.378,0 % | -951,4 % | -646,3 % | -333,0 % | -287,4 % |
| Flux de numerar liber | -9,4 mil | -8,1 mil | -7,2 mil | -7,9 mil | -8,8 mil | -7,7 mil | -6,1 mil | -5,9 mil |
Seria se rupe înainte de 2020: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 7,6 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 9,6 mil USD
- Active totale
- 12,8 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 12,61x
- ROE
- -105,7 %
- ROA
- -79,2 %
- Marja FCF
- -265,1 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 282,0 mii | 600,0 mii | 1,0 mil | 1,2 mil | 1,9 mil | 2,2 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 281,0 mii | 356,0 mii | 555,0 mii | 654,0 mii | 853,0 mii | 833,0 mii | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 1,0 mii | 244,0 mii | 464,0 mii | 539,0 mii | 1,0 mil | 1,4 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 1,5 mil | 2,0 mil | 1,9 mil | 1,2 mil | 1,7 mil | 1,7 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | -7,9 mil | -8,9 mil | -9,7 mil | -7,7 mil | -6,2 mil | -6,5 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 288,0 mii | 303,0 mii | 183,0 mii | 135,0 mii | 156,0 mii | 135,0 mii | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| EBITDA | -7,6 mil ≈ | -8,6 mil ≈ | -9,5 mil ≈ | -7,6 mil ≈ | -6,1 mil ≈ | -6,4 mil ≈ | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 28,0 mii | 11,0 mii | 2,0 mii | 4,0 mii | 22,0 mii | 22,0 mii | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | — | — | — | — | 0 | 0 | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Profit net | -8,4 mil | -8,3 mil | -9,7 mil | -7,7 mil | -6,2 mil | -6,4 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | — | -14,77 | -148,08 | -115,10 | -8,86 | -1,95 | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | — | 559,6 mii | 65,5 mii | 67,0 mii | 698,0 mii | 3,3 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 67,0 mii
- 2024
- 698,0 mii
- 2025
- 3,3 mil
SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 3,6 mil | 9,3 mil | 4,8 mil | 5,4 mil | 1,3 mil | 7,6 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 25,0 mii | 77,0 mii | 113,0 mii | 95,0 mii | 335,0 mii | 201,0 mii | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 945,0 mii | 1,0 mil | 853,0 mii | 795,0 mii | 794,0 mii | 994,0 mii | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Active curente | 4,8 mil | 10,6 mil | 6,1 mil | 6,7 mil | 2,8 mil | 10,1 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 538,0 mii | 334,0 mii | 294,0 mii | 388,0 mii | 407,0 mii | 410,0 mii | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Active totale | 6,0 mil | 11,5 mil | 6,8 mil | 7,3 mil | 3,3 mil | 12,8 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 404,0 mii | 333,0 mii | 540,0 mii | 150,0 mii | 215,0 mii | 183,0 mii | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 98,0 mii | 32,0 mii | 0 | — | — | — | SEC (XBRL)· 17 mar. 2023verificat |
| Datorie pe termen lung | 673,0 mii | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 29 mar. 2021verificat |
| Datorii curente | 794,0 mii | 1,1 mil | 1,3 mil | 786,0 mii | 561,0 mii | 798,0 mii | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 2,1 mil | 1,5 mil | 1,5 mil | 942,0 mii | 767,0 mii | 3,3 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 3,9 mil † | 10,0 mil † | 5,3 mil † | 6,4 mil † | 2,5 mil † | 9,6 mil † | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -7,1 mil | -7,8 mil | -8,6 mil | -7,6 mil | -6,0 mil | -5,8 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 114,0 mii | 100,0 mii | 174,0 mii | 149,0 mii | 84,0 mii | 138,0 mii | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -7,2 mil ≈ | -7,9 mil ≈ | -8,8 mil ≈ | -7,7 mil ≈ | -6,1 mil ≈ | -5,9 mil ≈ | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -67,0 mii | -99,0 mii | -170,0 mii | -149,0 mii | -56,0 mii | -1,1 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 8,9 mil | 13,6 mil | 4,2 mil | 8,3 mil | 2,0 mil | 13,1 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -149,0 mii
