olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

NeuroPace, Inc. NPCE

Surgical & Medical Instruments & Apparatus · SIC 3841 · Verticală: Surgical & Medical Instruments & Apparatus (SIC 3841)

13,34USD+8,37 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

NeuroPace dezvoltă sistemul RNS, un dispozitiv de neuromodulare cu buclă închisă care monitorizează activitatea electrică a creierului și intervine în timp real pentru a preveni crizele la pacienții cu epilepsie rezistentă la medicație. Compania și-a crescut veniturile RNS cu 21,3% în trimestrul al doilea din 2026 și a ridicat ghidajul anual, dar rămâne nerentabilă.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea NeuroPace, Inc. (NPCE) costa 13,34 USD (+8,37 % într-o zi), cu capitalizare 457,9 mil USD, randament al dividendului 0,00 %, beta 1,19, interval pe 52 de săptămâni 12,24–19,29 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 22,8 mil USD (+17,1 % an/an), profit net de -6,2 mil USD, EPS diluat -0,18 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
457,9 mil USD
acțiuni la 07 aug. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,57 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
-4,29 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
0,00 %
DPS 12 luni 0,00
Beta (2 ani)
1,19
Volatilitate (1 an) 60 %
Interval 52 săpt.
12,2419,29

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
53,6
neutru
Bollinger (20, 2)
12,10 – 13,50
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,89 · lățimea benzii 10,9 %
SMA 50 / 200
13,60 / 14,92
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,21 / -0,26
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+0,9 %−2,0 %+2,9 pp—
3 luni−2,6 %−2,2 %−0,5 pp—
6 luni−26,4 %+4,3 %−30,6 pp—
De la început de an−13,6 %+10,6 %−24,2 pp—
1 an+41,9 %+10,5 %+31,5 pp−5,6 %
3 ani+86,1 %+73,7 %+12,4 pp+6,7 %
5 ani−23,2 %+61,7 %−84,9 pp—
Scădere maximă (1 an)
−36,5 %
07 mai 2026 → 16 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−92,4 %
08 nov. 2021 → 28 dec. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
−5,1 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
22,8 mil USD
+17,1 % an/an
Profit net
-6,2 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
-0,18
indisponibil an/an
netă / operațională
-27,2 % / -22,5 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri21,1 mil21,5 mil22,5 mil19,5 mil27,4 mil26,6 mil22,1 mil22,8 mil
Costul vânzărilor5,6 mil5,3 mil5,2 mil3,3 mil6,2 mil6,0 mil4,0 mil3,9 mil
Profit brut15,4 mil16,2 mil17,3 mil16,2 mil21,2 mil20,6 mil18,0 mil18,9 mil
Cercetare și dezvoltare5,8 mil6,1 mil7,4 mil6,8 mil6,6 mil7,0 mil7,2 mil6,9 mil
Cheltuieli generale și de vânzare13,9 mil13,8 mil15,0 mil—————
Profit operațional-4,2 mil-3,7 mil-5,1 mil-8,2 mil-2,6 mil-1,8 mil-5,6 mil-5,1 mil
Cheltuieli cu dobânzile2,2 mil2,2 mil2,2 mil2,1 mil1,6 mil1,6 mil1,5 mil1,5 mil
Impozit pe profit0—00000—
Profit net-5,5 mil-5,3 mil-6,6 mil-8,7 mil-3,5 mil-2,7 mil-6,7 mil-6,2 mil
EPS diluat-0,19-0,18 ≈-0,21-0,26-0,11-0,08 ≈-0,20-0,18
Flux de numerar operațional-1,7 mil ≈-4,8 mil-7,5 mil-2,1 mil ≈-1,9 mil ≈506,0 mii-5,9 mil-3,9 mil ≈
Investiții (capex)100,0 mii ≈39,0 mii37,0 mii168,0 mii ≈30,0 mii ≈97,0 mii117,0 mii125,0 mii ≈
Răscumpărări de acțiuni0 ≈049,5 mil0 ≈0 ≈000 ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202020212022202320242025
Venituri41,1 mil45,2 mil45,5 mil65,4 mil79,9 mil100,0 mil
Venituri an/anindisponibil+9,8 %+0,7 %+43,7 %+22,1 %+25,1 %
Profit net-24,3 mil-36,1 mil-47,1 mil-33,0 mil-27,1 mil-21,5 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat-117,85-2,17-1,91-1,27-0,93-0,66
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-59,0 %-79,9 %-103,4 %-50,4 %-34,0 %-21,5 %
Flux de numerar liber-21,7 mil-25,0 mil-37,5 mil-19,9 mil-18,3 mil-11,3 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
21,7 mil USD
Datorie financiară
58,9 mil USD
Datorie netă
37,2 mil USD
Capitaluri proprii
19,0 mil USD
Active totale
105,6 mil USD
Datorie / capitaluri
3,09x
Lichiditate curentă
5,28x
ROE
-158,7 %
ROA
-21,4 %
Marja FCF
-11,3 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
65,4 mil
2024
79,9 mil
2025
100,0 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
17,3 mil
2024
20,8 mil
2025
22,8 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
48,1 mil
2024
59,1 mil
2025
77,2 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
20,8 mil
2024
23,7 mil
2025
27,9 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
54,5 mil
2024
57,1 mil
2025
—

