olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Cloudflare, Inc. NET
Services-Prepackaged Software · SIC 7372 · Verticală: Services-Prepackaged Software (SIC 7372)
Cloudflare, Inc. este o companie de cloud care oferă servicii de securitate, performanță și conectivitate de rețea, dezvoltatorilor și întreprinderilor, pe o rețea globală programabilă. Compania a raportat o creștere de 36% a veniturilor în trimestrul al doilea din 2026, într-un context în care clienții își mută tot mai mult aplicațiile și rețelele în cloud, iar AI-ul schimbă modul în care traficul circulă pe internet.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Cloudflare, Inc. (NET) costa 244,51 USD (−8,28 % într-o zi), cu beta 1,70, interval pe 52 de săptămâni 160,19–360,93 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 782,5 mil USD (+39,2 % an/an), profit net de -34,1 mil USD, EPS diluat -0,10 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 29,4
- supravândut (≤ 30)
- Bollinger (20, 2)
- 247,13 – 367,03
- sub banda inferioară · %B -0,02 · lățimea benzii 39,0 %
- SMA 50 / 200
- 319,00 / 249,77
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -16,87 / -9,48
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −31,1 % | −5,9 % | −25,2 pp | — |
| 3 luni | −14,0 % | −4,6 % | −9,4 pp | — |
| 6 luni | −4,8 % | +0,2 % | −5,0 pp | — |
| De la început de an | +24,0 % | +7,4 % | +16,6 pp | — |
| 1 an | +7,0 % | +8,2 % | −1,2 pp | −8,2 % |
| 3 ani | +287,4 % | +68,4 % | +219,0 pp | +15,8 % |
| 5 ani | +24,0 % | +56,5 % | −32,6 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 459,9 mil | 479,1 mil | 512,3 mil | 562,0 mil | 614,5 mil | 639,8 mil | 696,1 mil | 782,5 mil |
| Costul vânzărilor | 108,7 mil | 115,6 mil | 128,7 mil | 146,3 mil | 162,0 mil | 184,2 mil | 196,5 mil | 225,3 mil |
| Profit brut | 351,3 mil | 363,5 mil | 383,6 mil | 415,7 mil | 452,6 mil | 455,6 mil | 499,5 mil | 557,2 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 120,2 mil | 115,1 mil | 134,6 mil | 121,0 mil | 141,9 mil | 151,0 mil | 159,5 mil | 168,2 mil |
| Profit operațional | -34,7 mil | -53,2 mil | -67,3 mil | -37,5 mil | -49,2 mil | -62,0 mil | -205,7 mil | -67,9 mil |
| Amortizare și depreciere | 36,2 mil | 42,2 mil | 45,5 mil ≈ | 49,5 mil ≈ | 52,6 mil | 57,8 mil | 65,4 mil ≈ | 67,4 mil ≈ |
| Cheltuieli cu dobânzile | 1,4 mil | 1,4 mil | 1,5 mil | 2,9 mil | 2,9 mil | 2,6 mil | 3,1 mil | 3,5 mil |
| Profit înainte de impozit | -10,8 mil | -36,8 mil | -47,3 mil | 1,9 mil | -10,5 mil | -21,4 mil | -167,9 mil | -27,3 mil |
| Impozit pe profit | 2,0 mil | 1,7 mil | 3,2 mil | 3,1 mil | 1,6 mil | 1,5 mil | 2,0 mil | 6,8 mil |
| Profit net | -12,8 mil | -38,5 mil | -50,4 mil | -1,3 mil | -12,1 mil | -22,9 mil | -170,0 mil | -34,1 mil |
| EPS diluat | -0,04 ≈ | -0,11 | -0,15 | 0,00 | -0,03 ≈ | -0,07 | -0,48 | -0,10 |
| Flux de numerar operațional | 127,3 mil | 145,8 mil | 99,8 mil ≈ | 167,1 mil ≈ | 190,4 mil | 158,3 mil | 117,6 mil ≈ | 215,4 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 73,2 mil | 85,9 mil | 59,9 mil ≈ | 84,6 mil ≈ | 85,2 mil | 65,2 mil | 50,0 mil ≈ | 121,8 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | — | — | — | — | — | — | — |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 192,7 mil | 287,0 mil | 431,1 mil | 656,4 mil | 975,2 mil | 1,3 mld | 1,7 mld | 2,2 mld |
| Venituri an/an | +42,8 % | +49,0 % | +50,2 % | +52,3 % | +48,6 % | +33,0 % | +28,8 % | +29,8 % |
| Profit net | -87,2 mil | -105,8 mil | -119,4 mil | -260,3 mil | -193,4 mil | -183,9 mil | -78,8 mil | -102,3 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | -0,72 | -0,40 | -0,83 | -0,59 | -0,55 | -0,23 | -0,29 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -45,2 % | -36,9 % | -27,7 % | -39,7 % | -19,8 % | -14,2 % | -4,7 % | -4,7 % |
| Flux de numerar liber | -68,7 mil | -82,2 mil | -73,5 mil | -28,3 mil | -20,0 mil | 140,0 mil | 195,4 mil | 287,5 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 943,5 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 1,5 mld USD
- Active totale
- 6,0 mld USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 1,98x
- ROE
- -8,2 %
- ROA
- -2,2 %
- Marja FCF