- 2024
- -56,0 mii
- 2025
- -1,1 mil
SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 6,6 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
33 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -294,7 % | 10 (față de colegi) | 19 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 29,7 % | 100 (pe interval fix) | 25 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -360,5x | 0 (pe interval fix) | 19 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 6,8x | 100 (pe interval fix) | 13 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -102,6 % | 0 (pe interval fix) | 25 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial10/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
SENESTECH, INC. (SNES). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,2 mil USD în 2025; creștere an/an 19,6 %; marjă netă -294,7 %; ROE -107,4 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- CAGR venituri 3 ani: 29,7 %
- Lichiditatea curentă: 6,8x
Ce o infirmă
- Marja netă: -294,7 %
- Acoperirea dobânzilor: -360,4x
- Randament FCF: -102,6 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Agricultural Chemicals (SIC 2870) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 10 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| NTRNutrien Ltd. | 41,0 mld | 15,5 | 9,1 % | 8,4 % | +3,5 % | +24 % / +35 % |
| CFCf Industries Holdings, Inc. | 16,9 mld | 7,9 | 46,7 % | 32,3 % | +19,3 % | +42 % / +49 % |
| MOSMosaic Co | 6,9 mld | — | -9,3 % | -9,4 % | +8,4 % | −12 % / −40 % |
| ICLIcl Group Ltd. | 5,9 mld | 25,4 | 3,9 % | 3,2 % | +4,6 % | −18 % / −9 % |
| SMGScotts Miracle-Gro Co | 3,9 mld | 55,8 | — | 2,1 % | −3,9 % | +19 % / +21 % |
| UANCvr Partners, LP | 1,2 mld | 11,1 | — | 16,1 % | +15,4 % | +16 % / +64 % |
| AVDAmerican Vanguard Corporation | 28,8 mil | — | -26,5 % | -10,7 % | −5,9 % | −79 % / −90 % |
| BIOXBioceres Crop Solutions Corp. | 16,2 mil | — | -19,1 % | -16,5 % | −27,9 % | −85 % / −98 % |
| SNESSenestech, Inc. | 6,6 mil | — | -107,4 % | -294,7 % | +19,6 % | −61 % / −97 % |
| CBUSCibus, Inc. | 6,2 mil | — | -225,9 % | -2.258,9 % | −14,6 % | −9 % / −90 % |
| EVGNEvogene Ltd. | 3,1 mil | 0,3 | — | -220,2 % | −30,9 % | −66 % / −95 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SNES din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
SenesTech dezvoltă și comercializează produse de control al populațiilor de șobolani și șoareci prin contracepție, nu prin otrăvire, în special liniile Evolve și ContraPest. Compania trece din faza de cercetare într-una de vânzări, iar în 2025 veniturile au fost de 2,2 milioane USD, iar în trimestrul trei 2026 preliminar a depășit pentru prima dată 1 milion USD.
SWOT
Puncte tari
- Produsele sunt non-letale, au o poziționare clară față de rodenticidele otrăvitoare și beneficiază de statutul de exceptare pentru Evolve.
- Marja brută a crescut odată cu creșterea ponderii Evolve, ceea ce sugerează o economie mai favorabilă a produsului.
- Canalul online și abonamentele pot genera venituri recurente și date despre clienți, utile pentru dezvoltarea mărcii.
Puncte slabe
- Compania nu își acoperă încă cheltuielile operaționale din venituri, iar pierderea netă rămâne mare în raport cu vânzările.
- Dependența de finanțare externă este ridicată, iar lichiditatea depinde de emisiuni de acțiuni sau de parteneriate.
- Baza de venituri este încă mică, iar ContraPest scade, ceea ce face rezultatele sensibile la succesul unei singure linii.
Oportunități
- Restricțiile asupra rodenticidelor anticoagulante ar putea extinde cererea pentru alternative non-letale, mai ales în zone sensibile.
- Vânzările B2B către agribusiness, pest management și clienți instituționali ar putea adăuga volume mai mari decât canalul online.
- Parteneriatele strategice și licențierea tehnologiei pentru alte specii pot diversifica sursele de venit.
