olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
O-I Glass, Inc. OI
Glass Containers · SIC 3221 · Verticală: Piatră, sticlă și beton (SIC 32xx)
O-I Glass este unul dintre cei mai mari producători de ambalaje din sticlă din lume, cu fabrici în mai multe țări din America și Europa. În 2026 compania a revizuit în scădere ghidajul pentru anul respectiv, din cauza slăbiciunii din Europa și a costurilor energetice ridicate, ceea ce face ca programul de eficientizare Fit to Win să conteze mai mult pentru rezultate. Vânzările nete de 6.426 milioane USD în 2025 arată dimensiunea afacerii.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea O-I Glass, Inc. (OI) costa 5,39 USD (−1,64 % într-o zi), cu capitalizare 829,8 mil USD, randament al dividendului 0,93 %, beta 1,11, interval pe 52 de săptămâni 5,12–16,63 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 1,6 mld USD (−1,8 % an/an), profit net de -13,0 mil USD (−143,3 % an/an), EPS diluat -0,08 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 40,3
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 4,95 – 6,67
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,25 · lățimea benzii 29,5 %
- SMA 50 / 200
- 6,11 / 9,27
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,22 / -0,16
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −6,3 % | −1,1 % | −5,2 pp | — |
| 3 luni | −24,1 % | −0,5 % | −23,6 pp | — |
| 6 luni | −40,2 % | +4,4 % | −44,6 pp | — |
| De la început de an | −63,5 % | +12,3 % | −75,8 pp | — |
| 1 an | −60,0 % | +13,5 % | −73,5 pp | −11,8 % |
| 3 ani | −62,9 % | +76,4 % | −139,3 pp | +4,5 % |
| 5 ani | −58,8 % | +63,7 % | −122,4 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,5 mld | 1,6 mld | 1,7 mld | 1,7 mld | 1,5 mld | 1,5 mld | 1,7 mld | 1,6 mld |
| Costul vânzărilor | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,4 mld | 1,4 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,5 mld | 1,4 mld |
| Profit brut | 208,0 mil | 280,0 mil | 299,0 mil | 300,0 mil | 230,0 mil | 199,0 mil | 214,0 mil | 195,0 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 18,0 mil | 13,0 mil | 11,0 mil | 8,0 mil | 9,0 mil | 9,0 mil | 9,0 mil | 7,0 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 108,0 mil | 109,0 mil | 106,0 mil | 105,0 mil | 116,0 mil | 99,0 mil | 75,0 mil | 88,0 mil |
| Profit operațional | -125,0 mil | 18,0 mil | 7,0 mil | 58,0 mil | — | -53,0 mil | -827,0 mil | 34,0 mil |
| Amortizare și depreciere | 117,0 mil | 115,0 mil | 118,0 mil | 120,0 mil | 126,0 mil | 116,0 mil | 120,0 mil | 122,0 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 83,0 mil | 81,0 mil | 85,0 mil | 91,0 mil | 84,0 mil | 79,0 mil | 86,0 mil | 86,0 mil |
| Profit înainte de impozit | -574,0 mil | 209,0 mil | 225,0 mil | 235,0 mil | -718,0 mil | 142,0 mil | 171,0 mil | 139,0 mil |
| Impozit pe profit | 24,0 mil | 30,0 mil | 6,0 mil | 21,0 mil | -3,0 mil | 18,0 mil | 138,0 mil | 39,0 mil |
| Profit net | -154,0 mil | -16,0 mil | -5,0 mil | 30,0 mil | -138,0 mil | -73,0 mil | -972,0 mil | -13,0 mil |
| EPS diluat | -1,06 ≈ | -0,10 | -0,03 | 0,19 | -0,93 ≈ | -0,48 | -6,33 | -0,08 |
| Flux de numerar operațional | 318,0 mil | -171,0 mil | 155,0 mil ≈ | 214,0 mil ≈ | 402,0 mil | -294,0 mil | 94,0 mil ≈ | 165,0 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 108,0 mil | 135,0 mil | 104,0 mil ≈ | 100,0 mil ≈ | 93,0 mil | 142,0 mil | 95,0 mil ≈ | 81,0 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 10,0 mil | 10,0 mil | 10,0 mil ≈ | 10,0 mil ≈ | 10,0 mil | 10,0 mil | 0 ≈ | 0 ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 6,9 mld | 6,7 mld | 6,1 mld | 6,4 mld | 6,9 mld | 7,1 mld | 6,5 mld | 6,4 mld |
| Venituri an/an | +0,1 % | −2,7 % | −9,0 % | +4,4 % | +7,8 % | +3,6 % | −8,1 % | −1,6 % |
| Profit net | 257,0 mil | -400,0 mil | 249,0 mil | 149,0 mil | 584,0 mil | -103,0 mil | -106,0 mil | -129,0 mil |