SEC (XBRL)· 04 mar. 2025verificat

Profit operațional
2023
-27,2 mil
2024
-21,7 mil
2025
-16,3 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
8,5 mil
2024
8,8 mil
2025
7,5 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
—
2024
—
2025
0

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Profit net
2023
-33,0 mil
2024
-27,1 mil
2025
-21,5 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
-1,27
2024
-0,93
2025
-0,66

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
25,9 mil
2024
29,1 mil
2025
32,7 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,00
2024
0,00
2025
0,00

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
18,1 mil
2024
13,4 mil
2025
21,7 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
12,3 mil
2024
12,9 mil
2025
12,9 mil

SEC (XBRL)· 11 aug. 2026verificat

Stocuri
2023
11,2 mil
2024
13,4 mil
2025
14,9 mil

SEC (XBRL)· 11 aug. 2026verificat

Active curente
2023
92,7 mil
2024
81,3 mil
2025
94,1 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
1,0 mil
2024
1,1 mil
2025
1,1 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Active totale
2023
107,7 mil
2024
94,6 mil
2025
105,6 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
2,3 mil
2024
3,0 mil
2025
1,8 mil

SEC (XBRL)· 11 aug. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 10 mar. 2022verificat

Datorie pe termen lung
2023
57,0 mil
2024
59,5 mil
2025
58,9 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
16,2 mil
2024
15,2 mil
2025
17,8 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
87,0 mil
2024
86,6 mil
2025
86,5 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
20,7 mil †
2024
8,0 mil †
2025
19,0 mil †

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-19,7 mil
2024
-17,9 mil
2025
-11,0 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
173,0 mii
2024
306,0 mii
2025
332,0 mii

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-19,9 mil ≈
2024
-18,3 mil ≈
2025
-11,3 mil ≈

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
23,0 mil
2024
9,0 mil
2025
-332,0 mii

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
8,1 mil
2024
4,3 mil
2025
19,6 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
—
2024
0
2025
49,5 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
25,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
30,0 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
19,4 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
79,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
-15,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
-19,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
-11,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
-122,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-18,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
-22,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROCE
-19,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
date insuficiente
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
46,5 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
5,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
-2,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
4,9x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
3,9x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
0,7x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-11,2 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
369,0 mii USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
-11,6 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
53 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
312 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
81 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
284 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
457,9 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
504,4 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-4,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
38,5x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
4,6x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
5,1x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-2,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

13,34 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 457,9 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
457,9 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
38,5x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-122,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
-19,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
25,1 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Acoperire și prospețime

30/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 07 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 11 aug. 2026
verificat 909derivat 74

Scorul pe grupe

50 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Surgical & Medical Instruments & Apparatus (SIC 3841)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate-22,3 %22 (față de colegi)21 %
Marja netă · Calitate-19,3 %41 (față de colegi)13 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere30,0 %100 (pe interval fix)17 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-2,4x0 (pe interval fix)13 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie4,9x100 (pe interval fix)8 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-2,5 %0 (pe interval fix)17 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,0 %0 (pe interval fix)13 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate29/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

NEUROPACE, INC. (NPCE). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 100,0 mil USD în 2025; creștere an/an 25,1 %; marjă netă -19,3 %; ROE -122,1 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • CAGR venituri 3 ani: 30,0 %
  • Lichiditatea curentă: 4,9x