- 13,3 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 431,1 mil | 656,4 mil | 975,2 mil | 1,3 mld | 1,7 mld | 2,2 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 101,1 mil | 147,1 mil | 232,6 mil | 307,0 mil | 378,7 mil | 552,5 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 330,0 mil | 509,3 mil | 742,6 mil | 989,7 mil | 1,3 mld | 1,6 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 127,1 mil | 189,4 mil | 298,3 mil | 358,1 mil | 421,4 mil | 512,5 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | -106,8 mil | -127,7 mil | -201,2 mil | -185,5 mil | -154,8 mil | -207,2 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 49,4 mil | 66,6 mil | 102,3 mil | 135,8 mil | 127,7 mil | 189,7 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| EBITDA | -57,4 mil ≈ | -61,1 mil ≈ | -98,9 mil ≈ | -49,7 mil ≈ | -27,0 mil ≈ | -17,5 mil ≈ | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 25,0 mil | 49,2 mil | 5,0 mil | 5,9 mil | 5,2 mil | 8,8 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -125,0 mil | -248,0 mil | -190,7 mil | -177,9 mil | -70,9 mil | -92,7 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -5,6 mil | 12,3 mil | 2,6 mil | 6,1 mil | 7,9 mil | 9,6 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit net | -119,4 mil | -260,3 mil | -193,4 mil | -183,9 mil | -78,8 mil | -102,3 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,40 | -0,83 | -0,59 | -0,55 | -0,23 | -0,29 | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 299,8 mil | 312,3 mil | 326,3 mil | 333,7 mil | 341,4 mil | 348,4 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 333,7 mil
- 2024
- 341,4 mil
- 2025
- 348,4 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 108,9 mil | 313,8 mil | 204,2 mil | 86,9 mil | 147,7 mil | 943,5 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 63,5 mil | 95,5 mil | 148,5 mil | 248,3 mil | 316,8 mil | 382,5 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Active curente | 1,1 mld | 2,0 mld | 1,9 mld | 2,0 mld | 2,3 mld | 4,6 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 123,7 mil | 183,7 mil | 286,6 mil | 322,8 mil | 467,4 mil | 618,7 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 17,2 mil | 23,5 mil | 148,0 mil | 148,0 mil | 181,1 mil | 226,6 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 2,8 mil | 1,3 mil | 32,5 mil | 19,6 mil | 21,9 mil | 41,8 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Active totale | 1,4 mld | 2,4 mld | 2,6 mld | 2,8 mld | 3,3 mld | 6,0 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 14,5 mil | 26,1 mil | 35,6 mil | 53,7 mil | 105,8 mil | 84,1 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 141,4 mil | 288,6 mil | 397,9 mil | 567,1 mil | 793,7 mil | 2,4 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 563,7 mil | 1,6 mld | 2,0 mld | 2,0 mld | 2,3 mld | 4,6 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 816,9 mil † | 811,4 mil † | 624,0 mil † | 763,0 mil † | 1,0 mld † | 1,5 mld † | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 19,6 mil
- 2024
- 21,9 mil
- 2025
- 41,8 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -17,1 mil | 64,6 mil | 123,6 mil | 254,4 mil | 380,4 mil | 603,1 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 56,4 mil | 93,0 mil | 143,6 mil | 114,4 mil | 185,0 mil | 315,6 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -73,5 mil ≈ | -28,3 mil ≈ | -20,0 mil ≈ | 140,0 mil ≈ | 195,4 mil ≈ | 287,5 mil ≈ | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -515,3 mil | -709,3 mil | -235,7 mil | -186,2 mil | -330,2 mil | -1,8 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 504,9 mil | 847,5 mil | 6,3 mil | -192,2 mil | 12,8 mil | 2,0 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 157,0 mii | 189,0 mii | 3,0 mii | 34,0 mii | 0 | 0 | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -186,2 mil
- 2024
- -330,2 mil
- 2025
- -1,8 mld
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
4 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 59,6 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
60 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/Venitindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 59,6 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| Marja brută · Calitate | 71,9 % | 80 (pe interval fix) | 18 % |
| Marja EBIT · Calitate | -14,1 % | 24 (față de colegi) | 14 % |
| Marja FCF · Calitate | 13,2 % | 53 (pe interval fix) | 14 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 30,5 % | 100 (pe interval fix) | 29 % |
| Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere | 29,8 % | 84 (față de colegi) | 14 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 3,8x | 100 (pe interval fix) | 11 % |
| EV/Venit · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Creștere95/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate54/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/1 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Cloudflare, Inc. (NET). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,2 mld USD în 2025; creștere an/an 29,8 %; marjă netă -8,7 %; ROE -17,0 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 59,6 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja brută: 71,9 %
- CAGR venituri 3 ani: 30,5 %
- Creșterea cifrei de afaceri (an/an): 29,8 %
- Lichiditatea curentă: 3,8x
Ce o infirmă
- Marja EBIT: -14,1 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, EV/Venit, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari.