| Profit net an/an | +42,8 % | −255,6 % | indisponibil | −40,2 % | +291,9 % | −117,6 % | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | 1,59 | -2,58 | 1,57 | 0,93 | 3,67 | -0,67 | -0,69 | -0,84 |
| EPS diluat an/an | +44,5 % | −262,3 % | indisponibil | −40,8 % | +294,6 % | −118,3 % | indisponibil | indisponibil |
| netă % | 3,7 % | -6,0 % | 4,1 % | 2,3 % | 8,5 % | -1,4 % | -1,6 % | -2,0 % |
| Flux de numerar liber | 255,0 mil | -21,0 mil | 146,0 mil | 289,0 mil | -385,0 mil | 130,0 mil | -128,0 mil | 168,0 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 759,0 mil USD
- Datorie financiară
- 5,0 mld USD
- Datorie netă
- 4,2 mld USD
- Capitaluri proprii
- 1,4 mld USD
- Active totale
- 9,2 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 3,46x
- Lichiditate curentă
- 1,25x
- ROE
- -9,7 %
- ROA
- -1,4 %
- Marja FCF
- 2,6 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 6,1 mld | 6,4 mld | 6,9 mld | 7,1 mld | 6,5 mld | 6,4 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 5,1 mld | 5,3 mld | 5,6 mld | 5,6 mld | 5,5 mld | 5,3 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 972,0 mil | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,5 mld | 1,0 mld | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 75,0 mil | 82,0 mil | 79,0 mil | 92,0 mil | 80,0 mil | 42,0 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 403,0 mil | 433,0 mil | 496,0 mil | 540,0 mil | 445,0 mil | 434,0 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 353,0 mil | 332,0 mil | 805,0 mil | 67,0 mil | 38,0 mil | — | SEC (XBRL)· 12 feb. 2025verificat |
| Amortizare și depreciere | 468,0 mil | 449,0 mil | 454,0 mil | 483,0 mil | 486,0 mil | 479,0 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| EBITDA | 821,0 mil ≈ | 781,0 mil ≈ | 1,3 mld ≈ | 550,0 mil ≈ | 524,0 mil ≈ | — | SEC (XBRL)· 12 feb. 2025derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 265,0 mil | 216,0 mil | 239,0 mil | 342,0 mil | 335,0 mil | 341,0 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 353,0 mil | 332,0 mil | 960,0 mil | 67,0 mil | 38,0 mil | -49,0 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 89,0 mil | 167,0 mil | 178,0 mil | 152,0 mil | 126,0 mil | 54,0 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Profit net | 249,0 mil | 149,0 mil | 584,0 mil | -103,0 mil | -106,0 mil | -129,0 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 1,57 | 0,93 | 3,67 | -0,67 | -0,69 | -0,84 | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 158,8 mil | 160,3 mil | 159,0 mil | 154,7 mil | 154,6 mil | 153,6 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,05 | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 16 feb. 2021verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 540,0 mil
- 2024
- 445,0 mil
- 2025
- 434,0 mil
SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat
- 2023
- 154,7 mil
- 2024
- 154,6 mil
- 2025
- 153,6 mil
SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 563,0 mil | 725,0 mil | 773,0 mil | 913,0 mil | 734,0 mil | 759,0 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 623,0 mil | 692,0 mil | 760,0 mil | 671,0 mil | 572,0 mil | 601,0 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 841,0 mil | 816,0 mil | 848,0 mil | 1,1 mld | 963,0 mil | 1,0 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Active curente | 2,3 mld | 2,5 mld | 2,6 mld | 2,9 mld | 2,5 mld | 2,6 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 2,9 mld | 2,8 mld | 3,0 mld | 3,6 mld | 3,3 mld | 3,4 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 2,0 mld | 1,8 mld | 1,8 mld | 1,5 mld | 1,3 mld | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 325,0 mil | 286,0 mil | 262,0 mil | 254,0 mil | 198,0 mil | 188,0 mil | SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat |
