olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Orchestra BioMed Holdings, Inc. OBIO

Surgical & Medical Instruments & Apparatus · SIC 3841 · Verticală: Surgical & Medical Instruments & Apparatus (SIC 3841)

5,62USD−6,33 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Orchestra BioMed Holdings dezvoltă tehnologii biomedicale de nișă, precum terapia AVIM pentru hipertensiune și balonul Virtue SAB, prin parteneriate de tip risc-recompensă cu mari companii de dispozitive medicale. Compania rămâne în fază pivotală, cu pierderi nete de 52,7 milioane USD în 2025 și 110,0 milioane USD în numerar și titluri la 30 iunie 2026, ceea ce face relevantă dependența de finalizarea studiilor și de noi surse de finanțare.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Orchestra BioMed Holdings, Inc. (OBIO) costa 5,62 USD (−6,33 % într-o zi), cu capitalizare 337,8 mil USD, beta 1,58, interval pe 52 de săptămâni 3,49–6,35 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 88,0 mii USD (−89,5 % an/an), profit net de -23,8 mil USD, EPS diluat -0,38 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
337,8 mil USD
acțiuni la 06 aug. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -1,01 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
-17,95 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,58
Volatilitate (1 an) 63 %
Interval 52 săpt.
3,496,35

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
47,4
neutru
Bollinger (20, 2)
5,39 – 6,11
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,32 · lățimea benzii 12,5 %
SMA 50 / 200
5,73 / 4,57
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,01 / 0,02
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−3,8 %−5,9 %+2,2 pp—
3 luni+35,4 %−4,6 %+40,0 pp—
6 luni+43,0 %+0,2 %+42,8 pp—
De la început de an+35,4 %+7,4 %+28,0 pp—
1 an+43,4 %+8,2 %+35,2 pp+0,7 %
3 ani+7,0 %+68,4 %−61,4 pp−11,8 %
5 ani−43,0 %+56,5 %−99,5 pp—
Scădere maximă (1 an)
−34,8 %
25 nov. 2025 → 30 ian. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−89,4 %
12 apr. 2023 → 23 sept. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−10,6 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
88,0 mii USD
−89,5 % an/an
Profit net
-23,8 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
-0,38
indisponibil an/an
netă / operațională
-26.994,3 % / -25.404,5 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri987,0 mii253,0 mii868,0 mii836,0 mii861,0 mii30,9 mil110,0 mii88,0 mii
Costul vânzărilor68,0 mii58,0 mii44,0 mii46,0 mii49,0 mii51,0 mii32,0 mii25,0 mii
Cercetare și dezvoltare11,6 mil11,0 mil13,5 mil13,9 mil14,0 mil16,8 mil15,8 mil16,6 mil
Cheltuieli generale și de vânzare5,7 mil5,9 mil6,3 mil6,3 mil7,1 mil7,3 mil6,4 mil5,8 mil
Profit operațional-16,3 mil-16,7 mil-18,9 mil-19,3 mil-20,3 mil6,8 mil-22,1 mil-22,4 mil
Amortizare și depreciere76,0 mii ≈84,0 mii83,0 mii81,0 mii ≈81,0 mii ≈82,0 mii90,0 mii96,0 mii ≈
Cheltuieli cu dobânzile0297,0 mii——————
Profit net-15,4 mil-16,2 mil-18,8 mil-19,4 mil-20,8 mil6,2 mil-20,7 mil-23,8 mil
EPS diluat-0,41-0,42 ≈-0,49-0,50-0,400,10 ≈-0,33-0,38
Flux de numerar operațional-13,7 mil ≈-13,5 mil-16,6 mil-15,5 mil ≈-14,6 mil ≈-2,3 mil-22,2 mil-19,3 mil ≈
Investiții (capex)68,0 mii ≈106,0 mii112,0 mii34,0 mii ≈310,0 mii ≈33,0 mii184,0 mii254,0 mii ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20212022202320242025
Venituriindisponibil3,5 mil2,8 mil2,6 mil33,5 mil
Venituri an/anindisponibilindisponibil−21,9 %−4,4 %+1.169,2 %
Profit net-378,8 mii-33,6 mil-49,1 mil-61,0 mil-52,7 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat-0,02-2,24-1,48-1,66-1,11
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %indisponibil-951,3 %-1.779,7 %-2.313,3 %-157,4 %
Flux de numerar liberindisponibil-29,9 mil-46,2 mil-50,8 mil-49,5 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
34,7 mil USD
Datorie financiară
15,0 mil USD
Datorie netă
-19,7 mil USD
Capitaluri proprii
53,6 mil USD
Active totale
114,9 mil USD
Datorie / capitaluri
0,28x
Lichiditate curentă
6,45x
ROE
-121,8 %
ROA
-55,2 %
Marja FCF
-147,7 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
2,8 mil
2024
2,6 mil
2025
33,5 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
186,0 mii
2024
204,0 mii
2025
190,0 mii