Față de mediana verticalei
Services-Prepackaged Software (SIC 7372) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSFTMicrosoft Corporation | 3.979,9 mld | 28,0 | 34,2 % | 41,2 % | +17,8 % | +9 % / +41 % |
| PLTRPalantir Technologies Inc. | 373,4 mld | 108,6 | 41,2 % | 50,3 % | +56,2 % | −8 % / +673 % |
| ORCLOracle Corporation | 348,2 mld | 18,0 | 41,6 % | 26,4 % | +17,3 % | −43 % / −1 % |
| CRWDCrowdStrike Holdings, Inc. | 222,4 mld | 1.009,8 | 1,3 % | 1,1 % | +21,7 % | +71 % / +267 % |
| CRMSalesforce, Inc. | 183,0 mld | 20,3 | 19,4 % | 22,0 % | +9,6 % | −4 % / −12 % |
| NOWServicenow, Inc. | 106,2 mld | 73,5 | 11,8 % | 9,4 % | +20,9 % | −37 % / −25 % |
| ADBEAdobe Inc. | 95,9 mld | 13,8 | 61,9 % | 28,0 % | +10,5 % | −23 % / −60 % |
| SNOWSnowflake Inc. | 95,1 mld | — | -48,2 % | -20,1 % | +29,2 % | +7 % / +44 % |
| INTUIntuit Inc. | 94,8 mld | 21,6 | 23,6 % | 21,3 % | +13,9 % | −44 % / −38 % |
| CDNSCadence Design Systems, Inc. | 85,4 mld | 61,9 | 22,9 % | 22,5 % | +14,1 % | −0 % / +14 % |
| SNPSSynopsys Inc | 84,4 mld | 77,8 | 3,7 % | 11,4 % | +15,1 % | +5 % / −19 % |
| ADSKAutodesk, Inc. | 56,3 mld | 34,9 | 53,9 % | 21,1 % | +17,5 % | −11 % / +23 % |
| VEEVVeeva Systems Inc. | 50,2 mld | 50,7 | 14,4 % | 29,3 % | +16,3 % | +29 % / +78 % |
| TTWOTake-Two Interactive Software, Inc. | 39,9 mld | — | -9,0 % | -4,8 % | +18,2 % | −13 % / +35 % |
| RBLXRoblox Corporation | 34,1 mld | — | -478,2 % | -16,5 % | +35,8 % | −50 % / +21 % |
| TWLOTwilio Inc. | 31,1 mld | 25,2 | 14,9 % | 21,8 % | +13,7 % | +55 % / +211 % |
| MDBMongodb, Inc. | 24,5 mld | 416,6 | 2,0 % | 2,1 % | +22,8 % | −8 % / −27 % |
| UUnity Software Inc. | 21,7 mld | — | -10,5 % | -15,6 % | +2,0 % | +15 % / +65 % |
| PTCPTC Inc. | 21,1 mld | 18,9 | 35,1 % | 41,4 % | +19,2 % | +11 % / +24 % |
| SSNCSs&C Technologies Holdings, Inc. | 18,4 mld | 22,5 | 12,7 % | 13,2 % | +6,6 % | −9 % / +39 % |
| TYLTyler Technologies, Inc. | 17,1 mld | 54,2 | 10,5 % | 13,5 % | +9,1 % | −8 % / +5 % |
| NTNXNutanix, Inc. | 15,8 mld | 11,3 | 37.460,2 % | 52,8 % | +12,4 % | +22 % / +36 % |
| DOCUDocusign, Inc. | 14,8 mld | 48,1 | 17,8 % | 9,8 % | +8,2 % | +14 % / +83 % |
| GWREGuidewire Software, Inc. | 13,7 mld | 102,7 | 10,5 % | 9,4 % | +22,7 % | −23 % / +67 % |
| DTDynatrace, Inc. | 12,5 mld | 81,2 | 6,4 % | 7,4 % | +18,8 % | −2 % / −18 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru NET din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (05 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (05 nov. 2026).