| Active totale | 8,9 mld | 8,8 mld | 9,1 mld | 9,7 mld | 8,7 mld | 9,2 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,4 mld | 1,4 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 197,0 mil | 72,0 mil | 345,0 mil | 248,0 mil | 416,0 mil | 162,0 mil | SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 4,9 mld | 4,8 mld | 4,4 mld | 4,7 mld | 4,6 mld | 4,8 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 1,9 mld | 1,8 mld | 2,4 mld | 2,3 mld | 2,2 mld | 2,1 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 401,0 mil | 827,0 mil | 1,5 mld | 1,7 mld | 1,2 mld | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
- 2023
- 254,0 mil
- 2024
- 198,0 mil
- 2025
- 188,0 mil
SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 457,0 mil | 687,0 mil | 154,0 mil | 818,0 mil | 489,0 mil | 600,0 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 311,0 mil | 398,0 mil | 539,0 mil | 688,0 mil | 617,0 mil | 432,0 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 146,0 mil ≈ | 289,0 mil ≈ | -385,0 mil ≈ | 130,0 mil ≈ | -128,0 mil ≈ | 168,0 mil ≈ | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | 93,0 mil | -220,0 mil | -97,0 mil | -683,0 mil | -620,0 mil | -368,0 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -557,0 mil | -273,0 mil | 6,0 mil | -27,0 mil | -8,0 mil | -250,0 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | 8,0 mil | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 16 feb. 2021verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | 40,0 mil | 40,0 mil | 40,0 mil | 40,0 mil | 40,0 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -683,0 mil
- 2024
- -620,0 mil
- 2025
- -368,0 mil
SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat
- 2023
- -27,0 mil
- 2024
- -8,0 mil
- 2025
- -250,0 mil
SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 16 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
score < 40
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 829,8 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Creștere0
- Randamente34
- Bilanț și datorie8
- Evaluare24
- Calitate19
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,00 – 54,22 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)1,46 – 54,22 (Mijloc 15,32)WACC 5,7 % · FCFF de pornire 237,4 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 86 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): -12,0 %
- Colegi: EV/EBITDA0,00 – 10,00 (Mijloc 0,54)6 firme folosite · multiplul median 10,5x · quartile 9,5x – 13,8xAMRZ, APOG, CRH, JHX, OC, TGLS
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)0,66 – 0,88 (Mijloc 0,75)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neatractiv · Scor 16/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | -0,6 % | 22 (față de colegi) | 15 % |
| Marja netă · Calitate | -18,9 % | 14 (față de colegi) | 9 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -2,1 % | 0 (pe interval fix) | 12 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 10,3x | 0 (față de colegi) | 15 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -0,1x | 0 (pe interval fix) | 9 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,3x | 40 (pe interval fix) | 6 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | 12,1x | 43 (față de colegi) | 15 % |
| Randament FCF · Evaluare | -5,3 % | 0 (pe interval fix) | 12 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 2,4 % | 34 (pe interval fix) | 9 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie8/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate19/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial34/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare24/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
O-I GLASS, INC. (OI). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 6,4 mld USD în 2025; creștere an/an -1,6 %; marjă netă -18,9 %; ROE -119,2 %; datorie netă/EBITDA 10,3x.