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
2,6 mil ≈
2024
2,4 mil ≈
2025
33,3 mil ≈

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026derivat

Cercetare și dezvoltare
2023
33,8 mil
2024
42,8 mil
2025
58,2 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
20,3 mil
2024
23,9 mil
2025
26,9 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
-51,5 mil
2024
-64,3 mil
2025
-51,8 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
287,0 mii
2024
308,0 mii
2025
327,0 mii

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
-51,2 mil ≈
2024
-64,0 mil ≈
2025
-51,5 mil ≈

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
1,4 mil
2024
297,0 mii
2025
—

SEC (XBRL)· 31 mar. 2025verificat

Impozit pe profit
2023
—
2024
—
2025
0

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Profit net
2023
-49,1 mil
2024
-61,0 mil
2025
-52,7 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
-1,48
2024
-1,66
2025
-1,11

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
33,2 mil
2024
36,8 mil
2025
47,7 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
30,6 mil
2024
22,3 mil
2025
34,7 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
99,0 mii
2024
92,0 mii
2025
95,0 mii

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Stocuri
2023
146,0 mii
2024
173,0 mii
2025
310,0 mii

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Active curente
2023
89,1 mil
2024
69,2 mil
2025
107,9 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
1,3 mil
2024
1,4 mil
2025
1,7 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Active totale
2023
95,2 mil
2024
76,2 mil
2025
114,9 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
2,9 mil
2024
5,1 mil
2025
6,1 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
—
2024
15,0 mil
2025
15,0 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
11,2 mil
2024
16,2 mil
2025
16,7 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
27,2 mil
2024
43,2 mil
2025
51,5 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
68,0 mil
2024
33,0 mil
2025
53,6 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-46,1 mil
2024
-50,6 mil
2025
-49,0 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
78,0 mii
2024
289,0 mii
2025
489,0 mii

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-46,2 mil ≈
2024
-50,8 mil ≈
2025
-49,5 mil ≈

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
10,7 mil
2024
13,1 mil
2025
-26,9 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
46,2 mil
2024
29,2 mil
2025
88,3 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Dividende plătite
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 25 ian. 2023verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
1.169,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
111,6 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
99,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
-180,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
-181,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
-184,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
-184,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
-601,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-74,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-56,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită

Lichiditate

Lichiditatea curentă
8,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
8,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
1,5x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-58,3 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
781,0 mii USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
-59,1 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
1 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
506 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
13.298 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
-12.792 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
337,8 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-18,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
17,5x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
10,6x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-17,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 4 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

5,62 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 337,8 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
337,8 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
17,5x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-601,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
-184,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
1.169,2 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

30/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 06 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 10 aug. 2026
verificat 704derivat 53

Scorul pe grupe

27 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Surgical & Medical Instruments & Apparatus (SIC 3841)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate-184,6 %17 (față de colegi)23 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere111,6 %100 (pe interval fix)31 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie8,3x100 (pe interval fix)15 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-17,5 %0 (pe interval fix)31 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial17/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Orchestra BioMed Holdings, Inc. (OBIO). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 33,5 mil USD în 2025; creștere an/an 1 169,2 %; marjă netă -184,6 %; ROE -601,8 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • CAGR venituri 3 ani: 111,6 %
  • Lichiditatea curentă: 8,3x