Pe scurt
Cloudflare, Inc. este o companie de cloud care oferă servicii de securitate, performanță și conectivitate de rețea, dezvoltatorilor și întreprinderilor, pe o rețea globală programabilă. Compania a raportat o creștere de 36% a veniturilor în trimestrul al doilea din 2026 3, într-un context în care clienții își mută tot mai mult aplicațiile și rețelele în cloud, iar AI-ul schimbă modul în care traficul circulă pe internet.
SWOT
Puncte tari
- Rețeaua globală, serverless, care rulează fiecare serviciu în fiecare oraș, oferă o scală și o eficiență greu de replicat 1.
- Nivelul gratuit creează scală, date despre amenințări și relații cu furnizorii de internet, ceea ce reduce costurile și îmbunătățește produsele 1.
- Portofoliul integrat, de la securitate la servicii pentru dezvoltatori, permite clienților să extindă utilizarea după o adoptare inițială 1.
Puncte slabe
Oportunități
- Agenții AI și traficul machine-to-machine ar putea crea cerere nouă pentru controale, infrastructură și instrumente pentru dezvoltatori 3.
- Piața de stocare și calcul pentru dezvoltatori este descrisă de conducere drept nouă, ceea ce poate deschide venituri suplimentare 1.
- Extinderea clienților mari și a contractelor pool-of-funds ar putea crește veniturile recurente pe termen lung 1.
Amenințări
- O recesiune sau o reducere a bugetelor IT ar putea întârzia achizițiile și ar putea crește rata de renunțare a clienților 1.
- Concurenții care scad prețurile ar putea atrage clienții companiei, mai ales în segmentul pay-as-you-go 1.
- Conflictele geopolitice și tarifele pot crește costul echipamentelor și pot afecta cheltuielile clienților din mai multe țări 1.
Riscuri
- Pierderi nete persistenteridicat
Compania a raportat pierderi nete în toți anii de activitate și nu poate garanta atingerea profitabilității, mai ales dacă cheltuielile cresc mai repede decât veniturile 1.
- Încetinirea creșteriimediu
Creșterea veniturilor a fost rapidă în trecut, dar a încetinit periodic, iar acest lucru ar putea să se repete 1.
- Condiții economice și tariferidicat
Recesiunea, tarifele și războaiele pot reduce bugetele clienților și pot prelungi ciclurile de vânzare 1.
- Concurență pe prețurimediu
Concurenții ar putea reduce prețurile pentru a atrage clienții, ceea ce ar putea presa marjele 1.
- Costuri de infrastructură AImediu
Investițiile în GPU-uri și în rețea sunt intensive în capital și ar putea depăși cererea dacă adopția AI încetinește 13.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea veniturilor a accelerat în trimestrul al doilea din 2026, iar ghidajul anual sugerează o continuare a expansiunii 3.
- Rețeaua globală și modelul serverless oferă un avantaj de cost greu de copiat, care ar putea susține marje în creștere pe termen lung 1.
- Platforma AI și cererea pentru infrastructura agenților ar putea deschide o categorie nouă de venituri, dacă adopția continuă 3.
Ce ar strica teza
- Compania rămâne pe pierdere GAAP, iar marja brută s-a redus în trimestrul al doilea din 2026 față de anul anterior 3.
- Creșterea a fost rapidă, dar a încetinit în trecut, iar o nouă încetinire ar putea reduce încrederea investitorilor 1.
- Tarifele, tensiunile geopolitice și concurența pe prețuri ar putea afecta simultan cererea și marjele companiei 1.