Intervalul de valoare estimat este 0,66–10,00 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 0,75 USD, prețul de 5,39 USD lasă un potențial de -86,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -615,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 16/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, returns. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- ROIC: -0,6 %
- Marja netă: -18,9 %
- CAGR venituri 3 ani: -2,1 %
- Datorie netă / EBITDA: 10,3x
- Acoperirea dobânzilor: -0,1x
- Randament FCF: -5,3 %
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, P/E (TTM), Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Piatră, sticlă și beton (SIC 32xx) · aceeași diviziune (SIC 2 cifre) · comparată cu 14 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CXCemex Sab De Cv | 155,4 mld | 502,8 | 7,8 % | 5,8 % | −2,1 % | −1 % / +55 % |
| CRHCRH public limited company | 65,7 mld | 18,6 | 14,8 % | 9,2 % | +5,3 % | −18 % / +57 % |
| AMRZAmrize Ltd | 23,5 mld | 19,5 | 9,8 % | 10,2 % | +0,9 % | −14 % / indisponibil |
| JHXJAMES HARDIE INDUSTRIES plc | 16,6 mld | 114,2 | 3,3 % | 2,7 % | +24,7 % | +45 % / −11 % |
| OCOwens Corning | 9,6 mld | — | -11,3 % | -4,4 % | +2,6 % | +10 % / −8 % |
| EXPEagle Materials Inc. | 5,8 mld | 15,7 | 24,5 % | 16,1 % | +2,1 % | −15 % / +5 % |
| TGLSTecnoglass Holdings Inc. | 2,0 mld | 15,9 | 17,0 % | 12,4 % | +10,5 % | −9 % / +29 % |
| APOGApogee Enterprises, Inc. | 959,5 mil | 14,5 | 13,1 % | 4,7 % | +3,2 % | +26 % / +2 % |
| OIO-I Glass, Inc. | 829,8 mil | — | -119,2 % | -18,9 % | −1,6 % | −60 % / −63 % |
| RETOReTo Eco-Solutions, Inc. | 169,3 mil | — | -48,3 % | -366,1 % | +84,3 % | −98 % / −100 % |
| SMIDSmith-Midland Corporation | 134,5 mil | 22,0 | 14,5 % | 8,6 % | +19,0 % | −27 % / −17 % |
| CPSHCps Technologies Corp. | 69,8 mil | — | -0,1 % | -0,1 % | +54,3 % | +5 % / +55 % |
| CSTECaesarstone Ltd. | 44,3 mil | — | -66,9 % | -34,6 % | −10,4 % | −15 % / −68 % |
| CPACHolcim Ltd | — | — | 16,6 % | 10,1 % | +1,4 % | +90 % / +170 % |
| LOMALoma Negra Compania Industrialargentina Sociedad Anonima | — | — | 21,5 % | 22,0 % | −23,9 % | −29 % / +35 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru OI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 29 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (28 oct. 2026), 8-K (27 oct. 2026 · rezultate).
Pe scurt
O-I Glass este unul dintre cei mai mari producători de ambalaje din sticlă din lume, cu fabrici în mai multe țări din America și Europa. În 2026 compania a revizuit în scădere ghidajul pentru anul respectiv, din cauza slăbiciunii din Europa și a costurilor energetice ridicate, ceea ce face ca programul de eficientizare Fit to Win să conteze mai mult pentru rezultate. Vânzările nete de 6.426 milioane USD în 2025 arată dimensiunea afacerii.
SWOT
Puncte tari
- Poziție de lider pe multe piețe naționale ale sticlei și o rețea globală de fabrici, care dau companiei scară și putere de negociere 1.
- Segmentul Americas a arătat o creștere robustă a profitului și a marjelor în trimestrul al doilea din 2026, ceea ce sugerează că programul de eficientizare funcționează acolo 3.
- Compania are experiență în sticla reciclată și în tehnologii de reducere a greutății, ceea ce poate sprijini poziționarea în fața cerințelor de mediu 1.
Puncte slabe
- Segmentul European a scăzut sever în trimestrul al doilea din 2026, iar pierderile din depreciere și din taxe amânate arată vulnerabilitatea acestei piețe 3.
- Compania a revizuit în scădere ghidajul pentru 2026 și a amânat țintele pentru 2027, ceea ce indică dificultăți în execuție și în previzibilitate 3.
- Dependența de un client mare, care reprezintă o parte semnificativă a vânzărilor, face compania sensibilă la deciziile acestuia 1.
Oportunități
- Dacă programul Fit to Win își atinge beneficiile planificate, compania ar putea recupera marje și ar putea investi în creștere, inclusiv prin achiziții sau parteneriate 13.
- Cererea pentru segmente premium, precum spirtoasele, alimentele și băuturile nealcoolice, ar putea deschide oportunități de mix mai favorabil 1.
- Creșterea cerinței de ambalaje reciclabile și reutilizabile ar putea favoriza sticla, dacă sistemele de returnare și reciclare se dezvoltă 1.
Amenințări
- Costurile energetice ridicate și volatile, mai ales în Europa, ar putea reduce marjele dacă nu pot fi transferate integral clienților 13.
- Presiunea concurenței din partea ambalajelor din metal și plastic, precum și a importurilor, ar putea limita creșterea prețurilor 1.
- Schimbările de politici comerciale, tarifele și politicile de imigrație ar putea afecta cererea din industria berii și alte segmente 12.