Ce o infirmă

  • ROIC: -22,3 %
  • Acoperirea dobânzilor: -2,4x
  • Randament FCF: -2,5 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,0 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Surgical & Medical Instruments & Apparatus (SIC 3841) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 32,9x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 16,5x
P/S
4,6x
mediana verticalei 3,4x
peste mediană (+37,4 %)
P/B
38,5x
mediana verticalei 5,0x
peste mediană (+664,5 %)
ROE
-122,1 %
mediana verticalei -2,8 %
sub mediană
Marja netă
-19,3 %
mediana verticalei -4,0 %
sub mediană
Marja EBIT
-15,3 %
mediana verticalei -0,8 %
sub mediană
Venituri an/an
25,1 %
mediana verticalei 12,1 %
peste mediană (+107,2 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 1,7x
Randament dividend
0,0 %
mediana verticalei 1,1 %
sub mediană (−100,0 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
SYKStryker Corp118,2 mld33,116,0 %13,8 %+11,2 %−16 % / +5 %
MMM3m Company91,5 mld26,480,8 %14,0 %+1,5 %+3 % / +114 %
BSXBoston Scientific Corporation63,1 mld18,414,3 %16,6 %+19,9 %−57 % / −22 %
BDXBecton, Dickinson And Company54,0 mld59,83,8 %4,0 %+8,2 %+30 % / +7 %
RMDResMed Inc.31,9 mld20,726,4 %27,8 %+9,9 %−11 % / +44 %
DXCMDexcom, Inc.30,9 mld32,737,7 %19,4 %+15,6 %+31 % / −28 %
WSTWest Pharmaceutical Services, Inc.28,4 mld45,721,2 %18,8 %+6,3 %+47 % / +16 %
SOLVSolventum Corporation15,2 mld10,934,0 %17,3 %+0,9 %+5 % / indisponibil
PENPenumbra, Inc12,7 mld81,210,7 %10,1 %+17,5 %+10 % / +45 %
GMEDGlobus Medical, Inc.11,7 mld22,311,8 %17,0 %+16,7 %−4 % / +94 %
TFXTeleflex Incorporated6,4 mld—-28,9 %-45,8 %+17,2 %+31 % / −34 %
HAEHaemonetics Corporation5,8 mld62,311,2 %7,1 %−2,0 %+57 % / +58 %
MMSIMerit Medical Systems Inc5,4 mld34,09,8 %9,9 %+11,8 %+5 % / +27 %
HTFLHeartflow, Inc.4,9 mld——-55,8 %+39,9 %+75 % / indisponibil
ICUIIcu Medical Inc4,3 mld144,21,4 %1,4 %−6,3 %+16 % / +97 %
LMATLemaitre Vascular, Inc.2,0 mld30,916,8 %25,0 %+13,5 %+6 % / +67 %
TNDMTandem Diabetes Care, Inc.1,3 mld—-48,0 %-6,1 %+7,9 %−9 % / −6 %
IARTIntegra Lifesciences Holdings Corp1,2 mld88,31,2 %0,8 %+1,5 %+13 % / −62 %
BBNXBeta Bionics, Inc.921,5 mil—-23,9 %-65,3 %+53,9 %−46 % / indisponibil
NPCENeuropace, Inc.457,9 mil—-122,1 %-19,3 %+25,1 %+42 % / +86 %
SSIISs Innovations International, Inc.454,9 mil—-26,1 %-23,7 %+105,7 %−66 % / indisponibil
CARLCarlsmed, Inc.439,3 mil—-6.196,9 %-57,4 %+85,9 %−1 % / indisponibil
BWAYBrainsway Ltd.439,0 mil224,25,6 %7,1 %+29,0 %+28 % / +258 %
EMBCEmbecta Corp.369,4 mil4,4—8,6 %−3,8 %−49 % / −64 %
CLPTClearPoint Neuro, Inc.325,7 mil—-167,5 %-79,4 %+17,8 %−30 % / +76 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru NPCE din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    NeuroPace dezvoltă sistemul RNS, un dispozitiv de neuromodulare cu buclă închisă care monitorizează activitatea electrică a creierului și intervine în timp real pentru a preveni crizele la pacienții cu epilepsie rezistentă la medicație. Compania și-a crescut veniturile RNS cu 21,3% în trimestrul al doilea din 2026 și a ridicat ghidajul anual, dar rămâne nerentabilă.

    SWOT

    Puncte tari

    • Sistemul RNS este singurul dispozitiv de neuromodulare cu buclă închisă disponibil comercial, care înregistrează și datele creierului, ceea ce constituie un avantaj de date greu de replicat 1.
    • Marja brută ridicată și creșterea constantă a veniturilor RNS arată că modelul de vânzare funcționează 3.
    • Rambursarea pentru implant și îngrijirea ulterioară este bine stabilită, iar acoperirea de către plătitori este favorabilă 1.