Ce o infirmă

  • Marja netă: -184,6 %
  • Randament FCF: -17,5 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Surgical & Medical Instruments & Apparatus (SIC 3841) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 29,2x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 16,8x
P/S
10,6x
mediana verticalei 2,7x
peste mediană (+294,8 %)
P/B
17,5x
mediana verticalei 2,6x
peste mediană (+572,5 %)
ROE
-601,8 %
mediana verticalei 0,1 %
sub mediană (−412.215,1 %)
Marja netă
-184,6 %
mediana verticalei -0,5 %
sub mediană
Marja EBIT
-181,4 %
mediana verticalei 3,1 %
sub mediană (−5.876,1 %)
Venituri an/an
1.169,2 %
mediana verticalei 11,5 %
peste mediană (+10.108,4 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 1,2x
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,1 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
SYKStryker Corp127,6 mld35,716,0 %13,8 %+11,2 %−10 % / +13 %
MMM3m Company97,0 mld28,080,8 %14,0 %+1,5 %+9 % / +127 %
BSXBoston Scientific Corporation64,7 mld18,914,3 %16,6 %+19,9 %−56 % / −20 %
BDXBecton, Dickinson And Company58,2 mld64,53,8 %4,0 %+8,2 %+40 % / +15 %
RMDResMed Inc.33,7 mld21,826,4 %27,8 %+9,9 %−6 % / +52 %
DXCMDexcom, Inc.31,5 mld33,337,7 %19,4 %+15,6 %+33 % / −27 %
WSTWest Pharmaceutical Services, Inc.27,3 mld44,121,2 %18,8 %+6,3 %+42 % / +12 %
SOLVSolventum Corporation14,8 mld98,23,2 %1,9 %+0,9 %+2 % / indisponibil
PENPenumbra, Inc12,7 mld80,910,7 %10,1 %+17,5 %+10 % / +45 %
GMEDGlobus Medical, Inc.10,9 mld20,012,1 %17,8 %+16,7 %−11 % / +81 %
TFXTeleflex Incorporated6,0 mld18,58,3 %13,5 %+17,2 %+33 % / −33 %
MMSIMerit Medical Systems Inc5,4 mld33,79,8 %9,9 %+11,8 %+3 % / +25 %
ATRCAtriCure, Inc.3,1 mld206,62,9 %2,5 %+14,9 %+70 % / +73 %
LMATLemaitre Vascular, Inc.1,9 mld30,415,6 %23,5 %+13,5 %+1 % / +58 %
NVCRNovoCure Limited1,6 mld—-35,2 %-16,8 %+8,3 %+6 % / +10 %
KIDSOrthoPediatrics Corp841,3 mil—-9,8 %-12,8 %+15,4 %+74 % / +5 %
TCMDTactile Systems Technology, Inc.590,7 mil25,711,0 %6,7 %+12,5 %+3 % / +98 %
CERSCerus Corp430,2 mil—-10,7 %-2,9 %+16,1 %+21 % / +32 %
BWAYBrainsway Ltd.415,5 mil212,25,6 %7,1 %+29,0 %+21 % / +238 %
OBIOOrchestra BioMed Holdings, Inc.337,8 mil—-601,8 %-184,6 %+1.169,2 %+43 % / +7 %
TMCITreace Medical Concepts, Inc.271,8 mil—-72,0 %-29,0 %+1,6 %+40 % / −52 %
ANIKAnika Therapeutics, Inc.258,7 mil—-2,7 %-3,1 %−5,9 %+96 % / −12 %
UTMDUtah Medical Products, Inc.226,2 mil21,78,8 %29,0 %−5,8 %+26 % / −16 %
LUCDLucid Diagnostics Inc.79,3 mil—-556,3 %-959,8 %+8,3 %−63 % / −74 %
ICCMIceCure Medical Ltd.50,4 mil2,9-188,8 %-445,6 %+2,7 %−97 % / −98 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru OBIO din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Orchestra BioMed Holdings dezvoltă tehnologii biomedicale de nișă, precum terapia AVIM pentru hipertensiune și balonul Virtue SAB, prin parteneriate de tip risc-recompensă cu mari companii de dispozitive medicale. Compania rămâne în fază pivotală, cu pierderi nete de 52,7 milioane USD în 2025 și 110,0 milioane USD în numerar și titluri la 30 iunie 2026, ceea ce face relevantă dependența de finalizarea studiilor și de noi surse de finanțare.