Riscuri
- Execuția programului Fit to Winridicat
Dacă obiectivele de reducere a costurilor nu se realizează sau întârzie, rezultatele financiare ar putea fi afectate negativ, iar noi costuri de restructurare ar putea apărea 13.
- Depreciere și pierderi în Europaridicat
Depreciarea fondului comercial din Europa și ajustările la activele fiscale amânate arată că performanța pe această piață ar putea genera noi depreciere, dacă situația nu se îmbunătățește 3.
- Costurile energeticemediu
Costurile cu gazul natural și energia electrică pot crește brusc, mai ales în Europa, iar furnizorii ar putea să nu livreze la prețurile și cantitățile convenite 1.
- Dependența de clienți marimediu
Consolidarea marilor clienți poate crește presiunea asupra prețurilor și poate concentra veniturile la câțiva cumpărători, ceea ce face rezultatele mai sensibile la deciziile acestora 1.
- Reglementări privind reciclarea și emisiilescăzut
Legislația privind EPR, sistemele de returnare și ETS din UE ar putea impune taxe, cote sau costuri noi și ar putea afecta disponibilitatea sticlei reciclate 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă beneficiile Fit to Win se materializează în continuare, iar Americas își menține marjele, compania ar putea reduce costurile și ar putea recupera o parte din profitabilitate 23.
- Poziția de lider în mai multe piețe naționale și o rețea de fabrici în mai multe țări oferă companiei scară, dacă cererea se stabilizează 1.
- Dacă costurile energetice se ameliorează și presiunea competitivă din Europa scade, marjele din segmentul european ar putea reveni treptat 3.
Ce ar strica teza
- Dacă Europa nu își revine, compania ar putea înregistra noi depreciere și o performanță slabă continuă, ceea ce ar pune presiune pe bilanț 3.
- Volumele livrate au scăzut în ultimii ani, iar o cerere slabă sau schimbări de consum ar putea limita creșterea vânzărilor 12.
- Ghidajul revizuit în scădere pentru 2026 și țintele realiniate pentru 2027 arată că îmbunătățirea ar putea fi mai lentă decât s-a anticipat 3.
De urmărit
- Evoluția profitabilității în Europa și a costurilor energeticeQ3 2026
- Realizarea ghidajului de EBITDA ajustat pentru 20262026
- Beneficiile Fit to Win și stabilizarea execuției operaționalenext 10-K
- Evoluția volumelor livrate în Americas și cererea din segmentul beriiQ1 2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 29 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (28 oct. 2026), 8-K (27 oct. 2026 · rezultate).
Afacerea
O-I Glass, Inc., societate din Delaware, produce ambalaje din sticlă pentru băuturi alcoolice, băuturi nealcoolice, alimente și produse farmaceutice, prin subsidiare. Compania are fabrici în 18 țări și se află printre liderii pe piața ambalajelor rigide din sticlă în majoritatea țărilor în care activează 1. Clienții săi principali sunt mari producători de alimente și băuturi, iar contractele sunt de regulă anuale sau pe mai mulți ani, cu ajustări de preț legate de costuri 1.
Din 2024 compania derulează programul Fit to Win, care vizează reducerea capacității de producție redundante, optimizarea rețelei și reducerea costurilor administrative. Programul este planificat să dureze cel puțin până în 2026 și a implicat închideri de fabrici și eliminări de locuri de muncă 1. În a doua parte a lui 2025, compania a oprit programul MAGMA, de dezvoltare a cuptoarelor modulare, și s-a concentrat pe tehnologia ULTRA pentru greutate mai mică a sticlei 1.
Compania este și un mare utilizator de sticlă reciclată, ceea ce o face sensibilă la legislația privind reciclarea, sistemele de returnare a ambalajelor și taxele de tip extended producer responsibility, care se extind în mai multe jurisdicții 1. Costurile cu energia reprezintă între 10% și 20% din costurile de producție, astfel că prețul gazului natural și al energiei electrice este un factor important 1.
Segmente
Americas
Segmentul Americas, cu 30 de fabrici, a avut în 2025 vânzări nete de 3.641 milioane USD și un profit operațional de segment de 549 milioane USD, în creștere față de anul precedent, mai ales datorită reducerii costurilor operaționale 1. În al doilea trimestru din 2026, profitul segmentului a crescut cu 22%, iar marja a ajuns la 17,4%, sprijinită de beneficiile Fit to Win 23.