    Puncte slabe

    • Compania depinde aproape în totalitate de un singur produs, ceea ce face veniturile sensibile la orice problemă de piață sau de reglementare.
    • Compania rămâne nerentabilă și are datorie de tip credit, ceea ce limitează flexibilitatea financiară 2.
    • Fabricarea se face într-o singură unitate, ceea ce crește riscul de întreruperi operaționale 1.

    Oportunități

    • Extinderea indicațiilor la epilepsia generalizată și la copii ar putea deschide populații noi de pacienți, dacă FDA acceptă datele suplimentare 12.
    • Canalul comunitar de epileptologi și neurochirurgi din afara centrelor specializate ar putea crește numărul de implanturi noi 1.
    • Colaborările cu companii farmaceutice pe datele biomarkerilor ar putea genera venituri suplimentare, dacă se extind 1.

    Amenințări

    • Concurența din partea producătorilor mai mari de neuromodulare și a chirurgiei ar putea reduce cota de piață, mai ales în centrele deja obișnuite cu alte tratamente 2.
    • Întârzierile de reglementare sau solicitările suplimentare ale FDA ar putea amâna lansarea de noi indicații 2.
    • Dificultățile de aprovizionare cu componente de la furnizori unici ar putea afecta producția și livrările 1.

    Riscuri

    • Dependența de un singur produsridicat

      Veniturile depind aproape în totalitate de sistemul RNS, astfel că orice scădere a adopției ar afecta direct rezultatele financiare 1.

    • Respingerea cererii de extindere a indicațiilorridicat

      FDA a comunicat că PMA-S pentru epilepsia generalizată nu este aprobabilă în forma actuală, ceea ce ar putea amâna creșterea 2.

    • Pierderi și nevoi de finanțaremediu

      Compania a raportat pierderi nete și are datorie, iar dacă fluxul de numerar nu se îmbunătățește, ar putea fi nevoie de noi finanțări 2.

    • Producție într-o singură unitatemediu

      Fabricarea se desfășoară într-un singur loc, iar întreruperile de producție sau problemele de calitate ar putea limita livrările 1.

    • Concurență și presiune asupra personaluluiscăzut

      Concurenții mai mari au resurse superioare și concurează pentru personalul calificat, ceea ce ar putea încetini creșterea 2.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Creșterea veniturilor RNS și ridicarea ghidajului anual arată că adopția în centrele existente și în comunitate poate continua 3.
    • Datele pe termen lung, inclusiv scăderea mediană a crizelor, susțin argumentul clinic al sistemului 2.
    • Dacă extinderea indicațiilor reușește, piața potențială devine mult mai mare decât cea actuală 1.

    Ce ar strica teza

    • Compania rămâne nerentabilă și depinde de un singur produs, ceea ce face rezultatele vulnerabile la orice încetinire 2.
    • Respingerea preliminară a extinderii pentru epilepsia generalizată ar putea întârzia creșterea anunțată 2.
    • Concurenții mai mari și tratamentele tradiționale păstrează o bază de clienți consolidată, ceea ce ar putea limita cota de piață 2.

    De urmărit

    • Rezultatul întâlnirii SIR cu FDA privind PMA-S pentru epilepsia generalizată2026
    • Realizarea ghidajului de venituri pentru 2026 între 99,5 și 101,5 milioane USD2026
    • Dinamica numerarului și a datoriei față de nivelul de 51,7 milioane USDQ3 2026

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    NeuroPace este o companie de dispozitive medicale care se concentrează pe pacienții cu epilepsie focală rezistentă la medicație. Sistemul său RNS înregistrează continuu activitatea cerebrală, identifică tipare anormale specifice fiecărui pacient și livrează stimulare doar când este nevoie, cu aproximativ trei minute pe zi în medie, conform raportului anual 1. Până la 31 decembrie 2025, peste 8.000 de pacienți primiseră sistemul 1.

    Compania își propune să extindă indicațiile sistemului la epilepsia generalizată idiopatică și la pacienții sub 18 ani, dar în iulie 2026 FDA a comunicat că PMA-S pentru epilepsia generalizată nu este aprobabilă în forma actuală 2. Aceasta ar putea amâna extinderea pieței, dacă solicitările suplimentare ale agenției nu sunt rezolvate rapid.