De urmărit
- Rezultatele trimestrului al treilea, în raport cu ghidajul de venituri și de venit operațional non-GAAPQ3 2026
- Evoluția marjei brute GAAP față de nivelul de 71,8% din trimestrul al doileaQ3 2026
- Impactul planului de reorganizare și al reducerii de personal asupra cheltuielilornext 10-K
- Cum evoluează Current RPO și clienții mari față de creșterea de 35% raportatănext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (05 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (05 nov. 2026).
Afacerea
Cloudflare își propune să construiască un internet mai bun și se prezintă drept lider în categoria « Connectivity Cloud », adică o platformă unică, în cloud, care înlocuiește hardware-ul on-premises și mai multe soluții punctuale. Veniturile fiscale 2025 au fost de 2167,9 milioane USD 1, iar rețeaua compania sa acoperă peste 330 de orașe în peste 125 de țări 1. Modelul de business combină abonamente Enterprise cu contracte de unu până la trei ani, planuri pay-as-you-go și un nivel gratuit care aduce scală rețelei și reduce costurile cu interconectarea și lățimea de bandă 1.
Compania a rămas pe pierdere netă în toate perioadele de la începutul activității. Pierderea netă a fost de 102,3 milioane USD în 2025 1, iar contul de rezultate include și cheltuieli de dezvoltare și de extindere a rețelei, pe care conducerea le consideră necesare pentru creștere. Clienții plătitori sunt sprijiniți de un portofoliu larg, de la securitate aplicativă și Zero Trust până la servicii pentru dezvoltatori, precum Workers, R2 și Workers AI 1.
Puterea afacerii stă în faptul că rețeaua rulează fiecare serviciu pe fiecare server din fiecare oraș, ceea ce permite creșterea capacității rapid și la cost redus 1. Pentru conducere, dezvoltarea modelelor de tip agent și a fluxurilor de plăți pentru conținut machine-to-machine este o direcție strategică, iar primele rezultate din 2026 sugerează o accelerare a cererii 3.
Segmente
Servicii de aplicații
Acest segment include protecția împotriva atacurilor web, DDoS, boților și a API-urilor, plus performanța conținutului și balansarea sarcinii 1. Este nucleul istoric al companiei și categoria în care clienții pot începe cu un singur produs și extinde apoi utilizarea.
Piața în context
Piața în care activează Cloudflare include securitatea rețelei, performanța aplicațiilor și conectivitatea în cloud, pe care clienții le consolidează într-o singură platformă 1. Piața este caracterizată de trecerea de la echipamente on-premises la servicii în cloud, o tranziție care este descrisă ca în plină desfășurare. Compania are o prezență internațională semnificativă, cu 51% din venituri din afara pieței de bază în 2025 1 și 49% în trimestrul al doilea din 2026 2.
Ghidajul de venituri pentru 2026 indică un interval între 2864,0 și 2870,0 milioane USD 3, iar cererea depinde de cheltuielile clienților cu securitatea și performanța rețelei. Compania nu raportează dimensiunea pieței totale în sursele date, deci extinderea este descrisă mai degrabă calitativ decât cantitativ.
Tendințe
- Migrarea către cloudvânt din spate
Organizațiile trec de la echipamente hardware locale la servicii în cloud, ceea ce crește cererea pentru o platformă de conectivitate unică 1. Dacă această tranziție continuă, cererea pentru produsele companiei ar putea rămâne ridicată.
- Agenții AI și traficul machine-to-machinevânt din spate
Pe măsură ce motoarele de răspuns AI și comerțul bazat pe agenți cresc, traficul automat pe internet se schimbă, iar conducerea susține că aceasta deschide cerere pentru controale și infrastructură 3. Acest efect ar putea fi semnificativ dacă adopția crește, dar este încă incert.
- Incertitudine macroeconomică și tarifevânt din față
Tarifele și tensiunile geopolitice pot întârzia cheltuielile clienților, pot prelungi ciclurile de vânzare și pot crește costul echipamentelor din rețea 1. Acest factor poate afecta creșterea și marjele dacă economia se deteriorează.
- Costuri de inteligență artificială și reorganizaremixt
Investițiile în GPU-uri și în operațiunile AI cresc cheltuielile, iar compania anunță un plan de reorganizare către un model operațional bazat pe AI, cu reducerea estimată a personalului 3. Efectul net asupra profitabilității este mixt și depinde de execuție.