    SWOT

    Puncte tari

    • Modelul de parteneriat împarte costurile și riscurile dezvoltării cu companii mari, iar acordul cu Medtronic oferă acces la infrastructură globală de comercializare 1.
    • Portofoliul include produse cu desemnări Breakthrough Device din partea FDA, ceea ce poate accelera interacțiunea cu autoritățile de reglementare 1.
    • Compania a obținut finanțare din mai multe surse, inclusiv investiții de la parteneri strategici și acorduri de drepturi asupra veniturilor, ceea ce îi diversifică accesul la capital 1.

    Puncte slabe

    • Compania are pierderi nete continue de la înființare și un deficit acumulat de peste 400 de milioane USD, fără profitabilitate în orizontul vizibil 2.
    • Veniturile de produs sunt limitate la o singură filială, iar veniturile de parteneriat sunt discontinue sau încă neînregistrate, ceea ce face baza de venituri fragilă 1.
    • Dependența de un număr mic de studii pivotale și de calendarul lor face ca orice întârziere să afecteze direct planul de finanțare 2.

    Oportunități

    • Dacă datele studiului BACKBEAT confirmă beneficiul, extinderea AVIM către pacienții fără indicație de pacemaker ar putea deschide o piață suplimentară semnificativă 1.
    • Integrarea AVIM în pacemakere fără fir ale Medtronic ar putea extinde aria de aplicare a terapiei, potrivit amendamentului din august 2025 1.
    • Dacă studiul Virtue confirmă non-inferioritatea, balonul ar putea intra pe o piață coronariană de mare volum în care există foarte puține opțiuni cu medicament 1.

    Amenințări

    • Eșecul sau întârzierea studiilor pivotale ar putea obliga compania să reducă sau să amâne programele de dezvoltare 1.
    • Concurența din partea companiilor cu produse aprobate și a partenerilor care pot dezvolta soluții proprii ar putea reduce cota de piață potențială 1.
    • Nevoia de finanțare suplimentară ar putea duce la diluare pentru acționari sau la cedarea unor drepturi asupra produselor pe condiții mai puțin favorabile 1.

    Riscuri

    • Pierderi continue și nevoie de capitalridicat

      Compania nu a atins profitabilitatea și anticipează pierderi în continuare, ceea ce ar putea face necesară atragerea de capital în condiții dificile 1.

    • Risc de reglementare și de studiuridicat

      Autoritățile ar putea considera datele insuficiente pentru aprobare, iar rezultatele studiilor clinice ar putea fi diferite de cele din etapele anterioare 1.

    • Dependența de partenerimediu

      Calendarul și drepturile comerciale depind în mare măsură de Medtronic și de alți parteneri, care pot decide schimbări de prioritate 1.

    • Întârzieri în recrutaremediu

      Dificultatea de a identifica și recruta pacienți eligibili ar putea prelungi studiile și amâna depunerea dosarelor 2.

    • Dependența de valorificarea veniturilor viitoarescăzut

      Unele finanțări sunt legate de drepturi asupra veniturilor viitoare, ceea ce ar putea reduce fluxurile disponibile dacă vânzările se materializează mai lent decât s-a estimat 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă studiile pivotale produc date favorabile, compania ar putea valorifica o piață foarte mare prin parteneri cu infrastructură globală deja existentă.
    • Modelul de parteneriat ar putea limita cheltuielile proprii de comercializare și ar putea accelera adoptarea în piețele mature.
    • Diversitatea surselor de finanțare și acordurile cu investitori strategici ar putea oferi un timp suplimentar pentru finalizarea studiilor.