Amenințări
- Adoptarea lentă a noilor tehnologii în industria de pest control poate întârzia creșterea vânzărilor profesionale.
- Dacă reglementările schimbă statutul de exceptare sau cer teste suplimentare, produsele ar putea fi limitate comercial.
- Concurența din partea rodenticidelor clasice și a noilor produse din categorie ar putea reduce cota de piață.
Riscuri
- Finanțare și pistă de numerarridicat
Compania afirmă că fondurile actuale ar putea acoperi operațiunile până în al doilea trimestru 2027, iar dacă veniturile cresc mai lent sau cheltuielile depășesc estimările, ar putea fi necesar capital suplimentar mai devreme.
- Adoptarea pe piațăridicat
Succesul comercial depinde de educarea clienților și de convingerea lor să înlocuiască sau să completeze rodenticidele clasice, iar această schimbare poate fi lentă.
- Reglementare EPAmediu
Înregistrările și exceptările pot fi contestate, iar noile cerințe de testare pentru categoria rodenticidelor ar putea afecta actualele produse ContraPest sau viitoarele aprobări.
- Concentrare de produsmediu
Majoritatea veniturilor provine din Evolve, deci o problemă de producție, de ingredient sau de acceptare pe piață ar putea afecta rapid rezultatele companiei.
- Costuri și taxescăzut
Presiunea inflaționistă asupra materiilor prime și obligațiile de colectare a taxelor de vânzare în mai multe jurisdicții ar putea crește costurile sau reduce vânzările.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă regulile împotriva otrăvurilor se întăresc, produsul non-letal al companiei ar putea deveni o alternativă standard în IPM, iar creșterea veniturilor trimestrial ar putea continua.
- Creșterea marjei brute și ponderea în creștere a abonamentelor ar putea îmbunătăți calitatea veniturilor și reduce dependența de vânzări ocazionale.
- Parteneriatele B2B și distribuția internațională ar putea extinde piața dincolo de canalul online, dacă echipa comercială reușește să se dezvolte eficient.
Ce ar strica teza
- Pierderile nete rămân mari în raport cu veniturile, iar compania ar putea fi nevoită să își diluteze acționarii pentru a-și continua activitatea.
- Adoptarea lentă a produselor în industria de pest control ar putea face ca creșterea B2B să fie mai lentă decât se estimează.
- Dacă ContraPest continuă să scadă și Evolve nu compensează, baza de venituri ar putea rămâne concentrată și vulnerabilă la schimbări de reglementare.
De urmărit
- Publicarea rezultatelor definitive Q3 2026 și confirmarea veniturilor preliminareQ4 2026
- Evoluția abonamentelor și a ponderii veniturilor recurentenext 10-K
- Noi runde de finanțare sau utilizarea programului ATM2027
- Evoluția marjei brute și a costurilor de vânzare și administrareQ1 2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
SenesTech dezvoltă produse care gestionează populațiile de dăunători animali prin strategii de control al fertilității, cu accent pe șobolani și șoareci. Produsele sunt ContraPest, Evolve Rat și Evolve Mouse; Evolve este o momeală moale cu ingredientul activ ulei de semințe de bumbac, lansată în ianuarie 2024, și reprezintă acum majoritatea veniturilor. Compania susține că fertilitatea are rolul de a reduce reproducerea și riscul de revenire a populației, iar produsele sunt folosite ca parte a managementului integrat al dăunătorilor (IPM).
Strategia comercială din 2026 se sprijină pe trei direcții: consolidarea vânzărilor online prin Amazon și Shopify, administrate direct de companie, extinderea vânzărilor B2B pe piețe verticale precum pesticide profesionale, agribusiness și retail, și parteneriate strategice. Abonamentele online sunt prezentate ca o componentă recurentă a veniturilor. Compania raportează și extinderea distribuției internaționale prin distribuitori.
Segmente
Evolve
Linia Evolve, care include Evolve Rat și Evolve Mouse, reprezintă aproximativ 81% din venituri în 2025, față de 66% în 2024. Produsul este un ingredient alimentar cu excepție de la registrarea federală ca pesticid cu risc minim, iar vânzările sunt autorizate în 48 de state și teritorii pentru Evolve Rat și în 37 pentru Evolve Mouse.