Poziția concurențială
Sursele furnizate nu identifică concurenții prin nume, astfel că analiza se bazează pe categoriile de produse descrise în raportul anual. Compania competitează cu furnizori de echipamente de rețea, de securitate și de cloud care oferă soluții pe bază de hardware sau servicii punctuale, precum și cu platforme care încearcă să atragă clienții prin reduceri de prețuri 1.
Avantajul declarat al companiei este rețeaua sa globală și modelul serverless, care reduc costurile de interconectare și permit lansarea rapidă de produse noi 1. Dacă concurenții reușesc să copieze această arhitectură sau să ofere soluții mai ieftine, avantajul ar putea fi diminuat.
- Furnizori de echipamente de rețea și securitate on-premises
Companiile descrise în raport ca fiind soluțiile vechi, bazate pe cutii hardware, pe care clienții le consolidează acum în cloud 1.
- Platforme de securitate și rețea în cloud
Furnizori de servicii Zero Trust și SASE care concurează pentru aceleași bugete de securitate a rețelei 1.
- Furnizori de cloud pentru dezvoltatori și AI
Platforme de calcul serverless și de inferență AI care concurează cu soluțiile pentru dezvoltatori 1.
- Furnizori de servicii de livrare a conținutului
Rețele care oferă accelerarea conținutului și balansarea sarcinii, un segment pe care compania îl acoperă prin produsele de performanță 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- AI agents are a ‘bane’ for some website operators, says CloudflareThe Register · 06 nov. 2026 · EN
- Cloudflare’s stock mounts a big comeback after fastest sales surge in nearly 4 yearsMarketWatch — Top Stories · 05 nov. 2026 · EN
- Stocks making the biggest moves after hours: DraftKings, Cloudflare, Airbnb, Atlassian & moreCNBC — Top News · 05 nov. 2026 · EN
- Agents aren’t humans (but they kinda are)Cloudflare Blog · 05 nov. 2026 · EN
- See the agents, set the terms: new visibility and control for personal agentsCloudflare Blog · 04 nov. 2026 · EN
- Introducing Zero Wire, a hub for investigating critical Internet vulnerabilitiesCloudflare Blog · 03 nov. 2026 · EN
- Cloudflare experiencing multiple active incidentsHacker News · 03 nov. 2026 · EN
- How we halved DNS build delay and cut memory use by 85%Cloudflare Blog · 02 nov. 2026 · EN
- Here's How You Can Use VPNs for FREE on LinuxIt's FOSS · 01 nov. 2026 · EN
- Cloudflare’s Post-Quantum GeoKey Manager Enters Closed Beta Without Attribute-Based EncryptionInfoQ · 31 oct. 2026 · EN
- Cloudflare Reports 18.2 Million Network-Layer DDoS Attacks in Q3, Up 38%The Hacker News · 31 oct. 2026 · EN
- HTTP/3 is faster with some work and help from CloudflareThe Register · 30 oct. 2026 · EN
- 4 real? Tracking exploitation and patching of eMudhra’s weak keysCloudflare Blog · 30 oct. 2026 · EN
- AI Security Agents Compared: Claude, Codex, Mantis, CloudflareMarkTechPost (Asia AI) · 30 oct. 2026 · EN
- The Pulse: Time to rethink software security because of AI?The Pragmatic Engineer · 30 oct. 2026 · EN
- In Other News: Anthropic Breach Dispute, UEFI Flaw Hits Most Servers, Cloudflare AI Data LeakSecurityWeek · 30 oct. 2026 · EN
- Cloudflare services for private origins is now generally availableCloudflare Blog · 30 oct. 2026 · EN
- [AINews] Building AIE CODE: The top Coding Agent ConferenceLatent Space Newsletter · 30 oct. 2026 · EN
- Baseten Releases joey-1, a 2B Decision Model at $0.01 per 1M TokensMarkTechPost (Asia AI) · 29 oct. 2026 · EN
- Cloudflare DDoS Threat Report 2026 Q3: More swarms, fewer giantsCloudflare Blog · 29 oct. 2026 · EN
Depuneri SEC
- Raport trimestrial05 nov. 2026
- Raport curent05 nov. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent13 aug. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Item 3.02 · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial06 aug. 2026
- Raport curent06 aug. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent (amendament)01 iul. 2026Schimbări în conducere · Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport curent30 iun. 2026Schimbări în conducere · Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)09 iun. 2026
- Raport trimestrial08 mai 2026
- Raport curent (amendament)07 mai 2026Rezultate financiare · Costuri de restructurare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Cloudflare, Inc. · 26 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Cloudflare, Inc. · 06 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Cloudflare, Inc. · 06 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.