    Ce ar strica teza

    • Pierderile continue și deficitul acumulat ar putea obliga la noi emisiuni de acțiuni, cu efecte de diluare pentru acționarii existenți.
    • Întârzierile în recrutare sau un rezultat nefavorabil al studiilor ar putea reduce valoarea portofoliului de produse candidate.
    • Dependența de un număr mic de parteneri și de decizii ale acestora ar putea limita controlul companiei asupra calendarului comercial.

    De urmărit

    • Finalizarea recrutării studiului BACKBEAT și eventuale modificări ale calendaruluiT3 2026
    • Prezentarea datelor primare BACKBEAT la o conferință cardiovasculară majorăT2 2027
    • Finalizarea recrutării studiului Virtue Trial2027
    • Evoluția numerarului și a deficitului acumulat în raportul anual următornext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Orchestra BioMed Holdings, Inc. (OBIO) se prezintă ca o companie de inovare biomedicală care aduce tehnologii cu impact ridicat la pacienți prin colaborări strategice cu companii de dispozitive medicale de top. Modelul său, numit «partnership-enabled», împarte riscurile și recompensele dezvoltării și comercializării cu parteneri multinaționali, care preiau infrastructura de comercializare și aprobările de reglementare. Compania a fost formată în 2018 din mai multe produse candidate aflate în stadii clinice avansate și a devenit public prin fuziunea cu o companie de achiziții pe scop special în ianuarie 2023 1.

    Principalele produse candidate sunt AVIM Therapy, pentru hipertensiune, și Virtue SAB, un balon de angioplastie cu sirolimus pentru boala arterială aterosclerotică. AVIM Therapy este dezvoltată împreună cu Medtronic, care ar deține drepturile globale de comercializare în populația cu pacemaker dacă terapia obține aprobarea 1. Virtue SAB a primit desemnare Breakthrough Device din partea FDA pentru mai multe indicații coronariene și periferice, iar compania a transferat în octombrie 2025 o parte din drepturile legate de Terumo printr-un acord de primă ofertă 1.

    Veniturile sunt încă limitate. Până acum, veniturile de produs provin în principal de la FreeHold Surgical, filiala care vinde retractori intracorporali de organe în SUA, iar veniturile de parteneriat au venit în mare parte din acordul cu Terumo, recunoscut integral până la finalul lui 2025 1. Compania se bazează pe finanțare prin acțiuni, instrumente convertibile, împrumuturi și vânzări de drepturi asupra veniturilor viitoare, cum a fost acordul cu Ligand de 35,0 milioane USD 1.

    Segmente

    AVIM Therapy (hipertensiune)

    Terapia AVIM este o terapie bioelectronică ce poate fi integrată ca actualizare de firmware la pacemakere, cu scopul de a reduce tensiunea arterială. Studiul pivotal BACKBEAT, cu 284 de pacienți evaluabili, este așteptat să își încheie recrutarea până la sfârșitul trimestrului al treilea din 2026, iar compania intenționează să prezinte datele primare în al doilea trimestru din 2027 2. Piața potențială pentru pacienții cu pacemaker a fost estimată la peste 2,4 miliarde USD pe an 1.

    Virtue SAB (boală arterială)

    Virtue SAB livrează o doză lichidă mare de sirolimus cu eliberare prelungită în timpul angioplastiei cu balon, fără acoperire a balonului și fără implant permanent. Studiul pivotal Virtue, care urmează să includă 740 de pacienți în SUA și comparația cu balonul Boston Scientific AGENT, are recrutarea planificată să se încheie în 2027 2. Compania a estimat o piață globală anuală de cel puțin 10 miliarde USD pentru indicațiile desemnate ca Breakthrough 1.

    FreeHold Surgical (produse)

    FreeHold vinde retractori intracorporali de organe, exclusiv în Statele Unite, iar veniturile sunt recunoscute la expedierea produsului. Este segmentul cu venituri curente, dar contribuția sa la total rămâne, din datele disponibile, mică în raport cu cheltuielile de cercetare și dezvoltare 1.