Europa
Segmentul Europa, cu 33 de fabrici, a avut în 2025 vânzări nete de 2.689 milioane USD și un profit operațional de segment de 297 milioane USD, în scădere față de 356 milioane USD în 2024, din cauza prețurilor mai mici 1. În trimestrul al doilea din 2026, profitul segmentului a scăzut la 6 milioane USD, din cauza presiunii competitive asupra prețurilor, a costurilor energetice și a perturbărilor operaționale după restructurări 3.
Piața în context
Piața ambalajelor rigide din sticlă este concurată de cutiile metalice, de plastic și de ambalajele flexibile, iar compania se bazează pe calitate, preț, servicii și inovație pentru a-și păstra clienții 1. Vânzările sunt sezoniere: în America de Nord și Europa livrările sunt de regulă mai mari în trimestrele al doilea și al treilea, iar în America Latină în al treilea și al patrulea 1. Compania notează că cererea a fost afectată de schimbările de preferințe ale consumatorilor și de reducerea stocurilor la clienți 1.
În 2025 livrările de sticle, măsurate în tone, au scăzut cu aproximativ 3%, iar în trimestrul al doilea din 2026 cu aproximativ 5%, ceea ce indică o cerere încă slabă, deși tendința s-a îmbunătățit pe parcursul trimestrului 12. Compania a observat că alimentele și băuturile nealcoolice au performat mai bine decât berea, vinul și spirtoasele 2.
Tendințe
- Programul Fit to Winvânt din spate
Programul de reducere a costurilor și de optimizare a rețelei a produs beneficii operaționale vizibile în Americas, iar compania spune că obiectivul de cel puțin 650 milioane USD beneficii nete pe trei ani rămâne valabil 3. Dacă execuția se stabilizează, economiile ar putea susține marjele în a doua jumătate a lui 2026 3.
- Costurile energetice din Europavânt din față
Prețurile ridicate și volatile ale gazului natural afectează în special Europa, unde contractele pe termen mediu și lung limitează parțial expunerea, dar noile contracte încheiate în perioade de prețuri mari ar putea genera inflație a costurilor 13.
- Reglementările privind reciclarea și ambalajelemixt
Legislația privind extended producer responsibility, sistemele de returnare a ambalajelor și conținutul reciclat ar putea modifica prețul și disponibilitatea sticlei reciclate și ar putea favoriza sau penaliza anumite tipuri de ambalaje 1.
- Presiunea competitivă și consolidarea cliențilorvânt din față
Concurența din partea altor producători de sticlă și a ambalajelor alternative, precum și consolidarea marilor clienți, au dus la presiuni asupra prețurilor care ar putea continua, mai ales în Europa 13.
Poziția concurențială
În Statele Unite, principalii concurenți din sticlă sunt Ardagh Group și Anchor Glass Container, la care se adaugă importurile și producătorii proprii ai marilor companii de bunuri de larg consum 1. În Europa concurența vine din partea Verallia, Vetropack, Vidrala și BA Vidro, iar în ambalajele metalice și de plastic din partea altor furnizori mari, precum Ball, Crown, Silgan sau Amcor 1.
Compania susține că își menține poziția de lider prin inovație, branding, prezență globală și know-how de producție, iar avantajul de cost obținut prin Fit to Win ar trebui să îi permită să concureze mai bine cu ambalajele alternative 1. Totuși, consolidarea sectorului ar putea întări unii concurenți și ar putea adânci presiunea asupra prețurilor 1.
- Verallia
Concurent direct în Europa și în Brazilia, indicat ca rival în sticlă în sursele companiei 1.
- Ardagh Group
Concurent în sticla din SUA și Europa, precum și în ambalajele metalice 1.
- Anchor Glass Container
Principal concurent din sticla pentru piața americană, conform sursei companiei 1.
- Vidrala
Concurent în Europa și în Brazilia, unde operează prin Vidroporto 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial28 oct. 2026
- Raport curent27 oct. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial29 iul. 2026
- Raport curent28 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent10 iul. 2026Schimbări în conducere
- Raport curent09 iun. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent18 mai 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Raport curent13 mai 2026Vot al acționarilor
- Raport curent04 mai 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial29 apr. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / O-I Glass, Inc. · 12 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / O-I Glass, Inc. · 29 iul. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / O-I Glass, Inc. · 28 iul. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.