    Segmente

    Sistemul RNS (epilepsie focală rezistentă)

    Sistemul RNS este indicat în SUA pentru adulții cu epilepsie focală rezistentă la medicație și reprezintă practic întreaga sursă de venituri. Bateria are o durată estimată de aproape 11 ani, ceea ce creează și un flux recurent de înlocuiri 1. Creșterea RNS a fost de 21,3% în trimestrul al doilea din 2026 3.

    Date clinice și inteligență artificială

    Compania a lansat ECoG Assistant, primul instrument dintr-o serie planificată de suport decizional bazat pe inteligență artificială, care folosește baza proprie de date EEG intracranian 3. Acest segment nu generează încă venituri separate raportate, dar susține diferențierea sistemului față de alte dispozitive de neuromodulare.

    Piața în context

    Compania estimează că piața totală adresabilă pentru epilepsia focală rezistentă din SUA este de aproximativ 27 miliarde USD 1. Potrivit aceleiași surse, în SUA există aproximativ 575.000 de adulți cu această formă a bolii 1. Extinderea indicațiilor ar putea mări piața, dar nu există încă o aprobare pentru pacienții cu epilepsie generalizată.

    Piața globală a epilepsiei rezistente include aproximativ 16,5 milioane de pacienți, iar SUA reprezintă aproximativ 1,2 milioane dintre aceștia 1. Expansiunea internațională este încă limitată: în Israel există un distribuitor cu vânzări mici, iar Canada permite accesul doar pe bază de caz 1.

    Tendințe

    • Adopție la centrele de nivel 4 și în comunitatevânt din spate

      Aprobarea PMA-S din 2023 permite companiei să vizeze epileptologii și neurochirurgii din afara centrelor de nivel 4, extinzând piața potențială la toți adulții cu epilepsie focală rezistentă 1. Dacă acest canal produce volume noi, creșterea ar putea accelera.

    • Întârzierea extinderii la epilepsia generalizatăvânt din față

      FDA a cerut informații suplimentare pentru PMA-S privind epilepsia generalizată idiopatică, iar compania a precizat că ghidajul de venituri nu include această indicație 23. Întârzierea ar putea limita creșterea pe termen mediu.

    • Marjă brută ridicată și control al costurilormixt

      Marja brută non-GAAP din trimestrul al doilea din 2026 a fost de 83,4% 3, iar ghidajul anual a fost ridicat. Costurile operaționale ar putea însă crește odată cu scalarea echipei comerciale și a cercetării pentru platforma nouă.

    • Finanțare și datoriivânt din față

      La 30 iunie 2026, compania avea 51,7 milioane USD în numerar și investiții pe termen scurt și 59,0 milioane USD datorie de tip credit 2. Pierderile și datoria ar putea obliga compania la noi finanțări, cu efect de diluare, dacă fluxul de numerar nu se îmbunătățește.

    Poziția concurențială

    Pentru pacienții cu epilepsie rezistentă există două alternative principale: chirurgia de rezecție sau ablație și implantarea unui dispozitiv de neuromodulare 2. În cadrul neuromodulării, compania se confruntă cu doi producători care au istoric operațional mai lung, resurse mai mari și relații consolidate cu medicii și spitalele 2.

    Principalii concurenți sunt stimularea nervului vag și stimularea cerebrală profundă, ambele aprobate pentru aceeași populație 1. Compania susține că aceste dispozitive stimulează constant o țintă anatomică nespecifică și pot produce efecte secundare de memorie și somn, dar concurența pentru personal și pentru piață rămâne intensă 12.

    • Stimularea nervului vag (VNS)

      Dispozitiv aprobat pentru pacienții cu epilepsie rezistentă care nu sunt candidați buni la chirurgie; compania îl consideră mai puțin specific, cu stimulare pe mai multe ore pe zi 1.

    • Stimularea cerebrală profundă (DBS)

      Dispozitiv aprobat pentru epilepsie, care stimulează o locație fixă din creier pe un program neschimbat; sursa îl descrie ca având efecte secundare similare cu VNS 1.

    • Chirurgia de rezecție sau ablație

      Tratament considerat tradițional pentru epilepsia focală, dar cu riscuri neurologice și rezultate limitate la un număr restrâns de pacienți 1.

    • Alți producători de neuromodulare

      Sursa menționează doi producători de neuromodulare cu resurse mai mari și relații consolidate cu clinicile, dar nu îi numește 2.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / NeuroPace, Inc. · 03 mar. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / NeuroPace, Inc. · 11 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / NeuroPace, Inc. · 11 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.