    Piața în context

    Compania operează în două piețe mari și mature de dispozitive cardiovasculare. Conform estimărilor citate în raportul anual, piața globală a implanturilor de gestionare a ritmului cardiac a fost de 17,2 miliarde USD în 2024, iar piața dispozitivelor intervenționale pentru boala arterială coronariană și periferică a fost de 26,7 miliarde USD în același an 1. Ambele piețe sunt dominate de companii multinaționale cu rețele de distribuție consolidate, ceea ce face parteneriatele strategice un element central al modelului.

    Potențialul de piață al terapiei AVIM depinde de aprobarea reglementară și de integrarea în pacemakere, iar extinderea către pacienți fără indicație de pacemaker ar putea adăuga o piață estimată la peste 15 miliarde USD, dacă datele susțin acest lucru 1. Dimensiunea reală a veniturilor va depinde de cota partenerilor și de cheltuielile reclamate de aceștia, lucru încă neclar pentru că nu s-a recunoscut încă niciun venit din acordul amendat cu Medtronic 1.

    Tendințe

    • Trecerea la terapii bioelectronice la pacienții cu hipertensiunevânt din spate

      Interesul pentru soluții care reduc tensiunea arterială fără a schimba tratamentul medicamentos standard poate sprijini adoptarea AVIM, dacă datele pivotale confirmă beneficiul. Compania subliniază că hipertensiunea este cea mai frecventă comorbiditate la pacienții cu pacemaker 1.

    • Presiunea pe recrutarea studiilor clinicevânt din față

      Întârzierile în recrutare pot amâna calendarul de depunere a dosarelor de aprobare. Compania a recunoscut că nu poate garanta încheierea recrutării în termenele planificate 2.

    • Parteneriate cu companii de dispozitive marimixt

      Colaborările cu lideri din industrie pot accelera comercializarea și pot reduce sarcina financiară, dar transferă și controlul asupra calendarului și a unor decizii comerciale. Acordul cu Medtronic ilustrează această dinamică 1.

    • Consolidarea în sectorul dispozitivelor cu balon medicamentatvânt din față

      Competiția din zona balonelor cu medicament, în care Boston Scientific are un produs aprobat în SUA, ar putea influența atât calendarul, cât și condițiile de intrare pe piață pentru Virtue SAB 1.

    Poziția concurențială

    În zona balonelor cu medicament pentru coronare, compania își compară studiul Virtue cu AGENT, singurul balon cu paclitaxel aprobat în SUA pentru o indicație coronariană la momentul depunerii raportului 1. Pentru terapia AVIM, principalul partener este Medtronic, care este și lider global al terapiilor de stimulare cardiacă, ceea ce înseamnă că orice concurență directă ar veni mai ales din zona pacemakerelor și a terapiilor antihipertensive clasice 2.

    Piața dispozitivelor intervenționale include mai mulți jucători multinaționali cu distribuție consolidată, iar compania menționează că produsele sale nu schimbă paradigmele de tratament, ceea ce îi permite să se integreze în portofoliile existente 1. Acest lucru reduce bariera de adoptare, dar nu elimină presiunea competitivă din partea companiilor care au deja produse aprobate.

    • Boston Scientific CorporationBSX

      Producătorul balonului AGENT cu paclitaxel, singurul balon medicamentat aprobat în SUA pentru o indicație coronariană la data raportului, și comparatorul din studiul Virtue Trial.

    • MedtronicMDT

      Partener exclusiv pentru AVIM Therapy în populația cu pacemaker și, în același timp, lider global al terapiilor de stimulare cardiacă, care ar putea concura și prin propriile soluții.

    • Terumo Corporation

      Fost partener de distribuție pentru Virtue SAB, care deține acum un drept de primă ofertă asupra drepturilor pentru boala coronariană, în urma acordului din octombrie 2025.

    • Haemonetics CorporationHAE

      Companie care a achiziționat Vivasure Medical, o participație strategică anterior deținută de compania-țintă, și care poate influența fluxul de încasări viitoare din această tranzacție.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Orchestra BioMed Holdings, Inc. · 12 mar. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Orchestra BioMed Holdings, Inc. · 10 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.