ContraPest
ContraPest, primul produs al companiei, este o momeală lichidă înregistrată EPA pentru șobolani, cu vânzări în scădere în 2025, pe măsură ce clienții trec la Evolve. Are înregistrare în toate cele 50 de state și în mai multe teritorii americane, iar sub-eticheta Elevate Bait System vizează habitate de șobolani greu accesibile.
Servicii și B2B
Compania include servicii de evaluare și monitorizare în oferta de produse, iar echipa de vânzări profesionale vizează verticale precum guvern, zoo și sanctuare. Această direcție este încă în construcție, iar costurile de extindere au crescut cheltuielile de vânzare și administrare în 2025.
Piața în context
Piața de control al rozătoarelor este dominată de rodenticide letale, iar companiile precum SenesTech susțin că există o cerere în creștere pentru alternative non-letale. Autoritățile de reglementare, inclusiv EPA prin planul său ESA din noiembrie 2024, încurajează IPM și restricționează utilizarea anticoagulantelor, ceea ce ar putea deschide spațiu pentru fertilitate. Dimensiunea reală a acestei piețe rămâne nedeterminată din sursele analizate.
Mediul de consum este și el relevant: vânzările online cresc, iar obiceiurile de cumpărare a produselor de pest control se mută parțial spre canale digitale. Pentru companie, rezultatul depinde de capacitatea de a educa piața, care este descrisă ca reticentă la tehnologii noi.
Tendințe
- Restricții asupra rodenticidelor letalevânt din spate
Planul EPA pentru speciile amenințate și evaluările din noiembrie 2024 pot limita utilizarea rodenticidelor, ceea ce ar putea muta cererea spre soluții non-letale precum ale SenesTech.
- Rezistența la anticoagulantevânt din spate
Studiile documentează creșterea rezistenței șobolanilor la rodenticidele anticoagulante, ceea ce poate reduce eficiența produselor clasice și ar putea favoriza soluțiile de fertilitate.
- Costuri de capital și finanțarevânt din față
Creșterea ratelor dobânzii și condițiile de piață pot face finanțarea mai scumpă, iar compania se bazează pe emisiuni de acțiuni și programul ATM pentru a-și susține operațiunile.
- Comerț electronic și abonamentemixt
Extinderea vânzărilor pe platforme online și a abonamentelor poate îmbunătăți predictibilitatea veniturilor, dar depinde de conștientizarea încă limitată a consumatorilor față de o categorie nouă de produse.
Poziția concurențială
Principalii concurenți sunt producătorii de rodenticide letale, precum cei care vând anticoagulante de a doua generație, și produsele tradiționale de capcane. Sursele nu identifică concurenți directi cu ofertă de fertilitate la scară comparabilă, dar compania afirmă că piața de pest control este foarte aglomerată, ceea ce face diferențierea importantă.
Avantajul declarat al companiei este caracterul non-letal și statutul de exceptare FIFRA pentru Evolve, care ar putea conta dacă reglementările se înăspresc pentru otrăvuri. Reversul este că adoptarea unei tehnologii noi din partea clienților profesioniști rămâne lentă.
- Producători de rodenticide anticoagulante
Concurenții tradiționali vând produse letale; sursele nu indică un emitent american cu ticker specific.
- Producători de capcane și momeli clasice
Aceste soluții tradiționale concurează pentru același buget de control al dăunătorilor, dar nu sunt identificați emitenți specifici în sursă.
- Furnizori de servicii de pest control
Firmele profesionale de deratizare sunt clienți și în același timp un canal de vânzare pentru produsele companiei.
- Distribuitori agricoli și retail
Canalele de distribuție pot promova alternative, dar pot prefera și produsele consacrate din categoria rodenticidelor.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent22 oct. 2026Notificare de delistare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent15 oct. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial06 aug. 2026
- Raport curent05 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent03 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent10 iun. 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial13 mai 2026
- Raport curent12 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent07 mai 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)29 apr. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / SenesTech, Inc. · 13 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / SenesTech, Inc. · 06 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / SenesTech, Inc. · 15 oct. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.